'Verladers kweken zwakke bedrijven' Deel Man problemei Rabin mikt met luchtaanvallen vooral op Syrische president Assad Kabinet: Par BINNENLAND BUITENLAND West-Brabant heeft geen benen meer Brabantse DE STEM- •pers $en over afhankelij kheid en gebrek aan aandacht I Leerlingen en leerkrachten wor- I den ondergebracht bij het pro- I testants-christelijk onderwijs in lpen Haag. Het bestuur van de I hindoestaanse school gaat op- I nieuw een verzoek doen voor I erkenning en bekostiging van de CDA'er: 'Polit Koerden betei DE STEM De nieuwe si DE STEM DINSDAG 27 JULI 1993 D£ STEM De Tour de France 1993 kan snel ver geten worden. Mi guel Indurain heeft 'm gewon nen, of liever gezegd: hij is vóór de tweede plaats geëin digd. Elf Nederlanders werk ten zich roemloos over de eindstreep in Parijs. Als nu nog niet duidelijk is hoe triest het met West-Brabant is ge steld, dan weet ik het niet meer. Ooit was West-Brabant in de vrolijke (en zonnige!) weken van de Tour de France het stralende middelpunt van Ne derland. Hier woonden de echte wielrenners, de zwoe gers en bijters waar ons land zo trots op was. Duizenden liefhebbers konden zo de tui nen van de families Van Est en Wagtmans vinden waar de bonte koers-truitjes aan de waslijn hingen te gloriëren. Klundert, Fijnaart, Sint Wille- brord, Fijnaart, Huijbergen, Hoogerheide, Rijsbergen en Zundert hadden de klank van ranke kracht en snelheid. Als je de pech had er niet geboren te zijn, dan ging je er wonen. Jan Janssen, Hennie Kuijper, Gerrie Knetemann en Erik Breukink trokken naar West-Brabant, want daar stond de juiste wind en maak ten de stille wegen de juiste bochten. De magie van de Oude Heijningse Dijk en de thrill van de Rijpersweg bij Oud Gastel moest je voelen voor je de beproevingen van de Alpen en de Pyreneeën aankon. Veel onderzoek is gedaan naar die bijzondere kracht van het Westbrabantse land. Waarom werden juist hier Piet Damen, Cees Haast, Ad- ri van de Poel en Johan van de Velde geboren? Er zijn meer van de wielren-gebieden in Nederland, katholieke stre ken, want protestanten moch ten op zondag niet koersen. In Twente en de Achterhoek is het zoemen van de dunne bandjes even natuurlijk als het zingen van de lijster. En in de nauwelijks bewoonde kop van Noord-Holland liggen een paar dorpen waar de meest getalenteerde zonen niet naar de havo gaan, maar wielrenner worden. Dan heb je nog de Limbur gers, die leuk kunnen preste ren, maar helaas de moraal van de harde zeeklei missen. Bovendien praten ze een beetje Duits, vooral als ze onder elkaar zijn. Nee, West- Brabant was eerste categorie, ook omdat je hier zo over de grens kon wippen en kan aan pikken bij een colonne Vlaamse vedetten. door Dirk Vellenga Maar nu is het gedaan met West-Brabant. Journalisten die vroeger uit de Randstad kwamen om iets sappig Bra bants op te tekenen, blijven nu demonstratief weg. West- Brabant heeft geen goede be nen meer. Hoe kon het zo ver komen? Alleen kerels die met lege longen nog een laatste sprint je kunnen trekken om de dood nét voor te blijven, wor den beroeps-wielrenner. Op school en kantoor zouden ze na twee dagen ziek worden. Het zijn vrijbuiters die hun laatste snik als handelswaar aanbieden. Wielrenners zijn te vergelijken met binnen schippers die niet in regels maar in vuisten geloven, met taxi-chauffeurs die zelf wel af rekenen met spuitende last pakken. Maar de pure, onge compliceerde agressie van dit soort mannen is aan het ver dwijnen. Het is de schuld van de beschaving. In West-Brabant houdt men zich nu bezig met gemeente lijke herindelingen, met bui tenlandse bedrijven die naar Moerdijk moeten komen. Op de dijken en boswegen jakke ren bezwete kantoorklerken op mountain bikes. Er is geen ruimte meer voor een knaap van vijf die voor zijn vader even een brief moet posten, op de driewieler, 19 kilometer verderop, en daarmee de ba sis legt voor een wielercar- rière, waarvan de oude Kees Pellenaars tranen in zijn ogen had gekregen. Let maar op, de Acht van Chaam wordt door een bui tenlander gewonnen. 'Hijs de rode lantaarns,klinkt in het Chinees door het filmhuis. De zestig bezoekers van de kunstfilm weten wat er staat te komen. De grote heer van het verhaal gaat de nacht doorbrengen bij de tweede, derde, vierde of vijfde mevrouw. Elke avond hetzelfde ritueel: de patriciër bezoekt een van zijn concubines. De grote mevrouw speelt niet meer mee. Zij is oud en heeft haar plichten vervuld. Haar zoon is reeds volwassen. Na de voorstelling discussie in de rij. De dames verplaatsen zich naar China en beklagen de mevrouwen. Alsmaar moeten zitten wachten of de keuze voor de nacht op jou zal vallen. De rest van de tijd niet veel meer dan een ornament. De heren bekijken de zaak van de andere kant. Elke avond op bezoek bij een andere vrouw, nooit eens rust. Is dit cultuurverschil of gewoon een sexe-tegenstelling? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Direc, a: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Door Paul de Schipper „WAT ER GEBEURT?" verklaart schipper Cor van der Veeken uit Made, „da's nogal simpel. Een verlader heeft eigen schepen. Als de markt slecht is, kan hij die niet rendabel laten varen. Prijzige brandstof, de ma troos te duur enzovoort. Hij gaat naar z'n zetschip- per toe en zegt; wil je mijn schip kopen? Ik garandeer je lading. Ga maar met je vrouw varen, dan gooi ik die matroos eraf en heb je een goed belegde boter ham. Doet die schipper dat, dan maakt hij zich totaal afhankelijk, want die verlader verkoopt hem in feite een failliet bedrijf. Immers onder normale marktcondities, met ma troos, kan dat schip niet meer rendabel gemaakt worden." „Zo kweken die verladers zwak ke binnenvaartbedrijven," vult collega Johan van Dongen uit Waspik hem aan, „die schipper en zijn vrouw worden totaal af hankelijk. Dat is de slavernij van onze tijd." Van der Veeken: „Door de reces sie neemt die praktijk toe. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland." Hij noemt de namen van bekende verladers als voor beeld, maar wil die niet in de krant. Het is voor hem slechts een voor beeld een misstand in de binnen vaart. Misstanden waarvan de meeste slechts een oorzaak heb ben: de vervoerstarieven en het ontduiken ervan. De verladers die de eerder geschetste praktij ken toepassen staan immers ook vooraan om het systeem van de evenredige vrachtverdeling te ontduiken en 'achterom het bord' van de schippersbeurs te varen, gebruik makend van de 'zwakke schipper'. Van der Veeken en Van Dongen zijn beiden bestuurslid van RK schippersbond Sint Nicolaas. Van Dongen: „Dat is een kleine bond met 150 leden, maar met veel tonnage, allemaal grote schepen." Toch is het deze kleine bond die binnenvaartbemiddelaar Bies heuvel het voorstel heeft gedaan om een marktordenend systeem voor de nationale en zo mogelijk internationale binnenvaart op de onderhandelingstafel te leggen. Klein is in de hopeloos verdeelde Nederlandse binnenvaart trou wens een rekbaar begrip. Van de 5000 schippers is slechts 30 pro cent georganiseerd. Op zich niet eens slecht in een wereldje waar elke schipper het liefst zijn eigen bond zou zijn. *t»« g. f' Cor van der Veeken (links) a Johan van Dongen: 'Daar Terneuzen is het nogal wild a het zal nog wel verder uit i| hand lopen'. foto de stem johan vangui De 30 procent georganiseerden is verdeeld over maar liefst 15 bon den, waarvan een aantal, ook de RK schippersbond Sint Nicolaas, is aangesloten bij de gematigde Federatie van Schippersbonden. Gematigd Van Dongen en Van der Veeken zijn niet van die actietypes. Van der Veeken vaart met de cement- tanker Antruso, Johan van Don gen heeft een vrachtschip van zestig meter, de Annemarie. Ze noemen zich zelf 'de laatste ge neratie,' omdat ze geen opvol gers hebben. Veel van hun collega's van vroe ger zijn al een keer gesaneerd. Ze incasseerden een slooppremie voor hun oude schepen, maar stapten niet uit het schippersbe drijf. Van der Veeken: „Toen die sloopregeling van kracht was, kwamen er net een heleboel gro te Duitse schepen voor een prik je op de markt, schepen van rond de 900 ton. Die varen nu in Nederland. Die sloopregeling was bedoeld om de overcapaci teit te bestrijden, maar het ge volg is dat we nog nooit zoveel overcapaciteit hebben gehad." Van der Veeken en Van Dongen varen op dit moment niet, maar liggen tegen de wal in respectie velijk Geertruidenberg en Was pik, niet bepaald havens waar de schippersschermutselingeh het hevigst zijn. Hun opinies zijn tekenend voor het proces wat zich momenteel in de Nederlandse binnenvaart voltrekt. Een proces dat in de toekomst wellicht diepe wonden zal slaan in de schipperswereld. Wonden die jarén nodig hebben om te helen, zoals na eerdere acties is gebleken. Scheiding Zelfs binnen schippersfamilies is er een scheiding der geesten. Van Dongen: „Ik lig stil, twee van mijn broers ook, maar twee an deren varen." „Dat wordt leuk bij het volgende verj aardagsf eest j e?" Van Dongen: „Dat is donderdag al." Schippers zoals Van der Veeken en Van Dongen staan voor een dilemma. Ze zijn ze solidair zijn rnet de eisen van de stakende schippers, maar dat het smijten van eieren, tomaten en stenen naar varende collega's gaat hen te ver. Van der Veeken: „Daar in Ter neuzen is het nogal wild en ik heb het idee dat het nog verder uit de hand loopt." Hebben jullie die radicale colle ga's niet nodig om iets te berei ken? Van der Veeken, aarzelend: „De 'problemen erken ik, maar ik voel me bij dat geweld niet thuis, al besef ik dat je soms niet zonder breekijzer kan." Wordt het niet eens tijd dat jullie je eigen sector eens profes sioneel laten vertegenwoordigen? „Dat heeft er altijd aan geman keerd. Wat wij zouden moeten hebben, is een goede toegang tot de politiek zoals vissers en boe ren dat hebben. Die lopen ge woon bij een minister binnen en zeggen: Kees, moet je eens luis teren... Wij hebben nooit de een heid gehad om zoiets te doen. En na acties als deze is het onder ling weer jaren op eieren lopen. Dit benadrukt alleen maar de interne tegenstellingen. Het voorstel van onze bond is een poging om op aanvaardbaar ni veau te gaan samenwerken. Het eist van ons als schippers, dat we een goed kader leveren. Dat is in het verleden ook nooit gebeurd." Aflteer Even fel als hun tomaten smij tende collega's zijn de twee Bra bantse schippers als het gaat om hun afkeer voor de politiek. Van der Veeken: „Een puinhoop voor en achter, in dertig jaar niet het kleinste beetje marktorde nend beleid. Laksheid en desin teresse. Noch in Den Haag noch in Brussel is er voor ons enige belangstelling. In Brussel roepen ze 'vrije markt' en ze hopen dat we elkaar afmaken. Alleen al aan hun taal hoor je dat ze niJ van de binnenvaart begrijpen" Van der Veeken is lid van l CDA. Merkwaardig genoeg spreekt ij met meer waardering over i GPV'er Schutte dan over eigen politieke club: „Die Schil te heeft zich in onze problem! verdiept en zegt zinnige dinge| Van Rooijen, de staatssecreta^ van Economische Zaken maar wat over horizontale prijfl binding die moet verdwijnel Geen wonder toch dat wij schil pers ons in de steek voelen. Kreten als die van VaJ Rooijen zorgen voor agressies! escalatie van dit conflict." Ooit was het CD A-kamerlid Be(j Hennekam adviseur van schippersbond Sint Nicolaaj Van der Veeken heeft altijd goe onthouden wat Hennekam keer tegen het bestuur zei. I Madese schipper: „Hij was eaj lijk en vertelde ons dat we voo de politiek niet interessant »sl ren: Jullie hebben maar 5001 stemmen, dat is niet de moeite." pen Haag - De problemen I rond de hindoestaanse school L Den Haag zijn voorlopig uit de wereld. I opleiding. I pit is de uitkomst van het over- I [eg gisteren tussen minister Rit- zen van Onderwijs en het be stuur van de Vereniging Alge- Van onze redactie binnenland Den Haag - Nederland zet balans-steun aan Surinam namelijk dat de Surinaamse aan het opvijzelen van de ec j De Nederlandse ambassadeur in Suriname, P. Koch, heeft het besluit zaterdag al aan de Suri- naamse president Venetiaan meegedeeld, heeft een woord- voerster van minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking be vestigd. De steun waarmee het financieringstekort op de Suri naamse betalingsbalans werd gedicht, komt uit Pronk's bud- get- Nederland heeft tot nu toe onge veer 66 miljoen gulden beta lingsbalans-steun aan Suriname verleend. Dat gebeurde op grond van een economisch aanpas- singsprogramma dat in overleg met de EG is opgesteld. Het Nederlandse kabinetsbesluit heeft geen gevolgen voor de technische en sociale hulp aan Suriname, die normaal door loopt. Aan de Surinaamse regering is nu geadviseerd zich te wenden Hilversum - Het CDA-Tweede-J Kamerlid Krajenbrink vindt dal de politie de Turks-Koerdischa gemeenschap beter moet be| schermen om daar afpersings praktijken tegen te gaan. Krajenbrink zei dit gisteren vool Door Rogier Slop DE ISRAËLISCHE luchtaan vallen en de raket-aanvallen van de Hezbollah op het noorden van Israël hebben een ouderwets-Middenoos- terse caroussel in werking ge zet. Het sleutelwoord daar bij is 'vergelding' - een eufemis tische afgeleide van het eeu wenoude basisidee van bloedwraak. Het principe van bloedwraak is in wezen heel simpel, en is er vooral op gericht om te voorkó men dat iemand tot een geweld daad overgaat. In zijn achter hoofd weet de dader-in-spe na melijk dat de omgeving van zijn slachtoffer wraak zal moeten ne men. Met als gevolg dat zijn familie., etcetera. De oerbedoeling hiervan is dat iemand met slechte gedachten zich wel drie keer bedenkt alvo rens zijn snode plannen tot uit voering te brengen. Een mooi systeem, maar bijzonder kwets baar. Want als ook maar iemand deze barrière doorbreekt, is er geen einde aan de geweldspiraal. Dat geldt zeker in het Midden- Oosten. Israël heeft zich vanaf het begin van zijn bestaan als staat aan de basis-principes gehouden. Ver gelding is een constante factor in de Israëlische houding tegenover de Arabische buurstaten en de vanuit die staten opererende groeperingen. Meestal zijn die van Palestijnse origine, maar in toenemende mate wordt het 'verzet' .georganiseerd door pro- Iraanse clubs van Libanese sji'ieten, die vooral op de been worden gehouden door Teheran. De escalatie in zuid-Libanon zat Palestijnse guerrilla-strijders, gewapend met luchtafweer-geschut, zoeken de lucht af naar Israëlische gevechtstoestellen. foto ap er al dagen aan te komen. En dit is het beste wat de Israëlische premier Yitshak Rabin zijn volk kon bieden. Rabin weet dat de spanningen in Israël hoog op lopen door de offensieven van de Hezbollah in de 'veiligheidszone' in zuid-Libanon. Deze escalatie leidde deze maand tot zeven do de Israëlische militairen - een verlieslijst met een omvang die de Israëliërs al enkele jaren niet meer gewend zijn. En dat in een tijd dat Rabin aan zijn achter ban steeds radicalere concessies aan de Palestijnen moet zien te verkopen om het vredesproces aan de praat te houden. Rabin heeft dit weekeinde laten zien dat Israël nog steeds over de nodige slagkracht beschikt om van zich af te bijten. Het was een signaal dat niet alleen de Israë liërs, maar ook de Arabische buurlanden onmogelijk ontgaan kan zijn. Maar Rabin is ook een realist: nog niet zolang geleden gaf hij ook aan dat een groot scheepse invasie in zuid-Liba non niet de manier is om de horzels van de Hezbollah defini tief uit te schakelen. Wat dat betreft heeft Rabin meer gevoel voor de grenzen tussen militair geweld en het diplomatieke spel dan veel van zijn voorgangers. Het feit dat sommige aanvallen het afgelopen weekend zich dicht bij de Syrische grens af speelden en dat Syriërs zijn ge sneuveld, is hierbij een belang rijke graadmeter. Israël klaagt er al langer over dat Syrië te wei nig doet om de Hezbollah, die in ieder geval zijn aanvoerlijnen laat lopen via door Syrische troepen gecontroleerd gebied, aan banden te leggen. Syrië maakt bovendien te lang pas op de plaats in de vredesonderhan delingen. En zowel Rabin als de Syrische president Hafez al-Assad weten drommels goed dat de hele uiG komst van de onderhandelingen afhankelijk is van een deal tus sen Jeruzalem en Damascus. Als die twee partijen het eens wor den, zullen Libanon, een soort Syrische cliënt-staat, Jordanië, dat te zwak is om zelfstandig te opereren, èn zelfs de Palestijnen, uit angst om de boot weer eens te missen, ongetwijfeld in het voetspoor van Assad treden. Op die manier gezien hoeft het geweld van de afgelopen dagen niet te worden gezien als 1 doodsteek voor het vredespro® De voornaamste slachtoffers ziil groeperingen (Hezbollah, Isw^J tische Jihad en radicale F""" tijnse groepen) die tóch al1 die onderhandelingen zijn. En de hoofdrolspelers (Rabin ®j Assad, maar ook koning H°f j sein en Yassir Arafat) weten ra cies hoe ze dit machtsspel»;! moeten spelen. Dat het 'vre"®1 proces' alleen met militair g weid kan worden vlotgetrokwj is voor déze leiders in ieder ge11 verre van ongerijmd. as j Krajenbrink FOTO DE STEM/JOHAN VAN GUfl NIETS HEEFT in Nederland zo. schoolstrijd. De verzuiling kfl AR-huize streden in coalitie r Qing en financiële gelijkstellil wijs. Met de grondwetswijzil iaren eindelijk rust aan het sc| Met die rust leek het even Westerse godsdienstige groe naar een van de met de imm Haagse hindoestaanse oudei vaders en moeders een eigeij wensten. Informeel was die er al een ja be regels van het departerrl 'egden zich bij die bureauc Integendeel, zij protesteerde 'ange Nederlandse schoolst Ü.ingen in hongerstaking. Dal Hjk de zaak in hun ogen was.' dp de minister van onderwij wam er voor terug van vake "Ij de gevoelens van de Respecteren. dok de uitkomst van het Protesterenden gevoerd he. noewel behorend tot de P' eerder op de bres voor ope °og heeft voor de ideeën f nieuwkomers in onze maat niet opzij gezet, maar met üewezen hoe snel erkenningl Wederom terecht. Nederland zuilen. Religies die vroeg! J'ssiekalender hebben vast; Aanhangers van deze relig van de gevestigde. Verzot onderwijs voor deze groepf bon uitzondering worden. Nederlandse regels en wett ei9en geloofskundige richt 9enomen te worden, met ?°epelheid tegemoet getrt 'OhPers niet voor niets gesti

de Stem | 1993 | | pagina 2