Akkoord schippers in zicht 1/2 PRIJS Gimbrère Het wereldnieuws gebeurt in Kaatsheuvel: Showroom verbouwd. 200 keukens opgesteld!! ycotten vliet e sprong stiaanse Groeiende wrevel over Israëlische aanvallen COMBi de Milliano !hip-kaart moet gokken au banden gaan leggen erkste in championship Onderhandelaars raadplegen achterban over aanbod Biesheuvel 'Brabantse Zeemankinderen schamen zich dood9 Vliegramp: tientallen gered Centrafarm kleurt ampullen B7 inaaltunnel ei '94 open Seoul <T ZUIDKOREA ide voorraad ikesfabriek eer Boeing problemen dreigt met rgelding eel steun uriname gestopt IDEZE KRANT: Merijntje Ontzetting over moordaanslag GROOT GEDEELTE ZOMERCOLLECTIE van de wielervereniging! daag niet in de vijftigste VRIJSTRAAT 5-SLUIS TEL. 01178-61238 mlRCHTSTRAAT 4-OOSTBURG. TEL. 01170-52867 DE STB losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 tzelfde als twintig jaar gele. n. Als het wielereomite ervliet in hun jubileumjaar ts extra's wil doen, prima, aar dan met kansen voor 'ereen en niet die paar dure oppers waarmee ze het volk aar Biervliet willen lokken. )e sportcommissie van de Wv leeuws Vlaanderen staat ach- er ons, het is met hen doorge- proken". ueien de Smit van de sport- -mmissie was gisterenavond iet bereikbaar en ook de oorzitter van de WV Zeeuws aanderen niet. Erwin roosman, voorzitter van het "C Biervliet, was eveneens iet bereikbaar voor commen- ar. zorgde zaterdagavond voor e wielerronde in Kortgene edurende de gehele koers de en jachtgroep, met in hun rbij. Het was laatstgenoem- ong alsnog de zege voor zich Kn Haag (anp) - De horeca-bedrijven willen een per- lonsgebonden chip-kaart invoeren om gokverslaving jen te gaan. Een technisch bureau heeft de opdracht .kregen zo'n systeem te ontwikkelen. s J. Entius van de Commissie Criminaliteit van het sdrijfsschap Horeca, is het de bedoeling dat alleen mensen van jittien jaar en ouder met een eigen chip-kaart kunnen spelen, ttendien moet dan de speelduur beperkt worden tot een of iderhalf uur per dag. (1 kabinet kómt in september met een standpunt over de Keiautomaten. Entius vindt dat de de bedrijfstak niet op jrheidsmaatregelen moet wachten, maar zelf het gebruik ustisch aan banden moet leggen. [horeca overlegt met het ministerie van WVC en met dat van lonomische Zaken over de speelautomaten. Binnen de be- djfstak bestaat de indruk dat het kabinet met een heffing op riautomaten komt om de zorg voor gokverslaafden te finan ciën. Sommigen vrezen zelfs dat de apparaten helemaal uit lié's en dergelijke geweerd zullen worden. de - De tunnel onder het wordt op 6 mei volgend officieel geopend. De ope- zal worden verricht door lent Francois Mitterrand Frankrijk en de Britse ko- pn Elizabeth. De Kanaaltun- die Frankrijk en Groot-Brit- fiië verbindt, zou aanvanke- mei van dit jaar worden maar dat ging wegens inciële problemen niet door. - r.ri maar liet die ook ter plaats achter en bereikte met een sol® ZEELAND - C1 de eindstreep. Bij de B-amateurs behaalde di 43-jarige Willem Varekamp zijr achtste zege in dit seizoen. Hi nam met nog twee ronden te gaan de benen en bekroonde di uitstapje met succes. Jooi Lichthart was de rapste bij junioren. Hij hield in eindsprint negen medevluchters achter zich. UITSLAGEN A-amateurs: 1. W. Bastiaanse (Hoo gerheide) 90 kilometer in 2.00.53, 2 F. van der Ham (Heerle) op 1( seconden, 3. A. Farenhout (Spijke nisse), 4. E. de Crom (Hoogerheide op 20 seconden, 5. P. Mol (Kapelle) 6. P. Leenheer (Rotterdam), 7, B Rasenberg (Terheijden), 8. R. Sien ders (Zwijndrecht), 9. E. Farenhou (Spijkenisse), 10. M. Remijn (Wilhel minadorp), 11. G. van der Plaat, (Rotterdam), 12. D. Tolhoek (Jaars veld) op 58 seconden, 13. D. Dubbel dam (Sluiskil) op 1.06, 14. J. Goe- dendorp (Oudenhoorn), 15. R. Ha- vermans (Nieuw Vossemeer), 16. F Franse (Kwadendamme), 17. C. vai de Sande (Overslag), 18. R. Sestij (Oosterhout), 19. H. Loonen (Breda) 20. T. Vermeulen (Kloetinge). B-amateurs: 1. W. Varekamp (Helle- voetsluis) 70 kilometer in 1.52.07, 2 J. Gevers (Rijsbergen), 3. J. van Ginneken (Etten-Leur), 4. H. Etien- ne (Oud Vossemeer), 5. T. Keiler (Nieuw Vossemeer), 6. R. Zorge (Breda), 7. J. van Beek (Waalwijk) 8. J. van de Korput (Made), 9. G. van der Pluijm (Hank), 10. F. Seegeren (Made), 11. C. Roks (Rucphen), 12. M. Korten (Dinteloord), 13. W. Oos- se (Middelburg), 14. F. Krebbekx (Steenbergen), 15. H. van Maastrigt (Hank), 16. J. Jansen (Putte), 17. J Akkermans (Nieuw Vossemeer), 18.J. Kraak (Zevenbergschen Hoek), 19. M. Colijn (Giessen), 20. M. Swarttouw (Heerjansdam). Junioren: 1. J. Lichthart (Twist) kilometer in 1.22.30, 2. J. de Jc (Nispen), 3. P. Braai (Rotterdam), 4". H. van Hees (Hoogerheide), 5. E. Meisner (Raamsdonksveer), 6. D. Brehm (Wissenkerke), 7. E. Wester beek (Prinsenbeek), 8. A. van der Ploeg (Nieuwdorp), 9. R. van Vugt (Giessen), 10.. J. Luteijn (Kapelle), 11. R. Zweeger (Someren), 12. M. Verhoeven (Tilburg), 13. D. Jochems (Rijsbergen), 14. R Reijger (Dord recht), 15. R. de Boer (Heenvliet), 16- R. Groeneveld (Alblasserdam), 17. S. Mol (Etten-Leur), 18. J. Roos (Mid- delharnis), 19. J. Dingemanse (Wolphaartsdijk), 20. P. Smit (Rot terdam). rste maal dat wij dit kampioen- ns Zuiderbaan, voorzitter van de uipe, bestaande uit de jachten ierkaai 3, de zege in het John eilig had gesteld. Van dit team Breskens 1 won verder Twee Gezusters indivi dueel de 'Jack Lionel trophy' ais winnend jacht in de long offsho re race. De twee andere hoofdprijzen gingen naar Ross Systems, dat zich eigenaar mag noemen van de 'Ricus van der Stadt trophy door als beste jacht uit de series te komen en de 'Frank Murdoch trophy' omdat Jochem Visser als beste de 4 inshore races afsloot. EINDKLASSEMENT Na zes races individueel: 1 R° Systems, schipper Jochem Visser, 2l4,5 punten; 2. Twee Gezusters. Hans Zuiderbaan, 199,5: 3. Inter loper, Chris Brown, 177,5; 4. Bier kaai 3, Henk Klunder 177.0; 5 Innovision 3, Hans Eekhof 176,5 Teams: 1. Breskens 1, met Bier kaai 3, Avanti en Twee Gezusters 529 punten; 2. De Maas, met Soe- tïcheyt, Innovision 3 en Daytrip' per, 448,5; 3. SYCB, met Lender. Jimp en Thunderball, 400,6; Hinder, met Ross Systems, PePaL en Diamond, 391; 5, RORC, m Impulse, Interloper en Bradaman te, 380 punten Boeing 737-500 van Asiana met 106 inzittenden neer gestort. Door slecht weer waren drie landingspogingen op het vliegveld van Mokpo mislukt. ^wangju JAPAN Mokp Op een dichtbegroeide berghel ling trotseerden honderden boe ren, politieagenten en verplegers de storm om overlevenden te redden. Het neergestorte toestel van Asiana Airlines had 106 mensen aan boord. Veel overlevenden zijn met ern stige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis. Hulpverleners hadden weinig hoop dat ze nog meer overleven den zouden vinden. Het zoeken naar de romp van het vliegtuig staakten zij gisteravond uit vrees voor een explosie. „Veel mensen zitten nog vast in de romp maar niemand van hen lijkt het te hebben overleefd," ikil - De cokesfabriek in Kil ziet het einde van de raad kolen naderen. Als de ;tk zonder komt te zitten wil iectie van het bedrijf expe- l Wagenborg-Lagendijk iprakelijk stellen. De schade in de miljoenen lopen. De ek is door de acties weken bi voor het laatst voorzien iphol - Een Boeing 707 van ibanese maatschappij TMA ms Mediterranenan Airways) jstermiddag in de problemen nkt toen het rechter hoofd- ;tel in de vleugel lot. Het vrachttoestel met als lemming de Libanese hoofd- Beiroet, moest het vertrek itken. Volgens een woord der van TMA kon de Boeing ligen kracht terugtaxiën. sjevo - De nieuwe opperhpe- ebber vail de VN in Bosnië, roandant Briquemont, heeft Bosnische Serviërs gedreigd vergeldingsaanvallen als de troepen nog eens beschoten den. Zondagnacht werd een Use VN-basis met granaten fcten. Er was alleen mate- schade. 'E BUITENLAND - A4 Haag - Suriname krijgt 8f 1 augustus geen geld meer N'ederland om het financie- gstekort aan te zuiveren. Dat het kabinet besloten, om- Suriname te weinig doet om wering te brengen in de eco- dsche situatie. Andere vor- J van hulp gaan nog wel «t. Binnenland-a3 - "INDAAG 2 KATERNEN "en-/Buitenland tenenland Buitenland «onomie °6urs Sport geland 'is V-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Meisje, ik draag een Zeeman... Beiroet/Jeruzalem - Israël wekt internationaal steeds meer wrevel op met zijn voortdurende aanvallen op Zuid-Libanon. De VN-Veiligheidsraad komt vandaag op verzoek van Liba non in spoedzitting bijeen. Dit gebeurt nadat Israël voor de tweede achtereenvolgende dag een serie luchtaanvallen, be schietingen en aanvallen vanuit zee uitvoerde op een schaal die sinds de Israëlische inval van 1982 in Libanon niet meer was voorgekomen. Libanese bronnen meldden dat in twee dagen aan Libanese kant zeker 29 mensen werden gedood, van wie vier Syrische militairen, en dat 97 mensen gewond raak ten. De Israëlische bombardementen werden beantwoord door raket beschietingen op Noord-Israël door het Libanese en Palestijnse verzet. Dat kostte het leven aan twee Israëlische burgers, terwijl er 24 gewond raakten. Bij vuurge vechten tussen Israëlische troe pen en leden van de pro-Syri- sehe Amal-militie bij het plaats je Braachit werden bovendien twee Israëlische militairen ge dood en raakte er een gewond. Syrië, dat het verlies van drie soldaten heeft erkend, verklaar de zich solidair met Libanon. Israël lanceerde gisteren vijf gol ven van aanvallen, nadat oproe pen van Israëlische leiders dat zij bereid waren hun aanval te staken als ook de vijandelijkhe den aan Libanese kant zouden ophouden, met een nieuwe regen van katjoesj a-raketten waren beantwoord. Duizenden Libanese burgers uit de meest getroffen regio's in het zuiden en de oostelijke Beka'a- vallei gingen op de vlucht en verstopten de wegen. Nog eens duizenden vluchtten gistermid dag halsoverkop uit een 35-tal dorpen in de zuidelijke Iqlim el-Touffah voor een zwaar artil leriebombardement waarvan het Israëlische leger het begin om vier uur plaatelijke tijd van te voren bekend had gemaakt. Behalve Arabische landen pro testeerden gisteren ook Europese landen als Frankrijk en Zweden tegen de voortdurende aanval len. Ze vrezen dat het vredespro ces in het Midden-Oosten hier door wordt bedreigd. Hezbollah-strijders brengen in Zuid-Libanon hun wapens in gereedheid, terwijl Israëlische bommen op enkele kilometers afstand inslaan. foto epa Van onze verslaggever Heesch - „We noemen ze de Wibra- en Zeemankinderen. Ze dragen goedkoop onder goed, omdat hun ouders arm zijn. Ze schamen zich dood als ze zich om moeten kleden- voor de gym- of zwemles. Daarom verzinnen ze alle mogelijke smoesjes om toch vooral maar niet mee te hoe ven doen." Maatschappelijk activeringswer ker Winfried Timmers uit Heesch, voorzitter van de oecu menische werkgroep 'Arm-in- Arm Noord-Brabant', heeft met vier medewerkers 'armoede en effecten daarvan op kinderen' onderzocht. Het rapport gaat naar scholen, kerken en wie ver der in Brabant nog met jeugd te maken heeft. „Armoede, zoals die voorkwam in de arbeidersgezinnen van de jaren dertig bestaat niet meer; armoede, zoals die heerst in de Derde Wereld komt hier ook niet voor, maar uitkeringsgerechtig den en vrouwen in de bijstand hebben het wel degelijk arm. En het wordt nog erger als de bij standsuitkeringen omlaag gaan. „Ik beschik niet over harde cij fers, maar landelijk gaat het om 800.000 huishoudens die op het minimum zitten. Daarvan heb ben er ongeveer 200.000 kinde ren. Dat betekent, dat er in ons land zeker 400.000 kinderen in armoede leven." „Als ouders of kinderen laten doorschemeren, dat ze het arm hebben, wordt dat vaak afge daan met 'gezeur!' Psycholo gisch is het van groot belang, dat ze goed worden benaderd. Als scholen al zo nodig dure reisjes naar Praag, Parijs of Londen willen maken, laat ze het dan zó aanpakken, dat kinderen wier ouders het niet kunnen betalen tóch meekunnen zonder dat an dere kinderen dat merken. Als de leerkracht over de afgelopen vakantie wil praten, laat hem dan vragen wie er wat leuks heeft meegemaakt en niet wie er vér weg is geweest. Dan hoeven de arme kinderen tenminste niet af te haken." De interviews in 'Bekijk 't maar' wijzen uit, dat arme kinderen per se niet zielig willen zijn. Hun spontane antwoorden zijn des te schijnender. „Met mijn verjaar dag? Dan vroeg ik een badkuip vol met M M's. Die zou ik dan in één dag allemaal opeten," zegt elfjarige Hans. „Wie rijk is, heeft twee televisies in huis. Gewoon is als je één televisie hebt, ook al is het een kleintje en arm ben je als je geen televisie hebt," definieert Dé- sirée van acht. „Een tijd lang aten we elke dag sla. Of stamp pot. Het kwam je neus uit. Ik lust nu helemaal geen sla meer," verzucht een oudere jongen. 'Arm-in-arm' wil in elk geval bevorderen, dat deze armoede wordt gesignaleerd en dat er respect voor wordt opgebracht. DINSDAG 27 JULI 1993 133e jaargang I I I I I Haenam (rtr) - Hulpverleners hebben gisteren zeker 45 mensen gered uit het wrak van een Boeing 737 die in het zuiden van Zuid-Korea was neergestort temidden van slag-re gens en keiharde wind. aldus een van de reddingswer kers. De Boeing stortte neer na drie vruchteloze pogingen om te lan den op het mistige en verregende vliegveld van Mokpo. De staats radio meldde dat veel mensen die zijn omgekomen uit het toe stel waren geslingerd. Kennelijk droegen zij geen veiligheidsrie men. „Het vliegtuig daalde en vloog toen tussen twee bergen. Ik deed mijn veiligheidsriem vast en toen was er een grote knal," vertelde de gewonde Moon Hyong-kun, die de ramp overleefde. „Het vliegtuig leek op een prop pa pier." De Zuidafrikaarise aartsbisschop Tutu bekijkt de gevol gen van de moordaanslag van afgelopen zondag op de aanwezigen van een blanke kerkdienst in Kaapstad. De ontzetting over de aanslag, waarbij elf mensen gedood werden, is groot. ZIE BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een akkoord tussen de binnenschippers en minister Maij-Weggen (Verkeer) is binnen hand bereik. Het kabinet heeft een tijdelijke wettelijke re geling voor het toerbeurt systeem en de tarieven in de binnenvaart toegezegd. Bemiddelaar Biesheuvel sprak gisteravond, na vier uur overleg met de schippers, over een 'ui terst belangrijke doorbraak', hoewel de schippers zelf daar nog niet zo zeker van waren. Het nieuws uit Den Haag kwam na een dag waarin het conflict zich van de sluizen verplaatste naar rechtbank en vergaderzaal. Expediteurs vorderden dwang sommen en kondigden een kort geding aan tegen de gemeente Terneuzen, de provincie Zeeland en het Rijk om vrije doorvaart af te dwingen. Het zou vrijdag die nen in Middelburg. Voor de rechtbank in Breda wonnen de binnenschippers bij de Vol- keraksluizen een kort geding. Ze hoeven er de actie niet af te blazen. Reserves De onderhandelaars van de bin nenschippers hebben nog wel hun reserves tegenover het eind bod van oud-premier Biesheuvel. Zij raadplegen vandaag en mor gen op regionaal niveau hun achterban en zullen Biesheuvel morgenmiddag hun definitieve standpunt bekend maken. De binnenschippers ijveren al achttien jaar voor een wettelijke status voor het systeem van toer beurten, waarbij verladingen via de schippersbeurs worden aan geboden, tegen vaste bodemprij zen. Struikelblok in het aanbod van Biesheuvel is de Europese regelgeving; Nederland kan daar niet onderuit. Dat voorbehoud moest de bemiddelaar maken. De Christelijke Bond van Onder nemers in de Binnenvaart (CBOB) noemde gisteravond het voorstel van Biesheuvel 'meer dan we verwacht hadden'. Veel meer reserves tegen de voorstellen had onderhandelaar Veuger van de grootste schip- persbond ONS. „Het doet ons pijn dat er gesproken wordt van een tijdelijke regeling. Iedere tij delijke regeling kan leiden tot nieuwe conflicten." Veuger eist vooral meer duide lijkheid over het te voeren Euro pees beleid. VERVOLG OP REGIO - Cl ZIE OOK PAGINA - A2 f ADVERTENTIE) o.a. mantels, japonnen l.m. deux-pieces, kostuums, rokken, pullovers, vesten, bermuda's BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER GMNÉKENS1SMT61BREDA EINDSTRMT27BREDA ARENDSHOF I8-2200SIERH0UT De afgelopen dagen vieTIn onze regio ruim 50 mm regen. En het houdt niet op, want ook vandaag vallen er weer buien, plaatselijk met onweer. Het blijft fris. Van onze verslaggeefster Etten-Leur - Geneesmiddelenfabrikant Centrafarm in Etten- Leur verwacht over ongeveer vier maanden de eerste ampul met kleurcodering op de markt te kunnen brengen. De codering moet aangeven welk middel zich in de ampul bevindt. Een landelijke primeur volgens directeur J. Stols. Hij wil daar mee voorkomen dat de rampzali ge gebeurtenis waarmee het be drijf en zijn afnemers enige maanden geleden werden gecon fronteerd, zich kan herhalen. Toen werden bij Centrafarm de etiketten verwisseld van twee soorten medicijnen die ongeveer een tegengestelde werking heb ben. Tot op heden is volgens Stols niet bekend hoe dit heeft kunnen gebeuren. Volgens Stols heeft één gedu peerde patiënt een schadeclaim bij Centrafarm ingediend. De verwisseling betrof ampullen atropine en noradrenaline. Het ene is een kalmeringsmiddel, terwijl het andere juist wordt gebruikt om de bloeddruk te verhogen. Het bedrijf heeft de afgelopen maanden voortdurend contact gehad met de regionaal inspec teur voor de Volksgezondheid voor de Geneesmiddelen J. Tjoeng en twee GMP-in$pecteurs (Good Manufacturing Practice). Tjoeng: „We hebben geëist dat het bedrijf corrigerende acties zou ondernemen. Centrafarm heeft alle door ons aangedragen, zaken serieus opgepakt". Hij hoopt dat het een voorbeeld zal zijn voor andere bedrijven. (ADVERTENTIES) Eén van de 200 voorbeelden: Een brok vakwerk. Deze eiken landhuissnjl' keuken. 270 cm lang, kompleet met blad, spoelbak, oven, kookplaat, koelkast Dat Is 4!» eihle korting. Amerikastraat 14, Kaatsheuvel, Industneterrein de Kets, Telefoon 04167-81410. (Vnjdag koopavond, maandag gesloten) kgukSë MEDICIJN Dit woord Is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twèe weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/glronr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1