Eén dollar voor een wereldhit' Meer eenheid in vooravond op Nederland rr [ndiaanse hitcomponiste Buffy Saint-Marie verruilde popwereld voor Unicef lilterminal il tegemoet Financiële strop dreigt voor organisator 'Aïda' Minister: geen Teletekst overdag op Nederland 3 TROS vult twintig uur straf van Veronica in UIT GIDS ?ey IWS ?r goederen per spoor ite op herhaling Ik ben er absoluut van overtuigd dat in het menselijk hart zaken als oorlogverkrachting kindermishandeling niet vanzelfsprekend zijn. Het zijn perversies die we zullen afleren als we elkaar blijven onderwijzen Tros, Veronica en EO werden tot samenwerking gedwongen kiaassen, 2. F. de Beule |binatie Van Biezen/De R,',;?' 4. en 6. J. en R. Dane, 5 1 ■ms, 7. P. de Lavoir, 8 9 |A. de Bruijne. Met 14'n,,a„ 1'en, 1582,92 mpm: 1. J. e„ p Me, 2,3. en 5. combinatie ■htegaal, 4. A. Bouchaut e3 fleving Kloosterzande I jonge duiven, 1613,57 mm Lo Voet, 2. R. de Nijs, 3 R„„ Goethem, 4 Reijns/De Koiï In 8. W. Bogaart, 6. Th. Voet' |R. Mahu, 9. Verschuren' priessen, 10. P. der Weduwe Scheldeklievers Osseni«« 30 duiven, 1411 mpm. l 4 1. E. de Waal en zoon, 2. en 3 Reijns. luw Leven Koewacht met 374 Ige duiven, 1616,30 mpm 1 19. Joh. de Block, 2. R. van de 3. P. Christiaens, 4. en 5 p [tthijs, 6. en 8. R. de la Ruelle *t Saman, 10. R. van Hijfte Bonte Duif Aardenburg Br wordt geen film meer gemaakt 1 zonder televisiegeld. Op den duur zal het een huwelijk moeten worden. Frans Weisz, filmer DESTEM gids DINSDAG 27 JULI 1993 DEEL onze redacteur Leo Nierse Et haar achterste provocerend naar de camera gekeerd .u ffl Buffy Sainte-Marie op de platenhoes van haar mm m247DejongTsdmv"s stste lp in '76 uitdagend afscheid van een carrière als oo 1Ve?^,orc}jng artist'. De radicale singer/songwriter was het ipervlakkige popwereldje vol geldwolverij spuugzat, irig jaar pas verscheen een nieuw album en dat was [t eens als comeback bedoeld. Want echt belangrijk idt de Grammy-winnares alleen haar 'missie' als diaans ambassadrice van Unicef. pl,9 mpm: 1. en 3. N. Dhondt I. en 7. Ph. Rammelaere, 5. v [Vreeze, 6. A. Baerdemaeker 'T. Geernaert, 9. G. Standaert' G. Dezutter. Met 48 oudé Rven, 1563,9 mpm: 1,2. en 3 Dhondt, 4. en 5. J. van Om- tg Sneller Breskens met 4loi nge duiven, 1563,13 mpm. Ij j 5. H. Mookhoek en zoon, 2. A. pn Oeffelen, 3. J. Notebaart en on, 4. W. Daansen, 6. L. van Wege, 7. G. van Drie en zoon J. van de Velde, 9. T. Smalle.! die behoort aan de auteur knge, 10. L. Ras. Met 44 oud: Biven, 1553,32 mpm: 1. en 3. L, In de Wege, 2. J. Quaars, 4. P bogaard junior, 5.1. Notebaart. fceht voor Allen Sluis met 129 nge duiven, 1519,57 mpm: 1, 3. H. van Damme, 2,6,7,8,9! 10. combinatie Coppens/Bael 4. A. Crooijmans, 5. Jac. buweret. Met 23 oude duiven J13, 36 mpm: 1,2, en 3. F. Baas zoon, 4. en 5. combinatie ppens/Baert. ■e Getrouwe Duif Cadzand met |16 jonge duiven, 1508,95 mpm: D. van Houte, 2. D. van Kerk! oven, 3. J. la Gasse, 4. en 6. J, an de Plasse, 5. P Goossen, 7, Kools, 8. Patrick Vasseur, 9. |art Vasseur, 10. W. de Die. Met oude duiven, 1529,66 mpm: 1,2,3. en 4. C. Riemens, 5. J de Eerste de Beste Schoondijke met |8 duiven, 1556,99 mpm: 1 E de Wever, 2. en 5. J. Huigh, 3. J. de poorter, 4. Cl. de Wever. Voorwaarts Zaamslagveer met |88 duiven, 1456 mpm: 1,8. en 9 Scheele en zoon, 2. J. Con- lue, 3. en 10. D. Bareman en loon, 4. en 5. H. de Feijter, 6. R. fan Poorten, 7. M. Hamelink. ftrijd in Vrede Groede met 148 jonge duiven, 1533,66 mpm: 1. En 9. J. Dierkx, 2. en 4. combi natie De Zutter, 3. A. Schaap, 5. mevrouw Buijze, 6. mevrouw Scheele, 7. M. Elfrink, 8. Man- fiave en zoon, 10. G. Schautteet. Jet 24 oude duiven, 1511,01 npm: 1. G. Dusarduijn GZ, 2 A. Beun, 3,4. en 5. mevrouw Schee- bruikt worden. Ook de keuken en het restaurant ondergaan |een gedaanteverwisseling. |Na de opening, die voor medio Iseptember gepland staat, zal Imen in het restaurant voor Jzowel de kleine als de grote feter serveren, van tussendoor- ltjes tot viergangen-menu's en (voor elk wat wils. De nieuwe Inaam zal blijven herinneren laan de oude, namelijk 'La iNouvelle Bourse'. dg geleden was het, dat we die serpe sopraan met dat apart ■ato konden horen. De karak- istieke stem van Buffy Sainte- Maar ons aanbod is dusdanig dal naar onze mening er geen belem mering is om in Roosendaal met een railterminal te beginnen," deelde gisteren een woordvoer-i der van de NS mee. De gemeente Roosendaal, die de aanleg van de railterminal in die stad altijd sterk heeft bepleit, verwacht dat de doorgaat. Een woordvoerder van de gemeente: „We hebben alle vertrouwen in het project. Det het afgeblazen wordt verwach ten we niet. Integendeel, we ho pen op korte termijn bericht over de start te ontvangen. De tijd daarvoor is in verband met de recessie niet zo gunstig, maar als je begint krijg je zeker nieu we klanten." boerderijen- en dorpenroute ps dat de organisatoren het uw organiseren. Schattingen 10 tot 3000 bezoekers. |l4 augustus en 20 en 21 augustus, "e tocht maken. route van vijftien tot twintig Dt aantal boerderijen en beziens- k verlicht zijn. De route loopt via hofstede en Zuidzande en is ook ijen- en dorpenroute is in handen eerboeren, in samenwerking met orpsraden van Retranchement en zijn verkrijgbaar bij mevrouw De vele radicale folk-songs en ü-ironische countryballads. izij die, in de jaren'60 en '70, t zelf de Amerikaanse en En- se hitlijsten in zong, dan de- veel beroemdere collega's wel. Elvis Presley, Glen jnpbell, Bobby Darin, Bobbie ire, ze sponnen goudgaren bij Ify's pen. tijdens de Golfoorlog schal- haar klassieker The Universal Hier in Donovans hitversie er dagelijks door de ether, isong trouwens waaraan zij tien jaar niet meer dan één iele dollar verdiende, f zoekt Sainte-Marie zelden publiciteit. In 1983 was zij leen glimp - voor het laatst' zien, toen ze als mede-compo- le van de soundtrack van de iscoophit An Officer And A Pieman de internationale tv- mera's passeerde. Om een ammy voor Up Where We Be- in ontvangst te nemen, een igwaar het duo Jennifer War- i/Joe Cocker een wereldhit s scoorde. S dat korte moment van gla- lur bleef het. De op Hawaï mende Indiaanse wentelt zich it in westerse adoratie. Zij akt haar tournees liever langs N'oordamerikaanse reservaten lerde-Wereld-enclaves in het [t van het welvarende Wes- :- waar haar minderbedeelde ieders en zusters structureel Ier het bestaansminimum le- i En reist voor Unicef -al a niet vergezeld van Marlon mdo - door de inheemse ge iden van Indochina, Japan en istralië. Dodlot luis schildert ze, schrijft ze aderboeken en afleveringen l Sesame Street. En compo- trt ze op keyboard liedjes die ill haar huisstudio opneemt en haar pc digitaal opslaat. Mu- sale data voor eigen gebruik, iiontwaardigde nummers over Indiaanse problematiek, maar th ook vol mededogen met de ssleide' westerling, wiens odlot zijn moderne levenswij- is. Hoewel ze eigenlijk niet #r publikatie bestemd zijn, »g een klein Londens platen- *1 vorig jaar toestemming om 'van die songs uit te brengen een cd die niet in de VS Ipoorwegen hebben het'bedrijf Ie toekomstige exploitatie van _al, een aanbod gedaan vooi mjgbaar is. Coincidence And In goederen per spoor. Hiermee Stories. wat makkelijker verlopen. commercieel interessant blijven s»eb het kunstenaarsbestaan #it opgegeven, alleen het en- aiment," vertelt de geheel in 'zwart gestoken artieste een na dato. Kleurige kraaltjes :®tueren de inktzwarte lange "ffl. Met haar kleine ranke Salte weggestopt in een diepe iHteuil, oogt ze vele jaren jon- raUtermina®dan de 52 die zij is. Het is Sr tweede bezoek aan ons En ook hier, zo blijkt al '1, is de door blanke adoptie- fes grootgebrachte fïe-vrouw met een missie. Buf- Sainte-Marie is er diep van Wuigd dat haar westerse me nens gebaat is bij de oude Isheden van haar volk. zijn. We hebben elkaar niets te verwijten. De een is wat ouder dan de ander, maar geen enkele is volwassen. Zover zijn we met de mensheid nog niet. We're only getting started, zing ik op mijn jongste album. Natuurlijk ge beuren er veel verschrikkelijke dingen, maar die komen voort uit jeugdige onbezonnenheid. Het zijn groeistuipen, die ver dwijnen als de wereld ouder wordt. Ik ben er absoluut van overtuigd dat in het menselijk hart zaken als oorlog, verkrach ting, kindermishandeling niet vanzelfsprekend zijn. Het zijn perversies die we zullen afleren als we elkaar blijven onderwij zen." - Spreekt hier de Indiaan „Dat denk ik wel ja. Weet je, ik ben gelukkig goed geschoold - bezit drie universitaire gra den - en ook bi-cultureel en be reisd genoeg om te kunnen vast stellen dat inheemse volken ver schillen van koloniale volken. Beide categorieën kunnen elkaar heel veel leren, maar tot op he den hebben de kolonialen nog niet zoveel van de inheemsen opgestoken als wel zou kunnen." - En het eeuwenoude Indiaanse confederatie-principe dan? Dat is toch stevig in de Amerikaanse grondwet verankerd. Noem dat maar niks. Er volgt een onvoorziene reactie. 1 Als j AÜodr i een angf 1 gestoken veert Sainte-Marie uit haar stoel op. „Het is niet waar; je hebt gehoord van de Iroquois ConfederacyWat geweldig dat je daarover begint," jubelt ze met bijna-overslaande stem. „Niemand schijnt ervan te we ten. Niemand brengt het ooit ter sprake, ook niet in de States. Terwijl deze ideeën toch onze allergrootse gift aan het Westen vormen. Dank zij de drie basis principes van de Confederatie der Irokezen hebben de Indiaan se volken - tot aan de komst van de blanken- 1200 jaar.lang in vrede naast elkaar kunnen leven. Dat alleen zegt al genoeg over de waarde ervan. Strijdbijl „Het bekendst," doceert ze, „is nog het begraven van de strijd bijl, de tomahawk, het symbool dat voorkomt dat onderlinge ge schillen gewapenderhand wor den uitgevochten. Dit ritueel valt onder het tweede Confede ratie-principe. Dat luidt dat soe vereine staten elkaar altijd ont- Buffy Sainte-Marie: 'De Indianen hebben Columbus ontdekt.' FOTO EMI moeten als gelijken, zonder dat er ook maar één door die bijeen komst aan soevereiniteit inboet. Ziehier de essentie van de Vere nigde Naties. Voor Benjamin Franklin - die samen met George Washington de Confederatie heeft bijgewoond- was dit een volstrekt nieuw idee. „Wat Franklin eveneens heeft van het staatshoofd. Als een de mocratisch gekozen leider niet voldoet aan zijn verplichtingen -denk aan Richard Nixon in 1974 - kan hij letterlijk terugge zonden worden naar de vrou- -Een belangrijk verschil tussen inheemsen en kolonialen is in ieder geval dat de christelijke overgenomen is de regel uit het eerste principe: dat in een verga dering één diplomaat per keer spreekt en de gelegenheid krijgt uit te spreken zonder onderbre king, al is hij nog zolang aan het woord. Het derde Confederatie principe dat in de Amerkaanse grondwet is opgenomen is dat van Impeachment, het afzetten kolonisten zich gerechtigd voel den om in de naam van God de halve wereld aan zich te onder werpen. Waardoor mist de Indi aan die kracht van de eigen overtuiging? „Indianen zitten heel anders in elkaar. Wij bidden, bijvoorbeeld nooit voor onze persoonlijke be langen. Indianen bidden voor al le voorbije en toekomstige gene raties, voor alle rassen, voor de flora en fauna, de vissen en het gevogelte, voor de sterren. Wij sturen een blanco fax naar de Grote Geest. Die fax beschrijven wij niet, die laten wij open voor de Schepper en die stuurt altijd een verrassend antwoord terug. Wij bidden niet om er zelf beter van te worden, dét is een funda menteel verschil. Wij openen on ze mond en als jonge vogeltjes vertrouwen we erop gevoed te worden. Zie je, Indianen zijn natuurkinderen: die leven in een open verbinding met de Schep per." Milieu - Hoe lang, denk je, zal de wes terling wel niet nodig hebben om wat 'Indiaanser' te gaan denken „Veranderingen kunnen zich soms verrassend snel voltrekken, weet ik uit eigen ervaring. Neem je eigen land maar. Toen ik een jaar of tien geleden voor de eerste keer in Nederland was (voor een optreden tijdens het Grand Gala du Disque - LN) sprak ik over het Indiaanse Pro tect Mother Earth-prmcipe (Be scherm Moeder Aarde). Ik ont moette uitsluitend glazige blik ken en meewarige reacties - 'Waar heeft dat mens het over?' Maar inmiddels blijken jullie een tamelijk vooruitstrevend milieu beleid te hebben ontwikkeld. Waarmee ik trouwens geen per soonlijk aandeel wil suggeren." - Je klinkt optimistischer dan op je cd. Daarop schets je toch een somber, bijna-Dylanesk wereld beeld. Machtshonger, geldzucht en leugen blijven de wereld rege ren, omdat niemand kan ont snappen aan het kwaad in zich zelf. „Maar ik bén ook optimistisch van aard. En een tweede verschil met Dylan: ik klaag niemand aan. Ik béklaag. Ook diegenen die onmiskenbaar wandaden be gaan, zijn slachtoffers van het systeem. Als je probeert je in anderen in te leven, ook in dege nen die ver van jou af lijken te staan, dan blijken er ook op de meest onverwachte plaatsen al tijd meer slachtoffers dan vijan den te zijn." - Geloof je dat zelf wel? 'If the bad guys don't get youthe good guys will', zing je in The Big Ones Get Away'. Ofwel: heb je geen macht, dan is iedereen je vijand. „Dat nummer gaat over een luchtmacht-generaal die ik ooit heb leren kennen, die o zo mach tig en onaantastbaar leek, maar zelf voor de bijl ging. Toen hij zijn hart liet spreken, werd ie grondig uitgerangeerd door een nog hoger echelon. In wezen is ook hij niet meer geweest dan een huurmoordenaar in dienst van ons allemaal. Vergeet niet dat wij, de burgers, onze macht hebbers zelf kiezen. Wij geven zomaar onze macht uit handen aan lieden die net zo verslaafd zijn aan macht en geld als jun kies aan dope. Dan vinden we het gek dat de wereld naar de bliksem gaat. En laten we ons evengoed bevelen onze wapens op anderen te richten." - Kortomnog steeds je thema van 'The Universal Soldier': 'His orders come from far away no more...' Hoe kon het trouwens gebeuren dat je tien jaar lang de rechten van die song kwijt bent geweest? „Omdat ik van toeten noch bla zen wist, toen ik als 22-jarige een weekendje naar New York ging. Het was 1963 en ik kwam er eigenlijk bij toeval op het podium van Gerde's Folk City (destijds Amerika's belangrijkste 'folktempel' - LN) terecht. Ik schreef dan wel songs, maar maakte verder helemaal geen deel uit van het artiestenmilieu. Kleedde me anders, had geen contacten en ook geen ontwik kelde ouders die me konden ad viseren. De vader van Joan Baez bijvoorbeeld was hoogleraar, de vader van Judy Collins docent klassieke muziek. Mijn pleegva der, die toch al nauwelijks tegen me sprak, was automonteur. Op geen enkele manier was ik voor bereid op wat er komen ging. Hard gelag „En wat gebeurde er? Ik zing The Universal Soldier en even later komen leden van The Highwaymen op me af. Sterren - met top-10-hits en een gouden plaat voor Michael Row the Boat Ashore- en die willen mijn lied je op de plaat zetten. 'O leuk,' zeg ik nog, flink onder de in druk. Ze informeren naar de naam van mijn uitgever, maar die had ik natuurlijk niet. 'Ik kan je wel helpen', zegt een man aan een tafeltje die had meege luisterd: 'Moet je hier tekenen, geef ik je een dollar en dan is de zaak geregeld'. En dat was ook zo, want in de VS is zo'n handel wijze niet in strijd met de wet. „Achteraf was het natuurlijk een hard gelag: $1,- voor een we reldhit. Toen ik in 1974 eindelijk de rechten kon terugkopen, kost te me dat ook nog eens 25.000 dollar! Dan had ik nog geluk: ik had er immers het geld voor. „Maar ik heb ervan geleerd. Van Elvis Presley ben ik altijd een groot fan geweest, maar zelfs aan hem heb ik, in '72, mijn auteursrecht op Until It's Time For You To Go niet overgedra gen. En geloof maar dat zijn advocaten onbarmhartig veel druk op me hebben uitgeoefend om die song op zijn naam te krijgen, 't Is een boevenbende hoor, dat platen- en filmwereldje van Los Angeles. Mij zien ze er niet meer." Buffy Sainte-Wlarie: 'Coincidence And Likely Stories'; Ensign Records CCD 1920 Crysalis/EMI. "lumbus jfe ik in december in New ;®;it namens de Verenigde Na- ;8 het Internationale Jaar van s Inheemse Volkeren heb mo- aankondigen, heeft me heel ®I plezier gedaan," glimlacht Dat was tenminste andere -L In 1992 vierde de wereld dat Columbus 500 jaar Wen verdwaalde en dat wij, %nen, hem hebben ontdekt... 'I°ns op het strand!" De glim- '!tl verbreedt zich tot een "ins. j!°e kun je als overtuigd strij- Woor de Indiaanse zaak in je Hs zo mild zijn jegens een dat het jouwe zo meedogen onderworpen en geplunderd 'Imdat alle mensen kinderen Van onze rtv-redactie Hilversum - De opgelegde sa menwerking tussen - Tros, Veronica en Evangelische Omroep op Nederland 2 mondt per 4 oktober uit in een vast blok programma's tussen 18.00 en 20.00 uur, zes dagen per week. Daar draagt ook de NOS enkele steentjes aan bij. Vaste bestanddelen zijn het 6 Uur-journaal (NOS),' een actua liteitenprogramma, een sportru- briek (NOS), een kort nieuws- en weerbulletin (NOS), een spelpro- gramma en een Nederlandse soap. Voortaan krijgt de publie ke omroep twee nieuwsuren: naast het 6 Uur-journaal op Ne derland 2 is er een in de na- avond op Nederland 3. Zo komt het hart van de avond vrij voor publiektrekkers. Voor de nieuwe actualiteitenru briek, waarvoor nog een naam moet worden verzonnen, gaat een centrale redactie aan de slag. Bij toerbeurt fungeert een redacteur van de drie omroepen als eindverantwoordelijke. Voor de dagelijkse portie soap wordt gedacht aan een Neder landse variant van het Ameri kaanse 'Ryan's Hope'. Daarvoor is producent Joop van den Ende in de markt. Een contract is nog niet getekend. Aan de soap le vert de EO geen bijdrage: „Wij vinden het niet interessant om te volgen wie met wie naar bed gaat", verklaart EO-voorzitter A. van der Veer. „We hebben er geen moeite mee als de twee andere omroepen wel soap wil len maken. Dat is dan hun zaak." Gedwongen Van harte verliep de samenwer king op Nederland 2 zoals be kend in den beginne helemaal niet. De Tros en Veronica maak ten bezwaar tegen deze con structie, waartoe ze door de ove rige omroepen binnen het NOS- bestuur werden gedwongen. De twee vonden het Commissariaat voor de Media aan hun zijde dat pleitte voor een andere zenderin deling. Daar wilde minister D'Ancona niet aan, zodat de drie toch samen verder moesten. De Tros heeft besloten er het komende jaar het beste van te maken met een beperkte geza menlijke programmering, maar acht een 'verdergaande samen werking, met de EO nu en in de verre toekomst onmogelijk'. En Veronica wijst als voorbeeld op de moeizame discussies over een actualiteitenrubriek. „Een EO-voorzitter A. van der Veer: geen moeite met soap-serie van Tros en Veronica. betoging van dertigduizend jon ge christenen vinden alle betrok ken redacties wel nieuws, maar zijn het er driehonderd dan is alleen de EO nog geïnteres seerd", aldus een woordvoerder. Niettemin zijn de drie omroepen FOTO THEO VAN ZWAM met het resultaat tevreden, over ziet een verheugde Van der Veer de reacties. „Zo'n vast blok wordt gezien als een versterking van de publieke omroep. Het is een poging om antwoord te ge ven op de concurrentie." Amsterdam (anp) - Het bureau Services Products Internatio nal (SPI) in Ermelo leidt zo goed als zeker een fors verlies op de organisatie van de opera 'Aïda'. Volgens directeur J. Rooijmans is nog niet duidelijk voor wat voor bedrag zijn bureau het schip ingaat, 'maar het eindresultaat zal niet positief uitvallen.' In totaal is voor ruim één miljoen gulden aan claims ingediend. De 'opera spectacular' Aïda werd eind juni gedurende vier avonden opgevoerd in de RAI in Amsterdam. Tijdens de première ging al direct van alles verkeerd. Bezoekers klaagden dat ze niets konden zien, het geluid deugde niet en de videoschermen waar op de voorstelling werd ver toond, vielen uit. In totaal 3.500 mensen, zowel bezoekers van de eerste als van de daarop volgende avonden, claimen een gemiddeld bedrag van 150 gulden terug; in totaal ruim een half miljoen gulden. Ook de RAI eist een half miljoen gulden. Volgens de leiding van het congrescentrum moest na de problemen van de premièrea vond extra personeel worden in gezet en zijn drankjes uitgedeeld om de bezoekers rustig te hou den. Tenslotte' hebben de 750 figuranten voor twee ton reis kosten gedeclareerd. SPI heeft zelf ook een aantal rekening te vereffenen, zegt Rooijmans. Zo moet worden uit gezocht wie verantwoordelijk is voor het uitvallen van de video schermen. Het videobedrijf wijst iedere aansprakelijkheid af. De schermen zouden zijn uitgeval len, omdat het voltage in de Parkhal ruim onder de 220 volt bleek te liggen. Omdat de nieu we hal net was opgeleverd, was nog niet bekend hoe alle voorzie ningen zouden functioneren met een volle belasting. De afwikkeling van de financiële kant van de Aïda loopt volgens Rooijmans extra vertraging op door de naar schatting 1.500 telefoontjes per dag van boze mensen die direct hun geld terug eisen. „Als je dagelijks heen en weer moet rijden om advocaten tevreden te stellen die dreigen je faillissement aan te vragen of beslag te leggen, kom je aan weinig andere dingen toe." Eerder besloot de organisatie om de drie voorstellingen die in au gustus in het Duitse Essen zou den worden gehouden, uit te stellen tot november. Rijswijk (anp) - Omroepminister D'Ancona geeft de NOS geen toestemming voor uitbreiding van de zendtijd voor een Teletekst-programma op Nederland 3. Dat blijkt uit een brief aan het Commissariaat voor de Media. Een keuze uit de Teletekst-pagina's te ontvangen via het gewone televisieka naal is onderdeel van de plannen voor dagtelevisie. Het Commissariaat voor de Media had daarvoor 234 uur zendtijd toegewezen. Volgens D'Ancona ontbreekt echter de noodzaak voor een dergelijk programma. De uitbreiding van zendtijd voor dagtelevisie op de andere twee publieke netten, keurt zij wel goed. Volgens de minister maakt de positie waarin de publieke omroep verkeert, deze uitbrei ding wenselijk. Nederland 1 wordt vanaf eind augustus vanaf zeven uur 's ochtends gebruikt voor herhalingen en Journaal uitzendingen en Nederland 2 wordt overdag vrijgehouden voor de uitzending van evene menten. De toestemming geldt nadrukke lijk voor een experiment voor één jaar. De minister wil in sep tember nader overleg met de NOS over dagtelevisie. Evenals het Commissariaat voor de Me dia is zij van mening dat er meer duidelijkheid moet ontstaan over de financiële onderbouwing van dagtelevisie. Ook wil zij de ga rantie dat de kwaliteit van het avondaanbod door de zendtij duitbreiding niet zal worden aangetast. De NOS heeft teleurgesteld ge reageerd op het besluit van de minister. Volgens een woord voerder moet een dergelijk aan bod uit de Teletekst-pagina's worden gezien als een extra ser vice aan de kijker, waarvoor wel degelijk belangstelling bestaat. De NOS wil alsnog proberen de minister op andere gedachten te brengen. Voor een andere invul ling van dagtelevisie bestaan nu geen plannen. Hilversum (anp) - De TROS zal in augustus op Nederland 2 twintig uur extra televisiezendtijd verzorgen. Dat heeft een woordvoerder van de omroep maandag bevestigd. Het betreft zendtijd op zondag en vrijdag die anders door Veronica zou zijn ingevuld. Het geld dat Veronica daarvoor anders zou hebben gekregen gaat naar de TROS. Veronica mag volgende maand vijf zondagavonden en twee late vrijdagavonden niet uitzenden. Het Commissariaat voor de Media nam Veronica twintig uur zendtijd af als straf voor de steun van de omroep bij de oprichting van de commerciële zender RTL-Veronique. Volgens de TROS zal de kijker weinig van de wijziging merken. De TROS komt op de bewuste avonden met hetzelfde soort program ma's. Het betreft programma's die de TROS nog in voorraad heeft. Op zondagavond brengt de TROS op prime time een mini-serie, gevolgd door een documentaire. Verder verzorgt de TROS alleen het sport-programma op zondagochtend en neemt het op vrijdag twee nachtfilms voor haar rekening. „Tros en Veronica lijken zich bij de feiten te hebben neergelegd", zegt Van der Veer over de ge dwongen samenwerking. „De combinatie is niet ideaal, maar pragmatisme heeft de overhand gekregen. Voor de EO geldt, dat het voorgoed afziet van de wens te verhuizen naar het eerste net. Wij willen meedoen aan het zo goed mogelijk optuigen van het tweedenet." Troiiwlijslen De NOS erkent bij monde van vice-voorzitter A. van den Heu vel dat de combinatie 'niet de prachtigste is'. De voorkeuren van de diverse omroepen moes ten bij de zenderindeling nu een maal zoveel mogelijk gehono reerd worden. „Die voorkeurs lijsten deden me sterk denken aan de trouwlijsten van de ma trozen van de Verenigde Oost- Indische Compagnie", stelt Van den Heuvel. „Die kregen ook nooit de vrouw die ze bovenaan hadden staan." Het NOS-bestuur heeft unaniem positief gereageerd op de plan nen om horizontale programme ring in te voeren. Voorzitter Max de Jong spreekt van een 'enorme stap vooruit'. „Een aantrekkelij ke formule, waarmee het publiek een dienst wordt bewezen." FILMS HULST - De Koning van Engeland 14 u. Junglebook. 14 en 20 u. Hot shots 2. 20 u. Cliffhanger. 20 u. Indecent proposal. 20 u. The assassin. 20 u. Alive. VLISSINGEN - Alhambra 1 19 en 21.30 u. Indecent proposal. - Alhambra 2 14, 19 en 21.30 u. Hot shots 2. - Alhambra 3 19 en 21.30 u. Cliffhanger. - Alhambra 4 14 en 19 u. Bambi. 21.30 u. Oeroeg. ANTWERPEN - Rex - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Cliffhanger. - Rex-Club - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Untamed heart. -Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Sommersby. -Odeon 2 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Mad doc and glory. -Odeon 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Alive. -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The distinguished gentleman. - Quellin I - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The piano. -Quellin II - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Splitting heirs. -Quellin III - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Super Mario Bros. -Metro I 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Indecent proposal. -Metro II 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Loaded weapon 1. Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Falling down. -Ambassades Club 1 - 14 en 16.30 u. 3 Nrnjas 19.00 en 21.30 u. Jennifer 8. -Ambassades Club 2 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Hellraiser 3: hell on earth. -Ambassades Club 3 - 14, 17.15 en 20.30 u. Scent of a woman. - Ambassades Club 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Dragan. KNOKKE - Casino 21 u. Un coeur en hiver. BRUGGE - Complex Zwart Huis 20 u. Indecent proposal. 20 u. Alive. 20 u. Falling down. - Memling 14.30 en 20 u. Cliffhanger. - Van Eyk 14.30 en 20 u. Loaded weapon 1. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20, 22.30 u. Dennis the menace. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Untamed heart. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Cliffhanger. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Loaded weapon 1. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Indecent proposal. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Alive. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Made in America. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Sidekicks. 20 en 22.30 u. Splitting Heirs. 20 en 22.30 u. Red Rock West. 20 en 22.30 u. The piano. 14.30 en 17 u. Ninja Turtles III. 14.30 en 17 u. Bambi. 14.30 en 17 u. Dragon. 17 en 22.30 u. Falling down. 14.30 en 20 u. Sommersby.

de Stem | 1993 | | pagina 11