DE STEM Sport atuur boeit Miguel Indurain TOUR O 93 slotrit illustratief oor saaie Tour Nederlanders voor en na de Tour tenners van Banesto rijgen het meest 'ernard Hinault: 'Indurain en maat te groot' TOUR 93 Merekx alleenheerser I)P TV Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 23.06 uur, wordt zijn füm ||r wandel graag in de natuur in mijn oude, afgedragen kleren Rode lantaarn Veertig mille per criterium Polsbreuk LeMond; geen WK miaam ird door de twee tv-serieJ I le laatste gast in de reeksi lie kunstgeschiedenis, was" 1ft en oprichter van een II 1 P 1 111 MAANDAG 26 JULI 1993 DEEL B rikaanse tv-film uit 1990 imes Arness, Pat Hingle en 11 Matt Dillon zijn dochter >rdt zijn veestapel gestolen Dillon zet de achtervolging ■ilm. Regie: Charles Jarrot, Irah Raffin en Michael York! I spoelt aan op het door de I in zijn bezit vitale kennis 11st schakelt twee agenten in I m de Duitsers te houden. uit 1983. Regie: Euzhan lus en Garry Cadenat. Marti- Ichoolvakantie is begonnen. I zal nu de toekomst bepaald llresultaten moet hij öf op de Ihij een beurs om te gaan Iste en José verhuist met zijn luwe wereld gaat voor hem jrijs - De slotrit was illustratief. Slaapverwekkend, jderig. Tekenend voor de 80e Ronde van Frankrijk. Een «nig fascinerende uitvoering, gedomineerd door San iguel Indurain. Van de tweede week tot het einde saai. jjlfs een opwindende sprint, met een stuiterende Abdoes- loarov, zoals twee jaar geleden, werd het waarschijnlijk Indommelde TV-kijkende publiek na een zit van uren let gegund. kfilm uit 1973. Regie: Edgar I Hannelore Eisner en Mario rga dromen van mooie kleren It. Ze besluiten niet langer |en gaan naar Wenen. Daar urstelling. Oezbeekse duivenmelker jtrkte wel als gewoonlijk met ellebogen, maar loodste keer de groene trui zonder Jeuren over de streep op de amps Elysées. Hij boekte Ijii vijfde ritzege in de Tour kan in de komende weken revenuen ophalen. Raas greep weer naast een trijs. Na vrijdag Frans ;sen, werd nu Frederic ;assin door het het groene 14 30,17,20, 22.30 u. Cüffhanger. onster verslagen. Het scheel- weapónY' 2°' 22 30 Loadea iniet veel, maar het verschil 14,30, 17', 20, 22.30 u. Indecent1 IS voldoende. 'oor ons was het geen teleur- llend verloop," reageerde an-Marie Leblanc, algemeen ecteur van de Société du ar de France. „We hebben prachtige eerste week «gemaakt. Met verschillen- dragers van de gele trui. emand had vervolgens de proposal. 14.30, 17,20, 22.30 u. Alive, 14.30, 17, 20, 22.30 u. Made in America. 14.30, 17, 20, 22.30 u. Sidekicks, 20 en 22.30 u. Splitting Heirs 20 en 22.30 u. Red Roek West. 20 en 22.30 u. The piano 14.30 en 17 u. Ninja Turtles III 14.30 en 17 u. Bambi. 14.30 en 17 u. Dragon. 17 en 22.30 u. Falling down. 14.30 en 20 u. Sommersby. moed aan te vallen. Dat was jammer en onbegrijpelijk. Als organisatie behoeven wij ons er niets van aan te trekken. De renners zijn er voor de Tour en niet omgekeerd." Tony Rominger onder anderen kritiseerde Leblanc en consor ten over het aantal kilometers dat in tijdritten móest worden afgelegd. Leblanc, voormalig wielrenner en journalist, gaat kritiek nooit uit de weg en weerlegt ze met houtsnijdende argumenten. „Sinds 1978 is het aantal kilometers voor tijdrittennog nooit zo kort ge weest. Slechts 107. Volgend jaar halen we dat niet eens." De Tour van 1994 begint in Lille. Engeland wordt aange daan. De Alpe-d'Huez wordt weer een gekkenhuis. Indurain wint weer, het wordt weer saai, zoals dit jaar. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Medicijnman: 6. verbitte ring; 9. geheel; 10. weghelft; 11. schietgebedje; 13. harte loos; 15. elan; 16. dolik; 17. kleedster; 19. kunstbaan; 21. alleen zijn. Vertikaal: 1. Echtelieden; 2. onderweg; 3. maling; 4. moederschoot; 5. dubbelhartig; 7. goeddeels; 8. afgeladen; 12. bestelbon; 14. oplossen; 18. kuil; 20. azijn. Djamolidine Abdoesjaparov (links) scoort voor de derde nol tijdens de 80e Tour. Dit keer op de Champs Elysées. 'tchts de Fransman Moncassin die 'namens Jan Raas' naast k ritzege pakte. foto afp MM- - De ploeggenoten van M Indurain kunnen door de j van hun kopman ruim •50 gulden aan prijzengeld Wen. De Spaanse formatie Weerde tijdens de Tour 1.400 franse francs. Clas, de van de nummer twee in Eindklassement Tony Romin- 5 inde ruim twee ton minder. ''Manen van GB-MG komen 'iets meer dan 3.5 ton op de •öe plaats. Jóe Nederlandse ploegen ver- de formatie van Jan ING Piaaq uba uue 'stjuij WW >l|0M 'pjBBd uba jjbbjs '|36oa uba peel lassnj 'jad 'sjqaaj apapeiqaB 'Mnoq®0 "Is- „Indurain is gewoon een "t wielrenner, anders had hij "et voor de derde maal de '•'gewonnen. En als ik naar tegenstanders kijk, kan ik f® maar verwachten dat hij enkele malen zegeviert," vijfvoudig Tour-winnaar ®jard Hinault in Parijs. tijdritten ondanks de ne- vag van zaterdag tegen Tony "'teger niet te veel in zijn "deel waren? „Wanneer deze Parijs - Met een stralende glimlach stond hij meer dan tweehonderd verslag gevers te woord. Alsof hij geen pijnlijke nederlaag in de tijdrit had geleden. Wat opviel was dat hij voortdu rend moest hoesten. Een kou gevat? „Ach, dat valt wel mee." Miguel Indurain wilde zich na zijn neder laag niet verschuilen ach ter excuses. „Mijn eerste doel in de Tour is altijd het eindklassement winnen, voor de etappes heb ik niet zoveel ambitie." Door Jean Nelissen Hij zag zijn verlies in de tijdrit in het kader van de strijd om de tweede plaats. „Rominger, Jas- kula en Mejia waren bijzonder geïnspireerd. Ik stond te ver weg om me nog heel erg druk te maken. Ik voelde het al toen ik opstond, ik kon me niet helemaal concentreren. Als dit in het be gin van de ronde gebeurd zou zijn had ik er mijn twijfels over, nu niet." Als zijn nederlaag van zaterdag in de tijdrit over 48 kilometer al pijn deed, wist hij dat meesterlijk te verbergen. Buiten verdrongen vele Span jaarden zich die in spreekkoren zijn naam riepen en met vlaggen en spandoeken zwaaiden, zoals ze gistermiddag op de Champs Elysées zouden doen. 'Aupa Mi guel', uit duizenden kelen. Spaanse verslaggevers schatten het aantal landgenoten in Parijs gisteren op 20.000 tot 25.000. Ze waren uit heel Spanje gekomen. Uit Catalonië, het Baskenland, Malaga, Valencia en natuurlijk uit Pamplona en liefst 5000 mensen uit Villava, de geboorte plaats van Indurain. De Pena Miguel Indurain uit Villava, de supportersclub, had positie ge kozen bij de finish op de Champs Elysées. Urenlang zongen deze mensen, mannen, vrouwen en 'kinderen, een lied waarin na elke tekstregel de naam van In durain terugkwam. Een aan doenlijke aanhankelijkheid. Hoe schril was het contrast met de supporters van de grote te- Raas, ondanks het teleurstellen de optreden, het meest. De ren ners van WordPerfect verdien den in drie weken bijna 64.000 gulden. Daarmee bezet de ploeg in het geldklassement de vijf tiende plaats. TVM eindigde een plaats lager met ongeveer 59.500 gulden. Erik Breukink en zijn teamgeno ten van ONCE reden 128.000 gulden bijeen, goed voor de ne gende positie. De ploeg van Peter Post, met Eddy Bomv- mans, verdiende een ton. Van onze verslaggever Parijs - Jan Raas, die liefst vier renners bij de laatste zeven van het algemeen eindklassement van de Ron de van Frankrijk terug vindt, staat bekend om zijn bijtende humor. Had hij eerder in deze Tour zelf al bloemen in de bus van WordPerfect gezet („De renners zorgen er immers niet voor"), gistermorgen stelde hij wat de laatste plaats van Edwig van Hooy- donck betreft vast: „Toch merkwaardig: er zit één rooie in het peloton en die neemt dan ook nog de rode lantaarn mee naar huis." Tour alleen maar uit vlakke rit ten of uit bergetappes had be staan, was Indurain ook winnaar geworden. Hij is gewoon voor iedereen een maat te groot." Moet het peloton zich dan bij de suprematie van de Spanjaard neerleggen? „Nee, natuurlijk niet. Maar dat heeft men wel gedaan, want bij de start werd al gesteld dat Indurain te sterk was. Logisch dat ze dan al bij voorbaat geklopt zijn." Parijs - Miguel Indurain rijdt na de Tour slechts ze ven criteriums. Als startgeld ontvangt de drievoudige Tour-winnaar meer dan 40.000 gulden. In de aanloop naar het WK in Oslo staat de klassieker San Sebastian-San Sebasti an op het programma. Ook de Ronde van Galicië wil hij afwerken. De Spanjaard be schouwt de rittenkoers als een goede training voor het WK in Noorwegen. Nummer twee Tony Romin ger is wel van plan zijn bankrekening goed te spek ken. Rominger doet ruim twintig criteriums aan. Voor elke wedstrijd incasseert hij ruim 20.000 gulden. genspeler Tony Rominger, die met drie etappezeges, het berg- klassement en zijn tweede plaats in het eindklassement een zware, maar uiterst positieve hypotheek legde op de ronde. Slechts enkele tientallen Zwitsers zwaaiden met de nationale vlag. Rominger is immers een Europeaan. Zijn vader is Zwitsers, maar zijn moeder is Deens. Zijn vrouw Brigitte stamt uit Muttenz, hij zelf is afkomstig uit de kanton Zug. Hij woonde jarenlang in Denemarken, later in Italië aan het Como-meer. En de laatste twee jaar in Monaco. Het vervreemdingsproces met de zwervende Rominger wordt merkbaar. Daarbij komt dat hij in de Zwitserse kranten jaren lang is afgeschilderd als een vreemde vogel wiens tactisch on vermogen grensde aan domheid. Maar zo dom is Tony Rominger niet. Want hij gaat na de Tour als geen ander zijn 'roem' verzil veren. Vooral in Nederland. Hij rijdt vandaag in Boxmeer. Later start hij onder andere in de Acht van Chaam. Hij heeft 25 con tracten getekend in Zwitserland, Nederland en België. Startgeld zo'n 20.000 gulden. Totale op brengst een half miljoen gulden. „Ik ben 32 en ik wil gewoon veel geld verdienen. Daarom laat ik de strijden om de wereldbeker en zelfs het wereldkampioen schap links liggen. Volgend jaar kom ik in de Tour terug om Indurain te verslaan." Kinderen Tony Rominger dineerde gistera vond in het beroemde sterrenres taurant Le Toit d'Eiffel op de eerste verdieping van de Eiffel- toren en bezocht tot diep in de nacht de Moulin Rouge. Miguel Indurain hield een bescheiden diner met zijn vrouw Marisa en de familie en zijn ploeg in een restaurant vlakbij de Champs Elysées. De pogingen om in zijn privéle- ven binnen te dringen namen in het laatste weekeinde in Parijs ernstige vormen aan. Of hij kin deren wil? „Ja, natuurlijk, maar dat is meer het probleem van mijn vrouw." Wat hij met zijn geschatte jaarinkomen van acht tot tien miljoen gulden doet? „Een beetje investeren," ant woordde Indurain. Hij bezit met Marino Lejaretta en Julian Gorospe in Pamplona een flore rende groothandel in sportarti kelen, 'Forum van de Sport' ge naamd, die zo goed loopt dat 'Forum' als sponsor al op de shirts van een aantal sportclubs in Navarra is verschenen. Hij heeft met zijn assistent-ploeglei der, vriend én ontdekker Euse- bio Unzue in de omgeving van Pamplona een garage en het agentschap van het Japanse au tomerk Mazda gekocht en hij is in het voetspoor van Joop Zoetemelk nu ook eigenaar van een hotel in Fuentaratie. Om zover te komen heeft Indu rain zich jarenlang enorme opof feringen getroost. Een jaar lang spaarzaam gegeten om op advies van professor Francesco Conconi uit Ferrara in Italië zijn li chaamsgewicht van 84 kilo tot 79 te doen dalen. Keihard ge traind, sober geleefd en zich vrijwel alle aardse vreugden ont zegd. „Geen mens weet hoe ik heb afgezien," aldus Indurain, „ik beschouw mijn successen nog meer als een overwinning van mijn geest dan van mijn lichaam. Want als renner, die grote ronden wil winnen, kom je met talent nergens. Je moet kei hard werken als een koelie in een haven, die de hele dag met zware zakken sjouwt. Ik heb een mooi beroep waarmee ik heel tevreden ben, hét eist echter al les van je op. Je moet bereid zijn gedurende een aantal jaren te investeren en je jeugd in dienst van de sport te stellen." Volgens Perico Delgado laat Mi guel Indurain zich nooit eens verleiden om 's avonds een glas te drinken. Merekx permit teerde zich nog wel een enkele uitspatting. Toen zijn dochtertje jarig was liet hij in Fuengirola champagne brengen en dronk met zijn ploegmaats tot aan de morgen. Delgado: „Miguel gaat altijd naar zijn kamer. Ik weet niet wat hij daar doet. Ikzelf lees boeken, maar hij niet. Ik geloof dat hij altijd slaapt." Mode Indurain loopt het liefst in jeans en een T-shirt. „Ik verloochen mijn boerenafkomst niet. Wij zijn een eenvoudige familie en eenvoudig wil ik ook later blij ven. Ik rijd nu in een Mercedes, maar dat komt omdat ze mijn Opel Kadett vorig jaar tijdens een wedstrijd in Perpignan ge stolen hebben. Anders reed ik Parijs (afp) - Behalve de Tour de France mist Greg LeMond dit seizoen ook het wereldkampioenschap wiel rennen op de weg. De Ame rikaan heeft bij een valpar tij tijdens een trainingsrit in Minneapolis zijn rechter pols gebroken. De 32-jarige LeMond had zijn rentree in het peloton willen maken in de Ronde van Burgos tussen 31 juli en 5 augustus. Door de pols breuk is zijn seizoen ten einde. Volgens zijn ploeglei der Roger Legeay maakt LeMond nog geen eind aan zijn loopbaan. „Hij rijdt volgend seizoen gewoon weer bij GAN," stelde Lege ay gisteren bij het einde van de Tour de France. „Greg wil zijn loopbaan een mooi slot geven." Door Frans Oudejans ELKE TIEN jaar meldt zich een renner, die boven de ande ren uitsteekt. De jaren '50 le verden Louison Bobet met drie Tour-zeges op rij. Na hem kwam Jacques Anquetil met liefst vijf overwinningen. De jaren zeventig stonden in het teken van Eddy Merekx en tien jaar later heerste Bernard Hinault. Nu kwam Miguel In durain voor de derde keer in het geel Parijs binnen. Deze vijf renners zijn samen goed voor 21 Tours. Hetgeen niet wil zeggen dat ze het altijd cadeau kregen. Bobet werd bedreigd door wel vijf of zes gelijkwaardige cracks. An quetil vocht in de jaren '60 legendarisch geworden duels uit met Poulidor en Bahamon- tes. Alleen de periode Merekx was anders. Hij was de alleen heerser, tegen wie geen kruid gewassen was, ook niet dat van de jonge Joop Zoetemelk. De uitslag van de Tour stond bij voorbaat vast, en niet al leen dit: de alleseter Merekx begeerde ook de groene- en de bolletjestrui en gaf niet gauw een ritzege weg. Zijn record van 34 etappes is nog altijd onbedreigd. Toch was het in zijn tijd niet altijd saai. Bij alle eenzijdigheid kwam bij Eddy Merekx altijd één extra element, zijn strijdlust, aan valsdrift, toonden dat hij de snelste was. Tot geluk van de wielersport werd het Bernard Hinault wel degelijk lastig gemaakt, door de inmiddels gerijpte Zoete melk evengoed als door Van Impe of Agostinho. In zijn la tere jaren stuitte hij op Fignon en LeMond om hem te bedrei gen en zelfs te verslaan. Hi nault is een vijfvoudig win naar geweest, die altijd moest afrekenen met rivalen. Zulke concurrentie mist Mi guel Indurain en met hem de Tour de France. De vorige ja ren bezaten Chiappucci, Bugno en Breukink onvol doende macht om hem te weerstaan en in deze Tour was hoogstens Tony Rominger een bedreiging geweest als het hem bij de start n-iet had te gengezeten. Indurain past in de rij van.grote overwinnaars, tenslotte won hij zowel in 1992 als in '93 ook de Giro d'Italia. Helaas staat hij op eenzame hoogte. En even he laas rijdt de Spanjaard te ro- bot-achtig en defensief, zoals zaterdag nog in de tijdrit, toen het toch wel goed zat. De Ronde van Frankrijk, dus de wielersport, dus het pu bliek, verdient dat zich spoe dig een gelijkwaardige rivaal aandient. Die rivaal komt niet uit Nederland, niet uit België. Best mogelijk dat een Tim Hiemstra of Steven van Mal- derghem, die thans in hun land bij de nieuwelingen over heersen, eens doorbreken naar de top. Maar hoe groot is zo'n kans en hoeveel Tours zijn we dan alweer gevorderd? Toch blijven we hopen dat we nog eens kunnen zeggen: ja, die Tour Toen Eddy Merekx: in zijn tijd alleenheerser, archief de stem Miguel Indurain passeert weliswaar de Colombiaan Mejia tijdens de tijdrit van zaterdag, toch moest hij genoegen nemen met de tweede plaats. De Zwitser Tony Rominger toonde namelijk aan dat de Spanjaard op zijn specialiteit niet onverslaanbaar is. foto afp nog altijd in die Opel. Ik ga het liefst met vrienden in de bossen van Navarra jagen. Wandelen in de natuur in mijn oude, afgedra gen kleren is een van mijn hob by's. Maar door mijn beroep ben ik soms verplicht op bepaalde recepties te verschijnen en dan word ik door Marissa gekleed. Heel chique, soms in smoking. Ik heb trouwens een aanbod gekre gen van een modehuis om hun kleren te showen. Waarom niet?" De Tour-winnaar betreurt dat hij alleen maar Spaans spreekt. Daarom wijkt zijn PR-man Francis Lafarge uit Biarritz nooit van zijn zijde. Met 1023 journalisten uit 40 landen ont staan licht communicatieproble men. „Een jaar geleden hebben ik een cursus Frans gekocht. Ma rissa draaide de bandjes af en ik probeerde de taal te leren. Maar ik kan me niet zo goed concen treren en ik had het zo druk dat er niet veel van terecht is geko men. Ik vind het een van mijn tekortkomingen dat ik geen in ternationale taal spreek. Ik voel het als een handicap. Komende winter zal ik er serieus aan gaan werken en er tijd voor vrijma ken." Parijs - Voor de Tour werd door de veertien Nederlandse deelnemers optimistisch tot gematigd gesproken over de kansen en de prestaties. Na de Ronde van Frankrijk dient geconcludeerd te worden dat de kansen bijna nihil waren en de prestaties van erbarmelijk niveau. Van den Akker voor: „Het wordt proberen mee te gaan in ont snappingen en Perini en Ghirot- to te helpen." Na: een 80e plaats op 2.07.17, blij dat hij het leven had. Bouwmans voor: „Ik moet rond de tiende plaats kunnen eindigen en een etappezege behalen. Dat kon ik vorig jaar nog niet." Na: als 45e de beste Nederlander op 1.23.12. Breukink voor: „Ik ga uit van een plaats bij de eerste vijf. Meer is meegenomen." Na: Breukink verliet vier dagen voor Parijs de karavaan. Geveld door een pijn lijke knie. Cordes voor: „In de Vuelta heb ik voor de ploeg (Amaya) moeten rijden. In de Tour gaan we voor etappezeges. Ik krijg zeker een kans." Na: anoniem meegefietst als 118e in Parijs op 2.33.47. Den Bakker voor: „De eerste week zal belangrijk worden. We moeten meer voor etappes gaan. Ik moet de afmakers bijstaan." Na: hij, die als 92e eindigde op 2.10.15, voldeed aan de ver wachtingen, hij stond Skibby bij toen deze in Evreux TVM een dagprijs bezorgde. Gert Jakobs voor: „Ik ga gewoon mijn werk doen, ze gokken bij Festina een beetje op Van Pop- pel." Na: Van Poppel verdween al na de eerste Alpenrit uit de Tour en liet Jakobs, die als 128e finishte op 2.49.16, eenzaam achter. Frans Maassen voor: „Ik heb me voorgenomen in de aanval te gaan. Een klassieker winnen is moeilijk, een Tour-rit nog moei lijker." Na: Maassen heeft een goede visie. Hij viel aan, zonder resultaat. Hij eindigde als 110e op 2.26.43. Rob Mulders voor: „Grotendeels knechten, wie weet kan ik iets doen als ik in een ontsnapping terecht kom." Na: blij Parijs ge haald te hebben op 2.58.30, twee plaatsen van de laatste plaats verwijderd. Danny Nelissen voor: „Ik denk pas echt beroepsrenner te zijn als ik de Tour heb gereden. De bedoeling is Parijs te halen. Het is een soort leerproces." Na: hij bereikte zijn doel op 2.49.56 van Een zorgelijk kijkende Jelle Nijdam, die tijdens de 80e Tour de France faalde in de afwerking. foto de stem/ben steffen Indurain. Het was een harde leerschool. Jelle Nijdam voor: „Het seizoen staat of valt met de Tour, nu we nog geen klassieker hebben ge wonnen." Na: Nijdam heeft ge faald. Hij kwam nauwelijks in beeld en eindigde op 2.50.13. Van Poppel voor: „Ik heb er alle vertrouwen in, ook al omdat Gert Jakobs erbij is. Met Cipolli- ni gaat het slecht, Voor Museeuw heb ik geen angst. Abdoe is de .man met wie ik rekening moet houden." Na: Cipollini won een rit, Abdoe drie. Van Poppel stap te na tien dagen af. Psychisch niet meer opgewassen tegen de verdeeldheid binnen de Festina- ploeg. Rooks voor: „Ik ga niet voor het klassement. In de eerste tien da gen wil ik meesluipen en een rit winnen." Na: Rooks zit al bijna drie weken thuis. Op maandag 5 juli werd hij wegens tijdsover schrijding uit koers genomen. John Talen voor: „Leuk dat ik alsnog geselecteerd ben." Na: niemand heeft hem gezien, al leen een glimp voor of na de start van hem opgevangen. Hij finishte op 2.33.49.

de Stem | 1993 | | pagina 9