Italië overweegt inzet leger r Ai, Israëlisch leger en verzet in Libanon verwikkeld in verbeten strijd Hamsterwoede wegens Italiaanse vrachtwagenstaking legt land lam Bevolking Moskou boos over geldsanering Major noemt dwarse ministers 'schoften' Duizenden doden door overstromingen in Nepal Groen Links: Kurden ontvoeren weer toeristen en een militair Raak Tegen BUITENLAND BUITENLAND kort HARD LEUK LerVOLG van voorpagina Verdienstelijke tweedl Twint iiitig mille buit j inbraak Goes tw** DE STEM MAANDAG 26 JULI 1993 Van onze correspondente Willy Werkman Beiroet - Het zuiden van Li banon en het noorden van Israël waren gisteren het to neel van een bloedige serie aanvallen over en weer van Israël en Libanese en Pales tijnse verzetsstrijders. De strijd brak uit nadat de Is raëlische luchtmacht eerder op de dag een serie aanvallen op Syrische, Libanese en Palestijnse doelen had uitgevoerd om de dood te wreken van zes Israëli sche militairen die eerder deze maand omkwamen bij diverse acties van het Libanese verzet. Twee Israëlische burgers werden gisteravond gedood en een tien tal raakte gewond toen het noor den van Israël voor de vierde maal op de dag met een ware regen Katjoesja-raketten werd bestookt. In totaal zouden meer dan 50 raketten zijn afgevuurd. De aanval kwam als donderslag bij heldere hemel. Het was drie uur in de middag. Prachtig, heet zomerweer. Een stil bergwegetje pal langs de grens. Geen mens te zien. Pastorale stilte. Plotseling het snerpende fluitgeluid. Toen de zware klap. Een trilling en een rookpluim. Niet ver bij ons vandaan. De radiozender van het leger werd onze begeleider. Berichten volgden elkaar op. Spanning in de stem van de verslaggevers. Een paar minuten geleden, hoor den we, waren er voor de tweede keer katjoesja's gevallen, afge vuurd vanuit Zuid-libanon. Of er slachtoffers waren, of schade, was toen nog niet bekend. Die ochtend, in kibboets Mana ra, vlakbij het stadje Kyriath Shmonah, waren we al opge schrikt door sirenegeluid en het verzoek van de kibboets-omroe per onmiddellijk naar de schuil kelders af te dalen. De kibboets viel binnen enkele minuten dood. De kleuters in de kinderhuizen renden met hun verzorgsters naar de zwaar betonnen onder grondse vertrekken met hun drie-hoog opgestapelde bedjes. Er heerste opvallende rust. Geen kind dat huilde of om zijn moe der riep. „Ze zijn het gewend," legde Simon Sagie, hoofd van de afdeling toerisme van de kib boets uit. Boven ons hoorden we de vlieg tuigen en de helikopters. Een indringnd, beangstigend geluid. Alleen wie essentiële taken had, rende van gebouw naar gebouw. Via de radio hoorden we over Israëlische artillerie-versterkin gen, die Zuid-Libanon binnenre den. Over soldaten, die 'opge lucht' waren, dat ze eindelijk op de Hezbollah-'terroristen" af- mochten. Noord-Galilea ademde gisteren een oorlogssfeer. Er was een ge voel, dat er veel meer zou vol gen. Langs de wegen reden de op grote trucks geladen tanks en de ambulances noordwaarts. De burgemeester van Kyriat Shmo nah vroeg om een regeling om alle kinderen van zijn stadje naar het centrum van het land te evacueren. Vier maal was er het fluitgeluid en waren er de klappen van de inslaande katjoesja's. Ze kwa men van de eenheden van de radicale shi'itische Hezbollah- beweging die in de door Israël gecontroleerde 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon bijna continu aanvallen uitvoerde op Israëli sche troepen en eenheden van het pro-Israëlische Leger van Zuid-Libanon (SLA). Elders voerde de Israëlische luchtmacht herhaaldelijk nieuwe vergeldingsbombardementen uit. Israël stuurde gisteravond ver sterkingen naar het noorden en terwijl de strijd tot in de avond voortduurde, zei de Israëlische premier Yitzhak Rabin dat de operaties niet beëindigd zullen worden voordat de noordelijke grens weer 'volledig rustig' is. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse regering overweegt om het leger in te zetten om de voedsel- en grondstofdistributie in het land op peil te houden. Door een vrachtrijdersstaking die het afgelopen weekend is ingegaan, zijn nu al tekorten ontstaan aan benzine, levensmiddelen en grondstoffen. Een staking van vrachtrijders dreigt het leven in Italië grondig te ontregelen. Honderden meters lange rijen auto's voor de benzi nestations en lege schappen in de supermarkten. Dat zijn de eerste merkbare gevolgen van de vrachtrijdersstaking die in de nacht van zaterdag op zondag is ingegegaan en die volgens plan tot 8 augustus moet duren. Uitgeput Door de stormloop van het afge lopen weekend waren gisteren al veel pompen uitgeput en van daag en morgen zal naar ver wachting bij het grootste deel van de verkooppunten een bord je met 'Benzine Op' komen te hangen. Volgens een scenario dat giste ren in de Italiaanse kranten werd gepubliceerd, zal aan het begin van de week in de toeris tenplaatsen een tekort ontstaan aan groente en fruit. Dinsdag komt er in het hele land een einde aan het aanbod van van verse melk en vis, woensdag volgen kip en eieren, donderdag zullen ook in grote steden melk, yoghurt, verse kaas en niet diep gevroren vlees meer verkrijgbaar zijn, terwijl suiker en babyvoe ding schaars worden. Aan het einde van de week zal tachtig procent van alle goede ren ontbreken, terwijl het vrij wel onmogelijk zal zijn om nog ergens brandstof te vinden. Al leen de industrie zal betrekkelijk weinig hinder ondervinden, om dat het Italiaanse fabrieksperso- neel de komende week massaal op vakantie gaat. Eisen Minister van Verkeer Raffaele Costa beschouwt de hamster woede als voorbarig. Hij zal in de komende dagen verder onder handelen met vertegenwoordi gers van de stakers, die een verhoging eisen van de mini mumtarieven in het goederen vervoer alsmede fiscale tege moetkomingen om de verhoging van de benzineprijs de compen seren. De regering wil die eisen echter nog niet voor de helft inwilligen, zodat de kans op het slagen van nieuwe onderhandelingen niet groot lijkt. Maar Costa heeft nog twee alter natieven in petto. Hij overweegt om de stakende chauffeurs tot rijden te dwingen door hen een zogeheten dienstbevel te geven. Dat kan volgens de wet als er voor het land vitale belangen in het spel zijn. Het niet opvolgen daarvan kan met de gevangenis worden bestraft. Het probleem is echter dat zo'n dienstbevel persoonlijk overhan digd moet worden en dat is moeilijk op korte termijn te or ganiseren, zeker als de stakers het niet wensen te ontvangen. Als andere mogelijkheid noemt Costa de inzet van legertrucks om ten minste de aanwezigheid van de eerste levensbehoeften te garanderen. Blokkades Niet alle vrachtrijders doen mee aan de staking, die is uitgeroe pen door de de bond van kleine transportbedrijven Unatrans. De grotere bedrijven en de vracht vervoerders die rechtstreeks in dienst zijn van andere bedrijven willen blijven rijden, maar het is niet uitgesloten dat stakende ei gen rijders deze 'onderkruipers' de doorgang zullen willen belet ten. De Unatrans heeft weliswaar ge garandeerd dat zij haar leden niet tot blokkades zal oproepen, maar dat is vooral om later niet verantwoordelijk te kunnen worden gesteld voor spontane acties van de stakers. Het beeld van de Franse chauffeursstakin gen die vorig jaar voor een ont stellende chaos zorgden, hangt daarom nu als een dreigende donderwolk boven de Italiaanse autowegen. Hard optreden Minister Mancino van Binnen landse Zaken heeft al laten we ten dat hij dat niet zal tolereren. Extra patrouilles en hard optre den moeten eventuele blokkades in de kiem smoren. Maar het dagblad La Repubblica merkte gisteren al snedig op, dat met dergelijke voornemens de Franse politie vorig jaar niet ver kwam. De Conservatieve partijleider Sir Norman Fowler ontkende one nigheid binnen het kabinet, maar éx-partijleider en leidende Euro-rebel, Lord Norman Teb- bit, bevestigde dat er 'meerdere ministers nog steeds tegen Maas tricht zijn'. Hij voegde er sarcas tisch aan toe dat premier Major waarschijnlijk erg moe was ge weest en even niet op zijn woor den had gepast. Major moest vrijdag de vertrou wenskwestie stellen om ratifica tie van het Verdrag van Maas tricht door te drukken. Met de drie 'schoften' in kwestie refereerde Major aan drie van de vier notoire Thatcher-fans en Euro-tegenstanders in zijn kabi net, te weten Michael Howard (Binnenlandse Zaken), Peter Lil- ley (Sociale Zaken), Michael Portillo (Begroting) en John Redwood (Wales). Door op onorthodoxe wijze zijn hart te luchten, bleef er weinig «li f#, I LP*- Boeren brengen enkele van hun schamele bezittingen in veiligheid met een grote binnenband die op het water blijft drijven, foto afp Kathmandu (dpa/rtr) - In Nepal, Bangladesh en het Noordindiase Punjab is een catastrofale situatie ontstaan als gevolg van de overstro mingen. Half Bangladesh staat onder water. De over heid in Kathmandu vreest dat meer dan drieduizend Nepalezen zijn omgekomen door de ramp. Als gevolg van dagenlange moessonregens staan honderden dorpen in het Zuidnepalese dis trict Garlahi onder water. In dit gebied zouden al duizend men sen zijn verdronken. De bevoor rading van de hoofdstad Kath mandu is bemoeilijkt doordat de vijf belangrijkste bruggen zijn ingestort en de spoorlijn naar India is afgesneden. Officieel zijn er in Nepal 1673 doden en vermisten, maar vol gens regeringsfunctionarissen zijn er nog honderden mensen verdwenen. Zij verwachten dat het dodental boven de driedui zend zal uitkomen. Gevreesd wordt dat op grote schaal chole ra zal uitbreken. In Bangladesh zijn de rivieren die uit het oosten en het westen stromen zondag drastisch ge zwollen. In heel het land houden de moessonregens aan. Het leger is massaal ingezet voor red dingswerkzaamheden. Volgens uiteenlopende schattin gen hebben zes tot miljoen men sen hun huizen en bezit verloren. Zeker dertig van de 64 distric ten, en daarmee honderdduizen den hectares vers geplant rijst, staan onder water. Het dodental in India is opgelo pen tot 719 sinds de waterramp op 10 juli begon, meldden de Indiase autoriteiten. Alleen al in de graanschuur van het land, de provincies Punjab en Haryana, kwamen ruim vierhonderd men sen om. Meer dan eenderde van de oogst is verloren gegaan, in Punjab is zevenduizend kilome ter van het wegennet verwoest. Ook het noorden van Pakistan heeft te lijden onder het natuur geweld. Op verscheidene plaat sen ontstonden aardverschuivin gen en modderlawines door de aanhoudende regen. In het noordoosten kwamen gisteren vermoedelijk vijftig mensen om toen een houten brug instortte. Zij stonden vanaf de brug te kijken naar een lijk dat in de rivier dreef. President Jeltsin wil eventueel veto-recht gebruiken om hervormingen door te laten gaan Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Premier John Major heeft een pijnlijke illustratie gegeven van de verdeeldheid binnen zijn Conservatieve kabi net. Niet vermoedend dat de BBC-microfoons tussen twee tv-interviews open waren blijven staan, noemde hij drie Euro-sceptische ministers bastards ofwel schoften. over van Majors gekunstelde charme-offensief naar partij en land, dat min of meer moest aantonen dat de Conservatieven de rijen weer hadden gesloten. Volgens een peiling in The Sun day Times twijfelt een op de twee Tory-afgevaardigden eraan of de pechgevoelige Major het nog een jaar zal uithouden als premier. Andere peilingen dit weekend waren evenmin geruststellend voor de naar vakantie snakken de John Major. De deelverkie- zingen voor een Lagerhuiszetel in het oer-Conservatieve bol werk Christchurch aan de En gelse Zuidkust dreigen een waar debacle te worden. Volgens een NOP-onderzoek zal de steun voor de Conservatieve partij worden gehalveerd en be halen de Liberale-Democraten een verpletterende overwinning, uitgerekend in het hart van het zogeheten 'Tory-land'. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - De Russische be volking heeft dit weekend verontwaardigd gereageerd op de tweede geldsanering in tweeëneenhalf jaar tijd. Op zaterdag maakte de Centrale Bank bekend dat zij alle bank biljetten van vóór 1993 uit de roulatie neemt. Als reden gaf de bank op dat er uniformiteit in de bankbiljetten moest komen. Voor vandaag circuleerden oude biljetten met Lenins portret er op, naast nieuwe met de wit- blauw-rode vlag van Rusland. Ook zegt de overheid op deze manier de welig tierende valse munterij te willen bestrijden. 'Wij kopen oude biljetten', stond op het raam van menige Mos- kouse kiosk. Gewiekste zaken lieden speelden handig in op de lichte paniek waarmee het pu bliek zaterdag naar banken en winkels trok om snel hun oude roebels in waren om te zetten. Groot is het Russische improvi satietalent. Kioskhouders en andere vrije jongens kennen hun overheid en weten dat er duizend-en-een mogelijkheid zal zijn om oude roebels zonder verlies voor nieu we in te ruilen. „Bij betaling met oude roebels ligt de prijs 30 procent hoger," meldden de kiosken. Mogelijk wil de regering Tsjer- nomyrdin net als zijn Sovjet voorganger, de couppleger Pa vlov, het zwarte circuit een klap toebrengen. Russen krijgen twee weken de tijd om maximaal 35.000 roebel circa 70 gulden ofwel twee drie maandlonen bij de bank om te wisselen tegen nieuwe coupures. Wie meer oud geld heeft, kan dat op een speciale bankrekening zetten en mag er een half jaar niet aankomen. Met een inflatie van bijna twintig procent per maand zijn hier echter weinig mensen blij mee. Niet-Russen mogen zelfs alleen vandaag 15.000 roebel omwisselen. De rest van hun oude geld zijn ze kwijt. Vandaar dat veel zakenlieden hun kapitaal al vroegtijdig op buitenlandse banken in dollars hebben omgezet. Zij overtreden daarmee de wet, maar achten zich daartoe gedwongen door het gebrek aan zekerheid als gevolg van een grillig overheids beleid, waarvan de huidige geldsanering opnieuw getuigt. De bevolking is sinds Pavlovs geldhervorming en de inflatie van de afgelopen anderhalf jaar verpaupert. De oude sok en het matras van vooral bejaarden zijn al lang leeg. Gedupeerd zijn de pechvogels die onlangs nog hun auto of woning hebben verkocht. Dat verlies kan in de miljoenen roebels lopen. De regering hoopt wellicht dat de geldsanering zal leiden tot daling van de inflatie, die al was gezakt van 28 procent per maand in januari tot 17,4 pro cent in juni. Rusland blijft nu gevrijwaard van de invoer van massa's oude roebels uit voor malige Sovjet-republieken. Die republieken protesteerden onmiddellijk na bekendmaking van de maatregel, die voor hen ook kwam als een donderslag bij heldere hemel. Armenië noemde Boris Jeltsin de actie van de Russische bank in strijd met gesloten overeen komsten; Georgië bedankte voor de. eer om de roebel voortaan nog te gebruiken. Een van de grote problemen waar de Russische overheid mee worstelt, is het gebrek aan ver trouwen bij zowel eigen publiek als buitenlandse investeerders. Dat vertrouwen heeft nu de zo veelste deuk opgelopen. Dit bleek onmiddellijk uit de dollar koers. Eén dollar kostte vrijdag nog 1050 roebel, maar gisteren be reikte de Amerikaanse munt de recordhoogte van 1250 roebel. Wie met 'oude' bankbiljetten wilde betalen, telde 1700 roebel neer voor één munt van Uncle Sam. De dollarkoers bewijst dat het binnenlandse vertrouwen in de monetaire politiek van president Jeltsin en zijn regering dit week end tot ver beneden het nulpunt is gezakt. De president zelf is ondertussen van zijn vakantieoord terugge keerd in de Russische hoofdstad om wat zijn mede-hervormers zien als een gerede kans op een staatsgreep. Het parlement rem de de privatisering van over heidsbedrijven af, legde buiten landse banken nieuwe beperkin gen op en keurde voor 1993 een begrotingstekort goed dat meer dan tweemaal boven dat van de regering lag. Bovendien straften de wetgevers de afspraak af tussen Jeltsin en zijn Oekraïense collega Krav- tsjoek om de Zwarte-Zeevloot te verdelen. Zij deden dit door het Oekraïense Sevastopol aan de Zwarte Zee tot Russische stad te verklaren en tevens tot thuisha ven van de ongedeelde vloot. Kritiek van Jeltsin en een ver oordeling door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties legde het Russische parlement naast zich neer. Terug in Moskou is het wellicht Jeltsins beurt om van de afwe zigheid van het parlement te profiteren. Zo kan hij zijn veto uitspreken over de resoluties waarmee het parlement zijn her vormingen probeert te torpede ren. Chasboelatov heeft het al zien aankomen en waarschuwt dat hij het parlement zo nodig van vakantie terugroept om bij driederde meerderheid Jeltsins veto ongedaan te maken. Sjevardnadze akkoord met vredesplan Tbilisi - De Georgische leider Sjevardnadze heeft gistere| gezegd dat hij onder bepaalde voorwaarden bereid is eei omstreden vredesplan voor de opstandige provincie Abchazië ti tekenen. In een verklaring zegt Sjevardnadze dat zijn ve: woordigers het ontwerpakkoord kunnen tekenen nadat"'ijl vereiste ammendementen' worden doorgevoerd. Welke verande. ringen de leider van Georgië wil bleef evenwel onduidelijk. Hei plan voorziet in een staakt-het-vuren, een gefaseerde demihtarj. sering van de provincie en terugtrekking van de Georgischt troepen. 77.000 inwoners zonder drinkwater St. Louis - Het Midden-Westen van de Verenigde Staten berei zich voor op nieuwe overstromingen nu de weersverwachtingc opnieuw regen en storm voorspellen. In Missouri kwama gisteren 77.000 inwoners zonder drinkwater te zitten nadat waterleidingsbedrijf onder water liep. Diverse onweers- regenbuien troffen de noordelijke gedeeltes van het Midden- Westen. CIA: Italië waarschuwde Aidid Washington - De Somalische krijgsheer Mohamed Farah Aidid) heeft in juni bij een aanval van VN-troepen op zijn hoofdkwar-1 tier kunnen ontkomen, omdat hij door Italiaanse leden van de j VN-vredesmacht werd gewaarschuwd. Deze beschuldiging komtj van kringen van de Amerikaanse geheime dienst CIA, bericht het tijdschrift 'US News and World Report' in zijn uitgave van! augustus. Bij de aanval door Amerikaanse gevechtsvliegtuigen' kwamen meer dan 60 Somaliërs om het leven. De aanval leidde1 tot een conflict tussen Italië en Verenigde Naties en de eis de VN aan Italië generaal Bruno Loi terug te trekken vanwege zijn kritiek op het VN-optreden. Italië weigerde dat. Filmcontract voor vrijgelaten Britse Londen - Een van de twee Britse druggsmokkelaarsters, vorige week na drie jaar uit een Thaise gevangenis werden' vrijgelaten, heeft voor honderdduizend dollar een contract j getekend met een filmmaatschappij in Hollywood. Kaïyn Smith heeft met Colombia Pictures afgesproken dat die maatschappij een film over haar ervaringen mag maken. Smith en de 20-jarige Patricia Cahill werden woensdag vrijgelaten nadat de Thaise koning Bhumibol Adulyadej hun gratie had verleend. Het tweetal keerde gisteren in Groot-Brittannië terug. Recordwerkloosheid in Italië Rome - Als gevolg van de economische crisis gaan in Italië per maand 100.000 arbeidsplaatsen verloren. Uit dit weekend gepubliceerde cijfers van het Italiaanse centrale bureau voor statisitiek ISTAT blijkt, dat de werkloosheidsheid in de eerste drie maanden van 1993 met een procent is gestegen tot 10,5 procent van de beroepsbevolking. Het ISTAT verwacht dat het einde van dit jaar de 11 procent zal zijn bereikt. Italië telt nu 2,3 miljoen werklozen, van wie 1,1 miljoen op zoek zijn naari eerste werkkring. VN mag camera's installeren in Irak Bagdad - Drie VN-inspecteurs zijn gisteren aangekomen in Bagdad voor installatie van camera's die hebben gezorgd voor een hoog opgelopen conflict tussen Irak en de VN. De leider van de groep, Bill Eckert, zei dat de Iraki's hem na aankomst hebben toegezegd dat ze hem in alle opzichten van dienst zullen zijn. De inspecteurs zullen naar verwachting vier tot zeven dagen nodig hebben om de zes camera's aan te brengen bij twee proefterrei- nen voor raketten. Irak had zich een maand lang verzet tegen de montage van de camera's. Een Amerikaans F4-gevechtsvliegtuig heeft zaterdag nog in Zuid-Irak een raket afgeschoten op een luchtafweergeschut van het Iraakse leger dat zijn radar op het toestel had gericht. Het ministerie van Defensie in Washington zei dat de luchtafweer ook een raket had afgeschoten op twee begeleidende Ameri kaanse toestellen. Irak ontkent die beschuldiging. Geschokte reacties op kindermoorden Rio de Janeiro - De moord op de Braziliaanse straatkinderen, vorige week in Rio de Janeiro, heeft in en buiten Brazilië totl grote opschudding geleid. De Braziliaanse president Itamar] Franco verklaarde 'geschokt' te zijn en heeft beloofd de zaak totl op de bodem te laten uitzoeken. De EG gaf zaterdag een I verklaring uit waarin zij haar 'diepe verontwaardiging' uitte] over de moordpartij. Volgens ooggetuigen zijn zeker drie leden] van de militaire politie bij de moordpartij op de kinderen] betrokken geweest. Twee agenten zijn inmiddels op bevel van de] politieleiding gearresteerd. VN-bevelhebber Bosnië wil meer troepen Sarajevo - Generaal Francis Briquemont, de nieuwe comman dant van de vredesmacht in Bosnië-Herzegowina, zal de VN om j troepenuitbreiding vragen. Voor de strenge winter arriveert, wil hij de gehele Bosnische bevolking, inclusief de bewoners van belegerde steden, kunnen bevoorraden. Om dit zeker te stellen denkt hij zo'n tweeduizend manschappen, drie bataljons en twee a drie eskadrons genie, extra nodig te hebben. Het bestand dat de strijdende partijen in Bosnië zaterdag I overeen waren gekomen, wordt ondertussen op alle fronten geschonden. Daardoor is het doorgaan van het vredesoverleg Jat morgen zou moeten plaatsvinden in Genève, onzeker geworden. /J Kleintjes" in De Stem nat er zoveel bijzondere en 0T° assante aanbiedingen in wan Elke dag weer Terneuzense actieleider Deen Las niet onder de indruk. „Wat iet intimidatie? Ife hebben tegen Van Waarden- Berg gezegd het niet erg op prijs dellen als hij door zou varen. fn misschien heeft hij ook wel [Je beelden van afgelopen vrijdag Botóèns woordvoerder Vosveld 1 Kan de gemeente Terneuzen be- Len de autoriteiten vandaag f IL geval of ze bijstand verlenen 1 an werkwillige schippers die Tatvan (rtr) - Kurdische guerrillastrijders hebben avond vier Franse toeristen, alsmede een politieman en militair ontvoerd in het zuidoosten van Turkije. De ontvoering had volgens de plaatselijke autoriteiten plaats op de snelweg van Tatvan naar Van, waar strijders van de Kur dische Arbeiderspartij PKK een blokkade hadden opgeworpen. In Istanbul ontplofte gisteren een lichte bom waarbij vier men sen, onder wie drie toeristen, gewond raakten. De gewonden zijn een Turk, twee Italianen en een buitenlander met een nog onbekende nationaliteit. De bom ging af in de buurt van de Aya Sofia, een beroemd Bijzantijns bouwwerk uit de zesde eeuw. Niemand heeft zich tot dusver voor de explosie verantwoorde lijk gesteld. De linkse PKK heeft nu in totaal zes buitenlandse toeristen in gij zeling. Drie weken geleden ont voerden Kurdische opstandelin gen al een Australische en een Brit in de buurt van Tatvan, een bolwerk van de PKK. De guerrillastrijders hielden za terdagavond een autobus met 25 Franse toeristen aan, 40 kilome ter voor Tatvan. Voordat de re bellen vier toeristen dwongen met hen mee te gaan, deelde zijn pamfletten uit met propaganda voor de Kurdische zaak. De PKK kondigde in juni van dit |yan onze verslaggever Jlerneuzen - Hoeveel kost h [paraat te houden in verbanc jlerneuzen en welk deel 1 gemeente Terneuzen zelf bete Lat wil de gemeenteraadsfractie |van Groen Links weten van bur gemeester Barbé. Daarom stel leen A. van Himme en G. Piscaer schriftelijke vragen aan de bur gemeester. |pe beide Groen Links'ers willen I verder weten of Barbé bereid is |de ME naar huis te sturen en het |geld dat daarmee wordt uitge spaard in een fonds voor noodlij dende actievoerende schippers stopt. De partij vraagt zich af of jhet geld dat gemoeid is met het (paraat houden van de ME niet beter te besteden is. Temeer daar |de ME nog geen enkele keer in lactie is moeten komen, terwijl ze Lel massaal in Terneuzen aan- Jwezig is. [Rechtvaardige zaak Groen Links Terneuzen schrijft Lat de schippers strijden voor •Van Himme Groen I tinks):...rechtvaardige zaak... foto archief de stem jaar 'een totale oorlog' aan tej Turkse belangen en tegen toerisme in Turkije dat is uW groeid tot een van de belangrijij ste bronnen van inkomsten va het land. Met het geweld wfc de Kurdische opstandelingen regering in Ankara tot conce sies dwingen. Het is niet de eerste keer dat PKK buitenlanders ontvoert™ aandacht te vragen voor haat] strijd. In augustus 1991 wei® bij Tatvan tien Duitse kamp®' ders ontvoerd, die een week «ej den vastgehouden. Een maas' later namen Kurdische strijd® vijf Westerse archeologen ge'atj gen die bij Bingol op zoek wa®| naar sporen van de Ark va»j Noach. De ontvoerden, Amerikanen, een Australiër1 een Brit, werden na 20 vrijgelaten. Volgens de Turkse autorite® hebben PKK-strijders gis' in de Oostturkse provincie gol een trein laten ontsp®J door verscheidene mijnen te ten ontploffen. Bij de a kwamen twee militairen om J leven en raakten twee soldat en een burger gewond. Tui'I militairen rijden ter besclJJ ming tegen mogelijke aanval met treinen in dit gebied m®. I Van onze correspondent I Oostburg - Na bijna zes ui [lievige strijd, waarbij vaal veel emoties los kwamei werd een peloton vah bolclut I Raak Tegen Staak uit Oost burg Nederlands kampioej krulbollen voor clubteams. Karei Hubregtse, Etienne val Steenberghe en Jaap van de Vel] de ontvingen uit handen vaf Wethouder J.Thomaes namens gemeente en J.van Baar named de VVV de bekers. Deze edit 'an de NK bracht een prachtil j sWjd, waarbij vooraf hoog ingl Van onze verslaggever Coes - Inbrekers hebben zatel dagnacht voor twintigduizeil Sulden aan goederen meegen] ®en uit een woning aan D jpinne in Goes. De bewone kwamen rond half twee 's nach 'buis en ontdekten dat hun wl d'ng totaal overhoop was gl I daald. De inbrekers kwam] duinen door de achterdeur torceren. Ze namen sierad J1166, een postzegel- en een I '«iverzameling en antiek.

de Stem | 1993 | | pagina 4