Onderzoek patiënten-klachten Controle: Veel caravans te zwaar beladen Oudste Bosnische vluchtelinge verlangt naar familie en huis Hindoestaanse hongerstakers krijgen gesprek Protest tegen junkies op Perron 0 Inspectie Volksgezondheid gaat tien gevallen uit zwartboek nader bekijken Schipper zonder god BINNENLAND A3 l'GP: Vrouwen keen volwaardig |id van partij Ellenlange files naar buitenland DE STEM COMMENTAAR In totaal acht gewonden bij ontsporing BINNENLAND KORT jé STEM MAANDAG 26 JULI 1993 '#flernieer (anp) - De hin- jfstanen die sinds woens- in honger- en dorststa- jig zijn voor het ministerie .n Onderwijs in Zoetermeer ouden daarmee op. Vandaag 3jgen de Hindoestanen een gprek met de minister over voortbestaan van hun Ueciale school. Ljster Ritzen heeft het ge- ,relt vanuit zijn Zwitserse va- jitieoord per telefoon meege- jeld. Tevoren had de bewinds- 3n bijna een uur getelefoneerd met actieleider Kartaram. „Ik ben op één voorwaarde bereid tot een rustig gesprek en dat is dat ze ophouden met dat hele zware middel van een honger- en dorststaking," aldus de bewinds man. „Ik wil kijken of er in de marge nog gepraat kan worden." Nieuwe toezeggingen heeft mi nister Ritzen, die normaal tot half augustus op vakantie zou zijn, niet gedaan. De bewinds man komt zondag naar Neder land terug. Ook secretaris-generaal Meije- rink die de afgelopen dagen de onderhandelingen met de hin- doestanen heeft geleid, heeft zijn vakantie uitgesteld. Meijerink is blij dat met het gesprek van Ritzen 'een situatie bereikt is dat we normaler kunnen praten dan de afgelopen week'. Meijerink had en heeft grote problemen met het drukmiddel van de honger- en dorststaking. Hij heeft dat eerder al betiteld als 'chantage'. „Daar doe ik niet aan mee. We zwichten in elk geval niet voor dit soort midde len," vertelde hij gisteren. De secretaris-generaal had overi gens wel oog voor de gerecht vaardigde verlangens van men sen om een school te stichten. Het probleem bij de hindoe staanse school aan de Hilver- sumselaan in Den Haag is er een van bekostiging. Daar zijn regels voor. Daaraan voldeed de school niet en daarom is daar afwijzend over beslist. Om anders te kun nen beslissen is een nieuwe aan vraag nodig, aldus Meijerink. Intussen begonnen de actievoer ders buiten het ministerie met het afbreken van de tenten waarin de vier honger- en dorst- stakers lagen. Die mensen kre gen meteen te eten en te drinken. Ook op de school in Den Haag werd een eind gemaakt aan de honger- en dorststakingen. Daar waren tien mensen in hongersta king, van wie er twee ook niet meer dronken. Actieleider Kartaram noemde het gesprek met de minister 'goed'. „Er is een eerste stap gemaakt om de minister te kun nen overtuigen," meende hij. Kartaram heeft er goede hoop op. „Als de minister geen ope ning zag in een gesprek met ons en omgekeerd wij niet met hem, hadden we nu nee gezegd," zei hij. „Nu is er een wederzijdse bereidheid om uit de problemen te komen." Ben Haag - De inspectie voor de volksgezondheid stelt ongeveer tien gevallen onderzoek in naar mogelijk huist handelen van actievoerende specialisten, heeft de geneeskundig allemaal in de particuliei foto cor vivee |_aan de orde zijn", zegt ambt Lemmens van de gemeei I Afgezien van het feit dat het n pk van de gemeente is om teren of de bouwers wel koosji licht |sofdinspecteur, G. Siemons, sieren voor de NOS-radio be- :ndgemaakt. Hij sloot niet uit |i! meer onderzoeken volgen. at om klachten die in het belopen week gepresenteerde tiartboek van de Landelijke Jatienten en Consumenten Fede- (atie worden genoemd en om lachten die per brief bij het kustene van WVC zijn binnen komen. In totaal heeft het mi- jsterie 300 brieven van bezorg- jspatiënten gekregen. |)it de federatie gaat aan de ad van het zwartboek bekij- ten of nadere stappen tegen de becialisten mogelijk zijn. lemons benadrukt echter dat er een reden is tot ongerustheid, [to het algemeen is het beeld dat specialisten noodzakelijke org leveren." e hoofdinspecteur zegt wel dat te acties niet eindeloos kunnen jjorgaan. „Zouden de acties na zomer doorgaan, dan zijn de levolgen mogelijk ernstiger. Ook bt-spoedeisende gevallen kun- m niet eindeloos worden uitge teld. De risico's voor de burger men dan toenemen," aldus itemons. tlwijk (anp) - Het hoofdbe- jaur van de SGP (Staatkundig «reformeerde Partij) heeft aan lie SGP-kiesverenigingen een iet geschreven waarin eraan begt de toelichting op de woning- lat een ambtenaar van bouw- en Igtoezicht van een gemeente wel nagaan of de door de opdrachtgi [rstrekte gegevens kloppen. „Dat nze prioriteit niet", verontschi Lemmens zich. Nagaan of bedrijf bonafide is en voldoet at en van de vestigingswet is volgei [fde toelichting echter geen tat pe gemeente. zit volgens ons veel meer maat- Ipelijke pijn dan bij die kleiij ®dt herinnerd dat het niet laas. Want hoewel er amper mei «gelijk is om vrouwen als vol- I geschreven wordt, zijn er legs aardig lid in te schrijven, flbazen actief die zich bediena 'oorzitter van het hoofdbestuur, ngewikkelde constructies om hil sminee Hovius, heeft dit zater- [chtingen tegenover de gemeen agavond bevestigd. te ontlopen", zegt districts^ Iet deze brief wil het bestuur Ider Maarten Post van de Hout- en a einde maken aan de discus- Tbond CNV. jfcdie ontstond toen er tien jaar |aaid als die tegenwoordig zijn. Ze kalen een fout werd gemaakt voor een habbekrats bv's opjij een kiesvereniging. In dat [n voor een fooi een zogenaamde*, al is het namelijk in principe Tteur aan, ze bedienen zich van een Be administrateur en zijn alleen via Ltotelefoon bereikbaar." Van pre- pdracht en vakantiegeld hebben ze gehoord. Wordt de grond te heet 1 hun voeten, dan laten ze hun bv Jen en blijven gemeenschap en [nemers met lege handen achter. Driebergen (anp) - Neder land is het afgelopen week end massaal op weg naar het buitenland gegaan en dat heeft vor ellenlange files op de wegen gezorgd. In de ochtend stond op de A28 bij Zwolle al zeventien kilome ter file richting het zuiden. Tegen 15.00 uur was die drukte aangekomen in de buurt van Eindhoven. Tus sen Best en Leenderheid stond toen twintig kilome ter 'heel langzaam sukke lend verkeer'. Op de snel weg Venlo-Turnhout (A67) stond bij Geldrop vier kilo meter. Ook in Limburg was het erg druk, met vier kilometer file tussen Born en Kerensheide en nog eens vier kilometer voor Maastricht. De wacht tijd voor de Zeeuwse ponten was een andere graadmeter voor de drukte. Om 11.00 uur was de wachttijd in Vlissingen voor de pont naar Breskens al opgelopen tot twee uur. In Kruiningen voor het veer naar Perkpol- der was de wachttijd rond het middaguur al één uur. (gelijk dat de vrouw in kwes- ïvoor een Eerste- of Tweede- toierlidmaatschap in aanroer ing komt. Dat wil de SGP voor men omdat de regeermacht in 'e visie van de SGP slechts de san toekomt. Grote Kwaad tie onderwereldfiguren zouden de riteiten en de aannemersorganisa- Izich volgens Post beter kunnei ten. Daarin schuilt het Grote |ad dat de bouwsector bedreigt die beunhazen, het zou niet moe- nogen, natuurlijk, maar het is toch I beetje de smeerolie van de samen- lg. Zonder die jongens zou er veel per gebouwd worden, wat ook de plenstand, de groothandel en de ge- hten inkomsten zou schelen." Ide aannemerij klaagt, wil Post wel |ven. „Maar ik zie toch ook op dagen mensen op de bouw staanj i op tijd af te krijgen." pdat deze song toch even seksistisch nd zingen over seksuele verlangens |de Stones zich in de jaren zestig die andere groepen. Zong Beatle Ihtmoedig 'I wanna hold your hand Ipend the night together' en 'I can t et steevast uit de hand. Optredens massale vechtpartijen. Stones-leden (anken moesten verantwoorden we- 'bruik van drugs waren voorpagina erleed gitarist Brian Jones en in er doden tijdens een concert in het tont. Het bloedbad werd op de fi'®1 tgelegd: hulpeloos kijken de Stones hen als 'ordebewakers' in diens els verdrinken in geweld. Met een ;opter neemt de band de vlucht. Man' zingt Jagger over de overle- t. een strijd die echter nooit de zijne jort al sinds jaar en dag tot de jet-se hards ging een andere weg en »eP lïnespuit de donkerste holen in rse malen leek het einde vanr k band' in zicht. Maar het zakehp wist de zaak steeds weer recht 'ls behoren de Stones al jarenlang w Dordrecht (anp) - Bij het trei nongeluk in Dordrecht zijn vrij dagavond in totaal acht gewon den gevallen. De stoptrein Dord- recht-Breda kwam er in botsing met een erwtendorsmachine. Eén van de gewonden, de bestuurder van het landbouwvoertuig, is er ernstig aan toe en ligt nog steeds in het ziekenhuis. Door de rava ge is het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe en kele uren gestremd geweest. Za terdagochtend vroeg had NS de trein weer op de rails getakeld. Vanaf 06.00 uur was het trein verkeer weer normaal. Een kleine groep vrouwen van taxi-chauffeurs heeft zaterdagmiddag voor het Rotterdamse stadhuis geprotesteerd tegen de aanwezigheid van junkies op Perron 0 bij het Centraal Station en de gevaren die dat zou oproepen voor de bevolking. Zij legden bloemen neer bij een grafsteen en een kunstbeen erbij, evenals schone spuiten waar een van hun kinderen mee speelt. foto anp Van onze verslaggever Apeldoorn - Bij een incidentele controle door de Algemene Verkeersdienst is ge bleken dat ruim tien procent van de caravan-combinaties die dezer dagen op de weg zitten te zwaar beladen is. Veel Nederlanders blijken nog altijd hun caravan of vouwwagen vol te stouwen met Nederlandse produktie die zij op hun vakan tiebestemming niet kunnen of denken te kunnen kopen. Bij een controle op de A50 van Apeldoorn naar Arnhem constateerde de Algemene Verkeersdienst dat sommige va kantiegangers honderden kilo's aan extra proviand meesleepten, zoals zakken aardap pelen, kratten bier en diverse levensmidde len. In totaal bleek tien procent van alle gecontroleerde caravan-combinaties te zwaar; het gaat dan om vijftig wagens. Volgens woordvoerders A. Brouwer en W. Zwart van de Algemene Verkeersdienst wordt de zware last doorgaans geheel achter de achteras geladen: in de achterbak en in de caravan of vouwwagen. „Zeker bij voorwie laandrijving krijg je dan een speedbootef fect: de neus van de auto wordt omhoogge- drukt en de wegligging is nagenoeg verdwe nen. Het enige wat je in deze situatie nog kunt doen is een imperial op het dak, dan verdeel je het gewicht tenminste." Bij de controle-actie beperkte de politie zich in de meetse gevallen tot het laten herpak ken van de auto. Slechts in vier van de vijftig gevallen werd proces-verbaal opge maakt, waarvan een keer, omdat het kente ken van een aanhangertje onzichtbaar was door overhangende bagage; in de andere gevallen beperkten de politiemannen zich tot een waarschuwing. Geen rijverboden. „De algemene toestand is zeker niet slecht; de mensen zijn over het algemeen behoorlijk op de hoogte", oordeelden de politiemannen. „Alleen de papieren blijken nogal eens on volledig. Uit het kentekenbewijs van de auto moet blijken, dat de meegevoerde caravan door dat type auto getrokken mag worden. Over het algemeen is een aanvullingsblad vereist met daarop vermeld merk en type van de trekhaak, het soort reminrichting, de maximaal toegestane massa van de caravan geremd en ongeremd en de maximale ko geldruk." „Er zijn nogal wat caravanners, die dat papier niet hebben; zeker als het gaat om lease-wagens. Formeel weten wij dan niet of ze de meegevoerde caravan wel achter hun wagen mogen hebben, maar we zijn voldoen de ervaren om te zien als het écht de spuigaten uitloopt. Nu hebben we alleen wat aanvraagformulieren voor het aanvullings blad meegegeven. Kunnen ze dat nog tijdens hun vakantie aanvragen. Tachtig cent post zegel; klaar is kees." 'Aanslag' op politiebureau Twello Bij het politiebureau in Twello bij Deventer is het een ravage nadat gisterochtend een politiewagen geheel uit brandde. Ook het bureau zelf liep fikse schade op. Eerder in de nacht van zaterdag op zondag werd ook al een politieauto vernield. Daarvan werd de voorruit ingetrapt. De politie gaat uit van een aanslag. foto anp Jongeren geronseld voor pluk hennep Amsterdam - In Amsterdam worden op grote schaal mensen geronseld voor het plukken van hennep in illegale kwekerijen. Vaak worden voor de oogst jongeren en/of verslaafden gebruikt. De afgelopen tijd rolde de politie zeventien hennepplantages in Amsterdam-Noord op. Vooral de inzet van het wijkteam, dat snel signalen uit de buurt ontvangt, speelde daarbij een rol. Ook wordt samengewerkt met het Gemeentelijk Energie Bureau (GEB), dat onderzoek doet naar explosief stroomgebruik of stroomdiefstal. Voor het kweken van hennep zijn grote energie verslindende lampen nodig. In geval van stroomdiefstal wordt de politie ingeschakeld. Vrouw gedood in Nieuwegein Utrecht - De 27-jarige Elena Moldavskaja is zaterdagavond in haar flatwoning te Nieuwegein gedood. De politie heeft gisteren haar 46-jarige echtgenoot R.K. uit Nieuwegein gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zijn vrouw met geweld om het leven te hebben gebracht. Sporenonderzoek en sectie moeten nog uitwij zen op welke manier Moldavskaja is gedood. Problemen in de relationele sfeer zijn waarschijnlijk de oorzaak van de doodslag. Ex'en verwonden elkaar ernstig Eindhoven - Twee voormalige echtelieden zijn zaterdagnacht in Eindhoven bij een heftige ruzie beiden ernstig gewond geraakt. De 25-jarige vrouw liep vijftien messteken op in gezicht, armen en borst, maar verkeert niet in levensgevaar. Haar 27-jarige ex sprong na de steekpartij uit het slaapkamerraam en ligt met een dwarslaesie in het ziekenhuis. De verbroken relatie lag ten grondslag aan het drama. Man rijdt Haags politiebureau binnen Den Haag - Een wachtdoende diender voor het politiebureau van de Neherkade in Den Haag heeft zaterdagmiddag de schrik van zijn leven gehad toen een auto recht op de voordeur afkwam en daar met een klap in reed. Eruit sprong een woedende 42-jarige Hagenaar die het bureau instormde. De aanwezige agenten hadden de grootste moeite hem in bedwang te krijgen. Na zijn overmeestering is 's mans doopceel gelicht. Hij bleek nog 88 dagen cel te goed te hebben wegens verschillende veroorde lingen. De man is ingesloten. Dak fabriekshal in Zwolle ingestort Door nog onbekende oorzaak is zaterdagnacht het dak van een fabriekshal in Zwolle volledig ingestort. De schade bedraagt vele tonnen. Het gaat om het dak van het bedrijf Metaalcoating Zwolle. Vanwege instortingsgevaar heeft de politie nog geen blik in de hal kunnen werpen of onderzoek kunnen doen. Als mogelijke oorzaken van de instorting worden wervelwind, blikseminslag of wateroverlast ge noemd. foto anp WATER IN de wijn wordt van de binnenschippers gevraagd en 1st is nu net het enige dat niet kan. De binnenschippers «testeren al weken. De overlast valt mee en de schade is leperkt. Desondanks escaleert de zaak. Een enkel bedrijf en een "uwachtige gezagsdrager vinden dat het genoeg is en roepen Jet succes de hulp van justitie in. schippers, die zich toch al door de autoriteiten in de steek ïlaten voelen, reageren voorspelbaar. Ze worden boos. De kans lelde acties uit de hand lopen wordt daardoor slechts groter. De ID verzoek van hi'in emen haas voot '"gelijkheden tot een vergelijk slinken, gulden even doorwekken om het 'gelijks iemand is daarmee gediend. De zelfstandige binnen- even doorwerken om "schippers niet, de autoriteiten niet. Hooguit de grote bedrijven en tderijen die buiten de beurs om werken. Maar die zijn er dan slechts op uit om het hun dwars zittende systeem van - Vredige vrachtverdeling om zeep te helpen. Zij zijn gebaat M 1T1 f 1 "eteen efficiënte en op moderne logistiek gebaseerde wijze van J UIW ^ervoeren. Daarom steken zij geen hand uit om de bedreigde fcnenschippers te helpen. Bodemprijzen en basisinkomen inte- «sseren hen niet. "d kleine groep binnenschippers die op vrijwillige basis de échten op het noord-zuid-traject via de beurs verdelen, is het "ater tot de lippen gestegen. Een groot deel van de eventueel "«schikbare vracht gaat per contract buiten de evenredige "achtverdeling om. De verwachte Europese regelgeving leek wrenboven elk systeem van onderlinge afspraken te verbieden. et laatste restje marktregulering dat de schippers nog van een garandeerde boterham voorzag, zou daarmee verdwijnen, jaen wonder dat de noord-zuid-schippers in opstand kwamen, jfe laat zich als een mak lam ter slachtbank leiden? schippers op de internationale oost-west-verbinding, waar de 'aartal tijden vrij is, voelen zich door de met overheidssteun aan '«ggen Betuwelijn oneerlijk beconcurreerd. Vandaar de steun f'hie hoek voor de acties van hun collegae uit de binnenvaart. nJen Haag heeft zich met Brussel verstaan en daar te horen Wregen dat het zo'n vaart niet zal lopen met de Europese 'e9els. Voor de schippers is dat te weinig. Zij willen niet alleen bestaan op de korte en de middellange termijn, zij eisen een 'eel« toekomst. Of die er in het Europa van het vrije verkeer in zit, 'Oeer de vraag. Vandaar de grote onrust en het gevoel met de .'3tegen de muur te staan. Iets meer begrip bij de autoriteiten in ™ats Van nerveuze machtswoorden en iets meer inzet van de '«ster kan de gemoederen doen sussen. Daarmee is iedereen •polpen. De minister heeft zich al in Brussel gemeld. Laat ze •'armee doorgaan en met meer kracht. Zij weet toch ook dat wie «et water is, moet varen. Zumra Babic in het Tijdelijk Opvangcentrum in Roermond: 'De scheiding van mijn familie heeft me enorm pijn gedaan'. foto anp Roermond (anp) - „De Eer ste en Tweede Wereldoorlog waren kinderspel vergeleken bij de volkerenmoord die zich thans in Bosnië-Herzeg- ovina afspeelt." Dit zegt Zumra Babic, die onlangs 105 jaar is geworden en daarmee de oudste in Neder land verblijvende vluchte ling is. In het Tijdelijke Opvangcen trum (TOC) ingericht in de vroegere Ernst Casimir Kazerne te Roermond ontving zij zater dag van haar familieleden een hoopvol bericht over een ak koord dat de strijdende partijen in haar vroegere vaderland be reikt zouden hebben. Voor haar overigens maar een heel klein sprankje hoop: „Het zoveelste bestand, zou het nu echt waar zijn?" Ofschoon zij zeer te spreken is over de opvang in Nederland en speciaal over de huisvesting en verzorging in Roermond wil zij toch dolgraag terug naar Bosnië. Wel vraagt zij zich ver twijfeld af of dit op haar leef tijd nog wel mogelijk zal zijn. Zumra Babic zou daarin overi gens best willen berusten, mits zij haar oudste zoon, de 70-jarige Mahmed, met vrouw en kind nog voor haar dood zou kunnen weerzien. Zij moesten achterblijven in Banja Luka toen de woonplaats van hun moeder respectievelijk oma, Bosanska Novi, op 23 juli van verleden jaar, belegerd werd door Serviërs en op last van hen gezuiverd moest worden van Moslims. Geweld Zumra Babic, in 1888 geboren in Bosanska Krupa, verbleef na haar huwelijk met een landme ter ruim zestig jaar lang in Bosanska Novi. Daar maakte zij twee wereldoorlogen mee, maar die waren veel minder erg dan de gruwelijke strijd waarmee Bosnië nu geconfronteerd wordt. „Tijdens de twee wereldoorlo gen werden we namelijk niet uit ons huis verdreven, werden burgers niet aangevallen, hoef den we niet te vluchten en mijn man was vanwege ziekte niet in militaire dienst. Hij overleed in 1943, maar niet door zinloos geweld waarvan ik kort voor mijn vlucht bosjes land- en vooral geloofsgenoten het slachtoffer heb zien worden". Na het overlijden van haar man kwam haar gehuwde tweede zoon Husein met zijn gezin bij haar inwonen. Ziek Bij het Servische beleg van Bosanska Novi werden meer dan tienduizend moslims uit hun huizen verdreven en opge jaagd naar een sportveld. De mannen bleven daar een paar dagen achter en moesten tal van folteringen ondergaan, aldus de 105-jarige Babic. De vrouwen mochten naar huis terugkeren, maar troffen leeggeroofde wo ningen aan en werden kort daarop weer naar het verzamel- kamp teruggebracht. De samengedreven moslims werden op transport gesteld naar Kroatië om van daaruit naar Duitsland vervoerd te worden. In het Kroatische Kar- lovac verbleef Zumra Babic da genlang met wel duizend lotge noten in één sporthal. Op het moment dat zij naar veiliger oorden mochten ver trekken, werd de hoogbejaarde vrouw ziek. De tweede keer pas in haar lange leven. Zij en haar zoon met vrouw konden niet mee naar Duitsland waarheen wel de overige familieleden, kleinkinderen en achterklein kinderen, moesten vertrekken. „Die scheiding heeft mij even veel pijn gedaan als toen ik mijn oudste zoon moest achter laten in Bosnië." Aan haar opname in het zieken huis in Karlovac zat wel een positieve kant. Zumra Babic kon namelijk na haar herstel meteen vertrekken naar het in haar ogen paradijselijke Neder land. Daar kwam zij na vele ontberingen onderweg in diver se hoogst primitieve opvangcen tra, op 4 september van verle den jaar aan. Contact In Roermond ondervond zij veel hulp om in contact te komen met haar oudste zoon en met haar kleinkinderen die op hun vlucht in Duitsland waren te rechtgekomen. Via een tante in Pula wisten zij hun ouders en grootmoeder op te sporen. Met haar zoon kreeg zij elf maanden na haar gedwongen vertrek uit Bosnië telefonisch contact. Voor haar een geweldige op luchting, maar ze zegt pas vol maakt gelukkig te zijn wanneer ook hij met zijn gezin kans zou zien om de Bosnische hel te ontvluchten en naar Nederland te komen. Over haar verblijf in Roermond is oma Babic, zoals de ontheem den in het TOC haar algemeen noemen, bijzonder opgetogen. „Mijn recente 105de verjaardag is geweldig gevierd. De directie van het TOC zorgde voor een gastvrij onthaal en bood leuke attenties aan. Het stadsbestuur liet zich evenmin onbetuigd en winkeliers overlaadden mij met vorstelijke geschenken." In haar sobere maar keurige zit/slaapkamer neemt de foto waarop burgemeester drs. H. Kaiser van Roermond haar komt feliciteren met een royale fruitmand een ereplaats in. Haar pasgeboren achterklein kind, het vier maanden oude dochtertje Ilvana van haar in Duitsland wonende kleinzoon Almir, was ook van de partij. Ondanks dit alles blijft zij de afwezigheid van haar oudste zoon als een pijnlijk gemis erva ren. Haar grootste verlangen is dan ook het weerzien met Mali med. t

de Stem | 1993 | | pagina 3