o Controle in de bouw slecht Vijftigjarige Jagger kan nog wel enkele jaartjes mee n Tijdens weekeindes en atv-dagen wordt op bouwplaatsen volop geschnabbeld Inspectie Vol! Schipper zon BINNENLAND BUITENLAND Heldenmoed Over het spoelen van de mond Af >S Q LOSSE FLODDERS 4Waarom mag de kleine man niet voor zichzelf zorgen? SGP: Vrouwen geen volwaardig lid van partij DE STEM DE STEM Eerst waren het ont dekkingsreizigers naar Noord- en Zuidpool, die het avontuur in mijn leven brachten. Amundsen - Scott - Nansen. Gewaagde expedities, barre en boze tochten met zwartge- vroren tenen en neuzen, met bijna stijfdood blijven of zelfs het helemaal niet halen. Ge grepen was ik door die gedre venheid het onbekende in kaart te brengen, de vlag te planten. Zoals ook Willem Barendsz, Livingstone, Co lumbus het ongewisse tege moet trokken. 'Dat is een jongensboek, meisje', de bibliotheekjuf had toen nog geen boeken van vrouwen op ontdekkingsreis in de rekken staan. Ook ik wist niet beter en smulde, hui verde, gruwde, juichte bij de heldendaden en ontberingen van mannen, die een uitda ging aangingen met levens groot risico. In mijn leefsfeer deden vrou wen dat op een ander vlak, het heilige, waardoor die mar telaressen om het geloof wel iswaar evenmin te benijden en evenzeer te bewonderen waren, maar niet onder mijn etiketje avontuur vielen. De heilige Gemma, die als ik het goed heb een potentiële ver krachter van het lijf hield, sprak nog het meest aan. Met als absolute uitschieter na tuurlijk Jeanne d'Arc, bij wie zelfs de meest afgrijselijk doodgevroren poolreiziger niet in de schaduw kon staan. Toen kwam een jaar of wat geleden - alsof een geheime la werd opengetrokken - de stroom verhalen over vrou wen, die het avontuur zoch ten. Niet nu, met rugzak en reisgids, maar in de tijd dat een vrouw als onmondig werd beschouwd en bij voorkeur voorbestemd voor een braaf, gedwee, zorgzaam huwelijks leven. Zet je mannelijke en vrouwelijke ontdekkingsreizi gers uit de negentiende eeuw tegen elkaar af, dan blijken mannen vooral uit op roem en succes, voor zichzelf dan wel voor hun land of de weten schap. Hun reizen werden ge sponsord, ze vertrokken met een groot aantal dragers voor het vele materiaal, de tenten en overlevingspakketten, en de wapens ter verdediging. Of ter verovering - wie zal het zeggen, een gedode inboor ling kan zijn versie van de geschiedenis niet navertellen. Vrouwen zochten meer vrij heid en onafhankelijkheid, niet zo'n vreemd verlangen voor in het keurslijf van de bourgeoisie vastgesnoerde da mes. Want we spreken van welgestelde avonturiersters, die zelf de expeditie betaal den of trappelend van onge duld wachtten tot pape een vette erfenis naliet, zoals Alexandrine Tinne. Toen zij met haar moeder in 1856 de Nijl afreisde hadden zij zelfs tafelzilver en eigen meubilair bij zich. Maar dan nög - waarom doe je dat, nadat je moeder bezwijkt, toch in 1867 wéér zand en woestijnwind trotseren om 800 kilometer verder in een gevecht door Toearegs de dood te vinden. Is dat moed Of verschrikkelijk doordram merig jezelf willen bewijzen Ik overdenk dit tijdens een georganiseerde busreis met als grootste avontuur een picknic met in plastic gesealde sandwiches en koffie uit de automaat van de touringcar. Een bont gezelschap van echtparen en reisvriendinnen twee-aan-twee, plus een trio van twee elkaar bekende mannen met een bevriende mevrouw. Maar óók vier losse vrouwen, die alleen en puur op eigen kracht de uitdaging waren aangegaan zich te begeven in het veilig verschanste en daar door zo vijandige wereldje van de koppels, de paren, de stellen. Ik citeer les vier voor gevor derde alleenreizigers van Renate Dorrestein: 'Waarom kunnen we risico's niet zien als geschenken van de goden die ons hoog genoeg achten om ze het hoofd te kunnen bieden Die vraag beantwoorden door de gok te wagen, is een avon tuur waarvoor je een giganti sche portie moed in huis moet hebben. Tijdens onze reis werden op veroverd terrein vier vlagen geplant. door John O'Mill 'Spoeldoewe mond, gij In de eerste helft van deze eeuw kon men deze vermaning horen opklinken in een gezelschap waar van een lid zijn woordenboekje te buiten ging. Hij gebruikte dan een woord dat zijn gehoor beschouwde als 'not-spoken' en dat Van Dale kwalificeert als onvertogen. Dit spoelen van de mond ter reiniging van onvertogen woorden behoort tot het verleden. De oor- en ooggetuige van de wereld buiten onze huiskamers, ik bedoel de televisie, laat ons horen hoe de hoogste adel, hofkringen en onze 'royals' vrijelijk woorden gebruiken, die onze ouders ons als kleuters en pubers ten strengste verboden. Om bij wijze van voorbeelden te beginnen bij de British Royals komt vanzelfsprekend het eerst in gedachte het smeuïge 'flikker toch op' door princess Anne toegeworpen aan opdringerige media cameralieden. 'Naff off zei Hare Hoogheid in gespierd volksengels. Voor een Nederlands voorbeeld sluit hierbij aan het 'rot op' dat onze kroonprins bij een zelfde gelegenheid toewierp aan dezelf de mediaknechten. Baronesse Michaëla van Wassenaar sprak tot zichzelf en een paar miljoen kijkers 'O shit' bij het zoveelste verkeerde antwoord dat zij gaf op de vraag van een presentatri ce van een televisie-spelletje op de avond van 28-12-'92 op Ned. 1 tijdens de uitzending van het Tros Triviant spelletje. Lang voordat dit Engels expletivum in ons land algemeen gebruikelijk werd gebruikte ik in mijn jeugd de Bredase versie hiervan tegen speelmakkers op straat: Och schèt, gij, in de zin van het hedendaags randstedelijk Nederlands: Hou jij nou je waffel, oen Minder adellijk maar literair veel hoogstaander sprak Auberon Waugh (jawel, Evelijns oudste zoon) op het papier van het Kerstnummer 1992 van The Spectator zijn voldoening uit over het mislukken van een wetsvoorstel de wrede vossenjacht te verbieden in Engeland. 'The good news is' aldus Auberon in zijn artikel 'that the bill to ban fox-hunting was defeated by 12 votes. Bij het stemmen was aan het licht gekomen dat zich onder de stemmers acht en twintig anti-hunting stinkers in the Tory ranks bevonden. Het Engels gebruikt het werkwoord stinken zoals wij dat doen. Het Engels voor 'rijke stinkers' is 'the stinking rich'. Onze voorouders in Engeland en Nederland gingen iets anders om met dat werkwoord stinken. In Johannes komt het niet voor bij de verzekering dat Lazerus weldegelijk dood was toen Jezus hem opwekte. De Staten Bijbel vermeldt achter Johannes 11:39 Heer, Hij riekt al. The Holy Bible gebruikt hier het werkwoord: to stink, en zegt: 'Lord, by this time he stinketh. De Engelsen gaan al langer en wat vrijelijker om met hun 'stinking' dan de Nederlanders. Mogen we dat concluderen of gewoon dat er niets nieuws onder de zon is met de staag voortschrijdende taalverloedering. Nothing new underthe stinking sun Als reactie op deze constatering komt u wellicht met: en wat dan nog en wel in de vorm van de titel van een Nederlands boek dat ik tussen Kerst en Nieuwjaar opmerkte bij V&D 'So Fucking What ö"WUtl j0etermeer (anp) - De hin- joestanen die sinds woens- ,ag in honger- en dorststa king zijn voor het ministerie ?an Onderwijs in Zoetermeer houden daarmee op. Vandaag Rijgen de Hindoestanen een gesprek met de minister over jjet voortbestaan van hun ,eciale school. Uinister Ritzen heeft het ge- rek vanuit zijn Zwitserse va kantieoord per telefoon meege- "d. Tevoren had de bewinds man bijna een uur getelefoneerd Van de totale bouwproduktie werd in 1991 35 procent in eigen beheer gebouwd, vrije-sectorbouw. In Zuid-Nederland ligt dat percentage op ongeveer vijftig. Door Henk Boot en Hélène Schenk Breda - Donderdagavond. Zo maar een bouwplaats ergens in West-Brabant. Drie mannen zwoegen zich op de steiger in het zweet. Een vierde voorziet hen van verse specie en stenen. Op het hekwerk is geen bord van een aannemer te zien. Een typisch geval van bouwen in eigen beheer. „Vrienden en kennissen die een handje helpen", identificeert de op drachtgever zijn drie kameraden zonder blikken of blozen. Een vriendendienst dus. „Kan toch?" Hijzelf helpt zijn maten ook wel eens uit de brand bij een verbouwinkje. „Zo werkt dat." Bij het Nederlands Verbond voor On dernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) hebben ze die verhalen meer gehoord. Natuurlijk, niet iedere zelf bouwer is een beun. Maar er wordt in de avonden, op atv-dagen en tijdens de weekends heel wat afgeklust. Zwart wel te verstaan. Onderzoek van het Econo misch Instituut Bouwnijverheid (EIB) levert een aardig beeld op. Eigen beheer Van de totale bouwproduktie in 1991 werd 35 procent, ofwel 4000 woningen, in eigen beheer gebouwd. Vrijwel alle maal in de particuliere vrije sector bouw. Daarin zit een omzet van 840 miljoen, goed voor 4800 manjaren. Een kwart daarvan zou zwart zijn gebouwd. „En dat is nog laag geschat", vermoedt plaatsvervangend directeur H. Meer- bach van de NVOB. Bonafide aanne mers, namens hen spreekt hij, liepen alleen in 1991 al minimaal 240 miljoen gulden aan inkomsten mis. Omgerekend betekent dat 1150 manjaren werk. Het zuiden spant de kroon. Meer dan de helft van de onderzochte projecten werd volgens het EIB in eigen beheer opgetrokken. Zonder dat er een officeel erkende aannemer aan te pas kwam. In het noorden lag het aandeel eigen bou wers op eenderde van alle bouwwerken, in het oosten op een kwart en in het noorden was het percentage slechts der tien procent. „In Brabant wonen van oudsher veel bouwvakkers", zoekt Meerbach een verklaring voor dat hoge percentage. „Gasten die elkaar vaak van haver tot gort kennen. Van de ambachtsschool of, als ze wat jonger zijn, van de lts. Of omdat ze bij dezelfde baas werken voor wie ze 's ochtends in alle vroegte voor de files uit op kwarwei naar de Rand stad reizen. Metselaars, timmerlieden en opperlui. Jongens van de gestampte pot. Met een smoel zo groot als hun hart klein is. Niet te beroerd om na het werk nog een paar uur voor familie, beken den en andere opdrachtgevers bij te klussen." Geen wroeging „Kwamen we om half vijf thuis, aten we snel een hap en stonden we voor zessen al weer op de steiger." Jan ('laten we het daar maar op houden') uit de buurt van Oosterhout komt er recht voor uit. Hij beunde zelf vijftien jaar lang. Met een vast ploegje. „Je moet wel van elkaar op aan kunnen." Voor twintig gulden per uur klaarde hij met zijn kornuiten de klussen. „Een schuttinkje hier, een keukentje daar. Soms ook hele huizen, ja." Ruw geschat hield hij er misschien wel zestigduizend gulden aan over. „Ik heb dat niet zo precies bijgehouden." Zonder dat er een belastinginspecteur naar kraaide. Zon der wroeging ook. ,,'t Groot doet dat toch ook? Waarom mag de kleine man dan niet proberen voor zichzelf te zor gen?", grijnst hij vanachter zijn flesje pils. „Voor mij tien anderen, als ik nee had gezegd." Verlinkt werd hij nooit. Terwijl de bouwplaatsen tussen het september en mei 's avonds toch baadden in het licht. Slechts een enkele controle kan hij zich herinneren. „Maar toen werden we vooraf gewaarschuwd." Door wie? „Ie mand die er vanaf wist, zou ik zeggen." Nee, Jan zien ze in zijn vrije tijd niet meer op een bouw. „Ben ik met mijn 43 te oud voor." Af en toe steekt hij na werktijd zijn troffel nog wel eens in de speciekuip. Op speciaal verzoek van familie of buren. „Maar niet voor grote klussen. Dat laat ik aan de jongere garde over." Hijzelf hoeft ook niet meer zo nodig. Zijn comfortabel ingerichte vrijstaand huis met garage in een middle-class- buurt bewijst dat hij 'binnen' is. „Zelf gebouwd, ja, had je anders gedacht?." Bij het uitlaten van zijn bezoek klep pert een Mercedes met aanhanger voor bij. Achterop staat een betonmolen. „Daar rijdt er weer eén", herkent Jan met een brede glimlach de attributen van een beun. Zoals Jan lopen er volgens de Stichting Bevordering Aannemersbelangen (SBAB) in Nederland veel te veel rond. In hun strijd tegen de schnabbelaars op de steiger heeft de organisatie van rechtmatig gevestigde bouwbedrijven zich in vier regio's opgesplitst. Namens de SBAB Zuid-Nederland treedt mr. W. Heijltjes uit Nijmegen op. Innemend voorkomen, keurig in het colbert, ruitjeslook, knevel en twinke- loogjes: type Ted de Braak in een Vol- vo-stationcar. Op dicteersnelheid en met veel gevoel voor drama herhaalt hij onze vraag. „Wie controleert er eigen lijk de bouwplaatsen?" Het antwoord is in zijn ogen even veelzeggend als ont hutsend. „Er wordt amper gecontro leerd." Toch hebben zowel de aannemerij (van wege de omzetschade), de arbeidsin spectie (vanwege de arbeidsomstandig heden), de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen van Sociale Zaken (vanwege het overwerk), de bedrijfsvereniging (vanwege de misgelopen premies) de Economische Controle Dienst (vanwege de oneerlijke concurrentie) en de Fisca le Inlichtingen en Opsporings Dienst (vanwege de verzwegen inkomsten) vol gens hem belang bij een deugdelijke controle. Maar van de genoemde instanties laat alleen de SBAB op gezette tijden haar gezicht zien op de bouwplaatsen. De andere sporadisch en dan nog bij voor keur als ze bezig zijn aan een gecoördi neerde actie. „Maar het steekt wel dat een gevestigde aannemer terecht wordt geconfronteerd met een arbeidsinspec tie die onderzoekt of de arbeidsomstan digheden in orde zijn, terwijl de parti culiere bouwers in onze ogen hun gang kunnen gaan." De advocaat heeft daar voor ook wel een verklaring. „Na vijven en in de weekends werken de meeste overheidsinstanties niet meer en dan zie je juist dat zelfbouwers het meest actief zijn." De mazen in het controlenet zijn der halve groot. De SBAB probeert daar op eigen houtje iets aan te doen. Ze hebben een mannetje in dienst, dat met fototoe stel en schrijfblok in de aanslag de bouwplaatsen afreist. Op zoek naar bouwploegen en malafide bouwonder nemers. „In het begin stapte hij zo op de werkmensen af en vroeg hij bij wie ze in dienst waren. Dan kreeg hij de meest vreselijke verwensingen naar zijn hoofd geslingerd." Tegenwoordig kiekt hij bij verdachte bouwplaatsen kentekenplaten van au to's. Soms vyil een prentje van de peisö- nen in kwestie ook helpen. „Kunnen we zelf de bewijsvoering rondkrijgen, dan doen we aangifte en komt de zaak uiteindelijk voor de rechter." In die acties kruipt veel tijd en moeite. Maar de SBAB houdt vol. „Al zouden we graag wat meer medewerking van de gemeenten hebben." Registratie Volgens art. 57. lid 2 van de Woningwet houden de gemeenten bij waar, wan neer en door wie er gebouwd zoal gebouwd wordt. Die bouwregistratie is in het leven geroepen om toezichthou dende instanties als de FIOD, ECD en SBAB een handje te helpen bij het opsporen van onrechtmatige bedrijfsui toefening in de bouw. Maar wat blijkt? „Een steekproef leert dat de gemeenten in de regel niet meer doen dan opslaan wat de opdrachtgever voor de bouw hen meedeelt", zegt Heijl tjes. En zelfs dat gebeurt vrij klakke loos. Van de zeventien formulieren die de SBAB Zuid te zien kreeg, was op drie ervan geen opdrachtgever inge vuld, viermaal ontbrak de aard van het bouwwerk, twaalfmaal was geen bouwlocatie vermeld en bij vier dossiers was niet ingevuld wie de bouw uitvoer den. Checken of de informatie klopt, is er helemaal niet bij, stelt Heijltjes ver ongelijkt vast. „Wij gaan ervanuit dat de vergunning houder de juiste en volledige informatie vertrekt. Bouw- en woningtoezicht is vooral geïnteresseerd in de kwaliteit van de bouw. Die moet voldoen aan de voorschriften. Daar hebben we onze handen vol aan, zeker in de binnenstad waar vaak grote en gecompliceerde pro- Vrijwel allemaal in de particulki FOTO CORVIVEj jecten aan de orde zijn", zegt ambli naar F. Lemmens van de gemeeij Breda. Afgezien van het feit dat heti de taak van de gemeente is om controleren of de bouwers wel koos] zijn. Toezicht Toch zegt de toelichting op de woninj wet dat een ambtenaar van bouw- woningtoezicht van een gemeente moet nagaan of de door de opdrachtaj ver verstrekte gegevens kloppen. „DJ ligt onze prioriteit niet", verontschj digt Lemmens zich. Nagaan of bouwbedrijf bonafide is en voldoet a de eisen van de vestigingswet is volgej diezelfde toelichting echter geen I voor de gemeente. „Daar zit volgens ons veel meer maaj schappelijke pijn dan bij die kleia beunhaas. Want hoewel er amper im over geschreven wordt, zijn er legi koppelbazen actief die zich bediei van ingewikkelde constructies om 1 verplichtingen tegenover de gemee schap te ontlopen", zegt districtsbj stuurder Maarten Post van de Hout- a Bouwbond CNV. „Gehaaid als die tegenwoordig zijn, i kopen voor een habbekrats bv's i stellen voor een fooi een zogenaam| directeur aan, ze bedienen zich van a gladde administrateur en zijn alleen vi de autotelefoon bereikbaar." Van j mieafdracht en vakantiegeld hebben a nooit gehoord. Wordt de grond te 1 onder hun voeten, dan laten ze hun bj ploffen en blijven gemeenschap werknemers met lege handen achter. Het Grote Kwaad Op die onderwereldfiguren zouden i autoriteiten en de aannemersoïganisi ties zich volgens Post beter kunnej richten. Daarin schuilt het Grottj Kwaad dat de bouwsector bedreigt) „Tja, die beunhazen, het zou niet moe ten mogen, natuurlijk, maar het is toe zo'n beetje de smeerolie van de samen-; leving. Zonder die jongens zou er veer minder gebouwd worden, wat ook d middenstand, de groothandel en de g meenten inkomsten zou schelen." Dat de aannemerij klaagt, wil Post wei geloven. „Maar ik zie toch ook i atv-dagen mensen op de bouw stap die op verzoek van hun eigen baas voo 200 gulden even doorwerken om 1' werk op tijd af te krijgen." Mick Jagger in actie foto ap Door Peter Kroon (ap) Amsterdam - Voor sommigen is hij de grootste rock&roll zanger aller tijden. Anderen menen dat zijn ego groter is dan zijn mond. Vandaag, 26 juli, ziet Mick Jagger Abraham en de vorig jaar opa geworden voorman van de 'greatest rock&roll band' gaat gewoon door. In het voorjaar bracht hij opnieuw een soloalbum, Wandering Spirit, uit en in de herfst moet een nieuwe Rolling Stones CD uitkomen. En dat terwijl hij op zijn veertigste eigenlijk nooit meer 'Satisfaction' wilde zin gen. Maar Jagger gelooft nog steeds in 'Time is on my side'. Jagger is altijd een man van tegenstrijdigheden geweest. Of wist hij handig gebruik te maken van de media? Al sinds het begin van zijn carrière tovert hij de wereld het beeld voor van rebel, en dat terwijl hij het liefste in de hoogste society kringen vertoeft. 'Seks, drugs and rock&roll', maar nooit te veel seks of te veel drugs. En of het te veel aan rock&roll is geweest, daarover zijn zoals gezegd de meningen hopeloos verdeeld. Zelf wist Jagger zich op te werpen tot de man van de Stones. Hij was het die ervoor zorgde dat de band vaker werd aangekondigd als Mick Jagger en de Rolling Stones, dit tot woede van de bandleden. Legendarisch zijn de ruzies tussen Jagger en Keith Richards. Altijd wisten ze het weer bij te leggen. Zonder Richards geen Jagger, zonder Jagger geen Stones. De artistieke en zakelijke leiding van het Stones-impe- rium is in de jaren zeventig stevig in handen genomen door de voormalige economie-student. Hij wist altijd al de band en vooral zichzelf te verkopen. Nog voor Michael Jackson, Madonna en Prince über haupt wisten waar hun kruis was, liep Jagger al met zijn hand erin tijdens optredens, of zong hij met een 12 meter lang opblaasbaar fallus-symbool op het podium en stak hij regelmatig de microfoon in zijn gulp, met de kop van het ding uit de broek. Jagger weet waar het om gaat. Zijn vriend Andy Warhol liet hij het meest befaamde roek-logo ontwerpen; inder daad, die lippen en die tong. Ook maakte Warhol de cover van het album Sticky Fingers in 1971. Deze plaat, die door de Stones-fans als het absoluut hoogtepunt wordt gezien, was het visitekaartje van Jagger; wie de echte ritssluiting op de hoes opentrekt ziet zich gecon fronteerd met de snuit van de zanger. Hoewel Jagger altijd allemaals vriend probeerde te zijn, leverden zijn macho-streken hem ook vijanden op. Mensenrechtenactivist Jesse Jackson riep tot een boycott op van de plaat 'Some Girls' omdat hiermee naar zijn zeggen zwarte vrouwen gereduceerd werden tot lustob jecten. De song 'Sweet Black Angel' bracht om dezelfde reden de vredesactiviste Angela Davis op de barricades. In een interview merkte Jagger later op dat hij niet begreep waarom 'Under My Thumb' geen weerstanden pen Haag - De inspectie vo in ongeveer tien gevallen o onjuist handelen van actievcx pit heeft de geneeskundig hoofdinspecteur, G. Siemons, gisteren voor de NOS-radio be kendgemaakt. Hij sloot niet uit dat meer onderzoeken volgen. Het gaat om klachten die in het afgelopen week gepresenteerde zwartboek van de Landelijke Patiënten en Consumenten Fede ratie worden genoemd en om klachten die per brief bij het ministerie van WVC zijn binnen gekomen. In totaal heeft het mi nisterie 300 brieven van bezorg de patiënten gekregen. Ook de federatie gaat aan de hand van het zwartboek bekij ken of nadere stappen tegen de specialisten mogelijk zijn. Siemons benadrukt echter dat er geen reden is tot ongerustheid. „In het algemeen is het beeld dat de specialisten noodzakelijke (zorg leveren." De hoofdinspecteur zegt wel dat de acties niet eindeloos kunnen doorgaan. „Zouden de acties na de zomer doorgaan, dan zijn de gevolgen mogelijk ernstiger. Ook niet-spoedeisende gevallen kun nen niet eindeloos worden uitge steld. De risico's voor de burger kunnen dan toenemen," aldus Siemons. Katwijk (anp) - Het hoofdbe stuur van de SGP (Staatkundig Gereformeerde Partij) heeft aan alle SGP-kiesverenigingen een brief geschreven waarin eraan wordt herinnerd dat het niet mogelijk is om vrouwen als vol waardig lid in te schrijven. Voorzitter van het hoofdbestuur, dominee Hovius, heeft dit zater dagavond bevestigd. Met deze brief wil het bestuur een einde maken aan de discus sie die ontstond toen er tien jaar geleden een fout werd gemaakt bij een kiesvereniging. In dat geval is het namelijk in principe mogelijk dat de vrouw in kwes tie voor een Eerste- of Tweede- Kamerlidmaatschap in aanmer king komt. Dat wil de SGP voor komen omdat de regeermacht in de visie van de SGP slechts de man toekomt. heeft opgeroepen omdat deze song toch even seksistiscl is. Juist het onverbloemd zingen over seksuele verlangei zorgde ervoor dat de Stones zich in de jaren onderscheidden van die andere groepen. Zong 1 Paul McCartney zachtmoedig 'I wanna hold your haw j Jagger gilde 'Lets spend the night together' en 'I r" get no satisfaction'. Een tijd lang liep het steevast uit de hand. Optrede gingen gepaard met massale vechtpartijen. Stones-le® die zich voor rechtbanken moesten verantwoorden d gens het bezit en gebruik van drugs waren voorpagin j nieuws. In 1969 overleed gitarist Brian Jones en datzelfde jaar vielen er doden tijdens een concert in W Californische Altamont. Het bloedbad werd op de li|!j 'Gimmy Shelter' vastgelegd: hulpeloos kijken de Ston| toe hoe de door hen als 'ordebewakers' in dief' genomen Hells Angels verdrinken in geweld. Met gereedstaande helikopter neemt de band de vlucht. In 'Street Fighting Man' zingt Jagger over de overr vingsstrijd op straat, een strijd die echter nooit de zijn is geweest. Hij behoort al sinds jaar en dag tot de jet-S j van de wereld. Richards ging een andere weg en 1" liever met de heroïnespuit de donkerste holen in1 wereld plat. Diverse malen leek het einde van 'greatest rock&roll band' in zicht. Maar het zak# vernuft van Jagger wist de zaak steeds weer recht trekken en inmiddels behoren de Stones al jarenlang1 j de gevestigde orde. WATER IN de wijn wordt van dat is nu net het enige dq protesteren al weken. De ovil beperkt. Desondanks escaleert zenuwachtige gezagsdrager vi roet succes de hulp van justitie schippers, die zich toch a gelaten voelen, reageren voort dat de acties uit de hand lopen mogelijkheden tot een vergelijll Nauwelijks iemand is daarmee schippers niet, de autoriteiten rederijen die buiten de beurs °ok slechts op uit om het evenredige vrachtverdeling o roet een efficiënte en op mod vervoeren. Daarom steken zijl binnenschippers te helpen. B fesseren hen niet. "e kleine groep binnenschi vrachten op het noord-zuid-tri water tot de lippen gestegen, beschikbare vracht gaat pei vrachtverdeling om. De verv daarenboven elk systeem van het laatste restje marktregule 9egarandeerde boterham vq heen wonder dat de noord-zi Wie laat zich als een mak lam ue schippers op de internatio vaart al tijden vrij is, voelen zi> 'eggen Betuwelijn oneerlijlj rot die hoek voor de acties va Uen Haag heeft zich met B Gekregen dat het zo'n vaart: re9els. Voor de schippers is een bestaan op de korte en d> feele toekomst. Of die er in he ls zeer de vraag. Vandaar de ril9 tegen de muur te staan. 1 roaats van nerveuze machtsr minister kan de gemoederen geholpen. De minister heeft ^aarmee doorgaan en met m °P het water is, moet varen.

de Stem | 1993 | | pagina 2