m Duwboot blaast aftocht m PREI EN GEHAKT. Zeeland wil alsnog vrede sluiten met de Spanjaarden Mig's storten neer Schipper durft na harde actiedag confrontatie niet aan Surinamers kleuren Amsterdam KOOP MET ZEKERH UEENDERT \ID B Bezoekers house-party's plunderen en schieten Saaie Tour afgesloten 'Rampzalige bomensterfte door epidemie iepziekte' IP TV irbé wekt jressie op ontgomerie at golffinale ill mist winst lor klapband (oedbad in irk Kaapstad irinkhanen niietigen igst Somalië ifaël vergeldt iketaanvallen IDEZE KRANT: Merijntje Boeing kort na vertrek terug naar Schiphol Mariniers rijden in Cambodja op een mijn TOUR 93 Winderig Prei, kort afgesneden, kilo Gehakt halfom half, kiloJLMg 7.99 A /IQ 500 gram HiTTZ/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Met v.d. Born valt te Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 ESTEM tv-fragmenten in 'Zomer- foto rtu I van Peter van Ingen. Mulder Inderleeht en Ajax en schrijft Elsevier en Playboy. Mulder, |t, koos o.a. fragmenten uit Johan Cruyff tegen roken, i in een Duits literatuurpro- I' van Koot en Bie, een stukje Ivan Jenniger in de Bondsdag lïewsnight'. It 1980. Regie: Jack Starrett. ltichard Widmark en Karen J Indianenscout A1 Sieber die loedige Tom Horn om het Jsakken te krijgen. Samen met [Mexico, maar Geronimo weet leraal Miles de samenwerking i Na een desastreus verlopen bedwongen de hulp van Horn jforn weet Geronimo ervan te ruil voor een plaats in een fs houdt zich niet aan deze pdse speelfilm uit 1974. Regie: n: Jules Croiset, Martine Bijl Iroman van Toon Kortooms. pp de nieuwe onderwijzeres en i is verliefd op de jonge nodige opschudding. I uit 1990. Regie: David Hare. I Richardson en Stephen Dilla- pnden wonen. Daar wordt ze I ook een sjofele huisbaas mag bgen. knse speelfilm uit 1955. Regie: Is Dean, Natalie Wood en Jim I wint tijdens een duej met [n zijn rivaal. Samen met een wordt door zijn rijke ouders, Duitse tv-film uit 1984. Regie: lel Karnowsky, Peter Seum en Boris woont met zijn drank- nd in Berlijn. Hij spijbelt van lacten en wordt bedreigd door ten Boris en zijn moeder bezoek [het lot van Boris aantrekt. De net zijn nieuwe leraar wordt op een schoolreisje door een kt. ans/Franse speelfilm uit 1960. R: Rory Calhoun, Lea Massari en I brengt Dareios een bezoek aan lent de Kolos, een creatie van Jland wordt geregeerd door de Irs het eiland willen veroveren. 1 strijd van de patriotten onder an en de veroveraars. •o "BE-U neuzen - De opstelling van «meester Barbé van Terneu- tegenover de schippers wekt !(ns de plaatselijke fractie 'Groen Links agressie op. sn Links roept het gemeente- uur op de politie terug te jen en het zo bespaarde geld jtoppen in een fonds voor Rijdende schippers. (zeeland - a5 irdwijk - Zo saai als de eerste ilagen van het 74e Heineken j golfkampioenschap van Ierland verliepen, zo opwin- i was de finale. Op de idwijkse duinbaan kwamen li straffe zuidwestenwind de ipese topspelers naar voren. I Montgomerie bleek uitein- [k de sterkste en veroverde Jeque van 300.000 gulden. (SPORT - B4 tteiheim - Damon Hill it gisteren op het circuit van ienheim zijn eerste GP- winning behalen. Niemand bs kan ploeggenoot Prost ran de wereldtitel afhouden, ie Duitse Grote Prijs echter JHill, net als veertien dagen den in eigen land op Silver- i, door pech onderuit ge ld. In gewonnen positie kreeg een klapband. Prost stelde overmacht de winst voor ïams veilig, zijn zevende winning van het seizoen, vierde wereldtitel is een erheid, de voorsprong op ja (vierde) groeide tot 27 ien, 77 tegen 50. t SPORT - B5 pstad - Onbekende schutters ien gisteravond een bloed- aangericht in een kerk in blanke voorstad van Kaap- 1 Een groep van vijf schut- drong de Anglicaanse Saint- ïskerk in Kenilworth bin- wierp twee handgranaten in jangpad en schoot met auto- ische wapens in het wilde op de aanwezigen. Onder de 11.300 kerkgangers van alle ai vielen zeker zeven doden ien doden. »bi - Sprinkhanen vernieti- de oogst in Somalië. Het i waarvan de economie en ibouw reeds door burgeroor- (ii droogte zijn verwoest, dt nu geplaagd door sprink- 9 die delen van het land Lieten. Duizenden vierkante meter in de gebieden Sool, naq, Toghdeer zijn reeds aan 'liegende insecten ten prooi allen. De burgeroorlog be- ®ert een effectieve bestrij- !'an de sprinkhanen. •oet - Het Israëlische leger digisteren de hele dag bom- fanenten uitgevoerd op Pa- lijnse verzetsstrijders in Zuid- Hoon, ter vergelding van de '('•aanvallen die de guerril- liijders gistermorgen op W-Israël deden. Bij de aan- -ai-over-en-weer zijn zeker '«doden en tientallen gewon- gevallen. i®buitenland - a4 '«daag 2 katernen ®'nnen-/Buitenland 'innenland ""itenland «eland '^-programma's "Pert A2 A3 A4 A5/A6 A7 deel B Househouden Van onze verslaggever Middelburg - Bijna driehonderdvijf tig jaar nadat de Vrede van Munster een einde maakte aan de Tachtigjari ge Oorlog blijkt de provincie Zeeland officieel nog steeds op voet van oor log te leven met Spanje. In het Middelburgse provinciehuis denkt men er nu echter over om vrede te sluiten met Spanje. Dat zei de Zeeuwse Commis saris van de Koningin, W. van Gelder, gisteren in het VPRO-programma OVT. Toen in 1648 door afgevaardigden van Spanje en de Republiek der Zeven Vere nigde Nederlanden over een mogelijke vrede werd onderhandeld, verklaarden de Staten van Zeeland zich fel tegen. Officieel was het argument dat de vrede met het katholieke Spanje hetzelfde was als een verbond met de anti-christ, maar in feite wilden de Zeeuwen zo lang moge lijk doorgaan met de lucratieve kaap vaart op Spaanse koopvaarders en Spaanse kolonieën in Amerika. Toen de andere zes provincies besloten om vrede te sluiten, weigerden de Zeeu wen om het akkoord te ratificeren. Uit eindelijk besloten ze wel om de vrede te 'gedogen'. Jonge deelnemers aan het gisteren begonnen kleurrijke Kwakoe-festival in Amsterdam. Het typisch Surinaamse feest duurt zes weken. foto anp Schiphol (anp) - Een Boeing-737 van de KLM met 110 passagiers aan boord is zaterdagmiddag kort na de start terugge keerd op Schiphol. De motor van het toestel vertoonde 'vibraties', al dus een woordvoerder van de luchthaven Schip hol. Bij nadere inspectie bleek dat twee rotorbladen van een van de motoren 'een tikje waren verbogen'. Er is waarschijnlijk kort na ver trek een vogel in gevlogen. De Boeing die op weg was naar Zürich, wordt zo spoe dig mogelijk gerepareerd. Hoe lang dat duurt is niet bekend. De passagiers zijn met een ander toestel naar Zürich gevlogen. Afgelopen donderdag gele den kampte een Boeing 747 Jumbo van de KLM ook met problemen. Het toestel met 398 passagiers aan boord voor Sint-Maarten en Aru ba brak zijn start af door bij 200 kilometer per uur vol op de remmen te gaan staan. Er moest een onderdeel van de motorcontrole worden vervangen. Ook in dit geval kwam er een ander toestel aan te pas om de passagiers naar hun bestemming te vliegen. Tijdens een vliegshow bij Fairford, ten westen van Londen, zijn zaterdag twee Russische Mig-29's op elkaar gebotst en neerge stort. De piloten redden zich met de schietstoel. Hun toestellen kwamen neer op ruime afstand van de 250.000 toeschouwers. Phnom Penh (anp) - Drie Ne derlandse mariniers zijn gis terochtend in het noordoos ten van Cambodja gewond geraakt nadat hun terreinwa gen op een mijn was gereden. De mariniers hebben diverse kneuzingen en fracturen opgelo pen. Een van hen bevindt zich nog in een veldhospitaal, terwijl de twee anderen naar een zie kenhuis in Phnom Penh zijn ver voerd. De explosie gebeurde bij de plaats Phum Tal Pén. Het drietal behoort tot de I-Compag- ny van het mariniersbataljon. De 18-jarige Nederlandse mari nier Rico Bos, die vrijdag in Cambodja om het leven kwam, heeft zichzelf per ongeluk dood geschoten, meldde VN-woord- voerder John Weiland zaterdag. Bos diende bij de VN-vredes- maeht in de noordwestelijke Cambodjaanse plaats Sisophon. Hij werd in het hoofd getroffen door een kogel waarvan men in eerste instantie aannam dat deze per ongeluk werd afgeschoten door een collega in een tent naast de zijne. Bos raakte zwaar gewond en overleed later in het veldhospitaal. De marinier is het eerste Neder landse dodelijke slachtoffer sinds de VN-vredesmissie 16 maanden geleden in Cambodja begon. Rotterdam/Zaandijk (anp) - Tientallen bezoekers van een houseparty hebben gister morgen vroeg een opslag loods van Van Gend en Loos aan de Westzeedijk in Rotter dam geplunderd. Tijdens een house-party in Zaandijk vuurde een bezoeker na een ruzie zaterdagavond en kele schoten af. De politie moest met de wapenstok de orde in de, discotheek handhaven. Er vielen twee gewonden. De politie hield een persoon aan. Een groep van mogelijk wel hon derd jongeren in de leeftijd van veertien tot twintig jaar drong de loods in Rotterdam rond ze ven uur binnen na afloop van het feest in het nabijgelegen za lencomplex Imperium. De plun deraars gingen er vandoor met audio-apparatuur, videorecor ders, computers, computerspel letjes, stofzuigers en kleding. Wijkbewoners alarmeerden de politie. Zij zagen jongeren dozen vol goederen in auto's en taxi's laden. Ook trokken de rovers bij bosjes te voet met spullen onder de arm de wijk in. De politie verrichte in de wijde omgeving 24 aanhoudingen. De waarde van de buit is nog onbekend. Volgens de politie is wel duidelijk dat nog maar een klein deel van de gestolen goede ren terecht is. Sommige verdach ten gooiden hun spullen in het water toen de politie hen op de hielen zat. De Rotterdamse poli tiewoordvoerder wist niet of er xtc in het spel is geweest. In Zaandijk was dat vermoedelijk wel het geval, aldus de politie daar. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang MAANDAG 26 JULI 1993 I I I I I „Maar officieel zijn we nog steeds in oorlog met Spanje," aldus Van Gelder, die dat ontdekte toen hij verleden jaar september Commissaris der Koningin in Zeeland werd. Hij is van plan om op korte termijn de Spaanse ambassadeur uit te nodigen voor een eerste 'vredes-on- derhandeling'. „Zeker in een eenwordend Europa kan deze situatie niet langer gecontinueerd worden," aldus de Zeeuwse Commissaris. Van onze verslaggevers Terneuzen - Kapitein Van Waardenberg van de duw bakcombinatie Jumbo/In ca heeft gisteren na intimi daties door actievoerende schippers in Terneuzen het hazepad gekozen. Hij maakte rechtsomkeert met zijn duwboot en liet de met kolen geladen vracht- bak onbeheerd achter. Eerder op de dag weigerde hij al door de blokkade van de actie voerders te varen omdat de poli tie hem geen veilige doorvaart garandeerde. De Jumbo was onderweg van Born naar Sluiskil. Van Waar denberg voer op last van de president van de rechtbank in Rotterdam. Die bepaalde don derdag in kort geding dat de lading vandaag op de eindbe stemming moet zijn. Voor elke dag later moet de schipper tien duizend gulden betalen aan de eisende partij, expediteur Wa genborg-Lagendijk. Doorvaart In hetzelfde geding bepaalde de rechter dat actieleiders Veuger en Seine alles in het werk moe ten stellen om een vrije door vaart van de Jumbo te garande ren, op straffe van 25.000 gulden per 'nalatigheid'. Gistermorgen kwam de Jumbo in Terneuzen aan, nadat hij eer der het weekend ongehinderd langs de militante actiepunten Maasbracht en Willemstad was gevaren. Duwbakexploitant Eu robuik schakelde vervolgens te vergeefs een advocaat in om de politie zo ver te krijgen de duw bak te beschermen. Zeven ande re schepen gingen wel langs de blokkade toen de schippers even 'de deur' openden. Spanning De spanning in Terneuzen liep ondertusserf aardig op. Justitie, politie, Rijkswaterstaat en de burgemeester voerden in de loop van de avond spoedoverleg. De kapitein wachtte dat niet af. Hij koos na de bedreigingen onver wijld het ruime sop van de Wes- terschelde om via Hansweert door het Kanaal van Zuid-Beve land de aftocht te blazen. Directeur Mouthaan van Euro- bulk is ziedend op de autoritei ten in Terneuzen. „Het is intriest dat ik geen hulp van de politie heb gekregen. Ik kan me goed voorstellen dat Van Waarden- berg in deze situatie heeft afge haakt. Maar ondertussen sta ik niet met mijn rug tégen de muur, maar in de muur". vervolg op regio - a5 Een - vooral voor Nederland - saaie 80e Ronde van Frankrijk werd traditioneel op de Champs Elysées in Parijs afgesloten. Voor de derde achtereen volgende maal werd de Spanjaard Miquel Indurain eindwinnaar met de Zwitser Tony Rominger op de tweede plaats en de Pool Zenon Jaskula als derde. Op de foto de eerste fiS twee op het v erepodium. I ZIE SPORT-DEEL B -{w>> Voorlopig nog geen zomerweer. Het blijft fris, buiig en winderig met tussendoor af en toe zon. Alkmaar (anp) - Het aantal bomen dat dit zomerseizoen sterft door de dodelijke iepziekte neemt een rampzalige omvang aan. Duizenden iepen gaan eraan en elke dag wordt een groot aantal nieuwe ziektegevallen ontdekt. Ook in Zeeland slaat de epide mie toe. Halverwege dit jaar was het aantal stervende bomen al bijna net zo groot als in heel 1992, aldus landelijk coördinatrice J. Voorn van het Iepziekteberaad. Behalve in Zeeland grijpt de epi demie vooral om zich heen in Noord-Holland, op Texel en in Flevoland. Enkele soorten, zoals de veld- en de laaniep dreigen door de massale sterfte uit het landschap te verdwijnen. Het ministerie van Landbouw heeft de bestrijding twee jaar geleden gestaakt en overgedra gen aan gemeenten en provin cies. Volgens het ministerie was de ziekte toen onder controle. Later erkende staatssecretaris Gabor van Landbouw dat de ziekte zich opnieuw heeft ver spreid. Oorzaak waren de onvoldoende bestrijding en twee warme zo mers. Gabor blijft erbij dat bestrijding een verantwoordelijkheid van provincies en gemeenten is. Maar volgens woordvoerster Voorn ontbreken daar het geld en de mankracht. Iepziekte wordt verspreid door de uit China overgebracht iepe- spintkever. De ziekte is niet te behandelen. Iepen snel vellen en verbranden is de enige remedie. (ADVERTENTIES) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 Juli as. Cameraman Ton Kamlag van RTL4 belt met zijn redactie. Boze schippers ontfutselden hem zondag zijn camera van 100.000 gulden en vernielden een video-cassette. Zwaar be schadigd kwam de camera la ter weer boven water, foto anp Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: d kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:^ kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1