Begeleiding onvoldoende' 'Als ronderenner ken ik nog nergens' ■s zweren geleiding }loegleider Hennie Kuiper meest succesvolle Nederlander in Tour TOUR 93 Profwielrennen in Nederland klinisch dood SPORT ALGEMEEN PLOEGEN- KLASSEMENT BERGKLASSEMENT VAN KM TOT KM~~~_ \elissen: beide voeten op de grond Yan Moorsel op tien seconden MAANDAG 26 JULI 1993 In Erik Breukink kreeg i Vindacht van de doktorer Iwanhoop maar naar zij pelf zijn polsblessure ko [jstaat. Tot succes in Frank. Ik heeft het voor de Italiaa lig niet geleid. Volkomen ge Imoraliseerd door zijn slech- 1 prestaties pleegde de opti- laal geprepareerde Bugno tij Ins de Tour nog een telefoon p naar de geleerde. Hij heeft me gezegd, dat ik e Inditioneel hetzelfde voorst Is Indurain. Waarom het da: Ich niet lukt, moeten we n, prijs maar eens uitzoeken,1 Irklaarde de tweevoudig wé-, lidkampioen, in de Tour ano- lem op de 25e plaats met Ijna veertig minuten achter land op Indurain. 'No cure lo pay', luidt echter de af-: braak met Conconi. jidurain wordt geholpen dooi R Universiteit van Navarra laar zijn lichamelijke leldheid voortdurend in laten wordt gehouden. Mei bogtestages, zoals zijn con urrent Rominger voor di lour in het Amerikaanse ski lord Vail hield, wil de Span tard niets te maken hebben, Nog voor ik het aan de ploe- arts wilde voorstellen, liet hij, |il weten daar niets voor te joelen," verklaarde zijn lloegleider Echevarri tijdens Ie Tour. Honderden kilometers trainen b tegenwoordig ook niet meer| loldoende. Dat doet waar schijnlijk alleen Adrie van der Toel nog. TVM beschikt de patste jaren bijvoorbeeld over jen kok, een diëtist en een lussische arts. In vaste dienst. Ie renners worden voordu- lend in een ziekenhuis gecon doleerd. e weken lang onderwerp van lelijk legde de ploeg-arts van •n afgelopen donderdag een foto de stem/ben steffen issin 145, 7. Indurain 136, 8. Riis 33, 9. Rominger 126, 10. Colage 20 Carrera 288.09.22, 2. Ariostea 7.40, 3. Clas 48.49, 4. Festina .08 42, 5. Banesto 1.08.57, 6. GB- 1G 1.13.59, 13. TVM 2.27.06, 18. VordPerfeet 4.44.38. Rominger 449, 2. Chiappucci !01, 3. Rincon 286, 4. Indurain 239, Virenque 191, 6. Mejia 187, 7. 'assani 155, 8. Jaskula 153, 9 ïierra 136, 10. Riis 113. wintigste etappe, Viry Chatillpn- Parijs km: Om 12.21 uur wordt bij de terberg 'Le Reveil Matinwaar ïegentig jaar geleden op 1 juli om 15.16 uur de eerste Tour begon, de officiële start gegeven voor de aatste etappe naar de Champs Clysées over 196,5 km. 16 km: Tussensprint in Boissy-le- ^utte: 1. Museeuw, 2. Simon, 3. Capelle. In het eerste uur legt het jeloton 30,8 km af. 12 km: Het gemiddelde in de eerste drie uur bedraagt 28,6 km. 150 km: Tijdens de eerste passage van de Champs d'Elysées proberen Mijdam, Arnould en Heppner te ontsnappen. 172,5 km: Een groep van elf niet Zülle, Sörensen en Roscioli ïeeft 0.13 voorsprong. 180 km: Sörensen gaat vergeefs solo. [93 km: Vermote, Jaermann ikimov breken uit. f 198,5 km: Abdoesjaparov boekt zijn derde zege in de Tour van 1993. Zijn vijfde in totaal. Moncas- sin wordt tweede. Indurain wint voor de derde keer op rij de Tour. Rominger is winnaar van het berg- dassement, Abdoesjaparov win Duntenklassement. De winnaar van de Tour-etappe van zaterdag van de Lezers-Tour van De Stem Frans van de Broeck samen met Tour-miss Mireille Reijnders. foto henktheuns lan onze verslaggever Jacques Eestermans Parijs Van de bluf waarmee hij ruim drie weken geleden au de Tour begon, is niets over. Danny Nelissen, de jongste an de vier Nederlandse debutanten, staat weer met beide «ten op de grond. ioor de praatgrage Limburger is f Tour een harde leerschool jweest. Vanwege de fysieke on- ttiakjes (pijn in de rug, ver- Midheidje, beurs zitvlak), maar «ral vanwege de zich steeds trhalende aanslagen op zijn Male gesteldheid. „Het ïhaam kan de inspanningen Slaan, maar in de bovenkamer iaat het steeds vaker fout lo in," ondervond Nelissen. beloftevolle prof kende naar ste het evenement vorderde Jar eigen zeggen toenemende 'oblemen om de pijn te verbij- 1. Het siert hem echter dat hij «t bezweek onder de roep van 1 geest om de weg van de fitste weerstand te kiezen. Ne- Sen: „De belangrijkste les, die in de Tour heb geleerd, is dat ondanks alles je moreel hoog W zien te houden. Dat is 'tdomd lastig. Ik ben vaak ge- :'<g zo kapot geweest, dat ik maar dacht aan afstap- "t- Op die momenten kon het allemaal niks meer schelen, L ag er een miljoen gulden voor klaar bij de streep. Maar okkig is er iets dat je tegen- j,Jdt. Want geef je eraan toe, ""kan je beter een ander vak i"jn leren." ;''ielrennen is afzien," vervolgt jftny Nelissen, „maar in de •br is het allemaal nog een Sar graadjes erger dan anders. 'jfeb voortdurend twee tandjes Wer gereden dan ik normaal ook in de cols. Daar was ik '«taf wel voor gewaarschuwd, Jaar dat zegt je dan zo weinig. •loet het eerst zelf voelen, zelf "«ven. Het is meerdere keren ftf'ard dat mijn teller een snel- "'d van zeventig kilometer per •f aangaf en er toch een groep- eg reed. Niet zomaar tot een minuutje voorsprong, nee, I drie minuten. Dan denk je: ®e kan dat nou? Hangen die «'en aan een auto. of zo...." "tanks alle, pijn had Nelissen Danny Nelissen: constant twee tandjes zwaarder moeten rijden, foto de stem/ben steffen de Tour voor geen goud willen missen. „Elk jaar dat je de Tour niet rijdt, is een verloren jaar," is de prof uit Sittard van me ning. „In de Tour leer je je plaats in het peloton kennen. Mijn plek? Achteraan. Je kunt zeggen dat ik de afgelopen weken het zelfde heb ervaren als bij mijn overgang van de amateurs naar de beroepsrenners. Je denkt dat je een hele Piet bent, maar daar kom je snel van terug. Je tekort komingen komen pijnlijk duide lijk aan het licht." „Als ronderenner ben ik nog nergens. Het tijdrijden moet veel beter, het klimmen ook. Daar ga ik gericht aan werken. Voorts moet ik sterker worden, maar dat is een kwestie van leeftijd. Ik zal geduld moeten hebben en goed blijven leven voor m'n vak." De Tour heeft het 21-jarige lef- gozertje veranderd, dat is wel duidelijk. Van grootspraak uit de mond van Danny Nelissen is geen sprake meer. Ook als naar zijn gedachten over zijn toe komst als coureur wordt ge vraagd, blijft hij nuchter. „Wie weet, wordt het nog weieens wat," reageert de Limburger. Parijs Verreweg de meest succesvolle Neder lander in de Tour van 1993 was Hennie Kuiper. De ploegleider van Motorola kan pronken met de Colombiaan Al- varo Mejia als één van de revela ties van de ronde, met Lance Armstrong als ritwinnaar in Verdun en, en dat is nog het belangrijkst, met het feit dat de Amerikaanse sponsor zeer ver rassend terugkwam op het be sluit om na dit seizoen geen dollars meer te steken in de formatie. „Ik weet bijna zeker dat het uniek is in de wielersport, dat een geldschieter een beleidsma tige beslissing herroept," zegt Kuiper. „Ik heb begrepen dat het vooral aanmoedigingen binnen het bedrijf zelf zijn geweest, die de directie op andere gedachten hebben gebracht. Maar deze ploeg is het ook waard. Het mooie is dat er door de renners nooit is gezeurd, maar dat ieder een vol overgave zijn werk is blijven doen." De opvallendste renner uit het team van Kuiper was de afgelo pen weken zonder meer Alvaro Mejia. Twee seizoenen geleden was de Colombiaan de beste jon gere van de Tour, dit jaar brak hij door. „Post zegt altijd dat een coureur honger moet hebben en daar heeft hij gelijk in," weet de Denekamper nu ook. „Mejia reed tot mei geen enkele wed strijd. In de Ronde van Roman- dië, toen we hem net onder con tract hadden, kwam hij al op de eerste dag te laat binnen. Voor de Tour de l'Oise werd hij op het vliegveld door de vreemdelin genpolitie teruggestuurd, omdat zijn visum niet in orde bleek. Zonder voorbereiding begon hij aan de Giro. Daar heb ik hem bewust laten aanmodderen. Ik zag toen al wel dat het de goede kant met hem opging." Aanval Voor een serieuze aanval in de cols had de jonge Zuidameri kaan nog niet de kracht. Maar Mejia verraste de favorieten wel bijna in de etappe naar Chalons- sur-Marne. „Als ONCE die dag niet achter het groepje met Mejia was gaan rijden, dan had hij misschien wel een kwartier ge pakt," is de overtuiging van Hennie Kuiper. „Voor de start kwam hij naar me toe en zei dat hij zich wilde testen. Dat had ie nodig. Ik heb hem gezegd: ik Hennie Kuiper: meest succesvolle Nederlander in 80e Ronde van Frankrijk. vind het best, maar zorg er dan ook voor dat je er wat mee opschiet. Intussen hield ik mijn hart vast. Maar hij deed het perfect. Dat hij veel kan, wist ik wel. Als je vierde wordt op een WK, moet je over veel inhoud beschikken. Want een WK is een stuk zwaarder dan een klassie ker." Volgens Kuiper is het nu zaak om goed op Mejia te blijven passen. „Ik zal heel alert moeten zijn," beseft hij. „Want het is bekend wat er met zo'n gast kan gebeuren in eigen land. Ze lopen daar meteen met iemand weg als het goed gaat. Dan wordt zo'n jongen door Jan en Alleman in de watten gelegd en dat is vaak het begin van het einde. Geluk kig heeft Mejia voor op veel van zijn landgenoten, dat hij rustig en nuchter van aard is." Ander verhaal Lance Armstrong is een heel an der verhaal. Over de .begin-twin- tiger uit Austin, Texas praat Kuiper met vertedering. De ploegleider weet immers als geen ander hoe moeilijk de Ameri kaan het dit voorjaar had. Kui per: „Hij zag het helemaal niet meer zitten, wilde het liefst zo snel mogelijk naar huis. Maar ik heb hem ervan weten te overtui gen dat hij in Europa moest blijven om zich op de Tour voor te bereiden. Armstrong is een geweldig talent, waar ik zuinig op ben. Daarom heb ik hem na de Alpen-etappes ook naar huis gestuurd. Ik heb hem gezegd dat hij zich goed moet ontspannen en dat ik nog maar in één wed strijd op hem reken, het wereld kampioenschap. Het parcours in Noorwegen is hem op het lijf geschreven. Ik verwacht daar veel van hem." Door Jacques Eestermans Hennie Kuiper betreurt het zeer dat het Nederlandse wielrennen in.de Tour een geweldige deuk heeft opgelopen. De klacht van de renners dat ze voor de ronde een te intensief programma moesten afwerken, vindt hij op z'n plaats. „Ik reed als renner 170 tot 180 koersen per seizoen. Belachelijk veel. Ik denk dan ook dat ik dubbel zo veel had kunnen winnen als ik de helft minder had gereden. Maar er was geen begeleiding, niemand die me dat aan mijn verstand bracht. Volgens mij schort het daar in Nederland nog steeds aan. Men neemt liever negentien of twintig renners onder con tract, dan het geld dat die twee kosten te reserveren voor een De Stem Lezers-Tour '93 zit er weer op. Winnaar van het alge meen klassement is geworden Anton van Dongen. Van Dongen was winnaar van de zevende etappe, dit leverde hem vijf pun ten op. Tevens eindigde hij bij de eerste tien van het puntenklasse ment, dit leverde hem nog eens tien punten op. Verder verdiende hij 25 punten door in de eind rangschikking Indurain als eer ste en Rominger als tweede te tippen. In totaal verzamelde deze Tour liefhebber dus veertig punten. Dat betekende groot feest in café Markzicht in Prinsenbeek. Want hij koerste niet alleen, maar sa men met een groot aantal vrien den zette hij deze prestatie neer. Ploegenwerk levert niet alleen in de echte ronde goede resultaten op. Een andere kanjer is de heer P. Sips uit Oosterhout. Maar liefst negen keer werd de door hem getipte renner eerste of tweede. Puntenklassement 1. P. Sips (Oosterhout) 41 punten, 2, J.C. van der Veeken (Hulst) 40, 3. Antoon Machielsen (Prinsenbeek) 40, 4. P. van Dongen (Made) 40, 5. C. Asselman (Hulst) 40, 6. F. Lerout (Clinge) 40, 7. B.A Nijssen (Etten- Leur) 39, 8. Anton van Dongen (Prin senbeek) 39, 9. Robin Claerhoudt (Hulst) 37, 10. J. van de Beek Rijen) 37, 11. P. van de Eynden (Halsteren) 37, 12. P. Roks (St. Willebrord) 35, 13. Daan Klem (Breda) 34, 14. G. van de Linden (Breda) 34, 15. A. van Venrooy (Oosterhout) 34, 16. Ciryl Peeters (Clinge) 32, 17. René Bekkers (Etten-Leur) 32, 18. W. van Deuren (Breda) 32, 19. Berco en Izar van Gooi (Terheijden) 32, 20. A. van de Linden (Breda) 32, 21. H. Martens (Breda) 32. Uitslag negentiende etappe 1. Frans van de Broeck (Rijsbergen) 56.48, 2. Paul van der Veeken (St. Jansteen) 57.36, 3. Rob Leys (Breda) 57.36, 4. R. Baart (Walsoorden) 57.37,6, 5. A. Peeters (Prinsenbeek) 57.40, 6. Ton Jansen (Chaam) 56.20, 7 Miriam Kerstens (Breda) 56.12, 8. C. Laurijssen (Chaam) 56.12, 9. H.A. Plasman (Breda) 56.12, 10. G. Smet (Clinge) 55.55, A. van de Linden (Breda) 55.55. Uitslag twintigste etappe 1. J. van Aarts (Axel) 5.27 19, 2. A. van de Vijver (Heikant) 5.27.27, 3. J. Gietman (Steenbergen) 5.27.30, 4. R Lernout (Kloosterzande) 5.27.37, 5. J. van Meir (Bavel) 5.26.18, 6. Kees de Bruyn (Breda) 5.28.37, 7. M. Gelten (Steenbergen) 5.28.40, 8. L. van Tig- gelen (Roosendaal) 5.25.11, 9. J. van Gils (Zundert) 5.29.16, 10. Antoon Cornelissen (Dorst) 5.24.42. Parijs (anp) - Leontien van Moorsel, de winnares van de eerste Tour Fe- minin, heeft bij de start van de tweede editie tien seconden moeten prijsge ven. Jeannie Longo won gisteren een proloog rond de Eiffeltoren. De Franpaise legde de 3,3 km af in 4 minuten en 22 seconden, een gemiddelde snelheid van 45,248 km. Van Moorsel eindigde als zevende. De Franse kam pioene Catherine Marsal werd tweede, de Canadese Clare Hughes derde. Longo is van plan de leiding in het algemeen klassement tot de eindstreep vast te houden. De Tour duurt twee weken. Vorig jaar moest de Franpaise op Alpe d'Huez buigen voor de Brabantse. De wedstrijdleiding strafte Longo met twee seconden omdat zij zich had laten stayeren door een motor. UITSLAG Proloog in Parijs. 1. Longo (Fra) 3,3 km in 4.22, 2. Clignet (Fra) 0.03, 3. Hughes (Can) 0.04, 4. Marsal (Fra) 0.06, 5. Boebenkova (Rus) 0.09, 6. Sy dor (Can) 0.09, 7. Van Moorsel (Ned) 0.10, 8. Knol (Ned) 0.13, 9. Dijkstra (Ned) 0.14. Leontien van Moorsel: 10 seconden verloren. foto archief de stem foto cor vos wetenschappelijk verantwoorde begeleiding. Vreemd, want in feite is dat pure kapitaalsvernie tiging." Licht „Om een voorbeeld te noemen: wij hebben voor de Tour bewust een licht programma gereden, de Ronde van Luxemburg en daar na die van Zweden. Omdat je in de eerste helft van deze Tour snelheid nodig had. Als er in de eerste week bergen in het sche ma opgenomen waren geweest, dan hadden we de Ronde van Zwitserland natuurlijk niet overgeslagen. Maar nu had het geen nut om de renners daar al over die hoge bergen heen te sturen." Hoewel Kuiper de Nederlandse renners niet vrij wil pleiten („Er zijn genoeg dagen geweest, waarop ik ze had willen zien, maar niet gezien heb"), blikt hij nog altijd met optimisme naar de toekomst. „Want," zegt de ploegleider, „niemand kan mij wijsmaken dat een renner als Riis beter is dan een Maassen, of een Nijdam. Maar het wordt wel de hoogste tijd voor een prof- ploegje in Nederland met hoofd zakelijk jonge renners. Stel voor die gasten een mooi programma samen en geef ze een paar jaar de tijd om het vak te leren. Er zijn er genoeg te vinden, die er alles voor willen doen. Ik ben er zeker van dat dat de manier is om het verloren gegane terrein terug te winnen." Parijs - Het nationale wiel rennen is nog net niet be graven. Het is tijdens de Tour wel klinisch dood ver klaard. De Nederlandse be roepswielrennerij wordt al leen nog kunstmatig in le ven gehouden. Op eigen kracht kan het niet meer ademen. Naar de tachtigste Tour werd de beste beschikbare afvaardi ging gestuurd. Het resultaat na drie weken zweten en ploe teren is schrikbarend. Eddy Bouwmans werd in het alge meen klassement als beste Ne derlander teruggevonden. Op de 45e plaats met een achter stand van een uur, 23 minuten en twaalf seconden. Een dag prijs ontbreekt voor het eerst sinds 1969, maar toen werd Rini Wagtmans wel nog als zesde op de eindrangschikking geklasseerd. Ruim dertig jaar geleden was de oogst nog minder. In 1961 lag echter niemand er van wakker dat Piet Damen met zijn 51e plaats op ruim twee uur van Jacques Anquetil het eindpunt bereikte. Dat was destijds de gewoonste zaak van de wereld. Nederland was toen een simpele, bescheiden wielernatie. Parijs halen was al een groot goed. Rampzalig Anno 1993 mag dit eindresul taat rampzalig heten. Een in feite verwachte balans, al werd op beter gehoopt. In de voorjaarsklassiekers speelden de Nederlanders al geen hoofdrol. De fraaie overwin ningen van onder anderen Breukink in het Criterium In ternational en de Ronde van Asturië zijn in het mondiale wielrennen slechts 'peanuts'. Vooraf werden kansen op mooie prijzen toebedacht aan Breukink, Van Poppel en in mindere mate Rooks. Zelfs Maassen en Nijdam werden in de prognoses opgevoerd. Ieder op zijn eigen terrein. De drie zogenaamde vaandeldragers zaten al lang en breed thuis toen gisteren op de Champs Elysées de zwijgzame Miguel Indurain voor de derde keer op rij als winnaar werd gehul digd. Maassen werd niet be loond voor zijn strijdlust, Nij dam werd niet gesignaleerd in deze Tour. Peinzend over de toekomst? Rooks en Van Poppel waar schijnlijk nauwelijks. Beiden, onder het mom van buikloop afgestapt, maar in werkelijk heid wegens psychische pro blemen, zijn voor volgend jaar nog verzekerd van een vet sa laris bij Festina, het rommel zootje van de rijke Miguel Ro driguez. Het dreigement ont slagen te worden laat Rooks koud, want hij heeft evenals Van Poppel nog een contract voor volgend seizoen. De sprinter wordt bovendien be geerd door Jan Raas en Cees Priem. Meer moeite Breukink had meer moeite met de roemloze aftocht, de veel te beminnelijke coureur bleef tot het bittere einde knokken tegen beter weten in. De veel beschreven en bespro ken linkerknie dwong hem uiteindelijk op donderdag 22 juli tot capitulatie. Zijn ploeg leider bij ONCE, de wielerpro- fessor genoemde Manoio Saiz was met zijn theoretische, we tenschappelijke aanpak in het geval Breukink ook machte loos, zoals het Nederlands wielrennen drie weken lang door Frankrijk doolde. Maassen probeerde tenminste nog iets aan de erbarmelijke situatie te veranderen, zoals in de etappe naar Bordeaux, maar moest teleurgesteld con stateren dat zijn inspanningen voor niets waren geweest. Eenvoudigweg omdat hij kwa liteit te kort schiet. Nijdam heeft zijn beste jaren gehad, hij zal wellicht de proloog in de Profronde van Nederland weer winnen. Dat is tegen woordig het maximaal haal bare. Verklaringen? Hopen werden gespuugd. Geen kwaliteit, te dik betaald, vet gemest, verza digd, geen doorstroming van uit de amateurs. De Godfather van het nationale wielrennen, Peter Post, tegenwoordig di recteur van een Franse wieler ploeg met slechts twee Neder landers in dienst, voorspelde twee, drie jaar geleden al de teloorgang. Theunisse, wereldkampioen trainen, bleef thuis, de aan klampende klager Rooks stap te op de derde dag af, Breukink had de pech een dag voor de Tour een onvoorzich tige automobiliste te ontmoe ten. Van Poppel sprintte slechts een keer mee. Op de tweede dag in Les Sables d'Olonne. Het resultaat: 7e. Het Nederlands profwielren nen is doodziek. Er is geen enkele medicijnman te vinden, die het nieuw leven kan inbla zen.

de Stem | 1993 | | pagina 11