ikantie n 321 Veldslag blijft achterwege Major boekt holle overwinning met 'Maastricht' Zelfmoord industrieel Gardini schokt Italië augustus Mobiele eenheid hoeft niet in te grijpen bij schippersacties 'Het vonnis van dit geding is al voorgekookt9 De verdwenen Molenley Wagtmans verrast Janssen IRING BESTEM EN BINNENSTAD an Vossen aar Ajax *n, storingen en it U bellen Iverteren ïaakt naar meer, ['uldenier.^ 'DEZE KRANT: Merijntje rein ontspoord Dordrecht fop Omroep loet weg' j: ZEELAND Cl ïtsloterij |rhoogt prijzen lot Franse jank onzeker - ioardman pakt I erelduurrecord Britse premier dreigt Euro-rebellen met elektorale zelfmoord Overleg Vanaf zonda buien Marinier komt om in Cambodja V brgemeester van Hulst maakt I het bepaalde in artikel 28, lid Ide Ruimtelijke Ordening 'be leerde Staten van Zeeland, bi Jii 1993, niet onherroepelijk fen verleend aan het bij raads- lember 1992 vastgestelde be- Jnenstad. augustus 1993 liggen gedu. het goedkeuringsbesluit en het norende voorschriften en toe- entesecretarie, afdeling alge- Imarkt 6a, voor een ieder ter lengenoemde termijn van een I die zich tijdig met bezwaren heenteraad als Gedeputeerde vend schriftelijk beroep instei- fteit de Koningin tegen het be- berde Staten. eid komt toe aan degenen die leputeerde Staten hebben ge- fen tegen wijzigingen die de ge- vaststelling van het plan heef an de inspecteur van de ruim- Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,.KIeintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM noeten worden gericht aan 1 Koningin en dienen te worden ^fdeling voor de Geschillen van aad van State, Postbus 20019, hhage. nemend burgemeester nd, I de Voorde. jslerdam - Peter van fSen stapt van Ander- :tt over naar Ajax. De jaw, die de afgelopen unden bij de Belgische jb geen basisplaats meer d, tekende bij de Amster- jnmers voor drie jaar. it de opmerkelijke trans- lis een bedrag van om en jij de 10 miljoen gulden 3r,oeid. Van Vossen speel- ioorspronkelijk voor Zie- jzee en kwam via Vlissin- l en Beveren in Brussel -Anderlecht terecht. hoopt binnenkort ook jink Rijkaard (opgestapt AC Milan) aan zich te jaien binden. Voir. Vraat /J Sc/ioond/jke \0//7J- /J2/ Meestal minder dan u denkt en u verkoopt sneller, want: Je huis in de krant brengt mensen f over de vloer. 1 weet van wanten en kranten. Imgen: De Stem, 076-236911 v is met een hypotheek van kost u per maand ongeveer den. Exclusief ergernis, ijdele ipeloze nachten en aspirines ote, aparte advertentie kost stal minder en verkoopt sneller, want: i huis in de krant mensen over de vloer. laar weet van wanten en kranten ÏAN°AAG 4 KATERNEN |innen-/Buitenland 'inenland genland rs tc°nomie wrt |8eland 'taereditie 'TV, A2 A3 A4/5 A6 A7 deel B deel C deel D Programma's, strips !!1 Puzzels D5/D6 Schippers halen bakzeil fecht - Een trein is gistera- bi] Dordrecht ontspoord gevolg van een aanrijding een landbouwvoertuig op spoorwegovergang. Er zijn -gewonden. «■Souburg - De top van Om- Zeeland moet weg. Volgens journalistenvakbond NVJ is «vertrek van hoofdredacteur/ Itteur Ph. Feij en program- leder P. van Houte de enige Ier om tot werkbare verhou- §01 bi] de regionale omroep lonen. Tussen de redactie en van Omroep Zeeland be ll al lange tijd een vertrou- Iscrisis. g - Om mee te kunnen 1? concurrentie tussen de ver- linde aapbieders van kans en met hoge prijzen heeft de p - de vorig jaar geprivati- Ide Staatsloterij - zijn maan- jkse hoofdprijs verhoogd van f miljoen tot één miljoen pen netto. Dat gaat in okto- Blerdam - De onzekerheid ïhet lot van de Franse frank het Europese Monetaire tal (EMS) is gisteren flink gnomen. Veel partijen op de itamarkten gaan uit van een nluatie van de munteenheid Jen het Europese wissel- ïssysteem, hetgeen direct op algehele herschikking van istelsel zal uitdraaien. Waar- ajnlijk dit weekend wordt een ilissing genomen over even- ie devaluatie. ux - De Engelsman Chris 'talman heeft gisteren in Bor ax het werelduurrecord wiel- Sien verbeterd en op 52,270 -meter gebracht. Het oude re- stond sedert 17 juli op jM van de Schot Graeme die in Hamar in zestig tauten een afstand van 51,596 -Meter aflegde. SPORT - B2 Stenen, flessen, eieren en teer zijn de 'materialen' waarmee de boze schippers het passerende binnenvaartschip Iris bekogelen. FOTO ANP Honderden schippers volgen samen met hun vrouwen en kinderen de rechtszaak via een geluidsinstallatie voor het gebouw. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze verslaggeefster Breda - 'Dan houden we ons dit week end toch gewoon heel rustig'. De blonde schippersvrouw is resoluut. Rechtbank president mr. J. Mendlik heeft net ge zegd dat hij hoopt op een rustig week end. De Bredase rechtbank blijkt te klein voor de honderden actievoerende schippers die giste ren naar Breda togen om hun collega's steun te verlenen. De publieke tribune biedt slechts plaats voor vijftig schippers, honderd anderen krijgen een stoel toegewezen in een aanpalende zaal. Nog eens enkele honderden worden via een geluidsinstallatie buiten op de hoogte gehouden. Rond de Bredase rechtbank leidt de Algeme ne Verkeersdienst de schippers in goede banen. Die dragen rood-witte vlaggen met zich mee, hebben rood-witte petjes op of hebben zelfs hun kleding aangepast op de actiekleuren. Schepen voeren rood-witte vlaggen als ze in nood zijn en de schippers zien zichzelf nu in een noodsituatie, legt een vrouw uit Bolnes uit. „Al ons geld zit in ons schip. We varen al bijna dertig jaar. Als we dit moeten opgeven en aan wal gaan, blijft er niks over dan te gaan schoonmaken. Geen eigen huis en een minimaal inkomen. We hebben nu al moeite genoeg om het hoofd boven water te hou den." In het kort geding hebben ze geen vertrou wen. „Het vonnis is al voorgekookt," luidt een veelgehoorde klacht. Ze zijn hier slechts uit solidariteit met de schippers Kole en 'Koppies, die gedagvaard zijn. De rechtbank lijkt verrast door de grote toeloop van sympathiserende schippers. In allerijl wordt er een geluidsinstallatie naar buiten aangelegd. Hoewel de geluidskwali teit af en toe flink te wensen overlaat, staan de meeste actievoerders met gespitste oren te luisteren. Af en toe klinkt er verontwaardigd geroeze moes op als de advocaat van de eisende partij, transporteur De Beijer, de actievoer ders beticht van onheuse praktijken. „Je hebt altijd mensen met een explosief karakter. Die trekken de aandacht. Maar het merendeel van de schippers wil daar niets mee te maken hebben," legt een oudere man uit. Het wordt in de loop van de middag nog bijna gezellig. Schippers lopen met fototoe stellen en videocamera rond. Moeders met kinderen vinden al snel de weg naar de snackbar en komen terug met patat, ijsjes en limonade. Hoe langer het kort geding loopt, hoe meer de aandacht verslapt. Een voorbijganger wekt grote hilariteit op als hij zich moppe rend met een kratje bier door de menigte probeert te werken. Twee uur na de start volgt eindelijk het verlossende woord. Rechtbankpresident mr. Mendlik zal nog geen uitspraak doen. Even rustig als ze gekomen zijn, verlaten de actievoerende schippers de Sluissingel. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse premier Major heeft een holle overwinning behaald op de moeizame weg naar ratificatie van het verdrag van Maastricht. Door de vertrouwenskwestie te stellen wist hij tenslotte een rebellie van Conser vatieve Euro-sceptici te bezweren. De regering bleef gisteren overeind met 339 tegen 299 stemmen. Een gelijktijdige Labour-motie voor toevoeging van de sociale paragraaf aan de Britse verdrags tekst werd eveneens ruimschoots verwor pen (339-301). Negentien maanden touwtrekken met meer dan 250 uur debat over 'Maastricht' kostten de premier dus niet zijn kop. De bizarre gelegenheidscoalitie van de oppo sitie en een harde kern van 23 Tory-re- bellen deed hem donderdagnacht naar het zwaarste parlementaire geschut grij pen. In het opgewonden Lagerhuis stelde hij de dwarsliggers voor de keuze 'Maas tricht' te slikken (zonder de door de oppositie gewenste sociale paragraaf) óf vervroegde verkiezingen trotseren. „Ik ben niet bereid de politieke atmosfeer nog langer te laten vergiftigen door een patstelling over Maastricht," aldus een in het nauw gedreven en aangeslagen Major. Pas toen de Euro-rebellen in het gareel waren gebracht ('het pistool tegen het hoofd was gezet', volgens sommigen) en de regering zich bovendien had verzekerd van de steun van de Noordierse Uniepar tijen kon hij aan het einde van de middag weer wat lachen. Veel ruimte had hij de Conservatieve zondaars niet gelaten aangezien hijzelf en de partij momenteel onderaan alle popu lariteitspolls bungelen, John Major is met een populariteit van zestien procent zelfs de minst geliefde premier aller tijden. De Conservatieve Partij zou blijkens de jongste peilingen zijn afgezakt tot derde partij van van Groot-Brittannië en in het geval van verkiezingen tot honderd zetels kunnen verliezen. Groeiende werkloos heid en belasting op huisbrandolie wor den de Conservatieven zeer aangerekend. In een emotionele verklaring ging rebel lenleider Bill Cash tenslotte door de knie- en. „Ik ben tegen de koppeling van de vertrouwenskwestie aan de motie voor ratificatie van Maastricht, maar ik ver- losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 24 JULI 1993 Van onze verslaggevers Terneuzen/Breda - De ge vreesde veldslag tussen de ME en de actievoerende binnenschippers in Ter- neuzen is uitgebleven. De schippers gaven doorgang aan zes schepen, maar be kogelden de meesten daar van met eieren en stenen. De rechtbank in Breda doet maandag uitspraak in het geding dat een expedi teur gisteren tegen de schippers voerde. Zowel in Willemstad als in Ter- neuzen stonden de ME-peletons gisteren klaar om in te grijpen, maar de boze binnenschippers gaven uiteindelijk toch gehoor aan de eis van de gemeenten om enkele schepen door te laten. In Willemstad lieten de actie voerders zich zelfs helemaal niet zien toen vier schepen onder po- litie-begeleiding door de sluizen voeren. In Terneuzen. bleek het ultima tum van burgemeester Barbé achteraf weinig voor te stellen. De blokkade bleef hermetisch gesloten. Pas rond 14.00 uur werd op last van de politie een klein gaatje in de blokkade ge maakt om enkele 'besmette' schepen van werkwillige schip pers door te laten. Een Belgisch schip kon voorals nog ongehinderd passeren, maar bij de 'besmette' Iris haalden de boze binnenschippers hun 'mate rialen' tevoorschijn. Een regen van voorwerpen (eieren, lege flesjes, stenen, teer) daalde op het schip neer. Ook de drie sche pen (de Zagry 10, Moby Dick III en Adelboden) die in het kielzog volgden, kregen de volle laag. Later kregen ook de Protea II en het autoschip Terra, geladen met auto's uit de Honda-fabrieken in Gent, nog ongehinderde door gang. In Terneuzen liggen nu nog al tijd zes schepen op vrije door vaart te wachten. De politie overweegt enkele schippers die bij de actie betrok ken waren, op basis van zelfge maakte filmbeelden strafrech terlijk te vervolgen. Burgemeester Barbé was overi gens zelf niet eens in Terneuzen aanwezig om eventueel leiding te geven aan een grootschalig ME-ingrijpen: hij was in Den Haag bij het overleg tussen de commissarissen van de koningin en burgemeesters van de meest betrokken provincies (Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg) en ge meenten (Terneuzen, Willemstad en Maasbracht). Zij spraken er met topambtena ren van Verkeer en Waterstaat, Justitie, Binnenlandse Zaken en Algemene Zaken. Ook het open baar ministerie was vertegen woordigd. Inmiddels wachten alle partijen in het nu al een maand durende conflict in spanning op de dag van maandag. Dan doet de kort gedingrechter in Breda uit spraak in een proces tegen twee actievoerders, aangespannen door expediteur De Beijer die vrije doorgang door de Vol kerak-sluizen wil. Het proces werd gevolgd door tientallen binnenschippers op de publieke tribune en nog eens 250 schippers voor het gerechtsge bouw. Deze laatsten volgden de rechtszaak via geluidsboxen die op het bordes waren opgesteld. VERVOLG OP REGIO - C1 Breda staat bekend als stad tussen Mark en Aa, maar er stroomt een derde riviertje door de Baroniestad. Dat is de Molenley en dat riviertje had vroeger een heel andere loop door de stad dan tegenwoordig. Aan die vroegere stroom herinneren nog tal van namen, straten en huizen. ZIE ZOMEREDITIE DEEL D Vijfentwintig jaar geleden (1968) stond Chaam op z'n kop voor de eerste Nederlandse winnaar van de Ronde van Frankrijk, Jan Janssen. De Acht van Chaam van die woensdag eindigde echter in een grote teleurstelling voor de tienduizenden toeschouwers. Niet Jan Janssen won, maar de Tour-winnaar werd in de eindsprint verrast door Rini Wagtmans. ZIE SPORT - DEEL B - 4 Vandaag wordt het een vrije mooie, warme zomerdag. Tegen de avond toenemende bewolking met kans op buien. Zondag veel bewolking met buien, mogelijk ook onweer. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De zelfmoord van Italiaanse top-industrieel Raul Gardini heeft Italië nog meer geschokt dan die van zijn zakenpartner Gabriele Cagliari, die afgelopen dinsdag de hand aan zichzelf sloeg. De ontmaskering van deze su perondernemer die zich voor liet staan op zijn durf en zijn onaf hankelijkheid, als een corrupte oplichter, heeft diepe indruk ge maakt op de publieke opinie. Maar ook de trotse Gardini zelf heeft het verlies van zijn macht en reputatie niet kunnen ver- Sisophon (anp) - De 18-jarige marinier der eerste klasse Rico M.H. Bos uit Wierden is giste rochtend in het Cambodjaanse Sisophon overleden, nadat hij bij een ongeluk door een kogel in zijn hoofd was getroffen. Hij bevond zich in een legeringstent toen in de tent ernaast een kogel werd afgevuurd die hem trof. De zwaargewonde marinier is onmiddellijk naar een veldhospi taal overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk, aldus het minis terie van Defensie. kroppen en hoewel hij zonder veel problemen in vergulde bal lingschap had kunnen gaan, heeft hij daarom de voorkeur gegeven aan een uitweg die hem nog enige waardigheid liet. Daarmee heeft Enimont, de grootste zwendelaffaire uit de Italiaanse geschiedenis, binnen drie dagen een tweede luisterrijk slachtoffer geëist. Op de morgen van de begrafenis van Gabriele Cagliari, de ex-directeur van de staats-chemieholding Eni, schoot Gardini zich door het hoofd. Hij werd gistermorgen aange troffen in zijn woning in Milaan met naast zich het pistool en een briefje aan zijn familie met slechts één woord: „Grazie". Het dramatische besluit van Gardini is vrijwel zeker het ge volg van de bekentenissen van Giuseppe Garofano, de voorma lige managing-director van het chemie-concern Montedison dat Gardini van 1986 tot 1991 heeft geleid. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 (ADVERTENTIE) dom het de oppositie aan de macht te helpen", riep hij voor zijn onvermijdelijke capitulatie. De onderhand in 'Major-meppen' gespe cialiseerde Labourleider John Smith hield de Conservatieven voor dat de 'ver bluffende autoriteit' van de premier rust te op een dreigement van massale electo rale zelfmoord. „John Major heeft een wapen in de strijd willen brengen, maar weer voor de boom erang gekozen", aldus Smith die meende dat de premiers geloofwaardigheid nu aan gruzelementen lag. Minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd presen teerde Smith een koekje van eigen deeg en zei dat de boomerang was teruggeko men bij de premier nadat hij de Labour had getroffen. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 LOTERIJ Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:__ Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:__ Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1