e Roep om ME neemt toe 2129 maa mum BRISTOL Britse premier Major vraagt vertrouwen van par letnenf Schippers Terneuzen leggen ultimatum Barbé naast zich neer Al 57.000 werkgevers beboet voor personeel in wao Breukink monter terug in Kalmthout Profs willen niet inleveren Tientallen gewonden bij rassenrellen in Genua 10.- pte kruidenier ïintjes letten. (2\ ATELIER DE BRUIJNg lzoekers jr Zuiddorpe ber wil niet Kamer ar OK TEMPERAMENT. ïits vignet rsonenauto's ii de baan estoverschot lur voor boer osnië-overleg tgesteld KLM-Jumbo bij 200 km/u vol in de remmen Steengrillen, net iets anders. Werkgevers trekken fel van leer tegen boniis/malus-systeem Merijntje „_L 593 X 6? r®®' «Sï 9.99 Xt>©© 723 4.99 Ihuid, -929 6.95 4.98 3-49 1.98 -325 2.79 225 1.89 jp of Chanty Fruit, -329 1.79 c I varkenslappen,** -8:49 5.49 429 4.49 229 1.89 Iruid, lien, Inektarines, 9.99 2.99 2.99 1e- of P6-0305. kunt u in alle AH winkels Bar kleine cijfertjes bij staan In in AH winkels waar één van 1 Reclameprijzen gelden t/m jDorraad strekt "Verkrijgbaar Éerijen. Iheijn f, !"r> In EERLIJK AMBACHTELIJK HANDWERK Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. GOUDSMID-JUWELIER -ge Mieuwstr. 30 (achter de kerk). Hulst, 01140-10473 DE STE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang 1IJDAG 23 JULI 1993 I I I I I jjorpe - Zuiddorpe krijgt er eind van het jaar maxi- honderd vluchtelingen bij. junisterie van WVC heeft f(r volgens woorvoerder A. met de uitbater van 'pe Lindenhof een akkoord Burgemeester W. de jvan Axel vindt dit aantal ilsnog te hoog. BELAND - C1 j schorsen edewerkers fork - De VN hebben acht •werkers geschorst in af- liug van een onderzoek financiële misstanden bij ngrijke opdrachten voor tillende vredesmachten. De dese chartermaatschappij ak heeft gedreigd zijn aigen aan de grond te hou- indien de VN niet hun y van 20 miljoen dollar be- NDEZE KRANT: *>AAG 2 KATERNEN ^"-/Buitenland '""enland Nnland Wnomie/Beurs [Port «eland J'e Gids 'Programma's A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D3 Van onze correspondent Bob van Huet Londen - De Conservatieve Britse premier John Major vraagt vandaag het vertrou wen van het parlement voor zijn kabinet. De regering werd gisteren in het nauw gebracht bij het debat over het Verdrag van Maastricht. Het Britse Lagerhuis moest gis teren beslissen over twee moties over 'Maastricht', een van de regering en een van de oppositie. Met de kleinst mogelijke meer derheid verwierp het Lagerhuis de suggestie van de oppositie om in het Verdrag van Maastricht voor Groot-Brittannië een So ciale Paragraaf op te nemen. Die paragraaf zou onder meer de positie van de werknemers moe ten verbeteren. Tegen de motie waren de meeste leden van de regerende Conser vatieven. Het oppositievoorstel voor de paragraaf kreeg de steun van een groep rebellen binnen de conservatieven, die het hele Ver drag van Maastricht willen te genhouden. Omdat er een patstelling ont stond tussen de 317 voorstem mers en de 317 tegenstanders moest de voorzitter vap het par lement, Betty Boothroyd, de knoop doorhakken. De socialiste stemde tegen de motie van haar eigen partij, omdat zij niet voor een voorstel wilde stemmen, waarvoor geen duidelijke meer derheid was. De tweede motie, het voorstel van de regering om het verdrag van Maastricht te ratificeren zónder Sociale Paragraaf, kreeg echter ook geen meerderheid. Hier stemden 324 tegen, 316 voor. Vandaar dat premier Major wil dat het parlement vandaag zijn vertrouwen uitspreekt over het regeringsbeleid. Doet het Lager huis dat niet, zal Major het ont slag van zijn kabinet bij de ko ningin indienen. Zowel de Conservatieven als La bour hadden voor de stemming hun ziekenboegen gemobiliseerd. De Conservatieven lieten de van een hartaanval herstellende in dustrieminister Heseltine en diens door een virus gevelde col lega Patten (Onderwijs) thuis ophalen om geen stem verloren te laten gaan. Labours afgevaardigde Bob Par ry kwam uit Liverpool naar Westminster, vlak nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen na een viervoudige bypass-operatie. Zelfs George Foulkes, Labours woordvoerder in defensiezaken, liet zich weer in het Lagerhuis zien na zijn geruchtmakende ar restatie wegens openbare dron kenschap en slaan van een poli tieman. aag - De berichten dat cretaris Mient Jan Faber Groen Links in de Tweede 5 zou komen, noemt hij lauwe kul'. De woordvoer- Groen Links maakte m bekend dat Faber door Beling Rijswijk was voorge- Faber zelf zei niet eens iet bestaan van de afdeling jk af te weten. „Ik ben nog is lid van de PvdA en denk helemaal niet over om mijn ibijhet IKV op te geven." - Er komt in Duitsland Jutobahn-vignet voor per sauto's. In een gesprek met ilad van de ADAC, de Duit- nsterorganisatie van de heeft de minister van Eer Wissmann (CDU) ge lat die plannen definitief «baan zijn. Wissman over- G wel een tolgeldheffing via tonische registratie voor aide snelwegen. Gedacht I aan tien pfennig (iets dan een dubbeltje) per ge- akilometer. Haag - Een boer die zijn wet op een milieu-verant- de manier kan afzetten als boete dertig gulden per Maat betalen. Als dit plan iaat, worden boeren ge- igen de afzet van mest op goede manier te regelen, de Projectgroep «nario. Binnenland-a3 sitvo - Servische troepen w gisteren even ten noor- de Bosnische hoofdstad een offensief ingezet, •centrum van de stad, vooral itbied rond het presidentiële kreeg het zwaar te verdu- •Üaar aanleiding van de aan- Mide gevechten is het vre- ®'erkg dat vandaag in plaats zou vinden uitge bot zondag. Buitenland - A4 Van onze verslaggevers Terneuzen/Willemstad - Bij de politie stromen de vragen om ME-ingrijpen in het binnenvaartconflict binnen, nadat de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaalde dat werkwillige schippers recht hebben op politie-bescher- ming. Wellicht zal het vandaag tot politie-optreden komen in Terneuzen, waar de schippers een ultimatum van de gemeente naast zich neerlegden. Bij het landelijk meldpunt van de politie in Driebergen kwamen gisteren al ruim twintig tele foontjes binnen van expediteurs die politie-bescherming willen voor hun schepen. Het landelijk team van de politie wilde gister avond nog niet zeggen hoe zij al deze vragen zullen beantwoor den. Het landelijke beleid moet nog bepaald worden. Geding De Rotterdamse rechtbankpresi dent achtte gisteren de in kort geding gedagvaarde schipper- woordvoerders G. Veuger en N. Seine door de manier waarop zij zich eerder in acties gemani festeerd hebben, wel degelijk mede-verantwoordelijk voor de onaanvaardbaar grimmige toon zetting van de blokkades, ook die in Terneuzen en Willemstad. De rechter gelooft niet dat schippers die in het verleden als voormannen optraden, nu alleen maar 'toevallige woordvoerders van concentraties van stilliggen de schippers' zijn, zoals zij zelf aanvoerden. Het geding was aangespannen door een expediteur die al een week lang probeert een partij kolen te verplaatsen vanuit Born naar de Cokesfabriek (ACZC) in Erik Breukink kwam gisteravond bijna vrolijk thuis aan. FOTO DE STEM BEN STEFFEN Van onze verslaggever Kalmthout - Opmerkelijk monter keerde Erik Breukink gisteravond rond de klok van negen uur terug in zijn witte Kalmthoutse bungalow. Het handjevol fotografen dat ge duldig de komst van de door een knieblessure gekwelde Neder- landse-Tour-hoop-in-bange-da- gen afwachtte, werd door de nationale kampioen op zijn wen ken bediend. „Niet lachen Kim, je moet nu somber kijken," in strueert hij olijk zijn zaterdag één jaar wordende dochtertje Kim, die maar al te blij was met de thuiskomst van papa. Ook vrouw Gea is opgelucht. „De laatste week dacht ik elke keer bij het zien van de TV-beel- den 'Jongen stap toch af'. Om zijn moreel niet nog verder aan te tasten, heb ik het echter nooit tegen hem gezegd. Hij voelt zelf het beste aan wanneer hij moet stoppen." Erik Breukink hoort het gezeten in de lommerrijke tuin glimla chend aan. „Ik had de Tour liever uitgereden, maar och, er zijn ergere dingen in de wereld." Ondanks de steeds erger wor dende pijn ('Op het laatst word je daar gek van') had hij de indruk Parijs te kunnen halen. „Het is dat de ploegleider er vanochtend over begon, anders was ik gewoon gestart. Opgeven doe ik niet zomaar, zeker niet in de Tour." De komende dagen moeten dui delijk maken hoe ernstig de knieblessure is. „Ik heb zelf het gevoel dat het wel meevalt. Dat die pijn aanbleef, komt natuur lijk omdat mijn knie in de Tour geen rust kreeg en ik hem wel moest forceren." Toch laat Breukink het gewricht vandaag ('waar weet ik nog niet') onderzoeken. „Nu ik toch even een aantal dagen niets te doen heb, kan hem net zo goed uitgebreid laten onderzoeken." Indien de blessure inderdaad met rust snel geneest, overweegt Breukink maandag 2 augustus met De Draai van de Kaai in Roosendaal het fietsen te hervat ten. ZIE VERDER SPORT-B1 Schiphol - Een Boeing 747-300 van de KLM heeft gisterochtend de start vanaf Schiphol moeten afbreken omdat de boordcomputer aangaf dat één van de vier motoren te weinig vermogen leverde. De Jumbo, met be stemming Antillen en 398 passagiers aan boord, ging met een snelheid van ruim tweehonderd kilometer per uur vol in de remmen, waardoor grote rookont wikkeling ontstond bij de banden. De brandweer van Schiphol rukte meteen uit met groot materieel, maar hoefde niet in actie te ko men. Uit onderzoek bleek dat een onderdeel van de motor moest worden ver vangen. De P3ssagiers kon den na een vertraging van zes uur alsnog aan hun reis beginnen. Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Boing! /.VHM Van onze verslaggeefster Breda - In het eerste jaar van de malus-regeling (1 maart 1992 tot 1 maart 1993) kregen ongeveer 57.000 Nederlandse werkgevers een boete opgelegd omdat een werknemer in de wao terechtkwam. De organisaties van de werkgevers trok ken van meet af aan fel van leer tegen het systeem, dat met financiële prikkels het aantal arbeidsongeschikten terug wil dringen. De Nederlands Christelijke Werkgevers- bond (NCW) in Den Haag heeft van ongeveer 150 werkgevers uit den lande boze brieven ontvangen over de boete die hen is opgelegd. R. Blijlevens, secretaris gezondheidszorg/sociale verzekeringen bij de NCW, zegt dat de telefonische klachten niet geturfd zijn. „En binnen de verschillende branches binnen onze organisatie waren dat er een heleboel. Daarbij moet je er rekening mee houden dat de meeste mensen niet zo snel in de pen klimmen, dus zo'n 150 brieven alleen al van onze leden is vrij veel," aldus Blijlevens. Volgens hem gaan de meeste klachten over opgelegde boetes terwijl het dienst verband met de bewuste wao'er al beëin digd is. „Stel, een man heeft een contract van een jaar. Vlak voor het einde van dat contract meldt hij zich ziek en krijgt hij een ziektewetuitkering. Het contract ver loopt op een gegeven moment automa tisch en maanden later krijgt de werkge ver ineens een boete opgelegd, die 'hij alleen kan voorkomen door de voormalige werknemer passend werk aan te bieden." De werkgever wordt dus min of meer gedwongen iemand vast in dienst te ne men, terwijl hij in eerste instantie de diensten van de man of vrouw in kwestie slechts voor een jaar werk nodig had. Blijlevens: „Veel werkgevers tekenen ook groot bezwaar aan tegen malussen voor werknemers die door ongevallen in hun vrije tijd in de wao belanden. Bijvoor beeld door sportongevallen en auto-onge lukken. Al hebben zij helemaal niets te maken met de oorzaak van de arbeidson geschiktheid, draaien ze er uiteindelijk mede voor op." Omdat geen onderscheid gemaakt wordt tussen bedrijfsongevallen en beroepsziek tes aan de ene kant en arbeidsongeschikt heid die niets met het beroep te maken heeft aan de andere kant, kunnen vreem de situaties ontstaan. „Zo schreef een werkgever dat hij al het mogelijke had gedaan om een werknemer In nog geen tien jaar is de musical van een dansje in een revuetje geworden tot een avondvullend spektakel dat honderdduizenden trekt. 'The Phantom of the Opera' wordt het volgende hoogtepunt. De Dansacademie Brabant in Tilburg speelt er gretig op in. ZIE GROTE GIDS - DEEL D De Nederlandse wielerprofs zijn niet bereid om in te leveren wat betreft hun startgelden in de reeks van criteriums na de Tour de France. Ondanks de slechte prestaties in Frankrijk houden zij vast aan de vastgestelde vergoedingen. m ZIE SPORT-DEEL B Sluiskil. De fabriek dreigt door grondstofgebrek stil te vallen. De rechtbank oordeelde uitein delijk dat de expediteurs voortaan de hulp van de politie mogen inroepen om voor hun schippers vrije doorgang te ver krijgen bij de geblokkeerde slui zen. Blokhoofd N. Deen van de actie voerende binnenschippers in Terneuzen is niet onder de in druk van dat vonnis. Hij nam de uitspraak van de rechter 'voor kennisgeving aan'. „Vervolgens wachten we wel af wat er ge beurt", aldus Deen. „Zo lang mij geen bedreigingen boven het hoofd hangen, maak ik me nog niet druk." Ook het ultimatum dat burge meester Barbé van Terneuzen de schippers gesteld had. maakte weinig emoties los bij de actie voerders. „Je kunt wachten tot je een ons weegt. Ik zie nog geen beweging," sprak Deen kort voor het verstrijken van het ultima tum. Barbé eiste voor vijf uur gister middag opheffing van de blok kade van de Oost- en de Midden- sluis in het kanaal van Gent naar Terneuzen om zeven bin nenvaartschepen doorgang te verlenen. Volgens het beleidsteam van ge meente, Rijkswaterstaat en poli tie hadden de schippers van deze schepen te kennen gegeven dat ze de blokkade wilden passeren. Zij lagen sinds afgelopen woens dagmiddag in de buurt van de blokkade tè wachten op vrije doorgang. Volgens Barbé varen de schepen niet op de Noord- Zuidroute en hebben dus als zo danig niets van doen met doel van de acties. Gesprekspartner Barbé kondigde trouwens aan liever geen zaken meer te willen doen met de actievoerders in Terneuzen. Hij beschouwt vanaf nu het landelijk coördinatiecen trum voor de schippersacties als zijn gesprekspartner. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Het blijft wisselvallig. In de ochtend kan er eerst regen of motregen vallen. Later op de dag komen er enkele opklaringen. De wind is matig. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Het centrum van Genua is al dagen het toneel van een reeks georganiseerde rassenrellen waarbij tot nu toe een twintigtal gewonden is gevallen. De aanleiding voor de conflicten wordt gevormd door de massale aanwezigheid van Afrikaanse immigranten, onder wie zich ve le drughandelaren bevinden. Maandagavond sloeg de vlam in de pan, na afloop van een mani festatie van buurtbewoners en leden van de onafhankelijke po litiebond. Zij protesteerden te gen het besluit van de plaatselij ke rechtbank om het bezit van een relatief grote hoeveelheid drugs voor eigen gebruik toe te staan. Enkele van de meer fanatieke deelnemers maakten van die ge legenheid gebruik om een jonge Marokkaan het ziekenhuis in te slaan. In de dagen daarop heeft in het stadscentrum een soort burger oorlog gewoed tussen 'blanke' en 'gekleurde' knokploegen. De eer ste riepen daarbij leuzen als 'te rug naar Afrika' en 'weg met de dealers', waarop de Afrikanen reageerden met 'vuile racisten' en 'leve Saddam' Circa honderd politieagenten moesten een paar keer tussen beide komen. Aanvankelijk ge bruikten de relschoppers alleen maar vuisten en stokken, maar gisteren is er voor het eerst ook geschoten, volgens de politie door de Noordafrikanen. De voornaamste aanstichters van de gevechten zouden plaat selijke criminelen zijn. V (ADVERTENTIES) 5 Boons luchtbed in div. kleuren. Materiaal: canvas/rubber Afmeting: ca. 193x76 cm. 1^% Normaal 29.95 Per stuk I jre,„" ^<3 Aanbieding geldig t/m zaterdag Alléén verkrijgbaar in onze filialen: BREDA: Tramsingel 74 (W.C. de Lunet) 00STERH0UT Bredaseweg 21 (1e étage Kwantum) 3 met een alcoholprobleem aan het werk te houden," aldus Blijlevens. „Toen de si tuatie zodanig uit de hand gelopen was en de man met het drankprobleem in de ziektewet en uiteindelijk in de wao kwam, kreeg de werkgever voor alle moeite die hij gedaan had een wao-boete opgelegd door de bedrijfsvereniging." Een bedrijf uit Tilburg kreeg niet eens de kans een arbeidsongeschikte werknemer passend werk aan te bieden. Blijlevens: „De werknemer is in een psychiatrische inrichting opgenomen en heeft langdurige behandeling nodig. De baas is van plan de man passend werk aan te bieden, maar kan dat natuurlijk pas doen na ontslag uit de inrichting. In het eerste wao-jaar lukt dat niet meer, dus de werkgever wordt gestraft met een boete ondanks zijn bereidwilligheid." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen. de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 kwartaal automatisch83.- maand automatisch 28.45 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1