JE MUCHO ZANDVOORTP 'Einde van Jardin lijkt onafwendbaar' OVERAL TE KOOP! Duitse politici als 'mooi weer'-profeten juid-Nederland blijft achter bij landelijk gemiddelde Kruisen voor verdwenen banen Werknemers Palthe in ongewisse na faillissement Vredestein Velp ziet winst verschrompelen an bereid olieproduktie verminderen voor Irak Undesbank verlaagt rente speciale beleningen A 4 item ECONOMIE AND KORT eld in Zuid-Afrika Bewindvoerder: Wellicht kans voor nieuw bedrijf met helft huidig personeel iierika levert leeste wapens in Derde Wereld Deskundigen voorzichtig over economische groei Duitsland ECONOMIE DONDERDAG 22 JUL11993 uitbarsting van geweld in ijn dinsdagnacht en gisteren od en tientallen woningen nd gemaakt. gericht tegen Zulu-ingezete- elen zijn aangesloten bij de ships voortwoedde, rondden erhandelingen over een ont- af. De verwachting is dat het bediscussieerd dan volgende rs Cagliari ie van justitie is gisteren een echters die de zaak hebben iari. De voormalige president bedrijf ENI is dinsdag dood naar alle waarschijnlijkheid inisterie zal bekijken of de om verdachten in voorarrest te 7-jarige Cagliari had tot vijf hij niet onder huisarrest kon werd gevonden met een plastic hij vier maanden doorgebracht enis in Milaan. en reeks van oproepen om het s te beperken. ton dood gevonden radviseur van de Amerikaanse nacht dood aangetroffen in een gton. Volgens de politie duidt d. de 48-jarige Vince Foster, een ident en een voormalig vennoot ort Marcy, een klein park dat ac in Virginia, iets buiten de van Foster was een schok voor af, die verklaarden geen idee te s daad. oor Mubarak k van Egypte is verzekerd van jaar. Het Lagerhuis, de Volksas- formeel aangewezen als enige een referendum haar goedkeu- en, die gesteund werd door 439 cht. Zondag hadden 444 leden ment al een verklaring onderte- dent steunden. vig in de tang aad van de VN heeft gisteren ~rgo tegen Irak van de afgelopen en, omdat Irak nog niet heeft n de Raad. Ook gedeeltelijke vorm van beperkte olie-uitvoer, icht leek te ontstaan, zit er nog anden de mate waarin Irak aan ties kunnen niet worden opgehe- ties heeft voldaan. Die resoluties e-termijntoezicht door de VN tot al massavernietingswapeiys, het met Koeweit, zoals vastgesteld ingen doet aan dit emiraat. naar Somalië 'lijke voorzichtigheid om treffens e contingent VN-blauwhelmen in weken via een luchtbrug op zijn racht. manschappen van de hoofdgroep maar naar Djibouti om daar in tdat een bevoorradingsschip met in Mogadishu is gearriveerd, die Bonn ooit deed in de richting t nieuwe verenigde Duitsland in nigde Naties. De regering in Bonn edeshandhaver het nieuwe beeld ii springt van klif door een plotseling opkomende van 43 volbloedpaarden zich van irt. idag af in Frankrijk, in het ruige is Francois Isnard, eigenaar van de arige volbloeden, is het financiële helikopters worden opgetakeld om het grondwater besmetten. ITENTIE) - Voor Jardin bv in lijkt het doek gevallen. faillissement, en daar- j tientallen ontslagen, is I slechts een kwestie van valt hoogstwaar- {jjlijk niet meer te ontko- is de pessimistische me tvan mr. G. Mannaerts, door 3redase rechtbank benoemd |:ewindvoerder. Het bedrijf - inmiddels surséance van betaling gekregen. De financiële problemen waarin de fabrikant van kunststof tuin meubelen is geraakt, zijn zo groot dat er weinig meer te red den valt. „Daar kom je niet meer uit", zegt Mannaerts, die zich over de hoogte van de schulden last liever niet uitlaat. Maar dat Jardin bv op zal houden te be staan, wil hij al wel beamen. Mannaerts gaat de komende we ken onderzoeken in hoeverre een nieuwe start mogelijk is. „Op beperkte schaal en in een ander verband." In die afgeslankte vorm zal in het nieuwe bedrijf zeker geen plaats zijn voor alle huidige 129 werknemers. „Meer dan de helft van hen zal helaas zijn baan niet meer terug krij gen", aldus de bewindvoerder. Volgens hem zijn de ongunstige marktontwikkelingen de oor zaak van de moeilijkheden. Er is sprake van overproduktie en de export van kunststof tuinmeube len naar landen als Frankrijk, Spanje en Engeland heeft een flinke deuk opgelopen vanwege de 'harde' Nederlandse gulden. „We zijn te duur. Een land als Italië bijvoorbeeld kan aanzien lijk goedkoper produceren." Daarnaast staan ook de prijzen op de binnenlandse markt onder druk door de aanwezigheid van een beperkt aantal grote inko pers. En bovendien neemt na tien jaar de vraag naar 'iets nieuws' toe. Als voorbeeld hier van noemt Mannaerts de groen- gekleurde tuinameubelementen in plaats van het traditionele wit. Daarop zal de branche moe ten inspelen. roekomst toerisme somber nze Haagse redactie Haag - De groei van de toeristisch-economische |:or in Zuid-Nederland blijft achter bij de gemiddelde ei in Nederland. Dat geldt zowel voor de omzet als jde investeringen. Zet deze ontwikkeling door, dan Ide toekomst voor deze bedrijfstak in de regio er ber uit. Is een van de conclusies uit upport 'De bedrijfsontwik- j in toerisme en recreatie [.1992' TNO heeft het on- gebaseerd op gegevens f!e Kamers van Koophandel, dracht van het ministerie Economische Zaken uitge- l De toeristisch-recreatieve f biedt aan ruim veertigdui- nensen werk. Nederlanders en vorig jaar in eigen land miljard gulden uitgegeven itstapjes. iet onderzoek blijkt dat het ijfsleven nu in toerisme ■cr investeert dan tien jaar jen. Het zijn vooral de klei- edrijven (met minder dan [raknemers) die achterblij- Ook stijgen de omzetten in bedrijven nauwelijks. De Ei in (middel-)grote bedrij- B echter met sprongen voor- ^aanjjemiddeldjne^ liington (ap) - De VS zijn de hte leverancier van wapens I ontwikkelingslanden. Dat 1: in het jaarrapport van de pzoeksdienst van het Con- wapens die de Derde id kocht kwam 57 procent de VS. Rusland leverde is j procent. ehele wereld werd in 1992 miljard dollar aan wapens geven, een aanzienlijke da- rrgeleken met de 28,6 mil- in 1991. De VS verkochten jjaar wereldwijd voor 13,6 ird dollar aan wapens, ran de meeste werden afge- iSaudi-Arabië, Koeweit en an. De Amerikaanse wa- trkopen slonken 400 mil- iollar, maar het marktaan- steeg met 8 procent. procent per jaar. Ook het aantal nieuwe banen in de grote bedrij ven groeide de laatste jaren sterk. Vanaf 1990 ging het met name minder goed in de eet- en drinkgelegenheden, de amuse mentsbedrijven en in de toeris tische detailhandel (onder meer reisartikelen, souvenirs en kam- peerartikelen). De gemiddelde werkgelegenheid in de toeristisch-recreatieve sec tor groeit jaarlijks met 1 procent (vierhonderd arbeidsplaatsen). Dat geldt zowel landelijk als voor de zandgronden van Zuid- Nederland (de streken West- en Midden-Brabant, Oost-Brabant, Noord- en Midden-Limburg, het rijk van Nijmegen en Zuid-Lim burg). In tegenstelling tot het landelijk beeld, zijn het in Zuid- Nederland met name de kleine bedrijven die hun winsten zien groeien. Dat is vooral te danken aari een sterke winststijging van de sector in Zuid-Limburg. Con crete bedragen noemen de TNO- onderzoekers niet, omdat deze niet voor de hele bedrijfstak be schikbaar zijn. De omzet in de toeristisch-re creatieve sector groeit landelijk gezien gemiddeld 2 procent. Voor Zuid-Nederland komt dat vanaf 1986 niet meer boven 1 procent uit. Evenals in de rest van Nederland dalen de investe ringen gestaag, alleen is die af name in Zuid-Nederland nog sterker. In 1992 werd er in het zuiden 14 procent minder geïn vesteerd dan in het jaar daar voor. Het ministerie van Economische Zaken maakt zich zorgen om het achterblijven van de investerin gen. Het zal in het najaar onder zoeken wat de oorzaken van de ze ontwikkeling zijn. Tevens worden dan alle mogelijkheden voor bedrijven om financiering voor investeringen aan te trek ken nog eens op een rijtje gezet. 'an (krf) - Iran is bereid de eigen olieproduktie te anderen wanneer Irak weer op de oliemarkt verschijnt, sndere leden van de Organisatie van Olie Exporterende fa (Opec) moeten ook hiertoe bereid zijn. Alleen op die kan voorkomen worden dat de olieprijzen nog verder ükken, aldus Iran. n-MjuuiHJ 2,86 VROUWENHANDEL !M NEDERLAND is veel ergar dan isderaan denkt Eau dossisi" aanse olieminister Aghaza- •fed dit beroep woensdag persconferentie in Tehe- Volgende week vindt een gewone Opec-vergadering 5 waar het vraagstuk van wproduktie ter tafel komt, 4 de kwestie Koeweit. Dat ;"eeft zich door eigengereid -diegedrag - om de gevol- ïan de Golfoorlog op te - geïsoleerd van de leden. Ook de mogelijke jfeer van Irak op de inter vale oliemarkt na het op- ja van het VN-embargo j'er sprake. "adeh zei dat alle Opec-le- moeten zijn hun pro- jan te passen. „Die Opec- fie na de Golfoorlog hun wie sterk opvoerden, moe- prbij de grootste flexibili teit', aldus Aghazadeh. *j&, dat zich na de Golfoor- 4ts meer heeft aangetrok- ALLE TOPTENTBN! «^1 toewijzing van specia- ■-.ingen van 75^ miljard fond plaats onder een vast ;van 7,3 procent. De geld- ,"ls door de toewijzing met N mark verkrapt. de tweede maal dat de «bank, sinds zij op 1 juli jjjoardrente en het disconto ook de rente op de ;en neerwaarts Ruim 7000 Duitse staalarbeiders hebben 3000 kruisen neergepoot bij de hoofdvestiging van staalgigant Thijssen in Duisburg. Zij protesteren tegen de halvering van de arbeidsplaatsen. De Europese staalsector verkeert in zware problemen. foto epa ken van de Opec-regels, moet volgens de Iraanse bewindsman weer binnen de organisatie wor den gehaald. Daarbij mag het produktieplafond van de Opec van 23,582 miljoen vaten van 159 liter per dag niet worden overschreden. De produktie van Irak moet dan ook onder dat plafond vallen. De huidige pro duktie beloopt 24,276 miljoen vaten per dag. De Iraanse minister legde er nog eens de nadruk op dat een nieu we overeenkomst moet gelden voor alle twaalf leden. „Als die overeenkomst goed wordt nage leefd zullen de olieprijzen weer snel aantrekken". De Opec be leeft momenteel de grootste cri sis na de prijsval van 1986, waarbij de prijzen tot onder de 16 dollar per vat zijn gedaald. De streefprijs van het oliekartel bedraagt 21 dollar. Van onze verslaggeefster Etten-Leur/Almelo - De sto merijketen Palthe is gisteren door de Almelose rechtbank failliet verklaard. T. Wispe- laere, al zestien jaar in dienst bij Palthe en momenteel fili aalhouder in Etten-Leur, had hierover gisteren nog geen bericht ontvangen. „Vandaag zouden alle werkne mers een enveloppe in de bus krijgen met informatie of we nu ontslagen zijn of niet, of dat we in dienst komen van de nieuwe eigenaar, beleggingsmaatschap pij Manaus Business Develop ment uit Amsterdam. Mijn vrouw heeft de hele dag zitten wachten, maar een enveloppe van Palthe is niet in de bus gevallen." Manaus Business Development neemt na het faillissement auto matisch de stomerijketen over. De investeringsgroep had daar toe eerder al een afspraak ge maakt. De Palthe-keten bestaat uit ge wone winkels waar mensen in loondienst werken, en filialen van franchise-nemers, die wel een contract hebben met Palthe maar verder zelfstandig zijn. De filialen in Etten-Leur, Breda en Roosendaal zijn 'gewone win kels'. „Dat het niet goed ging met Palthe was ons allemaal duide lijk, maar de werknemers heb ben slechts heel summier infor matie ontvangen over de gang van zaken", aldus Wispelaere. „De ene week zeiden ze dat er niets loos was en een week later was het weer helemaal mis. De bonden staan zo natuurlijk ook machteloos, doordat het mana gement elke keer wat anders zegt." De ongeveer 260 Palthe-mensen - die in loondienst én de fran chise-nemers - weten nog niet wat hen boven het hoofd hangt. „De vervuiling op het terrein van dochteronderneming De Re genboog in Tilburg heeft Palthe de definitieve nekslag gegeven. Ik geloof dat Palthe een milieu claim aan de broek heeft hangen. van tien miljoen gulden. De ver vuiling zit dan ook tot vijftig meter diep. Gewoon dé druppel, naast mismanagement, flinke concurrentie van stomerijen die minder service verlenen maar veel goedkoper zijn en de enor me kosten die gemaakt zijn bij het plaatsen van milieuvriende lijke apparaten." De Regenboog, die als een molensteen om de nek hing van Palthe, kon aan nie mand worden verkocht vanwege de vervuiling. Volgens de Almelose persrechter mr. H. Breitbarth was faillisse ment onontkoombaar, omdat de crediteuren bij lange na niet kunnen worden betaald. Palthe vroeg eind mei al uitstel van betaling, nadat vorig jaar een verlies van bijna zeven miljoen gulden was geleden. De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) stuurde gisteren nog een vertegenwoordiger naar de rechter-commissaris mr. R. van den Winkel in een uiterste poging het tij te doen keren. Dat bleek vergeefs. De franchisenemers willen abso luut niet mee in de nieuwe orga nisatie van de Amsterdamse be leggingsmaatschappij en hebben eerder al laten weten actie te willen ondernemen. Volgens de raadsman van deze zelfstandige ondernemers, mr. R. te Pas, zal nu worden bekeken of het zin heeft actie te voeren tegen de nieuwe eigenaar van Palthe. „Welke vorm deze actie zal krij gen is sterk afhankelijk van de houding van de curatoren", al dus Te Pas. „Het heeft daarom, voor ik contact met hen heb gehad, op dit moment weinig zin verdere uitspraken te doen." De rechtbank in Almelo be noemde gisteren mr. G. Vermeu len en mr. J. Langeler tot cura toren. Vermeulen verklaarde eerder dat zelfstandig doorgaan van de franchise-nemers zeker niet straffeloos wordt geaccep teerd. Directeur M. Herter van Manaus heeft in dat geval 'ge paste juridische maatregelen' aangekondigd, omdat de fran chisenemers met contracten aan Palthe gebonden zitten. ^urt (krf/anp) - De Bundesbank heeft woensdag de rente Nale beleningen opnieuw iets verlaagd. De bank stelde j®idelsbanken 66,6 miljard mark ter hand voor de duur veertien dagen (tot 4 augustus) tegen een variabel *>arief van circa 7,15 a 7,18 procent. J1'6 beleningi ^-"■dïgen beschouwen de 8tlagingen als een signaal dat de bank bereid blijft de helpende hand te bieden bij het verminderen van de druk binnen het Europese Monetaire Stelsel op de Franse frank en de Deense kroon. Een verlaging van de rente op de speciale beleningen betekent een verlaging van de geldmarktren te. Het disconto staat momenteel in Duitsland op 6,75 procent tegen 7,25 daarvóór. De Lom bardrente noteert 8,25 procent tegen 8,5 procent vóór 1 juli. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Met het verkiezingsjaar 1994 komt ook het einde van de Duitse eco nomische crisis in zicht. Althans voor de 'helderzienden' in de rege ring en de fracties van de christen-democra tische/liberale coalitie in de Bondsrepubliek. Het zou kanselier Helmut Kohl goed uitko men, als de economie wat zou aantrekken en het beeld van een duidelijke recessie zou vervagen. Maar de harde feiten zijn niet zo eenvoudig te verdoezelen, laat staan weg te praten. Ook al gedragen sommige politici zich als 'mooi-weer'-profeten, die meer en meer aan hun eigen mooie woorden gaan geloven. De meeste economische wetenschappers zijn terughoudender over een snelle opleving van de conjunctuur. Natuurlijk klinkt er 'voor zichtig optimisme' door in hun regelmatig verschijnende analyses en rapporten. Maar dat is al vanaf 1991 het geval. Sindsdien werd voortdurend voor het volgende half jaar een verbetering voorzien, en iedere keer weer moesten de prognoses naar beneden worden bijgesteld, zo snel gleed de Duitse economie de helling af. Het absolute dieptepunt van de crisis is nu bereikt, is de laatste dagen alom te horen. Het kan ook bijna niet slechter, zeker niet in branches als de chemie, de staal en de machinebouw. Het enige dat groeit is de werkloosheid; tot over de 4 miljoen volgend jaar, heeft ook de minister van Economische Zaken, Günther Rexrodt (FDP) toegegeven. Deskundigen van zijn ministerie geven een ontwijkend antwoord op de vraag wanneer de verbetering inzet en merkbaar zal wor den. Dat is nog moeilijk in te schatten, heet het. De prognoses lopen uiteen. De optimis ten gaan uit van herfst dit jaar. Meer voorzichtige schattingen spreken over 'rond de jaarwisseling' tot 'voorjaar 1994'. Voor prof. Lutz Hoffmann, president van het vermaarde Duitse Instituut voor weten schappelijk economisch onderzoek (DIW) in Berlijn, blijven de politici blind voor de realiteit. Volgens hem tekent een economi sche opleving zich af als ondernemers weer gaan investeren. Dat doen ze pas, als ze de overtuiging hebben dat de rente niet verder zal dalen. Dat is, zegt Hoffmann, nog niet het geval. De meeste ondernemers blijven rekening houden met verdere rente-daling, komende herfst, en wachten daarom met investeren. Dat in de nieuwe oostelijke deel staten toenemend geïnvesteerd wordt, komt omdat de overheid zelf het meeste geld in de oude DDR pompt. De massieve overheidsbezuinigingen moeten als voorbeeld dienen, maar met omvangrijk sparen en bezuinigen alleen is de conjunc tuur niet gediend. Politici en economen kijken hoopvol naar de exportcijfers en die zijn voor 't eerst sinds geruime tijd weer positief. De opdrachten uit het buitenland stijgen weer. Mede op grond daarvan .wordt een groei van 1,5 procent voor het volgend jaar voorspeld. Minister Rexrodt spreekt over 1 procent in de oude Bondsrepubliek, en van 6 procent in de nieuwe deelstaten. Wetenschappers mengen zich in de discussie over het zoeken naar nieuwe afzetmarkten, vooral in zuid-oost-Azië, en over politiek beladen thema's als hervorming van de be drijfsbelastingen, het langer laten draaien van de machines in de fabrieken en flexibele werktijden. Vooral dat laatste heeft in de Bondsrepu bliek felle discussies op gang gebracht. Coa litie-politici, werkgevers en economische deskundigen pleiten voor andere werktijden. Door een nieuw systeem van ploegendienst zouden de machines langer kunnen draaien zonder dat er van een langere werkweek sprake hoeft te zijn. Wel moeten werknemers dan om de zoveel weken ook op zaterdagen werken. De politieke oppositie en uiteraard de vakbonden zijn fel tegen. Minister Rexrodt pleit voor hardere richtlij nen voor werkzoekenden. Ondanks de stij gende werkloosheid zijn er in Duitsland meer dan 300.000 vacatures, in vrijwel alle takken van het bedrijfsleven. Wie twee of drie keer een aangeboden baan weigert, moet volgens Rexrodt gekort worden in zijn uitkeringen. Tegelijk wordt er van alle kanten voor gewaarschuwd, dat economische opleving nooit een onmiddellijke daling van het aan tal werklozen tot gevolg heeft. Verbeterin gen op het arbeidsfront volgen pas op z'n vroegst een half jaar later. Die vervelende boodschap kunnen de 'mooi weer'-profeten in Bonn de kiezers niet verzwijgen. Samenwerking in bloembollen-sector Eelde - Het bloembollenbureau Cebeco in Lisse en bloemenvei ling Eelde gaan samenwerken. Beide directies hebben hierover een overeenkomst ondertekend. Bloemenveiling Eelde is cen traal gelegen in noord-Nederland en heeft als afzetgebied Duitsland en Scandinavië. Bloembollenbureau Cebeco in Lisse, een volle dochter van Cebeco-Handelsraad in Rotterdam, be middelt tussen vraag en aanbod in bloembollen, snijbloemen, vaste planten en boomkwekerij-artikelen. Volgens de organisaties is samenwerking een goede mogelijk heid om overproduktie te voorkomen. Daartoe wordt door middel van termijntransacties de produktie gestuurd naar de wensen van de afnemer. Zo kunnen prijs- en volume-afspraken tussen teler en afnemer een gecontroleerde afzet waarborgen. Opnieuw grote fruitoogst verwacht Den Haag - De Nederlandse fruittelers oogsten dit jaar naar verwachting anderhalf keer zoveel peren als in 1992. Ook de appeloogst wordt goed, hoewel iets minder omvangrijk dan vorig jaar. Dat heeft het CBS berekend. Volgens de CBS-prog- nose bedraagt de perenoogst dit jaar 150 miljoen kilo, tegen 101 miljoen kilo in 1992. De appeloogst zal met 512 miljoen kilo op negentig procent uitkomen van de oogst van vorig jaar. De enorme fruitoogst van 1992 had voor de consument het prettige gevolg dat de winkelprijzen bijzonder laag kwamen te liggen. Voor de fruittelers daarentegen waren de lage prijzen aanzienlijk minder plezierig. Nedlloyd denkt aan samenwerking Rotterdam - Reder Nedlloyd bestudeert de mogelijkheden tot samenwerking met andere bedrijven op het gebied van de containerscheepvaart. Volgens handelaren op de effectenbeurs praat Nedlloyd vrijwel zeker met de Amerikaanse Sea Land en zouden ook andere bedrijven zijn of worden benaderd. Op grond van deze al enige tijd circulerende geruchten is de beurskoers van de aandelen Nedlloyd de laatste weken flink gestegen. Ook woensdagochtend noteerde Nedlloyd weer hoger tegen de dalen de draad van de markt in. Nedlloyd houdt zoals altijd haar reactie vaag. De woordvoerder wil alleen kwijt dat de nieuwe topman L. Berndsen meteen na zijn aantreden is begonnen met kennismakingsbezoeken aan diverse ondernemingen, maar dat daar verder niets over kan worden gezegd. Attali krijgt geen gouden handdruk Londen - De inmiddels opge stapte president van de Oost- Europabank (EBRD), Jacques Attali, krijgt geen gouden handdruk. Dat heeft de EBRD woensdag bekendgemaakt. Attali (zie foto) maakte 25 juni al bekend op te stappen. Hij zou de bank echter pas verla ten wanneer er een opvolger zou zijn benoemd. Afgelopen vrijdag publiceerde de interne toezichtscommissie echter een vernietigend rapport over de Fransman, dat hem direct zijn koffers deed pakken. Zijn ont slag is 20 juli ingegaan. Vol gens geruchten zou hij bij zijn vertrek een jaarsalaris, vier ton, meekrijgen. Attali hield er als bankpresident een opvallend overdadig uitgavenpatroon op na. Op kosten van de bank vlogen hij en andere hooggeplaatsten veelvuldig met privé gecharterde toe stellen. Hij gebruikte zijn creditcard van de bank geregeld voor privé-doeleinden. De bank gaf onder zijn leiding veel te veel uit aan eigen huisvesting. Zwitserland heft bankgeheim Bofors op Bern - Het opperste gerechtshof heeft dinsdag de weg voor India vrijgemaakt om documenten boven water te krijgen die verband houden met het omkopingsschandaal rond de Zweedse wapenfa brikant Bofors. Het schandaal teistert India al sinds 1987; Bofors zou in totaal ongeveer 50 miljoen dollar smeergeld hebben betaald aan Indiase politici om orders binnen te slepen. Het ministerie van Justitie stelde dat het verzoek van India om het bankgeheim op te heffen, voldeed aan de Zwitserse vereis ten. Het Hof legde beroepen naast zich neer van rekeninghou ders die tegen opheffing van bankgeheim waren. Aangenomen wordt dat op hun rekeningen het smeergeld staat dat gestort is door Bofors. Bofors is inmiddels failliet. Door het schandaal kwam de regering van Rajiv Gandhi in 1989 ten val. ICL wil 150 mensen kwijt Maarssen - Het automatiseringsbedrijf ICL Benelux gaat snoeien in het personeelsbestand. Binnen een tijdsbestek van enkele maanden moeten 150 k 160 arbeidsplaatsen van de achthonderd vervallen. Volgens woordvoerder D.C. van Beuse- kom zal het er wel op uitdraaien dat circa 150 mensen hun baan verliezen. Het bedrijf heeft vestigingen in Maarssen, Woerden, Den Bosch en Brussel, en een klein kantoor in Luxemburg. In Nederland werken zevenhonderd mensen. Volgens Van Beusekom is nu nog niet te zeggen waar de ontslagen precies zullen plaatsvinden. De resultaten van ICL vallen de laatste tijd nogal tegen. In 1992 werd op een omzet van f 215 miljoen een nettoverlies van f 7 miljoen geleden. Velp - De winst van Vredestein in Velp bedroeg het eerste halfjaar van 1993 5 ton. Over 1992 bedroeg de winst nog ruim 5 miljoen. De omzet van het banden- en rubberconcern in die periode verminderde van 231 miljoen naar 216 miljoen. De directie is nog redelijk opti mistisch over de resultaten over het hele jaar. Ze rekent ondanks de effecten van de 'aanhoudende recessie' in West-Europa op een 'duidelijk positief' resultaat bij een omzet die overigens lager is dan vorig jaar. Vredestein wijt de lage halfjaar winst voornamelijk aan de zwakke economische gang van zaken in West-Europa en aan de waardestijging van de gulden ten opzichte van andere munten. Daardoor worden Nederlandse produkten voor buitenlandse af nemers duurder. Kosten Terwijl de omzet in het eerste halfjaar met ongeveer 15 mil joen gulden daalde, stegen de kosten met in totaal rond 10 miljoen. Daardoor werd het be drijfsresultaat nagenoeg gehal veerd tot 6,5 miljoen, zodat na aftrek van rentelasten een winst je van een half miljoen overbleef De kasstroom (winst plus af schrijvingen) slonk van 23 mil joen tot 18 miljoen. De belangrijkste activiteiten van Vredestein - autobanden, fiets- banden en laarzen - sloten de boeken na de eerste zes maanden met winst. Tezelfdertijd was het echter nodig in te grijpen bij de produktie van industriebanden in Maastricht en de fabricage van produkten voor weg-, water en havenbouw in Renkum. Daar verdwijnen respectievelijk 75 en 130 banen. Directeur drs. R. Zoomers denkt dat Vredestein zelfs inclusief de nog onbekende kosten van de sanering van 'Renkum' het resul taat in zwarte cijfers zal schrij ven. „Het resultaat wordt wel minder dan we begin van het jaar dachten." Toen meende het bedrijf eenzelfde winst te beha len als in 1992.

de Stem | 1993 | | pagina 5