Izetbegovic toch naar overleg ïoeli WAAR BEN JE MUCKO MACHO IN ZANDVOOKI? PANORAMA. OVERAL TE MP Machtsstrijd om opvolging Miyazawa dreigt Japanse LDP te splijten Opschudding over vrijlating Britse drugkoeriers Brunswijk spoorslags terug naar Suriname iiid-Neder Vredesbesprekingen over Bosnië gaan morgen in Geneve van start Mogelijk Nederlandse hulp bij waterbeheersing in VS Iran bereid o |e vermindert tondesbank i fp speciale be BUITENLAND lstem Kamer praat met Pronk over Bosnië Azië BUITENLAND kort als het hart op hol slaat... 35 vragen uit de praktijk WIE ZIT WAAR? ALLE TOPfËNTÊNjl ierika levert meeste wapens Derde Wereld I de wapens die de Derde Jereld kocht kwam 57 procent de VS. Rusland leverde lichts 5 procent. DE STEM DONDERDAG 22 JULI 1993 Tokyo (rtr/dpa) - In de Japanse Liberaal Democratische Partij LDP is gisteren de machtsstrijd losgebro ken over de opvolging van premier Kiichi Miyazawa, die, zoals promi nente partijleden lieten weten, van daag zijn aftreden bekend zal ma ken. De kloof tussen hervormers en conser vatieven lijkt zich bij deze opvolgings- strijd te verdiepen en waarnemers me nen dat een verder uiteenvallen van de LDP niet denkbeeldig is. Als kandidaten voor de opvolging heb ben zich oud-premier Toshiki Kaifu gemeld, die de steun van de hervormers geniet, en de vroegere minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier Michio Watanabe. Watanabe, wiens gezondheidstoestand te wensen overlaat (hij moest minder dan een jaar geleden om gezondheidsre denen het veld ruimen), is de man van de conservatieven. „Ik zal mijn leven riskeren en kandidaat staan als er stem men genoeg opgaan in de partij die zeggen dat Watabane het doen moet," zei hij gisteren op de tv. Een derde kandiaat is oud-minister van Buitenlandse Zaken, Hiroshi Mitsuzu- ka, de leider van de grootste fractie in de partij. Niet uitgesloten is dat zich nog meer pretendenten zullen melden. De strijd om de opvolging spitst zich intussen niet toe op personen, maar op de keuze voor interne hervormingen, te beginnen met de verkiezing van een nieuwe partijleider. De hervormers in de partij willen de keuze van de nieuwe man voor het eerst bepalen door recht streekse verkiezingen te houden waar aan alle afgevaardigden van de LDP deelnemen. Dat zijn er 329, de 223 die zondag werden gekozen in het lager huis, en de 106 nog zittende senatoren. De hervormers dringen hierop vooral aan omdat naar hun mening de huidige problemen in de partij te wijten zijn aan tientallen jaren waarin de leiders- posten in onderonsjes werden verdeeld. De conservatieve partijleiding verzet zich echter tegen nieuwlichterij. Zij wil de keuze van een opvolger zoals vroeger achter gesloten deuren laten plaatsvin den en hoopt de zaak te kunnen terug verwijzen naar de onlangs gevormde, 26 leden tellende Commissie voor Vooruit gang, en Eenheid van de Partij onder leiding van één van de 'partij-oudsten', Toshio Komoto. Ingewijden in de partij zeiden dat beide mogelijkheden de kans op nieuwe split singen met zich mee brengen. Als Kaifu wint is een afsplitsing van de conserva tieven niet uitgesloten. Als de groep rond Watanabe daarentegen de over hand krijgt, is het waarschijnlijk dat zo'n negentig parlementsafgevaardig- den zich losmaken en een nieuwe partij oprichten. Dat zou de doodsteek kun nen zijn voor de sinds 1955 bestaande LDP. Daarmee is duidelijk wat de partij ook doet, 'hervormen of niet hervormen' voor haar een vraag van leven en dood is geworden. De val van de regering- Miyazawa in juni was ook al met deze vraag verbonden. De oorzaak van de crisis was dat Miyazawa toen onder druk van de conservatieven afzag van het nakomen van beloften tot hervor ming van het kiesstelsel. Een vijftigtal parlementariërs verliet daarna de LDP om twee nieuwe partijen op te richten die nu met 68 zetels zijn vertegenwoor digd in het nieuwe parlement. Genève/Zagreb (rtr/afp//anp) - Het vredesoverleg over Bosnië in de Zwitserse stad Genève gaat morgenmiddag van start. De Bosnische president Alija Izetbegovic neemt ook aan de besprekingen deel. Dat heeft John Mills, woordvoerder van de internationale bemiddelaars Lord Owen en Thorvald Stoltenberg, gisteravond mee gedeeld. Izetbegovic wees eerder op de dag een uitnodiging voor een nieuwe ronde van de vredesbe sprekingen van de hand. De lei ders van de Bosnische Serviërs en Bonische Kroaten, respectie velijk Radovan Karadzic en Ma te Boban, hadden hun deelname wel toegezegd. De belofte van Karadzic aan de internationale bemiddelaars dat hij zich zal inzetten voor een onderbreking van het Servische offensief rond om Sarajevo heeft voor Izetbeg ovic de doorslag gegeven toch naar Genève te reizen. De Bosni sche president heeft volgens Mills op zijn beurt toegezegd dat de Moslims hun offensief in Cen- traal-Bosnië zullen staken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een aantal Ka merleden onderbreekt vol gende week donderdag de zo mervakantie om met minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) te bespreken of Ne derland m,egf,J,taWPnitaire hulp kan bieden aan de inwo ners van het belegerde Sara jevo. De fractie van Groen Links heeft gevraagd om het overleg. Zij wilde aanvankelijk dat ook de ministers Kooijmans van Buiten landse Zaken en Ter Beek van Defensie aan het overleg deel zouden nemen. Maar de andere fracties vonden het niet nodig deze beide bewindslieden van hun vakanties terug te laten ke ren. Minister Pronk is volgende week de enige minister die niet met vakantie is. Pronk is nu in het oorlogsgebied. De voorzitter van de Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken, H. Aarts (CDA), vindt het over dreven de Kamer terug te roepen voor een debat over het voorma lige Joegoslavië. Zijn collega Blaauw (WD) die de Commissie voor Defensie voorzit noemde overleg wel zinvol. Izetbegovic wilde aanvankelijk slechts deelnemen aan het nieu we vredesoverleg als Kroatische strijdkrachten hulpkonvooien in staat zouden stellen Bosnische steden te bevoorraden met voed sel en medicijnen, zo verklaarde' de ambassade van Bosnië-Herze- gowina in de Kroatische hoofd stad Zagreb gisteren. De besprekingen in Genève moe ten volgens de onderhandelaars net zo lang gevoerd worden tot er een definitieve vredesregeling op tafel ligt. Izetbegovic boycot het Geneefse overleg al een maand en liet zich in eerste instantie ook gisteren, ondanks zware internationale druk, niet vermurwen ja te zeggen tegen een bezoek aan de Zwitserse stad. De huidige voorzitter van de EG-raad, de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Wil ly Claes, ving in Sarajevo bot bij de Bosnische president. Volgens de Moslimleider kunnen 150 vrachtwagens met humani taire hulp Bosnische steden niet bereiken, omdat zij worden te gengehouden door Kroaten en Bosnische Kroaten. Opdeling van Bosnië staat voor hem gelijk aan beloning van de etnische zuivering door zijn tegenstan ders. Zijn Kroatische en Servi- sche'rivdlên'/iebben zich ■iiitgè- sproken voor opdeling van Bosnië in drie mini-staatjes. Vermoedelijk gaan ook de Kroa tische president Franjo Tudjman en zijn Servische en Montene- grijnse ambtgenoten Slobadan Milosevic en Momir Bulatovic vrijdag naar Genève. Tudjman en Milosevic worden gezien als sleutelfiguren voor het bereiken van een overeenkomst. Servische strijdkrachten voerden gisteren hun aanvallen op de strategisch belangrijke .berg Ig- man bij Sarajevo op, nadat Bosnische Moslims hadden ge meld dat zij een deel van de berg hadden heroverd. Vertegenwoordigers van Kroatië en Krajina, de eenzijdig uitge roepen republiek van de Kroati sche Serviërs, konden het giste ren in Wenen nog niet eens wor den over een bestand. De par tijen hervatten vandaag het overleg, dat onder bemiddeling van de VN staat. Van onze redactie buitenland Washington/Den Haag - Nederland gaat de Verenigde Staten mogelijk helpen om overstromingen, zoals die nu gaande zijn in de VS, in de toekomst te voorkomen. Officeel is er Nederland nog niet door de VS gevraagd om zijn, deskundigheid op het gebied van waterhuishoudkunde toe te pas sen. Op informeel niveau voeren beide landen echter intensief in formeel overleg over technische mogelijkheden tot waterbeheer sing in de staten Illinois, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, South Dakota en Wis consin. Ook uit onverwachte hoek heb ben de VS inmiddels hulp aange boden gekregen. Bangladesh, eem van de armste landen ter wereld, stuurt twee van zijn be kendste produkten, thee en jute zakken, naar de door overstro mingen getroffen gebieden in de VS. De jute zakken kunnen wor den gebruikt voor het bouwen van dammen. „Als bewijs van onze betrokken heid in deze tijd van beproeving, willen we naast u staan en bie den we onze nederige hulp aan," schrijft de Bengaalse premier Begum Khaleda Zia in een bood schap aan president Bill Clinton. Bangladesh is jaarlijks zelf het slachtoffer van overstromingen, waarbij honderden mensen om komen. Zelfs op dit moment staan delen van het land onder water. Karyn Smith, een van de twee Engelse drugkoeriers die in Thailand vrijgelaten zijn, wordt een politiebureau in Bangkok binnengeleid waar ze de nodige formulieren moet invullen alvorens ze terug naar Engeland wordt'gestuurd. foto afp Van onze correspondent Londen - De onverwachte gratie van de Thaise koning voor twee Engelse drug koeriers heeft tot een controverse geleid in Groot-Brittannië. Mede door een persoonlijke interventie van premier Major werden de drie jaar geleden tot respectievelijk 25 jaar en 18 jaar veroor deelde Karyn Smith en Patricia Cahill giste ren vrijgelaten. Op doorreis naar Gambia, via Amsterdam, waren ze destijds aangehou den op het vliegveld van Bangkok met 26 kilo heroïne in hun bagage. Door schuld te bekennen ontkwamen beide tieners aan de doodstraf. Nog voordat Karyn (nu 20) en Patricia (21) voet op Britse bodem hebben gezet blijken pr-bureau's al druk te onderhandelen over de exclusieve rechten voor hun verhaal. Drie ton is de prijs voor een interview met een der vrouwen en hun familie. Het geleur met exclusieviteitsrechten en de bedenkelijke sterrenstatus die de twee in enkele uren hebben verworven heeft menigeen geërgerd. Het Conservatieve lagerhuislid Terry Dicks meende dat Karyn en Patricia wel degelijk schuldig waren en „minstens tien jaar had den moeten uitzitten. Denk aan de vele levens die ze hadden geruïneerd wanneer ze met die 26 kilo heroïne wel hier waren aangekomen". Dicks en ook andere Tories verweten premier Major te hebben bemid deld in een 'verkeerde zaak' en vreesden dat andere jonge Engelsen nu op ideeën zouden worden gebracht door het uiteindelijk zeer lucratieve avontuur. Naar verluidt heeft de Amerikaanse filmmaatschappij Columbia Pictures al een aanbod gedaan het verhaal te verfilmen als een vrouwelijke variant op 'Midnight Express'. De families van Karyn en Patricia worden nu tegen elkaar uitgespeeld met vette cheques voor exclusieve verhalen. Eén zon dagskrant heeft zijn aanbod echter ingetrok ken sinds de groeiende kritiek. De Smiths en Cahills zijn overigens al drie jaar boos op elkaar aangezien Karyn haar vriendin er publiekelijk van heeft beschuldigd de heroï ne in haar koffer te hebben verstopt. De straatwaarde van de partij heroïne bedroeg ruim twaalf miljoen gulden. De thuiskomst van de beide vrouwen valt samen met het proces in Bangkok tegen twee landgenoten die begin dit jaar werden ge pakt met 50 gram heroïne verstopt in een condoom. Beide riskeren tussen de twintig en veertig jaar cel. In totaal zitten er meer dan 800 Britten in buitenlandse cellen we gens drugssmokkel. Inmiddels is het einde van deo- verstromingen in het midden westen van de VS nog niet in zicht. Het komt nog steeds met bakken uit de hemel vallen en de Mississippi, de Missouri en hun zijrivieren blijven stijgen. Zeven staten zijn tot rampgebied verklaard. De schade wordt voorlopig op 10 miljard dollar (19 miljard gulden) geraamd. Ook Azië wordt getroffen door hevige overstromingen als ge volg van hevige regenval. Daar bij zijn in India, Bangladesh en Nepal al bijna 1.000 mensen om het leven gekomen. Het water heeft miljoenen mensen uit hun huizen verdreven en uitgestrekte gebieden landbouwgrond over stroomd. Het noorden van India is het zwaarst getroffen. In negen In diase deelstaten hebben als ge volg van de overstromingen meer dan 500 mensen het leven verloren, zo luidt de jongste schatting. Volgens weerkundigen heeft het noorden van het India se subcontinent sinds 1988 niet zulke verwoestende moesson-re gens meegemaakt. Door Archie Sumter en Twan van den Brand Tilburg - Ronnie Brunswijk, de leider van het voormalige Jungle Commando, breekt zijn bezoek aan Nederland voortijdig af en reist nog vandaag terug naar Surina me. Aanleiding is het ru moer van de afgelopen da gen rond zijn persoon, als mede de dreigende taal van een van zijn ondercomman danten tegenover de rege ring in Paramaribo. „Ik wil een escalatie voorko men", zegt Brunswijk tijdens een ontmoeting in Tilburg, waar hij gisteravond zijn hand tekening heeft gezet onder een contract voor een ontwikke- lings- en werkgelegenheidspro ject in Oost-Suriname. De voorman van het voormali ge Jungle Commando toont zich 'zeer verontwaardigd' over de heisa rond zijn persoon. Be gin deze week zijn berichten gelanceerd, dat Brunswijk bij zijn vertrek eind vorige week maar ternauwernood aan arres tatie is ontsnapt. De politie zou hem zoeken in verband met afpersing en een gijzelingsaf faire. Een van Brunswijks ondercom mandanten, Kofi Ajonpong, heeft gedreigd met hervatting van de burgeroorlog 'als Ronnie bij terugkeer wordt gearres teerd'. Hij en andere strijdmak kers hebben hun leider ook ge adviseerd via een sluiproute Suriname binnen te komen. Brunswijk „Maar ik ben van Zanderij ver trokken en ik keer op Zanderij terug", noemt Brunswijk het inmiddels in J.A. Pengel Air- port gedoopte vliegveld even buiten Paramaribo bij zijn oude en meer bekende naam. „De jongens worden wat onge duldig als ze lezen of horen dat de politie me wil arresteren. Als ik opgepakt zou worden, kunnen ze wel eens onverstan dige dingen gaan doen, onvoor zichtig zijn", aldus Brunswijk. Hij heeft echter vertrouwen in een rustige landing. Tijdens te lefonisch overleg met minister van justitie en politie Girjasing zijn enkele misverstanden uit de weg geruimd. „Ik verwacht geen problemen." Overigens wijst Brunswijk de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht van de hand. De Surinaamse zakenman Ka- lykan heeft een aanklacht inge diend omdat de rebellenleider hem een dure auto alsmede - na een korte gijzeling -19.000 dol lar zou hebben ontfutseld. Brunswijks lezing van de affai re luidt anders. „Kalykan is mij nog geld schuldig, hij heeft in het verleden geld van mij ge leend en de Mercedes in onder pand gegeven." Hij noemt de zakenman zelfs 'een vriend', die in het verleden sympathie heeft getoond voor de strijd van het Jungle Commando. Daarom ook zal Brunswijk na terugkeer zeker gaan praten met Kalykan en zijn medewer king verlenen aan een oplossing van de affaire. Minister Girja- sing heeft laten weten dat er weliswaar geen arrestatiebevel is uitgevaardigd, maar dat er wel een aanklacht ligt en dat de rebellenleider nog enkele vra gen dient te beantwoorden. Brunswijk is niet alleen veront waardigd over de opwinding van de afgelopen dagen, maar ook over de behandeling die zijn voormalige strijdmakkers in Suriname te beurt valt. Hij constateert dat de regering ex- Jungle Commando's systema tisch aanpakt en probeert te isoleren. „Dat is verkeerd. Meer dan 50 mensen zijn aangehou den en keihard bestraft. Het lijkt wel of er speciale opdrach ten voor bestaan". „Als het zo verder gaat, dan zeg ik op een gegeven moment te gen de regering: ik bemoei me niet meer met jullie vredesplan. Zoek het zelf maar uit. En dan komen er meer problemen", voorspelt Brunswijk, die ver wijst naar het vorig jaar geslo ten akkoord dat een einde maakte aan de oorlog in het Surinaamse binnenland en dat de positie van bosnegers en 'indianen zou moeten verster ken. Maar de vredesplannen, op 8 augustus precies een jaar oud, zijn volgens Brunswijk in de bekende onderste la terechtge komen. Op de aanmerking dat het Jungle Commando het akkoord en met name de paragraaf dat alle wapens moeten worden in geleverd, ook op eigen wijze interpreteert, reageert Bruns wijk: „Als we wapens dragen, doen we dat uit zelfverdedi ging. Oké, we hebben gezegd dat we ze zouden inleveren, maar wie in deze wereld gaat dat dan ook doen? We zijn zwart maar niet stom." Zeker 12 doden bij geweld in Zuid-Afrika Johannesburg - Bij een nieuwe uitbarsting van geweld in townships buiten Johannesburg zijn dinsdagnacht en gisteren ten minste twaalf zwarten gedood en tientallen woningen afgebrand. De politie heeft dit bekend gemaakt. Het geweld was dit keer met name gericht tegen Zulu-ingezete- nen van de townships, van wie velen zijn aangesloten bij de Inkatha Vrijheidspartij. Terwijl het geweld in de townships voortwoedde, rondden blanke en zwarte organisaties onderhandelingen over een ont werpdocument voor een grondwet af. De verwachting is dat het document niet eerder zal worden bediscussieerd dan volgende week. Onderzoek naar rechters Cagliari Milaan - Het Italiaanse ministerie van justitie is gisteren een onderzoek begonnen naar de rechters die de zaak hebben behandeld van de Gabriele Cagliari. De voormalige president van het Italiaanse staatsenergiebedrijf ENI is dinsdag dood gevonden in zijn cel, waar hij naar alle waarschijnlijkheid zelfmoord pleegde. Een woordvoerder zei dat het ministerie zal bekijken of de magistraten in Milaan hun recht om verdachten in voorarrest te houden hebben misbruikt. De 67-jarige Cagliari had tot vijf maal toe vergeefs gevraagd of hij niet onder huisarrest kon worden geplaatst. Voor hij dood werd gevonden met een plastic zak om zijn hoofd gesnoerd, had hij vier maanden doorgebracht in de sombere San Vittore-gevangenis in Milaan. Cagliari's dood heeft geleid tot een reeks van oproepen om het gebruik van preventieve hechtenis te beperken. Juridisch adviseur Clinton dood gevonden Washington - Een juridisch onderadviseur van de Amerikaanse president Bill Clinton is dinsdagnacht dood aangetroffen in een auto bij een park buiten Washington. Volgens de politie duidt het eerste onderzoek op zelfmoord. De politie vond het lichaam van de 48-jarige Vince Foster, een persoonlijke vriend van de president en een voormalig vennoot van diens vrouw Hillary, bij Fort Marcy, een klein park dat uitkijkt over de rivier de Potomac in Virginia, iets buiten de Amerikaanse hoofdstad. De dood van Foster was een schok voor de leden vari de presidentiele staf, die verklaarden geen idee te hebben van de reden voor Fosters daad. Derde ambtstermijn voor Mubarak Cairo - President Hosni Mubarak van Egypte is verzekerd van een derde ambtstermijn van zes jaar. Het Lagerhuis, de Volksas- semblée, heeft hem gisteren formeel aangewezen als enige presidentskandidaat. De bevolking mag in oktober in een referendum haar goedkeu ring over de voordracht uitspreken, die gesteund werd door 439 van de 454 afgevaardigden. De uitslag kwam niet onverwacht. Zondag hadden 444 leden van het Lagerhuis van het parlement al een verklaring onderte kend waarin ze de huidige president steunden. V-raad houdt Irak stevig in de tang New York - De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren] besloten het totale handelsembargo tegen Irak van de drie jaar volledig te handhaven, omdat Irak nog niet heeft I voldaan aan de resoluties van de Raad. Ook gedeeltelijke opheffing van de sancties in de vorm van beperkte olie-uitvoer, waarop eerder in de week uitzicht leek te ontstaan, zit er nog] niet in. De Raad bekijkt elke twee maanden de mate waarin Irak zijn resoluties voldoet. De sancties kunnen niet worden i ven, als Irak niet aan alle resoluties heeft voldaan. Die resoluties] eisen dat Irak instemt met lange-termijntoezicht door de VN tot] uitschakeling van zijn arsenaal massavernietingswapens, instemt m'ët de nieuwe grens met Koeweit, zoals vastgesteld] door de VN, en het herstelbetalingen doet aan dit emiraat. Duitse blauwhelmen naar Somalië Bonn - Omgeven met alle mogelijke voorzichtigheid om treffens te voorkomen wordt het Duitse contingent VN-blauwhelmen in] Somalië in de komende vier weken via een luchtbrug op zijn volle sterkte van 1.700 man gebracht. Gisteren vlogen de eerste 250 manschappen van de hoofdgroep dan ook niet naar Mogadishu, maar naar Djibouti om daar in] alle veiligheid te wachten totdat een bevoorradingsschip met 110 voertuigen en hun wapens in Mogadishu is gearriveerd. De missie is de grootste stap die Bonn ooit deed in de richting 1 van een vergrote rol van het nieuwe verenigde Duitsland in] militaire operaties van de Verenigde Naties. De regering in I wil met deze grotere rol als vredeshandhaver het nieuwe beeld van Duitsland onderstrepen. Grote kudde paarden springt van klif Valence - Op hol geslagen door een plotseling opkomende zomerstorm heeft een kudde van 43 volbloedpaarden zich van een 200 meter rotspartij gestort. Het drama speelde zich zondag af in Frankrijk, in het ruige gebied van de Drome. Volgens Francois Isnard, eigenaar van de voornamelijk een- en tweejarige volbloeden, is het financiële j verlies 'onschatbaar'. De dode paarden zullen met helikopters worden opgetakeld om te voorkomen dat de kadavers het grondwater besmetten. len jee Voor Jardin bv in j lijkt het doek gevallen, faillissement, en daar- tientallen ontslagen, is slechts een kwestie van valt hoogstwaar- Jjnlijk niet meer te ontko- is de pessimistische me- _,16 van mr. G. Mannaerts, door Bredase rechtbank benoemd |t bewindvoerder. Het bedrijf inmiddels surséance van (ADVERTENTIE) iJO nwjuumj f2,86 VROUWENHANDEL IN NEDERLAND Hst is veel erger dan iedereen denkt £8» dossier Panorama medisch inonze Haagse redactie ,t ien Haag - De groei van ^tor in Zuid-Nederland bli oei in Nederland. Dat ge. por de investeringen. Zet d iet de toekomst voor deze imber uit. is een van de conclusies uit rapport 'De bedrijfsontwik- in toerisme en recreatie 112-1992'. TNO heeft het on- ;oek, gebaseerd op gegevens de Kamers van Koophandel, opdracht van het ministerie I Economische Zaken uitge- ïd. De toeristisch-recreatieve tor biedt aan ruim veertigdui- id mensen werk. Nederlanders jben vorig jaar in eigen land f miljard gulden uitgegeven «uitstapjes. jthet onderzoek blijkt dat het jlrijfsleven nu in toerisme ander investeert dan tien jaar leden. Het zijn vooral de klei- bedrijven (met minder dan werknemers) die achterblij- Ook stijgen de omzetten in bedrijven nauwelijks. De :et in (middel-)grote bedrij- is echter met sprongen voor- gemiddeld met ruim 5 fishington (ap) - De VS zijn de rotste leverancier van wapens ontwikkelingslanden. Dat lat in het jaarrapport van de Ibfcrzoeksdienst van het Con- 'i hele wereld werd in 1992 J.S miljard dollar aan wapens ■gegeven, eeri aanzienlijke da- |!g vergeleken met de 28,6 mil- iin 1991. De VS verkochten jaar wereldwijd voor 13,6 iiljard dollar aan wapens, jiarvan de meeste werden afge- (t in Saudi-Arabië, Koeweit en Riwan. De Amerikaanse wa- jnverkopen slonken 400 mil- dollar, maar het marktaan- 1 steeg met 8 procent. üieran (krf) - Iran is berei tinderen wanneer Irak wee R andere leden van de Orgai nden (Opec) moeten ook hiei "lier kan voorkomen worden [zakken, aldus Iran. Hraanse olieminister Aghaza- i deed dit beroep woensdag een persconferentie in Tehe- p. Volgende week vindt een jitengewone Opec-vergadering Ris waar het vraagstuk van f werproduktie ter tafel komt, pais de kwestie Koeweit. Dat W heeft zich door eigengereid joduktiegedrag - om de gevol- ?an de Golfoorlog op te gen - geïsoleerd van de Nge leden. Ook de mogelijke hgkeer van Irak op de inter- Fonale oliemarkt na het op- Tfen van het VN-embargo pt ter sprake. hazadeh zei dat alle Opec-le- e bereid moeten zijn hun pro- Fle aan te passen. „Die Opec- F® die na de Golfoorlog hun *®duktie sterk opvoerden, moe- daarbij de grootste flexibili- |ltonen", aldus Aghazadeh. psit, dat zich na de Golfoor- 1 ®ets meer heeft aangetrok- Kkfurt (krf/anp) - De Bunde F Peciale beleningen opnieuw Jlandelsbanken 66,6 miljard T, Veertien dagen (tot 4 s I etarief van circa 7,15 a 7,18 I lwrige toewijzing van specia- leningen Van 75,6 miljard t v°nd plaats onder een vast irktVan 7,3 Procent- De geld- is door de toewijzing met it ar° mark verkrapt. de tweede maal dat de LrJïu k' smds zij op 1 juli ®bardrente en het disconto Wal °°k rente °P de ["Past leninSen neerwaarts Ftevel^611 beschouwen de I 'Rgingen als een signaal

de Stem | 1993 | | pagina 4