Woede over groeien wachtlijsten ,t Westen Klappen uitgedeeld door actievoerders' Blarendag bij Vierdaagse I je^relHd BVD: PKK sloeg Nederlandse Kurden aan voor 4,5 miljoen Hongerstakers willen hindoe-school behouden }atiënten moeten langer wachten op behandeling door acties specialisten DE STEM Ontslagrecht Ruzie kabinet stilgehouden A2 BINNENLAND A3 COMMENTAAR Nu bij McDonald's- Magnum. Dark, White 2,- Almond 2,25. BINNENLAND KORT Buitenlanders lopen meer kans op discriminatie door Nederlanders jé STEM DONDERDAG 22 JULI 1993 giebelig - misschien is het hun 'eerste baan- staan ze buiten nn het terrein de arbeidsinspecteur woord. De meisjes schiH- hekjes, blauw en geel. „Dat zijn van die dingen die er nogal eens bij inschieten," ze directeur S. Mooiweer. „Vakan tiewerkers komen per defining niet in het bedrijf zelf terecht"Te gevaarlijk. We laten ze hooguit wat onderhoudswerkzaamheden doen, zoals het schilderen of helpen mee op de expeditie." Ook bij directeur Mooiweer kan de campagne van de arbeidsin spectie alleen maar op begrin rekenen. „Ja, jonge mensen kun- nen domme fouten maken. Maar stelt hij dan een rethorisché vraag aan het gezelschap: „Welk ongeval is niet stom?" De directeur vergelijkt het altijd met autorijden, zegt hij: „Als je onervaren bent, ben je een gé-' vaar voor het verkeer. Omdat je té voorzichtig rijdt, bijvoorbeeld Maar," voegt hij daar lachend aan toe, „mensen met te veel ervaring, zijn ook niet vei Want die nemen weer te veel risico's. Mager resultaat Het resultaat van de inspecties is tot nu toe mager, maar Mulder zal het er vandaag mee moeten doen. Want bij nog drie andere bedrijven van zijn lijstje uitdraai van de Kamer van Koophandel) krijgt Mulder nul op rekest. Bij een drukkerij in Axel blijken op de dag van de inspectie geen minderjarigen te werken. En een metaalbedrijf in die zelfde plaats, met 40 werkne mers in dienst, blijkt in werke-< lijkheid een uitzendbureau te zijn. Blijft over carrosseriefabriek De Kraker, waar een geanimeerd gesprek wordt gevoerd met de technisch directeur, maar waar geen vakantiewerker te vinden is. Het resultaat? „Mager," beaamt Mulder, een beetje teleurgesteld, „In de bedrijven waar vakantie werkers aan de slag waren, was het goed voor elkaar. Maar ik weet natuurlijk niet wat de rest van de week oplevert." Waarna hij het niet kan laten nog een voorbeeld uit zijn prak tijk te noemen: „Een bedrijf in Tilburg is helemaal uit z'n jasje gegroeid. Daarom wordt er veel gewerkt met uitzendkrachten, De laatste tijd was er elke week wel een ongevalletje. Zo ook met die nog jonge knul op de expedi tie. 'Heb je ervaring met hef trucks?', vroeg z'n chef. Ja, zei de jongen, die leuk werk wilde, En wat gebeurt er kort daarna: de jongen rijdt op een van die truckjes en wil een pallet uit een oplegger halen. Als hij met de vracht wil keren, vergist hij zich in de knop: in plaats van vooruit, rijdt hij achteruit. En hij valt een meter naar beneden. Z'n been verbrijzeld. Stom ja, heel stom." Toch niet weer de schuld van de chef? Mulder: „Toch wel, want die had zich ervan moeten ver gewissen dat de jongen inder daad ervaring met heftrucks' had. En na verder onderzoek bleek ook dat de jongen enkele instructie was gegeven. Dit vind ik nou zo'n typisch ongeval voor een uitzendkracht; een ongeval waarvan iedereen achteraf zegt: „Iedere oen be grijpt toch dat je dat niet moet doen." joetermeer (anp) - Zes hon- <erstakers die al enkele da- 0i voedsel weigeren om hun Len hindoe-school in Den <[aag behoude, gaan door met jiin actie. jen gesprek met de secretaris- ïeneraal van het ministerie van '.derwijs en Wetenschappen jsteren in Zoetermeer heeft Sior de actievoerders onvol- opgeleverd. Het ministe- Jï blijft bij het eerdere besluit school niet te erkennen en iet te financieren, wm zestig kinderen met hun '^krachten demonstreerden lijk geweigerd", zegt woordvoer ster Kimberley Robertson, die het optreden van de Kroaten dicht in de buurt vindt komen van etnische zuivering. .Tas wanneer we individueel met de gevangenen gesproken hebben, kunnen we zien of er moslims uit Mostar kunnen vertrekken Het nieuws van het bestaan van het kamp in Mostar komt voor de Kroaten wel op een heel on gelegen moment. De Europese Gemeenschap heeft maandag besloten een delegate richting Zagreb te sturen, die moet onderzoeken of de Kroaten zich ook schuldig maken aan etnische zuiveringen. Is dit het geval, dan zal de commissie be sluiten om economische sancties tegen Kroatië af te kondigen, Re EG-commissie kon volgens nister Tadic lang zoeken naar gevallen van etnische zuivering door Kroaten. „Weet je". ver' zucht hij op vertrouwelijke toon, „ik heb zelf meegeholpen ott> hulp voor de moslims in R°d° te zoeken. Als Europa ons daar voor straft, snap ik er niets mee van." Ook buiten de legerbasis in Cru de is de mogelijkheid van sancties hard aangekomen. EG- Wa- 1 ren Nederlanders en voora Duitsers tot voor kort nog gra J> geziene gasten, nu krijgen verwensingen naar hun ho geslingerd. „Als de EG ons la vallen, pakken we jullie da voor terug", laat een razen inwoner van Grude weten. De adviseur van minister ia zegt: „De EG laat zich door a moslims in de luren leggen- weer dat gezeur over dat ka F in Mostar. Echt, het Weste" maakt zich druk om niks. gisteren voor het ministerie. Vanuit een busje sloegen enkele hongerstakers de actie gade. Een van hen drinkt sinds maandag niet meer. Woordvoerder Karta- ram van de actievoerders noemt zijn toestand kritiek. Er zou gis teren nog een hongerstaker met drinken zijn gestopt. De hongerstakers zijn bereid tot het bittere einde door te gaan, stelt Kartaram. „We vechten voor een rechtvaardige zaak: goed onderwijs voor onze kinde ren." Een mens kan ongeveer drie dagen zonder vocht. Secretaris-generaal M. Meijerink riep de hongerstakers op met de zware actievorm te stoppen 'om groot persoonlijk leed te voorko men'. De actievoerders denken er niet over om dit te doen ondanks de toezeggingen die Meijerink hen deed in een ruim één uur durend gesprek. Het ministerie is bereid de aanvraagprocedure om een school te stichten te verkorten tot een jaar. Normaal staat er twee jaar voor. Dat betekent niet dat de school dan ook daadwer kelijk kan starten. Dat hangt af of de school aan alle voorwaar den voldoet. De gemeente Den Haag heeft aangeboden de kinderen, zo'n 150, onder te brengen bij het openbaar onderwijs. De hindoes willen daar niets van weten om dat zij dan hun eigen leerkrach ten niet mee kunnen nemen. Het bestuur van de Vereniging Algemeen Hindoe-ondewijs Ne derland (VAHON) heeft vorig jaar een school opgericht op li beraal-hindoeïstische grondslag. De opleiding is niet erkend door het ministerie. De gemeente Den Haag heeft de school een jaar gedoogd en tot 1 augustus 1993 ondergebracht bi] het protes tant-christelijk onderwijs. De kinderen krijgen daar van hun eigen hindoe-leerkrachten les. Volgens het ministerie kan deze constructie niet. Het ministerie erkent de aparte hindoe-richting waarbinnen de school is gesticht niet. De Raad van State sloot zich hier in juni bij aan. De voorzitter maakte evenwel de opmerking dat het niet ondenkbaar is dat de school wel erkend wordt als zij in haar statuten en schoolwerkplan aan geeft welke richting zij binnen het hindoeïsme vertegenwoor digt. De opleiding heeft dan ook nog minimaal 333 leerlingen nodig om te beginnen. De school heeft er nu zo'n 150. Het bestuur heeft inmiddels haar statuten en schoolwerkplan aangepast. unonze verslaggeefster [reda/Roosendaal - De wachtlijsten in de ziekenhuizen lorden steeds langer door de acties van de medisch jecialisten. Woedende patiënten hangen aan de lijn bij je telefonische meldpunten. De irritaties onder de patiënten yoeien enorm", constateert se- jretaris D. Nijkamp van het Re- jonaal Patiënten Consumenten latform (RPCP) West-Brabant an de vooravond van de tweede itlieweek van de specialisten. eerste signalen dat de rachtlijsten beginnen op te lo an, hebben we nu al binnen. Jachttijden lopen uit tot drie jaanden. Mensen die eerst niet t waren en doorschoven op ie wachtlijst, schuiven nu weer ioor. Dat krijg je als je actie op ïiie stapelt." toch begint volgende week pas tweede actieweek in West- Jrabant. Dertig klachten zijn er middels binnengekomen bij set RPCP. Nijkamp: „Voor be grip is geen plaats meer. De emotionaliteit van de eerste we ien is omgeslagen in kwaadheid. de reacties van de patiënten ijnveel grimmiger geworden". Dat geldt ook voor de opstelling in het RPCP zelf, dat voor het Hst in het openbaar de acties an de specialisten veroordeelt. .Simons heeft onlangs een brief ïstuurd naar de specialisten taarin hij het aanbod doet op- IVERVOLG VAN VOORPAGINA it is volgens woordvoerder Vos- verder gisteren een melding ij de politie binnengekomen dat i door de actievoerders weer imiderend zou zijn opgetre- Itn. Zo zou er weer geslagen zijn a zou schippers belet zijn van sa telefooncel gebruik te ma- ren. Er werd echter geen aangif- gedaan bij de politie. Blok- ïiofd Deen verwijst dit alles aar het land der fabelen. Vol- i»is hem was er gisteren sprake meen rustige dag. 3e schippers in Willemstad zijn erbaasd over de poging van ttderij De Beijer om, via een lort geding, een einde te maken un de acties bij de Volkerak- liuizen. Het bedrijf heeft tegen le woordvoerders van de schip- jets een kort geding aangespan- len. mooie is dat ik bij geen e actie er bij geweest ben, ®ders dan op uitnodiging van •e rijkspolitie te water als on derhandelaar," aldus de gedag vaarde schipper J. Kole. denkt dat De Beijer de lijst set gedagvaarde schippers heeft MINISTER ANDRIESSEN van Economische Zaken toont zich vaak ■e wegbereider voor discussies over zaken die gevoelig liggen, joewel het maatschappelijk draagvlak voor kernenergie in «Ierland totaal ontbreekt, pleit Andriessen met regelmaat voor "tbreiding van deze milieuvriendelijke, maar zeer riskante ener- l'Wogelijkheid. Andriessen heeft wederom een balletje opgeworpen. De man die ;c dit moment namens het kabinet Nederland in zijn eentje waakt, heeft zich uitgesproken voor een versoepeling van het Ontslagrecht. Andriessen is van mening dat bedrijven die goed in •etwerk zitten huiverig zijn om mensen aan te nemen omdat ze •'moeilijk van af kunnen als het minder gaat. Je bezorgdheid van minister Andriessen is begrijpelijk. Het peil ■e11 de Nederlandse economie daalt. Andriessen bestreed on- «igsnog de inhoud van een Oeso-rapport waarin werd gespro- '®n over de economische recessie waarin Nederland verkeert, "•ar dat was toneelspel voor de internationale tribune. De kille ws maken duidelijk dat Nederland deelt in de internationale malaise. •t is meteen het grote probleem. Wanneer de zaken over de '6|e wereld slecht gaan, dan valt het voor een nationaal kabinet almee om een dam tegen de neergang op te werpen. Er zijn te ■ee internationaal bepalende factoren, waar weinig of geen „v|oed op kan worden uitgeoefend. 3ar van een kabinet mag wel verwacht worden dat het '"^lerend en enthousiasmerend te werk gaat en niet alleen .«slechte boodschappen komt. Aan dat laatste is geen gebrek, 's reeds diverse malen gedreigd met een loonmaatregel en nu er weer Andriessen die zegt dat het werkgevers gemakkelijker 3et worden gemaakt om werknemers te kunnen ontslaan. er dat onderwerp bestaat zelfs al een kabinetsnotitie. Dat is ,Beerdan de ploeg van Lubbers op het gebied van plannen voor ^ordering van de werkgelegenheid heeft laten zien. Die ideeën ita?n a' geruime tijd veelbelovend te zijn. Helaas zijn ze dit mum nog steeds niet ontgroeid. nieuw met elkaar in gesprek te komen. In dat licht is het niet juist dat de specialisten door gaan met het voeren van acties waar patiënten de dupe van zijn". Woordvoerder Naus van de spe cialisten constateert eveneens dat de wachtlijsten 'langzaam oplopen'. Maar hij wijt dat niet alleen aan de acties van hem en zijn collega's, ook de vakantie- tijd zorgt voor verdere uitloop van de wachttijden, meent hij. Naus werkt als orthopedisch chirurg in het Bredase Baronie ziekenhuis. „We krijgen de laat ste week van juli weer een actie week. Daarna ga ik twee weken op vakantie. Dan zijn we al weer in de derde week van augustus beland. Maar de vierde week van augustus is het wederom actie week. Het gevolg: mijn patiënten moeten twee tot drie maanden wachten voor een nieuwe af spraak". Dat is dus precies wat Simons wil, wil Naus nog kwijt: „Minder patiënten in het ziekenhuis. Kennelijk is de behoefte aan zorg toch groter dan de staatsse cretaris inschat". e/ ij Vorige week deed ik op deze plaats wat kregelig over het verschijnsel videocamera. Ik heb me wel vaker onbegrepen gevoeld, maar ik had niet gedacht dat mijn stukje zo'n averechts effect zou hebben. Wat gaat er namelijk gebeuren? De kiezers mogen zich binnenkort per zelfopgenomen videofilmpje tot CDA- lijsttrekker Brinkman wenden en hem een vraag stellen. Óp de aardigste vragen gaat hij dan dit najaar op de buis antwoord geven. Speciaal voor de grijze achterban die niet in het bezit is van een videocamera, zal het CDA een team door het land sturen om bij die mensen thuis een filmpje op te nemen. Dat wordt fantastische tv, want als argeloze kijker weet je deze herfst niet waar het gestuntel van de kiezer ophoudt en waar het ingestudeerde, minstens zo houte rige gedrentel van Brinkman begint. Linda de Moi moet bij voorbaat al die filmpjes maar van deelname uitsluiten, want anders valt er voor gewone filmers geen eer te behalen. De bedenker van dit filmplan beweert dat dit hèt antwoord is op het verwijt dat de politiek te weinig naar de burger luistert. Die burger is dus ook in de ogen van het CDA een banaal mannetje dat zich leent voor exhibitionisme voor en achter de videocamera. Niet te filmen, die minachting voor de burger en de pretentie dat de politiek nog antwoorden zou kunnen hebben op de levensgrote maatschappelijke proble men. MERIJN samengesteld aan de hand van perspublikaties. „Ze hebben al leen de woordvoerders gedag vaard. In Willemstad zijn het de twee schippers geworden die met de rijkspolitie en de pers de contacten onderhielden. Mijn collega Koppies en ik," vertelt Kole. De Beijer eist van de schippers dat zij zich in de toekomst van verdere acties onthouden op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. De Nederlandse Vereniging van Mengvoederfabrikanten(FNM) stelde gisteren minister Bukman (Landbouw) verantwoordelijk voor de verstoorde aanvoer door de blokkades. Vandaag zal bemiddelaar Bies heuvel met de boze binnenschip pers praten. Precies op dat tijd stip dient in Rotterdam een kort geding tegen de actieleiders Nico Seine en Ger Veuger, aangespan nen door expediteur Wagenborg- Lagendijk uit Rhoon. Het expe ditiebedrijf zit al een week met een partij kolen in zijn maag die vanuit Born naar Sluiskil moet worden gevaren. Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse was het blarendag. Werk voor de verzorgers van de 43e Brigade Geneeskundige Compagnie, fysiotherapeuten en artsen. Van de 34.611 wandelaars haalden er gisteren 33.461 de eind streep. foto anp Lubbers niet naar perseonferentie uit boosheid (ADVERTENTIE) VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Ze vroegen De Vries daarom om met zijn voorstel nog even te wachten 'voor nader beraad'. Maar Lubbers begreep dat de PvdA-ministers er helemaal niets voor voelden - ook in au gustus niet - om aan de uitkerin gen te komen. Hij eiste vervol gens een principe-besluit over de uitkeringen, anders zou hij ook niet akkoord gaan met het be zuinigingsplan van Kok. Dat deed hij tenslotte wel. Vice-premier Kok vertelde op de persconferentie zaterdagavond laat alleen van de besluiten om 700 miljoen extra te bezuinigen in 1994. Er was nog geen enkel besluit genomen dat betrekking had op de uitkeringen, zei hij onverstoorbaar. En Kok sloot zich aan bij de officiële argu mentatie van de Rijksvoorlich tingsdienst waarom Lubbers er niet was: moe. De Rijksvoorlichtingsdienst ont kende gisteravond niet dat er 'wat spanningen waren'. „Maar Lubbers was al niet van plan de pers te woord te staan," aldus een zegsman. Ingewijden zeiden gisteravond verbaasd te zijn ge weest over het 'smoesje' van de vermoeide premier. „Blijkbaar moest de ruzie in het kabinet, dat in feite toch langs de af grond liep, worden bedekt." noc trek bicmÏc? Ontsnapte kondigde vertrek aan Maastricht - De Rotterdammer M.M. die dinsdag met geweld uit het huis van bewaring Overmaze in Maastricht vluchtte, had vooraf aangekondigd dat hij snel uit de gevangenis zou ontsnap pen. Hij had dit laten weten nadat zijn verzoek om onder het extra strenge gevangenisregime uit te komen werd afgewezen. BTS-werknemers praten over nieuwe cao Breda - De vakbonden overleggen vandaag met de werknemers van het Bredase bedrijf Broadcast Television Systems bv (BTS) over een nieuwe cao voor dit bedrijf. Deze week bereikten de vakbonden een akkoord met de BTS-directie over de gevolgen van de Philips-cao die vanaf deze maand voor de BTS-werkne- mers gaat gelden. BTS, tot 1 juli van dit jaar een dochterbedrijf van de Duitse onderneming BTS GmbH, is nu een Philipsdoch- ter. De metaal-cao waar de BTS-werknemers onder vielen, moet worden vervangen door de Philips-cao. De BTS-werknemers moeten die cao vandaag goedkeuren. Volgens Jan Janmaat, districtsbestuurder van de industriebond FNV, zijn in het gesloten akkoord garanties gegeven voor het behoud van de rechtspositie en de inkomenspositie van de BTS-werknemers. 'Natuurgenezer' langer in hechtenis Tilburg - De hechtenis van de 35-jarige 'natuurgenezer' uit Tilburg is gisteren door de Bredase rechtbank met dertig dagen verlengd. Vrijlatmg zou volgens justitie het lopende onderzoek tegen de man kunnen belemmeren De Tilburger is L2 juli aangehouden ap verdenking van doodslag op een tweejarig meisje. Ook de moeder van het meisje werd aangehouden. Zij wordt van medeplichtigheid verdacht, maar werd om humani taire redenen vorige week al naar huis gestuurd. Bij de Tilburgse politie hebben inmiddels vijf mensen een officiële aanklacht ingediend tegen de verdachte, die de zoge naamde 'iatrosophische geneeskunde' (die de gewone genees kunde afwijst) aanhangt maar zich als klassiek homeopaat presenteerde. Twee jaar voor bevrijding per helikopter Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft woensdag de 25-jarige K.L. uit Uden veroordeeld tot twee jaar cel wegens de bevrijding per helikopter van zijn zwager uit het Huis van Bewaring in Grave in januari. Tegen hem was vijf jaar geëist. De zwager, die anderhalf jaar uitzat wegens verduistering, is nog steeds op vrije voeten. De rechtbank achtte de ten laste gelegde kaping van het toestel en gijzeling van de piloot niet bewezen. De Udenaar is veroordeeld omdat hij een gaspistool bij zich had. Na de ontsnapping bond hij de piloot met handboeien vast aan de helikopter. De piloot zou volgens L. medeplichtig zijn en daar 30.000 gulden voor krijgen. De man is wel gehoord maar weer vrijgelaten. Den Haag (anp) - De Kurdi- sche Arbeiderspartij PKK heeft de Turks-Kurdische ge meenschap in Nederland in 1992 aangeslagen voor 4,5 miljoen gulden als bijdrage in zijn strijd tegen de Turkse regering. Dat is een verdub beling ten opzichte van 1991. De Binnenlandse Veiligheids dienst BVD schrijft dat in zijn jaarverslag over 1992 dat woensdag openbaar is ge maakt. De PKK heeft dat geld bijvoor beeld nodig voor eigen militaire opleidingskampen die na de Golfoorlog in het noorden van Irak zijn opgericht. Twee Iraaks- Kurdische organisaties hebben onder Turkse druk en met de hulp van het leger van Turkije in oktober tevergeefs geprobeerd de PKK uit 'hun' gebied te ver drijven, schrijft de BVD. In West-Europa zette de PKK voorts aan tot acties als bezet tingen en vernielingen. Van meer gewelddadig optreden is afge zien omdat dat niet paste in de strategie: de eind 1992 gehouden Kurdische parlementsverkiezin gen moeten leiden tot de vor ming van een regering in bal lingschap. De BVD voorziet dat dit parlement de PKK dient om contacten te onderhouden met internationale organisaties en parlementariërs in West-Europa. Turkije en alle verwikkelingen in en om dat land hebben de Kurden die in Nederland wonen, steken voor het Turkse consulaat in Deventer de Turkse vlag in brand. Daarmee protesteerden zij vorig jaar tegen de massamoorden die volgens hen worden gepleegd op Kurden in oost-Turkije. foto anp Nederlandse veiligheidsdienst blijkbaar behoorlijk wat kop zorg bezorgd. Behalve de PKK worden blijkens het jaarverslag ook andere organisaties nauw lettend in de gaten gehouden, zoals de verbrokkelde marxis- tisch-leninistische TKP/ML die streeft naar een gewapende re volutie in Turkije. Een aantal leden ervan heeft sinds 1980 asiel gekregen in Nederland. De ze organisatie poogt zijn krach ten opnieuw te bundelen en wel aan de meest radicale kant. Net als de PKK poogt de TKP/ML 'revolutionaire belasting' te hef fen onder Turken in Nederland. Daarbij wordt dwang gebruikt, aldus de BVD. Dev.Sol, ofwel Revolutionair Links, is een derde links-revolu tionaire beweging in Turkije met aanhang in Nederland die er dergelijke praktijken op na houdt. Tientallen van zijn leden zijn de afgelopen tijd in Turkije om het leven gekomen tijdens schietpartijen met het Turkse le ger, onder wie een deel van de top van de organisatie. Een serieus gevaar vormt het optreden van extreem-rechtse skinheads tegen allochtonen, en de reactie daarop van activisten die harde acties daartegen voor staan, staat in het verslag. Allochtonen in Nederland lopen een steeds grotere kans slachtof fer te worden van discriminatie en intimidatie door autochtonen, schrijft de BVD verder. Boven dien lopen zij afhankelijk van hun politieke, nationale, etni sche of religieuze achtergrond ook het gevaar van intimidatie door radicale-fundamentalisti- sche groepen uit hun land van herkomst. Volgens de BVD veroorzaken in gewikkelde en weerbarstige vraagstukken over het vreemde lingen- en asielbeleid, integratie, sociale zekerheid en bestrijding van criminaliteit een maatschap pelijk klimaat waarin politiek- populistische standpunten - zoals die van extreem rechts - goed gedijen. De dienst houdt nauwlettend in de gaten of er internationaal meer samenwerking komt tussen geor ganiseerd rechts, waarbij ook extreem-rechts in Nederland be trokken is. Bedreiging van allochtonen door extremistische groeperingen uit het land van herkomst signaleert de BVD behalve bij Kurdische Turken ook bij vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Joegoslavische politieke organi saties met een extremistisch ka rakter proberen vluchtelingen in hun meningsvorming te beïn vloeden. De vluchtelingen staan volgens de BVD bloot aan inti midaties en tolken kunnen niet vrij en ongehinderd werken. Om daar niet alleen incidenteel op te moeten reageren, voert de BVD overleg met politie, justitie en de betrokken besturen. De BVD maakt in de rapportage overigens geen melding van acti viteiten van de Revolutionaire Anti-Racistische Actie RaRa. Deze groepering pleegde in de afgelopen jaren een groot aantal aanslagen in Nederland waaron der op het huis van staatssecra- ris Kosto en eerder dit jaar op het gebouw van Sociale Zaken in Den Haag. In het verslagjaar was de BVD betrokken bij het onderzoek naar de Kosto-aan- slag in samenwerking met de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) en de Haagse poli tie. In 1992 is het onderzoek steam bij gebrek aan resultaten opgeheven. Volgens een woordvoerster van Binnenlandse Zaken is RaRa uit 'operationele redenen' uit het verslag gelaten. „Het was wel licht fraaier geweest als we in één zin hadden gezegd dat RaRa nog steeds onze volste aandacht heeft. Het onderzoek naar de groepering loopt nog steeds en dat is voor ons reden er nu niets over te melden in een openbaar verslag."

de Stem | 1993 | | pagina 3