IRO 'TOE Ruzie kabinet verzwegen Ontslagen bij ziekenhuis Breda door bezuinigingen V V EDA F-16-piloten niet erg welkom Acties in Willemstad en Terneuzen verharden Fokker verkoopt laatste elf F-100's van Woensdrecht Adressen Bezuinigingsplan blijft onbesproken na conflict in ministerraad Tour in de lift Acht van Cliaam komt op internationale kalender -W- 1,29 -m- 1,49 ■493- 3,49 ITO OF MOTOR 06-96.74 Izwaren tegen List VVV-post [driessen wil epeler ontslag Inekomst voor lerisme somber loede over lichtlijsten runswijk terug liar Suriname Iritse vrouwen rij na smokkel urden zwaar 'DEZE KRANT: Merijntje ingeslagen' TOUR 93 Geen zomerwi Automobilist dankt leven aan hangmat 11993 y y\ DS JULI '93 Dm, aaghetti, IVAN EUROPA sugeltjes, Dubro Progress, |afwasmiddel, flacon ml. -499- 3,69 Refill, flacon [O ml. -399- 2,99 ÏU, 4#9" 1,59 irikantenmaatregelen voorbehouden, klantenservice bellen 06 - 0225588. n.) pm. eisje ip in ïoor, Perverse sex met jonge vrouwen' 06-340.340.90 (50cphm). "Nee, ik wil niet ontslagen worden, moet ik dan m'n broekje uittrekken?" Maar meneeri wat doet U nu? 06-340.340.30 (50cphm).j ker lun m.! rdag itact ibel- vrij. 18. ont- 6.00 762 euke agen jrivé u. phm ESCORT Beauty meisjej 18 150,- p.u„ 500,-' nacht h/ned. Cred. Cai acc. 06-52876021 TABOE 06 nr. Puur natuil via fotoboek. Buro Elisa beth 01670-66656 te koop van het resultaat _als u 'v-a een ..kleintje'' in De L dacht 6van de 10 mannen L stem lezen o speciale .gtelling voor onze ^fen motoren" Uw «ding öi© rubriek 1 niet missen rubriek DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 ivpflzujBH DONDERDAG 22 JULI 1993 133e jaargang II I I Ze vertellen wat over zicft-j zelf geven hun adres enJ telefoonnr. Wachten dat jij ze belt. noOcpm) Nieuw Cindy lief en sexy. Liefst escort. Tel. 01150-19311 BREDA. Bo 18, Sonja 1£ Jamy 18, Barby Rose 19, Kim 21, Els 23 Rita 30 jr. Haagweg 4 076-147510. Ook escort 456 NYMFOMANE huisvrouw tjes zkn. stiekem sexcon tact. via je postcoai 06-340.320. 50/50 cphni SQ)- Op 't werk 'n keurige directie-secretaresse maar thuis! 1 gpm 06-9I Haar ouders verbieden haar om die vrouw te zien. 1 gpm. 06-9778 T/M 4 SEPTEMBER 1993 VW BESPREEKBURC'S [burg - In Oostburg is pro- Ijeltomen tegen de plaatsing (Ven kantoor voor WV en [ndbureau Randstad. Het ,-sel doet afbreuk aan de Jjaling van Oostburg's cen- - vinden de bezwaarmakers, [il leiden tot een gevaarlijke iine van de verkeersstroom i gebrek aan parkeergele- heid. T;ZEELAND - C1 g - Minister Andriessen [aomische Zaken) pleit in ■reactie op het zorgwekkende |0-rapport over de werk- voor een versoepeling liet ontslagrecht. Volgens de pster zijn veel bedrijven hui- j om personeel aan te ne- jr,omdat ze er moeilijk van af [en als het minder gaat. Ver ging van de ontslagproce- 1. zou daarom meer mensen Ice slag kunnen helpen, aldus Kessen. j - De toekomst voor de b'isch-economische sector L:d-Nederland ziet er som- Lit. De groei blijft achter bij I landelijke gemiddelde, ter- Kook de omzet en de investe- 1» achterblijven. Et ECONOMIE - A6 lii - Het steeds langer wor- 1 van de wachtlijsten in de [muizen als gevolg van de disten-acties wekt de woe- lan vele patiënten. De tele- op de meldpunten staan siijks roodgloeiend en de ir- f is enorm. Wachttijden lo in al uit tot drie maanden. EBINNENLAND - A3 [erdam - Ronnie Brunswijk L zijn bezoek aan Nederland [en afgebroken en is spoor- i naar Suriname terugge- De rebellenleider wil snee geruchten de kop in- |®n dat hij in Suriname ■dit zou worden voor gijze len afpersing. [.BUITENLAND - A4 ijtek - In Thailand zijn gis- 1 de twee Britse vrouwen Relaten die eerder waren ver- Ptód voor het smokkelen van Re. De Thaise regering de vrouwen gratie ver ft BUITENLAND - A4 'INDAAG 2 KATERNEN ®nnen-/Buitenland genland Genland ?°nomie Beurs Sport geland STV- A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D programma's D2 Kabinet: in reces(sie) Van onze verslaggever Breda - Het Ignatiuszieken- huis in Breda schrapt, onder druk van nieuwe kortingen op zijn budget, volgend jaar 22 (van de ruim 1200) ar beidsplaatsen. Gedwongen ontslagen worden niet uitge sloten. Alle andere ziekenhuizen in West-Brabant en Zeeuws-Vlaan- deren vrezen voor 1994 zwaar weer. Zij voorzien grote proble men om hun begrotingen slui tend te krijgen. „1994 Wordt een zeer moeilijk jaar," zegt A. Sieben, directeur beheer van het St. Franciscus Ziekenhuis in Roosendaal. De ziekenhuizen wachten met angst en beven op de maand september, als de rijksbegroting voor 1994 gepresenteerd wordt. Een korting op de ziekenhuis budgetten ligt in het verschiet. De directies verwachten dat er twee drie procent gesneden wordt. „Dat betekent dat het allemaal nog efficiënter moet, maar het houdt een keer op," aldus.dr. E. de Nobel, directeur patiënten zorg van het ziekenhuis De Ba ronie in Breda. Het Ignatiusziekenhuis in Breda gaat ervanuit dat zijn budget, ongeveer 100 miljoen gulden groot, volgend jaar gekort wordt met 3,4 procent. Nu reeds is besloten tot een pakket 'ombui gingsmaatregelen'. Het schrap pen van 22 arbeidsplaatsen springt daarbij het meest in het oog. De Ignatius-directie denkt dat 12 banen via natuurlijk ver loop verdwijnen. Van tien mede werkers wordt de functie in de loop van 1994 opgeheven. Drs. E. Overkamp, directeur Be heer van het Ignatius, vindt het noodzakelijk om al vroegtijdig te komen met deze maatregelen. Hierdoor heeft het ziekenhuis volgens Overkamp meer tijd om te zoeken naar een geschikte oplossing voor de medewerkers die hun werk kwijtraken. De banen dié verdwijnen, zitten voornamelijk bij. de ondérsteun- de diensten. Volgens Overkamp verliezen ook enkele verpleeg kundige afdelingshoofden hun baan, doordat afdelingen wor den samengevoegd. Het uit gangspunt is wel dat 'functies van werkenden op de vloer' ont zien worden. Het personeel is van de bezuini gingsmaatregelen via een interne nieuwsbrief reeds op de hoogte gebracht. De ondernemingsraad heeft daarop 'geschokt' gerea geerd. De OR heeft het Ignatius- bestuur per brief gevraagd om de zaak nog eens goed te onder zoeken, zodat gedwongen ont slagen kunnen worden verme den. De ziekenhuizen hebben de afge lopen jaren een reeks van bezui nigingen moeten doorvoeren om kortingen op hun budget op te vangen. Overkamp: „Tot nu toe is dat steeds gebeurd in de mate riële sfeer. Dat houdt een keer op. De grenzen zijn nu echt bereikt." VERVOLG OP REGIO - Cl De Nederlandse F-16-piloten op de Italiaanse basis Villafranca, die vanaf vandaag de opdracht kunnen krijgen om bombardemen ten uit te voeren op doelen in Bosnië, zijn daar niet erg welkom, blijkt uit deze actie van een Bosnische Serviër. De man schilderde op het dak van zijn schuur een leuze waarin hij de F-l 6's verwenst. Voor de piloten eindigt met een eventuele opdracht in ieder geval een periode van drie maanden 'verkennen'. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Haag - Volgens de BVD de Kurdische Arbeiders- !ll PKK de Turks-Kurdische •«schap in Nederland in "aangeslagen voor 4,5 mil- gulden als bijdrage in zijn "7 tegen de Turkse regering. 11 is een verdubbeling ten op- We van 1991. «BINNENLAND A3 Willemstad/Terneuzen - Zowel bij slui zen van Terneuzen als Willemstad is gisteren de spanning tussen actievoeren de en werkwillige binnenschippers sterk toegenomen. Actievoerende binnenschippers hebben gis teravond bij de Willemstadse Volkerakslui- zen twee schepen bekogeld met eieren en stenen. Eerder waren de boten op het water geënterd en was film en fotomateriaal van aanwezige camerateams op de boot afgeno men. De actie van de binnenschippers was gericht tegen drie schepen geladen met steenkool. De boten varen in opdracht van rederij De Beijer, waarvan morgen in Breda een kort geding tegen de schippers dient. De schepen kwamen even voor half acht aan bij de Volkeraksluizen. Daar werden ze opgewacht door een armada van kleine bootjes. De schippers probeerden zo te ver hinderen dat de schepen de sluis in konden om daar te worden geschut.Bovendien klommen enkele schippers aan boord omdat er vanaf een van de boten opnamen werden gemaakt door een camerateam van RTL4 nieuws. De drie schepen gingen vervolgens op het Hollands Diep voor anker, in afwachting van politiebegeleiding. Een van de drie schippers nam even na tien uur het besluit terug te gaan naar Rotterdam. De andere twee passeerden even na elf uur de sluis. Daarbij werden ze vanaf de brug over het sluiscomplex onthaald op een ware regen van eieren en stenen. Een pogign de brug open te zetten, werd gestaakt, omdat er nog .actievoerders op de brug stonden. Ook in Terneuzen hebben gisteren zes wer kwillige binnenvaartschippers om politiebe scherming gevraagd om vrije doorgang te krijgen in het sluizencomplex. Ze liggen daar al geruime tijd te wachten tot .ze langs de blokkade kunnen. Gisteravond was echter nog onduidelijk wanneer de politie voor die begeleiding zal zorgen. Het beleidsteam, met daarin mensen van de gemeente Terneuzen, Rijkswaterstaat em de politie, beraadde zich gisteren nog op de situatie. Blokhoofd Nico Deen van de actievoerende schippers ontkende dit echter in alle toon aarden: „Wij hebben ze hier niet kunnen vinden," doelde Deen op de werkwillige schippers. Burgemeester Barbé wees er gisteren nog maals op dat de actievoerende schippers zich niet aan de eerder gemaakte afspraken hou den. Een van die afspraken is dat ze wer kwillige schippers niet langer dan twee uur tegenhouden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Amsterdam (anp) - De vlieg tuigmaatschappij Fokker heeft de laatste elf F-100- toestellen, die nog op de ba sis in Woensdrecht stonden, verkocht. Fokker heeft met vier klanten overeenstemming bereikt over de levering van de toestellen. De klanten zijn Palair Macedo nia (twee vliegtuigen), Air UK (vier) en twee maatschappijen (vijf) die voorlopig niet ge noemd willen worden. Palair Macedonia, de grootste luchtvaartmaatschappij van de nieuwe republiek Macedonië, heeft twee toestellen besteld die in het najaar worden afgele verd. De toestellen worden ingezet op lijndiensten vanuit Skopje naar bestemmingen in Nederland, België, Duitsland, Rusland, Slovenië, Turkije en Zwitser land. De toestellen worden uit gevoerd met 109 zitplaatsen en dienen ter vervanging van Tu- polev TU-154B's die Palair tij delijk huurde. Naast de Fokker 100's heeft de maatschappij al twee F28's in gebruik die eerder dit jaar zijn gehuurd van de Franse maat schappij TAT European Airli nes. Air UK schaft vier FlOO's aan, waarmee de vloot Fokker straalvliegtuigen op in totaal negen komt. Stansted in Lon den wordt de thuishaven. De toestellen worden binnen vier maanden geleverd. De twee maatschappijen die nog onbekend willen blijven hebben een order geplaatst voor vijf vliegtuigen die volgens Fokker op korte termijn wor den geleverd. Door de verkoop van de Fok- ker-100-toestellen, gestald bij Fokker Aircraft Services (FAS) te Woensdrecht, gaat het er straks op het grote parkeerter rein voor vliegtuigen in Woens drecht straks aanmerkelijk rus- De laatste F-100's die in Woensdrecht - ingepakt en wel - op een koper stonden te wachten, zijn nu verkocht. foto de stem ben steffen tiger uitzien. „Maar het terrein raakt beslist niet helemaal leeg. Naast de Fokker 100's staan er nog ande re toestellen, zoals bijvoorbeeld F28's en F27's," zei gisteravond FAS-directeur E. Roders. De verkoop van het grote aan tal toestellen uit de Fokker- voorraad in Woensdrecht houdt naar zijn mening niet in dat Fokker dit parkeerterrein straks kan missen. Roders: „We hebben altijd vliegtuigen staan. We moeten bijvoorbeeld ook plaats hebben voor de toestel len die wij onder handen heb ben." Hij was in zijn schik met de verkoop van de Fokker-100's, ofschoon FAS als reparatie- en onderhoudsbedrijf voor vlieg tuigen daar niet direct wat mee te maken heeft. FAS krijgt wel heel wat werk aan het voor de levering gereedmaken van de vliegtuigen. Volgens Roders worden daarbij zonodig mensen van Fokker uit Amsterdam ingeschakeld. „Als er veel toestellen gelijktijdig geleverd moeten worden, kan FAS het misschien niet alleen aan. We kunnen dan niet tegen de klant zeggen dat hij nog maar even moet wachten. In dat geval springt Amsterdam bij." Het leven van een tourrenner is hard. Na afloop van de loodzware Pyreneeënrit naar St.Lary Soulan werden de vermoeide coureurs als haringen in een ton per skilift van de top van de Pla d'Adel naar y f beneden vervoerd. Zenon Jaskula schreef historie door als eerste Pool een etappe te winnen. Miguel Indurain verdedigde zijn gele trui met verve. ZIE SPORT - DEEL B Door Jan Greyn Den Haag - Het voortbe staan van het kabinet heeft zaterdagavond aan een zijden draadje gehan gen. Premier Lubbers ver liet de ministerraad woe dend nadat de PvdA-mi- nisters een bezuiniging op uitkeringen hadden ge dwarsboomd. Minister De Vries (Sociale Za ken, CDA) heeft -onder druk van de PvdA-ministers - op. het allerlaatste moment afgezien van het voorstel om stevig te snijden in de uitkeringen. Minis ter-president Lubbers heeft daarop woedend de ministerraad gesloten en is naar huis gegaan. Dit is pas gisteren uit betrouw bare bron vernomen. Officieel heette het zaterdagavond dat premier Lubbers 'te moe' was, zodat vice-premier Kok in zijn plaats na afloop van het kabi netsberaad de pers te woord stond. Maar Lubbers was buiten zinnen over de weigerachtige houding van de sociaal-demo cratische ministers. Vice-pre mier Kok repte met geen woord over de gespannen situatie in het kabinet. De PvdA-ministers hadden van te voren afgesproken dat een voorstel om de Werkloosheids wet te verscherpen, geblokkeerd zou worden. Zo'n voorstel, ver moedden de sociaal-democraten, zou hun electorale positie nog verder ondermijnen. Met name premier Lubbers hecht er al enige tijd aan dat met ingang van het volgend jaar een ww-uitkering aan strengere ei sen moet worden gebonden. Zo zou een werkloze pas na een aaneengesloten werkperiode van 36 weken (in plaats van nu 26) recht hebben op een uitkering. In PvdA-kring bestaat daar groot bezwaar tegen, vooral om dat het onrechtvaardig wordt geacht om bij een sterk oplopend aantal werklozen de uitkeringen plots te verlagen. Toen de PvdA-ministers boven dien zeiden achteraf niet zo te vreden te zijn met de plannen om te snijden in de bijstand barstte voor premier Lubbers de bom. Onverrichterzake verliet hij de Trèveszaal, zijn collega's verbouwereerd achterlatend. De sociaal-democraten in het kabinet gingen er van uit dat pas in augustus zou worden gepraat over de inkomens en de daarbij horende koopkrachtplaatjes. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Mooi, warm zomerweer alleen in Zuid-Europa. Hier blijft het instabiel. Net als gisteren zal het weer niet droogblijven, ook de komende dagen niet. Van onze verslaggever Rob van Deursen Chaam Het Komitee Acht van Chaam, dat op woensdag 28 juli voor de 55e maal het jaarlijkse profcriterium houdt, slaat voor volgend wielerseizoen de vleugelspit. Dan prijkt de Acht van Chaam namelijk op de internationale kalender van de UCI, de wereldwijde wielerbond. Daarmee krijgt Chaam -van- wijl de 'Acht' tot en met de middag wordt het nieuws op de uitgave over zes dagen als crite- jaarlijkse persconferentie offici eel prijs gegeven - een primeur, want tot en met dit wielerjaar staan wat Nederland betreft al leen de Amstel Gold Race, de Ronde van Midden-Zeeland, Veenendaal-Veenendaal en de Grote Prijs Wielerrevue op die internationale lijst. Stad-tot-stad-wedstrijden, ter- Kopenhagen (dpa) - Een hangmat in een tuintje heeft het leven gered van een Deense automobilist die na een botsing in het net vloog. De 24-jarige Sören Al- brechtsen ramde met zijn wagen achtereenvolgens een stalen mast, een brandkraan en een betonnen muur, voordat hij uit het wrak geslingerd werd. Hi] landde zonder gewond te raken in de hangmat die in een voor tuintje hing. De poging van de Deen om een dag na de geslaagde vlucht een foto te maken van de totaal verwoeste wa gen en de hangmat mislukte echter. Hij trilde nog te veel. De eigenaar van de hangmat, Dennis Normann, bleef daarentegen nuchter: „Hij heeft geluk gehad. De mat hing er nog maar kort." rium te boek staat. „Daarom spreken we met ingang van vol gend jaar dan ook van een wed strijd voor ploegen op een afge sloten circuit en niet meer van een criterium," zegt Komitee- voorzitter Ad Coenraads met na druk om de komende verschillen aan te geven. Wat formeel misschien, maar Coenraads heeft daar een duide lijke reden voor. „Wij kunnen er niet onlheen dat de interesse van het publiek de laatste jaren voor de criteriums minder en minder wordt. De 'Acht' heeft daar niet echt last van, maar we willen de mogelijke, negatieve ontwikke lingen voor zijn. Vandaar déze keuze." „Een wedstrijd, die weer een wedstrijd wordt. Een koers met echte sportieve waarde in plaats van een gebeuren, waarbij de vedetten zich voornamelijk be perken tot het zich laten zien aan de toeschouwers. Wij stre ven er naar dat er in en rond Chaam wielersport van de bo venste plank te zien zal zijn en niet louter amusement." Dat laatste betekent niet dat Coenraads de huidige opzet van de criteriums in Nederland na afloop van de Ronde van Frank rijk verfoeit. Geenszins. „Alleen is het zaak om niet achter de feiten aan te lopen. Binnen af zienbare tijd bestaat er geen ver schil meer tussen profs en ama teurs. Met dat feit moet je aan het werk. Vandaar ook een inter nationale status voor onze 'Acht'," legt Coenraads uit. VERVOLG OP SPORT - B1 RUZIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ kwartaal automatisch bank/gironr 83.- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1