Het Rondeel' enig in Nederland PLAATSELIJK nieuws DAG klapper UITSLAGEN Muziek, filosofie en astronomie centraal in Genootschapscolleges cien.99 DE STEM Fokveedag Oostburg publiekstrekker van formaat Dagje boerderijbezoek in Lamswaarde als uitstapje Eerste bewoners krijgen volgende week sleutel van woonzorgproject Sluis erteren )oruitzien, examens •n rubriek om te zoenen I Voor particulieren HARTELIJK GEFELICITEERD ZEELAND C2 mr. B.P. Reus het woonhuis editie zeeland Opvallend D'N SLUUSWACHTER Omroep Zeeland en de radiostilte Clinge Actie voor Artsen zonder Grenzen AG 22 JULI 1993 —Jelukwens, bedankje, jubileum, receptie, uvelijk, geboorte, verloving, overwinning, Prestatie, examen, Abraham, openbare ik en ga zo maar door, mag best eens in de krant en wel op de pagina lilieberichten. Moeilijk is dat niet en duur hoeft het niet te zijn. Prijs per regel of lom 2,29 resp. 2,40*, één grote regel verplicht 2,89 resp. 3,04*. Voor het plaatsen van een foto of ifbeelding met een formaat van 35 x 45 Tim rekenen wij 15,96 resp. 16,76* eslag. Overige tarieven op aanvraag. Bij niet contante betaling wordt 4,50 lm.kosten berekend. Foto's worden niet retourneerd. Bel 076-236442 of geef uw ;st 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven vorden uitsluitend geaccepteerd indien lam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. i/ij behouden ons het recht voor teksten onder opgaaf van redenen te weigeren, dien de uitgever klachten bereiken over e opgegeven tekst behoudt de uitgever rich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Deze tarieven gelden op zaterdag Alle genoemde tarieven zijn excl. B.T.W. Verenigingsnieuws uitsluitend op 2 kolom op donderdag 06-07-93 li De familie. DE STEM DONDERDAG 22 JULI 1993 yan onze verslaggever jjiddelburg - Het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen houdt drie series Genoot schapscolleges gewijd aan muziek, sociale filosofie en astronomie. Elke serie bestaat uit vier lezingen die in je aula van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. De eerste reek Genootschapscolleges is heeft als titel 'Aspecten van de muziek in de Nederlanden'. Op de vrijdagen 24 september en 1, 8 en 15 oktober zijn er colleges van respectievelijk prof.dr. W. Elders (renaissance), D. Manneke (mu ziek van Daan Manneke in historisch perspectief), dr. A. Clement (barok en klassieke periode) en prof.dr. P. Op de Coul (romantiek). De tweede serie lezingen heeft de filo sofie van de geschiedenis als onder werp. Prof.dr. J. de Valk geeft op 19 en 26 november en 3 en 10 december lezingen over patronen in de geschiede nis, eeuwige herhaling of vooruitgang, toeval in de geschiedenis en de samen hangen in het historisch gebeuren. Astronomie, meer bepaald bouw van het heeal, is de rode draad door de derde reeks op 28 januari en op 4, 11 en 18 februari. Sprekers zijn prof.dr. C. de Jager (het heelal, oneinidg groot?), prof.dr. J. Hovenier (het zonnestelsel), prof.dr. H. Lamers (ontstaan, leven en dood van sterren) en prof.dr. V. Icke (de oerknal, een blauwdruk voor het heel al). Wie aan zich voor de eerste serie of voor alle colleges wil deelnemen dient zich voor 22 september op te geven bij Zeeuws Genootschap. Kousteensedijk 7 in Middelburg. De inschrijving voor de tweede serie sluit 17 november en die voor de derde 26 januari 1994. Niet-le- den van het genootschap betalen een tientje per college, honderd gulden voor alle college of zesendertig gulden per 7EILING WOONHUIS NIEUWVLIET Notaris te Groede donderdag 26 augustus 1993 des nm 15. :afé "Parkzicht", Metteneijedijk 5 te Nieu ■achtens art. 3:268 BW in het openbaar' in afslag verkopen: ld se weg 6 te 4504 AN Nieuwvliet met gari lergrond, erf en tuin, kadastraal bekend gi eente Oostburg, sectie EN nummer 193, groot 4.10 are 5 onder de Gebruikersverordening Woni i de Gemeente Oostburg (mag zonder oi niet als recreatiewoning worden gebruik ing geschiedt in één zitting, bij opbod Aanvaarding: na betaling van koopsom Koper dient zelf voor ontruiming zorg^ Betaling: kosten binnen 8 dagen na toew oopsom binnen 1 maand na toewijzing. ng zijn van toepassing de Algemene Veilin arden voor Executieveilingen 1993. Inlic te verkrijgen bij en bezichtiging in overi ïoemde notaris, Provincialeweg 7 te Groet 71-1212 Middelburg heeft in haar beschikking d.d. 1 sonen, allen woonachtig te Goes, onder cura 3n curator en een toeziend curator: toeziend curator: Johannes Wilhelmus Brouwers ■ouwers ver laan-Pieters nannes Raats Dreel /laarten Conijn di ciana n-Loerakker landaw ornelis van de Waart /larinus de Bart raham rtha i-Snoep Jan Buys Gerardus lelkerke de Bosch Aaltje Brouwer Adrianus Jacobus de Haan Jacobus Cornelis Maria Raats Elisabeth Notebaart Maria Dirkje Conijn-Bustraan Milly Fiolet Anthonius Johannes van Tooren Hendrik Maarten Conijn Jaconelle van Oeveren Louise Regina van de Waart-Van As Pieternelia Franciena de Bart- Quinten Helena Cornelia Verplanke- Groesbeek Hendrik Pieter Snoep Anna Catharina Buys-Elenbaas Clementina Jacoba Vermeulen- Schuurbiers Johannis Cornelis Wagelkerke Jentje uit de Bosch-Jansen den Engelsman Willemina Maria den Engelsman /laranus-Vos ense anna Stoel- Johanna Wilhelmina Vos- Verschure Marien Pieter Heijboer Jan Gabriel Jonker jcureur van verzoekers, driaanse Van der Weel Advocaten), Middelburg. De Sle/n. 076-236911 (an onze verslaggever Sluis - De eerste bewoners tan het woonzorgproject Het Rondeel' in Sluis ont vangen donderdag 29 juli Je sleutel van hun nieuwe woning. 'Het Rondeel' is jen uniek project in Ne derland. Het combineert ïlfstandige huisvesting en org op maat voor ouderen ie vanwege hun lichame- Sjke of geestelijke conditie jen indicatie voor een ver pleeghuis hebben. Rondeel' is gebouwd door ((Humanistische Bouwstichting lejaardenhuisvesting (HBB) in Amsterdam. Voor de realisering tan dit project is nauw samenge- terkt met Humanitas, de ge- jeente Sluis en een aantal re gionale zorginstellingen. Er zijn jog enkele woningen te huur. Ionen staat centraal in 'het Rondeel'. Iedere bewoner heeft zelfstandige, aangepaste wo- ning. In die woning zijn alle ,'oonfuncties aanwezig, inclusief iookgelegenheid. De bewoners njn niet in behandeling. De be- ïhermde woonvorm en de gebo- ien ondersteuning zijn gericht op het zoveel mogelijk behouden van de zelfstandigheid van de tavoners. Wat bewoners zelf tomen wordt dan ook niet door ie professionele verzorging uit landen genomen. Een kleine ba- übezetting van hulpverleners 24 uur per etmaal onder- leunende zorg. Partner Ouderen met uitsluitend licha- aelijke problemen kunnen zowel •et als zonder gezonde partner 'Het Rondeel' wonen. Door de is deze woonvorm voor luderen met psycho-geriatrische jroblemen slechts geschikt als dj een gezonde partner hebben. project omvat twintig wo- en. Tien woningen hebben kamers; de tien overige lebben de beschikking over een berging, die ook als tweede kapkamer gebruikt kan wor- Jffl. Alle woningen zijn aange- op een alarmeringssys- tai, dat dag en nacht wordt kwaakt. Contacten fast de twintig woningen is er 'Het Rondeel' ook een aantal pneenschappelijke ruimten, fa de sociale contacten te be vorderen en in groepsverband activiteiten te kunnen onderne- beschikken de bewoners over een gemeenschappelij- K woonkamer. In de groepskeu- ®n kunnen gezamenlijk maaltij- bereid worden. Verder zijn een wasserette, een logeerka- Jtt en een aantal ruimten voor ie zorgverlening. netto huur bedraagt 600,-, Respectievelijk 660,- per *"uid. De bijkomende service- bedragen 276,- per md. Via de servicekosten Jordt onder meer betaald voor stookkosten, de alarmering, ®e beheerder en de inrichting de algemene ruimten. De «sten van dit woonzorgproject Wn voor bewoners overigens 'te dan een plaats in een ver- tegingshuis of een verpleeghuis. Noren éneuzen, Hulst en Goes. 'essen en telefoonnummers op Pagina A2. Openingstijden: '^"12.30/13.30-17.00 uur. Redactie fiteen: Rein van der Helm F J-chef), Frank van Cooten, Har'J. i'Ton Koomen (sport), d de Puijsseleijr. fe Cees Maas, Vlr|cie redacteur). feugèn® Verstraeten Wv' editiechef) fcrten,ie-exploitatie C^'eur Zeeland: P"vé tel. 09-3293459940. Van onze correspondent Oostburg - De jaarlijkse fokveedag, weekmarkt en standwerkersconcours in Oostburg heeft gisteren vele duizenden bezoekers getrok ken. De combinatie van drie evenementen op de derde woensdag in juli blijkt jaar lijks een voltreffer. Het centrum van Oostburg ver toonde gisteren gelijkenis met een internationale ontmoetings plaats. De politie schatte het bezoekersaantal op zeker 20.000 mensen, waaronder veel toeristen uit binnen- en buiten land. Fototoestellen klikten on afgebroken. Met name de stier Opticien, een kolos van 850 ki lo, zal straks in veel foto-al bums prijken. Het weer was gisteren nadruk kelijk in het voordeel van Oost burg. In de morgenuren wat regen, na de middag droog met een matig zonnetje. Geen strandweer dus en de toerist wist waarheen. De fokveedag beleefde de 56ste editie. „Wat minder inzendingen bij fokvee en schapen, maar vetvee iets meer dan vorig jaar", aldus Izak Risseeuw, vice-voorzitter van de regelingscommssie. Kwalitatief zat het allemaal wel goed. Piet Jansen, inspec teur bij het Nederlands Rund vee Stamboek (NRS): „Opval lend is hier wel het verschil tussen de top en de rest. De top is van groot gehalte, maar dan gaapt er een kloof." Burgemeester J. Kruize opende het evenement en reikte de prij zen uit. Daarnaast huldigde hij ook de 12-jarige Rika van Adrie Vermue uit Oostburg. Rika •De 12-jarige Rika is nauwelijks West-Zeeuws- Vlaanderen. onder de indruk van haar prestatie. Zij leverde 100.000 kilo melk als eerste koe in FOTO'S WIM KOOYMAN haalde als eerste in West- Zeeuws-Vlaanderen 100.000 ki lo melk. Ook de .standwerkers trokken veel bekijks. Bertus krijgt de prijs van beste standwerker. Peet van der Linden junior komt in het standwerkerscon cours drie punten te kort om De Regt van een nieuwe zege af te houden. Derde werd Hans Bek kers uit St. Oedenrode. Uitslagen fokveedag: Texelse schapen: kampioen ooi: F. Goethals, kampioen ram: F. Goethals. Vetvee: algemene kampioenen: dikbil stier - Sla gerij van Laere, dikbil vaars - A. Casteleijn, vleesvee A. Caste- leijn. Belgische wit-blauwe: kampioenen: vaarskalf - E. v.d. Pol, stierkalf - W. Onderdonck, vaarzen - E. v.d. Pol, stieren - M. Rodts, koeien - Mts. C. en G. den Hamer. Fokvee: algemeen kampioen: A. Tresonie. koe - A, Tresonie, naere. kampioenen: jeugd Tresonie, koe - A. Vaars - Mts. Cuele- *Eerst kauwen, kauwen daarna her- •De jaarmarkt in Oostburg is elk jaar opnieuw weer een voltreffer. De markt trok gisteren zeker 20.000 bezoekers. Van onze correspondent Lamswaarde - Evenals voorgaande jaren wil de familie Verbruggen te Lamswaarde zoveel mogelijk mensen laten genieten van het boerenleven. Verbruggen stelt daarvoor zijn oude boe- derij aan de Vitshoekdijk beschikbaar. De familie reserveert daarvoor elke donder dag en vrijdag in de zomervakantie voor bezoekers, die vanaf 9.30 uur welkom zijn. Fons en Marian Verbruggen leiden samen met hun kinderen Liesbeth, Marieken, Martijn en Anne de bezoekers rond over de boerderij. Afhankelijk van de wensen van de gasten besteden zij aandacht aan de dieren en hun produkten of aan het land en de gewassen. Als er kinderen bij zijn, dan kunnen die de varkens en kippen voeren, eieren ra pen, de schapen drinken geven, een rond je pony-rijden of taarten bakken in de zandbak. Voor de gasten wordt koffie, thee of vers sinaasappelsap geserveerd met eventueel poffertjes erbij. Er is de laatste weken ook een aantal kinderverjaardagen gevierd op de boer derij. Voor kinderverjaardagen, verzor gingstehuizen en voor scholen heeft de familie een speciaal tarief. Verbruggen ontvangt jaarlijks enkele honderden be zoekers. Dit jaar heeft de familie er een nieuw element aan toegevoegd: kinderen kun nen een dagje meelopen op de boerderij. Dankzij een indis cretie van één van de medewerkers kreeg ik de notulen in handen van een 'probleemoplossende vergadering' bij Omroep Zee land. Zoals eenieder weet is onze eigen provinciale radio zender in opspraak geraakt door interne conflicten tussen de leiding en de medewer kers. Dat is standaard. Ik heb nog nooit een bedrijfsconflict meegemaakt dat zich niet tus sen de bazen en de knechten afspeelde. Niets bijzonders dus. Wat de zaak opmerkelijk maakt is echter, dat alle nieuwsmedia hun publiek over de ontwikkelingen op de hoogte hielden, behalve de omroep zelve. Het geharre war in de studio te Oost-Sou burg is, op bevel van de direc teur-hoofdredacteur. in een bijna perfecte radiostilte be land. Gelukkig zijn er nu de notu len, die ons, die nolens voiens betalende klanten van de om roep zijn, een blik achter de schermen gunnen. Het gaat bij deze notulen om de eva luatie van een geheim onder zoeksrapport, opgesteld door het organisatiebureau Ba- rends, Barends partners. Tot een beter begrip moge dienen, dat bedoeld bureau bijna uitsluitend onderzoek uitvoert onder reclame-me dia, hetgeen iets verklaart van het gebruikte vaktaaltje. Rap porteur is de heer P. Barends. Onderzoeker Barends: „Wij hebben vastgesteld dat de lei ding van de omroep Jif-ge- richt wenst te werken, terwijl de redactie het Pledge-werk- model prefereert." Voorzitter Van der Doef: „Wat houdt dat in?" Barends: „Jif-gericht werken wil zeggen: de vuile vlekken van gisteren vandaag met Jif wegpoetsen. Jif is een schoon maakmiddel, snapt u? En Ple- dge-model betekent: een transparante glanslaag aan brengen." Voorzitter: „Het bestuur heeft daar andere gedachten over!" Barends: „Dat zal wel, maar het bestuur van de omroep kunnen wij typeren als 'lij dend aan het Nutricia-syn- droom'." Secretaris Koch: „Wat is dat in vredesnaam?" Barends: „Iemand met het Nutricia-syndroom heeft de melk wel horen klotsen, maar hij weet niet waar de tepel hangt." Barends. zijn analyse vervol gend: „Dat proces moet on vermijdelijk lijden tot condo- door Tom Koopman misch gezwets in de studio en daarbuiten. Voor u mij weer in de rede valt wil ik even zeggen dat met 'condomisch geklets' wordt bedoeld: ge doemd tot onvruchtbaar heid." Secretaris Koch: „Toch heeft de Omroep Zeeland haar vleugels op een indrukwek kende manier kunnen uit slaan, dat moet iedereen toe geven." Barends: „Zeker, zeker - er is sprake van een zekere wiek slag van de omroep, maar bij ons onderzoek moesten wij vaststellen dat de omroep haar draagkracht uitsluitend hoopt te ontlenen aan Always Plus-vleugels." Koch: „Wat betekent dat voor ons beleid?" Barends: „Dat men wel denkt dat er niets naar buiten kan doorlekken, ook niet langs de randjes, maar dat het in de praktijk best tegen kan val len." De voorzitter: „Wij worden met deze terminologie wel aardig voorbereid op de komst van etherreclame bij onze omroep, maar wat is nu concreet uw voorstel om de situatie te verbeteren?" Barends: „Dat is eenvoudig. U moet volwassener gaan werken. Probleemgericht. De Pampers moeten uit en de oefenbroekjes moeten aan, zogezegd." Koch: „Maar wij werken al probleemgericht. Er zijn zelfs twee personen die niets an ders doen dan het beleid aan de medewerkers uitleggen." Barends: „Ja. dat is bekend. Wij, van het bureau duiden deze personen kortheidshalve aan met IWAB 1 en IWAB 2. Het is nu ontzettend belang rijk dat als IWAB-1 een plan bedenkt, dat IWAB-2 daar van op de hoogte wordt ge steld....!" Voorzitter: „Mijn idee! Maar wat wil 'IWAB' zeggen?" Barends: „O. sorry - dat is de afkorting van 'Ik Weet'AIles Beter' TOUWTREKKEN - Aan de door carnavalsvereniging De Sloebers tijdens de kermis ge houden touwtrek wedstrijd na men negen ploegen deel. Uit slag wedstrijdteams: 1. De Grens, Vogelwaarde; 2. KPJ, Lamswaarde; 3. familie Van Putte, Clinge. Recreatieteams: 1. judovereniging, 2. De Malo- ten, 3. De Sloebers, alle Clin ge. Uitslag nieuw onderdeel trucktrekken over 50 meter: 1. De Grens, 25,53 seconden, 2. KPJ 26,82, 3. De Maloten 27,04 seconden. HENGELEN - De Clingse Hengelaarsvereniging houdt vrijdag 23 juli een vrije wed strijd op de Zestigvoetkreek op de bruggen aan de dijk. De wedstrijd duurt van 18.00 tot 21.00 uur. Kloosterzande KOOR - Tijdens de mis van zaterdag 24 juli om 18.30 uur in de parochiekerk van de H.- Martlnus te Groenendijk ver zorgt het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor de' gezangen. DONDERDAG ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. HULST - Café Time Out, 20 uur, prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE - Café De Kombuis, 19.30 uur, vleesprijskaarting. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur, prijskaar- ting. CLINGE - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, bieden. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur, prijskaarting en sjoelen. SCHIETINGEN Wolphaartsdijk - Doel naar Ho ger, 43 schutters. Eerste hoge en vijfde zijvogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: C van 't Westeinde, Soranus; derde hoge vogel: J. van de Guchte, Zorgvlied; eerste zij vogel: J. de Koeyer, Diana; tweede zijvogel: J. Platschorre, Zorgvlied; derde zij vogel: H. Breemer, Juliana; vierde zijvogel: L. de Jonge, ADLM; grootste aantal (10): P. Maat, Zorgvlied. Kwadendamme - Verenigde so ciëteiten Kwadendamme. Pyra- mideschieting. 1. J Platschorre, Zorgvlied; 2. A. Rijk, ADLM; 3 J. van Steenbergen, Willem Teil. Total cup: 1. J. Platschorre, 10 punten, 2. J. van Steenbergen 7, 3. P. Repkes 6 punten. Ladiestro- fee: J. de Jonge 4 punten. Laatste vogel seizoen: J. Raas, Victoria. Wip 2: eerste hoge vogel L. de Jonge, ADLM; tweede hoge vogel: J. Raas, Victoria; eerste zijvogel: J. Platschorre, Zorgvlied; tweede zijvogel: H. Franse, Willem Teil; derde zijvogel: H. van Hekken, Victoria; vierde zijvogel: H. Bree mer, Juliana. KAARTINGEN Clinge ANBO, 64 personen. Jo keren: 1. A. Bleijenberg, Clinge; 2. mevrouw Van Hoei], St.-Jansteen; 3. mevrouw Van de Gucht, De Klinge. USA - University of South Carolina. MBA: Joris de Caluwé, Koewacht. Axel - De gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse showkorpsen gaan zich inzetten voor de strikkenactie van Artsen zonder Gren zen. Dit is tijdens de vergadering van de vertegenwoordigers van de Zeeuws-Vlaamse showkorpsen besloten. Iedere vertegenwoordiger gaat nu binnen het eigen bestuur het voorstel bespreken. Maar het is nu al vrijwel zeker dat vrijdag 15 oktober alle showbands in Terneuzen aanwezig zijn om geld te verdienen voor de actie. Op welke manier het evenement gaat verlopen, willen de showbands nog niet kwijt. Er moeten eerst nog tal van zaken worden geregeld.

de Stem | 1993 | | pagina 13