Nederland krijgt zes miljard uit EG-fonds oger ei ermoge Major komt niet los van Maastrichts blok aan been IET WEER ii Zelfmoord kroongetuige Italiaans corruptieproces roept vragen op Nieuwe FBI-chef Freeh is keiharde Newyorker Britse Arnhem-veteranen wacht grote teleurstelling Wisselvallig BUITENLAND Dode kinderen aangetroffen in inrichting Bosnië |I1(ls: Meer beleggen BUITENLAND KORT !°n en maan Oogwater DE STEM WOENSDAG 21 JULI 1993 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse schandalen hebben hun meeste illustere slacht offer tot nu toe geëist. Door een plastic zak over zijn hoofd te trek ken heeft de voormalige directeur van de staats-chemieholding ENI, Gabriele Cagliari, zich gisteren in de Milanese San Vittore-gevangenis van het leven beroofd. De 67-jarige Cagliari werd in 1989 tot hoofd van de ENI benoemd als vertrou weling van de toenmalige socialistische leider Bettino Craxi. In maart van dit jaar werd hij gearresteerd wegens zijn betrokkenheid bij een reeks gevallen van politieke corruptie. Zo werd een dochtermaatschappij van de ENI gebruikt om tientallen miljoe nen guldens over te schrijven naar de Zwitserse smeergeldrekeningen van so cialisten (PSI) en christen-democraten (DC). Ook verdacht de Milanese recht bank Cagliari van grootscheepse fraude in de affaire-Enimont. Deze joint ven ture tussen ENI en het particuliere chemiebedrijf Montedison werd in 1990 ontbonden. Montedison kreeg daarbij een afkoopsom van ruim 4 miljard gul den die volgens deskundigen veel te hoog was. Het vermoeden bestaat dat ook daarbij honderden miljoenen aan smeergeld over de tafel zijn gegaan. Maar waarom heeft Cagliari nu juist nu zelfmoord gepleegd? Volgens zijn par tijgenoten en zijn advocaat was hij niet langer opgewassen tegen de ontberin gen van de gevangenis. Cagliari zat al 134 dagen in voorarrest en een toege zegde invrijheidstelling was kort tevo ren ingetrokken. Het socialistische tweede net van de staatstelevisie RAI haakte daarom gis teren in op een recente toespraak van president Scalfaro, waarin het staats hoofd de rechters verweet dat zij het voorarrest misbruiken als middel om een bekentenis af te dwingen. Nu zijn de overvolle en smerige Itali aanse gevangenissen inderdaad ene schokkende ervaring voor de hoogge plaatste hoofdpersonen van corruptie affaires die daardoor al gauw tot be kennen geneigd zijn. Maar volgens een journaliste die hem vorige week inter viewde in de cel die hij deelde met een cocaïne-handelaar, had Cagliari zich juist opmerkelijk goed aangepast aan het gevangenisleven. Niettemin wordt zijn zelfmoord door verdachte politici met graagte aangegrepen om de rech terlijke macht in discrediet te brengen. Een andere mogelijkheid is dat Cagliari vreesde voor nieuwe belastende verkla ringen voor zichzelf. Die zouden dan afkomstig moeten zijn van Giuseppe Garofano, de ex-directeur van Monte dison die vorige week na een half jaar van voortvluchtigheid, in Genèvé is ge arresteerd en uitgeleverd aan Italië. Tenslotte wordt serieus rekening ge houden met de mogelijkheid dat Caglia ri zijn leven niet eigenhandig zou heb ben beëindigd. Het afgelopen jaar heb ben al negen anderen van corruptie verdachten van corruptie zelfmoord ge pleegd en in tenminste een van die gevallen bestaat het vermoeden dat het in werkelijkheid om een verhulde moord gaat. Cagliari heeft steeds verklaard dat hij niet wilde praten om vrienden en on dergeschikten niet te verlinken, maar volgens zijn advocaat stond hij nu op het punt om een voor velen belastende bekentenis af te leggen. Vandaar de vrees dat de ENI-directeur in de gevan genis hetzelfde lot te beurt kan zijn gevallen als verschillende kroongetui gen in maffia-processen. Daarom wordt vandaag een autopsie gehouden om de exacte doodsoorzaak van Cagliari vast te stellen. Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - Na een marathonzitting die tot gistermorgen vroeg voortduurde, zijn de EG-ministers van Buiten landse Zaken er toch nog in geslaagd overeenstemming te bereiken over de verdeling van de structuurfondsen. Hoewel het akkoord een globaal karakter had en niet alle bedra gen precies zijn ingevuld, heeft Nederland de verzekering gekre gen dat het rond de 2 procent van de ruim 310 miljard gulden die in de fondsen zitten, zal krijgen. Dat betekent dat ons land goed is voor tenminste 6 miljard gulden. Staatssecretaris Piet Dankert, die het overleg tot in de vroege morgenuren had bijgewoond, toonde zich tevre den over het resultaat. Tijdens het overleg van eergiste ren was het bijna-akkoord dat de EG-ministers op 3 juli bereik ten vrijwel volledig op de klip pen gelopen. Het was bekend dat de Ieren bezwaar bleveii houden tegen het feit dat ze niet kregen wat ze wilden: 8 miljard Ierse ponden. Maandag bleek evenwel dat ook tal van andere landen grote bezwaren hadden. Hun problemen waren het gevolg van het afzonderlijk overleg dat ze met EG-commissaris Bruce Mil- lan (regionale zaken) voerden. Millan voelde niets voor het VERVOLG VAN VOORPAGINA Twee baby's waren gestorven wegens gebrek aan verzorging. Psychiatrische patiënten hadden dagenlang zonder voedsel opge sloten gezeten in hun kamers en de stank van menselijke uit werpselen was onverdraaglijk. Zelfs hulpverleners die een en ander hadden meegemaakt in Bosnie-Herzegovina konden niet geloven wat ze maandag zagen toen ze een psychiatrisch zieken huis binnengingen dat vorige week door het personeel was verlaten omdat het in de frontli nie kwam te liggen. „De situatie is absoluut 100 pro cent hopeloos", meldde Jerrie Hulme, een medewerker van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR), per radio vanuit Fojnica aan zijn bureau in het 40 kilometer naar het oosten gelegen Sarajevo. On geveer 230 patiënten, meren deels kinderen en adolescenten, hadden ten minste drie dagen zonder hulp gezeten sinds het Bosnische regeringsleger Fojnica op de Bosnisch-Kroatische mili tie veroverde. Naar schatting 5.000 Kroatische burgers waren de plaats ont vlucht en het ziekenhuisperso neel was geëvacueerd door de Kroatische militie. Op televisie beelden waren volwassen pa tiënten te zien die met een lege blik in hun ogen op een stoel zaten, of wat schuifelden met behulp van een stok. Ook was te zien hoe een kind lag te snikken in een ledikantje, terwijl ande ren bewegingloos op een matras lagen. In Sarajevo gaan de gevechten ondertussen even hard verder. Volgens VN-functionarissen lijkt her erop dat de moslims het 's nachts door de Serviërs vero verde terrein overdag weer vero veren. In verschillende delen van Centraal-Bosnie raakten mos limtroepen opnieuw slaags met hun voormalige Kroatische bondgenoten. In Gornji Vakuf in Centraal-Bosnië sloegen grana ten in in het kwartier van Britse VN-soldaten. doen van politieke concessies en beperkte zich daarom tot het verstrekken van de preciese be dragen. Ook minister Kooijmans zei het overleg met Millan zeer teleurstellend te hebben gevon den. Gisteravond laat werd daarom een beroep gedaan op nog steeds zieke EG-commissievoorzitter Jacques Delors. Die repte zich naar de ministerraad en zette zich, geholpen door EG-voorzit- ter - de Belgische minister Willy Claes - aan de politieke koehan del waaraan Millan zich niet had gewaagd. Ofschoon er weer geen exacte cijfers op tafel kwamen voerde het tweetal de ministers na 20 uur praten naar een ak koord. De Ieren kregen dan wel niet het volle pond, maar incas seerden toch meer dan hun op 3 juli in het vooruitzicht was ge-' steld. Toen een aantal andere lidstaten - waaronder Nederland - de ga rantie kregen dat aan hun be dragen niet zou worden getornd, lag een nieuw akkoord binnen bereik. De EG-structuurfondsen, die een looptijd van zes jaar hebben, worden gebruikt voor economisch achtergebleven re gio's in de Gemeenschap. Die regio's zijn in verschillende cate- gorien opgedeeld. Zo valt Flevo land in de hoogste categorie en heeft daarom recht op rond de 450 miljoen gulden. In de tweede categorie vallen onder meer Oost-Brabant, Midden-Gelder land, Midden-Limburg, de Zaanstreek, het gewest den Hel der en Noord- en Zuid-Limburg. De nieuwe FBI-chef Freeh had gisteren zijn kind meegenomen naar het Witte Huis waar hij door president Clinton werd voorgesteld aan de pers. foto ap Van onze correspondent Mare de Koninck New York - „Harder bestaan ze niet", zegt New Yorks Officier van Justitie, Robert Fogelnest over de man die giste ren door president Clinton is benoemd om Amerika's nationale recherche, de FBI, te gaan leiden. Clintons keuze is gevallen op de rechter Louis Joseph Freeh (43) die zitting pleegt te houden op Manhattan. Freeh staat daar bekend als een schrander man zonder vrees, hard maar rechtvaardig voor kleine crimine len, keihard en meedogenloos jegens maffio si en andere georganiseerde criminelen. Freeh moet bij de FBI de opvolger worden van directeur William Sessions, die eergiste ren door president Clinton is ontslagen. Sessions had met zijn gebrekkige sociale vaardigheden het FBI-kader van zich ver vreemd. Ook had hij in strijd met de regle menten FBI-vliegtuigen, -auto's en -chauf feurs gebruikt voor privé-doeleinden. Louis Freeh moet nu gaan doen waar Ses sions (die nog door president Reagan was benoemd) niet in is geslaagd: De FBI toesnij den op de nieuwe uitdagingen die de moder ne criminaliteit - milieu-misdadigheid, straatgeweld, drugshandel, terrorisme, be- drijfsspionage - stelt. De FBI (Federal Bureau of Investigation) heeft 20.000 rechercheurs in dienst. Tradi tioneel bestrijdt het bureau zowel de georga niseerde als de individuele misdaad plus buitenlandse spionage in Amerika. Sedert het einde van de koude oorlog zijn zowel bij de FBI als de CIA (Amerika's spionage dienst) hun aloude doelstelling het commu nisme te bestrijden, kwijtgeraakt. Beide bu reaus zijn daardoor aan interne crises ten prooi gevallen. Freeh is zelf, voor hij rechter werd, vijf jaar FBI-agent geweest. Daarna was hij ook nog tien jaar officier van Justitie in New York. Een van zijn vele successen als jurist is het oprollen van de zogenaamde 'Pizza-connec- tion' van maffia-leden in New York die via lokale vakbonden zakenlui afpersten en het zo gecollecteerde geld in pizza-restaurants staken. Maar ook illegale importeurs van spijkerbroeken, fraudeurs met merknamen, uitbuiters van illegale werknemers, Latijn- samerikaanse groothandelaren in drugs, en een wetsovertredende deelstaatregering van New York vonden rechter Freeh op hun weg. Freeh heeft nauw samengewerkt met de Italiaanse rechter en top-maffia-bestrijder Giovanni Falcone, die vorig jaar is ver moord. Vaak hebben de autoriteiten in New York gevreesd dat ook ook mr. Freeh zou kunnen sneuvelen in de lange arm die de Sicialiaanse maffia tot in New York uit strekt. Maar de rechter heeft zich nooit laten intimideren. „Hij is onverschrokken, buitengewoon inte ger en beschikt over een ruimdenkende geest. Niemand heeft sterkere referenties voor de FBI-post als rechter Freeh", zegt senator Alfonse D'Amato. Niemand in Ame rika twijfelt er dan ook aan dat Louis Freeh met gemak de horzitting zal overleven waar in de senaat zijn benoeming moet bevesti gen. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De harde kern van Conservatieve Euro-sceptici heeft gedreigd de Britse pre mier Major liever naar huis te zullen sturen dan het ver drag van Maastricht te aan vaarden. Het parlementaire blufpoker rond de slepende kwestie kreeg gisteren weer de hoogste inzet ten. In de aanloop naar het belangrijke debat over het zo geheten 'Sociale Hoofdstuk' willen zowel de oppositie van Labour en de Sociaal-Demo craten als de naar schatting vijftien onverzettelijke Tory-re- bellen pogen het door premier Major onderhandelde verdrag alsnog te kraken. Terwijl het gros der Britten niets meer begrijpt van de poli tieke manoeuvres of ongeïnte resseerd gaapt, worden onder politici, juristen en journalisten de slimste rekensommen ge maakt. Hamvraag is of premier Major vrijdag in de kleine uur tjes (de stemming wordt ver wacht rond half een) met een kater naar bed zal gaan of dat hij eindelijk verlost zal zijn van het Maastrichtse blok aan zijn been. Als een kamermeerderheid de door hem ongewenste toevoe ging van het Sociale Hoofdstuk verwerpt, is Major vele zorgen lichter. Tenminste, voor even dan, want sinds de door oud- Times hoofdredacteur Lord Het Maastricht-verdrag blijft premier Major achtervolgen. foto ap Rees-Mogg gevraagde en door het Hooggerechtshof aanvaarde toetsing van de behandeling van het verdrag met de Britse grondwet zal het waarschijnlijk tot de herfst duren eer de laat ste horde definitief kan worden genomen. De vele maanden debat, het procedurele gezanik, het ge draai van Conservatieve kamer leden en de schertsvertoning in het Hogerhuis - waar nimmer geziene en verstokte adel letter lijk uit de verre bossen moest worden binnengerold om een dreigende Maastricht-revolte in de kiem te smoren - hebben de meeste Britten nu wel murw geslagen. Het door een meer derheid gewenst referendum over de kwestie is door premier Major steeds afgewezen. Rees-Mogg's poging tot juridi sche blokkade maakt het er niet gemakkelijker op. Hij vecht op het allerlaatste moment tegen een uitverkoop van Britse soe vereiniteit aan 'Brusselse amb tenaren en bankiers' en ook tegen het zogeheten 'Konink lijke Prerogatief', de door pre mier Major gebruikte (volgens Rees-Mogg 'misbruikte') ko ninklijke goedkeuring om het parlement te passeren. Het is de eerste keer sinds de Stuarts dat een Britse premier zich van de ze riskante 'truc' moet bedienen om zijn zin te krijgen. Alle logica is onderhand onder het slepende debat weggesla gen, nu de meest reactionaire Tories (die vierkant tegen Maastricht zijn) meestemmen met de Britse socialisten (die vóór Maastricht zijn) en de Li beraal-Democraten, de ware Eurokampioen in de Britse po litiek. Eigenlijk zou er een ruime meerderheid voor ratificatie van het verdrag van Maastricht zijn geweest, maar John Majors zwakke positie binnen zijn ei gen partij en de onzekerheid rond het door hem zo verwor pen Sociale Hoofdstuk heeft de Britse politiek volledig op z'n kop gezet. De kop van Major is voor Labour nu belangrijker geworden dan Maastricht, we tend dat dit een van de weinige kansen zal zijn de vorig jaar gekozen premier onderuit te halen. Er zijn echter meer verborgen agenda's. Zo zijn de negen pro testantse afgevaardigde van Ul ster (overtuigd anti-Maastricht) toch bereid hun steun aan de premier duur te verkopen in ruil voor aanzienlijke verster king van hun positie in Noord- Ierland.' Struikelblok voor de arme en door veel partijgenoten zo ge plaagde John blijft het Sociale Hoofdstuk. Zeer tegen zijn zin moest Major een amendement van de Labour-oppositie accep teren waarmee de Britse uit zonderingspositie in het sociale hoofdstuk van het verdrag (ar beidsomstandigheden, gelijke lonen van man en vrouw, aantal uren werkweek etc.) wordt te ruggedraaid. De conservatieve Euro-sceptici zijn absoluut tegen die 'extra' sociale wetgeving, maar willen de gelegenheid aangrijpen om de tekst van het Europese ver drag nu ongelijk te maken met de voor het Britse recht gelden de 'Maastricht-wet'. Volgens de leidende Euro-scepticus Bill Cash zal de juridische betekenis van zowel verdrag alk wet defi nitief zijn ondermijnd en moe ten beide dus ongeldig worden verklaard. Premier Major zelf liet gisteren weten dat Groot- Brittannië geen behoefte had aan een 'socialistisch hoofd stuk', dat de opleving van de economie zou ondermijnen met meer werklozen. Maar wat te doen wanneer het Lagerhuis hiermee morgen toch instemt? Major heeft verschil lende opties: het hele verdrag laten vallen (wat hem bij Euro pese collega's onmogelijk zal maken en wat de Britse econo mie dreigt te isoleren), het ver drag alleen bij Koninklijk Pre rogatief ratificeren (hij negeert dan een parlementaire meer derheid, wat het democratische aanzien van zijn regering grote schade berokkent), het Sociale Hoofdstuk simpelweg aanvaar den (met als resultaat een nog veel grotere revolte onder de Tories) of de zaak weer op de lange baan schuiven in afwach ting van het eindoordeel van de Hoge Raad. Gezien Majors weifelen van de laatste tijd lijkt het laatste het meest voor de hand te liggen, al begint het hele circus dan na de vakantie weer van voor af aan en kan de premier nieuwe aan vallen verwachten op zijn posi tie als leider van de Conserva tieven. Van onze correspondent Aldershot - Tientallen Britse veteranen van Operatie Market Garden wacht een bittere teleurstelling bij de grote herdenking van de Slag om Arnhem, volgend jaar. Wegens een gebrek aan vliegtuigen en sponsors dreigen misschien wel 75 oud-para's te moeten afvallen voor de meest emotionele sprong van hun leven. 115 'Old Boys' van het Para chute Regiment dat op 17 sep tember 1944 deelnam aan de tragisch afgelopen luchtlan ding bij de Rijnbruggen, zijn sinds enige tijd in voorzichtige training. Ze hopen 'Arnhem' over te doen, zij het met een vriendelijker ontvangst op de grond. Tot nu toe weten de bejaarde para's zich pas verzekerd van twee toestellen. Omdat de meeste veteranen in 'tandem' zullen springen ofwel gehar nast aan een jonge en ervaren parachutist is het aantal plaatsen aan boord beperkt. De toestellen zijn eigendom van de Nederlandse lucht macht. De Britse luchtmacht RAF, doet niet mee vanwege de risico's met de breekbare springers, van wie de oudste straks 86 zal zijn. Nog dagelijks melden zich in Engeland veteranen om de sprong mee te maken. Kandi daten worden op een wacht lijst geplaatst. „We hebben veel meer vrijwilligers dan plaatsen. De 115 uit de eerste groep zullen in ieder geval allemaal worden getraind. Maar ze weten dat een aantal van hen waarschijnlijk moet afvallen", aldus een woord voerder van de organisatie. Huisarrest Suu Kyi verlengd Rangoon - De militaire junta van Burma het huisarrest van Nobelprijswinnares voor de vrede, Aung San Suu Kyi. met een jaar verlengd. Suu Kyi, voorzitter van de Nationale Liga voor de Democratie, werd op 20 juli 1989 door de militaire regering van Burma tot huisarrest gedwongen omdat zij zou hebben aangezet tot onrust. Zij ging gisteren haar vijfde jaar huisarrest in. De EG riep de militaire leiders van Burma gisteren op Suu Kyi onmiddellijk vrij te laten en haar te laten deelnemen aan de politiek in het land. Ruanda krijgt vrouwelijke premier Kigali - De leiding van Ruanda heeft een vrouw tot premier benoemd. Agathe Uwilingiyimana, tot voor kort minister van Onderwijs, komt in de plaats van minister-president Dismas Nsengiyaremye. Het mandaat van de laatste werd niet verlengd, omdat vier van de vijf partijen in de tussentijdse coalitierege ring niet akkoord konden gaan met zijn beleid. Uwelingiyimana, de eerste vrouwelijke premier van Ruanda, is evenals haar voorganger lid van de de Democratische Republi keinse Beweging (MDR), de partij die de afgelopen jaren onophoudelijk oppositie heeft gevoerd tegen de Nationale Republikeinse Beweging voor Democratie (MRND) van presi dent Juvenal Habyarimana. Iraakse voedselprijzen gekelderd Bagdad - Door het voorlopig akkoord maandag met de Verenig de Naties over het lange-termijntoezicht op de ontwapening van Irak zijn de prijzen van voedsel en levensmiddelen, zoals suiker, meel en thee, in Bagdad gisteren in een klap met eenderde gedaald. De verwachting is namelijk dat als nu een langverwachte regeling voor beperkte olieuitvoer tot een bedrag van 1,6 miljard dollar door Irak afkomt, het aanbod van voedsel groter wordt. „De prijzen gaan naar beneden omdat er voor het oliegeld alleen voedingsmiddelen en medicijnen het land zullen binnenkomen", aldus een handelaar. Invoer van voedsel en medicijnen is uitgezonderd van de VN-handelssancties voor Irak, .maar, doordat de olie-export bijna drie jaar geleden stilviel, heeft het land geen geld voor die invoer. Evacuatie Mellery nog niet aan de orde Brussel - De regionale minister van volksgezondheid Laurette Onkelinx en de plaatsvervangend burgemeester Paul Elskens zien voorlopig niets in ontruiming van het gifdorp Mellery ten zuiden van Brussel. Volgens Onkelinx loopt de bevolking van Mellery wel een gezondheidsrisico maar is dit niet groot genoeg om een evacuatie te rechtvaardigen. Een tiental huisartsen uit Mellery drong vrijdag in een brand brief aan op de tijdelijke evacuatie van omwonenden van de plaatselijke vuilstort. Volgens hen is dat de enige verantwoorde manier om de gezondheid van de mensen te beschermen. Er zouden bij metingen in woningen en tuinen extreem hoge waarden van onder meer de kankerverwekkende stoffen ben zeen en tolueen zijn ontdekt. Japanse premier Miyazawa stapt op Tokyo - Premier Miyazawa (foto) van Japan treedt binnen enkele dagen af. Dat kan wor den opgemaakt uit uitspraken van hemzelf en van vooraan staande leden van zijn Libe raal Democratische Partij (LDP). „Het is niet dat ik door de positie wordt geobse deerd", zei Miyazwa gisteren tegen een noodcomité van de LDP. „Begrijp mij goed, ik neem zeer binnenkort een be sluit". Morgen komen alle parle mentsleden van de LDP bijeen om te praten over de opvol ging van Miyazawa. De nieu we premier moet aanvaard baar zijn voor alle facties binnen de partij, geen gemakkelijke opgave. Nu de LDP zondag de absolute meerderheid in het Lagerhuis verloor, moet de beoogde opvolger van Miyazawa ook aanvaard baar zijn voor een of meer oppositiepartijen, zodat die kunnen worden overreed een nieuwe regering te gedogen of mogelijk zelfs een coalitie met de LDP aan te gaan. Nieuw medisch schandaal in Frankrijk Parijs - De Franse professor Jean-Claude Job ss gisteren aangeklaagd voor doodslag, omdat hij tot 1988 is doorgegaan met het voorschrijven van mogelijk besmette groeihormonen Zestien van de 1698 kinderen die tussen 1972 en 1988 met een natuurlijk groeihormoon werden behandeld zijn intussen overle den aan de ziekte van Creuzfeld-Jacob. Met de aanklacht tegen professor Job heeft Frankrijk - na het met het aids-virus besmette bloed - een tweede medisch schandaal. Het wordt de arts vooral verweten dat hij diverse waarschuwingen over het gevaar van het hormoon naast zien neerlegde. Al in 1980 luidde onder meer AIDS-virusontdekker Montagnier de noodklok over de mogelijke gevolgen van de toediening van het hormoon. Nederlandse ambassade in Vietnam Brussel - Nederland zal zijn diplomatieke vestiging in <je Vietnamese hoofdstad Hanoi heropenen zodra er financial ruimte voor is. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken. Pieter Kooijmans, verklaard. De Tweede Kamer gaat akkoor met het besluit. Nederland sloot de ambassade in de Vietnamese hoofdstad 1989 in verband met bezuinigingen. De diplomatieke activ:itei- ten in Vietnam werden overgenomen door de Nederlands diplomatieke vestiging in Bangkok. Nederlandse zakenliede hebben aangedrongen op heropening van de diplomatieke missi in Hanoi, de zetel van de Vietnamese regering. In de afgelope maanden zijn vele zakenmissies op bezoek geweest in Vietnam. Haag - Het vermogen van «ioenfonds is vorig jaar vorig ja lij miljard gulden. (©dement op het vermogen jje licht van 7,3 naar 7,2 jut. Het meeste geld is uit- S? de overheid al jaren te (jg pensioenpremie aan het js afdraagt en regelmatig in de kas doet, is het van het ABP vorig jaar ,j$ miljard gulden verder Slopen tot 32,9 miljard gul- Er zijn volgens het ABP jg afspraken gemaakt om tekort weg te werken, fonds heeft politiek Den K gevraagd om de beleg- «ruimte voor het ABP in het inland te verruimen tot 10 „nt. Nu ligt het maximum lijf procent. wil het fonds meer ruimte in binnenlandse aandelen te #en. Nu mag daarvoor «uit 15 procent van het ver in aangewend worden. Het fwilnaar 20 procent. [nirsvoorzitter J. Reijnen jhet ABP vindt dat hij niet jitwoordelijk kan worden ild voor de voor de proble- i bij het fonds, die geleid («ii tot het vertrek van de Idioofddrrectie. il bestuur van het Algemeen jerlijk Pensioenfonds be lt uit 13 mensen. Ik heb als Bitter altijd democratisch mnen besluiten uitgevoerd", Beijnen gisteren tijdens de sentatie van het jaarverslag ten Haag. pen reageerde daarmee op opm vert bij heef trek zijn zou kej Fra op eenl vool ervi de deel wel din legl peJ Vol trej sol] tref stu re;| zv vel slcT col Dl trj lts wijst er op dat de zomer jj Stellen. Dagenlang blijft het we leefde de zomer een dieptepunt' liidenkust een stormachtige noq wind maar langzaam afnemer] ader dan gisteren, maar ook rit het even wat beter: misschiet! isl meer zon en op veel plaatsei] üet waarschijnlijk weer regenen «rsvooruitzichten van het KNMI, gemil woensdag donderdag ttschijn rc 20 50 slagkans 60 20 Èumtemp.: - 10 Églemp.: 18 19 t w 4 zw4, inditing en windsnelheid gelden voor overdag b| "Helder.., wdam.. «nte "n9en fostrjeht. leerrapporten 20 JULI 20 uur fcf/damzwaar bew19 gr zwaar bew20 gr regenbui....19 gr regen18 gr ES:regenbui20 gr zwaar bew18 gr regen19 gr regenbui18 gr zwaar bew18 gr_ regenbui19 gr J*eenzwaar bew16 grr r,n.eonbewolkt36 gr' £°nahalf bew24 gi half bew22 gi onweer30 gi regenbui20 gi regenbui9' onbewolkt31 gi zwaar bew16 gj zwaar bew21 g' zwaar bew20 g onbewolkt23 gj zwaar bew16 half bew onweer18 half bew17 onbewolkt23 onbewolkt25 licht bew25 <in m 'deaux "fcel •nis... Win ikfurt éve Nci tohruck' ~bu| 'Senfurt'" '«"hagen ■te: ^rno tBjulno'Zon op: 5.45. Zon oi ler 22 4"' Zon op: 5'46 'UetP'w.Bath: 05.15-17.39l 6h:Qcoê Yi'ssingen: 03.53-161 •25-17.49. Terneuzen: 04r

de Stem | 1993 | | pagina 4