Mj sen Schippers en Biesheuvel praten innen Hirsch Ballin wil hogere straffen voor drugkoeriers iii ictievoerders zien gesprek als uitwisseling van standpunten DE STEM Gedetineerde ontsnapt uit gevangenis 6 Politie niet schuldig aan dood Köksal' I )e^e|Hd BINNENLAND A3 Verzoek minister staat haaks op plan van Haarlemse Justitie Domburg kan liiiet anders' COMMENTAAR Kijk rekenen Last minute Buitenlander kent mogelijkheid tot naturalisatie amper BINNENLAND KORT f^HÊj I WOENSDAG 21 JULI 1993 Den Haag (anp) - Minister Hirsch Ballin van Justitie heeft de procureurs-generaal gevraagd of het mogelijk is tegen drugkoeriers, die min der dan 25 kilogram soft drugs bij zich hebben, hogere straffen te eisen. Dan komen die verdachten eerder in aan merking om in voorlopige hechtenis te worden geno- i, -: T V 1. LM& ..aS...» foto wim kooijman 'd Ontgoocheld braken de schip- I destijds hun blokkade van het |al Gent-Terneuzen op. Onder zwa- uk ook, want op de Westerschelde drie marineschepen onderwei de Zeeuwse havenstad. 1993 varen de schippers achteruil [toekomst binnen. Het gevecht oi economische basis dreigt uit te i op een ordinaire confrontatie tus- Jezag en schippers. ■verheid heeft ex-premier Biesheu- Jan stal gehaald om te bemiddel® leet verder niet veel beters te doei ]zich te verschuilen achtgr 'ver- ng van de openbare orde' en te Jen met deurwaarder en ME. ppers ervaren de dreigende 'knup- pmmunicatie' en de aankondigt ninister Hirsch Ballin van Justitie I hij schepen in beslag zal laten en als draconische maatregelen en zoveelste bewijs van onvermogen. Etie van een verongelijkte Terneu- Se schipper: „Wie nam er ooit een [derij in beslag toen boeren met Kers heel Nederland verlamden?" blokkades en veertien jaar verder zaak niet meer op te lossen met Irondje pils in een schipperscafé. paag wie intimideert en wie provo- is van weinig belang en verhult de kelijke problemen: de hunkering beleid, naar duidelijkheid en een lekerd bestaan, j is de tragiek van de groep schippers nu verbeten blokkades vormt. Ze en houden wat ze hebben en hoeven zonodig groter. Het beroerde is en dat het grote Europa hen die s niet gunt. i Vadis Bon Espoir? Onontkoombaar :ten ze zelf naar hun zonnige toe- ïst varen, desnoods op hypotheek. procent van het loon dat de betrokkene verdiende voor hij volledig arbeidsongeschikt raakte), dus de uitkeringsin stantie mag slechts twintig gul den per maand inhouden op de maandelijkse uitkering. Wallage zal vooral deze 'be roeps-fraudeurs' de maximale boete op willen leggen, maar van onmiddellijke inning is we derom geen sprake. Deze frau deur zal maar liefst 250 maan den lang (ruim twintig jaar) twintig gulden per maand moe ten aflossen aan alleen al de boete. Ook bij de meer gefortuneerde uitkeringsgerechtigden kan niet grenzeloos verrekend worden. Ook zij blijven recht hebben op 90 procent van het bijstandsni veau. Daarnaast wordt rekening gehouden met de maandelijkse vaste lasten. Deze mensen krij gen netto per maand misschien wel duizend gulden meer aan uitkering, maar zijn maande lijks waarschijnlijk meer gek* kwijt aan hypotheek of huur- Bedragen waarmee wel degelij rekening gehouden wordt bi] de vaststelling van het verreke- ningsbedrag. Kortom: Wallage heeft de inten tie de uitkeringsfraude stevig aan te pakken, maar een boe opleggen is nog iets anders da een boete innen. Van een ka kip kun je nu eenmaal gee veren plukken. foto de stem/johan van gurp men. Dat schrijft Hirsch Ballin in ant woord op vragen van VVD-ka- merlid Dijkstal. Die was boos op het Openbaar Ministerie in Haarlem. Dat wil op Schiphol aangehouden koeriers die min der dan 25 kilo hasj smokkelen met een dagvaarding het land uitzetten. Volgens het OM in Haarlem is dat een manier om het cellentekort terug te dringen. De verdachte wordt dan bij ver stek veroordeeld en kan bij te rugkeer onmiddellijk worden aangehouden. Dijkstal vindt dat de geloofwaardigheid van het Nederlandse drugbeleid zo in het geding komt. „Ik deel de mening dat naast de andere negatieve effecten van het cellentekort deze situatie de geloofwaardigheid van ons drug beleid, ook in het buitenland, schade toebrengt", stelt Hirsch Ballin. Bij de bestrijding van drugsmokkel door de lucht zijn wel degelijk internationale ver plichtingen aan de orde, vindt Hirsch Ballin. De minister geeft toe dat de strafzaken tegen drugkoeriers op Schiphol een enorm beslag leg gen op het parket in Haarlem, èn op de celcapaciteit binnen het arrondissement. Het OM is vol gens hem gedwongen afwegin gen te maken om invrijheidsstel- ling te voorkomen van verdach ten van nog ernstiger strafzaken. Het wekt verwondering dat Hirsch Ballin de procureurs-ge neraal nu vraagt om een hogere strafeis. Daarmee krijgen de drugsmokkelaars immers een hogere prioriteit om ondanks het cellentekort vastgezet te worden. De minister lijkt met zijn ver zoek aan de procureurs-generaal meer waarde te hechten aan een gunstig beeld van het Neder landse drugbeleid in het buiten land, dan aan vermindering van de druk op de celcapaciteit. jotterdam - De actievoerende binnenschippers praten jonderdagochtend met de door minister Maij van Ver ser en Waterstaat aangestelde bemiddelaar, Biesheu- (1, over de problemen in de toerbeurt Noord-Zuid. jolgens J. Ardon van het landelijke actiecomité gaat het io een 'oriënterend gesprek' en is het nog geen begin 3D de onderhandelingen. it actieleiding ziet vooralsnog jvan een tweede eigen bemid- daar. Wèl hekelen de schippers og steeds de handelwijze van laij om zonder overleg vooraf iesheuvel te benoemen. Dat .ebben zij de minister gisteren iten weten. fe verladersorganisatie EVO zal ii bij dat overleg betrokken jrden. In een gesprek met min- sr Maij hebben de verladers stèren aangedrongen op een soedige beëindiging van het jwillige toerbeurtsysteem itord-Zuid. «EVO wil dat Maij en staats- rretaris Van Rooij (Econo- ache Zaken) een einddatum «palen voor de regeling, die nu or de Europese Gemeenschap jdelijk wordt gedoogd. De EG 3 naar een vrije markt en dat len de verladers ook. Maar jlgens EVO-directeur H. Plasse ftbben Maij en Van Rooij geen afzeggingen gedaan op dit VERVOLG VAN VOORPAGINA aar gooit directeur Jan van Mdonk, in een eerder leven akker en politicus te Breda, steen een krachtige ontken ing tegenaan. „Geen sprake ffl, die camping blijft, die is anomisch veel te belangrijk w ons. Waarom zouden we er nders pas nog zoveel geld in Koken hebben?" t doet 'm wel pijn dat hij oude tinten - 'ik noem ze graag de miers uit het verleden' - met prijsmaatregel moet confron- ïen. „Daarom doen we het ook tijdig. Maar ja, u weet toch k hoe we ervoor staan. We innen financieel gezien een- mdig niet anders." derdaad: Hof Domburg maak- 'i een rampzalige start met het 'woord. De bezoekers bleven 'eg. de miljoenenverliezen sta- fWen zich op. Maar moeten lidijks terugkerende gasten ïarvoor betalen? geeft toe dat het duur wordt, Sar wijst er gretig op hoeveel gasten ervoor terugkrijgen, ■fe hebben nu een jaar-rond- ïituur hier op ons bedrijf. Men «hier altijd terecht en ja, dat :ld, maar gezien de wacht el hebben veel mensen dat er- 'w over. Die gasten die nou die dioging in de bus hebben ge- wgen, zullen dus moeten kie- nogmaals pijnlijk genoeg, Sar het is niet anders." De actievoerende schippers wil len ook van de vrijwillige rege ling af, maar zij willen daarvoor in de plaats een wettelijke status voor het toerbeurtsysteem Noord-Zuid. In het vrijwillige toerbeurtsysteem bieden verla ders vracht aan op de schippers- beurzen en kunnen de schippers die om beurten, en tegen vastge stelde minimumprijzen, naar België en Frankrijk vervoeren. Verladers zouden volgens de schippers steeds vaker lading buiten de beurs om en tegen dumpprijzen laten vervoeren. De EVO benadrukt dat de druk onder verladers toeneemt. De fi nanciële schade als gevolg van de acties van de binnenschippers bedraagt minimaal vier miljoen gulden per week. Ook de expedi teurs, verenigd in de Fenex, mel den 'schrikbarende' verliezen. Het landelijk meldpunt waar binnenschippers terecht kunnen voor schade, intimidaties en be dreigingen is gisteren openge steld. De binnengekomen infor matie wordt anoniem terugge koppeld naar de plaatselijke po litie. Het meldpunt, een initiatief van minister Hirsch Ballin (Jus titie), kan een bemiddelende rol spelen als niet-actievoerende schippers aangifte willen doen. De eerste klachten zijn volgens een woordvoerder al binnen. Het gaat om enkele varende schip pers die door actievoerende col lega's zijn bekogeld met teer. De binnenschippers zijn in hun vierde actieweek. Gisteren wier pen zij blokkades op bij Delfzijl, Lemmer en Maasbracht. Op spectaculaire wijze enterden ac tievoerders op de Lek bij Lek- kerkerk een duwbakcombinatie met veevoer. Met drie speedbo ten voeren zij langszij. Eenmaal aan boord gooiden zij de ankers uit. Toen de politie arriveerde waren de 'piraten' reeds vertrok ken. In Terneuzen waren er korte tijd problemen met een Duitse bin nenschipper. Toen die de sluis wilde doorvaren probeerden ac tievoerders tevergeefs zijn schip vast te leggen. De politie heeft het schip begeleid. Volgens de politie liggen 655 binnenschepen op de inmiddels achttien actielokaties. De be langrijkste plaatsen zijn Terneu zen (82), Maasbracht (111), Wil lemstad (91) en Bolnes (100). De actieleiding zegt dat er nog en kele honderden solidaire schip pers op andere plaatsen voor anker liggen met de rood-witte vlag in top. tT PROBLEEM van de uitkeringsfraude mag zich in de warme langstelling van de politiek verheugen. Dezelfde politiek die i'enlang met de rug naar het onderwerp toegekeerd stond, kan j'iu niet genoeg van krijgen. citaten van onderzoeken over fraudes met bijstandsuitkerin- worden bij voorbaat als maatgevend beschouwd. Het jnderzoek in Groningen is daar een voorbeeld van. De eerste «s meldden dat in Groningen 35 procent van de bijstanduit- er|ngen ten onrechte werd gegeven. Het Binnenhof trilde van ^ontwaardiging. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat het om wot 20 procent gaat. 's nog veel te veel, net zo goed als het geschatte landelijke fcentage van 5 tot 10 procent fraude met uitkeringen. Tegen ;'tkwalijke verschijnsel moet krachtig worden opgetreden, maar js" liefst met maatregelen die efficiënt en uitvoerbaar zijn. ,'°°ral aan dat laatste wil het nog wel eens mankeren. Het gat ^ssen beleidsmakers en de mensen die dat beleid in de praktijk isten vertalen, is soms onoverbrugbaar groot. Directeuren van riciale diensten bijvoorbeeld verwijten de politiek dat die zich te laat leiden door de waan van de dag. Paniekvoetbal leidt n tot snelle plannen die de uitvoerenden voor enorme rffiemen plaatsen. net idee van staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken om 'Keringsgerechtigden die onjuiste of onvolledige informatie "strekken te beboeten, oogt aantrekkelijker dan het is. De boete *9gen en vertellen dat de ten onrechte verleende uitkering '"ry99evorderd wordt, is gauw genoeg gedaan. Het weghalen h«oi bedragen bij mensen die weinig of niets hebben, is een 'ander verhaal. 's dan ook uiterst twijfelachtig of het door Wallage aangekon- strengere uitkerings-regime de door hem verwachte 85 j jsen gulden per jaar zal opleveren. Het heeft er veel van weg destaatsscecretaris zich rijk rekent. Actievoerende schippers in Terneuzen laten een met-actievoerende schipper passeren. De binnenvaartschippers blokkeren het Kanaal Gent-Terneuzen. foto anp Bewaarder gegijzeld en keukenhulp licht gewond Van onze verslaggeefster Maastricht - De 29-jarige Rotterdammer M.M. is gis termorgen uit de speciaal beveiligde afdeling van het huis van bewaring in Maas tricht ontsnapt. De man - volgens de politie een zware jongen en 'zeer vuurwapen gevaarlijk' - gijzelde na het bezoekuur een bewaar der. De 27-jarige zus van de man is aangehouden op verdenking van medeplichtigheid. De Rot terdammer zelf is nog voort vluchtig. M. moet een gevangenisstraf van achttien jaar uitzitten voor doodslag en handel in verdo vende middelen. Hij is al een paar keer eerder uit gevange nissen ontsnapt. De bewaarder, die een mes op de keel kreeg gezet, bleef onge deerd. Hoe M. aan het mes kwam, is nog onduidelijk. Hij was vlak voor het bezoekuur gefouilleerd. Dat zijn zus hem tijdens het bezoek het voorwerp heeft toe gespeeld, is volgens een woord voerder van het ministerie van Justitie in Den Haag onwaar schijnlijk. Beiden waren ge scheiden door een glaswand. De zus van de Rotterdammer was op het moment van de ontsnapping nog in het gebouw aanwezig. Zij kon direct wor den aangehouden. Buiten de penitentiaire inrich ting raakte een keukenhulp van Overmaze licht gewond door een messteek in de arm. De vrouw probeerde de ont snapping te voorkomen, door met haar bromfiets op de Rot terdammer in te rijden. M. wist haar echter van zich af te slaan, en zonder verdere pro blemen de vluchtauto te berei ken die klaarstond op de Kor- vetweg. Drie toegesnelde bewaarders konden de vlucht van M. niet voorkomen. Zij sloegen de voor- en zijruiten van de vluchtauto in. De bewaarders trokken zich terug toen de Rot terdammer een vuurwapen te voorschijn haalde uit het dash boardkastje. Achtervolging Op een motor en in een taxi werd vervolgens de achtervol ging ingezet naar het plaatsje Bunde en vervolgens Sittard. Daar raakte de inmiddels ge alarmeerde politie het spoor bijster. De vluchtauto werd later te ruggevonden bij de Middenweg in Sittard. Volgens een woord voerder van de Maastrichtse politie verklaarde een getuige dat hij iemand in de omgeving had zien lopen die aan het signalement van de ontsnapte gevangene voldeed. Daarop werd besloten de buurt af te zetten en die met speurhonden en helikopter uit te kammen. Dat leverde niets op. Om tien over één 's middags werd het politiecordon opgeheven. Doodslag De Rotterdammer staat bekend als vluchtgevaarlijk. Vorig jaar ontsnapte hij op 3 september uit gevangenis De Schie in Rot terdam door op weg naar de recreatieruimte een bewaker te gijzelen. Een maand later, op 23 oktober, verliet hij op ge welddadige wijze de Extra Be veiligde Inrichting Grittenborg in Hoogeveen. De twee ont snappingen leverden hem een extra veroordeling op van drie jaar, met aftrek van voorarrest. De man zou in het jaar 2002 vrijkomen. De directie van Overmaze wil de gisteren geen commentaar geven. Het is de tweede ontsnapping dit jaar uit de Maastrichtse gevangenis. In mei wist een 24-jarige Hoensbroekenaar te 'ontkomen door het raampje van het toilet stuk te slaan. Hij werd echter enkele minuten la ter alweer ingerekend. Eind vorig jaar ontsnapten twee mannen uit Overmaze door en kele personeelsleden te gijze len. Turken in Venlo verontwaardigd over conclusie Justitie Venlo - De Turkse gemeen schap in Venlo is veront waardigd dat het Openbaar Ministerie de agenten die be gin januari betrokken waren bij de aanhouding van Hüs- seyin Köksal niet verant woordelijk stelt voor zijn dood die hier op volgde. De Roermondse hoofdofficier van justitie W. Zeyl maakte gis termiddag bekend alleen de 58-jarige brigadier die bij de arrestatie een rol speelde te zul len vervolgen. Hem wordt ver weten Köksal te hebben mishan deld. Tot dit besluit is de hoofdofficier gekomen op basis van een ge rechtelijk vooronderzoek, waar bij de bevindingen van twee des kundigen uit Groningen, een neurochirurg en een neuroloog, de doorslag hebben gegeven. Volgens hen is de hersenbloeding waaraan de 32-jarige Turk op 8 januari overleed, niet veroor zaakt door het optreden van de politie bij diens arrestatie op 7 januari. De deskundigen sluiten daarentegen niet uit dat het hardhandige optreden van de politie de bloeding heeft verer gerd. Dat neemt volgens de deskundi gen niet weg dat Köksal nauwe lijks een overlevingskans meer had, ook niet als de politie direct een arts had ingeschakeld en hem niet eerst onder verdenking van dronken rijden had ingeslo ten. Dood door schuld is daarom vol gens Zeyl in dit geval niet aan de orde. Van het opzettelijk in hul peloze toestand achterlaten van een persoon is volgens hem even min sprake, omdat de betrokken agenten de toestand waarin Köksal verkeerde voor dronken schap aanzagen en dienovereen komstig handelden. De brigadier die zich nu voor de rechter voor mishandeling van Köksal moet verantwoorden, kan bij een veroordeling rekenen op een maximale boete van ruim 30 mille of een maximale gevan genisstraf van 2,5 jaar. Een eventuele veroordeling kost hem volgens korpsbeheerder Van Graafeiland niet zijn baan, om dat hij al disciplinair is gestraft voor zijn optreden bij Köksals aanhouding. De Turkse gemeenschap vindt de vervolging door het Openbaar Ministerie volstrekt onvoldoen de. De Turken in Venlo hebben nog steeds het gevoel djit de politie anders zou hebben ge handeld als het om een Neder landse en niet om een Turkse arrestant was gegaan. Köksals vader kondigde gister middag aan de conclusies van het Openbaar Ministerie aan te vechten voor het gerechtshof. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hij rept wrevelig van het 'Frits- Bomeffect'. „'Begin dit jaar was er een kopersstaking. Wacht maar tot het laatste moment', zei Bom. En ja, nu is het op. Ik mag hopen dat de mensen ervan ge leerd hebben". Een woordvoerder van de Con sumentenbond zit vrijwel op de zelfde lijn. Hij onderkent wel het mogelijke voordeeltje voor de consument. „Maar ja, het is een kwestie van vraag en aanbod. Je hebt geen enkele zekerheid, niet over een eventuele korting en niet over je bestemming. Neem je 's winters rustig de tijd om je vakantie te boeken, dan kun je vergelijken en onderzoeken. Daar kom je bij last-minute-rei- zen eenvoudig niet aan toe. Nee, wij zullen dat de mensen dus ook niet zo gauw aanbevelen". Den Haag (anp) - De belang rijkste reden dat buitenlan ders die hier wonen niet kie zen voor de Nederlandse na tionaliteit is de onbekendheid met de voorwaarden voor na turalisatie en de verandering van de rechtspositie. De belangrijkste reden om het wél te doen is dat met een Ne derlands paspoort geen visum nodig is voor de landen in West- Europa. Dat blijkt uit het rapport 'Motie ven voor naturalisatie' van het Wetenschappelijk Onderzoeks en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie, dat gisteren openbaar is ge maakt. Het WODC hield ruim 600 inter views onder Marokkanen, Tur ken, Tunesiërs en Kaapverdia- nen. Van elke groep had onge veer de helft van de personen alleen de nationaliteit van het land van herkomst; de andere helft de Nederlandse of allebei de nationaliteiten. Als voor de Nederlandse natio naliteit wordt gekozen, is dat vaak uit praktische overwegin gen. Een persoonlijke band met Nederland of zich 'Nederlander voelen' blijkt zelden de door slaggevende reden voor naturali satie te zijn geweest. Als men het Nederlanderschap heeft, blijft men zich toch 'Turk of Marok kaan' voelen. Staatssecretaris Kosto van Justi tie heeft laten weten dat het ministerie voorlichtingsmateri aal voor geïnteresseerde vreem delingen zal ontwikkelen. Kunt u het volgen, volg dan mee. Vorige week kon je met een gerust hart met 24,99 kilo hasj in je bagage richting Schiphol vliegen, want als je gepakt werd, werd je hooguit teruggestuurd. Het Openhaar Ministerie in Haarlem had die richtlijn in het leven geroepen, want als al die 'kleine' smokke laars vastgezet zouden moeten worden, dan liep het met het cellentekort helemaal uit de hand. Nu ziet het er naar uit dat hasj-smokkelaars die op Schiphol met minder dan 25 kilo drugs arriveren, alsnog in voorarrest in de cel belanden, omdat hun hogere straffen te wachten staan. Althans, dat wil de minister van Justitie, en hij komt met dat voorsteI om aan het buitenland duidelijk te maken dat het Nederland wel degelijk ernst is met de bestrijding van drugssmokkelaars. Hasj-smokkel wordt op die manier een zwaarder vergrijp en dat zal tot gevolg hebben dat de beperkte hoeveelheid cellen sneller vol raakt. Met wat fantasie zou je kunnen bedenken dat al die haaks op elkaar staande voornemens bedoeld zijn om smokkelaars in spe zo te verwarren dat ze het wel uit hun hoofd laten om nog drugs naar Nederland te brengen. Maar de praktijk zal dus worden dat de druk op het aantal cellen toeneemt en dat de controle op den duur minder scherp wordt. Dat komt ervan als je gaat smokkelen met je normen. MERIJN 'Meldpunt ritueel misbruik niet nodig" Den Haag - Staatssecretaris Kosto (Justitie) vindt het vooralsnog niet nodig een spe ciaal landelijk meldpunt in te stellen voor onderzoek naar en opsporing van ritueel mis bruik van kinderen. Dat blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op schriftelij ke vragen van CDA, PvdA. WD, D66, Groen Links en RPF. Kosto (zie foto) vindt dat de bestaande bureau's Ver trouwensarts inzake Kinder mishandeling en de Stichting Korrelatie voldoende uitgerust zijn om meldingen van ritueel kindermisbruik te behandelen. De eerste signalen van ritueel kindermisbruik dateren van 199U. Twee jaar later rapporteerde de Inspectie Jeugdhulpverlening aan het ministerie van Justitie dat enkele instellingen melding hadden gemaakt van rituele mishandeling van kinderen. Nader onderzoek leverde geen harde bewijzen op. Smit-Tak gaat U-boot bergen Rotterdam - Het Rotterdamse bedrijf Smit-Tak gaat begin augustus in het Kattegat bij Denemarken een Duitse U-boot uit de Tweede Wereldoorlog bergen. Het gaat om de U 534 die aan het einde van de oorlog samen met vijf andere Duitse onder zeeërs door de geallieerden tot zinken werd gebracht. De bergers rekenen erop dat het wrak, dat op een diepte van 62 meter ligt, historische kostbaarheden herbergt. Opdrachtgever is een Deens weekblad. De bedoeling is dat het geborgen wrak wordt tentoongesteld in een museum dat spe ciaal daarvoor wordt gebouwd. Bisschopswijding Wiertz op 25 september Roermond - De wijding en installatie van deken F. Wiertz (50) van Heerlen tot bisschop van Roermond heeft op zaterdag 25 september om 10.30 uur plaats in de kathedraal van Sint Christoffel te Roermond. Dat heeft een woordvoerder van het bisdom dinsdag meegedeeld. De wijding dient te geschieden door drie bisschoppen. Hoofd consecrator is de voorzitter van de Nederlandse bisschoppen conferentie, kardinaal dr. A.J. Simonis, Welke bisschoppen hem bijstaan is nog niet bekend. Minder zieken in gezondheidszorg Zeist - Het ziekteverzuim in de gezondheidszorg is vorig jaar opnieuw gedaald van 7 naar 6,7 procent. Het aantal ziekmeldin gen bleef ongeveer gelijk, maar de gemiddelde ziekteduur daalde van 14,9 dagen per werknemer naar 13,7. In 1991 waren dat nog 16,1 dagen. De Bedrijfsvereniging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke belangen (BVG) schrijft dit in het jaarverslag toe aan de verbeterde aanpak van ziekteverzuim en arbeidsongheschiktheid. De instroom in de wao liep terug van 22 op de duizend werknemers naar 20. Het aantal 'beter-meldingen' binnen de twee wachtdagen van de ziektewet liet een sterke toename zien. aldus het jaarverslag. Het beleid van de bedrijfsvereniging is vooral van invloed op het langer durende ziekteverzuim en ook dat liep terug. 'Fraude ziekenfondskaart valt enorm mee' Rijswijk - Slechts incidenteel maken buitenlanders misbruik van de ziekenfondskaart van een familielid dat in Nederland woont. Dat stelt staatssecretaris Simons van Volksgezondheid dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. Simons baseert zich op een onderzoek van de Ziekenfondsraad, die begin dit jaar bij fondsen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag maar enkele gevallen van fraude heeft geconstateerd. De VVD in de Kamer wilde opheldering van Simons, nadat een landelijke krant drie weken geleden had bericht over een miljardenfraude met ziekenfondskaarten.Het zou gaan om al lochtonen die zieke familie of vrienden uit hun geboorteland laten overkomen om op hun ziekenfondsbewijs gratis medische hulp te krijgen. Voorbijganger steekt overvaller neer Amsterdam - Een 54-jarige man heeft dinsdagmiddag in Amsterdam een 34-jarige stadgenoot neergestoken die zojuist een juwelier in de Leidsestraat had beroofd. Op het moment dat de steekpartij plaatsvond, hield de overvaller een pistool gericht op het hoofd van een vrouwelijke politie-agent. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie dinsdagavond be kendgemaakt. De overvaller ging er met een sieradenbuit van door en kwam op straat oog in oog te staan met twee agenten. Hij dreigde daarop de vrouwelijke agent dood te schieten. Een toevallige voorbij ganger trok zijn mes en schakelde de overvaller met één steek uit. De overvaller moest naar een ziekenhuis worden vervoerd om aan zijn verwondingen te worden behandeld. Hij verkeert niet in levensgevaar. De voorbijganger werd aangehouden en voor verhoor meegenomen naar een politiebureau. Volgens politiewoordvoerder Wilting had de 54-jarige man 'alle begrip' voor deze gang van zaken. De man is dinsdagavond na verhoor heengezonden.

de Stem | 1993 | | pagina 3