O EN! 1! a i 1 Massale deportatie moslims OJ PRUIMING! E ICAPIM" NU ALLES VOOR BODEMPRIJZEN! BEKENDMAKING Hof Domburg presenteert kampeerders dure rekening Nijmeegse Vierdaagse begonnen Buitenlandse vrouwen verkiezen Griekse Adonis in bed Ibl 3 ui L3J Kroatische militairen houden etnische zuivering in Mostar Opmerkelijke stijging van aantal vliegtuigongelukken Schippers gaan praten Veel toeristen wachten tot laatste moment met boeking loeteclausule triteert Lland dreigt Ifglianistan lager peil Mississippi PO iji schrapt ije dag tii Charles De Vlaamse Bakker mse Bakker aanbiedingen: E ZEEUWSE BOLUSSEN BEBAKKEN OLIEBOLLEN 5 00 chter Freeh euwe FBI-chef foede over (itspraak taak-Koks al Merijntje ZONNIGE ZOMER AKTIE DE EIKEN SCHUUR 4StBIBLI077yl ^NEUZEN HULST SI Hoofdstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 E STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang WOENSDAG 21 JULI 1993 I I I I sportieve gymp 'Ides uit diverse kleuren. Maten 24-46 Leuzen - Bewoners van de fcschreven buurtschappen in [Kanaalzone zijn gepikeerd de boeteclausule in de lp./sloopcontracten. Ze vin- Vdeze strafmaatregel in strijd teerder gemaakte afspraken Uitgaan van 'een goed en Uenlijk' overleg. Een aantal toners voelt zich gebrand- Lt als profiteur. fË ZEELAND - Cl I Lkou - Rusland heeft Afgha- Ban met aanvallen gedreigd in Jioord op aanvallen die van- l.tfghanistan op Tadzjikistan Tjen gepleegd. Rusland zorgt (Tadzjikistan voor de grensbe- j en zou zich met het oog |ie verhevigde onrust langs de li opmaken om zijn militaire bezigheid aanzienlijk op te Aoeven. Iverse 42 29. MÉMMÉIMM 36-46 xHfi p vart 19. I M I 9.-1 Szydlowskiplein 16 4571 EW Axel Tel. 01155-4326 DE MARATHON MARKT: j g 21 juli 4 stuks 2,50 op=°P kg 22 juli fl ROZUNENBROOD 2,79 (max. 2 per klant) 3 juli 8 stuks w,v !^DEZE KRANT: WOAAG 2 KATERNEN :"uen-/Buitenland '"nenland ï'J'tenland Wnomie/Beurs !D0rt leeland Gids '^-programma's A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D2 Van onze verslaggever Breda/Domburg - Het zwaar verliesgevende Walcherse re creatieoord Hof Domburg heeft een groep vaste cam- pinggasten de rekening ge presenteerd. Waren de tarie ven voor een seizoenplaats sinds eind jaren tachtig al bijna verdubbeld, volgend jaar komt er in een klap nog eens bijna vijftig procent bij. De gedupeerden - een kleine vijftig gasten, onder wie veel Brabanders - betalen nu 2800 gulden voor het hele seizoen, plus driehonderd gulden voor de winterstalling; met ingang van 1994 worden die bedragen 3950 en 550 gulden. Hof Domburg schermt zowel met een wachtlijst als met de toege nomen aantrekkelijkheid van het park, dat er het kuuroord annex zwembad De Parel bij kreeg, om de verhoging te rechtvaardigen. De term 'winterstalling' is trou wens geschrapt uit de Domburg- se woordenlijst. Dat heet nu 'winterkamperen', want de luxe voorzieningen-zijn het hele jaar door toegankelijk. Krijgen de gasten niet een gratis kaartje voor De Parel? Maar daar zitten de getroffen toeristen helemaal niet op te wachten. „Wij hebben alle ver anderingen van de laatste tien jaar meegemaakt. Nou, vele wa ren onaangenaam," zegt een gast, die uit vrees voor een ver velende vakantie maar liever anoniem blijft. „Verhuizen moesten we ja, maar verder... Wij hebben ook nooit om dit zwembad gevraagd, want het is geen zwembad, maar een speelbad." Hij denkt dat veel van zijn lotge noten met de rug tegen de muur staan. „Zo'n caravan verplaats je niet zomaar even. Mensen hebben er veel in geïnvesteerd, materiaal daarheen gesleept, en wat moeten ze nu? Ze staan met de broek omlaag bij de prosti tuee, ze kunnen geen kant uit, zijn echt lamgeslagen." 'Wegjagen' noemt hij het, 'want ze hebben die plaatsen natuur lijk nodig om straks bungalows te kunnen bouwen'. „De ge meenteraad van Domburg heeft net deze week besloten om er bungalows bij te bouwen. Dat moet wel op de plaats van de camping, want grond kunnen ze daar natuurlijk niet voor kopen, daar hebben ze geen geld meer voor." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 iuis - Het waterpeil van de Hikaanse rivier Mississippi |ieer aan het dalen, nadat het it week een hoogte-record be- van 14,5 meter. Weerkun- tn verwachtten ondanks lispelde onweersbuien geen ke regenval meer. Deson- b zal het weken duren voor- het water voldoende is ge ldat de overstroomde gebie- weer droog zijn. De over- «jingsramp heeft aan zeker nensen het leven gekost. ihington - De Amerikaanse sdent Bill Clinton heeft gis- s de New Yorkse rechter Freeh benoemd tot het (ate hoofd van de Ameri- le federale recherche FBI. th's voorganger William Ses- werd maandag ontslagen lat hij misbruik had gemaakt tde voordelen van zijn ambt. BUITENLAND-A4 o-Fiji, het enige land dat de ?ardag van prins Charles it met een officiële vrije dag, 4 besloten deze traditie aan «ilgen te hangen. Dit jaar lende Fijiers op 15 november het laatst vrij krijgen ter |van Charles' geboortedag, vindt dat de Britse troonop- jer die toekomstige functie langer waard is vanwege t strubbelingen over zijn pri- teen. - De Turkse gemeenschap raio is verontwaardigd dat Hie de agenten die begin pri betrokken waren bij de fiouding van Hüsseyin Köks- tiet verantwoordelijk stelt f'zijn dood die hier op volg- laE BINNENLAND - A3 36.879 Wandelaars zijn gisterochtend in alle vroegte van start gegaan voor de eerste dag van de 77ste Nijmeegse Wandelvierdaagse, het grootste jaarlijkse wandelfestijn ter wereld. Ondanks de slechte weersverwachtingen voor de komende week is het aantal deelnemers ruim vijfhonderd hoger ten opzichte van vorig jaar. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Schiphol - Het aantal ongelukken met passagiersvliegtuigen is in het eerste half jaar van 1993 opmerkelijk gestegen. In totaal waren er 23 voorvallen waarbij 571 doden vielen tegen 16 ongelukken met 286 dodelijke slachtoffers in 1992. Vooral het aantal ongelukken zijn daardoor onbekend met de met Oosteuropese vliegtuigen neemt toe. Volgens deskundigen van het Britse onderzoeksbureau Air claims zou deze toename deels worden veroorzaakt, door het op de markt komen van Oosteuro pese vliegtuigen en bemannin gen. Ongelukken met dergelijke toestellen veroorzaakten ruim 300 dodelijke slachtoffers in de eerste helft van dit jaar. „De vliegtuigen zijn over het algemeen in orde, probleem zit hem de bemanningen," meent David Learmount, één van de onderzoekers. „De Oosteuropese bemanningen spreken over het algemeen slecht Engels, de voer taal in de luchtvaart." „Daarbij vliegen ze boven voor hen wildvreemde gebieden en lokale voorschriften. Vroeger was het niet nodig om de Wes terse voorschriften te kennen, omdat ze daar zelden kwamen." De vliegtuigen van Russische makelij zijn evenmin uitgerust met moderne apparatuur, zodat ze bijvoorbeeld niet kunnen lan den bij mist. Een Russische Tu- polev 154 landde in India 700 meter naast de startbaan, waar bij alle 165 inzittenden omkwa men. Vooral landen in het Mid den- en Verre Oosten huren vliegtuigen en bemanningen van de GOS-landen. Desoriëntatie van de vliegers vormt ondanks alle techniek een steeds groter probleem. Iets wat vooral naar voren komt in berg achtige omgevingen. Mostar (rtr) - De Kroati sche militaire politie in de Zuid-Bosnische stad Mostar is begonnen met de deportatie van honderden islamitische mannen. Te gelijkertijd houden zij de stad gesloten voor de VN. Journalisten waren er maandag getuige van hoe de Kroatische militaire politie honderden mos lims overbrachten naar de plaat selijke helipoort, een vliegveld voor helikopters, dat in het re cente verleden eerder is gebruikt als gevangenenkamp voor mos lims. Vijf vrachtwagens en een 'bus bleke en uitgemergelde mannen, de meesten in burgerkleding, waren aangevoerd uit het kilo meters verderop gelegen Caplji- na, een bolwerk van de Kroaten. Journalisten die de wagens volg den, mochten niet met de gevan genen praten en kregen van de soldaten -geweren in de aan slag - te horen dat ze moesten opstappen. De gevangenen keken niet op of om, hun blik gefixeerd op de grond. Ze wisselden geen woord, terwijl een tiental Kroatische bewakers het transport in de gaten hielden. Mostar is al drie weken vrijwel ontoegankelijk voor VN-solda- ten en hulpverleners. Al even lang waarschuwen VN-hulpver- leners dat Mostar en omgeving het toneel zijn van grootschalige etnische zuiveringen, een inmid dels berucht fenomeen in het voormalige Joegoslavië waarbij de ene bevolkingsgroep met ge weld de ander uit stad of streek verbant. De meeste moslim-mannen tus sen de zestien en zestig in Mostar zijn gearresteerd en ge scheiden van hun families. „Deze mensen zullen door een internationale organisatie ver voerd worden naar buiten de stad", verzekerde een van de politieagenten. Niettemin verwees de leider van de Bosnische Kroaten, Mate Bo- ban, de berichten over etnische zuivering naar de prullenbak. Tijdens een ontmoeting met be velhebber Francis Briquemont van de VN-vredesmacht in Bosnië ontkende Boban alle aan tijgingen. „Hij zei dat ze een paar krijgsgevangenen hebben gemaakt, onder wie geen bur gers, en beschuldigde de moslims van etnische zuiveringen", aldus VN-medewerker Victor Andreev, die bij het gesprek aanwezig was. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Aristootteles Van onze correspondent Ab Coerant Athene - De Griek is de beste min naar in de wereld. Een brandend internationaal vraagstuk is daarmee opgelost. Een Canadees opinie-on derzoeksbureau heeft na een diep gaande studie vastgesteld dat de Griek een plaats verdient in het Gui- ness Book of Records. De Griekse man laat de Italiaan ver achter zich. Deze klassieke 'latin lover' krijgt maar een bescheiden derde plaats. Het opinieonderzoek is verricht onder vijfduizend vrouwen in twintig landen, Als tweede op de ranglijst van de min naars komt - en daar zult u, lezer, mis schien van opkijken - de Australiër. En om een vraag te beantwoorden die u natuurlijk niet stelt, maar die wel op uw lippen brandt: de Nederlandse man slaat in bed blijkbaar zo'n pover figuur dat hij maar helemaal niet wordt genoemd. Uw correspondent staat helemaal niet versteld van deze uitslag. Dat de Griekse man namelijk seksueel superieur is, is in Griekenland een publiek geheim. Niet voor niets strijken jaarlijks tienduizenden klapwiekende dames uit West-Europa in leeftijdsgroepen van 16 tot 96 hier neer om zich te vermaken met het inheemse mannelijke schoon. Buitenlandse teenagermeisjes, nauwelijks hier op het vliegveld gearriveerd, vallen in de armen van hun totaal onbekende Adonissen, die in de aankomsthal staan te posten. Onnodig te zeggen dat deze meisjes zich daarna zo snel mogelijk reppen naar het hotel om daar hun even tuele ongereptheid te verliezen. Maar ook rijpere dames die blijkbaar te stoeien hebben met een te ruime erfenis of alimentatie komen hier kattekwaad uithalen. Als een uitwas van de bloeiende Griekse toeristenindustrie is hier een soort be drijfstak ontstaan van zogenaamde 'ka- makis', dit betekent Griekse minnaars, die de patriottische taak op zich hebben genomen de buitenlandse toeristendames hier in Griekenland een gezellige tijd te bezorgen. Onder deze jongelui zijn er die zich inspannen vanwege het geldelijk gewin. Maar dit geldt zeker niet voor allen. Er zijn er genoeg die dit werk doen uit louter hobby, of passender gezegd, uit liefhebberij. Een portier van het chicste hotel in Athene heeft mij eens verklapt dat er regelmatig nogal aristocratische dames van middelbare leeftijd - niet zel den Nederlandsen - bij hem voor de balie verschijnen en hem dan een visitekaartje in de hand drukken met snorkende tek sten zoals 'Socrates bobodopoulos, Greek lover'. De hotelportier moet dan bellen en bin nen een half uur verschijnt er dan een beeldschone jongeman, een soort bruin verbrand Apollo-beeld. Het kostuum is meestal eender: een wijd open zwart hemd, gouden kettingen en kruisen op de harige borst. Zo'n Griekse God gaat dan een paar weken aan de haal met oma en de tijd wordt bepaald niet alleen gevuld met het dansen van de sirtaki. Vaak zijn deze 'toeristenneukers' niet anders dan jon gens van het platteland die het olijven rapen en sinaasappels plukken moe zijn en weieens wat anders willen. Voor hun geestelijke bagage hebben ze zelden een kruier nodig, want het enige wat ze immers denken is dat het heelal rond hun geslachtsdeel draait. Als 's win ters het jachtseizoen is gesloten, komen de kamakis bijeen om de belangrijke De actievoerende binnenschippers hebben oud-minister Biesheuvel als bemiddelaar in hun conflict met minister Maij van Waterstaat. Ondertussen zetten zij hun blokkades voort. ZIE BINNENLAND-BUITENLAND-A2 ZIE BINNENLAND-A3 Het wordt een dag met afwisselend bewolking en opklaringen. Een regenbui blijft evenwel mogelijk. De wind stelt weinig voor. Gewoon een redelijke dag ondanks temperaturen onder normaal. Ze klinkt haast ongeduldig. 'Zegt u 't maar. Waar wilt -u heen?' Agnes van D-Reizen in Breda denkt dat de verslaggever aan vakantie toe is. Want de vraag luidde of zij nog last-minutereizen in de aanbieding heeft. Als daar niks persoonlijks achter blijkt te zitten, schakelt ze zake lijk over. Ja, het klopt wel dat de vraag op het ogenblik groot is. Aangemoedigd door lieden als vakantieman Frits Bom wachten veel mensen tot het laatste mo ment om een reis te boeken. Gokkend op een voordeeltje. De vakantieganger-van-het- laatste-moment wacht een pret tige korting, heeft Bom beloofd. En als dat niet de drukte van dit moment in de reisbureaus ver klaart, zie dan maar eens door de beslagen ramen hoe druilerig het buiten is. Na zes mooie zo mers in eigen land waren velen dat gemiddelde weertype verge ten; nu vluchten ze ervoor. Het verstoort vraag en aanbod. D-Reizen, van Agnes, is gespe cialiseerd in last-minutereizen, compleet met een aparte tele foonlijn en een apart krantje over de laatste aanbiedingen. Hoe objectief is dus de voorlich ting? Agnes erkent dat ze een klant, die morgen weg wil, moei lijk kan helpen. „Maar volgende week lukt wel weer hoor." Dat moet Angelique van Reisbu reau Beins uit Oosterhout nog zien. „Het aanbod is bijna nul, vooral voor eind juli. De kortin gen, waar mensen op rekenen, zijn er niet, ze betalen het volle pond. En dat geldt voor alle bestemmingen, in en buiten Ne derland." Verdreven door het slechte weer? „Tja, dan zullen ze toch tot half augustus moeten wachten," zegt ze ferm. G. Zwaan van Meeus Reizen geeft haar gelijk. En laat een waarschuwing horen: „Als je dan nog wat vindt, is het de vraag of het naar hun zin is. Bijvoorbeeld; iemand wil gauw even twee weken naar Gran Ca- naria. Misschien kan ik dan nog een weekje Mallorca regelen, voor de volle prijs. Maar ja, willen ze dat?" VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. gegevens uit te wisselen over het aantal van hun veroveringen van de afgelopen zomer, nieuwe benaderingstactieken en natuurlijk ook wordt de strategie voor het nieuwe jaargetijde uitgezet. Het schijnt dat de kamakis-bond ook heeft aangeklopt bij de overheid om op genomen te worden in de aow. Je kunt immers niet altijd seksueel actief blijven en ook bestaan er wensen tot opname in het nationale ziekenfonds. Dit uiteraard wegens het verhoogde risico van bedrijfs ongevallen. Een van de laatste beslissingen van de kamakis-vereniging is de samenstelling en de uitgave van een praktisch, erotisch conversatiegidsje, in meerdere talen, waaronder uiteraard ook het Nederlands vanwege de steeds stijgende toeloop van Nederlandse dames die hier ook eens hun sprookjesprins willen ontmoeten. Gok is er sprake van een uitbreiding van collectieve kamakisreizen gedurende het winterseizoen naar de thuislanden van hun zomerse geliefden. Zo heeft een on dernemend reisbureau op Rhodos al ka- makis-chartervluchten naar Zweden ge organiseerd om de Scandinavische meis jes gedurende het kille seizoen seksueel niet in de kou te laten zitten. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij bet woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. MMiilÉÉiliÉll Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 480Ö VB Breda. g Dl STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1