J mi Iddy Bouwmans: tekort aan ijzer in bloed Maffia in Marseille belaagt Tour Meer rust was beter geweest' f: h\ De franc-tireurs jaliteit leasen bffSIER LEASEN! fan Dorst Chrysler =r impleet BV TOUR 93 TOUR 93 Tony Rominger komt naar Acht van Chaam RADIO TV VANDAAG MORGEN TOUR //-J 93 V SEL fijdam uit kritiek op ploegleiding over voorbereiding op de Tour Roscioli eindelijk beloond HON VAN TB HEEL JERVARING sch Betonbouw ^lopen supporters sportiefste ijs ioomverzorging ruin-, landschap- en |roenvoorzieningen 1.01613-3199 1 Frank den Ridder [emingsbedrijf Graaumans b.v. rv - hyjm r- 4*« Redacteuren 1'Equipe ontvangen elke dag doodsbedreigingen TOUR 93 TOUR 93 17 JULI 182,5 km MARSEILLE M0NTPELLIER TOUR 93 18 JULI LW 224 km MONTPELLIER PERPIGNAN 1993 jeelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 DESTEM SOOrt 7ATCD ZATERDAG 17 JULI 1993 DEEL B F1* iBastianen Groep SEAT jebweg, Tel. 076-787911/ 3nweg 11-25, Tel. 076-237533 jur. Don. tot 21 uur, zat. 10-17 uur sweg 33, Tel. 01608-33888 JW '1613-3708, Fax 01613-3730 lachtsweg 9 Bavel sreda Irlarrd voor uw nieuwbouw- of ver intoren, bedrijfshallen, schólen, recrea- Penovatie, restauratie en woningbouw. 1 IN DE BOUW Betonwerk L onze verslaggever ej|le - Eddy Bouwmans yin deze Tour tot nog toe grootste teleurstelling in wielerloopbaan ver- Wat het hoogtepunt g. [jet jaar had moeten zijn Et het dieptepunt te wor- Lirotse winnaar van de Classi- des Alpes en van een berge- feein de Dauphiné Libéré, de Klinker in de Ronde van Zwit serland heeft in deze cruciale weken geen macht. Reden: te weinig ijzer in het bloed. „Ik heb toevallig vandaag de uitslag van de bloedanalyse ge kregen. Mijn hemoglobinegehal- te is veel te laag. Hoe het komt, ik heb er geen verklaring voor. Ik heb nu wel ijzertabletjes ge kregen, maar of die helpen weet ik niet. Mijn klassement is intus sen verknald. De afgelopen da gen in de Alpen klom ik in groepjes met renners als Yates, Lauritzen en Nulens. Ja, sorry, maar daar hoor ik toch niet in thuis. Het is een bittere teleur stelling voor me geworden. Ik had me heel veel van de Tour voorgesteld. Een plaats bij de tien eersten zag ik wel zitten, Ik was bezig aan mijn beste seizoen en ineens had ik geen macht meer." Eddy Bouwmans staat op de 42e plaats in het algemeen klasse ment, pal achter Gerrit de Vries. Hij heeft na twaalf etappes al 44 minuten achterstand op Miguel Indurain. „Ik ben in een paar dagen een anonymus geworden. Het is wel prettig dat je nu wat meer rust hebt en dat geen men sen meer om je heen hangen, maar dat was niet de bedoeling. Ik heb de teleurstelling ver werkt. Ik lig er niet wakker van. Wel verbaas ik me hoe vreemd het in zo'n ronde kan gaan. Ik werd in de groep met de klim mers verwacht. 'Ik kon ze niet volgen. Maar ik zie wel de Deen Bjarne Riis met de besten om hoog rijden. Waar haalt die man ineens zijn macht vandaan? Ik begrijp het niet." Bouwmans, vorig jaar veertiende in Parijs en beste jongere, was als kopman van de Histor-Laser- ploeg aangewezen. Zijn ploeg maat Charly Mottet staat echter op de 24e plaats, 18 plaatsen boven hem. Bouwmans: „Je kunt vorm niet op bestelling krijgen, ik zal deze situatie moeten aan vaarden." Eddy Bouwmans haalt een voorraadje drank alvorens aan de lange tocht naar Marseille te beginnen. foto de stem/ben steffen let De Vliert 50, Dorst 4849 ZG Dorst 11295, fax 01611-2648 EN, BETONSTAAL OP MAAT GEKNIPT EN TL BOUWSTAALNETTEN, BEDRIJFSVLOEREN seweg 26 I NB Bavel 101613-2205 bstijn moet vorstelijk zijn «hapjes, barbeque. huzarensalade, Iers, Indische rijsttafels, typische xikale omlijsting mogelijk, zalen voor Je party-service, bedrijfsmaaltijden, Icc van 24 m2 tot 12.000 m2 lor bedrijf en particulier jistbus 92, 4850 AB Lllvenhout jlefoon 076-600075/654849 Ilefax 076-600073 hardingen Tibeschermende verhardingen Bavel X. 01613-3663 ■arseille - In Verdun vond k Raas het afgelopenm dag naar eigen zeggen M te vroeg om bij de Elfen neer te gaan zitten, feu kleine week later left hij die mening dras- sch herzien. Het was al- lans veelzeggend dat de Iders zo spraakzame FordPerfect-ploegleider Itli gisteren in Marseille puil hield voor de media, ij de aankomst noch later hotel was de Zeeuw i vinden voor commen- ir op het uitermate wakke presteren van zijn ■natie in de tachtigste Itgave van de Tour. Door Jacques Eestermans lis raakte in de twaalfde etap- 1 na Eric Vanderaerden, zijn Inde renner kwijt. Yvon Leda- ls. sinds dinsdag vader van jon Kevin, verkoos naar zijn |milie te reizen en stapte onder- Evenals Vanderaerden ''■maagklachten, zo werd naar Éten toe als reden opgegeven, jar meer nog dan om het ver- ran de Fransman moet Raas P grote zorgen maken over de jra. of liever het gebrek daar- van de overgebleven ren- leek Raul Alcala aanspraak Imogen maken op een hoge psering, maar na de Alpenrit- T staat de Mexicaan op een peiden 35e plaats in de alge- F rangschikking op 36.26 piten van gele-truidrager Mi- P Indurain. Zijn pionnen voor T vlakke doen het al niks be- F Sterker: Jelle Nijdam, Frans i®en en Edwig van Hooy- I rijden onzichtbaar mee in luwte van het peloton. Al F voor de Belg dat hij met de l'eeën kampt van een griep- Psl in de eerste Tour-week. P gezondheid van Maassen en iron laat echter niets te wen- Wer, hetgeen hun vormge- P des te schrijnender maakt. 1*1 de Italianen rijden te f1 voor ons op het terrein fi"1' ?,nze sla§ zouden moe- T slaan," gaf Frans Maassen, F® samen met provinciege- I' Danny Nelissen (hij heeft van rug, zitvlak en keel) P'genwoordigd in het eerste «tgroepje van de dag, onom- Ipi ^aassen: „Italiaanse 1 djden gewoon te hard s." fOTO DE stem/ben steffen wonden toe. „We komen ge woonweg kracht te kort bij hen. Vraag me niet naar de oorzaak, want die ken ik niet. Het is alleen een feitelijke constatering. Het moreel van de Nederlandse renners behoeft hoog nodig een injectie, dat weet ik wel. Voor mijn part behalen jongens als Nelissen of Den Bakker een rit- zege, als er maar iets gebeurt." Volgens de Limburger heeft Raas nog niet met z'n vuist op tafel geslagen, zoals hij dat in het verleden nog wel eens wilde doen. „Ach, dat heeft toch geen zin, zolang wij er in de koers als dooie vogeltjes bij zitten. Het is ook geen kwestie van besluite loosheid, of iets dergelijks. We doen allemaal ons best, maar er zit niks in." Jelle Nijdam, de rechterhand van Raas in de wedstrijd, noem de de situatie voor de ploeg zelfs hopeloos. „We hebben nog een paar dagen voor de boeg, waar op we iets zouden kunnen recht trekken, maar ik geloof er niet zo erg meer in. Het is hopeloos, zoals het nu gaat," verwoordde Nijdam gisteren zijn gevoelens in de grootste havenstad van Frankrijk. „We kunnen het tem po volgen, en daar houdt het mee op." Ook de Westbrabander zegt niet precies te weten waarom de ploeg zo slecht draait. Maar hij heeft wel geconstateerd dat het collectief niet meer is wat dat eens is geweest. „We zijn als ploeg niet sterk genoeg in verge lijking met bijvoorbeeld een ploeg als Carrera. Ik denk dat we ons in de breedte zullen moe ten versterken, willen we weer onze oude positie in het peloton kunnen innemen." Nijdam liet zich ook ontvallen dat hij niet erg gelukkig was geweest met de voorbereiding op de Tour. „Het programma vond ik niet denderend," uitte de koerskapitein als kritiek op de ploegleiding. „We hebben nog nooit zoveel gekoerst als in de aanloop naar deze ronde. Ik denk dat het beter was geweest als we wat meer rust hadden ingelast. Al is het moeilijk in te schatten of dat ook dè reden is van onze slechte benen. Het heeft er wellicht mee te maken." De controle van de Banesto's (de ploeg van gele trui-drager Miguel Indurain) tijdens de etappe van gisteren. foto an Marseille - De intense span ning was op het gezicht van Tour-directeur Jean-Marie Leblanc af te lezen. Vorig jaar in het Baskenland werd de Tour bedreigd door de ETA, de Baskische afschei dingsbeweging, die auto's van de Tour-karavaan in brand stak en in San Sebas tian bommen liet ontploffen. De maffia in Marseille had voor gisteren aanvallen op de Tour-karavaan aange kondigd. De reden: Het sportblad l'Equipe, dat de Tour mede organiseert, heeft de .laatste tijd in felle commentaren de winnaar van de Europacup I Olympi- que Marseille veroordeeld wegens het omkopings schandaal in Valenciennes. Het voetbalschandaal leidde tot de arrestatie van de directeur van Olympique en tot justitiële verhoren van Bernard Tapie, de schatrijke voorzitter van de club, die in Marseille als radi cale socialist een populaire po liticus is. De commentaren in l'Equipe over deze kwestie werden door de gevreesde on derwereld van Marseille opge pakt als een belediging. Sinds twee weken worden op de re dactie van l'Equipe in Parijs dagelijks doodsbedreigingen Door Jean Nelissen uit Marseille ontvangen. Er is vele keren met bomaanslagen tegen de Tour gedreigd. De directie van de Tour de France nam deze bedreigingen zo ernstig dat de afgelopen da gen in het geheim op het hoog ste niveau overleg is gevoerd met de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Over wogen werd om de aankomst van de twaalfde etappe niet in Marseille maar in een andere stad te laten plaatsvinden. Dit stuitte echter op grote organi satorische problemen. Daarop besloot de Franse regering de geheime politie in te zetten. Gisteren was in Marseille een enorme politiemacht op de been. Geheime agenten in bur ger bewaakten de centra van de Tour-organisatie, de perma nence, de perszaal en de par keerplaatsen en ze vormden een stille ring rond de aankomst plaats waar echter alleen een groep protesterende arbeiders van de communistische vak bond CGT voor enig kabaal zorgde. l'Equipe heeft slechte ervarin gen met de stad Marseille. Twee jaar geleden werd er een bijkantoor van het populaire sportblad in Marseille geopend. Het bijkantoor, waar één re dacteur en één fotograaf werk ten, heeft l'Equipe noodge dwongen vorig jaar weer moe ten sluiten. Want de onderwe reld liet het kantoor niet met rust. Soms werden in één maand zes inbraken in het kan toor gepleegd en werd alles geroofd, de fax, de telefoons, de dossiers. De auto van de redac teur werd meermalen gestolen en heel vaak leeg geroofd. Escorte Voor gisteren hadden de hon derden redacteuren, fotografen en medewerkers van l'Equipe, het zusterblad Le Parisien Libéré en de Tour-organisatie opdracht gekregen zich in Mar seille uiterst discreet te gedra gen en zo snel mogelijk na hun werk de stad spoorslags te ver laten. De auto's van de organi satie werden bewaakt door spe ciale eenheden. Niemand van het personeel mocht in Marseil le overnachten. De Tour-direc tie, de organisatie en het perso neel sliepen onder politiebewa king 150 kilometer van Mar seille vandaan in Nimes, de stad die ze onder escorte be reikten. Bomaanslagen werden gisteravond in Marseille niet gehoord. Wel vulde aan de Vieux Port het geluid van poli tiesirenes veelvuldig de druk kende avondlucht. Zo spannend als de dag wegens de maffia-dreiging verliep, zo saai was het verloop van de langste etappe. De 27-jarige Fabio Roscioli, een helper uit de Italiaanse Carrera-ploeg, mocht 214 kilometer solo rij den. Hij bereikte Marseille met 7 minuten en 14 seconden voor sprong op een achtervolgend groepje van acht en met 20 minuten en 35 seconden voor sprong op het peloton, dat door een valpartij en door een steile helling kort voor de finish nog uit elkaar geslagen werd. De Zwitser Tony Rominger werd door zijn eigen ploegmaat Fe- derico Echave tegen de grond gereden en haalde bij de val partij zijn linker knie open. Op dat moment demarreerde gele truidrager Miguel Indurain. Hij probeerde (Rominger, later: „Wat een valserik!") profijt te halen uit de valpartij van zijn concurrent. Dat lukte niet, want Rominger sloot voor de finish weer aan bij het peloton en kreeg dezelfde tijd als Indu rain. Van onze verslaggever Marseille/Chaam - De organisatie van de Acht van Chaam, die op woensdag 28 juli voor de 55e maal wordt verreden, heeft gisteren in de Ronde van Frankrijk een belangrijke slag geslagen. Via SBB- coördinator Gerrie van Gerwen werd namelijk de Zwitser Tony Rominger, drager van de bolletjes-trui als leider in het bergklassement, voor de 'Acht' vast gelegd. Volgens de voorzitter van het Komitee Acht van Chaam, Ad Coenraads heeft zijn club hiermee een belangrijke slag geslagen. „Ro minger is weer eens iets nieuws voor de Nederlandse criteriums," aldus Coenraads. „Hij is de enige, die het Miguel Indurain in de Tour lastig maakt. De afgelopen jaren hebben wij het vooral bij de Italiaanse Door Frans Oudejans EEN VAN de mooiste jaren voor de Nederlandse wieler sport is 1953 geweest. Nu 40 jaar geleden was het land compleet gek, dank zij de ren ners, die in de nationale Tour- ploeg onder leiding van Kees Bellenaars ongehoorde presta ties leverden. Daar werd ook op aanzienlijke manier aan bijgedragen door Jan Cottaar, wiens stem door bijna alle radiotoestellen tot ons kwam, thuis in de fabriek, op school en kantoor, want iedereen luisterde. De verslag gever kon zijn vreugde niet op, en het land volgde hem daar in. Zelden is 's middags zo weinig gewerkt. Zelfs de Tweede Ka mer onderbrak debatten om te weten wat 'onze jongens' pres teerden. Die jongens waren Wim van Est, de ijzeren, Wout Wagtmans, de spektakelma ker, de broers Gerrit en Adri Voorting, de uitmuntende knechten Thijs Roks en Hein 'Tarzan' van Breenen, de Lim burgse klimgeit Jan Nolten en zijn betrouwbare streekgenoot Jefke Janssen en als derde Limburger Henk Stevens, net als Adrie Voorting en Adri Suykerbuyk (die de witte werd genoemd) een debutant. De 10 moeten allen genoemd worden, want samen speelden ze het klaar Nederland op z'n kop te zetten. Enkelen spron gen er extra uit. Eerst Gerrit Voorting, die in de vierde rit met drie Fransen 5 minuten uitliep en de sprint won. Ne derland versterkte de leidende plaats in het ploegenklasse- ment, dat het team van de eerste dag af aanvoerde. Ste vens en Janssen (na een zware val) kwamen te laat binnen, maar de rest ging door. Jan Nolten zorgde in Bordeaux voor een nieuwe ritoverwin- ning. Daarna kwamen Van Est in Cannes en, tot twee keer toe, in Gap en Montluqon, Wagtmans. Door de klimpres- taties van Nolten en Wagt mans, de talrijke premies voor de strijdlustigste renner, vijf overwinningen in een rit en vier in het dagklassement voor ploegen haalde de equipe een geweldige buit aan Franse francs binnen, 3.7 miljoen. Daar kwam in Parijs 2 miljoen bij dank zij de totaaloverwin ning in het ploegenklasse- ment. Alles samen viel 63.000 gulden te verdienen, in 1953 een enorm bedrag. De franc-tireurs werden de Nederlandérs genoemd, te recht, want om de francs was het begonnen. Na de Tour volgden de huldigingen. Het Olympische stadion in Am sterdam daverde van het ge juich, Chaam trok tienduizen den, in Utrecht, Apeldoorn en waar niet werd de ploeg ge huldigd. Zó intens en uitput tend, dat de renners later tij dens het wereldkampioen schap in Lugano oververmoeid achterop raakten. Het was zo mooi genoeg. Wout Wagtmans, twee etaqppe-zeges in 1953. foto archief de stem Marseille - Vlak voor de Tour was hij nog uitgelachen. In zijn woonplaats Grottamare, aan de boorden van de Adriatische Zee, had hij met zijn dorpsgenoten een weddenschap afgesloten. Fabio Roscioli beweerde onder veel hoongelach een etappe in de Ronde van Frankrijk te winnen. De inzet: een copieus diner voor 25 personen. De hele ploeg van Carrera en begeleiding is uitgenodigd. Gisteren in Marseille, twee dagen voor zijn 28e verjaardag, werd de 'Super Gregario' met het studentikoze brilletje eindelijk beloond. De laatdunkende reacties zullen ongetwijfeld veranderen in oneindige bewondering, want zo zijn Italianen. Na een solo van 182 kilometer won hij aan de Middellandse Zee de langste rit van de jubileumedi tie. Het was de eerste overwinning sinds hij in 1987 beroepsrenner werd. Eén kilometer voor de aankomst balde hij zijn linkervuist naar de mobiele camera, vlak voor de streep sloeg hij twee keer een kruis, zo blij was hij met de lang gehoopte primeur. „Voor de Giro had ik ook al gewed, maar toen kwam ik tien dagen voor het einde ten val en blesseerde mijn rug. Het was lang onzeker of ik aan de Tour kon deelnemen. Ik wist dat ik vandaag een kans zou hebben. Ik was geen enkel gevaar voor het klassement", zei Roscioli glunderend. vedettes gezocht, maar dit keer willen wij een andere koers uitzetten. De komende dagen krijgt ons deelnemersveld het defini- teive karakter. We willen ook de eerste ontwikkelingen in de Pyreneeën nog af wachten." Met Rominger haalt Chaam in ieder geval de Tour-koning van de Alpen binnen. De Zwit ser won beide Alpen-etappes met aankom sten in Serre Chevalier en Isola 2000, ZATERDAG TELEVISIE 13.20-17.35 Nederland 3: Studio Sport met Tour de France, 13e etappe: Marseille-Montpellier, Davis Cup-tennis Nederland- Zweden en World Volleyball League: Nederland-Korea 14.50-16.05 BRT 2/Sport extra: Ronde van Frankrijk, 13e rit: Marseille-Montpellier 18.50-19.20 Nederland 3, Tour de France, samenvatting 13e etappe 22.20-22.50 BRT 1: Sport op Za terdag met Tourjournaal RADIO 14.00-17.00 Radio I Tour de France 22.05-23.00 Radio I Avondetap- pe ZONDAG TELEVISIE 12.00-18.30 Nederland 3: Studio Sport, rechstreeks verslag Tour de France, 14e etappe: Montpel- lier-Perpignan (224 km); Davis Cup-tennis: Nederland-Zweden en World Volleyball League in Den Bosch: Nederland-Korea 14.40-16.45 BRT 2/Sport extra, Ronde van Frankrijk, 14e rit 18.45-20.00 Nederland 3: Studio Sport met o.a samenvatting 14e etappe 21.50-22.30 BRT 1: Tourjour naal RADIO 14.00-18.00 Radio I Tour de France 22.05-23.00 Radio I Avondetap- pe ZATERDAG ETAPPE Rodilhan Tarascon NimesOf>i^i A. i«i Sj&Zwws ^Fara'"s' Mauguio MONTPELLiER- - S, Ctema5 S MARSEILLE ZONDAG <afiTE T A, P P E

de Stem | 1993 | | pagina 9