Pnrkpf rvmwr wea NSSt oon open deur ANC Parkvilla's aan Wilhelminapark te Breda. Airco's 795.- Nederlands Terneuzense Glashande UW SPECIALIST IN GLAS VRAAG EN ANTWOORD 'PARKET plannen in Zi TE KOOP taliaanse VP Jijft op post CONSUMENT 'Kan ik met seizoenswerk toch een hypotheek krijgen?' 'Kan ik mijn huis aan de kinderen geven?' door Wim van der Kleijn DE STEM HESE LANDHUIS TE RUCPHEN Onmiddellijke openbare verkoping Maandag 19 juli van 11.00 tot 18.00 uur De Stationsherberg Leijsenhoek 63, Oosterhout VERHUISBERICHT Westelijke Accountantskantoren k. xeïc^ Nieuwbouw Residentie Batavia NU SPECIALE VOORWAARDEN HUUBREGTS IMMOBILIE 24 UUR SERVICE MAAK NU GEBRUIK VAN DE SUBSIDE Exclusief woongenot voor groenliefhebbers die de stad niet willen missen. ANC had plan voor bevrijding Nelson Mandela DE STEM ZATERDAG 17 JUL11993 „Ik werk in 's zomers een halfjaar als seizoen-werknemer en het lukt me niet altijd om 's winters ook werk te vinden. Dan krijg ik een ww-uitkering. Kan ik dan toch hypotheek krijgen als ik een huis wil kopen?' R.v.D. te Roosendaal De beste mogelijkheid heeft u door een beroep te doen op gemeentegarantie. De richtlij nen voor de beoordeling ken nen voorgenaamd ongeregeld werk (waaronder ook seizoens arbeid valt) een speciale rege ling. Er moeten ook dan jaar opgaven van het brutoloon in de laatste twee volle kalender jaren worden overlegd (dus over '91 en '92). Bij de beoordeling van de toe gestane woonlasten zal dan in principe het gemiddelde wor den genomen van het inkomen dat over het lopende jaar wordt verwacht en dat van de twee voorafgaande jaren.. Overuren tellen overigens niet mee. Sommige mensen met ongere geld werk lukt het echter steeds om werk te vinden. Dit moet eveneens aangetoond worden met inkomstenopga- ven van de afgelopen twee jaar. Maar bij de beoordeling van de toelaatbare woonlasten wordt nu alleen uitgegaan van het inkomen over het lopende jaar. „Wij hebben een eigen huis en zijn op een leeftijd gekomen dat we kleiner willen gaan. Wij willen ons huis niet verkopen, maar op de naam van onze enige zoon laten zetten. Kan dat zomaar?" G.v.B te Breda Als het aan staatssecretaris Van Amelsvoort van het Minis terie van Financiën ligt, moe ten kinderen die het huis van hun ouders op hun naam heb ben gekregen daar straks meer belasting over betalen. Een wetsvoorstel van die strekking is onlangs naar de Tweede Ka mer gestuurd. Dat zal met na me gelden voor constructies waarbij het huis op papier aan de kinderen' wordt verkocht, Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. maar waarbij de ouders het recht van bewoning ofwel het recht van vruchtgebruik hou den. De kinderen zijn dan 'blote eigenaars', want ze kun nen in feite niets met het huis doen zolang hun ouders nog leven. Financieel is dit een zeer gun stige constructie, met name als de vrije waarde in het ouder lijk huis het belangrijkste be standdeel van het vermogen is. Als de 'ouders ooit naar een bejaarden- of verpleeghuis moeten, ontlopen ze daardoor dat ze interen op het vermogen in dat huis. Volgens de Wet op de Bejaardenoorden wordt voor de bepaling van de eigen bijdrage gekeken naar de si tuatie op 1 januari, twee jaar voorafgaande aan het jaar dat positief wordt beslist over op name in een bejaardenhuis. Dus als de zogenaamde indica tie-commissie dit jaar een po sitief advies zou geven, dan geldt de situatie van 1 januarti 1991. Ook fiscaal is het een gunstige oplossing. De verkoopprijs van een met vruchtgebruik belast huis is vaak een stuk lager dan de marktwaarde. Dat scheelt dus overdrachtsbelasting. Ver volgens kan de koopprijs van het huis voldaan worden door dat de ouders jaarlijks gebruik maken van de vrijstellingen van schenkingsrecht. Dat scheelt eventueel later ook nog successierecht. De vrijstelling bedraagt 7272 per kind per kalenderjaar en eenmalig 36.361 als het kind tussen 18 en 35 jaar oud is. Er bestaat trouwens ook vrijstelling van schenkingsrecht bij schenkin gen door grootouders aan kleinkinderen. Die vrijstelling bedraagt 4362 per 24 maan den. Hoeveel lager de waarde van het huis is, hangt van diverse factoren af. Vaak wordt uitge gaan van 60 procent van de verkoopprijs als de woning leeg zou worden verkocht. De Inspecteur der Registratie en Successie kan hier overigens van afwijken en toch de marktwaarde bij vrije verkoop hanteren. Een enkele keer ge beurt dit ook en het is daarom verstandig van tevoren te overleggen. Daarnaast kan de verkoopprijs verder gedrukt doordat 'bloot eigendom' een waardedrukkende factor is. Van belang is hierbij hoe oud de ouders zijn. Meestal geldt het vruchtgebruik tot het over lijden van de langstlevende ouder. Hoe jonger de jongste ouder is, hoe langer het vruchtgebruik normaal ge sproken zal duren en des te minder is daarom de 'blote eigendom' waard. Daartoe wordt een rekenmodel in rela tie tot de leeftijd van de vruchtgebruiker gehanteerd om de zwaarte van die waar dedrukkende werking vast te stellen. Is de leeftijd van de vruchtgebruiker bijvoorbeeld tussen 55 en 60 jaar op het moment van 'verkoop' aan de kinderen, dan is het aftrekper centage 66 procent. Een rekenvoorbeeld, uitgaande van een huis dat bij vrije ver koop 200.000 waard zou zijn, levert het volgende op: - waarde in bewoonde staat (onder voorbehoud goedkeu ring fiscus) is 60 procent daar van ofwel 120.000; - de waardedrukkende wer king van het vruchtgebruik (66 procent als de vruchtgebruiker tussen 55 en 60 jaar oud is) laat daarvan nog 34 procent over, zodat de waarde van de blote eigendom uitkomt op slechts 40.800. Meestal wordt ook nog over eengekomen dat het vruchtge bruik behalve bij overlijden eindigt bij verhuizing. De kans dat de blote eigendom dan eer der 'vrij' komt neemt dus toe. Daarom wordt de blote eigen dom in zo'n geval 25 procent meer waard en komt in het rekenvoorbeeld dan dus uit op ƒ51.000. Al met al wordt de waarde van een huis via de vruchtgebruik constructie sterk gedrukt en dat scheelt de staat blijkbaar meer (overdrachts- en succes siebelasting dan haar lief is. De strekking van het ingedien de wetsontwerp is dat het ver schil tussen marktwaarde en de prijs waarvoor het huis aan de kinderen is verkocht bij de kinderen wordt belast. En wel doordat dit verschil bij het inkomen van die kinderen moet worden opgeteld. Dat kan dus een forse fiscale claim betekenen van al gauw 40 of 50 procent. (Het wetsontwerp gaat overigens over alle con structies met blote eigendom, ook in de puur commerciële sfeer). Een bedreiging is ook dat het wetsontwerp ook reeds afge sloten contracten met blote ei genaren wil aanpakken. In de praktijk zou dat zelfs 5 jaar kunnen teruggaan vanaf het moment dat de wet in de Staatscourant wordt gepubli ceerd. Ongetwijfeld heeft staatsseceretaris Van Amels voort hiermee bedoeld om te voorkomen dat er een run ont staat om nog snel dergelijke constructies aan te gaan. De Raad van State heeft overi gens een negatief oordeel over het wetsontwerp uitgesproken. En de Koninklijke Notariële Broederschap hekelt het feit dat er geen overgangsregeling is voorzien waarmee de terug werkende kracht van de wet wordt beperkt. Hoe de uitein delijke wet eruit zal zien is dan ook onzeker, evenals de datum (of zelfs het jaar) dat <je erdoor zal komen. Wel lijuj waarschijnlijk, gezien 1% gen van diverse Kamerf^ dat er toch een Vanh kim ogelijkhedf ling zal komen. Maar er zijn alternatieven voorbeeld de verkoop huis (in bewoonde staat tegen 60 procent van marktwaarde) aan de ren. Waarna de ouders het) van hun kinderen huren zijn voldoende moj om zowel de verkoop alj betaling van huur soepel regelen. De te betalen kan bijvoorbeeld gecomi seerd worden met de gen van de koopsom door kinderen van de vendien kan ook nu bij afbetaling van de koopsom bruik worden gemaakt van vrij te schenken bedragen. Wel is het verstandig om deze kwesties contracten maken in overleg met nota en/of belastingadviseur, u fouten kunnen ertoe leiden t de fiscus de constructie kwestie niet accepteert olm er langs een omweg claims ontstaan. yan onze redactie buitenland Haag/Sarajevo - Vanaf H vliegbasis Twenthe is gis- eren )en 'ito een groep van twintig lichtmachtmilitairen ver- ner fes St. Martinusstraat 9 opp. 1060 m2, inhoud 650 m3 prijs n.o.t.k. Inl. 01650-54165 in opdracht van Duitse importeur van luchtbehande- lingsapparatuur, dienen i.v.m. niet tijdig afgenomen ca paciteit direct o/tderhaods tegen v.t.v. va6tgésteldé li miet te worden verkocht: 1 - 40 container. Nr. 2087841 inhoudende ca. 590 stuks portable en verrijdbare (nieuw in doos) ('s Winters eveneens te gebruiken als bijverwarming) Merk: SUPERCOOL Laag verbruik. Prijs: De apparaten zijn uiterst geschikt voor kantoren, huis kamers, slaapkamers, caravans en camping. Deze voor particulieren en bedrijven zeer interessante ver koop vindt plaats: Alle prijzen zijn incl. B.T.W. en opslagkosten en de goederen kunnen na betaling direct worden meegeno men. Demonstratie ter plekke. Belast met de organisatie: VREESWIJK VEILINGEN Postbus 1003, 5900 BA Venlo I Inpa parket brengt parket, een voordelige, praktlese en duurzame vloer binnen Ieders bereik. Voor die met een beetje handigheid <^n onze uitgebreide Instruktle de vloer zelf legt en ook voor Ci die 'm door erkende leggers wilt laten verzorgen. Onze 30 Jaar ervaring en vakmanschap staan u terzijde. In onze permanente showroom en magazijnen kunt u ondermeer het volgende bewonderen: eiken planken 13/20 cm breed va. 110,- per m2 grenen rustieke vloerdelen rustiek eiken stroken kastanje massieve stroken Dit Is nog niet alles! va. 40,- per m2 va. 50,- per m2 va. 50,- per m2 Prijzen ongelegd i /i l i Uit een voorraad van ruim 35000m2 leveren wij bijna elke breedte, dikte en houtsoort. BIJ ons ziet u wat u koopt en dat doet niemand ons na, alleen Inpa natuurlijk. Kom eens langs bij: Buitenvest 52 Bergen op Zoom Tel. 01640-54104 Als u bij Inpa niet slaagt, slaagt u nergens p vrijdag 23 juli 1993 zullen wij verhuizen naar een nieuw kantoorpand aan de Nieuwstraat 2, direct naast het gemeentehuis van Oost burg. Dankzij de dagelijkse inspanningen hebben wij een groei doorgemaakt die thans de verhuizing naar een groter en beter pand noodzakelijk maakt. Vanaf maandag 26 juli 1993 hopen wij u vanuit ons nieuwe pand nog beter en efficiënter van dienst te kunnen zijn. Het telefoon- en faxnummer zal niet wijzigen. Wel het bezoekadres. Met vriendelijke groet, Nieuwstraat 2 Postbus 171 4500 AD Oostburg Telefoon: 01170-52959 Telefax: 01170-52351 RIJEN, Zwarte Dijk 18 Op een mooie locatie, in een nieuwbouwwijk gelegen royale woonboerderij met inpandige garage, werkplaats en schuur/caravanstalling op een perceel van ca. 1500 m2. Indeling: hal, woonkamer, ruime woonkeuken met eiken keu keninrichting, kelder, bijkeuken, verdieping met drie slaapka mers, hobbykamer, badkamer, grote inpandige garage en schuur. Koopprijs375.000.- kosten koper Informatie S De makelaar die adviseert Stationsplein 5, Rijen, tel. 01612-26514 A- zaterdag 17 juli van 12 tot 17 uur zondag 18 juli van 10 tot 14 uur op 't Eilandje, dat idyllisch stukje Antwerpen met magnifiek zicht op de stad en haar stroom ruime luxueuse appartementen, 2 of 3 slpks. DE STEM •okken naar het Italiaanse 'illafranca om vanuit de ucht de Moslim-enclaves in losnië te gaan beschermen. een brief aan de Tweede Ka- zegt minister Ter Beek van sie dat maandag aanvul- ,nd materieel wordt overge bracht. In totaal zullen er zo'n eertig extra luchtmachtmensen ir de operatie naar Villafran- Johannesburg (ips) - Het Afr ANC) en de regerende Nasir jijna eens over de vorming vt ;orps. Het korps moet toezi -erkiezingen van 27 april 19 aarvoor. Semi-bungalow, Oude Liesboslaan 277, Breda. Gelegen aan de rand van Breda, in bosrijke omge#| Tot. opp. 5420 m2, vijver en tuinh. met kelder. Infe ling: entree, hal, woonk. 42 m2, open keuken mtt eeth., gr. slaapk., badk. met ligb.douche, toilet, garage, kantoor. Verd.: vide, overt, 2 gr. slaapt, badk. en douche. Het geh. is in goede staat van ui derh. Aanv. in overleg. Vraagprijs 785.000.- k.k, Bit staat in een uitgelekt voor- el dat op 26 juli wordt voorge- igd aan de Conferentie voor een lemocratisch Zuidafrika (Co- esa), waaraan alle belangrijke uidafrikaanse partijen deelne- len. olgens het voorstel moeten sol- iten van de gewapende arm in het ANC en de Zuidafri- lanse Defensiemacht (SADF) in de regering zij aan zij een zo UW VASTGOEDADVISEU Edisonstraat 11 - 481B AR Breda 076-711634 Gevestigd: Mr. F.J. Haarmanweg 34, tel. 01150-18772, 4538 AS TERNEUZEH DUBBELGLAS -□ Kunststof kozijnen -Veranda's Hardglazen winkelpuien Rolluiken Zonwering -□ Spiegelwanden D.S.H. schuifdeur wandkasten Wij willen gaarne vrijblijvend inlichtingen betreffende (hokje aankruisen). Naam: Adres: Postcode: Plaats: -a Tel.: Deze bon in open enveloppe, postzegel is nie: I nodig, zenden aan: TERNEUZENSE GLASHANDEL Antwoordnummer 505, 4530 WB Terneuzen Wij verzorgen uw aanvraag Wie kent in Breda niet het Wilhelmina park, dat prachtige stuk groen aan de rand van de oude binnenstad? Wie zou daar niet willen wonen, aan de rand van een grote vijver, omringd door weelderig geboomte, maar toch met alle geneugten van de binnenstad onder handbereik... Welnu, wellicht wordt uw droom nu werkelijkheid. Want op deze magnifieke lokatie verrijzen binnenkort drie schitteren de parkvilla's met elk 1 2 exclusieve appar tementen en een penthouse, 1 'm Ideaal dus voor groen- en rustliefhebbers die niet buiten de stad kunnen. Allure past bij toplokatie. De architectuur, de ruimte, het komfort, de privacy en de afwerking van de villa's... kortom, alles sluit perfect aan bij de allure van deze toplokatie. Wat dacht u van de extra badkamer voor eventuele logé's, de grote hal met dubbele toegangsdeuren tot de royale woonkamer, de doordachte zichtsituering (alle woon- en slaapkamers kijken uit op het park), de luxe badkamer met ligbad, de 2 ruime slaapkamers, het grote dakter ras als extra naast de eigen terrassen en balkons, de eigen parkeergelegenheid in de ondergrondse parkeerkelder, de... enfin als u echt het naadje van de kous wilt weten, vraag dcm^vrijblijvend - nade re informatie aan. Prijzen appartementen van f 304.000,- tot f 399.000,- V.O.N. Penthouses: f 572.000,- V.O.N. Dit prefect is een ontwikkeling van ERA Bouw BV te Zoetermeer Voor informatie Amsterdam (anp) - Het Afrikaans Nationaal Con gres maakte twaalf jaar ge leden gedetailleerde plan nen voor een spectaculaire ontsnapping van Nelson Mandela en SWAPO-leider Toiva Ja Toiva van Rob beneiland. Mandela en Ja Toiva moes ten op oudejaarsavond 1981 per helikopter van het ge vangeniseiland voor de kust van Kaapstad worden opge pikt. Het plan werd afgelast omdat de gevaren te groot werden geacht. Voorzitster C. Braam van de Anti Apartheidsbeweging Nederland heeft de schetsen van het bevrijdingsplan ja renlang bewaard in een kluis. Begin dit jaar heeft ze de documenten afgestaan aan het ANC. Ze zijn inmid dels tentoongesteld in Kaapstad, zo meldt de Anti- Apartheidskrant. Een helikopter zou vanuit Kaapstad naar Robbenei land vliegen met aan een kabel een grote mand. De helikopter zou vlak boven de luchtplaats van Rob- heneiland gaan hangen, waarna Mandela en Ja Toi va snel in de mand moesten klimmen. De zwarte leiders zouden vervolgens naar een ANC-gezinde ambassade in Kaapstad worden gebracht, be hele operatie zou nog geen vijftig minuten in be slag nemen. Volgens Braam keurde Mandela het bevrijdings plan persoonlijk goed. ATTA Makelaars Haringvliet 82, Rotterdam Tel. 010-411 46 44 (Ook op zaterdag geopend van 9.00 - 17.00 uur) Van de Water Makelaardij Keiweg ,22, Oosterhout Tel. 01620 - 34 008 (Ook op zaterdag geopend van 10.30 - 14.30 uur) Antwoordcoup Stuur mij uitgebreide informatie over de parkvilla's aan Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Deze coupon in een gefrankeerde envelop opsturen naar: ATTA Makelaars, Haringvliet 82, 3011 TG Rotterdam. '!g??Suhu (rtr/afp/dpa) - Genei einebber die centraal staat in m,i 0s en Italië, blijft op ■°gadishu.een h°ge Italiaanse sabber* om boi's hoofd ge- i m een dadelijk emotio- rat omerd- Voor ons is er geen tof7an Zijn terugtrekking uit verklaarde adjunct- perbevelhebber generaal Bus- reauTnnsahet Italiaanse pers" icrét' Z6i dat er nu 'geen tams m°§eliikheid' is dat Ita- rustrir,°epen zich uit Somalië riten H o1 of.naar gebieden an e Somalische hoofdstad eneraai01?131611beschuldigden mtinvonf'01' d'e bet Italiaanse in bj® van 2.600 man troe- idt Pr„en VN-vredesmacht dek „fj1 adeen gehoor te aan 'dracht me en niet aan Seraha nVandeVN. 1 last tbjseemi kwam inder- -,Wiltel»»^Veaaar^Somalië, waar Italië, 6(le nIupc ?tatan en de Vere- Pgswbe?,trachtten hun p VN - bij te legppr >or nnl1fr",Secretaris-gëneraal larschuwri Zaken Jonah !rschrjWforg eren voor de rrhkehjke gevolgen' in- bij te leggen.

de Stem | 1993 | | pagina 4