Altijd en overal bereikbaar Stel Netwerk verzorgt smokkel van vluchtelingen in heel Europa Minister I Een hoge prijs is geen bezwaar Pikant -DE STEM- Sociale dier DE STEM Asielzoekers BINNENLAND BUITENLAND Haakje Bestuursleden universiteit klussen zelf bij DE STEM ZATERDAG 17 JULI 1993 DE STEM Vliegtuigen, treinen, bussen, auto's met of zonder caravan, scooters, bromfietsen en rij wielen van traditionele of ei gentijdse makelij brengen ons in deze vakantiemaanden naar drukbevolkte metropo len, landelijke oorden of tro pische stranden. Of wij daar bij, zoals Homerus van Odys seus zei, ook veler mensen landaard leren kennen, is een wellicht retorische vraag. Va kantie betekende voor mij vroeger een weekje logeren bij een paar ongetrouwde ooms en tantes, die in een oud huis aan de binnenhaven van een klein stadje woonden, met een achtertuin die traps gewijze opliep, een soort split- levelhof avant la lettre. Ook als het regende moest ik die tuin in, want daar bevond zich, in een laag aanbouwsel achter de bijkeuken, wat de Duitsers akoestisch zo sugges tief een Plumpsklo hebben genoemd, bestaande uit vier kant metselwerk, op zithoogte afgedekt met een ongeverfde plank, waarin een ronde ope ning was uitgespaard, die met een dito deksel kon worden afgesloten. Daaronder stond een ton waarin duidelijk hoorbaar datgene terecht kwam wat, naar het woord van Godfried Bomans, de mens nederig houdt. Was dit optrekje door de vermelde sa nitaire uitrusting al een oord dat ik niet dan bij uiterste noodzaak bezocht, een bijko mend ongemak was, dat ik mijn jasje, dat ik veiligheids halve uitdeed alvorens ik het deksel lichtte en mij neerzet te, nergens aan kon ophan gen; in wand noch deur was een daartoe dienend haakje of toevallige spijker te be speuren. Ik heb sedertdien, bij huishoudelijke visites of in hotels en restaurants, heel wat, al dan niet door een retirade juffrouw beheerde toiletten bezocht. Sommige waren verborgen onder een trap naast de provisiekast, an dere achter deuren waarop een gesilhouetteerd mannetje of vrouwtje was aangebracht; sommige betegeld met kost baar aardewerk, andere voor zien van een klein groezelig raampje waardoor men in een verwaarloosde tuin vergeten wasgoed kon zien hangen; sommige beveiligd met kope ren hang- en sluitwerk, ande re zonder dat gerief, zodat men, nederig neergezeten, de deurklink moest vasthouden, zo deze al aanwezig was. Over de inscripties, door voorgan gers of liever voorzitters op de deuren achtergelaten, be waar ik maar een kies en kuis zwijgen. Daaruit zou een zwaarlijvige, op WC-papier gedrukte, scatologische bloemlezing zijn samen te stellen. Maar bij alle verschil in landaard, taalgebruik, maatschappelijke status of kli maat, waar ik ook kwam, ver toonden bijna al deze vertrek jes een opmerkelijke overeen komst met de bescheiden hy giënische inrichting bij mijn ooms en tantes: er ontbrak een haakje! Hoe vaak heb ik niet tevergeefs geprobeerd mijn colbert even op te han gen aan het spijkertje waar- aan al een verjaardagskalen der was bevestigd; hoeveel lusjes van blazers zijn er niet gesneuveld bij mijn pogingen ze over een brede deurkklink te schuiven; hoe vaak zat ik achteraf niet met een natte voering als ik een jasje een ogenblik noodgedwongen over de kraan van het fontein tje had gehangen; hoe dikwijls kwam het ten slotte toch niet op de vloer terecht naast de broek die daar al om mijn enkels hing? Maar hoezeer was ik verrast, toen ik onlangs bij een fietstocht, op het erf achter een landelijke uitspan ning een 'huisje' aantrof met een sierlijk gekruld, smeedij zeren haakje in de wand, ken nelijk afkomstig uit de gang van een gesloopt, ouderwets schoolgebouw. Terecht was er in het midden uit de deur een hartje gezaagd! Erratum In mijn column 'seks' van za terdag 10 juli 1993 is een ver warrende fout geslopen. De daarin vermelde voorlichting werd op de straathoek niet door vrouwelijke, maar door voorlijke leeftijdgenoten ge geven. De meeste meisjes wis ten waarschijnlijk ook nog van niets. Was het u ook opgevallen dat de porties vlees in Oostenrijk niet alleen groot, maar ook lekker gekruid zijn?. Uw constatering sluit moeiteloos aan bij de bevindingen van de Oostenrijkse levensmid- delenpolitie. De nijvere ambtenaren hebben geconstateerd dat 30 procent van de verpakte vleeswaren in supermarkten bedorven zou zijn. De Oostenrijkse zakenman - dat heeft het wijnschandaal wel bewezen - is echter niet voor een gat te vangen. De echt bedorven stukken worden eraf gesneden en wat niet al te erg stinkt wordt gekruid en opnieuw verpakt. Weten we meteen waar die pikante smaak vandaan komt. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directe: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. 3 Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Auto-telefoon, sema foon, draadloze toestel len, antwoordapparaten. Snel sluit zich het net van de communicatie om de moderne mens. Over al en altijd bereikbaar. Soms bittere noodzaak, maar vaak ook verve lend. Beschikbaarheid en prijs van de appara tuur zorgen echter ook voor een snel groeiende groep gebruikers, die er geen genoeg van kan krijgen. Bellen vanuit de tuin of het restaurant. Gepiep op het terras. 'U spreekt met het ant woordapparaat van...' De prijs van de apparatuur zorgt ervoor dat zowat Jan en alleman zich een spriet op het autodak kan permitteren, met een pieper op zak loopt of midden op straat luidkeels staat te telefoneren. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever John Jas In het trendy restaurant Le Bouc in Oosterhout serveert Jelte Los heel re gelmatig de dis aan telefonerende gas ten. „Soms denk ik wel dat ze het erom doen, hoor. Staat leuk. Je merkt wel dat het andere gasten zo nu en dan stoort, maar het is nog net niet zo erg dat we er wat van zeggen. Laatst hadden we een feestje met nogal wat dokters, die hebben zo'n ding natuur lijk echt nodig, maar ze hadden hem ook éllemaal. Zonder uitzondering." Cijfers van PTT Telecom geven aan dat zich bij de autotelefoons in vijf jaar tijd een 'explosie' heeft voorgedaan. Bezaten in 1987 nog 24.000 mensen zo'n toestel, in 1992 waren dat er 166.000. Daaronder vallen zowel de lichtgewicht toestellen met kleine ac cu, als de zwaardere, specifieke auto modellen die met meer of minder ge mak van het voertuig kunnen worden ontkoppeld voor gebruik elders. Bijzonder Enkele jaren geleden ervoer het perso neel van de Casino-bioscoop in Breda het nog als bijzonder als een bezoeker (meestal een arts) de telefoon meenam. „Nu gebeurt dat naar schatting toch zo'n vijf keer in de week, en dat zijn heus niet allemaal medici", zegt be drijfsleider Vincent van Wegen. „Het zijn bovendien de gevallen die we zien. Die hele kleine apparaten stoppen ze in de binnenzak, dat gaat ongemerkt." Niet dat het in de bioscoop voor veel overlast zorgt: in de zaal doen de telefoons het toch niet. „De bezitters weten dat vaak niet, dus maken wij ze erop attent. Dan kunnen ze de toestel len bij ons afgeven, komen we ze halen als er gebeld wordt. Degenen die dat niet doen, zie je soms tijdens de film even de zaal uitlopen om in een rustig hoekje te telefoneren. Of ze doen het in de pauze." De meeste autotelefoons worden nog 'zakelijk' aangeschaft, maar volgens de PTT, die dit nog niet met cijfers kan staven, worden ook die toestellen op forse schaal gebruikt voor het huis- tuin-en-keuken-gesprek. Zo erg als in New York, waar diverse horeca-eta- blissementen al voorzien zijn van stickers die het gebruik van de 'cellu lar telephone' verbieden, is het in Ne derland nog niet. Ofschoon in Amster-. damse café's menig yuppie al éen-beL verbod opgelegd heeft gekregen. Ingeburgerd Nog lang niet verboden is de semafoon. Het hoge piepgeluid tijdens een avond je film, bij een dineetje of het bezoek aan een caféterras raakt zo langzamer hand ingeburgerd. De commotie neemt iets af gezien de nieuwe, geluidloze versies van het apparaat. En dat con trasteert weer met het succes van de semafoon. In 1989 bedroeg het aantal aansluitingen ruim 200.000, vorig jaar lag dat rond de 350.000. De goedkoop ste PTT-semafoon kan momenteel ge kocht worden voor 328 gulden. Er is nu zelfs een semafoon die de aandacht trekt door te gaan trillen. Voor 'arme sloebers' die nog niet de luxe hebben zich in gezelschap door middel van telecommunicatie te laten storen, wacht thuis nog altijd het ant woordapparaat. Voor het einde van dit jaar zal hiervan in Nederland de 600.000e zijn verkocht. De markt hier voor is de afgelopen drie jaar telkens met 100 procent gegroeid. Draadloos Ofschoon de successen van autotele foon, semafoon en antwoordapparaat indrukwekkend zijn, worden ze nog overschaduwd de draadloze huistele foon. Het hebbedingetje van de jaren negentig. „Ik kom bij mensen die een draadloos toestel gebruiken als baby sit", zegt M. Wijtkamp van Calotim, een bedrijf dat over heel Nederland -■ëommunicatie-apparatuur insfhHéerï. „Zo'n toestel heeft vaak een intercom functie, dus als de ouders niet te ver weg gaan, spaart dat een oppas. De prijsontwikkeling van de draadloze telefoon is het laatste jaar zo snel gegaan, dat het ding volgens Wijtkamp allang geen statussymbool meer is. „Zoiets schaf je aan omdat de buren het hebben, omdat het daar zijn nut heeft bewezen." Naar schatting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn er inmid dels bijna een half miljoen draadloze telefoons in omloop. De detailhandel noemt dit een veel te voorzichtig cijfer. En van marktverzadiging is volgens J. Pietersen, uitgever van het vakblad Mobiele Telecommunicatie, nog lang geen sprake: „Voorlopig kunnen im porteurs van draadloze telefoons ze niet aangesleept krijgen." Illegaal Kocht Pietersen enkele jaren geleden voor zichzelf nog een door de PTT goedgekeurd toestel voor 1700 gulden, sinds april van dit jaar bestormt die zelfde PTT de markt met de 'Orlando', een toestel van 249 gulden. De uitgever meent dat veel mensen die ooit een goedkoop, niet goedgekeurd toestel kochten, dat apparaat nu wegleggen voor bijvoorbeeld de Orlando, of een van de andere nieuwe draadloze toe stellen, die door verruiming van de PTT-regels niet langer illegaal zijn. „Het is dan net als met 'een auto met open dak: de volgende moet dat ook hebben." Wil dat zeggeff'dat de bezitter maar moeilijk zonder kan? Pietersen: „Dat dure toestel van mij is dus vorig jaar gestolen. In het begin heb ik die tele foon vréselijk gemist. En juist daarom heb ik besloten er geen meer aan te schaffen. Het gaat prima met een ge woon toestel, net als vroeger." Overigens is het draadloze toestel van de PTT al ruimschoots uitverkocht. Op de Orlando moet nu drie maanden worden gewacht. Ook bij duurdere modellen, geldt het gezegde 'als warme broodjes...' Kermit Voor wie een autotelefoon nog te duur is (prijzen beginnen zo rond 2000 gul- Door Aad Jongbloed Brussel - Alsof het vluchte lingenprobleem op zichzelf al niet tragisch genoeg is, wordt het nog eens extra drama tisch doordat vluchtelingen vanuit Afrika, Azië en Oost- Europa door criminelen wor den beschouwd als big business. Bij de Europese Commissie in Brussel maakt men zich grote zorgen. EG- ambtenaren kennen alle sce nario's, maar zijn niet bij machte de massale illegale binnenkomst te keren of lid staten aan de afspraken te houden. Met name in Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië arrive ren dagelijks duizenden illega len, die voor de grensoverschrij ding een vette prijs hebben moe ten betalen. De prijzen variëren van 150 gulden voor een eenvou dige grensovergang tot 5000 gul den voor een compleet 'ver zorgde' reis naar het land van keuze. Een netwerk van men sensmokkelaars heeft zijn ver takkingen in alle EG-landen, in clusief Nederland. Tot dusver heeft de jacht op de mensensmokkelaars nog weinig resultaat opgeleverd. Onlangs rolde de politie in de Zuidduitse stad Nürnberg een internationa le bende van 9 mensensmokke laars op, die de afgelopen twee jaar circa 2.000 Tamils illegaal naar Duitsland heeft gebracht. De organisatie verdiende aan de smokkel circa 22 miljoen gulden; de vluchtelingen uit Sri Lanka moesten 11.000 tot 14.000 gul den vooruitbetalen. Grote boosdoeners zijn de Italia nen en de Spanjaarden, die vol gens EG-afspraken hun kusten moeten bewaken als zijnde de buitengrenzen van de Europese Gemeenschap, maar die daar weinig moeite voor doen omdat de grootste stroom vluchtelingen die bij hen arriveert toch door reist naar andere EG-lidstaten. Het gemakkelijkst en goed koopst is het voor Oost-Europe anen om de oostgrens van Duits land zonder geldige papieren te passeren. De route voert eerst naar Slubice, de Poolse stad aan de Duitse grens, waar op het grote plein in het midden van de stad de onderhandelingen plaatsvinden met Poolse 'reislei ders'. Als de prijs - tussen de 150 en 600 gulden - is afgemaakt, wordt een tijdstip afgesproken -meestal op dinsdag- en donder dagavond als er druk legaal vrachtverkeer bij de grens is. De vluchtelingen krijgen een papier in handen gedrukt met een adres waar ze zich in de Duitse plaats Frankfurt an der Oder of Eisen- hüttenstadt kunnen melden voor verdere instructies. Vervolgens worden ze via sluipwegen lopend over de grens gebracht of opge propt in vrachtwagens, die dankzij papieren die geen nader onderzoek vergen redelijk ge makkelijk de grens kunnen pas seren. Elders in Polen, aan de oostkant van de Oder, maken Poolse 'han delaren' goede sier met de -dure- verkoop van rubber boten, waar mee de vluchtelingen 's nachts de Oder kunnen oversteken naar Duitsland. De vluchtelingen zijn veel afkomstig uit (ex-)Joegosla vië, Bulgarije, Roemenië en Rus land. Hun aantal wordt op 5000 per week geschat. Duitsland heeft inmiddels overeenkomsten gesloten met Polen, Roemenië, Bulgarije en Tsjechië waardoor het illegalen kan terugsturen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden al 21.800 Roemenen en 18.000 Tsjechen in Duitsland op gepakt en op het vliegtuig naar hun moederland gezet. De vluchtelingen, die aanvanke lijk arriveren in Italië of Spanje, hebben vaak al een gevaarlijke, illegale en dure reis achter de Enkele Iraanse vluchtelingen die illegaal Nederland binnen zijn gekomen, worden weer op het vliegveld gezet. Duizenden vluchtelingen lukt het echter om ongemerkt Europa binnen te komen, vaak met hulp van criminele organisaties. foto anp rug. Zij komen voor het meren deel uit Afghanistan, Somalië, Algerije, Marokko en Tunesië. De meeste welgestelden onder hen hebben het begin van hun reis kunnen maken dankzij toe ristenvisa en hebben dus een ook dure vlucht achter de rug. Een maal in Europa hebben ze, door dat in Europa de binnengrenzen zijn weggevallen, dankzij hun visa alle gelegenheid door te rei zen naar het land waar zij gast vrijheid denken te ontvangen. Anderen zijn in Italië gearri veerd in vaak wrakke passa giersbootjes, die hen afzetten buiten de kust bij Pozallo (Sici lië) of bij Pellaro aan de zuid westkant van de laars. Als on derdeel van de overeenkomst (prijs ongeveer 5000 gulden per persoon, exclusief de reis) krij gen ze een treinkaartje naar Ventimiglia, waar ze opgewacht worden door nieuwe 'reisleiders', die ze Frankrijk binnensmokke len. Vanuit dezelfde landen worden ook vluchtelingen per passa giersboot afgezet voor de kust van Estepona, zuidoost Spanje. Vandaar is het reisschema: per trein naar Jaca, over de grens gesmokkeld worden via het Py- reneëendorp Urdos en dan naar Tarbes, waar de vluchtelingen een adres krijgen elders in Frankrijk. Omdat de binnengrenzen open zouden moeten zijn, zou de grensoverschrijding vanuit Italië en Spanje naar Frankrijk niet meer gecontroleerd hoeven te worden. Opgeschrikt door het grote aantal illegalen dat via Italië en Spanje binnenkomt is de Franse grenspolitie (PAF) echter zeer actief. Zij constateert dat vluchtelingen in kleine be stelauto's de Italiaanse en Spaanse grens worden ove bracht, dat er een route is Pyreneëen waarlangs de vluci! lingen te voet de grens passé" en dat tussen Ventimiglia Menton te voet gebruik genas wordt van een spoortu® waarin al enkele vluchteliif door een trein dodelijk ge® zijn. Tot dusver heeft de PA'; jaar een kleine 4.000 W gearresteerd en teruggest® een fractie van het totale a» dat zijn weg naar elders inWj pa weet te vinden. Volgens 'Brussel' hebben jaar zeker 400.000 vluchteMj via een smokkelroute hun doel bereikt. De meeste va: ontvluchten hun land in de elders betere economische uitzichten te hebben. De3 keiaars hebben hun echte' alleen instructies gegeven' zich te melden voor het ve" van de route, maar ze'Mil ook een adres waar ze ®c,;l hun keuzeland kunnen gen om daar te vernemen taf landelijke procedure is 0®1 kend te worden als PolJ;j vluchteling en dus asiel te gen. In Nederland is er geen gewone activiteit aan de met Duitsland en België- v°9 de EG-afspraken houdt derlandse douane en/of chaussee alleen scherpe c0' in de havens en op de vu den, omdat die volgens spraken als Europese grenzen worden beschouw de in totaal 20.346 vluc fj gen, die in 1992 in ons verblijfsvergunning aan' arriveerden er 3.774 op hol. In 1990 kwamen er ongeveer 18.000 Sere?, vluchtelingen nog vliegtuig in Nederland aa Van onze Haagse redactie pen Haag - De verschillen i. koopkracht tussen de laagst en hoogste inkomens zulle: vermoedelijk uitkomen o; ongeveer één procent, en nie uitmonden in het verwacht 'gat' van rond 2,5 procent. Maar alle inkomens zullen ho dan ook in 1994 koopkracht ver liezen. Dat is de uitkomst vai voorlopige berekeningen van mi den) en een draadloze huistelefoon beperkt, is er sinds een jaar de mit'. Met dit relatief goedkope I (de meest kale versie kost 395 gi kan overal gebeld worden, mits bintij een straal van 150 meter van i 'Greenpoint'. Dat is een zender, w; van er in steden, dorpen en op keerterreinen langs snelwëgen enktij duizenden staan, mèt bordje omi aandacht te trekken. Nadeel van de Kermit is wel d mende gesprekken niet mogelijk zijsj alleen uitgaande. Wellicht dat de 1 daarom nog maar zo'n 10.000 i len verkocht heeft. Om het 'pr( te ondervangen heeft de PTT er oi| langs een semafoon-functie op L Zo'n toestel heet dan 'Greenhopper's kost 881 gulden. De drager ervan k zo opgeroepen worden naar een 1 paald nummer te bellen. FJI'ijl I rmon riTjirW t Kruisingen Bij de Primafoon-winkel in II daal worden van Kermit en hopper, de eigentijdse kruisingen vaj eerdergenoemde apparaten, zo'n a stuks in de week verkocht. Margot ii| Wal van het bewuste filiaal si een duidelijk stijgende lijn. „De kop zijn van alle leeftijden, hoewel i merken dat de meeste klanten zo rorl de dertig zijn. Het zijn geen impulses! aankopen, je merkt dat de handigtej van de apparaten een grote rol s Daarom wordt ook regelmatig afgesej ken van het model waarvoor eerste instantie naar de winkel tal men. Duurder is vaak geen bezwaar." f Van onze Haagse redactie Den Haag - De meeste ge meentelijke sociale dien sten slagen er niet in d I verhaalplicht voor de bij Van onze verslaggevers Maastricht - Dr. K. Dit- trich, die namens het colle ge van bestuur van de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht onderzoek doet naar klussende mede werkers, blijkt zelf adviseur van een bouwbedrijf dat op drachten heeft ontvangen van de universiteit. Het bedrijf, Bouwcombina tie Maastricht (BCM), heeft in één geval een opdracht gekregen zonder dat sprake was van concurrerende of fertes van andere bedrijven. Daarmee is afgeweken van de gewoonte dat meer be drijven voor een aanbeste ding worden uitgenodigd. Ook de voorzitter van het college van bestuur, drs. L. Vredevoogd, was tot voor kort adviseur van een be drijf. Om welke onderne ming het gaat, weigert Vre devoogd te zeggen. „Dat is een privézaak." Vredevoogd benadrukt dat de universei- teit een goede regeling heeft voor bijklussen. „Iedereen moet zich daaraan houden, dus doen wij dat ook." Tot een verstrengeling van belangen kon het bij Vrede voogd niet komen, waar schuwt ook het hoofd van de dienst huisvesting H. Be- ij er. Met de collegevoorzit ter was volgens Beijer afge sproken dat, zolang hij ad viseur was, het bedrijf geen opdracht zou krijgen van de universiteit. Dittrich en Vredevoogd zijn op dit moment bezig met een onderzoek naar klus sende medewerkers van de universiteits-instituten transferbureau en Science Park. Het onderzoek begon na kranteberichten waarin- werd gemeld dat het college van bestuur, met name rec tor J. Cohen, niet had inge grepen tegen het klussen toen daar begin dit jaar voor gewaarschuwd was. HET Mysterie van WVC h tjurhnie gelegen. In de heet geworden dat de opvangcentra bij de poort werden w Wntraal. r. was amper tijd om de sc inisterie van Defensie, goedw J ,e,n Particulieren sloegen d irh i ?rende vluchtelingen or am echter de kritiek lo: I ,iin Ul.t kwam duidelijk naar vor J[\m'n,st niet erg attent is gei Jokers dit jaar veel hoger d niet alert gereageerd. D V-ar st.eeds op een moment da terwüu j iaar houdt wvc rek* van i, ®anvankelijke schatti 7(lo f-'s evanmin actueel. asielzoekers die zich in Nee- I asioi?r°.e' doorzet zullen aan iieizoeken; ons land binnengek 'vprrt ?et is niet van dit nie DilinoÜ 'ngespeeld op de hu' canL .ex.tra uitgetrokken vooi IaunnJ.e,t ln een aant3l opvang I tóón i moet de doorstroom Uoak P|aatsvinden. I hflonn8 Jd t00nt minister D'Ajk Itoch £,„an de operatie. Hopelijk I "iet tT?ar niet al te vast op reke kelolrap,pelen van ongeduld. I |ll/laar - it d?9e.n hebben die hoil lv°lda;.n i,ndien aan de hoocl een in"' -ls de mogelijkheid aan kom 'USIe te. veronderstellen "iet Hot6- pe.riode zal afnemen! Itra wo»! 's met ondenkbaar dat org in J ne.e moeten verkopen. "n te schuilen.

de Stem | 1993 | | pagina 2