(Sd^D® Kijken naar de Vierdaagse Djiendja bierie D3 de allochtone keuken 'Aapjes kijken' is er nog steeds bij. Maar de Zoo, in het hartje van de Sinjorenstad, is meer dan een verzameling gekooide exoten. Achter de schermen wordt met ijver gefokt om bedreigde diersoorten te redden. De ijsbeertjes worden opgevreten. Maar de zeldzame goudkopleeuwaapjes worden binnenkort teruggezet in de vrije natuur. Honderdvijftig jaar Antwerpse Zoo. Van rariteitenkabinet tot Ark van Noach. Antwerpse Zoo spant zich in voor bedreigde diersoorten De tijd van de dierentuin als rariteitenkabinet is allang voorbij d2 PÉSTEM m i&si en ZATERDAG 17 JUL11993 prp iets te maken hebben,zeggej FOTO FOTOPERSBUREAU VAN EIJNDHOVElJ elde ora: „Domen en zijn u Door Marijke Prins werd. Cees heeft nog wel het kistj] gedragen. Maar niet alleen: samei met een vriend, Mirjam en mej Domen." Francois, een kennis van Cees ei Mirjam, was aanwezig bij d< avondwake: „Ik was verbijster! Cees zat niet op de voorste rij een bepaald moment is hij na: voren gelopen en zei hij in di< kerkse stilte keihard: 'Weet je w wie ik ben? Ik ben de vader v; Evalien!' Vervolgens was het weel stil. Het lijkje werd met een bestel busje van vrienden gebracht. Hei zat in een zelfgetimmerd kistj" althans daar leek het op. Vervolj gens heeft Mirjam voor de aanw< zigen een verhaaltje verteld. Daar bij kwam ze onwerkelijk over, ze er niet bij betrokken was. Ter wijl toch bijna iedereen in de kapt' zat te huilen." De wereldvreemde houding vai Mirjam veranderde enkele wekei na de begrafenis wel, zo steller Johan en Nora. „Het andere doch] tertje ging naar school. Daar kwaï Mirjam in concact met andere moe ders die natuurlijk van het overlij den van Evalien wisten. Mirjai kreeg schouderklopjes, steunbetui gingen, werd vastgehouden. Daar door kikkerde ze weer op. Maar hel was voor haar alleen maar eer bevestiging dat Domen gelijk ha< Die had namelijk tegen haar zegd: 'Om je zelfvertrouwen teru| te krijgen, om weer onder de men sen te raken heeft Evalien moeter sterven.' En dat kwam dus in d< ogen van Mirjam uit." Ondertussen besloot Nora om bij een 'andere' homeopaat een tweed! diagnose te vragen voor haar eiger probleem. Nog geen kwartier n: dat telefoontje belde Domen op. „Hij was meteen ingeseind door die homeopaat. Kennelijk werken zj dus samen. In ieder geval zei hij tegen me dat ik dood kon vallff 'Succes met je strijd,' beet hij toe en hing toen onmiddellijk opj Na anderhalf jaar dumpte hij me drie seconden." „Zo gaat dat bij die clan," ze| johan. Zodra je nog maar contaci opneemt met andere medici, ben j' op zijn minst verdacht. Maar ge'o0_ me, volgens mij heeft Domen noo! aan zien komen dat Evalien zou sterven. Die diagnose heeft ml nooit gesteld. Pas achteraf is hij volgens mij dan, een verhaaltje oj gaan verzinnen." Over één ding zijn alle kenniss» het tot slot eens: Mirjam altijd het beste met haar kindere voorgehad. Dat is het meest tries aan heel deze tragedie. Franje „Ik ben ervan overtuigd dat lMj jam zielsveel van haar kindei hield. Toen en nu nog. Ergens is gewoon fout gelopen. Maar Jj slechte moeder is ze zeker niet. J Johan: „Ze was gek op haar Ikm 1 ren. Ze heeft alleen de verkee leermeester getroffen." Gember heeft als aardige ei genschap dat hij de maag sappen losmaakt en daarmee de spijsvertering bevordert. Ook staat hij bekend als een liefde opwekkend middel. Hoe het ook sip de citroen - achtige sappen 0 de wortel werken verfrissend, pit het caraïbisch gebied een re- oapt voor gemberlimonade, djiendja bierie. Gekoeld, met ijs klontjes opgediend, is het een heerlijke en goedkope frisdrank opeen zomerse dag. I tijor 1 liter limonade I I grote gemberwortel 1250 gram) |l pijpjes kaneel 1 kruidnagels I|50 gram suiker licitroenen of limoenen teek de wortel enige tijd in «arm water, dan gaat de schil er anakkelijker af. Haal van 1 ci- Ijoen of limoen de schil af, was en snijd hem in stukken, twee vruchten uit. Schil en Irasp de gemberworel of stamp rem fijn. Zet het pulp op met 1 iter water, de specerijen, suiker lei het sap van de twee citroenén Ijf limoenen. Breng het geheel al 1 roerend aan de kook. [laat het mengsel 20 minuten :achtjes trekken en giet het door |;en fijne zeef in een grote kan. de limonade afkoelen en zet Ida kan in de koelkast. Controleer In smaak en voeg eventueel wat |suiker of extra citroensap toe. de zomerse drank op met I sblokjes en garneer het glas met leen schijfje limoen of citroen. clutj Een nieuwe Ark van Noach Door Riet Pijnappels Het grijze, corpulente, haarloze dier met de kleine kraaloogjes en de vier kromme slag tanden, waarvan er twee dwars door zijn rimpelige, lange snuit groeien, is ongetwijfeld het lelijkste dier van de hele Zoo. Toch knuffelt dieren verzorgster Carine Pols de babi- roussa, ook wel hertezwijn ge noemd, alsof het een lief, wollig ijsbeertje is. Het dier, roepnaam Tommie en oorspronkelijk afkomstig uit Sula wesi, vindt het heerlijk om aange haald te worden. Hij knort van genoegen, kwijlt, zakt door zijn iele, dunne pootjes, rolt op zijn rug en toont zijn vadsige, kale buik, die Carine vervolgens liefdevol aait en kietelt. Vertederd: „Soms smeren we hem in met babyolie. Dat vindt hij heerlijk." Een paar meter verderop kijkt een nieuwsgierige okapi, rustig kauwend op een paar grassprietjes, naar het tafe reeltje van oprechte dierenliefde. Het gestreepte paard met de enor me oren is de onbetwiste favoriet van Carine. Het grootste deel van haar dagtaak gaat op in het verzor gen van deze kostbare dieren, die op de zwarte markt ruim een half miljoen gulden opbrengen. In 1919 kwam de eerste okapi die Afrika verliet naar Antwerpen. Twee maanden later ging het dier dood. De Zoo slaagde er pas in 1954 voor het eerst in een jong groot te brengen. De dierentuin heeft sinds een aan tal jaren een internationaal fokpro- gramma opgezet om te voorkomen dat het dier, afkomstig uit het ondoordringbare Ituriwoud in Zai re, uitsterft. Maar het fokken gaat nog steeds moeizaam. De okapi heeft een lange draag- en zoogtijd, ruim 22 maanden, en paart boven dien niet zo graag in gevangen schap. Sinds 1954 zijn er slechts 74 dieren in dierentuinen geboren. Af gelopen jaar heeft het vrouwtje Kasindi een zoon, Tiemer, op de wereld gezet. „Dat was prachtig," glundert Carine nog na. „Het is gelijk zelf een kind krijgen, zo leven wij mee." Tot nu tce zijn er nog steeds meer |%T gingen heel 'doelgericht 4 W onzekere mensen at. n, J. M teraf realiseer ik me pas ook ik zo onzeker was. Hij raa_ mij de pil af, en zat later vreeffl lachen toen ik vertelde da zwanger was. Toen liet ik dat gaan. Nu weet ik pas hoe pe dat lachje eigenlijk wel -s_. Hij maakte gewoon vreselijk J bruik van je onzekerheid, b J vond dat ouders nooit goed Sewistj waren. Hij was de enige die 1 hoe het moest. Domen heett God willen spelen." Jaarlijks bezoeken ruim anderhalf miljoen mensen de dierentuin, maar haar bestaansrecht zoekt de Zoo niet langer in het tentoonstellen van dieren, maar in kennisverwerving van de dieren en het natuurbehoud. okapi's uit het wild weggehaald dan er zijn gefokt. En dat is niet best, vindt Bruno van Puijen- broeck, stamboekhouder van de okapi's. De Zoo van Antwerpen, een van de oudste dierentuinen ter wereld, be staat volgende week 150 jaar. Het was op 21 juli 1843 dat een aantal vooraanstaande Antwerpse bur gers, naar het voorbeeld van Artis in Amsterdam, de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde op- richtte. De volgende jaren brachten Antwerpse schepen tropische die ren mee uit alle windstreken. De belangrijkste leverancier van de Zoo was de voormalige Belgische kolonie. Van heinde en ver kwamen mensen zich vergapen aan de oka pi, de berggorilla en de Kongo- pauw. De dierentuin was in die dagen vooral een kijktuin voor rijke lie den. Een toegangskaartje kostte een frank. Toen een dagloon van een gewone arbeider. De schepen uit den vreemde brach ten niet alleen vreemde dieren mee. Uit Kongo bracht in 1845 een zee kapitein een partij tropische vogels mee en... een ongeveer tien jaar oude negerslaaf die hij onderweg van een koopman uit Andorra had gekregen. De directeur van de Zoo, Jaques Kets, liet hem dopen en noemde hem Jozef Möller. Maar al snel stond de negerjongen in de wijde omtrek bekend als 'Jefke van de Zoo'. Hij werd een van de grootste attracties van de dierentuin. Geen Antwerpenaar of hij kende Jefke wel. Jefke trouwde met een Vlaams dienstmeisje. Tijdens de bruiloft werd een taart op tafel gezet waar uit twee duiven vlogen, een zwarte doffer en een witte duivin. Voor de gelegenheid was speciaal een gedicht gemaakt: God wil hem laten kinderen koopen Van inborst blank, schoon bruin van vel Wij hebben er hier wel Zoo blank van huid en tronie loopen Maar die van binnen ruim zoo zwart zien als de hel. 'Jefke van de Zoo' overleed op 1 mei 1882. Later werd hij zo legen darisch dat er een toneelstuk en een roman over hem zijn geschre ven. De overlevering wil dat de enige dochter van het echtpaar later de concubine van de laatste Chinese keizer Pu Yi zou zijn geweest. De tijd van de dierentuin als rari teitenkabinet is allang voorbij. 'Aapjes kijken' is nog steeds een belangrijke bron van inkomsten, jaarlijks bezoeken ruim anderhalf miljoen mensen de tuin, maar haar bestaansrecht zoekt de Zoo niet langer in het tentoonstellen van dieren, maar in kennisverwerving van de dieren en het natuurbehoud. Sinds het begin van de jaren tach tig is Antwerpen, samen met alle grote dierentuinen van de wereld, en onder de paraplu van de Inter national Union for the Conserva- tion of Nature (IUCN), betrokken bij de redding van bedreigde dier soorten. In deze eeuw verdween ieder jaar minstens één diersoort voorgoed van de aardbodem. Tegen het jaar 2000 zullen tussen de 200 en 500 soorten die nu nog voorko men, uitgeroeid zijn als er niet snel wordt ingegrepen. De berichten van de IUCN over de wildstand zijn alarmerend. Daarom worden bedreigde dieren in gevangenschap gelokt, hoewel voor veel soorten het al te laat zal zijn. De Antwerpse Zoo heeft niet alleen FOTO JOS LAMMERS het stamboek van de okapi, maar ook van de Kongopauw, de dwerg chimpansee, het goudkopl- eeuwaapje, de duingazelle, de Ara bische oryx, de Indische neus hoorn, het Przewalskipaard, de Eu ropese otter en last but not least onze eigen ooievaar. Voor elke be dreigde soort is één dierentuin de stamboekhouder. Dat betekent dat alle gegevens over voeding, ziekten, en het fokken hier moeten worden bijgehouden. „Eigenlijk zouden we voor de meeste diersoorten fokprogram- ma's moeten opzetten voordat ze bedreigd worden," zegt stamboek houder Van Puijenbroeck. „Op die manier werk je preventief en kun je het nog permitteren om eventueel een dier uit het wild te halen, mocht dat nodig zijn. Bij bedreigde diersoorten mag er helemaal niks mislopen, want elk dier dat je nog extra uit het wild moet halen, is er in feite een te veel." De in gevangenschap geboren die ren worden beschouwd als een be langrijke reserve. Een soort Ark van Noach. Over de hele wereld worden ongeveer 3000 gewervelde diersoorten gefokt. Een aantal die ren is inmiddels met succes terug gezet in de natuur. Het Przewalski paard, de zwartvoetkat, de Arabi sche oryx en niet te vergeten de Europese en Amerikaanse bison. De nieuwste aanwinst van de klei ne apenafdeling zijn twee zeldzame dwergzijde-aapjes. Ze behoren tot de kleinste aapsoort ter wereld. Zonder staart meten ze niet groter dan 15 centimeter. Vanaf een tak, hoog in de glazen van Antwerpen, een van de oudste dierentuinen ter wereld, bestaat tie week 150 jaar. In 'Verder Landinwaarts' treft u tips aan voor toeristische en cultu rele uitstapjes. Berg en Dal - Tot en met 26 juli is in hotel Val-Monte in Berg en Dal een expositie van foto's van de Vierdaagse te zien. De foto's zijn gemaakt door Wim Hollemans uit Den Bosch. De fotograaf heeft zelf drie keer de Vierdaagse gelopen en de foto's tijdens zijn wandelingen gemaakt. Maastricht - De slangenexpositie Serpo is tot en met 22 augustus te zien in de Dominicanerkerk in Maastricht. De expositie bestaat uit 50 terraria met daarin zo'n 100 slangen. Amsterdam - In het Open Haven Museum in Amsterdam wordt van 18 juli tot en met 29 augustus een tentoonstelling over de Cree India nen gehouden. De expositie heet 'Indianen ingedamd' en bestaat vooral uit foto's over hun leefwijze en de waterkrachtcentrales die hun gebieden bedreigen. De Cree India nen zijn het grootste Indianenvolk van Canada. Hun aantal wordt op 100.000 geschat. Zij wonen in een gebied dat loopt van de provincie Québec in het oosten tot in Alberta, aan de voet van de Rocky Moun tains. Haarlem - Het Teylers Museum in Haarlem toont tot en met 29 augus tus negentiende eeuwse vogelboe ken uit zijn eigen bezit. Van de vele ornithologen uit die tijd is voor aanstaand werk te bezichtigen van Daniel Giraud Elliot, John Gould, Francois Levaillant en Cornells Nozeman. Voorts wordt werk ge toond van René-Premevère Lesson en Johann Friedrich Naumann. Schin op Geul - De Vereniging Natuurmonumenten organiseert de komende maanden een serie unieke wandelingen door een van de fraai- se beekdalen van ons land, het stroomgebied van de Geul. In to taal gaat het om 7 excursies, die onder leiding staan van een opzich ter. Vanuit Schin op Geul vertrek ken drie excursies: op zondag 25 juli om 14 uur, maandag 2 augus tus om 19 uur en zondag 22 augus tus om 10 uur. Centraal bij deze wandelingen staat de Schaelsberg, een hellingbos ten noorden van de Geul. De vier andere wandelingen betreffen de Volmolen in Epen en de omgeving daarvan. Omdat de verwachte opkomst groot is, is vooraf aanmelden in alle gevallen noodzakelijk. Dat kan bij opzichter Leen Bakker van de Vereniging, tel 04404 - 2654. Alle excursies duren circa 2 uur en de kosten bedragen 3 (voor kinderen 1). Haarlem - De Regionale VW Zuld-Kennemerland organiseert zogenaamde deze zomer weer 'hof- jestochten'. Het gaat om anderhalf tot twee uur durende stadswande lingen, waarbij de deelnemers ken nis maken met een aantal Haar lemse hofjes. De wandelingfn star ten in juli en augustus op woens dag en zaterdag om 10.00 uur van uit het VW-kantoor te Haarlem. kooi, gloeien twee paar oogjes naai dierenverzorger Robert Kester. De diertjes zijn bang en schuw en kruipen zo ver mogelijk weg. Het vrouwtje is zwanger, vermoedt Kester. Als alles goed gaat, wordt in augus tus het eerst jong, zo groot als een erwt, geboren. „Dat worden bange dagen," trekt de apenverzor- ger een bevreesd gezicht. AI zestien jaar werkt hij in de Zoo en hij is als geen ander verslingerd aan de klei ne aapsoorten. „Het is zeer onzeker of de moeder het jong wil aanvaar den en of het in gevangenschap kan overleven." De fokafdeling van de bijtgragf goudkopleeuwaapjes is voor het publiek niet toegankelijk. Het is het domein van Kester en zijn lievelingsaapjes. Nerveus vliegen de beestjes tegen het gaas aan. De zeldzame goudkopleeuwaapjes uit het Braziliaanse oerwoud doen het goed in gevangenschap. Hun voortplanting is geen probleem. De populatie in het wild wordt geschat op 100 5 120 dieren. In de nabije toekomst zullen de aapjes uit de dierentuinen worden teruggezet in de vrije natuur. Ruim tien jaar geleden kon ieder een nog een leeuwtje kopen in de Antwerpse Zoo. De dierentuin ken de de traditie om op deze manier de kas te spekken. Vooral circus mensen en verzamelaars behoorden tot de vaste klanten. De leeuwtjes werden speciaal voor de verkoop gefokt, vertelt de 54-jarige roofdierenverzorger Dré Maes. En vanwege de gebrekkige kennis, met alle problemen van dien. „Er ging nog wel eens wat mis met het fokken. Die kleine mannen werden vaak door hun ouders verstoten of mishandeld." Dré Maes had zijn handen vol aan 'zijn flessekinderen'. Hij nam ze allemaal mee naar huis, kleine leeuwtjes, tijgertjes, jaguars, poe ma's en zwarte pantertjes, en ver troetelde ze als baby's. "Daar had je meer vriendschap van dan van een hond," herinnert hij zich met weemoed. Nu zijn er nauwelijks flessekinde ren meer. Er wordt niet langer gefokt voor de verkoop. De Zoo hoopt vurig op de geboorte van een ijsbeertje, maar tot nu toe gaat het steeds mis. Al jarenlang eten de moeders hun jong, direct na de bevalling, op. Hij komt altijd te laat, betreurt Dré. De oorzaak weet hij niet, zegt hij, maar een dier dat zich ongelukkig voelt, jongt niet. Of vreet haar kinderen op. 'Dré sjokt met zijn emmers'door de donkere gangen van de roofdieren- verblijven. Al 25 jaar zit hij bij de roofdieren. Alle dieren, met uitzon dering van de jonge, zenuwachtige Sumatraanse tijger, die door een particulier is gebracht, heeft hij zien opgroeien. Tijdens zijn gang langs de kooien krabbelt hij een ijsbeer over zijn neus, die gretig een plas lever traanolie oplikt. Aait de eenzame, behaagzieke ocelot die pas in het najaar een partner krijgt en praat liefkozend tegen het hoogbejaarde leeuwenechtpaar. Het mannetje, dat vanwege staar met grote glazi ge ogen voor zich uitkijkt, snauwt jaloers als Maes het vrouwtje even aanhaalt. De dierenverzorger is, ondanks zijn liefde voor de dieren, voortdurend op zijn hoede. „Het blijven wilde dieren, ook al heb je ze vroeger de fles gegeven. Vanaf hun pubertijd zijn ze niet meer te vertrouwen." Hij loopt naar het einde van de gang. Daar ligt Urona, een bruine berin. Ook een flessekind. Loom ligt ze tegen de tralies aan. Als ze Maes ziet, knippert ze met de ogen. Langzaam komt het logge, massie ve lijf omhoog. Reikhalzend kijkt ze uit naar iets lekkers. Op de onnozel klinkende vraag 'Is ze lief?' van de verslaggeefster, blaast de oppasser minachtend. Op hetzelfde moment wordt Urona boos op de indringer in haar terri torium, Het dier torent omhoog, gromt diep en slaat dan met een enorme kracht tegen het hek aan. De tralies trillen na van de klap. Haar nagels, groot als zakmessen, slaan wild in de lucht. Dré Maes kijkt zwijgzaam toe. Wat er zou gebeuren als ze zou ontsnap pen? Weer blaast hij. Klauwt zijn handen en maakt een veelbetekend gebaar: „Ze trekt je gewoon uit elkaar."

de Stem | 1993 | | pagina 25