Foutjes Djiendja bierie Een tweejarig meisje stierf op 24 mei van dit jaar een nodeloze dood. In plaats van haar voor behandeling naar het ziekenhuis te sturen, zei de 'arts' tegen de moeder: „Ze is klaar om te sterven. Dat is ook nodig, want haar dood zal ervoor zorgen dat jij weer kunt leven." De 'arts', een 35-jarige Tilburger die zich voor natuurgenezer uitgeeft, werd maandag door de politie aangehouden. Evenals de 33-jarige moeder van het kind. Beiden op verdenking van doodslag en zware mishandeling. Een reconstructie aan de hand van gesprekken met vrienden en kennissen levert een dramatisch verhaal op, waarin een kwakzalver voor God speelt en waarbij patiënten emotioneel en financieel worden leeggezogen. PE ALLOCHTONE KEUKEN Tilburgse 'natuurgenezer' oefent enorme macht uit over cliënten Kruislandse pastorie mysterieuze kliniek van sekte DE STEM Als je eenmaal in een Britse gevangenis zit, kan het even duren voor je weer een vrij man bent. Een jaartje of vijftien gele den, zo herinner ik me levendig, werd in de sombere, zeg maar satanische gevangenis van Dart moor een ingetogen oud manne tje gevonden dat door iedereen was vergeten. Hij had 62 jaar gezeten en men had het zicht op hem verloren. Hij was volmaakt ongeschikt voor een leven buiten de bajes. Hij was tevreden en voelde zich veilig in de dagelijkse routine. Er worden wel meer foutjes ge maakt in de Britse sector van misdaad en straf. In de afgelopen twee jaa zijn enkele forse juridi sche dwalingen aan het licht ge komen: de Maguire Seven, de Burlington Six, de Guildford Four en ene Judith Ward (samen acht tien personen) zaten in totaal 28 jaar ten onrechte in de gevange nis. De diepere oorzaak van hun leed was een overmaat aan ijver bij de politie en een daarmee gelijke tred houdende onzorgvul digheid. Er zullen, zo lees ik in een geleerd artikel in 'The Observer' nog veel meer Britten dan ooit onschuldig worden veroordeeld, maar ze hebben nu ook een betere karis op rechtsherstel voordat ze hun hele, vaak loodzware vonnis, heb ben opgeknapt. Het is wel eens erger geweest, toen de beul Pierrepoint nog zijn door het Britse gezag hoogge waardeerde ambt bekleedde en, voor zover hij niet tot het schavot was geroepen, ale en stout tapte in een aangename Londense pub. Ik herinner me een Daily Express van veertig jaar geleden waarin een artikel stond over de ongeluk kige Derek Bentley, een jongen van negentien jaar, die ter dood veroordeeld was voor een mooird die een toen zestienjarig vriendje, - kompaan bij een inbraak en dra ger van een revolver - had be gaan. Deze was te jong voor de strop, maar Derek, een beetje domme jongen, grenzend aan het achterlijke, moest hangen. De kern van het verhaal was dat Dereks maatje - ik geloof dat deze Christopher heette, maar daar steek ik mijn hand niet voor in het vuur - een politieman doodschoot en dat Derek juist vóór het fatale schot had geroepen 'let him have it', hetgeen kan worden geïnter preteerd als 'geef hem de volle laag' óf 'geef hem de revolver'. De eerste interpretatie lijkt de waarschijnlijkste, maar hoeft dat niet per se te zijn. Derek werd in de gevangenis van Wandsworth door Pierrepoint opgehangen. Rond diezelfde tijd was er in west-Londen een vrouwenmoor denaar actief, zekere heer Chris tie, een man met het uiterlijk van een rustige boekhouder, die zijn slachtoffers onder andere achter het behang plakte, alwaar ze door de tocht enigszins mummificeer den. Vooraleer de heer Christie (ik geloof dat hij John heette) werd gehangen, werd de geesteszwak ke Tom Evans voor één van Christies moorden geëxecuteerd. En dan is daar nog de onvergete lijke Ruth Ellis. Ik zie nog haar foto in de krant: een jonge, mooie, blonde vrouw in een jurk met polkadotmotief. Zij had haar minnaar doodge schoten toen deze uit zijn auto stapte. De man had haar verlaten. Toen Ruth in de Old Bailey werd gevraagd of ze hem dood wilde toen ze schoot, antwoordde ze: ja. Want zij wilde, depressief door het trieste liefdesavontuur, zelf ook dood. Zo kreeg zij haar ren dezvous me Henry Pierrepoint. Op de laatste dag van haar leven trad deze haar tegemoet met uit gestoken hand. Zij legde haar hand in de zijne en hij draaide toen vlug haar arm op de rug, zodat hij haar polsen kon binden. In de borstzak van zijn colbert droeg hij een grote, witte, zijden pochette. Dat was de kap, die hij haar over haar hoofd zou trekken, seconden vóór haar val in de eeuwigheid. Mensen zoals Mar garet Thatcher, die nu in Enge land voor de doodstraf pleiten, zijn deze droeve geschiedenissen vergeten. Wie weent er nog om Ruth Ellis? Door Jan Ligthart DE STEM Door Marijke Prins De voormalige pastorie in Kruisland. „Er klopt niet veel van. Die mensen willen met niemand in het dorp iets te maken hebben," ze^ omwonenden. foto fotopersbureau van eijndhm De man die voor God speelde W T iteindelijk verried hij H zichzelf op twee manie ren. Voor de politie was dat zijn uitspraak: „Ja, I ik wist dat ze ging ster- ven." Voor de vriendin van de moeder en eveneens cliënte van de 'natuurgenezer' waren dat de woorden: „Als die vader om sectie op het kind gaat vragen, zal ik hem eigenhandig vermoorden." Twee cruciale fouten van een man die zijn zaakjes zo goed op orde leek te hebben. Die man, een 35-jarige Tilburger, maakt deel uit van een sekte-ach- tige beweging die de 'iatrosophi- sche' filosofie aanhangt. De sekte wordt geleid door een Haagse 'na tuurgenezer' die deze filosofie ook heeft verzonnen. De sekte heeft een netwerk van 'natuurgenezers' dat verspreid is over Nederland, België en naar verluidt ook Duitsland. De verdachte Tilburger heet in dit verhaal meneer Domen. Evenals alle andere namen in dit verhaal is die naam gefingeerd. Voor de rest is er niets verzonnen. Dat is ook niet nodig, want de hele geschiede nis rond Domen kent meer griezeli ge elementen dan een doorsnee horror-roman. Dit verhaal begint bij Mirjam Ver meulen, moeder van het gestorven meisje. Mirjam leidde enkele jaren geleden samen met haar vriend Cees en dochtertje Suzanne een gelukkig bestaan. Het gezin straal de volgens haar omgeving veel op timisme uit en bruiste van de le vensenergie. Mirjam en Cees leef den een beetje een alternatief le ventje. Volgens kennissen had het tweetal het hippie-tijdperk een beetje misgelopen en probeerden ze dat gemis in te halen. Ruim tweeënhalf jaar geleden werd Evalientje geboren. Toen de baby een paar maanden oud was, besloot Mirjam op advies van een vriendin om zich als cliënte bij Domen aan te melden. Het was het begin van het einde voor de relatie van Mir jam en Cees. „Mirjam had veel kritiek op de reguliere gezondheidszorg. Ze had behoefte aan een zo natuurlijk mo gelijke geneeswijze. Daardoor kwam ze bij Domen terecht. Vanaf de eerste minuut heeft ze hem volledig vertrouwd. Hij begon ook niet meteen met allerlei eisen en voorwaarden. Zo werkt hij niet. Dat sluipt er later pas in," zegt Nora. De vriendin van Mirjam kan het weten: Nora ging zelf tot voor kort ook naar Domen, op aanraden van Mirjam. Zoals zeker vijftien tot twintig andere mensen uit de di recte omgeving van Nora cliënt zijn van Domen. Nora is dat niet meer. Samen met haar man Johan heeft ze van zeer nabij meegemaakt hoe het leven van Mirjam en Cees werd verwoest, terwijl ze ondertussen ook zelf langs het randje van de afgrond balanceerden. De hele affaire rond Evalientje ge nas haar echter in één klap van haar grenzeloze vertrouwen in Do men. De dood van het kind is voor hen tevens aanleiding om met de zaak naar buiten te komen. „En ook op verzoek van Cees. Die is zelf niet in staat om erover te praten. Maar hij heeft ons verzocht het hele verhaal naar buiten te bren gen," aldus Johan. Vanaf het moment dat Mirjam on der behandeling is van Domen, gaat het slechter tussen haar en Cees. Nora: „Dat is niet vreemd, want Domen bemoeit zich overal mee. Hij houdt consulten van min stens een uur waarbij er aan een stuk door wordt gepraat. Daarbij legt hij je allerlei dingen in de mond, zodat hij je manipuleert zonder dat je het in de gaten hebt. Die consults vinden eens in de drie maanden plaats. Maar er is veel meer contact. Wekelijks, vaker nog dagelijks en soms zelfs meerdere keren per dag moet je hem bellen. Dat gaat van: gebruik dit medicijn maar, en laat me na twee uurtjes weten hoe het werkt." „Na een tijdje gaat hij er meer bij betrekken. Hij wil dat je dan ook dingen gaat vertellen als: ik heb vandaag rode nagellak opgedaan. Daar zegt hij dan weer allerlei dingen uit te kunnen concluderen en zelfs sympthomen van ziektes in te herkennen. Hij dwingt je ook onf zijn medicijnen te slikken en zijn bevelen op te volgen. Doe je dat niet, zo heeft hij ook mij voorge houden, dan word jij, maar nog waarschijnlijker je kind heel erg ziek. En daar bedoelt hij dan niet een griepje mee. Nee, dan heeft hij het over aids, kanker, dat soort dingen." De achterliggende gedachte bij die 'diagnose' is volgens Domen, die oorspronkelijk van beroep verple ger is, dat mensen overal invloed op hebben. De gezondheid van moeder wordt mede bepaald door het gedrag van het kind of van de echtgenoot. Of andersom. Domen ging zelfs zo ver dat hij ook huis dieren behandelde. „Want als je hond ziek is dan komt dan door jou, zo hield hij me voor," aldus Nora. Dat soort dingen kreeg ook Mirjam te horen. En Cees. Want de vader van Eva lientje was ook nog enkele maanden cliënt van Domen. Hij haakte echter af, volgens Johan en Nora was .hij te kritisch naar de zin van Domen. Mirjam volgde echter de aanwijzingen van Domen tot op de letter na. Tot steeds groter onge noegen van Cees. Dat leidde steeds vaker tot ruzies. „Op een bepaald moment is Domen haar gaan vertellen dat ze beter af zou zijn zonder Cees. Dat de aan wezigheid van Cees alleen al ervoor zorgde dat Evalientje ziek werd. Domen zei dat als ze een nieuw leven wilde beginnen, ze dan Cees buiten moest zetten. Als het moest zelfs met hulp van de politie. Dat is dus ook letterlijk zo gebeurd. Do men kreeg alles voor elkaar. Hij heeft nota bene zelfs verteld dat er een dag zou komen dat de praktij ken van zijn clan verboden zouden worden. En nog volgden zijn cliën ten hem blindelings," aldus Johan. Mirjam verloor zichzelf steeds meer in de 'iatrosophische leer' die Domen uitdraagt. Op aanraden van Domen vertrok zij anderhalf jaar geleden spoorslags naar een 'privé- kliniek' in Kruisland. De bewuste kliniek is eigendom van dezelfde sekte-achtige beweging waar Do men deel van uitmaakt. In een oud pastoriegebouw aan de markt van Kruisland worden pa tiënten behandeld die door Domen en andere 'iatrosophische natuur genezers' daarheen zijn doorverwe zen. Niemand in het dorp kent het echtpaar dat over de kliniek re geert. De man zou een baan hebben in Tilburg, als leraar gymnastiek voor studenten verpleegkunde. Het is zijn echtgenote die de leiding over de kliniek heeft, zo beweren enkele buurtbewoners. Bij het aanbellen doet de bewuste vrouw open. Bij het zien van de fotograaf gaat de deur echter met een smak weer dicht. Even later worden de gordijnen dichtgetrok ken en nog wat later arriveert de politie. „Mevrouw had geklaagd over ongewenste bezoekers." De bewoners van Kruisland moe ten in ieder geval niet veel hebben van de kliniek, zijn eigenaren en zijn tijdelijke gasten. „Er klopt niet veel van. Die mensen willen met niemand in het dorp iets te maken hebben. En die 'gasten', voor het grootste deel Belgen, zie je zelden of nooit," aldus de eigenares van de kruidenierszaak. „Soms krijgen we patiënten hier in de winkel. Laatst was er nog een vrouw met een mongolide kind. Die zei dat ze er al ruim een half jaar zat, maar dat ze er tot nu toe niets mee was opgeschoten. Dat ze maar niet beter wilde worden. En vorige week moest de politie nog komen omdat een andere patiënt op straat lag en niet terug de kliniek in wilde. De politie heeft hem uitein delijk terug naar binnengedragen." In diezelfde kliniek verbleef Mir jam ruim acht weken, samen met haar kinderen, want de sekte kent opvallend veel leden met kinderen. Volgens Johan een beroerde tijd voor Mirjam: „Ze heeft daar bijna Evalientje verloren. Het kind heeft daar werkelijk met één beentje in het graf gestaan. Dagenlang heeft het meisje voor haar leven gevoch ten. Mirjam heeft daar veel onder geleden. Later is ze nog eens terug gegaan om iemand te bezoeken die daar nog steeds zat. Toen mocht ze in eerste instantie niet binnen om dat ze zonder afspraak langs kwam. Twee dagen later lag er bij Mirjam een rekening in de bus. Zo zijn ze bij die clan. Geld, daar draait alles om. Terwijl ze zelf al hun patiënten voorhouden dat elke vorm van materialisme uit den bo ze is." Dat wordt bevestigd door de ver halen van andere bekenden van Mirjam. „Toen ze uit die kliniek kwam, had ze per se 10.000 gulden nodig. Ze heeft in de buurt heel wat bij elkaar geleend. Want geld had ze niet. Niks," zegt een kennis van het echtpaar. „Ze had 150 gulden per week te besteden," vertelt Nora. „De rest ging naar Domen. Alleen al die acht weken in de kliniek hebben haar 12.000 gulden gekost." Voor een consult rekent Domen 120 gul den, medicijnen zijn minstens 30 gulden en ook voor elk telefoonge sprek moet flink betaald worden. „Wij hebben nu nog een schuld van 3900 gulden. Althans, volgens Do men," zegt Nora. Ook volgens inspecteur voor de Volksgezondheid, M. Westerou- wen-Van Meeteren is geld de be langrijkste drijfveer achter de sek te. „En het meeste ervan gaat naar de leider, de Hagenaar tegen wie al strafrechtelijke zaken lopen. Als je ziet in wat voor weelde die man baadt, daar kunnen u en ik alleen van dromen." Mirjam was inmiddels al een tijdje verhuisd en volgens vrienden en kennissen leek het inmiddels een beetje beter te gaan. Misschien wel iets té goed, want velen vonden haar optimisme en vrolijke uitstra ling geforceerd aandoen. Ze had inmiddels weer w$t meer contact met Cees. Dat werd eëhteplfffge- kaj>£ op Ket moment èdöt''Domen daar achter kwam. Toen kwam het moment dat Evalientje weer ziek werd. „De tweede keer dat ze zo ziek werd. Nu is Evalientje ook nooit ingeënt. Dat mag niet van deze club," zegt Johan. „Toen de wijkverpleegster er bij ons kind eens naar vroeg, heeft Nora het aan Domen gevraagd. Nee, daar kwam niks van in. Vervolgens ben ik zelf naar Domen gegaan. Die zei: 'Man, doe niet zo materialistisch. Inenten betekent dat je waarde hecht aan het lichaam. Maar dan heb je het maar over een lijfje. Het gaat om de ziel." Johan zag dat absoluut niet zitten, 'Nora wel. Zoals ook Mirjam alles voor zoete koek slikte. Het kind werd steeds zieker, maar Domen deed er niets aan. „De vrijdag voor Evalien stierf, ben ik bij Mirjam langs gegaan. Ze gedroeg zich toen zeer vreemd. Alsof ze geen moeder was, alsof het meisje niet meer dan een lappepop was. Heel afstande lijk allemaal." Op maandag was de toestand van Evalientje zo ver verslechterd dat Mirjam wilde dat Domen kwam kijken. Domen zei geen tijd te hebben voor visites. Mirjam moest zelf maar met haar dochtertje langs komen. Johan kreeg een telefoon tje: of hij haar naar Domen toe wilde rijden. „Dat heb ik gedaan. Evalientje was helemaal apatisch, daar zat helemaal geen leven meer in. Maar datzelfde gold voor Mir jam. Die zat als een zandzak in de auto, met haar gedachten helemaal ergens anders." „Toen we bij Domen aankwamen, stuurde hij mij weg. Hij zou haar wel naar huis brengen. Je kon merken dat er iets mis was, zonder nou te zeggen dat Domen ongerust was. Mirjam werd door hem thuis gebracht. Een paar uur later, zo heeft Mirjam het zelf althans tegen ons verteld, hoorde ze Evalientje boven 'Mammie' roepen. Ze ging naar boven en heeft vervolgens het kind in haar armen zien sterven. Ze zegt nog reanimatie te hebben ge probeerd. Dat lukte niet en vervol gens heeft ze Domen gebeld. Die zei: bel een ambulance, ik kom eraan." Voor een sekte die absoluut tegen het gebruik van erkende medici is, was het advies over de ambulance nogal vreemd, vindt Johan. „Maar hij is vervolgens de hele middag bij haar gebleven. In het ziekenhuis heeft de kinderarts de dood vastge steld, waarna ze met het kinder lijkje terug naar Mirjams huis zijn gegaan. Een verzoek om sectie door het ziekenhuis werd niet toege staan." Vooral door dat laatste werd de kinderarts gealarmeerd. Die belde de Inspectie voor de Volksgezond heid, die onmiddellijk in actie kwam. Toen Johan en Nora enkele dagen later de inspectie belden, konden zij er meteen terecht. Johan en Nora gingen tot die stap over doordat Domen zich tegenover No- ra liet gaan. „Op de vraag of Cees, die in die dagen zelf in het ziekenhuis lag, geen sectie zou laten plegen, ant woordde Domen: 'Als Cees dat doet, ga ik vannacht nog naar het ziekenhuis om hem eigenhandig te vermoorden.' Dat vond ik zo'n rare uitspraak. Daardoor ben ik aan het denken gegaan. Eigenlijk ben ik daardoor pas wakker geworden. Toen bëh.ik pas gaan zien dat er iets 'grutvelijk-fflis was met Domen en dat 'üfr"al"'3ie tijd fout had gezeten." Johan: „Ik kon op dat moment die Domen wel kussen. Eindelijk had hij zichzelf verraden en zag zij in hoe fout die kerel is. Want het is een sluwe vent vol lage, gemene streken. Maar meer dan een jaar lang was Nora voor geen enkele reden vatbaar. Alles wat Domen zei, was waar. Hij heeft net zo goed geprobeerd om óns uit elkaar te drijven. Dat lukte nooit, en geluk kig heeft hij vervolgens die fout gemaakt." Terwijl de inspectie en inmiddels ook de politie hun onderzoek be gonnen, bereidden Domen en Mir jam de begrafenis van Evalientje voor. Vader Cees werd daar nau welijks in betrokken. Johan ging de dag nadat Evalien was gestorven op visite bij Mirjam. „Ze was onna tuurlijk vrolijk. Eng gewoon. We gingen naar boven waar het kind in haar bedje lag opgebaard. Dat had Domen natuurlijk gedaan, met zijn verplegerservaring. Alleen had hij het slecht gedaan. Het stonk er en toen Mirjam het kindje optilde, ben ik weggegaan. Ik kon er niet meer tegen." In de dagen tot haar begrafenis werd constant een wake gehouden in het huis van Mirjam. Volgens Johan waren daarbij meestal enke le andere leden van de clan, zoals hij de cliëntengroep van Domen consequent aanduidt, aanwezig. Op donderdag 27 mei werd in een Tilburgse kapel de avondwake ge houden. Johan en Nora waren er niet bij, ook niet op de begrafenis van vrijdag. „Cees heeft mij verteld hoe het bij die gelegenheden verliep. Tijdens de avondwake moest hij als een soort ongewenste gast achterin het kapelletje plaats nemen. Voorin za ten Mirjam en Domen op de eerste rij. Later kwam ook de leider van de sekte in een dikke Jaguar aan rijden. Die is naar Cees toegeko men en heeft hem ingefluisterd dat als hij het lef zou hebben om sectie op het lichaam van Evalien#aan te vragen, hij Cees 'koud zou laten maken'. Over de begrafenis heeft hij verder weinig verteld. Alleen dat hij wederom buitengesloten rekt werd. Cees heeft nog wel het kist gedragen. Maar niet alleen: si met een vriend, Mirjam en Domen." Franpois, een kennis van Cet Mirjam, was aanwezig bij avondwake: „Ik was Cees zat niet op de voorste rij, een bepaald moment is hij r voren gelopen en zei hij in kerkse stilte keihard: 'Weet je wie ik ben? Ik ben de vader va Evalien!' Vervolgens was hei' stil. Het lijkje werd met een be busje van vrienden gebracht, zat in een zelfgetimmerd kistj althans daar leek het op. Vera gens heeft Mirjam voor de at zigen een verhaaltje verteld. 1 bij kwam ze onwerkelijk over, ze er niet bij betrokken was. lo wijl toch bijna iedereen in de kapt zat te huilen. De wereldvreemde houding va Mirjam veranderde enkele1 na de begrafenis wel, zo i Johan en Nora. „Het andere tertje ging naar school. Daarkwa Mirjam in concact met anderen» ders die natuurlijk van het den van Evalien wisten. Mirja kreeg schouderklopjes, steunbetu gingen, werd vastgehouden. Daar door kikkerde ze weer op. Maarh was voor haar alleen maar ei bevestiging dat Domen gelijk h» Die had namelijk tegen haar zegd: 'Om je zelfvertrouwen ten) te krijgen, om weer onder de men sen te raken heeft Evalien moete sterven.' En dat kwam dus in ogen van Mirjam uit." Ondertussen besloot Nora om een 'andere' homeopaat een tweed diagnose te vragen voor haar eif probleem. Nog geen kwartier dat telefoontje belde Domen o| „Hij was meteen ingeseind doordi homeopaat. Kennelijk werken dus samen. In ieder geval zeü tegen me dat ik dood kon 'Succes met je strijd,' beet hij toe en hing toen onmiddellijk Na anderhalf jaar dumpte hij me' drie seconden." „Zo gaat dat bij die clan," Johan. Zodra je nog maar contac opneemt met andere medici, ber.j op zijn minst verdacht, me, volgens mij heeft Domen noo aan zien komen dat Evalien sterven. Die diagnose heeft nooit gesteld. Pas achteraf is bi) f volgens mij dan, een verhaaltje gaan verzinnen." Over één ding zijn alle kennis' het tot slot eens: Mirjam altijd het beste met haar kir voorgehad. Dat is het meest tries aan heel deze tragedie. Franf® „Ik ben ervan overtuigd dat V jam zielsveel van haar kiodere hield. Toen en nu nog. Ergens is' gewoon fout gelopen. Maar slechte moeder is ze zeker niet Johan: „Ze was gek op haar kin ren. Ze heeft alleen de verte® leermeester getroffen." T ora: „Domen en tijn m 8in8en heel doelgerrcb V onzekere mensen al. _L m teraf realiseer ik me pas ook ik zo onzeker was. Hij raa„ mij de pil af, en zat later vreet» lachen toen ik vertelde dat zwanger was. Toen liet ik dat in gaan. Nu weet ik pas hoe pen dat lachje eigenlijk wel m« Hij maakte gewoon vreselijk -- bruik van je onzekerheid^ hn vond dat ouders nooit go» Gember heeft als aardige genschap dat hij de m< sappen losmaakt en daarmee spijsvertering bevordert, staat hij bekend als een Hé opwekkend middel. Hoe het zij, de citroen-achtige sap van de wortel werken verfriss| Uit het caraïbisch gebied een cept voor gemberlimonl djiendja bierie. Gekoeld, met klontjes opgediend, is het heerlijke en goedkope frisd^j opeen zomerse dag. I/oor 1 liter limonade 1 grote gemberwortel (250 gn t pijpjes kaneel t kruidnagels 150 gram suiker 3 citroenen of limoenen Week de wortel enige tijq warm water, dan gaat de sch gemakkelijker af. Haal van troen of limoen de schil af, deze en snijd hem in stuk Pers twee vruchten uit. Schi rasp de gemberworel of st: hem fijn. Zet het pulp op liter water, de specerijen, sl en het sap van de twee citroq of limoenen. Breng het gehe roerend aan de kook. Laat het mengsel 20 min| zachtjes trekken en giet het een fijne zeef in een grote Laat de limonade afkoelen ei de kan in de koelkast. Contrr de smaak en voeg eventueel suiker of extra citroensap toe. Dien de zomerse drank op ijsblokjes en garneer het glas een schijfje limoen of citroen. waren. Hij was de enige die hoe het moest. Domen heeft God willen spelen." In' Zo° 0l3ende week 150 jaar. van Antwerpe I

de Stem | 1993 | | pagina 24