t S I07 Privé 1 in pa homo-direkt-apartlijl Live Homosex j 1)8 Sex voor2| Vrije vrouwtjes MP )e homeopaat die voor God speelde De Zoo nu een Ark van Noach De stem van Pierre van Ostade Mijn Yellow Upmarine glijdt gretig te water in de haven van Hooge Zwaluwe, die al lang geen haven meer is. De citroengele kano schiet vier, vijf meter van mij vandaan, tot halverwege de aan het dorpscentrum likkende watertong. Een kort rukje aan het touw en de rondbodem komt schielijk terug naar de kant: een flauw oplopend grastalud, keurig kort gehouden door de milieubarbier van deze nog groene gemeente. Tot de sluis kom ik, vaste prik, vier blauwe reigers tegen Bij km-bord 259 weet ik een cadeautje van Rijkswaterstaat deelD 993 leuke lagen )m 7 lis ik [naakt ad pak tg het bad- Taboeü 1 gpm/06.320-327-2g j Live sexbox247T7nrïT Live 06-320.320 6Pr Nu al 880!! meisjes vertellen u allo zelfs hun adres en/of Si nummer.. Bel nu 50 cG? 06-320.326.50 z~\ r\ 50 ct.p. minuut Party Fun Box 06-320.327.22 Nel heeft vr|end „Heeft" Moeder nieuwe dochter nog nooit aan gedaan"? vraagt hij „neel 06-340.340.55 (50cph) Huis of Hteases. In strip- Hl 42 Direkt apart met een hete gay bij jou in de buurt Gay Privé Brabant 06-320.322.74 (75 cpm). pure telefoonsex 1 - n J Jack Off directO6-9735] Jack Off Boys O6-9835 Hpm H6 1) cpm Direct contact (1,-DmJ 06-9596 cpm De leerling glazenwasser! zag mevrouw naakt door j kamer lopen Kom binnd knul, niet zo verlegen, treH je kleren uit dan zal ik' je ld ren wat sex is". 06-96.70 (50cphm) 170 Bo cpm fens bel- lieesters. fet apart) fcpm) vertellen jou wat ze lekkd vinden en geven dan hui privénr. voor 50 c.p.h mj 06-350.300.88 Ifspraakje 1 meisje, jbcpm) lontakt intakt: kakt: de buurt isje: el!! DAMES die zich overdj vervelen zoeken sexcond '"06-350.340.77*" 50 c.p.h.m. gezellige Dame, 39 jaar I komt discreet bij u aan 1 huis. Br..o.nr. 4691 - sm I ZIE ZOMEREDITIE 2 ZIE ZOMEREDITIE 3 ZIE ZOMEREDITIE 4 EINDREDACTIE: 'van Leest en Dirk Vellenga VORMGEVING: Karei van der Pol ce en de elektronica van morgen Door Frans de Ligt e haven van -Hooge Zwaluwe is de ideale uitvalsbasis voor mijn tochten op het water. Hemelsbreed zo'n vijf honderd meter van mijn huis. Ik hoef de Yellow Up marine maar in mijn auto te ste ken, rood vlaggetje aan de uitste kende punt en ik hobbel binnen drie minuten in z'n twee keurig naar het parkeerterreintje op een paar passen van het water. Het is maandagochtend, kort na negen uur. Rust en zon. Niemand te zien. In de huizenkrans die de haven omzoomt, vermoed ik ogen die de vreemde eend daar beneden in de doodlopende bijt met kriti sche belangstelling volgen. Ze zien een wat onhandig persoon met blo te benen in te grote, rubber schoe nen. Ze zien een wollen wielren nersbroek waarmee Wout Wagt- mans nog wereldkampioen had kunnen worden, een witte panda pet van het Wereld Natuur Fonds en een wit katoenen T-shirt waar op de karikatuur van een met zwaarden zwaaiend krantemanne tje en de strijdkreet: JOURNALIS TEN, EN GARDE....! (wij droegen dit door de vakbond verstrekte shirt in de zomer van 1991 tijdens acties om een betere cao af te dwingen). Het geheel heeft iets weg van de inscheping, vier eeuwen na dato, van een Don Quichot-achtige wa tergeus. Hier gaat, met vergeelde verve, een anti-held te water. Het onophoudelijk in alle richtin gen op elkaar inwerken van de wetten van Newton en Archimedes veroorzaakt bij het in- en uitstap pen een toestand van labiel even wicht, die buitengewoon riskant is. Volgens het boekje hoor je een peddelbrug tussen wal en schip te maken om dit probleem op te los sen. Omdat ik een goedkope, niet zo'n sterke peddel heb, gebruik ik de bezemsteelvariant. Met deze techniek weet ik vandaag zelfs met enige souplesse droog binnen de dansende heupen van mijn Yellow Upmarine te komen. Het stuk van de haven tot aan de uitwateringssluis in de dijk bij de Amer is vier kilometer lang. Op de waterkaarten staat het met rood aangegeven. Dat wil zeggen: verbo den voor alle vaartuigen. Ik ben er, tot vlakbij de sluis waar hengelaars wat bootjes hebben liggen, in drie jaar ook nog nooit een vaartuig tegengekomen. Na de eerste bocht al meteen de eerste verrassingen: velden met bloeiende gele plomp en brutale blauwe libellen, die in wijde vier kanten boven hun jachtgebied pa trouilleren. Restanten van wilgenvegetatie die je in de Biesbosch nog zo veel ziet, herinneren er aan dat de St.-Elisa- bethvloed van 1421 helemaal tot hier, tot aan de zandgronden van Hooge Zwaluwe, heeft toegeslagen. Tot de sluis kom ik, vaste prik, vier blauwe reigers tegen. Eenzaam, als gebeeldhouwd, staan ze langs de kant, klaar om met hun dolkvormi- ge snavel een prooi te doorboren. Ze wachten mijn komst niet af. Ruim van tevoren, rauw krijsend, kiezen ze het luchtruim, hun lan dingsgestel slordig achter zich aan slepend. Met een lange omweg vlie gen ze terug naar hun vaste stek. Waar de wal uit weide bestaat, openstaat, 's Zomers is dat geluk kig vaak het geval. Het bespaart een sjouwpartij met de kano over de dijk heen. Ik kan nu dwars door de dijk van het binnen- op het buitenwater komen. Het is een lage, donkere, naargeestige doorgang. Scharnier- geluiden ricocheren in ijselijke re sonans door deze betonnen boven watertunnel. Zwaluwen schieten, zonder geluid, rakelings langs me heen. Vette spinnen in vochtige webben schommelen comfortabel op de tocht. Een huiveringwekkende passage voor een anti-held. De verrukking moet gezocht wor den in het door de antropologe Elaine Morgan zo overtuigend be schreven oerbesef dat wij in het gloeiend hete Plioceen als harige boomapen naar zee zijn gevlucht en daar, in een tijdsbestek van tien miljoen jaar, tot rechtop staande naakte strandapen zijn geëvolu eerd. Dit verklaart ook waarom veel mensen, wanneer ze aan het strand zijn, eindeloos lang over zee kunnen staan uitstaren, getroffen als ze zijn door diepe melancholie en onzegbaar verlangen. De Amer is vriendelijk vandaag. Lang, glad water. Dat is echt wel In 'Langs het water' staat deze zomer het water in het versprei dingsgebied van deze krant cen traal. Diverse Stern-redacteuren verhalen over hun band met het water, over de mensen die er langs leven en over wat zich op, in en rond het water afspeelt. Vandaag de tweede aflevering: de Amer. onderbreken koeien hun hardnek kig gegraas om mij een poosje met lieve ogen en lodderige aandacht te volgen. 'n Eend, die haar kuikens richting riet heeft gecommandeerd, blijft honderden meters onvermoeibaar in vlinderslag voor mij uit badde ren. Pas wanneer ze er absoluut zeker van is dat haar afleidingsma noeuvre met succes is bekroond, keert ze, tevreden snaterend, vlie gensvlug naar haar jongen terug. Het water verbreedt zich gaande weg. Waar het uitmondt in de Vloedspui is de intimiteit plotse ling verdwenen. De wind krijgt meer ruimte om het water in bewe ging en mij wat verkoeling te bren gen. De uitwateringssluis is nu vlakbij. In een bepaalde hoek aangevaren, is van ver al te zien dat de sluis teeds als ik de tunnel uitkom en de Amer opdraai, bevangt mij een mengeling van vrees en verrukking. De vrees vindt haar oorsprong in natuurbad Warande in Oosterhout waar ik als klein kind heb vastge zeten onder een vlonder. Ik werd op het nippertje gered, maar de traumatische ervaring verklaart waarom ik later van mijn eerste zwemles moest worden verwijderd, omdat ik het hele sportfondsenbad aan de Vierwindenstraat in Breda bij elkaar schreeuwde. Pas op de middelbare school hebben vrienden dit onwaardige gedrag gecorri geerd door mij in de Mark, voorbij begraafplaats De Bieberg, achter 'de tuchtschool', op barbaarse wij ze zwemmen te leren. Ik ben ze er nog dankbaar om. Restanten van wilgenvegetatie die je in de Biesbosch nog zo veel ziet, herinneren er aan dat de St.-Elisabethvloed helemaal tot hier, tot aan de zandgronden van Hooge Zwaluwe, heeft toegeslagen. foto de stem/johan van gurp Anti-held op de Amer eens anders. Een beetje wind en de Yellow Upmarine begint iets van een Yellow Submarine te krijgen: de punt van de boot soms tot aan de kuiprand in het water. Het an dere uiterste kun je meemaken wanneer golven elkaar dicht op de hielen zitten. Door als een razende te peddelen kun je dan met hoge snelheid op de toppen van het rollende water worden meege voerd. Dat zijn al best sensationele mo menten voor iemand met een wa tervreessyndroom. Doet de wind er nog een schepje bovenop en zijn er toevallig een paar haast hebbende binnenvaartschippers of speed bootfanaten in de buurt, dan lijken alleen adrenaline-scheuten en spierreflexen jou en je bananeschil in evenwicht te houden. Je bent dan blij dat je de dringende raad van een watervaste, van wanten wetende collega hebt opgevolgd, die het in z'n zeilboot pas echt leuk begint te vinden bij minstens wind kracht acht. Zijn raad: ALTIJD een zwemvest aan op de Amer. Daarom hijs ik mij nu, op deze zonnige maandagmorgen, op lang glad wa ter, in geen velden of wegen een binnenschip of speedboot te zien, braaf in mijn framboosrode leven reddende gordel. Van de sluis uit kan ik drie kanten op. Naar het westen, richting Lage Zwaluwe, Hollandsch Diep, Dordt- se Kil, Volkerak. Ik zou, als èen moderne Magelhaen, in de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren ontdek kingen kunnen doen en ontberin gen kunnen lijden. Tentje mee. De hele zomer onderweg. Doe ik nog. Als ik met vut ben. Of misschien pak ik, als het zover is, eerst de oostelijke route, koers ik als een laattwintigste-eeuwse Abel Tas man richting Drimmelen, Bergse .Maas, Maas en Waal en verder oostelijk Nederland in, waar na tuurlijk ook nog ongelooflijk veel onontdekt is gebleven. Vandaag ga ik niet richting west, niet richting oost, maar dwars de rivier over, richtig noord. Pal te genover de uitwateringssluis, aan de andere kant van de Amer, bij km-bord 259, weet ik een cadeautje van Rijkswaterstaat: het Postgat, een gat in de dijk van misschien twee meter, dat speciaal voor mij lijkt gemaakt. De overtocht is deze keer een fluit je van een cent. Minder dan een uur na het vertrek uit de Haven van Hooge Zwaluwe kom ik via het Postgat in het Zuidergat van de Vissen, vaar ik de brede beschut ting van de Brabantse Biesbosch binnen. Ik bevind mij nu in het uitgestrekte privé-domein van de anti-held. Ki lometers om mij heen naar het schijnt ongerept natuurgebied. De Viesbosch van het weekend is weer helemaal Biesbosch geworden. Vrijdagavond pas zal de armada van milieubezoedelende plezier vaartuigen van alle kanten' weer komen aanzetten. Tot dan heeft men hier het rijk vrijwel alleen. Er welt een diepe zucht in mij op. Ik zet aan, vind al gauw het juiste ritme, waarna varen vanzelf medi teren wordt. Ik heb mijn vaste, vluchtige ontmoetingen met bevers. Na drie uur kies ik een rustplaats, eet vier bruine boterhammen met kaas, ontkurk een fles rode wijn. Wanneer ik opbreek zal ik nog drie uur varen, mediteren en afzien al vorens in de Haven van Hooge Zwaluwe mijn laatste bezemsteel- brug van de dag te maken. Het uurwerk in de elegante toren van de markante Hervormde Kerk, die al meer dan 350 jaar het gezicht van dit sympathieke dorp bepaalt, slaat vijf wanneer ik de Yellow Upmarine stijfjes de kant op trek.

de Stem | 1993 | | pagina 23