len iimons blij met plan zorgsector Weerman Willy Haven Terneuzen doet weer goede zaken [aatssecretaris juicht samenwerking met Belgische ziekenhuizen toe Mig maanden cel geëist or handel in harddrugs Man komt om het leven bij auto-ongeval Vandaag mooiste dag Arbeidsomstandigheden in horeca laten te wensen over Paardentrailer belandt in water Grote Kreek in Axel iring rucks jebruikte fietsen jtadsfietsen - mountain bikes aCe- en kinderfietsen MOFIL KLAASSEN liSSAGE - AXEL - 01155-61781 Lening van half miljoen voor nieuwe slibvergasser PSD krijgt 'meevallertje' van fiscus van 8,1 miljoen Berekening Regenbuien Ikhutten, tuinschuren en ort en worden door heel den en dankzij een spe n te spelen. Als grootste dern logistiek apparaat nnen een sterk groeiend I sricht bedrijf. nctie als een uitdaging en| [het profiel, stuur dan bin- brief onder ref.nr. 02tp jl.W. van Vroenhoven van ling en Selectie, Oever I ■s 250, 4940 AG Raamy eld hierin uw motivatie, uw| ken en sluit een beknopt bij. De interviews staanl 119 augustus. i reacties van mannen I functie-analyse leidt tot de identificatie Ie capaciteiten Om de voorspellende! I de selectie-procedure te vergroten 1 idaten soms deel aan praktijlcsimulaties' Int centermethode is de basis van de 1 Tale methodiek die door Interselect is| Irijfswagens? Itrum van de Rüttchen pterrein Hazeldonk osch tegenover de |00 stuks gebruikte aal ijsbergen Holland 'uker57 j. 09-32-3-667 38 43 «sendaal-Essen-Anfwerpen de stem zeeland ZATERDAG 17 JULI 1993 DEEL C [lies tot volle tevredenheid srwachten wij van u een ken auto's. Er wordt van u band kunt werken. en gevarieerde werkkring ring en uitstekende lom hierop in te gaan, ffonisch, danwel schriftelijk aan het onderstaande ch informatie inwinnen bij - De haven van Lozen heeft een goed ,e half jaar achter de rug. Xfiekcijfers van de zee- Lzjjn ten opzichte van ■naar gestegen met bijna (Lent naar 4,8 miljoen Lntal zeeschepen dat de ,aan deed kwam uit op 914 iijgen 1046 vorig jaar. Het E Bruto Register Ton (BRT) Lze schepen kwam uit op Ljoen ton tegen 6,3 miljoen |trtJaar- bootste stijging in de zee- Wieken werd genoteerd in jjiaakmanhaven. Deze bui- tenhaven wordt gebruikt door Dow Benelux. De trafiek steeg met 34 procent naar ruim twee miljoen. Vorig jaar was dat tij dens dezelfde periode anderhalf miljoen ton. Deze stijging is met name een gevolg van de verschuiving van het gebruik van binnenvaart voor de aanvoer van grondstof fen. Het totaal aantal geladen en geloste goederen door de binnen vaart daalde de eerste vijf maan den met twaalf procent, oftewel 435.000 ton naar 3,3 miljoen ton. Vooral vaste brandstoffen en aardolieprodukten werden door de binnenvaart minder vervoerd. Volgens F. van den Hemel van het Havenschap ligt deze daling niet aan de acties van de binnen schippers. „De cijfers gaan im mers over de eerste vijf maan den. Ik denk dat de acties wel invloed hebben op de cijfers van het volgende kwartaal". In de Terneuzense kanaalhavens liep de totale hoeveelheid geloste en geladen goederen terug. Hier werd het eerste half jaar 1,2 miljoen ton overgeslagen tegen 1,7 miljoen ton vorig jaar. Een daling van 31 procent. Vorig jaar werden in deze havens nog de belangrijkste positieve resulta ten behaald. De daling ligt voor al aan de terugval in de Massa goedhaven. Hier vindt de over slag van vaste brandstoffen door overslagbedrijf Ovet plaats. De trafiek liep terug met 325.000 ton oftewel 55 procent. Ook de Bulk-terminal in de Zevenaar- haven (Verbrugge Terminals) had te maken met een vermin derde overslag. De trafiek liep terug met bijna 200.000 ton. Het Havenschap Terneuzen con stateert over het eerste half jaar dat het herstel in de havens van Sluiskil (Hydro Agri en de Cokesfabriek) door zet. Vorig jaar werd aan deze kade ruim 350.000 ton minder goederen overgeslagen. De totale zee vaarttrafiek steeg het eerste half jaar met vijf procent naar een miljoen ton. Op de Axelse Vlakte is begin dit jaar gestart met het overslaan van onder andere coils roestvrij- staal voor Outokumpu. In het eerste half jaar kwamen er acht tien schepen waaruit in totaal negentienduizend ton goederen werd overgeslagen. Op de Rede van Terneuzen, waar Ovet met haar drijvende kranen een deel van de lading uit de diepstekende schepen licht, bleef de totale zeevaarttrafiek nage noeg gelijk aan die van vorig jaar over dezelfde periode. Het gaat om een totaal van 480.000 ton. L» verslaggever Lrg/Terneuzen - Staatssecretaris Simons stemt in ie plannen om door middel van samenwerking met |sche ziekenhuizen de zorgverlening in de Zeeuws- nse ziekenhuizen veilig te stellen. i schrijft dit in een brief ES van Zeeland, die eerder indacht hadden gevraagd 1 ce ziekenhuissituatie in ;s-Vlaanderen. Aanleiding Ithting België te kijken was K: jaar gepresenteerde me- pteleidsplan van de zieken- ccep Zeeuws-Vlaanderen, Jile lezen stond dat gestopt leerden met de 24-uurs chi- Jiezorg en verloskunde in l'ioniusziekenhuis in Oost- 1 Hiertegen rees massaal J: zowel van huisartsen als l:e bevolking in West- lij-Vlaanderen. zorgverzekeraar AZWZ iet plan aanleiding bij de ptaisgroep aan de bel te ken. „Het beleidsplan is een (plan, maar het stopzetten lie continue chirurgische I: Oostburg is een onder- Idat wij niet zien zitten", lliecteur C. Wellhüner. [lel Jkenfonds verkreeg uitstel |a uitvoeren van het me- itóeidsplan door zes ton op en om in ieder geval 111994 de zorg in Oostburg te houden. Gelijktijdig het idee gelanceerd te be- samenwerking met ïhe ziekenhuizen er toe jaden dat geen voorzienin- t Oostburg behoeven, te jnen. haalbaarheidsstudie moet ?en of het idee van AZWZ har is. Begin september het bestuur van de Eure- Mand, Oost- en West- iitren) of subsidie wordt voor de kosten van de a Inmiddels zijn contacten met diverse Belgische zie- ®n en er is al adhesie id door de instellingen in en Brugge. „Ook in laanderen - onder andere het ziekenhuis Gent - staat men niet afwijzend tegen intensievere samenwerking", zei gisteren een woordvoerder van de provincie Zeeland. Goede zaak Simons vindt het een goede zaak dat,nagegaan wordt in hoeverre het mogelijk is tot een intensive ring van bestaande afspraken met Belgische ziekenhuizen te komen. „De afspraken over on der meer de topzorg, die thans al met enkele Belgische ziekenhui zen bestaan (Gent, Brugge, red.) getuigen al van een pragmati sche aanpak in het belang van de patiënt", schrijft Simons waarderend. AZWZ heeft inmiddels de ge neeskundige inspectie in Zee land gevraagd of die er vrede mee kan hebben dat een zieken huis (Oostburg) wordt afge bouwd, terwijl een ander zieken huis (De Honte) pas op een af stand van 40 kilometer ligt. De inspectie heeft inmiddels haar standpunt bepaald en zal dit binnenkort via het ministerie be kendmaken, liet een woordvoer ster van de inspectie weten. Dat intensievere samenwerking met België voor' Zeeuws-Vlaan deren noodzakelijk kan zijn, werd afgelopen week duidelijk. Een orthopeed liet de zieken- huisgroep weten binnenkort el ders aan de slag te gaan. Het medisch beleidsplan gaat uit van drie orthopeden. Dat is er straks dus één, want er was al een vacature. „Misschien een extra- noodzaak om eens over de grens te kijken", zegt men in het Zeeuws provinciehuis, „want in Nederland zijn die specialisten dun gezaaid". Ziekenhuisdirec teur G. Ramaekers zei dat men er voor ging zorgen dat bij het vertrek van de orthopeed een andere aan de slag gaat. n» correspondent Mrugs werden in Amster- teteld en zonder dat haar 38-jarige E. B. er iets '1st, afgeleverd op haar ®es in Den Haag. Vervol- %d de 19-jarige M. Z., de "-achter ingeschakeld om naar 'tante' in Vlissin- •brengen. Uiteindelijk ging 1 het afluisteren van de toch een keer fout en Vlissingse met 300 gram jjp zak op 9 april van dit het station in Vlissingen ingehouden. hoorde 'tante' G. B. bezitting van de recht- Middelburg een gevan- J' van 30 maanden tegen wegens dealen en het 'ien van harddrugs, "st eiste de officier nog ,;!r weken cel.als ten uit lag van een eerder von- ir beide familieleden, •jarige Haagse zuster en '8 nichtje mochten van de ."oor elk zes maanden w tralies, plus nog eens •aanden gevangenisstraf achter de deur. .feu vierde verdachte, de Middelburgse R. G., i'fc 'S harddrugs bij i am hopen, eiste de offi- 8 weken voorwaardelijke De 42-jarige Vlissingse G. B. had het keurig sikaar. De Vlissingse verslaafden aan harddrugs gaven en met dat geld leverde zij heroïne en cocaïne op mag. De 55-jarige G.P. uit Vogelwaarde is gisteren bij een ongeval op de weg tussen Terneuzen en Terhole om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een auto toen hij in de berm gras aan het maaien was. De bestuurder van de personenauto kwam vanuit Terneuzen en verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Hij kwam in de rechterberm terecht, probeerde weer de weg op te komen, maar kwam door die manoeuvre in de linkerberm terecht. Daar schepte de automobilist het slachtoffer. G.P. overleed ter plaatse. Het voertuig belandde uiteindelijk in een watergang naast de rijksweg. foto wim kooyman Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks pro- vinciebstuur - wil het bedrijf Schelde Milieu Technologie (SMT) een half miljoen gulden lenen om in Zeeland een instal latie te bouwen waarmee ver vuild zuiveringsslib kan worden verbrand. Dat slib, voornamelijk afkomstig uit de rioolwaterzuiveringen van de Zeeuwse waterschappen en de zuiveringen van industriewa ter, is schadelijk voor het milieu. Per jaar wordt in Zeeland 8000 ton geproduceerd. Verbranden of vergassen past in het provinciaal milieubeleid, al dus Gedeputeerde Staten in hun voorstel aan de Staten. Het Zeeuwse slib kan ook naar ovens in Brabant en Zuid-Holland worden gebracht, maar dat geeft nadelen in verband met milieu belasting en transportkosten. Van onze verslaggever Vlissingen - Een 'meevallertje'. Zo kan de belastingteruggave aan de Zeeuwse veerdienst PSD wel worden genoemd. De PSD krijgt met terugwerkende kracht tot 1985 maar liefst 8,1 miljoen gulden aan omzetbelasting te rug. Dat komt omdat na een serie gerechtelijke procedures de veerboten van de PSD en alles wat er op of aan hoort, nu door de fiscus worden aangemerkt als zeeschip, waarvoor geen BTW- tarief geldt. De zaak is aangekaart door veerdienstbedrijven op de Wad denzee die in 1990 bij de Belas tingkamer van het Gerechtshof in Leeuwarden een procedure begonnen om BTW-vrijstelling te krijgen. Het ministerie van financiën te kende bij de Hoge Raad cassatie aan tegen de uitspraak van de Belastingkamer, maar verloor. De PSD zag nu ook mogelijkhe den en begon met succes een overleg met de belastingdienst. Even wordt het beter dit weekend. Vandaag wordt het zeker de droogste en mogelijk ook de mooiste dag. Morgen is het eveneens aanvankelijk droog en zelfs iets warmer dan vandaag, maar daarna ligt het aan de snelheid waarmee een wolkenband onze streken bereikt. Vanaf maandag opnieuw zeer wisselvallig weer en dat geldt eveneens voor de rest van de week. Dat we vandaag uitzonderlijk mooi zomerweer beleven hebben we te danken aan een rug van hogedruk. Deze geeft het weer voor korte tijd een meer zomers gezicht. De rug is echter te zwak om het depressiegeweld boven de Atlantische Oceaan terug te dringen. Wij liggen aan de rand van hogedrukinvloeden. Schuift dat iets naar het noorden, en dan praten we over ongeveer 400 kilometer (dat veel lijkt, maar voor het weer slechts een peuleschil), dan belanden we in vriendelijk zomerweer zoals vandaag. We hebben de volgende berekening voor de komende dagen. Vandaag dus een mooie en zonnige dag. De wind is westelijk met een kracht van 4 Beaufort. Dit kan betekenen dat verblijf aan het strand niet aangenaam is. Meer landinwaarts bereiken we al snel 22 tot 23 graden. Komende nacht blijft het met 13 graden aan de aangename kant. Morgen beginnen we de dag eveneens zonnig, maar in de middaguren komen er wolkenvel den aandrijven. Deze brengen regen en op sommige plaatsen zelfs pittige onweersbuien. Die buien met onweer kunnen voor hevige windstoten zorgen. Dat is de start van een zeer wisselval lige periode. Morgen wordt het nog ruim 25 graden en in de nacht van zondag op maandag 14 graden. Maandag daalt de temperatuur naar nauwelijks 19 graden. De wind is westelijk met een kracht van 3 Beaufort. We krijgen regenbuien en er zijn nauwelijks opklaringen. Dinsdag wordt het nog guurder, omdat de wind dan toeneemt. Die komt nog steeds uit het westen en heeft dan een kracht van 4 tot 5 Beaufort, 's Nachts blijft het gemiddeld 12 graden. Voor het houden van een tuinfeest of ander feest in de open lucht is het vandaag een uitgelezen dag. Ook de duivenliefhebbers hoeven zich tot zondagmiddag geen zorgen te maken. Vandaag zal het minder drukkend aanvoelen dan gisteren. De luchtvoch tigheid is een stuk lager. Hoe was het weer vorig jaar op 17 juli? Het werd overdag ruim 27 graden en 's nachts 15 graden. Het regende niet en de zon scheen 7 uur en 25 minuten. Deze tijd van het jaar kan de zon maximaal 15 uur schijnen. De extreme temperaturen op 17 juli sinds 1900: Op 17 juli 1976 werd het 31 graden en in de nacht van 16 op 17 juli 1977 werd het slechts 6,5 graden. a 'iCA' De weerspreuken: 'Bouwt op St.-Anna (17 juli) de mier haar hopen, de winter zal niet zacht verlopen!' 'Vliegt de zwaluw hoog, dan blijft het overwegend droog'. Van onze verslaggever Breda - De arbeidsomstandigheden in de Brabantse en Zeeuwse horeca laten veel te wensen over. Dat meldt de Arbeidsinspectie in Breda. Vooral op het gebied van de veiligheid blijven veel bedrijven in gebreke. De Arbeidsinspectie heeft in de periode mei 1992 tot begin 1993 zo'n 260 horecabedrijven bezocht in Noord-Brabant en Zeeland. In totaal werden 1539 tekortkomingen geconstateerd. De meest voorkomende fouten waren onveilige oppslag van gevaar lijke stoffen (koolzuurinstallaties), de afwezigheid van brandblus- middelen, de blootstelling van personen aan schadelijke stoffen en de slechte staat van elektrische installaties. In het kader van de arbeidswet kwamen verder de afwezigheid van een arbeidslijst en een arbeidsregister aan de orde. Over de tekortkomingen zijn afspraken gemaakt waarbij is bepaald dat die binnen een redelijke termijn moeten zijn verholpen. Als dat niet gebeurt, wordt proces-verbaal opgemaakt. Een deel van de werkgevers had voor de controle een map met informatie toege stuurd gekregen. De Arbeidsinspectie noemt het opvallend dat ze desondanks nauwelijks iets hebben ondernomen om bepaalde ar beidsomstandigheden zelf te verbeteren. gevangenisstraf als 'waarschu wing'. Op de zitting verklaarde de tante, die ervan werd ver dacht over een periode van 1990 tot en maart 1993 te hebben gedeald, dat zij slechts uit socia le bewogenheid met de verslaaf den haar dienst had aangeboden. „De verslaafden gaven mij geld en ik ging het spul voor hen kopen". Per gram geleverde he roïne verdween er vijf gulden voor bewezen diensten in haar eigen zak. Dat zij zou hebben gedeald ontkende zij in alle toonaarden, maar getuigenver klaringen wezen een heel andere richting uit: 'mevrouw G. B. ver kocht wel degelijk en verdiende met een inkoopprijs van 35 gul den en een verkoopprijs van 65 gulden wel degelijk aan de han del'. En dat was volgens de offi cier wel degelijk dealen. Van het geld dat zij met haar koeriers diensten en handel verdiende maakte zij onder meer met haar familie een vakantiereisje naar Suriname en gaf zij haar zoon een auto cadeau. Dat haar fami lieleden ook bij haar transport bedrijfje waren betrokken ont kende de vrouw eveneens. Vol gens haar zouden zij van niets hebben geweten. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Een paardentrailer met daarin twee pony's kwam gisteren voor een deel in het water van de Grote Kreek in Axel terecht. De bestuurster B. de H. uit Axel reed met haar auto met daarachter de trailer op de Kinderdijk. Toen ze de Boslaan wilde inrijden, raakte de trailer door nog onbekende oorzaak los en belandde in de kreek. De trailer ging niet geheel kopje onder waardoor beide pony's met de schrik vrijkwamen. De brandweer kwam eraan te pas om het voertuig uit het water te halen. foto wim kooyman

de Stem | 1993 | | pagina 15