Raad draagt kandidaat voor oekers' Lekker meegenomen. Dubbeldik Choco dooo a 8 ij*tjeo s. 50 Ifi. Je krijgt er zin in bijJamin. HOE STEEL JE KUSSEN AAN VERRE KUSTEN? Ministerie van Economische Zaken ontslaat 20 tot 30 ambtenaren Kabinet wil gemeenteraad meer invloed geven op benoemen burgemeester: In de rij voor eten Artsen bezorgd om medische liulp asielzoekers Meer macht voor eerste minister erelU Belasting voor werkenden gjaat volgend jaar omlaag DESTEM Ombuigingen Onderzoek naar beloning Maastrichtse ambtenaren BINNENLAND A3- Lubbers regeert het langst COMMENTAAR JAMIN ie- /S BINNENLAND KORT (STEM DONDERDAG 15 JULI 1993 jen Haag - Het ministerie Economische Zaken ont- iaat per T oktober 20 tot 30 Ambtenaren. [(Itans bestaat dat volgend jaar eens 50 personeelsleden op mat komen te staan. Het is «or het eerst in de geschiedenis 1 bet ministerie dat er collec te! ontslagen wordt, je ontslagen zijn een uitvloeisel ..in de Grote Efficiency Opera tie, de omvangrijke afslankings operatie bij de rijksoverheid. De ambtenarenbond AbvaKabo vreest dat dit het begin is van een reeks collectieve ontslagen bij ministeries. De bond heeft van meet af aan gewaarschuwd voor gedwongen ontslagen. Af spraken met departmenten over het uitsluiten daarvan kon de bond niet maken, omdat het ka binet geen niet-ontslaggarantie wilde geven. De ambtenaren die op 1 oktober worden ontslagen zijn al voor 1 oktober vorig jaar aangewezen als 'herplaatsingskandidaat'. Ondanks scholing, sollicitatie training en bemiddeling slaagde Economische Zaken er niet in om hen daadwerkelijk te her plaatsen. De resterende her plaatsingskandidaten zijn later aangewezen en doorlopen thans het 'herplaatsingsonderzoek' van een jaar. Vinden ze geen ander werk, dan zullen ze in de eerste helft van volgend jaar hun ont slag krijgen. Economische Zaken moet in het kader van de efficiency-operatie 532 formatieplaatsen, waarvan 276 bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, inleveren. Er zijn nu nog circa 75 herplaatsings kandidaten, van wie de helft bij het CBS. Tientallen médewer kers vonden een andere baan, maar 200 belandden al indivi dueel in de ww voor ambtena ren. Als eerdere afslankingsope raties worden meegeteld, is er sprake van 400 werkloze EZ- ambtenaren. Ondanks de afslanking blijft er een financiële last voor het mi nisterie. Want aanvankelijk 93 procent en later 70 procent van het laatstverdiende loon drukt als uitkering op de begroting van Economische Zakep. Maar ook organisatorisch is vol gens plaatsvervangend direc teur-generaal A. Verberk de grens bereikt. Als er in de toe komst weer tot dit soort opera ties zou worden besloten, dan moeten er taken worden afgesto ten. Snijden volgens de kaas schaafmethode is niet langer mogelijk, vindt Verberk. Hij is dan ook blij dat de motie-Paulis, die om het schrappen van nog eens duizend banen bij het Rijk vroeg, niet is doorgegaan. Dan zou zijn departement nog eens 46 mensen op straat hebben moeten zetten. ■ei- Trê- liet liet ler- }k- fals ne- laie I in- laar i de lard 1 als leen hij Ri- bten I het I het de lord, '-di recteur. In 1980 werkte Gerg aanvankelijk voor de preside» campagne van George Bu Maar toen Bush de eerste v« verkiezing verloor, liet Gerg hem in de steek. Hij liep o< 'naar Ronald Reagan, die lal als president, Gergen in nam. Tussen Gergen en R( vice-president Bush is het ech nimmer meer goedgekomen. Trucs zijn door Gergen ooi geducht. In 1980 gebruikte gestolen notities van Jimmy Cl ter om Reagan voor te bereic op een tv-debat. En hij wasin Reagan-jaren een beroemd T naar de pers. In 1983 verliet het Witte Huis met het voorn men zijn ervaringen in het ce trum van de macht te gelde gaan maken. Hij stortte zich het lucratieve lezingen-circ (volgens zijn eigen goedlacl zeggen 'een vorm van witte wi te-boordencriminaliteit') en de commentariërende journal tiek. Gergen erkent nu, tien jaar lal dat hij zijn financiële doelen een groot huis, universitaire leidingen voor de kinderen heeft bereikt. Vorig jaar leek zich even te willen associé: met de partijloze presidentski didaat Ross Perot. Maar hij 1 sloot te wachten op een realis seher kans om zich opnieuw een centrale speler in het li van het machtigste Huis ter w reld te maken. Sommige Republikeinen hebbi Gergen zijn overspel met de D mocraat Clinton kwalijk gen men. En sommige Democrat hebben Clinton's associatie n de ultieme Republikeinse insit afgekeurd. Maar de repliek» Gergen zelf, de meester-verpa ker, luidt: „Ik ben altijd stó geboeid geweestdoor verand ringsprocessen. Daarom hebb mijn Republikeinse partijgen ten me nooit helemaal trouwd. En daarom heb ik lopen november, om je de wal heid te zeggen, op Bill Clintf gestemd. Ik wil hem nu helpen regeren, het traditionele politi ke machtsspel in Washingt( open te breken en de mens* weer vertrouwen te geven in leiders." lan onze Haagse redactie Den Haag - Het arbeidskostenforfait - de extra belastingaf- ek voor werkenden - gaat in 1994 omhoog. zijn alleen de Haagse politiek, nt& fcede- ook de wethouders in de Verk Nederland realiseert ziek de niet wat er komt, maar we z® kliërs gedwongen worden, ook in I orde gemeenten, een vluchteling®"1 paar leid te voeren, zoals we <K gemeente een ouderen» „wat hebben." ;et-ie Optimisme put Scholtén u# hou- reacties van gemeenten: „Je laken hier en daar wel wat afschil dat maar je ziet ook dat het P ons bleem nu doordringt in de p'a lijker selijke raadhuizen en dart W je dat gemeentebestuurders zijn van goede wil zijn al duurt n bij even voor de volle omvang het probleem tot ze doordri Wat bedoelt Scholten als h'. dat we dankbaar zullen zijlri de komst van zoveel asie,z kers? De voorzitter van Vluchteling, werk Nederland: „In onze menleving is sprake van groening en vergrijzing, mI jeugd, meer ouderen. He'J traal Bureau voor de Sta'1® voorspelt dat die ontwikt na 2000 problemen zal ë®ven.j,( de arbeidsmarkt. Tegen die zullen we blij zijn, dat Joegoslaven die nu komen. nen inzetten, want die rne'. willen niks liever dan werke ijn onze Haagse redactie Pen Haag - Gemeenteraden krijgen een grotere invloed m de benoeming van de burgemeester. In plaats van een dries - zoals nu het geval is - krijgen raadsleden de tans de voordracht vast te stellen voor een nieuwe nrgemeester. De Kroon houdt uiteindelijk de bevoegdheid om de burgemees ter aan te wijzen. Tot deze conclusie is het kabinet gisteravond gekomen na bestu dering van rapporten die Van Thijn (Amsterdams burgemees ter) en De Koning (ex-minister) in opdracht van de Tweede Ka mer samenstelden. Het kabinet ziet ook wel iets in aanpassing van de kieswet naar Duits model, of eventueel een 'gematigd districtenstelsel' naar Engels model. Het kabinet neemt nog geen de finitieve standpunten in naar aanleiding van de adviezen van De Koning en Van Thijn. De Tweede Kamer zal daar dit na jaar nog over spreken. Over de kieswet en de mogelijk heid om de minister-president te laten kiezen volgt nog een stu die, omdat de Tweede Kamer niet tevreden was met het rap port van De Koning op dat punt. In de Tweede Kamer bestaat een lichte voorkeur om de kiezer in de toekomst twee stemmen te geven: één voor een partij, één voor een regionale kandidaat. Den Haag - Vanaf zaterdag is premier Lubbers de langst-regerende premier in de Nederlandse geschiede nis. Hij is dan voor de 3909e dag premier en dat is een dag langer als de huidige re cordhouder, de katholiek Ruijs de Beerenbrouck. De ze gaf tussen de beide we reldoorlogen aan drie kabi netten leiding. Lubbers trad aan op 4 no vember 1982 en is vanaf dat moment onafgebroken mi- nister-president geweest. Ruijs de Beerenbrouck bouwde zijn score van 3908 dagen op in twee gescheiden perioden (september 1918 tot augustus 1925 en augus tus 1929 tot mei 1933). iet kabinet hoopt met deze be- erkte belastingverlaging de terkloosheid te bestrijden. Hoe Mg de extra aftrek zal uitpak- ffl, besluit het kabinet waar- thijnlijk zaterdag. Dat bevestigden kringen rond «kabinet gisteravond laat. Het labmet is naarstig op zoek naar gelijkheden om de afbrokke lde werkgelegenheid een halt I# te roepen. Een van de oplossingen is daar- het aantrekkelijker maken jan een betaalde baan; dat bete dat uitkeringsgerechtigden Mer (financiële) stimulansen hijgen een baan te aanvaarden. De hele dag bijna sprak het kabinet over de sombere voor lachten voor de werkgelegen heid. want ook met een aantrek kende economie - en de tekenen 'jzen daar nu op - zal de Asielzoekers wachten in een rij op een maaltijd in het tentenkamp in Luttelgeest. Het tentenkamp is eind vorige week opgèricht, omdat in allerijl noodopvang voor asielzoekers geregeld moest worden. Die noodopvang zit trouwens nog niet vol. In Crailo is plaats voor nog 200 mensen, terwijl ook in een hotel in Amsterdam-Zuidoost 10 asielzoekers terecht kunnen, deelde de Centrale Opvang Asielzoekers mee. Voorts is er nog niemand in Eibergen geplaatst. De gemeente daar heeft eerder het aanbod gedaan om tot medio september 200 tot 250 mensen in caravans te huisvesten. foto anp werkloosheid nog zeker een jaar blijven stijgen. De ministerraad heeft nog geen idee op welke wijze de verhoging van het forfait zal worden be taald. Berichten over afschaffing van het reiskostenforfait - zodat de opbrengst ten goede komt aan de verhoging van het arbeids kostenforfait - werden gistera vond tegengesproken. De ministerraad heeft nog steeds geen vastomlijnd plan hoe de kosten van extra cellen en van de opvang van asielzoekers moe ten worden omgeslagen. De ministers Hirsch Ballin (Jus titie) en D'Ancona (Welzijn) wil len graag dat alle bewindslieden meebetalen aan deze extra uit gaven. Komende zaterdag moet de mi nisterraad knopen doorhakken, alvorens op vakantie te gaan. Utrecht De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft gisteren de noodklok geluid over medische hulp in asielzoe kerscentra. Plaatselijke huisartsen krijgen volgens de Vereniging vaak zonder overleg de verant woordelijkheid in de schoenen geschoven voor medische zorg aan grote groepen asiel zoekers. Daarbij wordt niet gekeken of de huisartsen wel in staat zijn goede hulp te bieden. Als het ministerie van WVC niet snel ingrijpt, vrezen de artsen calamiteiten. Normaal gesproken is WVC in de centra verantwoordelijk voor de inventarisatie van mogelijke gezondheidsproblemen. Is er iets aan de hand, dan wordt een huisarts uit de omgeving ingeschakeld. Volgens de huisart senvereniging komt het echter voor dat zelfs de eerste medische opvang in de centra niet wordt gedaan, zodat eventueel zieke asiel zoekers niet (tijdig) worden behandeld. Voorts houdt WVC geen rekening met de situatie in de omgeving van de centra. Vaak zijn betrokken huisartsen praktisch niet in staat de noodzakelijke hulp te bieden, zeker waar die hulp vanwege de communicatie problemen tussen arts en patiënt zeer tijdro vend is. De vereniging hangt al enige jaren aan de bel over medische hulp aan asielzoekers. En in november vorig jaar kondigde staatsse cretaris Simons (Volksgezondheid) aan de medische zorg voor vluchtelingen, ontheem den en asielzoekers te verbeteren. Hij toonde zich destijds bereid extra mankracht in te zetten voor de medische zorg aan deze groepen. De huisartsen zien hier nog weinig van terecht komen. Volgens de artsenorganisatie sluit Simons zijn ogen voor de realiteit. (ADVERTENTIE MEN KAN GEEN omelet maken zonder eieren te breken. Het was ®en geliefkoosde uitdrukking van voormalig minister Kroes van «'keer en Waterstaat die hiermee de haar toegekende Rotter- wnse daadkracht wilde onderstrepen. "worden op dit moment in Den Haag meer eieren gebroken jf' Neelie Kroes in haar ministeriële periode ooit heeft kunnen aromen. Bezuinigingen die tot voor een paar jaar voor onmoge- E* werden gehouden, worden nu niet alleen als noodzakelijk jaar ook als logisch ervaren. «gedwongen ontslag per 1 oktober van 20 tot 30 ambtenaren 3n Economische Zaken is daar een voorbeeld van. Het ontslag seen gevolg van de grote efficiency-operatie die tot terugdrin- ffiVan tlet aanta' ambtenaren moet leiden, woonden concluderen in moedeloosheid dat dit het begin is aneen groot aantal gedwongen ontslagen, een verschijnsel dat 'ou toe bij de overheid nauwelijks aan de orde was. Dat hier P te grote voet werd geleefd is duidelijk. Het ministerie van wnomische Zaken heeft het personeelsbestand in tien jaar tijd ®t een derde afgeslankt. grenzen van de onwerkbaarheid komen nu echter in zicht. i,."ster Dales van Binnenlandse Zaken heeft dat heel goed grepen. Het was terecht dat zij het CDA-Kamerlid Paulis het a lnzond toen hij met de eis kwam nog eens duizend otenaren extra te bezuinigen. Econ"euws over de afslanking van het ambtenarenapparaat bij onomische Zaken viel samen met de onheilsboodschap van dat m"i'ster'e-van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) Worde° 'aar 250 mi'i°en °P subsidies bezuinigd gaat een!!313 ^omt '1arc' aan a"er'ei organisaties waarvoor subsidie aaantastbaar lijkend onderdeel van de inkomsten is gewor- L' 1 worden op ruwe wijze uit hun droom gewekt. Maar dat subs? met k?n doorgaan is duidelijk. De vele vormen van dept f V?r'en'nEUru'm zij" onbeheersbaar en voor een De nmh e9evoe''9' knoeien is onvermijdelijk. Pakkpt van WVC z'in het gevolg van een bezuinigings rond V?in/rCht tni'l^d dat volgend jaar gerealiseerd moet valt nn' tlee*t het startsein gegeven, de komende weken °9 veel slecht nieuws uit Den Haag te verwachten. verwenwinkel 50- Van onze verslaggeefster Maastricht - De gemeente Maastricht laat een 'diepgaand en onafhankelijk onderzoek' instellen naar de wijze waarop de afgelopen drie jaar aan ambtenaren kosten zijn vergoed en bijzondere beloningen zijn verstrekt. De regels die daar voor gelden deskundige het ambtelijk appa- AANBIEDING GELDT T/M 24 JULI 1993 ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. BEL VOOR DE DICHTSTBIJZIJNDE JAMINWINKEL GRATIS 06-0222225 zouden in die periode om ondui delijke redenen niet altijd zijn toegepast. „Dat verschijnsel was tamelijk wijdverbreid.", conclu deert oud-minister drs. C. van Dijk in een eerste onderzoek naar mogelijke misstanden bij het ambtelijk apparaat in Maas tricht. Tijdens de presentatie in het gemeentehuis benadrukte Van Dijk gistermorgen dat hij geen 'fraude of corruptie' heeft aangetroffen. Van Dijk begon zijn onderzoek in juni, nadat burgemeester en wethouders en vakbonden over een waren gekomen een externe Den Haag - Het kabinet is geneigd om de positie van de minister-president in formele zin op een aantal punten te versterken. Zo zou de premier de bevoegd heid moeten krijgen zelfstandig onderwerpen voor de vergade ring van de ministerraad te agenderen en zou zijn in de praktijk al gegroeide rol bij het buitenlands beleid formeel moe ten worden vastgelegd. In het huidige staatsrecht is het nog zo dat de eerste minister voorzitter is van de ministerraad. De bewindslieden voelen er ook voor om in de toekomst geza menlijk een niet goed functione rende minister of staatssecreta ris naar huis te kunnen sturen. De gedachte is dat de premier een dergelijke kwestie agendeert voor de ministerraad, die vervol gens kan besluiten dat het maar het beste is dat de betreffende collega opstapt. In het reglement van de ministerraad zou vastge legd moeten worden dat in een dergelijk geval de betrokken be windsvrouw/man ook daadwer kelijk dient te vertrekken. In de huidige praktijk moet een minister of staatssecretaris al leen vertrekken als de Tweede Kamer geen vertrouwen meer in hem heeft. In de praktijk zal een minister of staatssecretaris ook vertrekken als de eigen fractie het vertrouwen opzegt, zoals bij voorbeeld gebeurde in de affai re-Ter Veld, maar een formele grond voor ontslag is dat niet. De agenderingsbevoegdheid van de premier versterkt zijn greep op de beleidsvoorbereiding. In de praktijk is het nu zo dat een vakminister bepaalt wan neer een onderwerp op zijn ter rein in de ministerraad aan de orde komt. In de gedachte die nu op tafel ligt moet de premier de bevoegdheid krijgen uit zichzelf een onderwerp te agenderen, bij voorbeeld omdat hij vindt dat de beleidsvoorbereiding stroef ver loopt of omdat het om een ur gente kwestie gaat. De rol van de premier op buiten lands terrein is de afgelopen ja ren al sterk gegroeid, hoofdzake lijk door de actieve rol die de premier als regeringsleider speelt binnen de Europese Ge meenschap. De ministerraad vindt dat deze grotere rol ook formeel moet worden vastgelegd in de taak verdeling tussen de premier en de minister van buitenlandse za ken. Het kabinet stuurt deze opvat tingen in een brief aan de Twee de Kamer. De rapportage wordt dan later dit jaar besproken. raat te laten doorlichten. Aanlei ding waren klachten, die ver schillende ambtenaren bij de AbvaKabo en CFO-bonden had den gedeponeerd, over collega's die reisjes, meubels en een cara van aangeboden gekregen zou den hebben. Ook zouden ze be voordeeld zijn met promoties en hogere salarissen. Volgens Van Dijk moet in het aanvullend onderzoek naar belo ningen en onkostenvergoedingen speciaal gelet worden op 'belo ningen in natura'. Het gaat vol gens hem niet 'om kleine atten ties, maar om goederen en dien sten die opliepen tot een waarde van 8000 gulden'. De oud-minis ter vindt dat onderzocht moet worden in hoeverre die diensten en goederen noodzakelijk en ge rechtvaardigd zijn. De uitkomst wordt op z'n vroegst in september verwacht. De oud-minister adviseert de ge meente verder het geplande ac countantsonderzoek naar de procedures en administratieve organisatie rond declaraties en de toepassing van rechtspositie regelingen met voorrang te laten verrichten. Uit de eerste analyse is ook naar voren gekomen dat de regels voor nevenfuncties van ambte naren niet altijd worden toege past. „Dat wettigt nog niet de conclusie dat ambtenaren er maar wat bijklussen", benadrukt de oud-minister. Burgemeester en wethouders en de vakorganisaties hebben laten weten de aanbevelingen van on derzoeker Van Dijk als bindend te beschouwen en daaraan lo yaal gevolg te zullen geven. êJtr Dat we dit nog mogen meemaken. Ruud Lubbers is na vrijdag de langstregerende minister-president in de Nederlandse geschiedenis. Zaterdag begint de 3909e dag van zijn bewind en hij is dan een dag langer premier dan Ruijs de Beerenbrouck. Maar Ruijs de Beerenbrouck had er tussen de twee wereldoorlogen twee afzonderlijke periodes voor no dig, terwijl Lubbers het dus in één ruk doet. Ruud doet een beetje denken aan Indurain die ook jaar in jaar uit de Tour de France wint. Als kopman van Nederland is Lubbers vooralsnog ongenaakbaar en zijn ploeg moet maar afwachten of zijn opvolger straks ook zo regelmatig zal presteren. Lubbers trad aan op 4 november 1982 en er is inmiddels al een hele generatie kinderen opgegroeid die niet beter weet dan dat die man met die stoppels en die borstelige wenkbrauwen de baas van dit land is. Lubbers is een vanzelfsprekendheid geworden en misschien is dat wel funest voor de politiek. Als Indurain geen tegenstand van betekenis heeft, dan is in de Tour alle spanning er af. Als politiek constant bij voorbaat een gelopen koers lijkt, haakt het publiek op den duur ook af. MER1JN Pseudovogelpest in Noord-Brabant Handel - Op een bedrijf met 60.000 leghennen in Handel is een uitbraak van pseudovogelpest geconstateerd. Het bedrijf is inmiddels geruimd. Rondom het bedrijf is een toezichtsgebied met een straal van tien kilometer ingesteld. Hierin is het vervoer verboden van vogels, broedeieren, pluimveemest en strooisel dat is gebruikt in de pluimveehouderij. Het gebied wordt globaal begrensd door de de lijn Mill-Sint Hubert, Rips, Aarle-Rixtel, Mill-Sint Hubert. Pseudovogelpest is de gevaarlijkste infectie ziekte onder pluimvee. Auschwitzmonument wordt hersteld Amsterdam - Het Auschwitzmonument in het Wertheimpark in Amsterdam wordt de komende maanden hersteld. Het monu ment, een ontwerp van Jan Wolkers, werd op 31 januari vlak voor de jaarlijkse Auschwitzherdenking vernield. Het Amster damse college van b en w heeft de firma Van Tetterode opdracht gegeven om het monument te vernieuwen. De vernieling leidde tot een golf van verontwaardiging in het land, omdat aanvanke lijk werd gedacht aan een aanslag uit racistische motieven. Vrij snel bleek dat een personeelslid van de firma Van Tetterode het monument had vernield om zijn baas een hak te zetten. De gemeente betaalt 48.550 gulden aan het herstel. Het monument krijgt de oorspronkelijke vorm terug: een glasplaat, met daaron der gebroken spiegels en een nieuwe glasplaat. Zendtijd dagtelevisie toegewezen Hilversum - Het Commissariaat voor de Media heeft besloten met ingang van 30 augustus extra zendtijd toe te wijzen aan de publieke omroepen voor het verzorgen van dagtelevisie. Dat betekent dat de omroepen er voor het seizoen 1993/94 in» totaal 6.200 uren zendtijd bijkrijgen. De extra zendtijd wordt voor één jaar toegewezen omdat het om een experiment gaat. De publieke omroepen hebben al eerder gezegd dat zij dagtv willen om de concurrentie met de commerciële omroepen beter aan te kun nen. Na deze toewijzing van het Commissariaat moet minister D'Ancona nog formeel toestemming geven. Natuurgenezer vandaag voorgeleid Tilburg - De 35-jarige 'iatrosophische'. natuurgenezer en een 33-jarige vrouw uit Tilburg die sinds maandag vast zitten, worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie wil beiden langer in hechtenis houden in verband met het onderzoek naar de dood van het 2,5 jaar oude dochtertje van de vrouw. De natuurgenezer en de moeder van het kind worden verdacht van doodslag of opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het kind was onder behandeling van de man. Toen het kind stervende was, heeft hij volgens de politie niets ondernomen om dat te voorkomen. Inhoudelijk wil de politie over de voortgang van het onderzoek geen mededelingen doen. De Inspecteur voor de Volksgezondheid M. Westerouwen-Van Meeteren sluit niet uit dat de officier van justitie alsnog sectie gelast. Volgens Westerouwen-Van Meeteren zijn in de loop der tijd onder meer klachten binnen gekomen van voormalige cliënten uit Brabant, Utrecht en Zuid-Holland. Het gaat daarbij om mensen die bijna het leven lieten of zwaar lichamelijk letsel opliepen als gevolg van het 'medisch' handelen van de verdachte of een van zijn geestverwanten. (ADVERTENTIE

de Stem | 1993 | | pagina 3