David Gergen doet Bill Clinton herrijzen 'We zullen nog blij zijn met die asielzoekers Recessie lUinisterie kabinet wil (sverfoeskf PR-adviseur zorgt al na vijf weken voor succes Rushdie BINNENLAND BUITENLAND Onverdraag zaamheid Paalman DESTEM- VluchtelingenWerk-voorzitter Jan Nico Scholten: Lubbers regeert het langst ►elasting voi ^aat volgend DE STEM f Ombuiginge Imen KAN GEEN omelet maki I een geliefkoosde uitdrukking verkeer en Waterstaat die hii 1 uamse daadkracht wilde onde I a w.orde.n °P dit moment ir laan Neelie Kroes in haar min Iaromen. Bezuinigingen die toi |ujk werden gehouden, wordt I maar ook als logisch ervaren. net gedwongen ontslag per 1 n Economische Zaken is di is een gevolg van de grote e I \/1kVan het aantal ambtenar 1 vakbonden concluderen in n I. een groot aantal gedwon I au toe bij de overheid na I p„ e SKote voet werd gelei [economische Zaken heeft hei I n- een derde afgeslankt. I lur 9renzen van de onwerkb ■hl ster Dales van Binnenl. Ihn re.pen- Het was terecht t |:°s, 'nzond toen hij met I Mot aren extra te bezuinig I nieuws °ver de afslankii jnomische Zaken viel sar rt» ministe,ïe van Welzijn, I Worden ja8r 250 milj I Üenklap kornt hard aan bij all I din °,n?antastbaar lijkend or I hot1 worden op ruwe wi] I sithe vr niet kan doorgaan! DE STEM DE STEM, zaterdag 3 juli, pagina buitenland A5,..£en klein éénkolgmsdriikreltje: Anti-Rushdie-Frat%ift kost „41). Levens. f DONDERDAG 15 JULI 1993 )E STEM •,V Bij een protestmanifestatie van zeshonderd- moslim-ifun;, damentalisten zijn) veertig mensen omgekomen én zestig tot honderdvijftig mensen ge wond geraakt. De moslim fundamentalisten betoogden tegen de vertaler van enkele delen van Salman Rushdies .'De Satanische Verzen'. Rus hdie zelf is al jaren onderge doken uit angst voor het doodvonnis dat werd uitge sproken door wijlen imam Khomeiny. Uitgerekend in diezelfde Stem, op de Ragazzi-pagina, vertelt Fatima Ahyad dat Salman Rushdie aan de schandpaal moet, omdat hij in zijn boek dingen schrijft over moslims die volgens haar helemaal niet waar zijn. Begrippen als vrijheid van meningsuiting en drukpers zijn haar blijkbaar vreemd. En haar uitlatingen zijn zeker in het licht van het voorgaan de onbegrijpelijk. Verder heeft ze haar mond vol van hoe erg racisme wel niet is. Wie zal dat ontkennen Maar het zou haar sieren wanneer ze dan ook de hand in eigen boezem steekt. Haar opmerkingen jegens Rushdie voeden juist de angst voor de islam als onverdraag zame godsdienst. En niet on terecht. Het tot de schand paal veroordelen van Rushdie is in het geheel niet vrij van onverdraagzaamheid. Nee, je mond vol hebben van racisme terwijl jezelf ook onverdraag zaam bezig bent, is naar mijn mening hypocriet. Wanneer wij Nederland tole rant willen houden moet dat van beide kanten komen. De uitlatingen van Fatima Ahyad werken slechts contra- produktief. Breda Q. Kok 'Solingen is dichterbij dan we denken'. Deze conclusie werd terecht getrokken door het schoolbestuur van de Eindho- vense nutsschool. De gebeur tenissen in de Apeldoorn- straat lijken angstvallig veel op de gebeurtenissen in Ros tock, waar buurtbewoners applaudiseerden toen een asielzoekerscentrum in vlam men opging. Ook in Eindhoven keken de autoriteiten toe, en zwichtten ze voor dreigementen van de bevolking. Wat zijn de oorza ken van deze uitbarsting van onverdraagzaamheid? Rechts-extremisme? Het zal allicht een rol hebben ge speeld. Er zijn altijd en overal maf kezen die de zaak opruien en een slaatje proberen te slaan uit onrustgevoelens van de bevolking. De grootste boos doener is in dit geval de ge meente Eindhoven. Als zovele gemeenten heeft zij de wijk verwaarloosd. De vraag van een bewoner: „Waar blijft de speelgelegenheid voor onze kinderen?" spreekt in dit op zicht boekdelen. De in de steek gelaten bewo ners zoeken een zondebok en reageren hun onvrede af op de asielzoekers. Wil de ge meente de wijk niet ten prooi laten vallen aan Janmaat en consorten, dan zal ze maatre gelen moeten treffen. De leefsituatie zal verbeterd moeten worden, en er zal voor meer voorzieningen moeten worden gezorgd. Een speeltuin bijvoorbeeld! Breda J. Kwisthout Naar aanleiding van het arti kel van de heer J. Paalman inzake homeopatie even kort het volgende. Het artikel is dermate doorspekt van sug gestieve stellingen, dat er geen sprake meer is van een genuanceerd betoog. Wellicht is dat ook niet jullie bedoe ling. Ik ben zeer benieuwd wat voor een man dit is in zijn doen en laten, wellicht net zo ongenuanceerd als in zijn artikelen? Zoutelande S. Jesmiatka Het persbericht dat het aantal wonderbare genezingen in Lourdes afneemt, is zeker niet afkomstig van de middenstanders van de aan de voet van de Franse Pyreneeën gelegen bedevaartplaats. Deze gelovigen van de eigen portemonnee beginnen al te schelden en te slaan wanneer ze nog maar vermoeden journalisten te ontwaren die via een reportage pogen te doorgronden waarom jaarlijks honderd duizenden hoopvolle mensen de gang naar Lourdes maken. Ze hebben er alle baat bij dat het geloof in de mythe overeind wordt gehouden. De kermis die Lourdes inmiddels is geworden, moet blijven doordraaien. Gevreesd moet echter worden dat de recessie in de handel van de wonderbare genezing structureel is. (HVj Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact S06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand f 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Wi 40» -*0 fa Bill Clinton wordt tegen woordig bij persconferenties nauwlettend gadegeslagen door David Gergen (r). Links staat vice-president Al Gore. FOTO AFP Door onze correspondent Mare de Koninck Washington - Het feno meen is nog maar vijf we ken geleden aan de slag gegaan in het Witte Huis. En wat blijkt nu al? Het werkt! 't Doet 't! David Gergen doet 't. Voor wat- ie doet is al een woord bedacht. Hij Gergeniseert. De hele Witte-Huisstaf, de Amerikaanse pers en de president zelve, ze zijn ge- Gergeniseerd. Ze voelen zich weer op hun gemak met elkaar en met zichzelf. Bill Clinton is opnieuw, zoals zijn easy dominantie van de wereldtop in Tokyo liet zien, op weg een ster te worden. Want het zal niet lang meer duren - zo wil het herwonnen zelfvertrouwen in de regering- Clinton - of ook het grote Ame rikaanse publiek zal doen waar het David Gergen om begonnen is: het zal zich zich weer tevre den tonen over haar herboren president. De renaissance van Bill Clinton is inderdaad onmiskenbaar se dert David Gergen de scepter zwaait over de staf, en tot op zekere hoogte over Bill en Hilla ry persoonlijk. Het nog jeugdige staatshoofd toont zich, na alle struikingen van de eerste maan den, zelfverzekerder, opgewek ter, geconcentreerder. Eind juni loodste hij zijn omstreden, welis waar door vergaande compro missen aangevreten, belasting plannen door de Senaat. Vervol gens deelde hij met een salvo kruisraketten een rake klap uit aan Saddam Husayn. Daarna kwam de G-7 in Japan, waar Amerika's hedendaagse first fa mily een belangstelling te beurt viel die John F. en Jackie waar dig ware geweest. Verdwenen lijken de schaduwen van Clinton's haircut a 200,00 op het vliegveld van Los Angeles en van de desastreuze benoemin gen van bewindslieden op Justi- tie. David Gergen, de imago bouwer, heeft ze weggetoverd. Als Clinton's politieke AWACS, het vroegwaarschuwende radar systeem, behoedt Gergen de pre sident voor nieuwe onbezonnen heid. En hij heeft het klimaat in de perskamer van het Witte Huis opgeklaard. De jonge belhamels George Stephanopoulos, Dee Dee Meyers en Mark Gearan, wier wijsneuzerig elan de jour nalisten irriteerde, zijn als woordvoerders naar de achter grond verwezen. Gergen, de 51-jarige charmante routinier met de speelse geest, heeft het commando over de nieuwsvoor ziening, over de 'schade-con trole' en over de relaties met het Congres overgenomen. Imponerend Het werkt. Opeens lijkt de presi dent welwillender bejegend door de media en de oppositie in de VS. Dat hij deze week naar Noord-Korea probeerde te turen door een verrekijker waar de lenskappen nog opzaten, kwam hem niet op spottend commen taar te staan. Dat Clinton nu wèl Amerikaanse soldaten durft te sturen naar Bosniës buurland Macedonië, dus naar waar géén volkerenmoord plaatsheeft, krijgt geen honende reacties. En zijn schietgrage optreden in So malië, waar allerlei mensen door Amerikaanse projectielen wor den geraakt behalve de beoogde generaal 'Aidid, lijkt hem goed deels te worden vergeven. Hoe doet David Gergen het? Hij doet het met zijn innerlijke rust, met zijn zelfspot, met zijn vleie rijen, met zijn (gespeelde?) verle genheid, met de fluwelen ver pakking van zijn soms onwrik bare wil en met de autoriteit van zijn decennia-lange ervaring in de slangenkuil van de Washing- tonse politiek. Op aandrang van Gergqn geven Bill en Hillary nu 's avonds in hun vermaarde ambtswoning re gelmatig 'intieme diners' voor steeds een veertigtal genodigden, onder wie vooraanstaande Repu blikeinen en leden van het Wit- te-Huisperscorps. Gergen belt journalisten thuis op om op joviale toon - na bezorgd te hebben geïnformeerd naar het welzijn van het gezin - voorge vallen botsingen uit te praten en de groeten van de president over te brengen. En in de staf gaat hij opgewekt rond, zijn onderge schikten imponerend met zijn geestelijke scherpte, zijn vrolijk heid en zijn bescheidenheid. 'Je hebt volkomen gelijk' en 'Het is mijn schuld', klinkt het voortdu ren uit zijn mond. Maar onder tussen... Geen wonder dat het zelfver trouwen van Bill Clnton is ge groeid. Wat kan er fout gaan met David Gergen aan je zijde? Da vid voorkomt de misstap die je dreigt te maken. David zal de misstap repareren die je niette min zult maken. David is wijs. David weet raad. David mas seert de media. Magie David Gergen (Republikein) werd anderhalve maand geleden door Bill Clinton (Democraat) ingehuurd als diens naaste poli tieke adviseur, public relations- raadgever en persoonlijke ver trouweling. De president had een coach nodig die de unieke communicatieve talenten van het verschijnsel-Clinton - bin nen het ingesnoerde speelveld van het presidentiële ambt - maximaal zou kunnen uitbuiten. Een regisseur, die weet hoe een vedette wordt gemaakt. Clinton koos met Gergen iemand die in veel opzichten zijn gelijke is, maar dan in overdreven zin. Gergen is een representant van het 'extreme centrum', die des ondanks met overtuiging - de overtuiging van een adverteer der - over de noodzaak van politieke 'verandering' kan spre ken. Zijn denkbeelden vertonen een ideologische souplesse, iets tussen acrobatiek en gratie, waar Clinton nog van zal kun nen, en blijkbaar willen leren. Waar Gergen nu mee bezig is, heet intussen in Washington ook wel de 'Reaganisering van Clin ton'. De president moet niet meer chaotisch op alle fronten tegelijk de hemel bestormen. Hij moet zich concentreren op een paar simpele thema's (gezond heidszorg, economisch herstel). Hij moet de magie van het ambt gebruiken om zijn eigen zelfver trouwen en optimisme over te brengen op de man in de straat. Opdat de laatste de toekomst weer aandurft en Amerika eco nomisch herrijst. Gergen weet waar hij het over heeft. In het begin van de jaren tachtig was hij in het Witte Huis de image maker van Republi keins president Ronald Reagan. Reagan had beperkte intellec tuele capaciteiten, maar een ver mogen om het Amerikaanse volk een goed gevoel over zichzelf te bezorgen. Hij was als president meer symbool dan bestuurder. Clinton is in Gergen's ogen een zeker zo goed 'communicator', zeker zo televisie-geniek, boven dien buitengewoon schrander en dus in aanleg een nóg succesvol ler president dan Reagan was. Gergen zelf liet dezer dagen de Washington Post weten dat zijn regie vruchten begint af te wer pen. „Ik denk dat de president zijn draai begint te vinden. Bill Clinton lijkt nu meer op de man die ik de afgelopen jaren heb Ieren kennen. Nu het Witte Huis tot rust komt, komt hij duidelij ker tevoorschijn. Zijn boodschap komt ook duidelijker over. Hij voelt zich comfortabel." Wat Clinton's boodschap nu ei genlijk is, is blijkens alle enquê tes de meeste Amerikanen niet erg duidelijk. Maar dat lijkt niet Gergen's allereerste zorg. Ger gen is er eerder voor de verpak king dan voor de inhoud. En als er al een ideaal in dé reclame man schuilt, dan is het dat fraaie verpakking uiteindelijk de in houd zal afdwingen die haar toekomst... Kans Gergen is jurist, opgeleid aan de prestigieuze Yale en Harvard Law Schools. Hij kreeg als 29-jarige marine-luitenant een baan in het Witte Huis, waar hij voor Republikeins president Ri chard Nixon persberichten maakte. Toen Nixon door het Watergate-schandaal uit het ambt was verjaagd, huurde de nieuwe president, Gerald Ford, Gergen in als communicatie-di- Van onze verslaggever Paul de Schipper Amsterdam/Breda - De her berg Nederland is nog lang niet vol. „Dat maken we ons zelf wijs," zegt voorzitter Jan Nico Scholten van Vluchte lingenwerk Nederland, „en als opinie-vormers als staats ecretaris Kosto en WD-lei- der Bolkestein dat maar lang genoeg blijven zeggen, gaan we het nog geloven ook. Scholten vindt dat Nederland de aanwezigheid van vluchtelingen moet accepteren als een blijven de zaak, 'ook al beseffen we dat nog niet'. „En let op," voorspelt hij veelbe tekenend, „we zullen nog blij zijn met die asielzoekers, na het jaar 2000." Volgens de organisatie Vluchte lingenwerk in Amsterdam ma ken de Nederlanders vooral zichzelf wijs dat ze het zo fan tastisch doen bij de opvang van vluchtelingen. De cijfers vertel len een ander verhaal. Bij de zeven rijkste EG-landen staat Nederland in de achterhoede: Op een vijfde plaats, na kleine lan den als Denemarken en België. Alleen Groot-Brittanië en Italië nemen naar verhouding minder vluchtelingen op dan Nederland. België bijvoorbeeld neemt vrij onopvallend op 10 miljoen inwo ners bijna evenveel vluchtelin gen op als Nederland op 15 mil joen inwoners: respectievelijk 26.000 en 28.000. Ons buurland Duitsland herbergt op 80 mil joen inwoners ruim 400.000 vluchtelingen. In de hele wereld waren in 1992 16,5 miljoen vluchtelingen op drift, waarvan ongeveer 13 mil joen in ontwikkelingslanden. Van hen worden de meesten, 86.1 procent opgevangen in lan den van de Derde Wereld, 8,1 procent (1.327.787) zwalkt door Europa. Scholten: „We dragen echt niet de last van de wereld op onze schouders." Is Nederland nog de vrijplaats van vroeger of verschuilen we ons alleen achter een schild van tolerantie uit het verleden? Dat verleden is bijna ondraaglijk humanitair. Na de moord op protestantse Hugenoten in augustus 1572 nam Nederland 200.000 Franse geloofsvluchtelingen op. In 1585 vluchtte half Antwerpen naar Amsterdam en bleef daar. De Jan Nico Scholten: 'We worden echt niet overstroomd', foto anp Portugese joden vonden hier een gastvrij onthaal en de vervolgde Salzburgers uit Zuid-Duitsland kregen in Zeeland asiel. In '14-T8 huisvestten we zonder veel probleem 1 miljoen Bel gische vluchtelingen. In 1956 ving Nederland 6000 Hongaren op, in 1968 eenzelfde aantal Tsjechen. „Twee dingen maken we ons zelf wijs," zegt Scholten „dat we niet meer kunnen hebben en dat we al zo fantastisch veel gedaan hebben. Nu waren we tot dusver wel gastvrij, maar vooral uit luxe. We konden het makkelijk zijn, omdat het vluchtelingen probleem geconcentreerd in de asielzoekerscentra ons niet di rect raakte. We konden het er makkelijk bij hebben, maar nu komt het confronterend dichtbij, misschien wel in onze eigen straat." Is het werkelijke probleem niet het etnisch kleurpallet? Hugeno ten waren blank, Joegoslaven zijn dat ook. Somaliërs zijn zwart en dus vreemd. Een mede werkster van Vluchtelingenwerk Breda ondervond dat toen de komst van een groep Somaliërs in een woonwijk aan de orde kwam. Prompt kreeg ze een paar dreigende telefoontjes. „Ach," regaeert Scholten „wat de boer niet kent dat vreet-ie niet. Ik denk niet dat die hou ding met racisme te maken heeft. Feit is natuurlijk wel, dat we mensen met een aan ons verwante cultuur makkelijker accepteren." In vergelijking met vroeger zijn we berekenender geworden bij het aanbieden van naastenliefde. „Is het huisvesten van Joegosla ven in een gastgezin aftrek baar," zo informeerde iemand bij Vluchtelingenwerk. De voorzitter van Vluchtelingen- Werk Nederland ziet de reactie van de Nederlandse samenleving op de nieuwe plotse vluchtelin genstroom als een soort test: „We worden niet overstroomd, gaan er echt niet aan kapot, maar 25.000 erbij dit jaar? Kun nen we dat hebben zonder dat het agressie oproept, dat is de vraag." Scholten meent dat de politiek een antwoord moet vinden. Niet alleen de Haagse politiek,1 ook de wethouders in (ie Nederland realiseert ziel niet wat er komt, maarwerJ gedwongen worden, ook »f gemeenten, een vluchteling^ leid te voeren, zoals we oM gemeente een oudere# hebben." Optimisme put Scholtèn' reacties van gemeenten: /J hier en daar wel wat afecw maar je ziet ook dat bleem nu doordringt in de ij selijke raadhuizen en dal' je dat gemeentebestuurder! van goede wil zijn al dm" even voor de volle omvae!] het probleem tot ze doordnjl Wat bedoelt Scholten als Iff dat we dankbaar zullen zW de komst van zoveel asi" kers? De voorzitter van Vlucht# werk Nederland: „In menleving is sprake van1 groening en vergrijzing, jeugd, meer ouderen. Het traal Bureau voor de Sta# voorspelt dat die ontwikj na 2000 problemen zal ff de arbeidsmarkt. Tegen zullen we blij zijn, dat »J Joegoslaven die nu kom® nen inzetten, want die willen niks liever dan we# I nen Haag - Het ministerie van Economische Zaken ont slaat per 1 oktober 20 tot 30 ambtenaren. De kans bestaat dat volgend jaar eens 50 personeelsleden op straat komen te staan. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het ministerie dat er collec tief ontslagen wordt. De ontslagen zijn een uitvloeisel van de Grote Efficiency Opera- j Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemeenterader 0p de benoeming van de bui I advies - zoals nu het geval Ikans de voordracht vast I burgemeester. recteur. In 1980 werkte aanvankelijk voor de preside| campagne van George Maar toen Bush de eerste r| verkiezing verloor, liet hem in de steek. Hij 'naar Ronald Reagan, i als president, Gergen in if nam. Tussen Gergen en B vice-president Bush is het si nimmer meer goedgekomen Trucs zijn door Gergen i geducht. In 1980 gebruiklsl gestolen notities van Jimmy j ter om Reagan voor te bersj op een tv-debat. En hij wasil Reagan-jaren een beroemd f naar de pers. In 1983 verlief het Witte Huis met het voq men zijn ervaringen in 1 trum van de macht te y gaan maken. Hij stortte zitj het lucratieve lezingen-ci (volgens zijn eigen zeggen 'een vorm van witte] te-boordencriminaliteit') de commentariërende jour tiek. Gergen erkent nu, tien jaarll dat hij zijn financiële doel] een groot huis, universitaire! leidingen voor de kinder] heeft bereikt. Vorig jaar led zich even te willen assoc met de partijloze presidents!! didaat Ross Perot. Maar hi; sloot te wachten op een real scher kans om zich opniein een centrale speler in hel van het machtigste Huis ter reld te maken. Sommige Republikeinen heil Gergen zijn overspel met is| mocraat Clinton kwalijk f men. En sommige Democi hebben Clinton's associatie] de ultieme Republikeinse ii afgekeurd. Maar de Gergen zelf, de meester-ver ker, luidt: „Ik ben altijd s geboeid geweestdoor ver! ringsprocessen. Daarom M mijn Republikeinse part® ten me nooit helemaal trouwd. En daarom heb ik a lopen november, om je de«i heid te zeggen, op Bill Cl gestemd. Ik wil hem nu he® regeren, het traditionele pi ke machtsspel in Wash! open te breken en de B weer vertrouwen te geven in leiders." Den Haag - Vanaf zaterdag is premier Lubbers de langst-regerende premier in de Nederlandse geschiede nis. Hij is dan voor de 3909e dag premier en dat is een dag langer als de huidige re cordhouder, de katholiek Ruijs de Beerenbrouck. De ze gaf tussen de beide we reldoorlogen aan drie kabi netten leiding. Lubbers trad aan op 4 no vember 1982 en is vanaf dat moment onafgebroken mi nister-president geweest. Riiijs de Beerenbrouck bouwde zijn score van 3908 dagen op in twee gescheiden perioden (september 1918 tot augustus 1925 en augus tus 1929 tot mei 1933). [Van onze Haagse redactie 'en Haag - Het arbeidskost^ trek voor werkenden - gaat in Het kabinet hoopt met deze be- rerkte belastingverlaging de verkloosheid te bestrijden. Hoe de extra aftrek zal uitpak ken, besluit het kabinet waar schijnlijk zaterdag, bat bevestigden kringen rond het kabinet gisteravond laat. He1 kabinet is naarstig op zoek naai mogelijkheden om de afbrokke- lende werkgelegenheid een hal: toe te roepen. Een van de oplossingen is daar bij het aantrekkelijker makel van een betaalde baan; dat bete kent dat uitkeringsgerechtigde! meer (financiële) stimulansei krijgen een baan te aanvaarden. De hele dag bijna sprak he kabinet over de sombere voor uitzichten voor de werkgelegen heid, want ook met een aantreko kende economie - en de tekenef "ijzen daar nu op - zal deeff VJerlenin9 (ruim 70t I Do aude9evoelig. Snoeier Da^I?bu,gin9en van WVC z worrii v?" acht m'ijard d gorden. WVC heeft het sta! °g veel slecht nieuws i

de Stem | 1993 | | pagina 2