Snoeien WVC wekt woede Chirurgen stappen uit protest uit rampenoverleg Tweetal zet Tour op stelten Prijsstijging chips maakt computers duurder Bezuinigingen van ministerie lopen op tot 350 miljoen in 1995 Koningin bij jubileum ZLM Man Etten-Leur klaagt bij PTT over babbelbox Doel beantwoordt aan doel 'Schippersacties brengen politie-optreden dichtbij' lOaling aantal genezingen in Lourdes 'DEZE KRANT: Homo Contact Merijntje jolitie pakt |TC-dealer i Terneuzen |SV en Twente fgen Duitsers filjoenenboete oor Veronica fajor wint strijd |ni referendum Zuiderlingen verzot op kroket Minder buie f arvan u vindt, dat ©r ©on kleine gorubnceorde h/Bftentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat leintje" <*an beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw f dvertentie gelexen wordt Immers 9 van de 10 3 -lezers en lezeressen pluizen week in week uil Kleintjes '-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 -2OH zwöüél DONDERDAG 15 JULI 1993/ Jnmaatregeien voorbehouden, ■service bellen 06 - 0225588 ÉN BROK TEMPERAMENT. iparijs - Het aantal erkende Lr.derbare genezingen in Lourdes neemt af. De afge lopen drie jaar is slechts vijf leer een onderzoek begon- Ten naar de genezing van L zieke die het Franse Sjariabedevaartsoord had Bezocht. bit zegt het hoofd van het fnedisch bureau van Lour- s, Roger Pilon. Naar veer- 'andere wonderbare ge- Lzingen achtte de Rooms- Katholieke Kerk een onder- Lek niet gerechtvaardigd, jaldus Pilon. Kinds Maria in 1858 acht tien maal aan Bernadette Soubirous verscheen, heeft ije Rooms-Katholieke Kerk 1(5 van de 2.000 aan de moe lier van Christus toege- Jireven wonderbare gene- ingen erkend. |V#NDAAG 2 KATERNEN |jnnen-/Buitenland A2 A3 Ze vertellen wat over z zelf geven hun adres telefoonnr. Wachten o giijnenland Puitenland IRonomie »eurs PPort peland PTV-i Programma's A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 Jack Off direct Jack Off Boys direct apart met'enj^i je eigen regio 7b c 06-9519 J De Specialist in Lourdes voert kennelijk ook actie Van onze verslaggever Breda/Vlissingen - Chirurgen van het Ignatius Ziekenhuis in Breda en van het Zieken huis Walcheren in Vlissingen hebben zich uit protest tegen hun hoge werkdruk terugge trokken uit de Landelijke Or ganisatie van Trauma Teams (LOTT). Het betekent dat de betrokken chirurgen en ziekenhuizen niet meer meedoen aan rampenoefe ningen en de afstemming van de te volgen procedures bij een ramp. Dat hebbèn de chirurgen Vos uit Vlissingen en Vroemen uit Breda gisteren meegedeeld. Volgens Vroemen heeft deze stap geen gevolgen voor medewerking aan de plaatselijke crashteams die worden ingezet bij rampen. De deelname aan die teams gaat door. De Landelijke Organisatie van Trauma Teams werd tien jaar geleden opgericht. Doelstelling was om bij grote ongevallen een gecoördineerde hulpverlening tot stand te brengen vanuit zie kenhuizen. V Ook ziekenhuizen in Leeuwar den, Enschede^ Deventer, Rotter dam, Venlo en Heerlen hebben zich inmiddels uit de stichting teruggetrokken. Hulpverlening bij rampen is af hankelijk van een uitstekende relatie tussen de verschillende partijen, vindt dr. A. Vos van het ziekenhuis Walcheren. Daarvan is momenteel geen sprake. De chirurgen zijn boos op staatsse cretaris Simons (Volksgezond heid) die ze heeft beledigd door in zijn inmiddels beruchte 'spe- cialistenbrief' van 22 april de medici verantwoordelijk te hou den voor de kostenstijgingen in deze sector. Bovendien heeft het ministerie van WVC zich onlangs terugge trokken uit de LOTT, 'terwijl deze vorm van rampenopvang in feite een overheidstaak is'. Vos: „De staatssecretaris kan niet van ons verwachten dat we er steeds maar van alles bijdoen, terwijl er ook meer patiënten bijkomen en het aantal specialisten gelijk blijft." De chirurgen overwegen weer in de LOTT te stappen als er meer specialisten bijkomen en als Si mons zijn 'schofferende en brus- kerende' opmerkingen terug neemt. De medisch specialisten willen in de week voor Prinsjesdag in het hele land plat gaan. „Het is zaak om nu een duidelijk signaal aan de politiek te geven, dat dit een onverantwoord beleid is," zegt woordvoerder R. van Se- venter van de specialisten. ineuzen - De politie heeft de (jarige L.H. uit Hoek aange- liden. De man werd gisteren (heterdaad betrapt toen hij in 'uzen vijfhonderd XTC-pil- I aan de man wilde brengen, [politie vond bij de verdachte fis nog eens een voorraadje d vijfhonderd XTC-pillen. De n zit nog achter slot en gren- fcE ZEELAND-Cl ig - PSV speelt in het iFÜ-hekertoernooi eerst uit 0 Karlsruher SC, FC Twente als enige Nederlandse jtegenwoordiger met een wedstrijd; tegen Bayern hchen. Bekerwinnaar Ajax Klit een confrontatie met Haj- 1 Split, waarschijnlijk in de satische hoofdstad Zagreb. Jidskampioen Feyenoord ont- net als vorig jaar, een jeostander uit de voorronde. [Rotterdammers beginnen uit jen Partizan Tirana, Albanië, (tones uit IJsland. Vitesse otte ontmoet Norwich City. flESPORT-B1 persum - De Veronica Om- jp Organisatie moet het finan- iie voordeel dat ze heeft be- pl door deelneming aan de Ittierciële zender RTL/Vero- 1» in de kas storten van de jflieke omroep. Het gaat om T bedrag van 15 miljoen gul- Jt Bovendien wordt twintig |r zendtijd ingetrokken. Daar- heeft het Commissariaat irde Media gisteren besloten. den - De Britse regering won eravond met een grote meer- Beid een belangrijke stem- JP8 in het Hogerhuis over het prag van Maastricht. De po ft van oud-premier Margaret '"her een referendum te hou- Mder de Britse bevolking de Europese eenwording pd afgewezen. Dat maakt de p wij voor definitieve ratifi es door Groot-Brittannië van P verdrag van Maastricht. Het tweetal Miguel Indurain en Tony Rominger heeft gisteren tijdens de eerste Alpen-etappe van de Tour de France de koers op stelten gezet. Het duo sloot een heren-akkoord en dat resulteerde in een fikse nederlaag voor de concurrentie. Erik Breukink beperkte de schade tot 3.32, maar de Italianen Bugno en Chiappucci moesten meer inleveren. Bugno verloor 7.42 en Chiappucci 8.49. ZIE SPORT - B1 en B2 Eindhoven - De prijs van computerchips is de afgelo pen week fors gestegen. Bij geheugenchips is zelfs sprake van een ware prijs-explosie, tot meer dan een verdubbeling van de prijzen van begin deze maand. Het eind van forse prijsverho gingen is nog niet in zicht. Het gevolg zal zijn dat onder meer computers al op heel korte ter mijn enkele honderden guldens duurder zullen worden. De belangrijkste oorzaak van de prijs-explosie is een grote brand in de Japanse chemische fabriek Sumitomo, die zestig procent van de wereldproduktie van epoxy-hars levert. Van die grondstof wordt de hoogwaardi ge kunststof vervaardigd waarin computerchips worden gevat. Naar verwachting zal het drie tot zes maanden vergen om de produktie weer op gang te bren gen. De directie van Sumitomo heeft gisteren meegedeeld dat de klanten nog maar twee maanden kunnen worden bevoorraad. Na de ramp bij Sumitomo Che mical Company in de Japanse stad Niihama (zondag een week geleden) duurde het tot vorige week donderdag vooraleer de consequenties tot de markt do'or- dongen. Vartaf dat moment ste gen de prijzen bijna dagelijks met rond de tien procent. Begin deze maand deden geheu genmodules van 1 megabyte nog 60 gulden. Maandag was "dat 115 gulden en deze week zal vrijwel zeker een prijs van 125 tot 1-35 gulden worden bereikt. Waar mee, naar verwachting, specu lanten hun voordeel zullen doen. Al sinds oktober is sprake van een toenemende schaarste op de chips-markt. „Maar we waren er ons al op aan 't voorbereiden dat de zaak weer zou aantrekken", aldus directeur P. van der Vleu ten van Chip Market Europe in Eindhoven, de grootste impor teur van geheugenchips in Ne derland. „Als het zo dramatisch is als ik denk, ligt binnenkort de hele computerindustrie plat. Het is al eens eerder gezegd, maar chips zijn als het ware de olie van de jaren negentig." Van onze verslaggever Den Haag - Zuiderlingen eten thuis anderhalf keer zo veel frikadellen, kroketten en saté als de inwoners van de drie noordelijke provincies. Dat blijkt uit onderzoek van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees (PVV). Een woordvoerder van het PW kan niet verklaren waarom inwoners van Noord-Brabant, Zeeland en Limburg thuis jaar lijks per hoofd van de bevolking 2,2 kilo snacks eten en noorderlingen slechts 1,4 kilo. Hij zegt: „Van andere vleessoorten weten we het wel. Zuiderlin gen eten vaker duurdere vleessoorten en noorderlingen vaker gehakt en gedroogde worst. Dat heeft simpelweg te maken met het feit dat de zuiderling Bourgondischer is, bereid is om méér geld uit te geven voor iets lekkers. „Bij snacks gaat die redenering niet op, want het zijn vaak de goedkopere vleessoorten. We hebben het niet onderzocht, maar misschien komt het omdat zuiderlingen sneller 's avonds een fles bier open trekken en dan meteen ook wat snacks in het frituurvet gooien". Van onze verslaggever Goes - Koningin Beatrix is dins dag 31 augustus te gast bij de viering van het 150-jarig be staan van de boerenorganisatie Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) in Goes. De koningin zal om 13.55 uur aankomen bij de Grote Kerk, waar het jubileum wordt ge vierd. De ZLM heeft verder landbouwminister Bukman be reid gevonden een toespraak te houden. Het hele programma duurt van 13.30 uur tot 14.55 uur en begint met een optreden van de Zeeuw se Koorschool. Van onze verslaggever Pierre van Damme Etten-Leur - Een man uit Etten-Leur gaat een boze brief naar PTT Telecom schrijven, waarin hij zijn ongenoegen uit over een babbel-box. De man, die anoniem wenst te blijven, vindt dat de PTT zich leent voor misleidende activiteiten en geen vat heeft op personen en organisaties die een lijn huren van het telecommunicatie-bedrijf. De Etten-Leurenaar kreeg deze maand een telefoonrekening van ruim 600 gulden te verwerken. De specificatie die hij opvroeg wees uit dat voor 546 gulden naar het buitenland was gebeld. Het telefoonnummer, dat erop vermeld stond, zei hem niks, maar na enig zoeken vond hij het terug tussen de diverse seks-advertenties in de krant. De Euro Party Box, ontmoet vrienden uit heel Europa, luidt de tekst bij de adverten tie. Bellers krijgen een minuut lang een muziekje te horen en worden in diverse talen welkom geheten en veel plezier gewenst bij de 'Euro Chat Line'. Vervolgens valt er een stilte en blijft het kostelijk lang stil, op hier en daar .een verdwaald 'hallo' of een echo van de eigen stem na. Het telefoonnummer wekt bij eèn eerste oogopslag de indruk dat het om een Neder landse babbelbox gaat, maar enig speurwerk leert dat het nummer naar de Nederlandse Antillen leidt. De gesprekskosten bedragen 5,64 gulden per minuut, maar daar wordt nergens melding van gemaakt. „Een duidelijke vorm van misleiding, die ergens ook nog crimineel is," zegt de Etten- Leurenaar, die van mening is dat de PTT zich niet voor dit soort praktijken moet lenen. „Ik wil dit geval tot op de bodem uitgezocht hebben. Ik zal heus wel betalen, maar dit soort voorvallen moet in de toekomst voor komen worden. Jongeren zijn al snel geneigd even dat nummer te bellen, maar ze beseffen niet dat ze daarmee de portemonnee van hun ouders wel heel snel leegkioppen. Crimineel vind ik het." VERVOLG REGIO-C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Met woede en onbegrip hebben de instel lingen in de welzijnssector en de volksgezondheid ge reageerd op het plan van WVC-minister D'Ancona en staatssecretaris Simons van Volksgezondheid om volgend jaar voor een kwart miljard gulden te bezuinigen op subsidies. De bezuiniging loopt op tot 350 miljoen gulden in 1995. Beide bewindslieden hebben alle bijna 2000 betrokken instellin gen gisteren schriftelijk inge licht, zodat deze bijtijds kunnen inspelen op de subsidiekorting. Het bezuinigingspakket is een gevolg van het kabinetsvoorne men om volgend jaar ruim 8 miljard om te buigen. Vooral in de welzijnssector komt de klap hard aan. D'Ancona wil de meeste rijkssubsidies aan welzijnsinsteliingen volgend jaar met 1,6 procent verminderen. Elk jaar komt daar dan nog een procent bij, tot 5,6 procent in 1998 en volgende jaren. Alleen voor de bejaardenoorden geldt een maximum van 3,6 pro cent. Gespaard worden verder landelijke organisaties voor asielzoekers, vrouwen, minder heden, gehandicapten en de jeugdhulpverlening. Uitkeringen aan oorlogsslachtoffers blijven eveneens buiten schot. Jongeren Extra hard getroffen worden de jongerenorganisaties van, de CNV en FNV. Deze moeten bei de, naast de korting van 1,6 procent, nog eens een miljoen gulden inleveren, in totaal ruim eenderde van hun budget. Voorzitster Spoelman van CNV- Jongeren vindt dit 'te gek voor woorden'. Zij wijst erop dat de Tweede Kamer D'Ancona in 1991 verbood te bezuinigen op de subsidie aan CNV-Jongeren. Spoelman hoopt dat de Kamer de nu aangekondigde bezuini ging opnieuw zal verhinderen, in afwachting van een nota die de minister zou wijden aan deze vorm van jongerenwerk. Ook de internaten voor kinderen van schippers en kermisexploi tanten moeten fors inleveren. Deze instellingen krijgen tot nu toe jaarlijks ruim 70 miljoen gul den subsidie, maar de minister wil haar bijdrage met 16,5 mil joen gulden verlagen. De Nederlandse Vereniging van Internaatsbesturen heeft gistera vond D'Ancona een alternatief gepresenteerd voor deze bezuini ging. Volgens een woordvoerder van de minister biedt dit plan voldoende aanleiding om in sep tember verder te praten. Details zijn niet bekend gemaakt. Er zijn in Nederland 25 internaten met 2.200 kinderen tot achttien jaar. Naast de bezuiniging moeten de ouders zelf samen drie miljoen extra gaan betalen aan de inter naten. Dit komt neer op een verdubbeling van de jaarlijkse eigen bijdrage. Gezondheidszorg De bezuinigingen in de gezond heidszorg zijn relatief beschei den. Simons wil bezuinigen op projecten én experimenten, in totaal voor 23 miljoen gulden. Voor onderzoek, bijvoorbeeld naar de oorzaak van ziekten, stelt hij volgend jaar 14 miljoen gulden minder beschikbaar. Onder de getroffen instellingen is het het kankerinstituut Antoni van Leeuwenhoek dat volgend jaar 5 procent en de jaren daar na telkens 15 procent moet be zuinigen. Het instituut toonde zich woensdag zwaar aangesla gen, omdat allerlei vormen van onderzoek in het gedrang ko men. De kerncentrales Doel 1 en Doel 2 hebben in de achttien jaar van hun bestaan al 100 miljard kilowattuur aan het Belgische lichtnet geleverd. Met de bestaande kerncentrales wordt 60 procent van de behoefte aan elektriciteit gedekt. De Belgen peinzen er dan ook niet over om nog meer kerncentrales te bouwen. ZIE ECONOMIE A6 Ook vandaag veel bewolking, maar afnemende buiigheid. De zon laat zich af en toe zien. In het weekeinde kans op beter weer. Van onze verslaggever Terneuzen/Willemstad - De schippersacties hebben zich giste ren dusdanig verhard dat ingrijpen van de politie niet veraf lijkt. Na burgemeester Barbé van Ter- neuzen vindt nu ook zijn collega De Ronde van Willemstad dat de grenzen van het toelaatbare zijn overschreden. Hij liet zijn aan vankelijk welwillende houding varen omdat 's nachts een duw bak in de Volkeraksluizen met olie was bekogeld. In Terneuzen vielen gisteren ra ke klappen tussen actievoerders en een stakingsbreker en werd volgens de gemeente opnieuw een schip met stenen bekogeld. Negen schippers, voornamelijk Belgen, deden bij de politie aan gifte van bedreiging. Het bevrachtingskantoor Benen- ga in Rotterdam, dat buiten de beurs om duwbakken bevracht, (ADVERTENTIES) Exclusieve Modeschoenen Arendshof 75, Oosterhout werd in de loop van de ochtend doelwit van een bezetting door wisselende groepen schippers uit Bolnes, Dordrecht, Willemstad en Puttershoek. De politie be sloot uit angst voor escalatie de bezetters niet te verwijderen. Ook bij Echt werd een varend schippersgezin mikpunt van ac tievoerders. Een vrouw werd woensdagmiddag onwel door ambulancepersoneel van boord gehaald. Ondanks een verharding van de schippersacties kwam het in Terneuzen nog niet tot een poli- tie-ingrijpen. Het crisisteam, dat de bewegingen van de schippers 24 uur per dag volgt, koos de weg van het overleg. Burgemees ter R. Barbé kondigde gisteren in een persbericht echter aan dat politie-ingrijpen niet meer ver weg is. Barbé zegt vandaag overleg te zullen voeren met het landelijk coördinatiecentrum om te bekij ken welke tegenmaatregelen mo gelijk zijn. De schippers lijkt dit alles alleen maar uit te lokken tot hardere actie. Zo zal de door de schip pérs gecreëerde sluis in het ka naal Gent-Terneuzen vermoede lijk de hele nacht functioneren. Voorheen werd deze sluis rond 19.00 uur opgeheven. Intussen beginnen de economi sche gevolgen van de schippers acties zichtbaar te worden. Hen- drix Veevoeders - met een vesti ging in Oosterhout - bijvoor beeld schat de schade op 50.000 gulden per dag. ZIE OOK REGIO - DEEL C CHIPS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. _X Noteer als nieuwe abonnee. Naam: Adres: _J Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan; Naam: Adres; Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1