leert N: Snel geld nodig voor Bosnië FAO: Groot verlies aan vruchtbaar land Duitse 4 Partij van Niet-kiezersontdekt een gat in de markt Meer doden na aardbevingen Japan ilator Lichamen vier journalisten geborgen in Somalië [ertrek Nederlandse verkenningsmissie naar ex-Joegoslavië uitgesteld Insteekmapjes Pennenetu met inhou P '<vt tes partijloze ministers nieuw Spaans kabinet \(BiC. I j I J republiek Kroatië in het |rden van ex-Joegoslavië t intussen in een nieuwe met haar Servische min- Iheid te geraken. BUITENLAND KORT 1993 BUITENLAND WOENSDAG 14 JUL11993 A4 ikelen verkopen wij tijdelijk Ad% b wat extra. 'J Jal 78 funkties, waaronder Jen. Inklusief een beschermen hikt voor het voortgezet mdse Ibruiks- nw ijzing 1 maanden arantie. nonze redactie buitenland ■«tadishu/Nairobi - De vier lijmen van de door volge- P n van de Somalische rLjjeer Mohamed Farah iJd gelynchte journalisten, gisteren geborgen. Zij ij naar de Kenyaanse lofdstad Nairobi gevlogen. L tier verdwenen maandag in 1 Somalische hoofdstad Moga- L temidden van een menigte Uende volgelingen van Aidid, zij de aanval van VN-troe- C op het commandocentrum I.' Aidid wilden vastleggen. I'jndag al werd niet ver van de plaats van de aanval het lichaam gevonden van Don Eldon (22), een fotograaf van het persbu reau Reuter met de Britse en Amerikaanse nationaliteit. De andere drie lichamen konden gisteren pas geborgen worden, omdat het eerder te gevaarlijk was vanwege de aanwezigheid van sluipschutters. De lijken van Hos Maina, een 38-jarige fotograaf van Reuter uit Kenya, en zijn landgenoot, de geluidsman Anthony Macharia (22) van Reuters Television, wer den gevonden aan de rand van de Bakarra-markt in het cen trum van Mogadishu. Het lichaam van de 30-jarige Duitser Hans-Jörg Kraus, een fotograaf van het persbureau Associated Press, werd gevonden op de 21 Oktoberweg, een straat waar VN-troepen het nogal eens aan de stok hebben gehad met schutters van Aidid. Aanvankelijk was er sprake van dat de vier waren gestenigd, ge slagen en gestoken door de me nigte. Maina en Kraus bleken echter te zijn doodgeschoten. wees onderzoek in een Ameri kaanse militair hospitaal uit. Na de jongste militaire aanval van VN-troepen op het vermeen de hoofdkwartier van de rebel len in Mogadishu groeit de kri tiek op het optreden van de blauwhelmen. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) riep de VN zelfs op de hele missie te 'heroverwegen' en zich meer op dialoog te richten. Maar het VN-opperbevel in de Somali sche hoofdstad rechtvaardigde gisteren de operatie. De militaire woordvoerder van de VN-troepen, majoor Leann Swieczkowski, bevestigde dat de VN-troepen wisten van een ver gadering van bevelhebbers van Aidids militie en daar hun mili taire actie op afstemden. Twee dozen met 'anti-VN documenten' zijn volgens de majoor in beslag genomen. De documenten duid den volgens hem op 'plannen van operaties tegen de VN-troe pen'. De VN-woordvoerder sprak de berichten uit de kring van de Somalische clanleider tegen dat maandag in hun gelederen hon derd doden zijn gevallen. „Wij hebben dertien a vijftien doden gezien. Het aantal doden kan niet hoger liggen dan achttien,"zei hij. Volgens Swiec zkowski waren in het gebouw ongeveer dertig personen aanwe zig. Ook bij de deelnemende landen neemt de kritiek op de VN-acties in Mogadishu toe. Italië stelt de strategie om Aidid met militaire middelen op de knieën te dwin gen ter discussie. Rome vreest een langdurige oorlog van de VN in Somalië. Groot-Brittanië en Frankrijk zeiden in hun verklaringen ach ter de operaties van de VN in Somalië te blijven staan. monze buitenlandse redacties OBsaaus U3 2JESaae staaaE QQQq SSOQd^ ia sa ca b aBaieve/Sarajevo - De VN-organisatie voor de vluchte jgen UNHCR heeft uiterlijk vrijdag 40 miljoen dollar jtant van de internationale gemeenschap nodig om de loom van voedsel en andere hulp naar Bosnië tot eind igustus gaande te kunnen houden. DIN A4, van polypropyleen. Geschikt voor nagenoeg alle ringsystemen. 30 stuks. /#10 J de 420 miljoen dollar die de remgde Naties voor de hele (ratie in 1993 nodig achten, is thts 130 miljoen toegezegd, danks de toenemende veilig- idsproblemen blijft de UNH- lin Bosnië zolang als mense- t mogelijk is', zei woordvoer- iSylvana Foa gisteren. Sarajevo, waar 350.000 men- i verstoken zitten van water, oom en gas, regende het giste- lat de bewoners enig itbaar nat konden opvangen. VN bevestigden dezelfde dag I de water-, gas- en stroom- iziening binnen twee tot drie gen weer op gang zal komen. Igens Foa moeten er ook vaste igen van de donorlan- 1 komen om voorbereidingen kunnen treffen om honderd- izenden mensen opnieuw door i winter helpen. De aanvoer n tenten en dergelijke is veel «lijker dan die van voedsel inmiddels zijn de wegen tiller dan vorige winter, zei l internationale Joegoslavië- uiddelaars, David Owen (EG) I Thorvald Stoltenberg (VN), pchuwden dat de VN zich pn de toenemende aanvallen I hun troepen mogelijk rëeds ledig uit Bosnië moeten terug- pen. I gevechten in het midden van snië, waar in totaal niet min- dan bijna driekwart miljoen sen uitsluitend isaangewe- fopVN-hulp, woedden giste- I in volle hevigheid voort. loatië IKroatische president, Franjo fjnian, heeft voor komende j na drie jaar heropening f de luchthaven van Zadar en bht zijn, vtagen wij u hiervoor uw begiipj A/est Vaardeke 74. 100% hypotheek gskosten 'W (afp/dpa) - Premier Felipe Gonzalez van Spanje heeft 1 nieuwe regering gepresenteerd. Daarin is evenwicht •widen tussen vernieuwing en continuïteit. van de leden van het nieu- «abinet zijn nieuw. Zes mi- zijn partijloos. Met uit wring van het belangrijke "sterie van Economie en Fi- 'ciën zijn de meeste sleutel- nisteries in dezelfde handen *ven. Het aantal vrouwen in nieuwe regering steeg van I® naar drie. politieke waarnemers name vaklieden die zich naam hebben verworven als :ager in de nieuwe regering egenwoordigd. Politieke cri- a lijken deze keer van minder te zijn geweest. In de •fflse pers wordt dan ook ge- n over een technocraten- niet. J_premier Narcis Serra, die al 1982 verscheidene rege- fjjposten bekleedde, blijft in tol- n Positie is versterkt, rij bijna alle economisch leen dePartmenten coör- toiwe minister van Finan- n Economie wordt de par- Pedro Solbes, sinds 1991 -er van Landbouw en daar- eslaar lang staatssecreta- ü-., ^G-zaken op het minis- 'an Buitenlandse Zaken. aaste medewerker van rat iuan Manuel Aguia- w minister van Indus- j'he komt in handen van la; rW. 0 Bell°ch Belloch isr is L ™?r. vooruitstrevend, e Jïen 'id van de socialis- .e Partij. bS]ana ft zitten op het Snl6 Va,_n Buitenlandse Za- ?982et°t°r^ 1 Serra 'tizalez nl de Ploe8 van *z- fok minister van Bin- de nabije Maslenica-brug be loofd, beide gelegen in op de Servische minderheid heroverd Kroatisch gebied. De Serviërs dreigen dit met geweld te ver hinderen en beschoten het vlieg veld gisteren met granaten en raketten. De Kroatische vice-premier, Vladimir Seks, zei dat Kroatië, als de aanvallen doorgaan, zal antwoorden met een grote mili taire actie. VN-macht Het vertrek van een Nederlandse militaire verkenningsmissie naar het voormalige Joegoslavië is voorlopig uitgesteld. De missie zou deze week naar het gebied gaan om de komst van ongeveer 400 man extra Nederlandse troe pen voor te bereiden. Die moeten deel uitmaken van de VN-macht die de zes aangewezen moslim enclaves in Bosnië, de zoge noemde 'veilige zones', moet gaan beschermen. Tot het uitstel is volgens een woordvoerder van de landmacht besloten, omdat de VN nog geen formeel verzoek aan Nederland hebben gericht om de troepen te leveren. Frankrijk en Nederland zijn tot nu toe de enige Westeu- ropese landen die militairen hebben aangeboden voor de VN- macht. Zeven moslimlanden hebben de VN gisteren in totaal 18.000 blauwhelmen voor Bosnië-Her- zegowina aangeboden onder uit drukkelijke voorwaarde dat zij niet worden ingezet bij een 'de ling van Bosnië of het inrichten van vluchtelingen-getto's'. Met hun aanbod overschrijden zij ruimschoots het aantal van 7.500 man extra troepen dat VN-secre- taris-generaal Boutros Boutros Ghali heeft gevraagd voor be scherming van zes 'beveiligde gebieden'. Automobilisten op het Japanse eiland Hokkaido rijden langzaam over een weg die door de aardbeving van maandag veranderd is in een hobbelige 'testbaan'. Het aantal slachtoffers van de aardbevingen in het noorden van Japan stijgt nog steeds. De twee aardschokken van maandagavond hebben aan zeker 71 mensen het leven gekost. Het aantal vermisten is gestegen tot 169. Gevreesd wordt dat ook zij zijn omgekomen. foto ap Washington (anp) - Een groot deel van de vruchtbare grond op aarde dreigt verloren te gaan als gevolg van verkeer de landbouwpraktijken. Dat is de con clusie van een rapport van de FAO (Wereld Voedselorganisatie) en het IS- RIC (International Soil Reference and Information Centre) in Wageningen. Robert Brinkman, een vooraanstaand Ne derlandse functionaris bij de FAO, heeft de conclusies van deze studie gisteren in Was hington bekendgemaakt. In de komende twintig jaar zal volgens het rapport 140 miljoen hectare vruchtbare grond, een ge bied zo groot als Alaska, voor landbouw onbruikbaar worden. Ongeveer 305 miljoen hectare vruchtbaar land, de omvang van West-Europa, is al voor de landbouw verloren gegaan, concludeert het rapport. Het is volgens Brinkman de eerste keer dat er een totale schatting is gemaakt, al gaat het nog niet om harde cijfers. De grootste problemen die tot verlies van vruchtbare grond leiden, zijn verkeerde landbouwpraktijken, ontbossing, zoutafzet- ting, erosie en biologische beschadiging van de grond. De belangrijkste les van de studie is volgens Brinkman dat het toenemende verlies van landbouwgrond geen onont koombare -ontwikkeling is. Verstandiger landbouwpraktijken kunnen de aardbol voor groter verlies van vruchtbare grond behoe den. Het grootste probleem ligt in Afrika. De bevolking van Afrika is de afgelopen twintig jaar gegroeid tot 600 miljoen, maar de produktie van de landbouw is in die tijd niet gestegen. Er is in beginsel voldoende vrucht baar land op het Afrikaanse continent om een veel grotere bevolking te voeden. De meeste boeren zijn echter in een vicieuze cirkel beland. Er heerst grote armoede en dus geen geld om te investeren in het behoud van de beschikbare landbouwgronden door middel van kunstmest, irrigatie en drainage. Dat leidt tot verslechtering van vruchtbaar land en als gevolg daarvan tot grotere voed seltekorten. Deze problematiek wordt vol gens Brinkman nog eens verergerd door een slechte infrastructuur en scheve eigendoms verhoudingen. Boeren huren soms land voor korte termijn, waardoor het onmogelijk is om op langere termijn te investeren in het behoud van de landbouwgronden. De oplossing moet volgens Brinkman wor den gezocht in een nationale grondpolitiek, waaraan zowel boeren als politici dienen mee te werken. Boeren zijn in het algemeen bereid tot veranderingen als ze ervan verze kerd zijn dat het resultaten oplevert. Europa en de Verenigde Staten kampen in mindere mate met het tegenovergestelde probleem van Afrika. Hier gaat vruchtbare grond juist verloren door het gebruik van te veel mest en kunstmest. Dat wordt in de hand gewerkt door landbouwsubsidies in de vorm van prijsgaranties. Boeren worden hierdoor tot overproduktie aangezet. „Het gebruik van veel dierlijke mest en kunstmest verhoogt weliswaar de opbrengst van het land, maar zoals het gebruik van te weinig voedsel tot verslechtering van de grond leidt, zo gaat ook vruchtbare grond verloren door een teveel aan voedingsstof fen", aldus Brinkman. De gemeenschappelij ke landbouwpolitiek van de EG leidt dan ook tot verlies van vruchtbare grond. De oplossing is volgens Brinkman om zonodig de prijsgaranties te vervangen door inko menssubsidies, zoals dat ook in de Verenigde Staten gebruikelijk is. In het ergste geval zullen er in de komende decennia steeds meer zwarte plekken bijko men die niet langer geschikt zijn voor het verbouwen van landbouwprodukten. De we reldbevolking die nu ruim 5 miljard zielen telt zal dan mogelijk tot 12 miljard zijn uitgegroeid. Dat leidt niet vanzelfsprekend tot alarmerende voedseltekorten. Want te genover het verlies van landbouwgronden staat dat de produktiviteit van de landbouw aanzienlijk is toegenomen en nog verder zal toenemen. „Als de wereld met dezelfde intensiteit als Nederland landbouw zou bedrijven, dan zou het mogelijk zijn 60 miljard mensen te voeden", zegt Brinkman. In de jaren zestig werd gevreesd dat op grote schaal hongers nood zou uitbreken als gevolg van een bevolkingsexplosie. De opbrengst van graan en rijst in landen als China, India en de Filippijnen is in de daaropvolgende tien jaar als gevolg van betere tarwe- en rijstgewas sen verdubbeld van vijf naar tien ton per hectare. Momenteel wordt er gewerkt aan een nieuwe rijstsoort die veertien ton per hectare moet opleveren. De hongersnoden in landen als Somalië, Ethiopië en Sudan zijn dan ook eerder een gevolg van slechte distributie, wanbeleid, gebrekkige infrastructuur en oorlog. Christopher mogelijk naar Midden-Oosten Washington - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Warren Christopher, overweegt volgende week naar het Midden-Oosten te reizen om het vredesoverleg tussen Israël en zijn Arabische buren voor een dreigende mislukking te behoe den. Afhankelijk van wat zijn speciale gezant Dennis Ross hem de komende dagen over de stand van zaken meedeelt, zal Christopher besluiten of hij naar het Midden-Oosten gaat. PLO-leider Yasser Arafat is gisteren teruggekomen op zijn bewering dat er geheime ontmoetingen hebben plaatsgevonden tussen de PLO en de Israëlische regering. In een 'verduidelij king' die door het PLO-persbureau WAFA werd verspreid, zei Arafat dat hij bedoelde dat er 'pogingen tot gesprekken' tussen Israël en de PLO waren ondernomen, maar dat deze waren mislukt. Rusland snijdt telefoon Georgië af Tbilisi - De Russische telefoondienst heeft gisteren de interna tionale telefoonlijnen naar Georgië afgesloten. Volgens een medewerkster van de Russische onderminister van Verkeer is daartoe besloten omdat Georgië de rekeningen niet heeft betaald en niet vanwege de oplopende spanningen in verband met de strijd in de Georgische regio Abchazië. Georgië is voor zijn internationale telefoonverbindingen aange wezen op het verouderde, sterk gecentraliseerde telefoonnet uit het Sovjet-tijdperk. Rusland wil dat Georgië een nieuw telecom- municatiecontract sluit en het tarief van 140.000 gulden voor 1993 overmaakt. Georgie heeft betalingen achtergehouden, omdat het van Moskou bijzonderheden wenst over het aantal gesprekken dat Rusland voor Georgië afhandelt. Oudste stuk doek in Turkije gevonden New York - Het tot dusver oudste stuk doek ter wereld is door archeologen gevonden in Cayonu in Turkije. Het maar acht bij vier centimeter grote lapje stof, dat kennelijk van linnen is gemaakt, dateert van 9.000 jaar geleden. Het is daarmee vijfhonderd tot duizend jaar ouder dan eerdere doek-vondsten. Het linnen doek is vermoedelijk op een primitief raam geweefd, deelde de bij het onderzoek betrokken universiteit van Chicago gisteren mee. Het nu ontdekte stukje stof hing aan de handgreep van een werktuig en is door contact met calcium-sporen van deze handgreep in een half-versteend stadium bewaard geble ven. Het onderzoek van het antieke linnen wordt grotendeels in het textiel-onderzoekscentrum van het Museum voor volken kunde in Leiden in Nederland uitgevoerd. Straffen in bloedscliandaal bevestigd Parijs - Hoofdverdachte Mi chel Garrette (foto), voormalig hoofd van het Franse Nationa le Bloedtransfusie Centrum, in het schandaal waarbij Franse hemofiliepatienten van over heidswege met aids besmet bloed kregen toegediend, heeft terecht de maximumstraf van vier jaar hechtenis gekregen, bepaalde een Frans hof van beroep gisteren. Ook het vonnis tegen een aan het transfusiecentrum verbon den arts, dr. Jean-Pierre Al- lain, werd in tweede instantie bevestigd. Twee andere von nissen werden door de be- roepsrechters licht gewijzigd. Dr. Robert Netter, voormalig directeur van het laborato rium van de nationale gezondheidsdienst, werd in oktober vrijgesproken, maar kreeg in tweede instantie een jaar voor waardelijk. Het vonnis van prof. Jacques Roux, voormalig hoofd van de nationale gezondheidsdienst, werd verzacht. Het hof van beroep gaf hem drie in plaats van de eerdere vier jaar voorwaardelijke celstraf. VN geven Irak laatste kans New York - De voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, David Hannay, zei gisteren dat Irak 'met vuur speelt' door niet met de VN-wapeninspecteurs samen te werken die bezig zijn met het ontmantelen van het Iraakse arsenaal voor massavernietiging. Zondag hebben de inspecteurs Irak abrupt verlaten nadat de Irakezen weigerden dat permanente videocamera's opgesteld werden op bases waar raketten worden getest. Ook weigerden zij die bases te sluiten. Rolf Ekeus, voorzitter van de speciale commissie die is belast met de vernietiging van het Iraakse arsenaal, stond gisteravond in New York klaar om naar Bagdad af te reizen om de Iraakse leider Saddam Hussein een laatste waarschuwing te geven dat hij een nieuwe Amerikaanse aanval riskeert door niet met de VN samen te werken. Noren hebben al 111 walvissen gedood Oslo - Noorse walvisjagers hebben tot en met gisteren minstens 111 dwergvinvissen gevangen in de eerste commerciële jacht sinds zes jaar. De jagers zullen nog zeker 49 walvissen doden. De op 8 juni begonnen jacht druist in tegen het verbod uit 1986 van de Internationale Walvisvaart-Commissie. Noorwegen heeft het verbod nooit geaccepteerd en is onder de 'commissie-regels niet gebonden. Het besluit van de Noren om de jacht te hervatten heeft geleid tot protesten, sancties en waarschuwin gen van organisaties tegen de walvisvaart, maar geen enkele walvisjager heeft onderweg activisten waargenomen. President Clinton onderbreekt vakantie Honolulu - De Amerikaanse president Bill Clinton onderbreekt zijn vakantie om het door overstromingen geteisterde Midden- Westen van de Verenigde Staten te bezoeken. Clinton zou vandaag terugkeren van een korte vakantie maar is nu al een dag eerder vertrokken. Zware regenval sloeg gisteren alle hoop de bodem in dat het Midden-Westen het ergste achter de rug had. Rond de stad Des Moines viel circa vijf centimeter water per uur, zo meldde de Nationale Weerdienst. De dienst voorziet een snelle stijging van het waterpeil in de rivier de Raccoon die dwars door Des Moines loopt. Gonzalez nenlandse Zaken José Luis Cor- cuera, minister van Defensie Julian Garcia Vargas en minister van Verkeer en Publieke Werken Jose Borrel blijven zitten. De drie vrouwelijke bewindslie den hebben de ministeries van Sociale Zaken, Cultuur en Ge zondheid in handen. Gonzalez moet het in zijn vierde ambtstermijn sinds 1982 doen met een minderheidskabinet. De PSOE slaagde er niet in bij de parlemenstverkiezingen een ab solute meerderheid te verwer ven. De socialisten wonnen maar 159 van de 350 zetels. De nationalistische regionale partijen van Catalonië en Bas kenland, met samen 22 afge vaardigden, geven Gonzalez ge- doogsteun. Beide partijen zagen ervan af in de nieuwe regering zitting te nemen. Door onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Duitsland heeft een nieuwe politieke partij, met de tien geboden als politiek programma: de PDN, 'Partei der Nichtwahler' (de Partij van Niet-kiezers). Met een bestuur van zes man, een erevoorzitter, meer dan tweehonderd belangstellen den en eind deze maand ver moedelijk vierhonderd le den. Gisteren stelde de partij zich voor aan de (inter)nationale pers in Bonn. Het liep er - tot verbazing van iedereen - storm. De partijleiding heeft een be staand gat in de markt ontdekt. Steekproeven wijzen uit dat het Duitse leger van niet-stemmers groeit. Zo'n dertig procent van alle kiezers draait bij de eerst volgende verkiezingen de stem hokjes de rug toe. Ais die alle maal hun toevlucht tot de PDN nemen, dan vormt de nieuwe partij op slag een bedreiging voor CDU en SPD. Ondanks het bijbelvaste partij programma hing bij de presen tatie een sfeertje van 'eerst zien en dan geloven' in de zaal. Niet voor niets zou de ongelovige Thomas een ideale schutspa troon van de journalisten kun nen zijn. Wat begon als een ogenschijn lijk subliem volgehouden scherts op hoog niveau, bleek gaandeweg de presentatie dode lijke ernst. Voorzitter Andreas Dimpfel, 31 jaar, schrijver en student geesteswetenschappen, bleek geen cabaretier, maar een bevlogen politicus. Of hij al eerder lid van een partij was geweest „Ja. Vier jaar geleden. Zes maanden. Bij de Republikaner." Een aantal notitieboekjes wordt meteen dichtgeklapt nu duidelijk is dat de wind uit de uiterste rechter hoek waait. Maar die zes maan den mogen geen stigma worden, smeekt Dimpfel bijna. De a-democratische sfeer bij de Republikaner beviel hem niet en dus stapte hij op. Zijn drie aanwezige medebestuurders knikken. Zij hebben eveneens een kortstondig Republikaner- verleden. Ook de erevoorzitter, de 63-jarige 'Diplom-Ingenieur' Eberhard Klas. Vanwege een recent hartinfarct durfde hij het voorzitterschap niet aan, en dus maakten zijn jonge bestuursle den hem meteen maar erevoor zitter. De PDN wil een reddingsdienst zijn. Om de burgers te helpen, die vrezen dat hun stem niet gehoord wordt. Veel kiezers ra ken in paniek als ze wel willen kiezen, maar in geweten niet weten op welke partij. Voor die kiezers wil de PDN een thuisba sis zijn. Voorzitter Dimpfel; „Wij vragen die niet-kiezers om hun stem zo lang bij ons te parkeren, in bewaring te geven. Totdat ze weer zover zijn om te stemmen." Maar hoe zit dat dan met men sen die op de PDN stemmen Die kiezen, zijn dan geen niet- kiezer meer en kunnen dus ook geen lid zijn van de PDN... Boven het gelach uit probeert voorzitter Dimpfel uit te leggen dat stemmen op de PDN nog geen echte politieke keuze is, maar een moment van bezin ning op een politieke vlucht heuvel. Gelukkig dat de PDN er nu is, vindt het bestuur. De politiek, partijen en politici verloederen. En dat voert onherroepelijk tot verloedering van de democratie. Met de tien geboden en de PDN kan dat voorkomen worden. Bo vendien zijn er nog de Verkla ring van de Rechten van de Mens (1948), de Conventie van Burger- en Politieke Rechten (1976) en de moraal-opvatting van de filosoof Imanuel Kant: „Handel zodanig dat je eigen wil altijd als uitgangspunt voor een algemene wet zou kunnen gelden." Rechts, links en midden zijn achterhaald. In de toekomst gaat het om driedimensionale politiek: voor, achter, boven en onder. In dat spanningsveld moet de waarde van de mens centraal staan. De PDN belooft weinig. Maar belooft dat weini ge na te zullen komen. In tegen stelling tot de huidige generatie politici die alles beloven en niets waarmaken. Tegenover de opvatting van Helmut Kohl (liever niet stem men, dan op de verkeerde (ex treem-rechtse) partijen) staat het PDN-devies: Kies, maar niet op extreem-rechts en desnoods op ons. Een uitspraak op de grens van zin en onzin.

de Stem | 1993 | | pagina 5