Bosnië duurste hulpactie ■HW illlSiSllt" ^tra 4Crisis in opvang van asielzoekers is schuld overheid' Voetballende tennissers op Malieveld In leven houden 4 miljoen Bosniërs kost dit jaar al 3 miljard ÜSH1I iiï C 6Afgebrande docenten5 naar behandelcentrum Rijkswaterstaat: Afstel WOV is niet onmogelijk Homeopaat aangehouden na dood kind Een levensgevaarlijk beroep Ministerie Landbouw wil verplichte veeverzekering >P TV J dit keer optredens Vj«l ■Suzanne Rhatigan en komen uit Ierland. Tot si H in de studio. )vang van ielzoekers issie Nederland et naar Bosnië Merijntje ush: boek over litenlandbeleid [hippers reiden [ties uit jiud Gullit |ar Sampdoria - - jm fe Politiekorps weert blanke man Autoverkoop eerste helft '93 ingestort Inders, bijvoorbeeld dentan ■re het geluid van een hee ■flevering stil bij Thorn,, robil*"»"* DESTEM pter Varenkamp gemaal verschillen tussen het oudi I op de explosieve economi ou China aan het begin va nische grootmacht voorbij lis met de weduwe van lEnver Hoxha. Voorts sta, nd, dit keer de autobranche lerden, komen aan het woon lling van 'Rondom Tien'. Me In taboe. Mannen lijken he deze eeuw gold een kaler eelfilm uit 1954. Regie: Henn Franfoise Arnoul en Dénise ntig jaar in onmin met zi I op zeer verschillend wij ><Y VQtl een „euzen - De gemeente Ter- i wijkt niet af van haar voor de opvang van asiel- ters Extra opvang kan vol- s het college niet gegaran- id worden. Het beleid in Ter en is er op gericht dit jaar promille asielzoekers op te «en. Dat ligt een promille en het landelijk gemiddelde. e zeeland - c1 uitsland iint uit dar i-De financiële kopstukken Duitsland denken dat de [se economie het dieptepunt de recessie achter zich heeft ten. Dat heeft minister Theo gel van Financiën gisteren ,gd. Waigel deed zijn uit ten bij de presentatie van de nting voor 1994. De hoofd- ji daarvan - forse bezuini- ;en op de sociale voorzienin- - waren al bekend. De be- ligingen scheppen volgens gë ruimte voor verdere ren- rlagingen. X" ïf Een witte reuzenhaai zorgtl voor veel paniek in de /tta| van Spielberg. fotoarchief de stem i DE VERSCHILLEN 'DEZE KRANT: j®MG 2 KATERNEN |nnen-/Buitenland ■penland Jtenland fonomie "ort A2 A3 A4 A5 deel B deel C m, deel D "•Programma's D2 OPLOSSING •puog 'Apeets 'JueJI top uba snau 'Buiunansois do ')|U!d 'sigoaj jupd 'umo|3 diuepaujagos 'sigoaj J3ls Les 1: Ik stress jij stresst hij stresst.. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft de opvang van asielzoekers niet willen erkennen als structureel probleem. Daar door is de crisis in de opvang van vluchtelingen vorige week ontstaan. Dit zegt directeur Veenkamp van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA). Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zegt dat minister D'Ancona de nood had kunnen zien aankomen. Het aantal asielzoekers in 1993 werd in de begroting geschat op 17.000. De COA, toen nog Inte rimstichting Opvang Asielzoe kers, meende toen dat dit veel te weinig was. Minister D'Ancona van WVC antwoordde echter geen reden te zien om meer vluchtelingen te verwachten. In 1992 kwamen er 16.000 asielzoe kers naar Nederland, 3.000 min der dan het jaar daarvoor. De verwachting van 17.000 asielzoekers dit jaar is verschil lende keren naar boven aange past. Inmiddels houdt het rijk rekening met 30.000 mensen. Be halve dit grotere aantal, speelde de slechte doorstroming een rol bij de recente crisis. Vluchtelingen die een verblijfs status krijgen, kunnen doorstro men naar gewone huizen. Die zijn er echter te weinig; de ko mende maanden komen er onge veer 15.000 beschikbaar. Inmiddels zijn met noodmaatre gelen, waaronder tenten en cara vans, de afgelopen dagen alle dakloze asielzoekers onderge bracht. Voor de komende weken biedt dit genoeg soelaas, aldus medewerker Ellen van de COA. De COA overlegt momenteel met WVC over meer ruimte. Deze week wordt bovendien het Asielzoekerscentrum Musselka- naal opgeleverd, dat aan 350 mensen onderdak gaat bieden. Een uitbreiding van het Asiel zoekerscentrum in Wageningen, Haag - Het vertrek van een rlandse militaire verken- emissie naar het voormalige joslaviè is voorlopig uitge- i. Als reden werd opgegeven de VN nog geen formeel oek aan Nederland hebben it om de troepen te leveren, iddels heeft een aantal isla- EChe landen aangeboden '0 mensen te leveren voor de lacht in Bosnië. E8UITENLAND - A4 i York - De Amerikaanse ■president George Bush en voormalige adviseur in vei- idszaken Brent Scowcroft een boek schrijven over het ilandse beleid ten tijde van :gering-Bush. Het boek zal iijnen bij de Amerikaanse :ver Alfred Knopf. De au- gaan onder meer in op het invallen van de Sovjetunie, wording van Duitsland en 'g. In de publikatie Ie nadruk liggen op ontmoe- invan Bush met andere we- leiders en op zijn persoonlij- lerinneringen. feuzen/Willemstad - De bin- scfeippers gaan hun acties piden. Een gesprek gisteren p een delegatie van de ac terende schippers en minis- piaij heeft niets opgeleverd, pippers vinden het bepaald list dat Maij zich in hun ogen puilt achter juridische re- iebinnenland - a3 |u/Den Haag - De sfeerge- pe "ffd Gullit heeft geko- Ivoor een club die furore pte als vriendenploeg: Sam- fis uit Genua. De Nederlan- |®or vijf operaties beducht T 0ïerbelasting, kan zich Filtreren °P de wedstrijden It. weekeinde. Sampdoria I Kh niet te plaatsen voor ■Pees voetbal pSPORT B2 iit* i*-'"-*"" - .t a- W&m' -1* 1".Sf-r g-- -■;u:-j -y.rrTT..;8 ,.7._ .-&V -■ '-fj -".4 Nederland komt vanaf vrijdag uit tegen Zweden in de kwartfinale van de Daviscup. Voor miljoenen guldens is het Haagse Andere aanpak Malieveld omgetoverd in een groot gravelveld. Richard Krajicek (links), Mark Koevermans (midden) en Paul Haarhuis hebben nog geen last van zenuwen. Cisteren speelden ze een ontspannen partijtje 'voetbaltennis'. foto anp De meeste hulpverleners zijn ge wend hun werk te doen in lan- Door Paul Bolwerk Lochem/Utrecht - Nederland krijgt een landelijk behandel centrum voor overspannen leerkrachten. Deze therapeutische voorziening komt in het bungalowpark Rui- genrode in de Gelderse plaats Lochem. De eerste groepen 'afgebrande' docenten worden in het najaar verwacht. Dat meldt de stichting Landelijk Centrum Stressmanagement. Zij heeft in samenspraak met onder meer het onderwijsveld een cam pagne opgezet om stress in het onderwijs aan te pakken. De potentiële markt voor het zogenoemde 'stress-centrum' be loopt zo'n 10.000 leraren. In Lo chem krijgen ze te maken met verschillende vormen van ge dragstherapie, massage, medita tie en fitness. De verblijfsduur variëert van drie dagen tot enke le weken. De deelnamekosten (maximaal acht mille) komen veelal voor rekening van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. De anti-stress actie is gericht op personeelsleden in het basis-, la ger-, middelbaar-, beroeps- en hoger onderwijs. In totaal gaat het om ruim 234.000 leerkrach ten. Het 'doel is het ziektever zuim, gemiddeld zeven procent, terug te dringen en het werkkli maat binnen opleidingen te ver beteren. Vooral langdurig ziekteverzuim blijkt een bron van zorg in het onderwijs. Eén op de acht perso neelsleden in het onderwijs is tien procent van het jaar op school afwezig. Zo'n zestig procent van de af keuringen in het onderwijs is het gevolg van psychische klachten. Terwijl ook nog eens 22 procent van het onderwijspersoneel in de wao belandt door met stress sa menhangende hart- en vaatziek ten. Van onze verslaggever Middelburg - Rijkswaterstaat sluit niet uit dat de hele oeververbinding in of onder de Westerschelde, de WOV, uiteindelijk niet doorgaat. In een brief aan de Commissie van Overleg voor de Wegen van de Tweede Kamer schrijft de rijksdienst dat 'niet uitgesloten mag worden dat onduidelijkheid over de mogelijkheid tot finan ciering van het project tot uitstel voor onbepaalde tijd leidt'. De Zeeuws-Vlaamse hoek van het CDA-Zeeland heeft inmid dels over deze uitlating Staten- vragen gesteld en verklaard 'ern stig bezorgd' te zijn. Rijkswaterstaat schreef de be wuste brief naar aanleiding van de toekomstige wegomleiding rond Zaamslag, een karwei dat te maken heeft met de WOV vanwege een mogelijk groter verkeersaanbod. Het CDA (de leden Christiaanse, Everaert en Saman) vraagt Ge deputeerde Staten (GS) of ze de bezorgdheid over het eventueel niet doorgaan van het ambitieu ze project delen. De christen-de mocraten vragen tevens meer in formatie over de financiering, die Rijkswaterstaat kennelijk als een mogelijk struikelblok ziet. GS zijn echter optimistischer. 'Zoals reeds gemeld,' antwoor den GS, 'worden nog aanbiedin gen voor private exploitatie en financiering ingewacht. Medede lingen hierover kunnen dus niet worden gedaan.' Het college verwijst voorts naar de commotie die in de Tweede Kamer is ontstaan over de priva te financiering van de Wijker- tunnel. Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft hierover nade re informatie moeten verschaf fen en de VVD eiste zelfs haar politieke hoofd. GS van Zeeland schrijven: 'De noodzaak om de publieke ex ploitatie en financiering van de WOV tevens in beeld te brengen is daarmede alleen maar groter geworden en zal daarom met voortvarendheid worden inge zet.' Met andere woorden: Middel burg wacht op aanbiedingen uit de private hoek (van banken) om de WOV aan te leggen en te beheren, maar onderzoekt tege lijk hoe het plaatje er gaat uit zien als de WOV met belasting geld wordt betaald. Dat duurt allemaal langer dan aanvankelijk de planning was. GS antwoorden het CDA dat zij er nog steeds naar streven dat de Staten van Zeeland voor dit jaar om is een definitief besluit zul len nemen. Rotterdam - De spreekwoordelijke gezonde Hollandse jongen hoeft voorlopig niet te solliciteren bij de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond. Het korps geeft solliciterende vrouwen en allochtonen bij gebleken geschiktheid voorrang. Omdat er nu al vierhonderd Nederlandse mannen op een wachtlijst staan voor een baan bij de politie, worden nieuwe 'Nederlandse sollicitaties' voorlopig niet in behandeling genomen. „De wachttijd is opgelopen tot een kleine drie jaar," aldus politiewoordvoerder H. Stoop. „Dat betekent niet dat er in de politieklas alleen nog maar vrouwen en allochtonen zitten. Zo'n groep bestaat voor eenderde uit vrouwen, eenderde uit allochto nen en voor de rest uit Nederlandse mannen." Stoop zegt dat de prioriteit, die vrouwen en allochtonen in het personeelsbeleid hebben, niet nieuw is. De politie wil ermee bewerkstelligen dat het korps een weerslag wordt van de Rotterdamse samenleving. Tilburg - De gemeentepolitie van Tilburg heeft gisteren een 35-jarige Tilburgse ho meopaat en een 33-jarige vrouw aangehouden in ver band met het overlijden van het 2,5 jaar oude dochtertje van de vrouw. Zij worden volgens de Tilburgse politie verdacht van doodslag of opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, waar door het meisje op 24 mei van dit jaar overleed. Uit het onderzoek is gebleken dat het meisje in het weekend van 22 mei hangerig werd na een verkoudheid. Zij was daarvoor onder behandeling bij de 35-jarige verdachte. Op maan dag 24 mei werd het kind apa thisch en werd de homeopaat (geen arts) geraadpleegd. Deze gaf een medicijn mee en bracht moeder en kind naar huis. 's Middags belde de moeder een ambulance voor haar dochter. In de wagen werd getracht het kind te reanimeren. Bij aankomst in het Mariaziekenhuis bleek het meisje echter overleden. Een verzoek van de medici in het ziekenhuis om sectie te mogen verrichten, werd geweigerd. Het ziekteverloop en het overlij den van het meisje riepen in de omgeving van het kind vragen op, die bij de politie terechtkwa- losse nummers; maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 ^öQ/rzujS^ WOENSDAG 14 JULI 1993 133e jaargang I I I I I dat ook deze week klaarkomt, biedt 210 plaatsen. Het tentenkamp bij het opvang centrum in Luttelgeest is sinds- gisteren volgestroomd met asiel zoekers. Bijna 500 van hen ver blijven in het kamp dat vrijdag in allerijl is opgebouwd door het Eerste Legerkorps uit 't Harde. Het is de bedoeling dat asielzoe kers nog zo'n drie weken in de tenten overnachten. Daarna moeten elders in het land weer genoeg opvangplaatsen zijn. ZIE OOK PAGINA-A2 Van onze verslaggever Paul de Schipper Den Haag - De westerse wereld voert in ex-Joego- slavië de duurste hulpope ratie aller tijden uit. Al leen al in 1993 kost het in leven houden van vier mil joen Bosniërs 3 miljard gulden. In heel ex-Joegoslavië is per dag 2000 ton voedsel nodig. De bij drage van de Nederlandse over heid is tot nu toe 91 miljoen gulden. Daarnaast gaven parti culiere hulporganisaties en plaatselijke comités nog miljoe nen guldens aan humanitaire hulp. „De situatie is absoluut uniek. Het is qua kosten met geen enke le humanitaire ramp in de ge schiedenis te vergelijken," aldus mr. P. Bekkers van het Bureau Noodhulp van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De hulpoperatie in voormalig Joegoslavië onderscheidt zich ook sterk wat betreft de omstan digheden die de hulpverleners aantreffen. Bekkers: „Het vraagt een heel nieuwe benadering. Neem de medische noodhulp. Joegoslavië beschikt over hooggekwalifi ceerde chirurgen. Dat betekent dat Artsen zonder Grenzen geen doktoren hoeft te sturen, maar wel grote hoeveelheden medisch materiaal en medicijnen." VN-militairen laden de kist met het lichaam van een Britse journalist in een auto. De Brit werd afgelopen weekend gedood bij een schietpartij in Sarajevo. "We zitten wereldwijd dit jaar al achter in de dertig gedode journalisten", zegt Rob Bakker van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. ZIE PAGINA A2 Een nieuwe depressie trekt vandaag over ons land. Dat betekent veel bewolking en van tijd tot tijd lichte regen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Veehouders moeten verplicht hun vee verzekeren tegen zeer besmettelijke ziekten als varkenspest en mond- en klauwzeer. den als Cambodja, Angola of Somalië. Geen welvarende lan den zoals voorheen Joegoeslavië. Bekkers: „De Joegoslaven ken den een een behoorlijk wel vaartspeil, maakten zich geen zorgen over voedsel en aten meerdere maaltijden per dag. Nu zijn ze totaal afhankelijk van hulp van buitenaf. Van de VN wordt daarom een andere aan pak verwacht dan bijvoorbeeld in Sudan". De oorlog in ex-Joegoslavië gaat elke dag door maar het 'humani taire' geld raakt op. Oorzaak zijn donormoeheid en de nooit eerder vertoonde gigantische omvang van de hulpverlening. Dat terwijl Bekkers vreest dat de rekening van de burgeroorlog alleen nog maar verder zal op lopen. De UNHCR, de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Na ties, kijkt nu al met angst voor uit naar de Joegoslavische win ter. Het Wereld Voedselpro gramma (WFP) schat dat er in de eerste drie maanden van 1994 alleen al 300 miljoen gulden aan voedselhulp nodig zal zijn in de oorlogsgebieden op de Balkan. De UNHCR vergadert vrijdag in Genève met vertegenwoordigers van de internationale gemeen schap. Onderwerp is een plan om de lijdende ex-Joegoslaven de komende winter door te helpen. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Dat vindt een ambtelijke pro jectgroep van het ministerie van Landbouw. Minister Bukman noemt hun advies 'niet vrijblij vend'; hij onderschrijft de hoofd lijnen uit het rapport. Het plan is het nieuwe beleid over vier tot vijf jaar in te voeren. De hoogte van de verzekerings premie zou afhankelijk worden van het aantal sterren dat een bedrijf heeft. Elke onderneming in de vee- en vleessector kan die sterren (certificering) verdienen door maatregelen te nemen die de gezondheid van dieren en de hygiëne op en om het bedrijf bevorderen. Amsterdam - De verkoop van personenauto's is de eerste helft van dit jaar dramatisch ingezakt, blijkt uit cijfers van de RAI. .Van de tien belangrijkste mer ken op de Nederlandse markt was het Japanse Nissan de grootste verliezer. In vergelij king met de eerste helft van 1992 zette Nissan bijna 35 procent minder auto's af. Ook Volvo zag de verkoop met een derde dalen. Fiat, Mazda, Opel en de VAG- groep (Volkswagen, Audi, Seat) verkochten ook veel minder. Het enige merk uit de top-tien dat beter verkocht was Toyota met een stijging van 1,4 procent. De ingrijpende voorstellen van de projectgroep steunen op een analyse en een toekomstbeeld van de diergezondheid in Neder land. Uit het rapport 'De toe komst van de diergezondheid' blijkt dat de kwetsbaarheid van de dierlijke produktie de laatste jaren sterk is toegenomen. Achtergrond van het project is onder meer het verscherpte be leid rond diergezondheidszorg in de Europese Gemeenschap. Het is voor Nederland, als belangrijk exportland, van belang het ima go te verbeteren en exportverbo den zoveel mogelijk te vermij den. Daarnaast speelt de groeiende belangstelling van de consument voor het welzijn van dieren een rol. Preventie op bedrijfsniveau en het beheersen van risico's staan centraal in de visie van de pro jectgroep. Maar dat is niet ge noeg. „Ondanks deze prikkels zullen de gezondheids- en kwaliteitsri sico's niet altijd volledig be heersbaar zijn," schrijft de pro jectgroep. Daarom wordt voor gesteld een verplichte verzeke ring tegen risico's in te stellen. Hee zo'n verzekeringsstelsel vorm moet krijgen, is nog onder werp van nadere studie. De maatregelen moeten gelden voor alle bedrijven in de sector: veehouderijen, handelaren, transporteurs en verwerkingsbe drijven. Projectleider C. Juli- cher: „En de consument zal er rekening mee moeten houden dat vlees met bijvoorbeeld drie of vier sterren duurder kan wor den." (ADVERTENTIE) men, waarna het onderzoek be gon. Deskundigen zeggen dat het kind waarschijnlijk in leven zou zijn gebleven als het op de och tend van 24 mei door medici was behandeld. Mogelijk is voedsel vergiftiging de doodsoorzaak ge weest. De homeopaat is een vertegen woordiger van de iatrosophische richting, die inmenging van de gevestigde geneeskunde afwijst. Volgens een getuige had de na tuurgenezer gezegd dat hij op de bewuste 24ste mei 's morgens had gezien dat het kind sterven de was, maar dat het daarvoor gereed was. De verdachte man heeft bij de politie geen verklaring afgelegd. .Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1