Verzet tegen komst Pennestreek SCHIJF Sluis wil subsidie provincie voor projecten Bewoners Sluiskil zijn bang voor stank- en geluidsoverlast mestbedrijf Heikant ZAKEN nieuws Benefietschieting voor kinderdagverblijf Philip Morris in Bergen op Zoom breidt weer uit markten ZEELAND Fontein in Kaai Sluis staat droog MUZIEKRECENSIES WOENSDAG 14 JULI 1993 DE STEM worden. „Ik geef volmondig toe dat deze bedragen fors zijn. Het is nu eenmaal belangrijk dat de afdelingen over voldoende lite ratuur beschikken om goed te kunnen blijven functioneren". Reinhoudt voegde daaraan toe dat de komende fusie tussen Aardenburg en Sluis op dat punt een besparing kan opleveren. „Voor de toekomst gloort er dus wat hoop. De advertentiekosten zouden we mogelijk wat kunnen verlagen door bijvoorbeeld de aankondiging van de raadsver gadering niet meer zo uitvoerig te doen". Van onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis heeft een aantal projecten op stapel staan om in aanmer king te komen voor subsidie uit de pot voor Regionale Ontwikkelingsvisie van de provincie. Deze visie is opge steld om de leefbaarheid van het platteland in stand te houden en te verbeteren. Temeuzen - Westerscheldecolle- ge- SECTOR TECHNIEK Bouwkunde: W. van Acker, Kloosterzande; J. van den Berghe, Sas van Gent; P. van den Bossche, Kuitaart; B. Claessens en W. de Keijzer, Clinge; G. van Driessche, T. de Meijer, R. Simons en F. Stoffeijn, Terneuzen; H. Esseling en M. van Munster, Hulst; J. de Jager en J. Roelse, Axel; R. Paau- we, Hoek; H. van Waes, Heikant; M. van Zuidam, Zaamslag. Weg- en waterbouwkunde: M. van Kwikkelberghe, Westdorpe; E. de Putter en S. Visser, Terneu zen; S. Vermeulen, IJzendijke; T. Walczak, Biervliet. Bouwkunde en weg- en water bouwkunde: H. Celie, Kapelle- brug; A. Haak, Oostburg; C. Ha melink en A. de Maat, Hulst; E. Kips, Graauw; M. Lansen, J. de Putter en J. Simons, Terneuzen; R. van der Linden, Sluiskil. Energietechniek: P. Arens, Hei kant; C. van Bendegem, O. Bosma en C. de Gijsel, Axel; M. Bouw huizen en J. Vermeulen, Hulst; J. Bracke, Clinge; F. Cornelis, Oost burg; R. Kemper em L. de Putter, Terneuzen; R. Kox en J. de Vriend, Sas van Gent; J. Ottens en M. de Vliegher, Koewacht; T. Pauwels, Nieuw-Namen; M. Pop- pe, St.-Jansteen; B. Seij en M. Vermorken, Vogelwaarde; A. Struijlaart en M. Warrens, Kloos terzande. Electronica: M. Bakker, P. Huijs- sen en E. Loof, Terneuzen; M. de Block, P. Delforge en S. van Gij sel, Hulst; G. Colsen, J. Koekkoek en E. de Putter, Axel; J. Hame link, Zaamslag; J. Hamelink, Biervliet; J. Nolle, Sas van Gent; W. Riemens, Hoek. Procestechniek: M. Arens, E. Hof man, M. Kaijser, M. Pollet, R. Segers en W. Verberkmoes, Axel; G. Baart, Vogelwaarde; M: Bau- wens, en M. van Kerkhoven, Hei kant; H. van Bolsens, Kapelle- brug; M. Bracke, T. de Bruijn, S. van Bunder, M. Martens en D. Segers, Hulst; I. van den Brande, R. Elias, C. Guiljam, E. Hofman, E. de Moor, J. Priester en P. Simons, Terneuzen; P. van den Brande, Nieuw-Namen; C. Broeckaert, Clinge; R. Hense, St.- Jansteen; S. Laplante, Klooster zande; J. de Meijer, Hoek; A. van Opdorp, IJzendijke; E. de Roover, Westdorpe; S. Verplanke, Zuid- zande; G. van der Weel, Schoon- dijke; J. Zegers, Sluiskil. Werktuigbouwkunde: A. Basting, Nieuwvliet; G. de Bruijne, P. Gel derland, P. Müller en D. van Steenpaal, Sluiskil; J. Dieleman, F. de Feijter, F. Inghels, en E. Wieland, Axel; S. Dierick, en D. Oppeneer, Koewacht; S. Dierick en D. RoelanS, St.-Jansteen; D. van Graefschepe, E. van Harn, J. Oele, F. Verhelst, R. Vogel en L. Wong Chung, Terneuzen; K. Ha- verbeke en J. van der Vlies, IJzen dijke; P. Hubregsen, Aardenburg; P. Lako, Breskens; S. de Loos, D. van Remoortere, R. Rombaut en P. Verwilligen, Hulst; H. Mahu en D. Morcus, Kloosterzande; N. Mahu, Graauw; A. Mechielsen en M. Nijssen, Zaamslag; M. Scheers, Cadzand-Bad; M. Staal, Westdorpe; S. Trippers, Hoek; M. Verschuren, Graauw; J. Vervaet, Walsoorden, H. Vijnckier, Sluis. SECTOR ECONOMIE LANGE OPLEIDING Bedrijfsadministratieve richting: M. Albicher, L. de Braai, D. van Eek, R. Kay, N. Naeije, M. van Santé en M. de Vos, Terneuzen; E. Asselman, en M. de Kruijter, Biervliet; E. Bakker, M. Crom- heecke en J. Schout, Hoek; I. Boogaard, Oostburg; P. de Croo- ck, Eede; M. Dieleman, St.-Kruis; J. Dobbelaar, Vogelwaarde; A. Duerinck, M. Frankevijle, M. van Jole, F. Kegelaer, J. Melchers en N. de Nijs, Hulst; P. de Caluwé, Koewacht; J. Erpelinck, M. van Espen en M. van de Velde, Axel; P. de Guchteneire en D. van Puy- velde, Westdorpe; N. Jansen, Sluis; R. Janssens, St.-Jansteen; E. Jonkheijm Vogelwaarde; C. de Maat en G. Oomens, Kloosterzan de; S. Oele, Zaamslag; E. van der Poel, Lamswaarde; A. Schout, Heikant; M. Simonse, Sluiskil; B. Speleman en E. Verplanken, Sas van Gent; P. Verhaegen, IJzendij ke. Commerciële richting: R. Adam, Westdorpe; M. Bogaert, N. van Hese, R. van der Hooft, K. Lange- raert en M. Sanderse, Sas van Gent; A. Buijze. A. Kooien, R. vakliteratuur fors waren geste gen. De advertentiekosten stij gen van 12.000 naar 18.000 gul den en aanschaf van vaklitera tuur van 29.000 naar 42.000 gul den. „Dat zijn toch behoorlijke posten. Waar gaan we naar toe", vroeg Tas zich af. Wethouder J. du Fossé ant woordde dat na de zomervakan tie met alle hoofden van dienst wordt bekeken hoe op deze pos ten eventueel bezuinigd kan aandacht voor het platteland- stoerisme en vooral het cultuur toerisme. Het sterke element van Zeeuws-Vlaanderen moet wor den uitgebuit. Wij denken dat onze projecten prima passen binnen de ontwikkelingsvisie en dus in aanmerking komen voor subsidie. Het gaat immers om forse bedragen. Het zijn projec ten die Zeeuws-Vlaanderen ten goede komen en Sluis in het bijzonder", aldus Reinhoudt. Voor de Regionale Ontwikke lingsvisie is totaal een subsidie van 3,2 miljoen gulden uitge trokken. De commissieleden konden zich gisteren prima vin den in de projecten. CDA-er T. Tas fronste zijn wenkbrauwen over de tussen tijdse financiële rapportage en de daaraan verbonden achtste begrotingswijziging. Het viel hem op dat met name de ramin gen voor advertentiekosten en naar Aardenburg, langs de Voor wallen, naar Heille en een stukje langs de Zwinstraat. Gemeentesecretaris C. Rein houdt maakte dit lijstje gistera vond bekend tijdens de gecombi neerde vergadering van de raadscommissies Maatschappe lijke Zorg, VROM en Financiën. Het is op dit moment nog ondui delijk welke investeringen met de plannen zijn gemoeid. „In de ontwikkelingsvisie is veel Het gaat om geld voor het stree- klandbouwmuseum in Sint Anna ter Muiden en de aanleg van fietspaden langs de Hogeweg Van onze correspondent Theo de la Ruelle Sluiskil - De komst van de mestafzetcoöperatie Mestac uit het Brabantse Veldhoven naar het Kanaaleiland bij Sluiskil stuit nog steeds op grote bezwaren. Dat bleek gisteravond tijdens een hoorzitting in 't Meulengat in Sluiskil. Van onze verslaggever Sluis - De fontein in de Kaai in Sluis zal waar schijnlijk volgende week weer functioneren. On langs gaf de fontein de geest nadat tijdens kano wedstrijden een ploeg er overheen was gevaren. H. Masclee (D66) vroeg daarom gisteravond tijdens de gecombineerde vergade ring van de raadscommis sies Maatschappelijke Zorg, VROM en Financiën wat er in hemelsnaam met de fon tein aan de hand is. Wet houder J. du Fossé vertelde dat de bewuste kanoploeg door de actie de oorzaak was van de ontstane proble men en dat de gemeente Sluis bezig is met een scha deregeling. De pomp raakte defect. Het apparaat kon door de Duit se fabrikant niet ter plekke worden gerepareerd, zodat de pomp terug moest naar de fabriek. De gemeente heeft er goede hoop op dat de fontein volgende week weer werkt. Zeven indieners van bezwaar schriften zaten met heel wat vraagtekens. Zo zijn ze bang voor stankoverlast, ondanks de maatregelen (onder meer een af zuigsysteem) die het bedrijf wil treffen. Er kon gisteren niet ge garandeerd worden dat het sys teem altijd zou werken. De be woners voelen er niets voor om als proefkonijnen te gaan funge ren. Ze willen ook bezwaar aan tekenen tegen de te verwachten geluidsoverlast van het bedrijf. Alternatieven Diverse aanwezigen droegen al ternatieven aan voor een vesti gingslocatie voor Mestac. Het bedrijf zocht een centrale locatie in Zeeuws-Vlaanderen met mo gelijkheden om binnenvaart schepen te lossen. In de Kanaal zone zijn wat dat betreft, vol gens bewoners, betere locaties te vinden, zoals de Axelse Vlakte. Omwonenden ondervinden dan minder hinder van het bedrijf, was de gedachte. Een van de aanwezigen had een aantal tegen-argumenten op pa pier gezet. Hij zal een petitie opstellen die naar het college van Sas van Gent gaat. De man had navraag gedaan bij een an dere gemeente, waar soortgelijke bedrijven zijn gevestigd. Daar kreeg hij te horen dat het lossen, opslaan en distribueren van dierlijke drijfmest niet op tien tallen meters van woningen ge wenst is. Ook de daar gevestigde bedrijven en de vervoerders bea men dit, aldus de bezwaarmaker. Vrachtwagens Mestac wil vijf silo's met een gezamenlijke capaciteit van 15.000 ton drijfmest laten bou wen. De aanvoer zal geschieden met binnenvaartschepen en de distributie met vrachtwagens (90 vrachten per dag). De distributie zal verzorgd worden door een loonbedrijf uit Oostburg dat hiervoor zes mensen in dienst heeft. Er zou een extra arbeids plaats bijkomen voor de functie van terreinbeheerder. Mocht de vergunning aan Mestac alsnog afgegeven worden door de- gemeente Sas van Gent, dan zullen de bezwaarmakers in eerste instantie schorsing van het besluit aanvragen bij de Raad van State. Ook gaan ze over tot verdere acties. De be zwaarschriften moeten voor 18 juli worden ingediend. Piet Apers legt aan voor zijn openingsschot. Van onze correspondente Koewacht - Piet Apers loste gisteren het eerste schot van de benefietschieting voor het kinderdag verblijf Tjasker in Zaamslag. Hij deed dit als voorzitter van het bestuur. Op het terrein van de schutterij Sint-Sebastiaan in Koewacht probeerden ruim 150 schutters de vogels van drie staande wippen te schieten. De pijl van Apers schoot langs de hoofdvogel, maar haalde toch ruim 30 meter hoogte. De initiatiefnemers voor de benefietschieting zijn Etienne en Tiny Inghels. Zij hebben een kindje op De Tjasker gehad en zijn ook verwoede beoefe naars van de handboogschietsport. Zij hebben zich volledig ingezet om een benefietwedstrijd te hou- FOTO WIM KOOYMAN den, waarvan de opbrengst naar het kinderdagver blijf gaat. „We hebben meer dan 150 sponsors gevonden, middenstanders en ambulante handel uit Groot Axel en nog tientallen anderen die gratis prijzen ter beschikking hebben gesteld. Er zijn 150 prijzen voor de schieting en 50 voor de loterij die we houden. We hebben duizend lootjes van een gulden en als het meezit gaat iedereen hier met een prijs naar huis," aldus Inghels Van het geld, een dikke duizend gulden, wil de Tjasker zitautootjes en fietsen kopen om de moto riek van de kinderen te bevorderen. Dinsdag 20 juli overhandigt Piet Apers de cheque om 11.00 uur aan de hoofdleiding van De Tjasker in Zaam slag. Door Jos H. van Grieken en Andreas Schelfhout Van onze verslaggever Henk Boot Bergen op Zoom/Den Bosch - Philip Morris heeft tegenover haar bedrijfsterrein aan de overkant van de Verlengde Rand weg-Oost in Bergen op Zoom grond gekocht voor uitbreiding van het sigarettenbedrijf. Een concrete bestemming voor „Ook bij de uitbreiding van bier deze 6 tot 7 hectare grond heeft brouwerij Bavaria in Lieshout Philip Morris nog niet, laat di- zijn we er met een gecombineer- recteur J. Schipper desgevraagd de werkgroep uitgekomen. Ik weten. „Met de uitbreidingen op vertrouw erop dat ons dat rond ons huidige terrein van 20 ha Philip Morris in Bergen op Zoom zijn we aan het eind van onze ook lukt," aldus gedeputeerde mogelijkheden. We kregen de De Geus van economische zaken, kans de grond nu te kopen. We De Bergse wethouder Stuart van zien het als een strategische re- ruimtelijke ordening bevestigde serve," aldus Schipper. dat de gemeente meedoet aan Een gecombineerde werkgroep een studie naar de uitbreidings van Philip Morris, de gemeente mogelijkheden van Philip Mor- Bergen op Zoom en de provincie ris. Noord-Brabant onderzoekt bin- Met de huidige uitbreiding die nenkort wat er op dit terrein bijna twee jaar geleden startte, naast bosgebied De Heide aan is 600 miljoen gulden gemoeid, bedrijfsactiviteiten kan worden Zowel de produktielijn als de ontplooid. opslagcapaciteit wordt daarmee Het gebied grenst namelijk aan enorm vergroot. Als de uitbrei de Ecologische Hoofd Structuur, dingen zijn afgerond, hoopt Phi- de kwetsbare groene gordel in lip Morris-directeur Schipper Brabant, wat beperkingen stelt jaarlijks 76 miljard sigaretten in aan het toekomstige gebruik van Bergen op Zoom te produceren, het terrein. De grond was tot Het personeelsbestand groeit na voor kort in handen van de pro- een jaar van stabilisatie gestaag, vincie Noord-Brabant. Het gaat In het eerste half jaar met 6,5 hier om een reststrook die des- procent tot 1635. Schipper houdt tijds bij aanleg van de Verlengde er rekening mee dat het aantal Randweg-Oost door de provincie medewerkers eind volgend jaar in eigendom is verworven. rond de 1700 bedraagt. Goes, 13 juli - Zuidelijke Land- bouwmaatschappij. Uien (excl. BTW). Plantuien 25-30 cent per kg. Hooi en stro (excl. BTW). Weidehooi oogst 1993 150-165 per 1000 kg, dijkhooi 120-135, veldbeemd 70-80, rood/riet- zwenk 50-55. Kapelle, 13 juli - Veiling Hol land-Zeeland vestiging Kapelle. Blok appelen. Vista Bella 80-90 1-2 60, 70-80 1-1 60 1-2 55, 60-70 1-1 18 1-2 19. Kavel appelen. Golden Delicious 90 op I 25 II 37, 80-90 I 51-62 II 39, 70-80 I 52-58 II 30-31, 65-70 I 25-42 II 23-32. Jonagold 90 op I 60-74 II 30, 80-90 I 68-80 II 40, 70-80 I 86-106 II 58, 65-70 I 59-72. Jonagored 100 op I 53-62, 90 op I 57-70, 80-90 I 53-66 II 29, 70-80 I 51-68 II 28, 65-70 I 39-45. Fabrieksap- pels 15. Zachht fruit. Blok. Fram- Het dorp Heikant dankt zijn naam vermoedelijk aan de heidevelden, die ooit in de omgeving lagen. In de loop van de geschiedenis is de nederzetting langzaam uitgegroeid tot een dorp van enige omvang. Eerst in 1931 kregen de i. Heikanters een eigen parochiekerk, een k fev, degelijk, sober gebouw dat voor té llög., wat betreft ontwerp geheel /-L jggÊkjS voldeed aan de opvattingen fl'4 van de dertiger jaren. Deze enorme houten schuur is kenmerkend voor het boerenbedrijf in Zeeuw sch-Vlaanderen. af 2 augustus in de kijker met Parmaham, Portadella en Itali aanse salami's en daarna is het de beurt aan Mexico met pitti ge specialiteiten. Marathonmarkt Axel Axel - De zevende Marathon- markt gaat dinsdag 20 juli om 14.00 uur van start. Axel pre senteert het publiek tot zondag 25 juli een reeks van activitei ten. Vijf dagen lang is er een rommelmarkt op het Bastionplein en kermisattrac ties op het marktterrein in de Noordstraat, een kunst-, an tiek- en curiosamarkt in de Zee- en Weststraat en de klein- dierenshow in de Noordstraat. Daarnaast zijn er allerlei extra- tjes bij de middenstanders die de winkels openen op dinsdag en woensdag van 10.00 tot 18.00 uur, donderdag en vrij dag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 8.30 tot 17.00 uur. Om het publiek te trekken zijn er naast de dagelijks terugke rende straatanimatie ook dagen met een thema. Dinsdag is de 'Sportdag' met vanaf 14.00 uur van Waesberghestraat in Hulst is volledig vernieuwd. De win kel bestaat bovendien 25 jaar en dat wordt met een reeks aanbiedingen gevierd. Het interieur is volledig veran derd, alleen de muren van de slagerij bleven overeind. Het assortiment is aanzienlijk uit gebreid. Keurslager Biesbroeck biedt naast een grote keus in eigenmaakte worsten, salades, snijwaren en vlees elke vrijdag en zaterdag vers gegrilde kip van het spit. Ook worden dage lijks warme maaltijden ge maakt voor mensen die weinig tijd hebben. Zij kunnen kiezen uit: pizza, lasagna, balletjes in tomatensaus, stoverij en ham kaas-rolletjes. Ook is Keursla gerij Biesbroeck het adres voor barbecuepartijen, koude en warme buffetten en gourmet. Tot oktober speelt slagerij Biesbroeck in op de landelijke thema's voor de keurslagers. In juli is het thema 'Duitsland' met Beierse worstjes, salades en dergelijken. Italië komt van- 't Schelpje van Liselotte Oostburg - In 't Schelpje van Liselotte aan het Eenhoorn plantsoen in Oostburg zijn naast een brede collectie stof fen voor damens en kinderen nu ook veel hobby-artikelen. Er is keuze uit kralenwerk, pergamano, perfectpunch en piepschuim. Liselotte Spie- ringhs-Klomp geeft deskundig advies en demonstreert in de maand juli verschillende malen een bepaalde techniek. Op dinsdag 20 juli van 19.30 uur tot 20.30 uur is de techniek 'Porseleinen van stofbloemen' aan de beurt en op 27 juli het beschilderen van stoffen, zon der penseel op T-shirts. Ieder een is welkom op de gratis demonstratie -avonden. Keurslager Biesbroeck Hulst - De slagerij van Mare en Petra Biesbroeck in de Burg. Heikant heeft grote bekendheid gekregen door de vlascultuur. Rond het dorp en met name in de buurtschap 't Hoekske vindt men nog veel zogenaamde zwingelstalletjes. In die stalletjes werden vroeger de vlasvezels van hun houtachtige delen ontdaan.

de Stem | 1993 | | pagina 14