Philips, terug van weggeweest in Polen me ijevardiiadze o an de dood in 'linton: We ij tegenwe BINNENLAND BUITENLAND Daling hypotheekren Vergunningen Loodsplicht Gescheiden afval ZATERDAG 10 JULI 1993 Lampenmachines anno 1948; TL-buizen van een glasblazerij duizend kilo meter van Pila verwij derd; een produktiepro- ces waarbij 170 glasbol letjes nodig waren om uiteindelijk honderd werkende lampen te kun nen maken. Een kostprijs die tien procent hoger lag dan de prijs waarvoor de produkten werden gele verd. Tot de omwenteling in Polen kon lampenfabriek Polam-Pila dit zich alle maal permitteren. Maar de intrede van een vrije markt-economie per 1 maart 1993 zou hier snel een einde aan maken, be seften de Polen. Alleen een overname door één van de grootste lampen producenten ter wereld kon het voortbestaan van Polam-Pila verzekeren. De keuze viel op Philips Lighting. Op 23 Mei 1991 verkocht het Pools minis terie van Privatisering twee-derde van de Po- lam-aandelen. In 1992 was het bedrijf winstge vend. Moderne bedrijfs voering als toverstok. door Rein van der Helm goed dat extra-controle in Euroveem Roosendaal niet meer nodig is. Vanuit Nederland wordt de nodige assistentie verleend om de Polen vertrouwd te maken met moderne apparatuur. Roosendalers Dick Kleine Deters (links), Fred Küper (midden) en Ruud van Huiten (rechts) uit Eindhoven, loven de leergierigheid van hun Poolse 'leerlingen' in de glasfabriek. F0T0 EN F.ACE „TERUG van weggeweest." Dat ge voel leeft bij de Philips-top in Eind hoven, nu Polam-Pila nagenoeg ge- heel is overgenomen en sinds 1991 als Philips Lighting Poland door het le ven gaat. In 1922 besloot Anton Philips in Po len lampen te gaan produceren. Het was het vierde land waarnaar de 'gloeilampenfabriek in het zuiden des lands', zijn vleugels uitstrekte en tot 1948 een begrip was. Contacten met het land zijn altijd blijven bestaan, zelfs leverde Philips afgelopen decen nium onderdelen aan Polam. Ook lijfelijk was Philips eigenlijk nog aanwezig. Gloeilampenmachines van de Nederlandse multinational, die in 1948 na de communistische machtso vername achterbleven, blijken bij Po- lam nog volop in bedrijf. Sterker nog: achter de twee met PHI en PH2 gemerkte apparaten staat in de fa briek in Pila een hele rij perfect nagebouwde kopieen. Goed voor 180 miljoen bolletjes. Wat in 1948 een toppunt van automa tisering was, is nu een industrieel monument dat bij de oudere Phi- lipsmensen een gevoel van vertede ring oproept. Polam-directeur Kozlowski wist waar hij op af moest. Overname door een moderne multinational om op die ma nier geld te krijgen voor de ontwikke ling van lampen die de markt vraagt. En moderne produktiemethoden wa ren nodig om met succes te kunnen blijven concurreren. Thuismarkt In Eindhoven hoefde niet lang nage dacht te worden toen Polam in de uitverkoop werd gedaan. Overname betekende dat Philips direct vaste voet aan Poolse grond kreeg, met een thuismarkt van 40 miljoen mensen, en een uitvalbasis richting andere Oos- teuropese landen. „Polen ligt op het kruispunt van Oost en West", zegt Lighting-bestuursvoorzitter E. Klos- ter. Direct na de overname voerde Philips ingrijpende veranderingen door. De leiding werd op moderne leest ge schoeid en via moderne boekhoudme- thoden kwamen snel de grootste kos tenposten bloot te liggen. Verspilling van grondstoffen was daarbij een hele grote. Er kwam een nieuwe staf en een proces van intensieve trainingen voor het personeel ging van start. Trainingen, waarbij een taalcursus Engels cruciaal was. Tot dan ging de communicatie stroef. „Ik heb dagenlang moeten praten via een tolk, bijna niet om vol te hou den", zegt vice-president Lighting R. van Reeth. En communicatie was het sleutelwoord, niet alleen voor de staf. Ook 'op de vloer'. Want de Poolse werknemers moest wel duidelijk ge maakt worden hoe met moderne ma chines gewerkt wordt. Van meetaf aan was als uitgangspunt genomen dat de nieuwe dochter zo veel mogelijk op eigen benen moest komen te staan onder een grotendeels Pools management. Maar de omstan digheden waren in mei 1991 niet gunstig. Er was een enorme recessie in Polen, de zloty werd met de dag minder waard, de financieringskosten enorm hoog met rentes tot 50 procent en door het instorten van de USSR en de val van de Berlijnse muur verdwe nen twee exportmarkten. Ijlings werd een overlevingsplan op gesteld, waarin besparingen en het terugdringen van de produktiekosten centraal stonden. Ook de Poolse lei ding van het bedrijf was overtuigd van de noodzaak. „De besparingen gingen zover dat zelfs in het hartje van de Poolse winter de verwarming op het kantoor niet brandde", zegt Van Reeth. Hij huivert er nog van. En het personeel kreeg in juni 1991 - een maand na de overname - te horen dat loonsverhoging er niet in zat. En dat in een land waar de munt steeds minder waard werd. Een fikse tegenvaller. De verwachting was juist dat door de privatisering de lonen zouden stijgen. Protesten van werknemers en vakbonden mondden uit in een korte staking, begin 1992. Intussen was overleg begonnen. „Ik moest de mensen duidelijk maken dat wij (in 1991, RvdH) verlies leden, hogere lonen nog meer verlies bete kenden en het voortbestaan van de onderneming op het spel stond", zegt Van Reeth. Hij had meer met ontevre den werknemers te maken gehad. Im mers bij een grootscheepse sanering van de Philips-vestiging in Lommei moest hij het personeelsbestand uit eindelijk halveren. Uiteindelijk werd afgesproken dat ook bij verliezen het loon niet lager kon zijn dan 90 procent van wat in de provincie Pilage middeld werd be taald in diverse sectoren en dat, als de resultaten verbeterden, dit opgetrok ken kon worden tot 110 procent van dat gemiddelde. En dat is dan nog maar een-zevende deel van wat in Nederland in hun sector wordt ver diend! Over de instelling van het Poolse personeel is Philips niet ontevreden. Aanvankelijk bekeek men de nieuwe eigenaar als een indringer die erop uit was Polam als concurrent uit te scha kelen. Maar met de komst van pro- duktielijnen uit Roosendaal en Ter- neuzen, waar de handmatige assem blage van PL en SL-lampen te duur was, de installatie van een hypermo derne glasfabriek en plannen om de verouderde gloeilampenmachines te vervangen, smolt het wantrouwen weg. Lage lonen Zo blij als de Polen met de assembla gelijnen zijn, zo bedroefd waren hun collega's in-Roosendaal en Terneuzen over het verdwijnen van werkgele genheid uit hun bedrijven. De reken som is echter snel gemaakt. Hoewel de onderdelen voor de assemblage wekelijks moeten worden aangevoerd uit de Philipsvestigingen in Middel burg (Vitrite), Terneuzen, Oss, Win terswijk en het Belgische Lommei, zijn de assemblagekosten gehalveerd door de lage loonkosten. In Terneuzen staan nu nog twee as semblagelijnen voor SL-lampen. Een daarvan is bestemd op termijn naar Polen te worden overgeplaatst. Wan neer is nog onbekend, aldus Van Reeth. „Wij kunnen momenteel vol doen aan de vraag. De vierde lijn blijft in Terneuzen. Een compromis", zegt Van Reeth. Of op termijn alle massaproduktie naar lage-lonen-landen als Polen gaat, kon president Kloster niet zeg gen. „Nieuwe produkten worden nog altijd in het Westen ontwikkeld. Maar als die nieuwe produkten aanslaan, en echte masaproduktie nodig is, is overbrenging niet uitgesloten. Maar als wij innovatief blijven geloof ik in het voortbestaan van de westerse ves tigingen", zegt hij. Over de Poolse werknemers en men taliteit niets dan lof bij Kloster. „Ze zijn vastbesloten hun land te ontwik kelen, ze weten wat ze willen en kunnen terugvallen op hun historie en ervaring. Vergeet niet dat Polam tot de negentiger jaren een paradepaard je van de Poolse industrie was, met zelf een - bescheiden - plaatsje op de westerse exportmarkten.", zegt Hos- ter. Een tevreden man, want de Ame rikaanse concurrent General Electric is na de overname van Tungsram een desillusie rijker: daar moet nog steeds dik geld bij. De winst van Polam wordt overigens niet uitgekeerd als dividend, die blijft in het bedrijf. Dat gebeurt ook ko mende jaren. Des te minder behoeft een beroep gedaan te worden op le ningen. Ook al is er van het door IMF toegestane krediet van 25 miljen dol lar nog maar zo'n 11 miljoen opgeno men. Made in Poland Julien Veraart uit Roosendaal, sinds anderhalf jaar bedrijfsleider in de nieuwe hal voor lampenassemblage, onderstreept in de fabriek de lovende woorden van zijn hoogste baas over de Poolse mentaliteit. Hij is opgeto gen over het technisch niveau van de produktiemedewerkers „Zij pikken de nieuwe technologieën snel op. Het voordeel van het bureau cratische systeem waaronder zij ver keerden, is dat zij willen luisteren, bereid zijn iets aan te nemen." De professionele wijze waarop de in kleurrijke bedrijfskleding gestoken vrouwen de assemblagelijnen 'beman nen' lijkt dit aan te tonen. En enthou siast wordt de buitenlandse bezoeker een moderne SL-lamp getoond: „Made In Poland", zegt de Poolse werknemer trots, wijzend op het merk op de lamp. De kwaliteit van de in Polen gemaak te lampen is goed. Zo goed dat ze niet meer voor controle naar Euroveem in Roosendaal hoeven. „Wij werken er nu hard aan een ISO-certificaat te krijgen, internationale erkenning dat wij voldoen aan de internationale standaard", zegt Van Reeth. Even positief over hun Poolse colle ga's zijn Roosendalers Dick Kleine Deters en Ruud van Huiten. Zij zijn tijdelijk in Pila gedetacheerd om de Polen wegwijs te maken in de nieuwe processen voor het trekken van TL- buizen en maken van glasbollen. Tot de komst van Philips werden de TL- buizen gekocht van een bedrijf dat zo'n duizend kilometer van Pila lag. „Transport en opslag veroorzaakten enorm veel breuk en bovendien moes ten na opslag de buizen eerst schoon gemaakt worden voor ze de fabriek in konden. De Polen zijn enthousiast over de installatie waaruit een einde loze TL-buis komt. Net zo enthousiast als over de nieuwe gloeilampbollen- machine die een capaciteit heeft van 400 miljoen stuks per jaar". Van Huiten en Kleine Peters, slechts tijdelijk in Pila gedetacheerd, staan aan de vooravond van hun vakantie. „De Polen staan te trappelen om te laten zien dat zij het ook zonder ons wel kunnen. We zullen zien", zeggen ze. Veraart gaat na zijn werk gewoon naar huis, in Pila. „Het werken hier bevalt me prima, maar het priv'eleven is weinig enerverend. Gelukkig is Ne derland niet te ver weg". Op 15 uur rijden, om precies te zijn. Pila is de hoofdstad van de gelijkna mige, voornamelijk agrarische pro vincie, die in 1975 in dit noordweste lijke deel van Polen werd gesticht. De stad telt zo'n 75.000 inwoners en biedt op het eerste gezicht een wat troosteloze aanblik. Oude gebouwen zijn nagenoeg niet te vinden want bij hun opmars naar Berlijn in 1945 hebben Russische troepen de toenma lige stad platgegooid. „De stad lag in de marsroute naar de Duitse hoofd stad en moest dat ontgelden", zegt gouverneur W. Jordan in zijn sober ingericht provinciehuis. De problemen waarmee Jordan wordt geconfronteerd zijn legio. Zo legde de vrije markteconomie feilloos de werk loosheid bloot. Tot 1991 nog geca moufleerd door de geleide economie. Nu is in de 500.000 inwoners tellende voornamelijk agrarische provincie de werkloosheid gestegen tot 21 procent van de beroepsbevolking. Reden voor hem om Philips met open armen binnen te halen en te helpen bij het slechten van bureaucratische barrières. Zo mogen vliegtuigen van de onderneming landen op het tot voor kort gesloten militaire vliegveld van Pila. Maar voor de grootste werk gever in de provincie, 3000 werkne mers waarvan de helft vrouw, wil nog wel eens een deur opengaan. Drawa kunnen zelfs otters ens padden worden waargenomen. In die eindeloze bossen huizen zenden (dam)herten, wilde varke roedels ree'en. Geen wonder dat een geliefd jachtgebied is voor i Westeuropees jager. De den ook bevolkt door besche diersoorten als wisent, tarpan ver. De bijna 2000 kilometer! aan rivieren biedt volop tot watersport. Omdat waterbe sing ontbreekt, kunnen de rit niet als transportweg gebruikt den, wat geen watersporter treuren. Er is een bescheiden toeristisch frastructuur. Rond de belangri steden, zoals Pila, Tu'czno en l foto rein van o» ovic gratie te verlenen" et pardon voor de oppositielei- jr komt na interventie van 'esterse leiders en de Russische en enkele uren nadat de uitse regering en de Ameri- aanse president Bill Clinton ge- hadden om vrijlating van raskovic. De beschuldiging dat een politieman zou hebben >rwond valt niet onder het par- i. Servische oppositieleider, die eschuldigd wordt van het aan- tten tot rellen en het aanvallen an een politieman, ging acht gen geleden in de gevangenis hongerstaking om de vrijla- _g van zijn vrouw Danica te iwerkstelligen. De politie pakte it stel op na de gewelddadige Een van begin juni waarbij een merhuizen. In totaal zo'n nachtingsplaatsen. Veel van Polen is terug te vinden unicum de geheel zonder spij! bouwde houten kerk van Brokeci "Wij hebben heel wat te bieden, er is nog een lange weg te f constateert Jordan. (ADVERTENTIE) Hout 1 'ud Naast industriële export js .hout en houtbewerking een economische pei ler. Maar ook in deze sector kwam de klad door de ineenstorting van het Oostblok. Nu probeert men markten in het Westen te vinden, waarbij vooral wordt gemikt op tuinmeubi lair. Inmiddels heeft een klein Neder lands houtbedrijf zich in de streek gevestigd. Sinds vier jaar geleden besloten werd staatsbedrijven te privatiseren, zijn nog maar weinig bedrijven in Pila in handen van de staat. Bovendien ble ken veel van de geprivatiseerde be drijven het hoofd niet boven water te kunnen halen, geconfronteerd als ze werden met de economische werke lijkheid. „De grootste problemen zitten nu in de staatsboerderijen. Want juist de landbouw zit in een diepe depressie, wat weer leidt tot uitstoting van werkkrachten", zegt Jordan. Ook huisvesting is een probleem. „De hui zen zijn duur nu geen subsidies meer verstrekt worden". Toerisme De hoop is nu gevestigd op de ont wikkeling van de toeristische indus trie. Natuurliefhebbers en rustzoekers kunnen er hun hart ophalen. Veertig procent van de achtduizend vierkante kilometer grote provincie is bebost. Daarin leeft een gevarieerde fauna. Grote stukken zijn beschermd na tuurgebied en in het nationale park De rente van de is gedaald en is nu vanaf: ,jgrado (rtr/afp/dpa) - Pres: j'n Servië heeft gisteren opd eke oppositieleider Vuk Dra ianica vrij te laten, neen op de staatstelevisie voor den communiqué van de Ser- ■che president werd bekendge- 'lakt dat de oppositieleider en echtgenote gratie hebben ■kregen. „Hoewel ik er van rertuigd ben dat Vuk Drasko- ic persoonlijk verantwoordelijk voor de gebeurtenissen van 1 en ik denk dat ook het sche volk hem verantwoor- acht, vind ik dat de ge- iürtenissen niet .mogen worden ibruikt bij de anti-Servische ïpagne die onze vijanden ren", aldus Milosevic, "aarom ben ik tot de conclusie Elke SL-lamp wordt nauwgezet gecontroleerd. De kwaliteit van de in Pila gemaakte lampa [komen dat het nodig is Dras- ni lii v: 01 hi v< te ld ld zijn hoWlz, demonstranten werden d. Draskovic en zijn vrouw erden na hun arrestatie ernstig lorde politie mishandeld. gezondheidstoestand van askovic is zeer slecht. Niet leen vanwege zijn ernstige ver- bilisi (rtr) - President Edoeard 'ijdens zijn verblijf in het opstanc 'eer in een week aan de dood ontg Jet hoofdkwartier van de Geor- Postbankhypothek 'itche leider ,in Soechoemi, de Hoofdstad van Abchazië, kreeg Rente 2 jaar vast: 7,2%(i Rente 5 jaar vast: 7,2% (1 Rente 7 jaar vast: 7,3% [l Rente 12 jaar vast: 7,6% De rentes hypotheken met garantie en maandtó (tussen haakjes staan 4 «iderdagavond enkele voltref- rs van rebellen te verwerken, it heeft een medewerker van jevardnadze vrijdag verklaard, 'ivardnadze is bij de beschie- ongedeerd gebleven, aldus i zegsman. „Ik weiger Soechoe- te verlaten en blijf schou- ir aan schouder staan met dé ildhaftige verdedigers van de id", citeerde hij de 'president, ievamadze redde zondag het i lijf toen in Soechoemi en- meters van zijn auto een iaat ontplofte, a felle strijd tussen Georgische geringstroepen en de opstan dingen, die op 2 juli een groot- heeps offensief begonnen tegen lechoemi, duurt volgens de oordvoerder voort. De rebellen achtten in de nacht van don- op vrijdag een landing t te voeren bij de haven van lechoemi. „Een van de drie hepen werd tot zinken ge acht en de twee andere keer- Wilt u meèr weten over Postbankhypotheken? Bel gratis 06-0401t de folders over hypothe» haal deze op het postkant: fectieve rentes vermeld]' Voor spaarhypotM geldt een 0,2% hogeren daarop7erüg"~ zei hij :t Georgische ministerie van ïfensie beschuldigde de rebel- n ervan donderdag in het ge- DE WAAS van de wetgeving is in de loop der jaren veran derd in een constante smog. Door een gigantische berg wetsartikelen en voorschrif ten is de situatie zo geworden dat aanvragen van een ver gunning een absoluut on doorzichtige zaak is gewor den. Niet alleen voor de aan vrager, maar ook voor degene die de vergunning verleent is alles niet even duidelijk en wordt schijnbaar willekeurig een greep in de bak met voor schriften gedaan. De absolute top op dit gebied is wel de drankwet. Chaos, berekening, wanhoop, onkun de, chantage, speculatie en willekeur strijden om de eer ste plaats in de toepassing van deze wet, een labyrintwet met oneindig veel willekeuri ge in- en uitgangen, een gees telijke milieuvervuiler van de eerste orde. De gevolgen laten zich zien. Voor een zogenaamd goed doel ƒ1,- netto) zijn dranktentfeesten op een wil lekeurige lokatie al gemeen goed, maar een Chinees of een cafetariahouder moet voor een paar glaasjes bier per dag een bedrijfsleider en een beheerder inhuren tegen ten minste het minimunloon ofalles onder de toonbank en een inval riskeren. De ene cafébaas moet naast zijn drankvergunning nog een speelautomatenvergunning en een muziekvergunning hebben en als er levende mu ziek komt of gedanst wordt dan is er weer een vergunning nodig (voor dansen en leven de muziek apart! en per dag te betalen). Als je dan op koninginnedag een uurtje langer open wil blijven, dan kan dat met een.... ja vergun ning en dan nog eentje voor het terras en nog eentje voor de uithangborden en alle ver gunningen hebben een prijs kaartje. Waarom mag het ene café met vergunning niet openen en draait een ander al jaren helemaal zonder vergunning op vergelijkbare lokatie. Be staan er ook in de drankwet ongeschreven voorrechten en voorwaarden, al of niet ge koppeld aan functie of fami liebanden, of verschuilen on ze bestuurders zich achter de door hen geproduceerde berg wetgeving. En waarom be staan alle ongemakken schijnbaar niet voor direct en indirect gesubsidieerden en multifunctionele volkseigene bedrijven? Ossendrecht A. Doorduijn, DE MAATREGEL die de re gering voor ogen staat om de loodsplicht voor grote sche pen te omzeilen, zou men kunnen kenschetsen als 'Penny wise and Pound foolish'. Dankzij een goed functionerende loodsdienst met uitstekend opgeleide loodsen heeft Nederland op het gebied van een veilige vaart naar en van de Neder landse havens een reputatie hoog te houden. Indien de maatregel in 1994 ingaat is het veertig jaar gele den dat het Engelse schip 'Spanker' op het Noorder- hoofd te Hoek van Holland strandde, kort nadat de loods, op verzoek van de kapitein, het rivierafwaarts varende schip aan de berghaven had verlaten. De historie vermeldt ,e korten en te t ef 'n niet of de kapitein met zijn schip de haven van Rotter dam al dan niet tenminste achttien keer was binnenge varen. Waar haalt men het getal achttien vandaan Is dit ge tal een afgeleide van het door de loodsenorganisatie gehan teerde getal 24 voor de ont heffing van de loodsplicht voor kleine schepen Naar mijn mening is het geen kwestie van getallen, doch een kwestie van verantwoor delijkheid! Juist met het oog op de eco nomische belangen moet aan de veilige scheepvaart hoge prioriteit gegeven worden. Stel dat een geladen super tanker als gevolg van deze maatregel op het Noorder- hoof d strandt, in stukken breekt en onze belangrijkste verkeers(handels)ader voor kortere of langere tijd af snijdt. En dan nog maar niet te spreken over het milieu Een gezagvoerder, bewust van zijn verantwoordlijkheid, zal mijn inziens niet zo snel tot deze maatregel besluiten, indien hij aan eigen be kwaamheid om het schip naar zijn bestemming te brengen twijfelt. Gelet op de vele 'substandard ships' on der goedkope vlag, met goed kope, minder goed opgeleide en minder vakbekwame men sen aan boord, zal de soep misschien minder heet wor den gegeten als ze wordt op gediend. St. Willibrord F.G. Hitzert HET IS al weer enkele maan den geleden dat we in Breda verblijd werden met het feno meen gescheiden afvalinza meling. Met gemengde gevoe lens heb ik de toelichting ge lezen; wat waar in moest, wanneer het opgehaald werd dan wel aangeleverd moest worden. Ondertussen had ik dus een milieubox, twee levensgrote vuilcontainers en daarnaast nog enkele plastic zakken voor het overige afval. Die hele verzameling in mijn ach-; tertuin confronteert me dage lijks met de hoeveelheid afval die wij als doorsnee gezin produceren. Vervolgens sta ik me iedere keer af te vragen in welke bak ik de zooi nu weer moet kieperen, waarbij mijn stem ming daalt maar mijn kennis van afvalsoorten toeneemt. Hoewel ik doorgaans toch re delijk gezagstrouw ben, moet ik bekennen dat ik bij herha ling de neiging heb om alle troep maar weer op één hoop te gooien. Een onderdrukte neiging die doorgaans met het nodige ge mopper gepaard gaat, wat het aanzien bij mijn dochters ook weer niet ten goede komt. Zij vinden het een kleine moeite en een goede bijdrage aan het milieu, waarmee ik beweer zo begaan te zijn. Wat heb ik nu al met al geleerd 1. Dat het gemak kelijker is te zeggen, dat je vervuiling wil tegengaan dan er daadwerkelijk aan bij te dragen. 2. Dat er een veelheid van afval is. 3. Dat een gezin van vier personen gigantisch veel afval genereert. 4. Dat je het afvalprobleem daarom bij de bron zou moeten aanpak ken. 5. Dat de milieubewust- zijnsscholing die de jeugd ontvangt, effectiever is dan ik gedacht had. Einde verhaal zou je zeggen, totdat ik in De Stem van vrijdag een verhaal lees over het floppen van een soortge lijk project in Oosterhout. Het zou veel te omslachtig zijn, stinken en weet ik wat niet meer. Enfin het project wordt afgeblazen. En dat na dat ik nog maar enkele weken geleden van de Bredase ge meente een juichend rond schrijven in de bus heb gekre gen hoe voorspoedig het hier loopt. Zouden Bredanaars zijn dan OosterhoutersïW artikel trof ik geen ef' verwijzing naar het Bi experiment, dus Schiji toch verschillen te besta® Stinken, ja dat doet het in de Bredase afvata* ners, zeker in het fruit- en tuinafval-cori! ment. Maar vorige kreeg ik een aanbieding®.' bus van de een of firma die daar de oph voor heeft gevonden, milieuvriendelijke wij® de man me van mijn stank afhelpen. Een van de argument® met hem in zee te gaan tf het ook goed voor de w® legenheid isEn we® sitief ingestelde °F zwicht nou niet voor goede 1 (afp/rtr) - Als Bagdad blijft 1 om de Iraakse raketbases te la aal antwoord' te verwachten van r "eeft de Amerikaanse presiden Kegd, waar hij de G-7-top bijwoon1 sloot de mogelijkheid van ei shington die onlangs uitvoerde u-lateraal (dus door meer la: pieten zijn." Hoe dat antwoord e: '-inspecteurs mochten onlangs gel w®arna zij Irak verlieten. Van JQad om de bases te verzegelen, i «s proeven wil nemen voor de la argumenten gedot eindelijk heb overgeb0f]| van het hele gedoe i is de overtuiging dat het5 ons milieu inderdaad®, dat] best is gesteld, maar voor velen een gouden aeeipan m ïSet 2' 3 en 4 ltr- hcennnf' fleksel ltr. norm:>=,9rljs/ver9"l<l m Breda Hans-Rudy Bos njrmaal nü

de Stem | 1993 | | pagina 4