ad cties schippers worden harder LSVb: Studiefinanciering afhankelijk maken van toekomstig salaris Ongeluk met LPG-tankwagen goed afgelopen Noodonderdak voor asielzoekers Eindhoven I )e^e|yd [otterdamse haven begint last te krijgen van acties 3ESTEM 'iet vrijblijvend Ruim zeventig asielzoekers per dag Branden bij moskeeën in Noord-Holland BINNENLAND lurken COMMENTAAR as e/ 15 BINNENLAND KORT DE STEM ZATERDAG 10 JULI 1993 A3 Utrecht (anp) - De Landelij ke Studentenvakbond LSVb j'eeft het profijtbeginsel als sis genomen voor een alter- uüef stelsel van studiefinan- liering. veel van zijn studie profi- Mrt wat blijkt uit een hoog ■komen - moet meer terugbeta- dan iemand die na zijn afstu ren niet zoveel verdient. Ook moet een langstudeerder meer terugbetalen dan wie kort over de studie heeft gedaan. Tijdens de studie ontvangt elke student even veel geld. Komende week presenteert de vakbond het al ternatief officieel. De kern van het alternatieve stelsel van de LSVb is vastgelegd in zeven punten, waarvan finan ciële onafhankelijkheid van de ouders en het profijtbeginsel de belangrijkste zijn. Elke student van 18 jaar en ouder heeft recht op een even hoog bedrag, name lijk 700 gulden per maand. Het geld dat nodig is voor dit stelsel, moeten in de visie van de LSVb overheid en afgestudeer den samen opbrengen. Er moet een fonds komen waarin de overheid geld stort en de afge studeerden de rest. De afgestu deerden betalen een onderwijs bijdrage. Dat is 6,25 procent van hun salaris, te betalen gedurende een periode die drie maal zo lang is als het aantal jaren dat gestu deerd is. Volgens de berekeningen van de LSVb moeten afgestudeerden gemiddeld 5.250 gulden terugbe talen voor elk jaar dat zij inge schreven hebben gestaan. Omdat ze over de terugbetaling van een gestudeerd jaar drie jaar mogen doen, betekent dat een gemid deld bedrag van 1750 gulden per jaar. Wie veel verdient betaalt meer, wie weinig verdient be taalt minder en wie minder ver dient dan 20.000 gulden per jaar hoeft niets terug te betalen. Het plan van de LSVb betekent een veel geringere schuldenlast voor de afgestudeerden dan het bestaande stelsel. Minister Rit- zen van onderwijs heeft steeds gezegd dat hij alternatieve idee- en van de vakbond serieus zal nemen. De bond had haar plan nen dan ook graag meteen naast die van de minister gelegd, maar Ritzen heeft de presentatie van zijn bezuinigingsvoorstellen, die hij al bij de voorjaarsnota aan kondigde, uitgesteld tot de be groting van 1994. FOTOj lotterdam (anp) - De acties van de binnenschippers in let hele land worden harder. Met de tijd stijgt ook de panning. Dat was gisteren vooral te merken in Kampen In Lelystad. Rotterdamse haven begint ingzamerhand last te krijgen jan de acties. Een zeeschip met 000 ton graan is al uitgewe- 1 naar een Duitse haven om- 1 de lading via de Maasstad liet verder kon. Jn Kampen hebben enkele tien- allen schippers gistermorgen de [Oude IJsselbrug bezet om te loorkomen dat die open ging joor de 'Lucia II'. Dat schip lag midden op de IJssel voor anker terwijl 21 binnenschippers met hun schepen de kade blokkeer den. Uiteindelijk beëindigden zij Kun actie aan het begin van de in de gevolgen van het niel d afdragen van de ver gspremie. !ereen dient zijn plichta nnen. De maffia heeft ii k haar vaste lasten en haar beurt keurig voor ke en politionele beschei ich is het in Belgrado irrect om de betrokkenheid strijd in Bosnië te mini |ren. De wereld moet over irden van de goede bedo ■n van de Serviers. ■ijwilligers die na het we rugkeren uit Bosnië n kloffie uittrekken, en worden geweerd, tij loet het zijn, Belgrado is rlog en is dat nooit g k. „Hoe kunnen ze ons lycotten, we doen toch I ■rkeerd. Het Westen beg woon niet dat wij nietsl aken hebben met de oorlo lOsnië", klaagde een reger' oordvoerder laatst bitter i veel onbegrip, et de hoerige flexibiliteit! ied Servisch journalist reken de nieuwslezers m dagen ook niet meer ovt oatische fascisten. De p .chtten zich nog uitsluitend] e moslim-fundamentalisten] osnië. We hadden er op vc eid moeten zijn, maar toil ens Kroatische monnikkeij v te zien uitgebeeld als slach ?r van de bloeddorstige .ms, het blijft een schok, alve maand eerder waren elfde geestelijken i ls de baarlijke duivel en wei un kerken nog ter verniet" oorgedragen, in niet alleen de pers weel' ,e boterhammen in Servië ert. Oppositieleider Vuk l ovic mag door de politie iekenhuis zijn ingeslagen toch al totaal platgeslagen" ectuele circuit draaide op®] net het regime mee. Is vredestichter, het wordt1 Tiend en vijand uitgedrag' foor de internationale ichap komt de nieuwe rok' ing blijkbaar niet ongelt Inderhandelaar Lord ich graag met de eerj rog als oorlogsmisdadige ichilderde Milosevic op dj otograferen. Bosnië word leeld, Belgrado verloedert le politiek in Servië en juicht. Dg altijd zware straffen op' jgenaamde 'contra-revoW lire activiteiten', er best' Dg strafkampen en er lï0 t irhaaldelijk melding geia' m het systematisch mart in politieke gevangene® 3 hebben China inmiddet 1989 ingetrokken status eest begunstigde handelsP r teruggegeven, maar da> uit lijkt meer ingegeven achtspolitieke dan door .ane overwegingen. meeste vluchtelinge11 thiopië hoopten dat na :rdrijven van dictator stu in 1991 betere tijden |5 land zouden aant an de ergste willekeur en 1 - volgens Amnest) oensenreehtencatastrofe wam inderdaad een e j laar de bevrijdingsbeweg j ie de macht overnamen0 J nden een ware bijltjes° °J jn (vermeende) aa „Ml an het oude bewind en ra j rvolgens onderling n ok hier dreigen etnisc «stellingen hun bloedig eisen. j Lelystad hebben protesteren de schippers een paar duizend ïlden schade aangericht aan jen deur van de Houtribsluizen. Óm een duwbak te verhinderen idaar uit te varen hadden zij de IVERVOLG VAN VOORPAGINA een Turks café in Breda ver- ilt E. Ates: „Roemenen leuren iet kannen benzine die ze zwart |n duur verkopen. Je moet wel etalen, anders sta je met een [ge tank. Maar de reis wordt lan nog duurder dan wanneer je iet het vliegtuig gaat." ikde politie is corrupt, vertelt lij. Complete auto's worden ver- field door de Roemeense maffia, vijl de politie toekijkt. ^olgens de ANWB wordt een el van de problemen veroor- aakt door de grensbeamten, die Er 1 juli met een nieuw import- elsel zijn gaan werken. Begin [eze maand heeft Roemenië btw igevoerd, de grensposten zijn ar nog niet op ingesteld. Mas- 's vrachtwagen hebben zich far, de grens opgehoopt, foor het beroepsvervoer advi- :rt de ANWB inmiddels alter- itieve routes. Volgens een foordvoerster van het ministerie fan Buitenlandse Zaken zijn er ït het land zelf nog geen con- Ete klachten binnengekomen. Ie willen best iets onderne- ien, ook in samenwerking met Hdere landen, maar dan moeten oncrete incidenten worden ge- jeld." abrihin uit Den Bosch gaat ook weg. „Maar ik kies de route )or Italië, en ga dan in Brindisi |P de boot. Dat is wel een paar 'uzend gulden duurder, maar Waarschijnlijk kom ik dan weer eilig terug." Nederland animo 1993. Vluchtelingen van allerlei nationaliteit lapen in een maisveld, op straat en in haastig beschikbaar Nstelde bussen, een minister smeekt de gemeenten via het fUb-journaal om woonruimte beschikbaar te stellen en de vervolle opvangcentra hebben hun poorten gesloten. Asielzoe- j»s die aankloppen worden doorgestuurd. 18 beelden van dolende vluchtelingen die in het welvarende «aerland geen onderdak kan worden geboden heeft niet alleen ™ties losgemaakt, maar er zijn ook initiatieven ontplooid. Er OTen noodwoningen geplaatst, het leger heeft een tenten- FP neergezet, particulieren hebben zich over asielzoekers nrtermd en een aantal pension- en hotelhouders heeft de deur ||b opengezet voor dakloze vluchtelingen. Li'l "^verwarmend om te constateren dat in Nederland nog r; kan wanneer de nood aan de man is, maar een structurele grossing voor het huisvestings-probleem van de asielzoekers is ver weg. Reeds in mei van dit jaar hebben minister D' Lfona van WVC en staatssecretaris Heerma van Volkshuisves- een dringend beroep op de gemeenten gedaan extra Pngen beschikbaar te stellen Ithn'0 9erneente heeft op dit verzoek met even groot Ls S'asme 9ereageerd. Men zegt wel tegemoet te willen L!ü a.?P de wensen van het kabinet, maar die goede wil wordt f'al 'Jd m beleid vertaald. lonin ®eva"en woedt als reden opgegeven dat de behoefte aan in it J onder de eigen bevolking groot is. Maar te vaak is dat liderh °ener 0171 de e'9en besluiteloosheid te maskeren. Het kont uen van asielzoekers in de eigen gemeente is een fande 6 t'e' waar bestuurders niet graag hun vingers aan 5hduid'ge paniektoestand geeft aan dat het zo niet langer kan. «nq ors,roming van erkende vluchtelingen naar normale wo- Non °.nvo'doende. De overeenkomst tussen de Vereniging Prtiari Gemeenten en het kabinet volgens welke r(y wzend vluchtelingen een woning zouden krijgen, werkt «n WVC is ook niet zonder schuld. De stagnatie in ft f, J'bommg was al langer bekend. Met die wetenschap op próen wnoo't tot de noodsituatie van dit moment mogen lor h'pt te doen staat 's duidelijk: de gemeenten zullen ï'innerri n "If* dwin9end aan hun beloften moeten worden r ?e belofte om vluchtelingen om vluchtelingen op te railing op de sluisdeuren met touwen vastgebonden. „Voor de bediening was dat niet te zien", aldus een sluiswachter. Toen de deuren werden opengedaan, trok de hele railing krom. De politie zoekt uit wie er verantwoorde lijk is voor deze 'wilde actie'. Het grote aantal schepen van actievoerende schippers bij de Willemstadse Volkeraksluizen zorgt momenteel voor vertragin gen in de scheepvaart daar. Dat heeft sluismeester Nefkens giste ren verklaard. Door het grote aantal stilliggende schepen moet extra voorzichtig worden gema- noevreerd, wat meer tijd kost. Nefkens bestrijdt berichten dat de scheepvaart helemaal niet meer door de sluizen kan. Mo menteel liggen er 83 schepen van actievoerders bij het Willem stadse sluizencomplex. „En dat remt de boel af", aldus Nefkens. De schippers stellen dat het niet hun bedoeling is de scheepvaart te stremmen. Maar volgens J. Ruitenberg, woordvoerder na mens de binnenvaartschippers, is momenteel echter geen krui send verkeer in de voorhaven van de Volkeraksluizen moge lijk. „Er zijn slechts twee sluizen in werking, één voor verkeer naar België en één voor schepen van uit België. Met de eerder be schreven gevolgen. Nogmaals, wij stremmen niets", aldus Rui tenberg. De woordvoerder ver wacht dat het aantal schepen van actievoerende schippers de komende dagen wel naar de 100 zal stijgen. Emoties De afgelopen dagen hebben bin nenschippers regelmatig en te gen de onderlinge afspraken in, op verschillende plaatsen de doorgang geblokkeerd voor col lega's, die toch varen. „De emo ties beginnen op te lopen. De binnenschippers staan onder spanning, zeker wanneer ze duwbakken van de firma De Beijer aan zien komen. De Beijer provoceert", vertelde coördina tor J. Ardon. De Beijer trekt zich van de acties helemaal niets aan en is al een paar keer verbali- seerd voor vervoer van vracht buiten de schippersbeurs om. De blokhoofden - dat zijn de voormannen van de acties op de verschillende locaties - vergade ren volgens Ardon volgende week over de gang van zaken. Een met 20.000 kilo LPG geladen tankauto uit Belgie is gistermiddag in Zwijndrecht uit een bocht gevlogen en gekanteld. Het vrachtverkeer met gevaarlijke stoffen moest urenlang omgeleid worden. Een groot gebied in de omgeving van het ongeluk werd afgezet. Maar kort na half acht, toen de wagen weer op zijn wielen getakeld was, konden politie en brandweer zeggen dat het allemaal goed afgelopen was. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor asielzoekers komen nog dit weekend 850 extra opvangplaatsen in leger tenten, caravans, hotels en pensions vrij. Het kabinet hoopt dat met deze noodmaatregelen de ergste nood is gelenigd. Eerder deze week besloten de overvolle opvangcentra hun poor ten te sluiten, waardoor asielzoekers noodge dwongen de nacht in de openlucht door moesten brengen. Dat hebben de ministers D'Ancona (WVC) en Ter Beek (Defensie) gisteren bekend gemaakt. In de Noordoostpolder bij Luttelgeest worden legerten ten geplaatst voor 500 asielzoekers, er zijn 100 extra plaatsen gevonden in hotels en pensions en op de voormalige legerplaats Crailo bij Hilversum worden nog eens 200 a 250 asielzoekers in cara vans ondergebracht worden. Minister Ter Beek heeft bovendien toestemming gegeven om de afgelopen nacht 30 asielzoekers in de Constant Rebecqkazerne in Eindhoven op te vangen. „Zodat niemand meer buiten of in een bus hoeft te overnachten", aldus Ter Beek, die in dit verband sprak over 'stuitende taferelen'. Een een heid van 50 militairen van het Eerste Legerkorps uit 't Harde is gisteravond begonnen met de bouw van 65 boogtenten, uitgerust met bedden, verlich ting en sanitair. Deze tenten in de Noordoostpol der zijn vanochtend in gebruik genomen en bieden plaats aan 500 asielzoekers. Naast deze noodmaatregelen heeft het ministerie van WVC het aanbod gekregen om op een terrein in de gemeente Eibergen tot medio september 40 tot 50 caravans te plaatsen. Deze moeten ruimte bieden aan 200 250 asielzoekers. D'Ancona zal verder de komende weken alle gemeenten met een opvangcentrum vragen om hun capaciteit 'beschei den' uit te breiden. Zij benadrukte dat deze extra maatregelen geen definitieve oplossing bieden voor de opvang van asielzoekers. „Die oplossing moet geboden worden door de gemeenten", aldus de bewindsvrouw. Het beschikbaar stellen van huizen ontlast de opvang centra. Afspraak is dat gemeenten dit jaar 30.000 woningen toewijzen aan vluchtelingen. Blijkt in augustus dat dat aantal niet gehaald dreigt te worden, dan zal het kabinet mogelijk woningen vorderingen. „Kan het niet goedschiks, dan zullen we dwangmiddelen moeten inzetten", aldus D'An cona. De minister wees de kritiek als zou het kabinet systematisch het aantal nieuwe asielzoekers te laag inschatten van de hand. „Er komen nu wekelijks niet alleen meer mensen over de grens dan ver wacht, maar bovendien blijken de normale be schikbare plaatsen in hotels en pensions (1000 plaatsen) ingenomen te worden door vakantiegan gers". Het kabinet heeft voor deze noodoperatie geen extra geld beschikbaar gesteld. Een Somalische asielzoeker heeft zijn bivak opgeslagen in een maisveld tegenover het overvolle opvangcentrum in Eindhoven. foto anp pen, is niet vrijblijvend. Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemiddeld ze ventig tot tachtig asielzoe kers per dag komen naar Ne derland. Onder hen bevinden zich de laatste weken steeds meer Polen, Roemenen en Russen. De strengere Duitse asielwetgeving is daar moge lijk de oorzaak van. Dat zegt adjunct-directeur Schuyt van de Centrale Opvang Asielzoekers. In de zomermaan den neemt de toestroom van het aantal asielzoekers doorgaans af. Schuyt constateert dat dit 'seizoeneffect' dit jaar uitblijft. Het aantal ex-Joegoslaven dat naar Nederland vlucht neemt af. Het zijn vooral Somaliërs, Kur- den uit Iran en Irak en Ghanezen die Nederland als toevluchtsoord uitkiezen. De centra in Nederlnad herber gen nu ruim 20.000 vluchtelin gen. Er zitten meer dan 1000 asielzoekers die al een verblijfs vergunning hebben gekregen. Bedroeg de wachttijd voor asiel zoekers met een verblijfstatus in 1987 nog negen weken, nu is dat opgelopen tot een jaar of meer. Deze groep vluchtelingen zou normaliter door moeten stromen naar de reguliere woningmarkt. Maar die doorstroming loopt vast wegens een gebrek aan vol doende beschikbare huizen. Vol gens Schuyt is die doorstroming echter de enige oplossing. In het bouwen van nieuwe centra voor de opvang van asielzoekers ziet hij geen heil. Na de oproep van minister D'Ancona aan gemeenten om snel extra opvangplaatsen te realiseren, zijn de afgelopen da gen tientallen reacties bij het ministerie van WVC binnenge komen. „Van gemeenten en par ticulieren", beklemtoonde de mi nister. In de loop van de volgen de week zullen alle aanbiedingen op een rijtje gezet worden. Het ministerie verwacht dat dank zij deze aanbiedingen in drie weken tijd 600 tot 800 structurele op vangplaatsen beschikbaar kun nen komen. Een van die aanbiedingen kwam van de Nationale Woningraad (NWR). Directeur van Velzen heeft WVC laten weten in een paar weken '1000 of meer' nood woningen te kunnen plaatsen. Het plan hiervoor lag al bij de NWR op de plank. De kosten per woning worden geraamd op ruim 25.000 gulden. De bouwtijd is volgens de directeur 40 uur per woning. „Dit biedt concreet een uitweg. Andere oplossingen duren te lang of kennen uitvoe ringsproblemen", aldus de NWR-directeur. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verwijt het kabinet dat de inschatting van de instroom van het aantal asiel zoekers 'systematisch is onder schat'. In april hebben de VNG en het kabinet een overeenkomst gesloten om nog dit jaar 30.000 vluchtelingen onderdak te bie den. Afgesproken is om eind au gustus de respons van gemeenten te inventariseren. Maar een eerste peiling is voor de VNG 'allerminst reden ver ontrust te zijn dat de taakstel ling niet binnen een jaar gereali seerd zal worden'. Ruim 60% van de gemeenten heeft, aldus de VNG, inmiddels gereageerd: 85% daarvan zegt geen moeite te hebben om vóór het eind van het jaar het aantal afgesproken wo ningen binnen hun gemeente grenzen te vinden. VERVOLG VAN VOORPAGINA In het Eindhovense stadhuis wordt intussen koortsachtig overlegd tussen gemeentebe stuur, politie en ministerie van WVC over de vraag of de 'nood greep' Apeldoornstraat wel zo verstandig is. De vreemdelingen politie vindt van niet, die noemt de opvang daar 'minder beheers baar' dan op een centrale plek waar meer asielzoekers verblij ven. Is er een betere oplossing? Ja. En die rolt onverwacht na wat gete lefoneer uit de hoed. Het ene gezin is welkom in Zwolle, het andere kan naar een tentenkamp in Luttelgeest, waar ook dertig andere dakloze asielzoekers van af vandaag terecht kunnen. Wethouder De Leeuw van On derwijs en Sociale Zaken, die zijn vakantievierende collega Van der Veen van Cultuur ver vangt, spoedt zich daarop naar de Apeldoornstraat om de buurt bewoners gerust te stellen. De woede is daar het kookpunt overstegen; een ouder heeft zijn oog al laten vallen op een honk balknuppel in de school voor de ontvangst van de wethouder. Hij zal hem niet gebruiken, maar luistert als de wethouder het woord neemt. Hij zegt dat de gemeente 'overvallen' was door het bericht dat een groep asiel zoekers buiten de nacht moest doorbrengen. Dat de school ge schikt gemaakt kon worden voor asielzoekers. Maar dat dit wel enkele dagen zou duren en dus eigenlijk toch geen soelaas biedt. „We hebben daarom naar een beter beheersbare oplossing ge zocht en die gevonden. De asiel zoekers komen niet," aldus De Leeuw. Als het gejuich verstomd is, klampt een bewoner de wethou der aan: „Nu u toch hier bent, waar blijft de speelgelegenheid voor onze kinderen? Er moet ook eens aan ons gedacht worden." De bestuurder zegt dat hij het 'zal meenemen' en lacht min zaam. Achter de ramen van de lerarenkamer druipt de versla genheid van de gezichten. Later gisteravond gooiden nog altijd boze buurtbewoners alle ruiten van de school op de bega ne grond in. Zou het nou een gek idee zijn om al die dakloze asielzoekers onder te brengen in de kampementen die we in dit land permanent ingericht hebben voor die tijdelijke asielzoekers die hier een keer of wat per jaar naar toe komen om van ons aangename klimaat te genieten? Inderdaad, ik bedoel die oosterburen die ook dit weekend weer in enorme aantallen naar onze kustge bieden trekken, de wegen daarheen mede verstoppen en de komende maanden hoe dan ook voor een enorme druk op de plaatsen in die kustgebieden zullen zorgen. Waar heb je in pakweg Renesse nou meer last van, van een Somaliër op een fiets of van een Duitser in een dikke automobiel? Het gaat het er mij niet eens zozeer om om die oosterburen te straffen voor al die aanslagen op asiel zoekers in de Heimat van de laatste tijd en om ze zo eens te laten voelen wat het is om niet welkom te zijn. Nee, het is mij gewoon te doen om een soort rechtvaardige verdeling van de beschikbare ruimte. Economisch gezien lijkt het misschien geen slimme zet, maar wie weet verstrekt WVC jaarlijks wel meer aan subsidies en betaalt het meer aan opvang dan de gezamenlijke kusthoreca om kan zetten. Voor wie in eigen land op vakantie gaat, moet zo'n ander decor, met in plaats van hoogblonde oosterburen donkere medemensen van nog veel verder weg, ook zijn charme hebben. Wie omwille van de recessie niet naar het buitenland kan, beleeft op zo'n manier toch een exotische vakan tie. Het moet een goed gevoel geven om als vakantie- vierder in eigen land ook eens een keer de meest kapitaalkrachtige te zijn. Een Bosniër weet nog van vroeger wat het bordje 'Zimmer Frei' betekent. MERIJN Cao-akkoord bij Suikerunie Utrecht - De Suikerunie in Breda en de vakbonden hebben donderdagavond een principe-akkoord bereikt over een nieuwe, tweejarige cao voor de 1.250 vaste medewerkers en de ongeveer 800 tijdelijke medewerkers die tijdens de bietencampagne worden ingezet. De nieuwe cao voorziet in loonsverhogingen van 1,5 procent per 1 april, 2 procent in 1994 en 1 procent in 1995. Voorts wordt het zogeheten wao-gat gedicht via een collectieve, aanvullende verzekering, waarvan de premie voor rekening komt van de werkgever. Bonden en Suikerunie hebben ook afspraken gemaakt over de werkgelegenheid. De komende twee jaar zal het bedrijf tien werkervaringsplaatsen scheppen. Bestaande afspraken over de vut blijven nog van kracht tot 1 januari 1997.CAO's Nieuwe cao voor kappers Utrecht - De leden van de Kappersbond FNV en de werkgevers organisatie ANKO hebben ingestemd met een principe-akkoord over een nieuwe cao. De bedrijfstak telt ongeveer 26.000 werknemers en 6.100 werkgevers. Op de ingangsdatum van de eenjarige cao, 1 juli 1993, gaan de lonen met 1,7 procent omhoog. Verder is overeengekomen dat de werkgever verplicht is mee te werken aan een collectieve verzekering ter aanvulling van de wao-uitkeringen. De werkne mers moeten de premie betalen. Hoe hoog die uitvalt en hoe de verzekering precies zal worden uitgevoerd is nog niet bekend. Hij sloot niet uit dat de premie voor het dichten van het wao-gat de loonsverhoging zal overtreffen. Ook zijn er afspraken zijn gemaakt over verbetering van de arbeidsomstandigheden. Vermist kind vermoord aangetroffen Zaanstad - Het rechercheteam dat de gewelddadige dood van de 24-jarige Anita Bührs-Schaap uit Oostzaan en de verdwijning van haar driejarige zoontje Berry onderzoekt, heeft het kind vermoord aangetroffen. Berry was vrijdag 3 juli omstreeks 8.30 uur voor het laatst levend gezien. Zijn moeder werd die dag rond het middaguur vermoord aangetroffen in de echtelijke woning in Oostzaan. Berry bleef ondanks uitgebreide zoekacties en een via de televisie verspreid opsporingsbericht spoorloos. De 30-jarige E. de B. heeft donderdagavond bekend zowel de 30-jarige vrouw als het driejarig kind te hebben vermoord. Op zijn aanwijzingen is het stoffelijk overschot van Berry gevonden in het water van het recreatiegebied Spaarnwoude. De man, die werkzaam was als free lance sportjournalist, was de buurman van het gezin en onderhield een intieme relatie met de door hem omgebrachte vrouw. Veel bezoekers op eerste vlootdag Den Helder - Het aantal bezoekers op de eerste Nationale Vlootdag in Den Helder is gisteren ruim 300 procent hoger geweest dan in voorgaande jaren en heeft daarmee een record gebroken. Dat is vooral te danken aan de combinatie met het nautisch evenement 'Sail Den Helder', heeft een woordvoerder van de Koninklijke Marine meegedeeld. In totaal bezochten ruim 40.000 belangstellenden Den Helder. In voorgaande jaren schommelde het bezoekersaantal op de eerste vlootdag tussen 10.000 en 18.000 mensen. Turks protest tegen geweld in Sivas Amsterdam - Naar schatting tweehonderd Turken hebben gisteravond op de Dam in Amsterdam geprotesteerd tegen het geweld in het Turkse plaatsje Sivas. Daar kwamen op 2 juli bij een aanslag op hotel Madimak 36 prominente intellectuelen, kunstenaars en schrijvers om het leven. Meer dan 150 mensen raakten gewond. Onder de doden bevond zich de Nederlandse studente antropologie Carina Thuijs. Van onze verslaggever Amsterdam/Zaandam - Vrij wel gelijktijdig is gisteroch tend brand gesticht in twee moskeeën in Amsterdam en in Zaandam. In de Turkse Mevlana-buurt- moskee, gevestigd in een oud schoolgebouw in het stadsdeel Bos en Lommer (West) brandde een kantoorruimte geheel uit. De brand was aangestoken. De poli tie zegt nog geen enkele aanwij zing te hebben in welke hoek de daders gezocht moeten worden; de brand ls door niemand op geëist. Een eerste onderzoek heeft uit gewezen dat iemand 's nachts in het kantoor van de moskee is binnengedrongen en daar een brandbare vloeistof heeft rond- gesprenkeld, waarna rond 4 uur een brand uitbrak. Toen een moskeebezoeker om die tijd aan de voorbereiding voor de vrij dagse gebedsdienst wilde begin nen ontdekte hij de brand. In een anoniem telefoontje naar de brandweer werd verband ge legd met een poging tot brand stichting bij een moskee in Zaandam, met de woorden 'Wat in Zaandam niet gelukt is, is hier beter gedaan'. De politie betrekt dat wel in het onderzoek, maar zegt daar niet al te veel waarde aan te hechten. In Zaandam werd, eveneens in de nacht van donderdag op vrij dag een poging gedaan een mos kee in brand te steken. Er ont stond een klein vuurtje, dat uit zichzelf doofde. De schade be perkte zich tot de buitenkant. In de onmiddellijke omgeving van de brandhaard werd een briefje gevonden, gesteld in het Turks. Daarin werd volgens een woord voerder van de Zaanse portie de brandstichting opgeëist door een groep gelovigen die vindt dat het moskeebestuur 'niet gelovig ge noeg is'.

de Stem | 1993 | | pagina 3