'Geen belasting-verhoging' >n Moerdijk ise Party MEEÜS Verdachten van moordzaak Kalmthout bekennen aanslag Wachten op opvang Applaus over wegblijven van asielzoekers Turken niet naar vaderland uit angst voor 'mishandeling' Ü®DÏÏQ@ gQS'GSC^ Acht ton marihuana in Fijnaart onderschept iarkt Goirle afé Rompa nmelmarkt eek Goldfinger Kleintje ANWB Lubbers wel bereid om hogere inkomens voor lagere te laten betalen carrière Bruyneel wint in Amiens Hij is er eer: 2e Hands markt Lijk komt uit Je lucht vallen aten willen eer zuinigen ardgasprijs in pjes omhoog smers m ngerstaking inenburg »ar Japan uitsers willen allorca kopen Een fundament onder uw HEAO Breda Merijntje TOUR 93 Woningruil AANGEB. eengezinsvm.1 A'dam-oost huur t1 Gevr. won. in n>. Inf. 01620-29038 |rie/Markten Ids markt van 9.00-16.00 uur Lr: 013-346766/01620-55776 Ichelstr.Goirle. I ZONDER ZORGEN OP VAKANTIE SLUIT EEN REISVERZEKERING 16te(ja - oosterhout - etten-leur - roosendaal - bergen op zoom DE STEM prs, liuur leen ■ijke te I ha. ■van lz'jn in flica- te Zevenb.Hoek, h ejt de schrik van zijn 7ntprHan van in.ie M OU nee" u t>__ zaterdag van Geldersedijk 01685-2366. 10-16 2, _eVen gekregen. Donderdag wam er zomaar een lijk uit Ie lucht vallen. Denise iet HOLLANDER konijntje weken, 10,-. oii 32394. Bisson was net aan telefoneren toen ze een ïde klap in de tuin hoorde; aarop werd de verbinding ■oken. Toen ze buiten kijken zag zij het ont- lelde lichaam van een on- eveer 30-jarige man, dat en diepe groef in het gazon 'iad geslagen. In zijn val ad de man takken van bo- MALTHEZER lam iwijTgMim en de telefoonkabels j.ggr MINI Shetland merTi^ l'tnt ponytrailer enkel as r, 01650-55651 GRATIS, wegens Duitse herder, heel waaks. Tel 076-611960, jr. 200,-. 2 teefjes van) 250,- p.st. 076-225671 /Kennismaking buw- Ijong leer- ssen i op bezit WEDUWEVROUW zoon zoekt man met Tel. 01608-19873. HEER 65+ met kl. aan r. been, is na doödï vrouw eenz. en ongelukk Z.k.m. vrouw met lief ka^ ;er om samen met hulp en genegenh. gelukkig te worden, met foto en telnr.o.nr.4i|| M Als u wilt reageren op advertenties mei brieven onder num mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk hel briefnummer uit de advertentie te vei melden en uw briel te adresseren aan: De Stem, postbus 3229 4800MB Breda - Het Franse echt- 'arijs Bernard en Denise Bis- leegesleurd. >ns de politie moet het .en verstekeling zijn ge- teest, die zich verstopt had het landingsgestel van „in vliegtuig. Het huis van le Bissons ligt onder de luchtroute van het nabij elegen Parijse vliegveld. ddelburg - De zes miljoen den die Gedeputeerde Staten I) willen bezuinigen, gaan een irderheid in Provinciale Sta- nog lang met ver genoeg. Dat gisteren toen de Staten- nmissie algemeen bestuur de uwe bezuinigingsvoorstellen GS behandelde. Met name [tuur en Sport in Zeeland men volgens enkele fracties 1 meer inleveren. JE ZEELAND - C1 al uw IRK Card mee. te betalen. Diversen Hen in Ulvenhout. nhout. 076-612729. Ireda Donderd. vr.zat. 9.00-17 j 1,4782 AC Moerdijk 1683-2988 of 2588. rond v.a. 21.00 tot 04.00 uur. van 15.00 uur tot 03.00 uur. i Bosch/Nijmegen t.h.v. Rosmal in de en Os intree. reclame met een Het helpt. iningen - De Nederlandse lie verhoogt in drie stapjes verkoopprijs van aardgas r kleinverbruikers met vier I per kubieke meter. Per 1 liari komt er twee cent bij. De 1ste verhoging gaat in 1996 icht - De Bosnische ont- mden in de kazernes in Den i, Roermond, Zuidlaren en leningen zijn vanaf gisteren epaalde tijd in honger ing gegaan. Zij eisen dat het 'eld in de Bosnische stad a gebruikt gaat worden voor «nitaire transporten in cen- Bosnië. ihoven - Gerald Vanenburg in Japanse profcompetitie hallen. Gisteren bereikte de 'er een akkoord voor 2,5 een bij Yamaha Football, een i die uitkomt in de tweede sie. PSV ontvangt voor Van- aeg. die nog een lopend con- 1 had tot 1 juli 1995, iets der dan twee miljoen gulden. E SPORT - B2 •a - Twee leden van het Duit- iariement hebben een voor- gelanceerd om het Spaanse dellandse Zee-eiland Mallor- e kopen of te huren voor he toeristen. Ieder jaar rei- ™ee miljoen Duitsers naar ei|and; meer dan vijf keer de bevolking. [DEZEKRANT: Endaag 4 katernen pnen-/Buitenland A2 "nenland genland Anomie jurs 'Ort «land amereditie i-vignet ziet, kunt u met orden uw bestedingen ilkoers. Gebruikt u de alt u automatisch de er jaar. De rest van het t. De IRK Card is een onale Reis- en Krediet- A3 A5 A6/A7 A6 deel B deel C deel D Programma's, strips Puzzels D5/D6 Van oTize correspondent Arnhem/Middelburg - Twee verdach ten van de moord op de 51-jarige Nederlandse zakenman A. Janse heb ben gisteren bekend. Janse werd op '13 mei van dit jaar voor zijn woning in het Belgische Kalmthout door pis toolschoten om het leven gebracht. Een 24-jarige man uit het Gelderse Oos terhout en een even oude inwoner van Nijmegen, gaven toe dat zij in opdracht van een 31-jarige inwoner van Breda Janse eerst met honkbalknuppels hebben neergeslagen en daarna doodgeschoten. Voor deze 'klus' zouden zij elk een bedrag van 30.000 gulden, winstaandelen in een casino en vast werk als portier krijgen. De 31-jarige Bredase opdrachtgever heeft inmiddels ook een bekentenis afgelegd. Volgens hem was een ernstig verstoorde zakenrelatie het motief voor de moord. Een 28-jarige man uit Breda heeft bekend belangrijke informatie over Janse te heb ben verstrekt en een 29-jarige man uit Den Bosch gaf toe het vuurwapen te hebben geleverd. Dat wapen is niet terug gevonden. Op aangeven van de verdachten zijn wel de honkbalknuppels waarmee Janse in eerste instantie werd neergeslagen, terug gevonden in de Zuid-Willemsvaart bij Den Bosch. Janse woonde oorspronkelijk in het Zeeuwse Heinkenszand maar verhuisde naar België. Hij was de oprichter van het Electro Technisch Buro Zeeland (ETBZ), de eerste in een serie werkmaatschap pijen waarmee fraude werd gepleegd. De bedrijven waren gespecialiseerd in het uitlenen van arbeidskrachten zoals pijp- fitters en lassers. Er was een buitenlandconstructie be dacht waarbij via Zwitserland geld op een rekening in België werd gestort. Zo is voor ettelijke miljoenen guldens aan zwart geld uitbetaald. Janse is eind oktober vorig jaar door het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De bedrijven werden veroordeeld tot: Vedex Offshore Constructions'en Etablis sement Europa Werken (EEW) beide 10 miljoen gulden, ETBZ 400.000 gulden, Unicon Holland 85.000 gulden en Omni- con 60.000 gulden. Janse ging daarop in cassatie en bleef op vrije voeten. In België werd Janse directeur van een Antwerpse onderneming op het gebied van scheepsreparaties en scheepsuitrus tingen. Tevens zwaaide hij de scepter over diverse aanverwante bedrijven. De recherche Over-Betuwe heeft met 15 mensen een maand lang aan het onder zoek gewerkt. In totaal zijn er 110 verkla ringen opgenomen en werden er 17 huis zoekingen in Zuid-Nederland en België verricht. In Zeewolde waren asielzoekers gisteren gedwongen de nacht in een touring-hus door te brengen. De opvangcentra voor asielzoekers in heel Nederland zitten mudvol en weigeren nog extra mensen op te nemen. foto anp Van onze verslaggever Eindhoven - „Solingen is dichterbij dan we denken." In de lerarenkamer van de Nutsschool aan de Eindho- vense Apeldoornstraat heerst vrijdag tegen vieren totale ontreddering nadat wethou der De Leeuw onder druk van de buurtbewoners heeft besloten geen asielzoekers in de school te plaatsen. Het nieuws dat er geen dakloze Afghaanse gezinnen in de lege kleuterschool ondergebracht worden, wordt door de buurtbe woners met gejuich ontvangen. Applaudiserende moeders, va ders en jeugdigen uit de straat vieren het als een overwinning. Uren eerder kookten ze nog van woede. Via de radio hadden ze vernomen dat de gemeente en het schoolbestuur twee Afghaan se gezinnen - vijftien personen - voor maximaal een maand in een Buurtbewoners belagen wethouder De Leeuw. foto vnu van de twee schoolgebouwen wilden plaatsen. De lokalen zijn vrijgekomen omdat de school zelf verhuist. Een noodgreep, verklaarde de gemeente het besluit. De gezin nen hadden de nacht doorge bracht in Hotel Oud-Eindhoven, maar dat was geen oplossing voor de wat langere duur. De plaatsing in de vrijkomende school leek daarom een prima oplossing. „Onze kinderen mogen de school niet meer in omdat het een bouwval zou zijn. Asielzoekers wel. En dan zeggen ze dat wij discrimineren," klaagt een moe der. „Ik bevorder dat mijn kin deren spelen met buitenlandse kinderen, maar niet als die niet ingeënt zijn, dan vind ik het risico voor ziektes te groot." Een oud-marinier op leeftijd: „Ik wil ze hier niet hebben. Voor je het weet zijn het er een paar honderd." Het NOS-Journaal wordt in de straat ontboden om de boosheid te registreren. De mensen van de school worden voortdurend bestookt met ver ontruste telefoontjes. De racis tische geluiden zijn niet van de lucht, ervaren zij. Ook pure drei gementen worden geuit; 'Dat die asielzoekers niet hoeven te ko men omdat de school dan in de hens zal gaan'. Ze weten in de lerarenkamer niet wat ze horen. „Dit soort racisme moet doodge zwegen worden." De roodom- rande ogen spreken boekdelen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK ACHTERGROND - A2 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 ZIE OOK ZEELAND-C3 HOGESCHOOL WEST BRABANT Deeltijd Een avondopleiding voor de praktijk Bel voor informatie: 076-250691 /250633 I Die beroemde Brabantse gastvrijheid Van onze verslaggevers Breda/Den Haag - Veel Tur ken gaan dit jaar niet op vakantie naar hun vaderland omdat de reis via Roemenië te onveilig is. Vakantiegan gers worden opzettelijk vele uren en soms zelfs dagenlang opgehouden aan de grens. Turkse kranten meldden deze week dat twee Turkse kinderen tijdens het lange wachten door oververhitting in de auto zijn overleden. Sommige families hebben hun kinderen in zieken huizen moeten achterlaten we gens uitdrogingsverschijnselen, aldus de Turkse kranten. Turkse reizigers lopen bovendien een groot risico in het Oostblok land te worden beroofd van hun bezittingen. De Turkse ambassade in Den Haag heeft vakantiegangers ge adviseerd om Roemenië te mij den en een alternatieve route te Turkse Nederlanders die al in hun geboorteland zijn gearri veerd, waarschuwen hun landge noten op grote schaal voor de gevaren onderweg. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken is bereid om, indien nodig, met andere Europese landen actie te ondernemen. Volgens woordvoer Ucerler van het Regionale Centrum Buitelan- ders in Breda blijven veel Tur ken dit jaar thuis. Ze durven niet op vakantie naar hun moeder land. „Ze vrezen de reis door Roemenië niet te maken. Dan blijven er maar twee mogelijkhe den over, vliegen of via Italië met de boot, maar voor veel Turken is dit te duur." Jaarlijks maken naar schatting 2,5 miljoen Turken in West-Eu ropa de reis naar hun geboorte streek. Sinds de oorlog in het Turkse families die heelhuids Turkije hebben weten te berei ken, berichten het thuisfront de meest vreselijke reis-ervaringen. foto vnu advies, maar wijst wel op de toegenomen gevaren onderweg. kiezen. De ANWB vindt het nog te vroeg voor een negatief reis- lSssë nummers: -i -C; maandag t/m vrijdag: 1,60 >S»£PELBV)»' zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 10 JUL11993 I I I I I Johan Bruyneel heeft gisteren de etappe van Evreux naar Amiens gewonnen. Cipollini heroverde de gele trui op Wilfred Nelissen. De Italiaan (rechts) en de Belg bereikten voor de start een onbeslist bij het handdrukken. I ZIE SPORT - DEEL B Van onze Haagse redactie Den Haag - Gezien de ver wachte koopkrachtdaling voor alle loongroepen in 1994 is verhoging van de belastingen uit den boze. Belasting-verhoging zou banen kosten. Het is echter niet uitgesloten dat er een verschuiving optreedt in de belastingdruk: de hogere in komens moeten dan inleveren ten gunste van de lagere. Dat zei premier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad, waarin de begroting voor 1994 ter sprake kwam. Uit de woor den van Lubbers kan nog niet worden afgeleid in welke mate de hogere inkomens zullen moe ten betalen om het koopkracht verlies te verdelen over alle in komens. De PvdA-ministers, met Kok (Financiën) voorop, willen verder gaan dan hun CDA-colle- ga's. Het kabinet boog zich gisteren over een notitie van minister De Vries (Sociale Zaken) met een aantal suggesties om'de werkge legenheid te vergroten. De Vries komt met maatregelen in de sfeer van jeugdwerkgarantieplan en banenpools, maar hij oppert ook het arbeidskosten-forfait voor werkenden te vergroten. De Vries voelt niets voor de introductie van een heffingskor ting -een gelijke aftrek onge acht de hoogte van het inko men - in de belasting, zoals Kok en de PvdA-fractie eerder sugge reerden. De PvdA-ministers houden niet per se vast aan de heffingskor ting, waaraan een verlaging van de werkgeverslasten is gekop peld, ook al levert dat volgens berekeningen van het Centraal Planbureau extra banen op. (ADVERTENTIE) Vandaag en de komende zeven zaterdagen treft u in de krant in plaats van de Weekend-bijlage de Zomereditie aan. In die bijlage treft u, naast de serie 'Langs het water' en actuele reportages, artikelen aan over toerisme, consument, radio televisie en kunst cultuur. ZIE ZOMEREDITIE - DEEL D Van mooi warm zomerweer zal dit weekend geen sprake zijn. Het weer is en blijft instabiel. Naast bewolking en opklaringen kunnen er buien vallen. Matige tot vrij krachtige west-zuidwesten wind. Van onze verslaggever Fijnaart/Koosendaal - De douanerecherche en de FIOD heb ben deze week met hulp van de rijkspolitie in een loods te Fijnaart een container inbeslaggenomen met daarin 8.350 kilo marihuana. De lading heeft een straatwaarde van veertig miljoen gulden. De recherche hield ook een 35-jarige Rotterdammer aan, die de loods aan de Oudemolense- dijk in Fijnaart had gehuurd. De inval vond maandag plaats, maar werd stilgehouden omdat de douanerecherche hoopte nog meer mensen te kunnen arreste ren. Dat is tot dusver nog niet gebeurd. De aangehouden Rotterdammer maakt zeer waarschijnlijk deel uit van een illegale drugorgani satie. „Vermoedelijk een Neder landse club, maar dat weet je in dit wereldje nooit helemaal ze ker," aldus J. Winkels van de douanerecherche te Roosendaal. De container kwam vorige week donderdag per schip vanuit Co lumbia in de haven van Amster dam aan. De drugs waren ver stopt onder een partij spijker broeken. Bij het transport vanuit Amsterdam is de container ge volgd naar de loods naast de Cash Carrywinkel aan de Oudemolensedijk in Fijnaart. Volgens de papieren moest de container later nog naar Vlissin- gen worden vervoerd. De loods in Fijnaart heeft een aantal jaren te huur gestaan en is eind vorig jaar in gebruik genomen door de Rotterdammer. De naam van de eigenaar van de loods wilde de recherche giste ren niet noemen. „Die is niet aangehouden. Zijn rol in deze zaak is niet duidelijk. Hij zal nog worden gehoord," aldus Win kels. De 8.350 kilo marihuana is in middels op enkele pakken na al in de ovens van Heeren Vuilver branding Roosendaal (HVR) ver nietigd. Het kostte de douanere cherche anderhalve dag stoken. Winkels: „De ovens van Heeren zijn wat verouderd. Dus we moesten wat langzaam stoken om de voorkomen dat ze over verhit raakten." Dergelijke grote vangsten komen voor Winkels en zijn mensen maar sporadisch voor. Een top per was vorig jaar de vondst van elf ton marihuana op een viskot- ter in Hansweert, evenals de der tig kilo cocaïne eind 1991 in Roosendaal. (ADVERTENTIE) voormalige Joegoslavië moeten ze daarvoor een omweg maken door Roemenië. Dit jaar rijden de miljoenen va kantiegangers door Hongarije en via Roemenië en Bulgarije naar Istanbul. Turken die de reis ach ter de rug hebben, bellen met de vreselijkste verhalen naar huis. Ze zijn beroofd, vernederd, ge schopt en geslagen. Aan de grens met Bulgarije staat het verkeer drie dagen stil. Er is geen eten of drinken te krijgen. Vooral in het Roemeense Giurgiu aan de Donau, bij de Bulgaarse grens, slaat het noodlot toe. Daar zijn de wachttijden opgelo pen tot drie dagen, en maken Roemeense criminelen de Turken het leven zuur. Water is slechts tegen woekerprijzen te koop, en wie niet wil of kan betalen, krijgt klappen of een pistool te gen het hoofd. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 d maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1