Bundeling Wegener jen Sijthoff >ND KORT Eén Gatt-zwaluw maakt nog lang geen zomer Zestig banen weg bij Bredaas bedrijf BTS Uitgeverconcerns bespreken nauwe samenwerking Bedrijven blijven uit Rijnmond [vertrekken G-7: Miljardensteun voor privatisering Rusland 6Frans complot om België economisch te annexeren^ ECONOMIE id. Werland sterk m overnemingen Euro Disney blijft in de rode cijfers Prijs nieuwe auto stijgt 8 procent ECONOMIE KORT DE STEM VRIJDAG 9 JULI 1993 A5 uit Litouwen Defensie heeft aangekon. Ite Russische soldaten ha| en. Op dit moment 'zijn et terugtrekking voorbereider; It dat enkele troepen nog t0j pp achtergebleven materieel land, respecteert Moskou i dat in het najaar van 195^ hg van de onafhankelijkheid I etunie. lentallen levens die over Mexico raast en I I. heeft tot woensdag aan ten I Volgens de autoriteiten zijr. I leraakt. Calvin, die windstoi per uur, heeft de afgelopen J gehad op de Mexicaanse! Jestand afgekondigd. ïg in Nepal In in het bergachtige oosten Voorzaakt waarbij zeker 22 Dit heeft de Nepalese politie gevonden in een dorpje in het kilometer ten oosten van d bt is weggevaagd. It in Seine Ibad van Parijs, het drijvende peine gezonken. Het uit 1785 erde zwembad ligt nu op del b diep. Het is nog onduidelijk I [t op een boot dreef opnieuw I lis de drijvende constructie! I en de bureaus, die ook del pen. Daarop zakte het zwem-] fcr vielen geen slachtoffers. [Van onze redactie economie [Apeldoorn - De uitgeversconcerns Wegener en Sijthoff [Holding praten over nauwe samenwerking. Samen ko men zij tof een omzet van een miljard gulden, een [dagbladoplage van 780.000 en een personeelssterkte van [52OO personen. ertegenwoordiging lling va Sijthoff (uitgever van Haagsche Courant en Goudsche Courant) js ai twee jaar verliesgevend en was in gesprek met de Neder landse Dagbladunie in Rotter dam (onder meer Algemeen Dag- ilad en NRC Handelsblad) iet breekpunt tussen deze twee tas met name de positie van «jijthoffs drukkerij. NDU wilde het grafisch bedrijf afstoten, Wegener denkt het te kunnen «sterken. Het Apeldoornse concern geeft huis-aan-huisbla- den uit met een totale oplage [van vijf miljoen en heeft ook in lotterdam en Den Haag zulke uitgaven, die mogelijk de bezet ting van de Haagse drukpers kunnen verbeteren. Wegener en Sijthoff komen sa men tot een marktaandeel op de Nederlandse dagbladmarkt van 17 procent en nemen 30 procent voor hun rekening van de regio nale dagbladoplage. Sijthoff zou in de samenwerking ook een be lang van vijftig procent in het Rotterdams Dagblad en eender de in de Provinciale Zeeuwse Courant inbrengen. Voor de vakbonden was het be kend maken van het samenwer kingsplan gisteren aanleiding tot bezorgdheid. Zij vrezen te sterke machtsposities van enkele grote uitgevers en herhaalden gisteren hun pleidooi voor een wettelijk Van onze verslaggeefster Breda - Bij het Bredase bedrijf Broadcast Television Systems bv (BTS) verdwijnen dit jaar zestig van de 290 arbeidsplaat sen. BTS schrapte eind vorig jaar ook al 37 arbeidsplaatsen als gevolg van de teruglopende markt voor televisiecamera's in Europa en de Verenigde Staten. toezicht op persfusies. Sijthoff is bezig ruim 300 van de 1237 arbeidsplaatsen te schrap pen en hoopt daarmee in 1993 uit de verliezen te komen. De vakorganisaties menen dat de onderneming door mismanage ment in moeilijkheden is geko men, Wegener maakte vorig jaar ruim 36 miljoen winst en heeft eerder de verwachting uitge sproken dit niveau te kunnen handhaven. Directievoorzitter P. Appeldoorn zei gisteren te mikken op een handhaving van de winst per aandeel. Over de gevolgen van de werk gelegenheid van de samenwer king zeggen de vakbonden nog niet ingelicht te zijn. Zij onder zoeken nog of Wegener en Sij thoff de fusieregels van de So ciaal Economische Raad hebben overtreden door hen niet tijdig formeel in te lichten. BTS is een dochterbedrijf van de Duitse onderneming BTS GmbH. Philips heeft een meerderheids belang van 75 procent in het Bredase bedrijf. Volgens een woordvoerder van Philips zijn dalende reclame-inkomsten en de onzekerheid over nieuwe transmissie-normen debet aan de teruglopende markt. Het personeel van BTS is giste rochtend ingelicht over de situa tie. Volgens een woordvoerder van de ondernemingsraad rea geerde het personeel 'afwach tend en gelaten' op het besluit. De ondernemingsraad vindt het nog te vroeg om op de plannen te reageren. „Er zijn nog geen de tails bekend. Dat zal augustus of september worden, dan zal alles duidelijk moeten worden." De vakbonden hebben de onder nemingsraad geadviseerd een extern adviesbureau in te scha kelen om BTS onder de loep te nemen. „De directie zegt steeds dat de oorzaak van de tegenval lende reusltaten buiten BTS ligt, andere mogelijkheden worden niet onderzocht. Onder de werk nemers gaan er echter stemmen op dat er in de organisatie wel eens iets mis kan zijn. Dat moet nu maar eens bekeken worden," aldus CNV-bestuurder J. Jonge- jan. De bonden zullen eind augustus opnieuw met de directie'om de tafel gaan zitten. Dan wordt be keken hoe de zestig arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Bij de vorige herstructurering eind vorig jaar werd afgesproken dat voor betrokken werknemers ge probeerd zou worden elders werk te vinden. Toch volgden toen nog vijf gedwongen ontsla gen. Die sluit Philips ook nu niet uit. Jie vrouwen hebben gistermid-l legenwoordiging in het Duitse 1 actie trok de groep zich terug I Jet 'Verbond van patriotism len protest tegen de Turkse lZuidoost-Turkije. Het veertig- [N-secretaris generaal Boutros tdelaar in het conflict beschik-l pben in het gebouw volgens del Jigericht. Een VN-medewerkeil Itte deur. Drie vrouwen zijn bij Jen eerste hulp na hun bezet- FOTO EP* false Ferrari's banse Modena heeft een bende Irrari's namaakte en voor echt itserland, Groot-Brittannië, de looral om modellen uit de jaren ltot een miljoen gulden kunnen Itanten zijn monteurs, construe- lenkele vroeger in de Ferrari-fa- [kopieerd, dat ook deskundigen 1. De directie van Ferrari heek Icht van de vervalsersbende. Het Ide laatste tijd verdacht vee! f' op de internationale markt uit tot republiek kven Vladivostok in het uiterste jssische vloot in de Stille Oceaan lerdag uitgeroepen tot republiek |Dit heeft het persbureau Inter- it zich ruimere bevoegdheden fsche zelfstandigheid voor bet regio's in Rusland protesteren poemen het negeren van bun iskou. Afgevaardigden in bet zeiden dat de statusverhoging l, maar de regio om economise™ jke regio's dragen meer af a®1 ren in Rusland, die op etnische Somaliland ïerikaanse soldaten zijn donder- (osasso in het noordoosten van jat troepen van de VN actief eden eenzijdig de onafhankelijk- beperkte zich tot nu toe tot be erenigde Staten in totaal 2.0®' de rond Bosasso stationeren. Ij 1 een oefening humanitaire M 1 slaan en een medisch centn*® ig doen het opgelaaide geweld w De omgeving van Bosasso ge'J zo sterk te lijden gehad onder 0 hoorn van Afrika. Het mandaa zich uit tot heel Somalië. •orruptie verdacht ies heeft donderdag besloten van de partij en ex-parlemen' recht moet staan wegens corrfr 54 overgebleven socialishsC ent na de vernietigende ver® geleden, stelde meteen zijn ze alisten verbonden adviesbure bouwondernemingen in ruil v» jzen van bouwprojecten in is een van de spraakmake^ zich geconfronteerd zagen )n zingen. Hoewel EmmanucH'®'at verrijking, zei de rechtbank >ij het benaderen van firma s. da' |Den Haag (anp) - De afgelo pen tien jaar is de regio Rijn mond 1.800 bedrijven met [bijna 11.000 arbeidsplaatsen kwijtgeraakt door verhuizing [naar elders. lit een gisteren bekend gewor- len onderzoek van de provincie luid-Holland blijkt dat die ver- luizingen eerder toe- dan afne- len. de periode tussen 1982 en 992 vertrokken jaarlijks gemid- leld 180 bedrijven uit de regio, lond 1980 gingen er 190 bedrij en meer weg dan erbij kwamen, 11991 was dat aantal opgelo- len tot 275. 'an de grotere bedrijven (meer an 100 werknemers) die de iijnmondregio verlaten, gaat te- snwoordig bijna een kwart aar Amsterdam. De hoofdstad taat nummer 1 op de top tien ran aantrekkelijke vestigings- ilaatsen voor bedrijven uit de üjnmond. Dordrecht is goede weede. n de periode 1977 - 1992 ver rokken jaarlijks gemiddeld 210 «drijven uit de regio Rijnmond, »t als gevolg een verlies van -500 arbeidsplaatsen per jaar. )ver de toestroom van bedrijven 5)n pas sinds 1982 cijfers he tend. Vanaf dat jaar kwamen aarlijks gemiddeld 55 bedrijven net ongeveer 450 arbeidsplaat- en naar de Rijnmondgemeenten oe. 5 60 procent van de uit Rijn- nond vertrokken bedrijven is de feelopen vijftien jaar binnen de irovfneie Zuid-Holland geble- 'ffl. De laatste jaren valt echter 'P dat Noord-Holland een toe- jemend aantal bedrijven naar ach toetrekt, vooral door de op- raist van Amsterdam als vesti- Bmgsplaats. ^•"sterdam (anp) - Neder- andse bedrijven zijn in de lerste helft van dit jaar stevig 'n de slag geweest met het Jopen van ondernemingen in |et buitenland. 'r WOTden 53 zaken met een ramenlijke waarde van f 1,8 Rd afgewikkeld vergeleken e uO transacties van ogeveer f miljoen in de eerste zes «aitden van 1992. Dat blijkt onderzoek van KPMG Klyn- naar internationale fusies a overnemingen. v'er bo hele wereld is de waarde jr' Srensoversehrijdende fusies ^entingen met 40 procent iollar V3n mlljar(l 'at de waarde van overnemin- door Nederlandse bedrijven afa1 igen' valt toe te schrijven van de gulden ten nte van andere geldeenhe- bweiMaadS? belangstellenden lei. ederlandse ondernemin- lik Jn V0'Sens KPMG aanzien- aar mÏÏ iger geworden. Dit fc'reerd fna5 transacties gere" len tegen IR8 eerstezes maan" tijd b 8 von§ 3aar in die Parijs (anp) - Het amuse mentsconcern Euro Dis ney, eigenaar van het vo rig voorjaar geopende pretpark nabij Parijs, blijft met verlies draaien. In het derde kwartaal van het boekjaar 1992-'93, dat eindigt op 30 september, bedroeg het verlies zo'n 500 mil joen frank (f 167 mil joen). Zoals het er nu naar uitziet verwacht de onderneming ook een verlies in het vierde kwartaal, de periode waarin de piek van het zomersei zoen valt, aldus Euro Dis ney. De strategie en de financiën van Euro Disney worden in samenwerking met het Amerikaanse Walt Disney - voor 49 procent eigenaar - aan een diepgaand onder zoek onderworpen. Die stu die zal pas volgend voorjaar leiden tot maatregelen. Ge durende deze periode zal Walt Disney de kapitaalex pansie en het benodigde werkkapitaal mede finan cieren, luidt de gisteren uit gegeven verklaring van Eu ro Disney. Gezien de finan ciële situatie heeft Euro Disney de plannen voor aanleg van de tweede fase van het themapark opge zouten. Het valt Euro Disney tegen wat bezoekers tijdens hun bezoek uitgeven aan con sumpties in het park en in de Disney-hotels. De deelnemers aan de G-7 werden gisteren ontvangen in het keizerlijk paleis in Tokyo. Links de Amerikaanse president Clinton, die toekijkt hoe de Japanse kroonprinses Masako een praatje maakt met president Jeltsin van Rusland. foto ap Tokyo (anp) - Rusland kan bij de verkoop van zijn staatsondernemingen reke nen op steun van 2 a 3 miljard dollar. Dit is giste ren bekend geworden in To kyo, waar de zeven grootste industrielanden (G-7) bijeen zijn voor hun jaarlijkse top ontmoeting. Het totale bedrag, waarvan de exacte omvang vandaag in de slotverklaring wordt bekendge maakt, bestaat voor 800 mil joen dollar uit exportkredieten. De ministers van Financiën van de G-7 moeten het bedrag offi ciéél nog aan de staatshoofden en regeringsleiders voorleggen, maar die zullen er geen proble men mee hebben. De zeven in dustrielanden leggen 500 mil joen dollar op tafel plus de exportkredieten. De rest wordt geleverd door de Oost-Europa- bank en de Wereldbank (inclu sief haar dochterinstellingen). Van het totaal neemt de Euro pese Gemeenschap 100 miljoen dollar voor haar rekening. Het privatiseringsfonds valt bijna de helft kleiner uit dan de 4 miljard dollar die de Verenig de Staten aanvankelijk hadden voorgesteld. Vooral Japan vond dat bedrag veel te hoog en later krabbelden ook de VS terug. Tevens is gisteren besloten om in Moskou een internationale begeleidingsgroep te vestigen om Rusland bij zijn privatise ring terzijde te staan. Amsterdam - De gemiddelde prijs van een nieuwe auto is in het afgelopen jaar met ruim acht procent gestegen tot 35.722 gul den. De RAI berekent, dat ruim 36 van die gemiddelde prijs, 12,980 gulden, als belasting (BPM en BTW) in de staatskas verdwijnt. Daarmee hoort Nederland, aldus de RAI, tot de landen waar de meeste belasting op nieuwe au to's geheven wordt. Alleen Dene marken, Griekenland, Ierland en Portugal heffen hogere tarieven. In Nederland wordt over de net to catalogusprijs van een mid denklasser 45,3 belasting be rekend. Dat komt vooral door de BPM, de nieuwe Belasting Per sonenauto's en Motorvoertuigen, die in de omringende Europese landen niet geheven wordt. Door onze correspondent Jo Wijnen DE LEIDERS van de zeven grote industrielanden (G7) kwamen dezer dagen woor den te kort om de 'door braak' te bejubelen die ze in de onderhandelingen over de vrijmaking van de wereld handel hadden bereikt. In de marge van hun topoverleg in Tokyo sloot de zogenaamde Quad Groep - bestaande uit de VS, de EG, Japan en Canada - een akkoord dat de invoertarieven op een groot aantal industriële goe deren ongedaan maakt, dan toch fors verlaagt. De uitwerking van dat akkoord heeft zonder twijfel zeer posi tieve gevolgen voor de nage noeg vastgelopen handelsbe sprekingen die onder de hoede van de Gatt (de uit 108 landen bestaande internationale orga nisatie die de handel en tarie ven bewaakt) plaatsvinden. On der de naam 'Uruguay Ronde' slepen die gesprekken zich nu al meer dan zeven jaar voort. Maandag wordt het akkoord van Tokyo voor het eerst be sproken op het Gatt-hoofdkan- toor in Genève. Want de nu gesloten overeen komst van de vier grootse han delsblokken heeft geen enkele waarde zolang niet alle 108 Gatt-leden er ja tegen hebben gezegd. Het akkoord heeft evenmin waarde als er geen overeenstemming wordt bereikt over een aantal andere zeer hei kele onderwerpen, zoals de diensten en de landbouwsubsi dies, die in de Uruguay Ronde aan de orde zijn. Toch is het algemene optimisme na het akkoord van Tokyo al leszins begrijpelijk. Op het stuk van de markttoegang heeft de Quad Groep opmerkelijke voor uitgang geboekt. Zo verdwijnen de tarieven voor farmaceutische artikelen, bouwmachines, me dische apparatuur, staal, bier, meubelen, landbouwmachines en sterke dranken volledig, al gelden voor de laatste drie groepen wel nog enkele uitzon deringen. De tarieven voor chemische produkten worden op het laagst mogelijke niveau gebracht. Ta rieven die 15 procent of hoger liggen, worden gehalveerd. Ook hier gelden overigens enkele uitzonderingen, zoals textiel van hoge kwaliteit. Alle overige tarieven worden met een derde naar beneden gebracht. Europa komt er - als grootste exporteur van produkten die nu onder het nul-tarief gaan vallen - bepaald niet slecht af. Trou wens, het in Tokyo bereikte akkoord zal op termijn een for se oppepper voor de wereldhan del en daarom ook voor de mondiale economie betekenen. Dat er als gevolg van een Gatt akkoord in twaalf jaar tijd twee miljoen nieuwe banen bijko men, lijkt wat overdreven. Ook de verwachting dat het werel dinkomen met in dezelfde pe riode met 200 miljard dollar zal uitdijen, komt de meeste des kundigen als enigszins over spannen voor. De OESO, de in Parijs gevestig de club van 27 westerse indus trielanden, houdt niettemin staande dat de totale afschaf fing van alle in de wereld be staande handelsbelemmeringen tot een mondiale inkomensgroei van 477 miljard dollar zal lei den. De OESO zegt bovendien dat bij een beperkt Gatt-ak- koord 104 miljard dollar van de inkomensgroei bij de industrie landen en 91 miljard dollar bij de ontwikkelingslanden terecht zal komen. In Brussel, dat ove rigens zeer positief op het Quad-akkoord reageerde, werd gisteren gezegd dat, als dit jaar nog een Gatt-overeenkomst wordt gesloten, het nog min stens vijf jaar duurt voordat de tariefverlagingen over de gehele linie zijn doorgevoerd. Nu de uitgelatenheid over de resultaten van het overleg in Tokyo enigszins is weggeëbd, is er ook weer plaats voor een gezonde voorzichtigheid over de haalbaarheid van zo'n Gatt akkoord voor de uiterste datum van 15 december van dit jaar. Zo vlotten de onderhandelingen over de vrijmaking van de han del in diensten allerminst. De Quad Groep heeft zich in Tokyo niet of nauwelijks aan echte gesprekken daarover gewaagd. Het gaat hier om het verzeke- rings- en bankwezen, de handel in waardepapieren en compu tersoftware en voorts het toe risme en de raadgevende activi teiten. De handelsministers kwamen in Tokyo niet verder dan de belofte dat ze 'hun po gingen een akkoord te bereiken voortzetten'. Nog moeilijker ligt het vraag stuk van de landbouwsubsidies. In november vorig jaar kwam het tussen de VS en de EG tot een vergelijk, dat nadien als het Blair-House-akkoord is aange duid. De EG heeft zich daarbij tot een forse verlaging van de landbouwsubsidies verplicht, maar Frankrijk heeft de resul-, taten van het akkoord van Was hington als 'onaanvaardbaar' van de hand gewezen. Het waren dan ook de Fransen die zich in Tokyo zeer behoed zaam opstelden en weigerden mee te doen aan de algemene uitgelatenheid die daar heerste. Overigens wees Frankrijk het Quad-akkoord niet af. De on derhandelaars van de 108 Gatt- landen moeten nu in Genève gaan proberen overeenstem ming te bereiken over wat de vier grote handelsblokken in Tokyo hebben besloten. Dat is niet het allermoeilijkste karwei. Pas echt moeilijk wordt het als opnieuw over de landbouwsub sidies en de diensten moet wor den gepraat. Het bereiken van een akkoord daarover wordt door Gatt-deskundigen als een heksentoer beschouwd, die slechts met behulp van een wonder kan worden volbracht. Ook de textielsector zal nog tal van moeilijkheden opleveren, terwijl Japan en Korea hun tot dusver hermetisch gesloten rijstmarkten zullen moeten openen. Europa en de VS blij ven intussen overhoop liggen over de handel in staal, waarbij de Amerikanen negentien lan den beschuldigen van het dum pen (het onder de prijs verko pen) van o.m, gewalst staal. Waarmee is gezegd dat de ene zwaluw die zich in Tokyo zo nadrukkelijk vertoonde, nog geen zomer maakt. Winst Vita Leven verdrievoudigd Den Haag (anp) - Vita Levensverzekering, onderdeel van de Zwitserse verzekeringsgroep Zürich, heeft een uitstekend jaar achter de rug. De nettowinst verdrievoudigde tot f 5,6 miljoen en het bedrijfsresultaat steeg van f 20,5 miljoen tot f 44,1 miljoen. Het beleggingsresultaat nam met 13,5 procent toe tot f 152,5 miljoen, terwijl het belegd vermogen steeg van f 1,87 miljard tot f 2,11 miljard. Voor 1993 wordt een voortzetting van de ontwikkeling van vorig jaar voorzien. Met ingang van 1 oktober wordt de naam van Vita veranderd in Zürich Leven om tot uitdrukking te brengen dat Vita onderdeel van de Zwitserse verzekeraar is. Lichte omzetgroei bloemenveilingen Den Haag - De bloemenveilingen hebben in de eerste helft van dit jaar een lichte tot redelijk goede omzetgroei geboekt. Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) verkocht voor zeven procent meer. Bloemenveiling Holland en bloemenveiling Rijnsburg zagen hun omzet met respectievelijk twee en vier procent groeien. De omzetgroei was met name te danken aan de verkoop van kamerplanten. De verkoop van snijbloemen, de roos uitgezon derd, verliep in zijn algemeenheid wat stroever. Banen weg bij Basf in Duitsland Leverkussen - Het chemieconcern Basf gaat het aantal arbeids plaatsen in zijn farmaceutische divisie in Duitsland met 15 procent verminderen. Daardoor komen 600 van de in totaal 4.000 banen te vervallen. De maatregel hangt samen met de zware verliezen die farmaceutische bedrijven lijden in Duits land. In de farmaceutische divisie van BASF zijn over de gehele wereld 7.800 mensen werkzaam. Inflatie Duitsland hoger dan geraamd Wiesbaden - De geldontwaarding in Duitsland, het belangrijk ste richtpunt voor het rentebeleid van de Duitse Bundesbank, is in juni hoger uitgevallen dan ruim een week geleden werd geraamd. Gemiddeld bedroeg de inflatie de vorige maand in vergelijking met juni 1992 4,2 procent, evenveel als in mei. Op 28 juninoemde het bureau voor de statistiek nog een voorlopig percentage van 4,1 procent. In de maand juni zijn de prijzen voor consumptiegoederen met 0,2 procent gestegen. Verder blijkt het cijfer voor de groei van de geldhoeveeiheid in mei te zijn herzien van 6,7 procent tot 6,9 op jaarbasis. In april bedroeg die groei zeven procent en in maart 3,4 procent. Robeco Groep meldt gunstig halfjaar Rotterdam - Het beheerde vermogen van de Robeco Groep is in de eerste helft van dit jaar gegroeid van f 46,4 miljard naar f 55,7 miljard. De toeneming was zowel het gevolg van koersstij gingen als van een groei van toegevloeide gelden, zo schrijft de beleggingsfondsengroep Robeco in haarhalfjaarbericht. De koersstijgingen zijn het gevolg van de rentedalingen in Europa en de lage renteniveaus in de Verenigde Staten en Japan. Ook heeft Robeco geprofiteerd van de koersstijging van buitenlandse valuta's. In de eerste zes maanden van dit jaar behaalden acht van de twaalf aan de beurs genoteerde beleggin gfondsen van de Robeco Groep een resultaat van meer dan tien procent. Verhuur kantoren naar record Amsterdam - Nog nooit is in een eerste halfjaar zoveel kantoorruimte in Nederland verhuurd als in de eerste zes maanden van dit jaar. In totaal werden voor ruim 720.000 m2 kantoor (gerekend in gebouwen vanaf 500 m2 vloeroppervlak) overeenkomsten aangegaan en dat is bijna 210.000 m2 of 40 proeent-meer dan- in dezelfde periode van vorig jaar. Dit constateert het tijdschrift VastGoedMarkt (VGM). Ongeveer de helft van de 720.000 m2 is gecontracteerd door de overheid of daaraan nauw gelieerde instellingen. Dit betekent volgens VGM dat de overheidsinvloed op de verhuurmarkt voor kantoren in snel tempo is toegenomen. In heel 1992 nam de (semi-)overheid circa 35 procent voor haar rekening, in 1991 was het nog geen 30 procent. Rendement Ahold Pensioenfonds gedaald. Zaandam - Het rendement op de beleggingen van het Ahold Pensioenfonds is van 7,86 procent in 1991 gedaald naar 7,75 procent in 1992. Deze lichte daling wordt veroorzaakt door de participatie in het AH Vaste Klanten Fonds waarop geen 'direct rendement' wordt gemaakt, zo staat in het gisteren gepubliceer de jaarverslag. Het totaal van de beleggingen is met iets minder dan tien procent gegroeid tot f 1020 miljoen. Daarmee heeft het pen sioenfonds de grens van f 1 miljard belegd vermogen overschre den. Het batig saldo kwam uit op f 39,9 miljoen vergeleken met f 32,7 miljoen in 1991. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Dat Franse ondernemers tal van Belgische bedrijven in handen hebben is bekend. Vooral Vlaamse politici zijn niet erg gelukkig met deze ontwikkeling. In het deze week verschenen boek 'Vlaanderen, een Franse kolonie?' wordt nu zelfs beweerd dat er sprake is van een Frans politiek complot dat tot doel heeft om België economisch te annexeren. Luc Van den Brande, minister president van Vlaanderen en te vens verantwoordelijk bewinds man voor economische zaken, heeft de Vlaamse economische 'verankering' tot een van de speerpunten van zijn beleid ge maakt. Zijn standpunt over de noodzaak om economisch baas in eigen huis te blijven, wordt niet door iedereen gedeeld. Sommige on dernemers, economen en politici vinden België, en zeker Vlaande ren, te klein om in het Europa zonder grenzen economisch op eigen benen te staan. Niettemin blijft de discussie over de Vlaamse verankering genoeg stof leveren voor boeken en ana lyses, In Vlaanderen is de afgelo pen tijd nogal wat afgeschreven over de Franse verovering van de Belgische economie. De con clusies spreken elkaar ook wel weer tegen. Uit een recent wetenschappelijk onderzoek van de Leuvense pro fessor Daems blijkt bijvoorbeeld dat de Franse aanwezigheid in België niet zo groot is als steeds wordt aangenomen. De Ameri kanen zijn de grootste investeer ders, gevolgd door Nederland en pas op de derde plaats Frank rijk. De schrijvers van het boek 'Vlaanderen, een Franse kolo nie?' - journalisten van het eco nomisch tijdschrift Trends en Vlaamse publicisten - zien ech ter het land van Mitterand veruit als grootste bedreiging voor de Belgische economie. Met kreten als 'België is de vijfde colonne van Frankrijk' en 'Frans kapi taal domineert Belgische over heid' wordt de toon gezet. Samensteller Hans Brockmans beweerde bij de presentatie dat het boek vooral een waarschu wing wil zijn tegen de zelfge noegzaamheid van de welstellen de Vlamingen. Ook wordt de overheid opgeroepen te voorko men de strategische sectoren in de Vlaamse en Belgische econo mie volledig in Franse handen komen. Franse ondernemingen en staatsbedrijven zijn al actief in de Belgische financiële wereld, dë luchtvaartmaatschappij Sa bena, maar ook in de energie- en mediasector. Fransen, zo luidt het, zijn anders dan Amerikanen, Duitsers en Nederlanders. Deze drie laatsten richten in Vlaanderen en België eigen bedrijven op. De Fransen daarentegen kopen bestaande ondernemingen op of proberen op andere manieren de touwtjes in handen te krijgen en de markt te veroveren. De Fransen ont poppen zich als de meest actieve ondernemers in België en Vlaan deren, is de conclusie.

de Stem | 1993 | | pagina 5