de Winckelaer GIGANTISCHE OPRUIMIZEN! Veiling van eerste Zeeuwse mosselen van start gegaan Ook opvangcentrum in Rijsbergen weert vluchtelingen Verslagenheid na brand Bejaarde zusters geven Britse politie het nakijken LAATSTE WEEK MET aaaa"""" Huw**»*3 mtm.) Maij: Baalhoekkanaal bespreekbaar Dongen: geen rapporten voor stakende scholieren eerlijk ambachtelijk handwerk 1 ATELIER DE BRUIJNg Jacterievuur [Zeeland levenslang voor bgsmokkel hrse beloning Dor RaRa-tip jjieuwe ramp i Bosnië' jamenwerking [egener/Sijthoff c temperame"*' deze krant: Merijntje ikoord over eltijdwerk Eindelijk Tour-succes Skibby TOUR 93 Amnesty: 1992 rampzalig jaar voor Europese mensenrechten Toneelexplosie in Kroatië GROTE VERBOUWING BIJ Voor een unieke keuze eerst naar Strijen! [itensap, 1^95- 1.99 4.89 3.69 >nge Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. GOUDSMID-JUWELIER Nieuwstr. 30 (achter de kerk). Hulst, 01140-10473 DEST --%i VRIJDAG 9 JULI 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I II 1-238- 2.49 fiW 7.90 39fr 6.98 lecor, 1.69 99 en, c 2 stuks <S O."" j in alle AH winkels Ijfertjes bij staan. Die els waar één van die en gelden t/m zater- Verkrijgbaar in de jidenier P ietten. - In Zeeland heeft de ge lde boom- en struikziekte fcrievuur, ook wel perevuur Lid. de kop opgestoken. De U schat dat ongeveer een der- fean de Zeeuwse fruittelers [de ondervindt van de ziekte, feuidelijke Landbouw Maat- Tppij wil vanwege de ernst jde situatie het provinciaal leg bacterievuur weer acti ve ZEELAND-C1 iers - Een Nederlandse drug- 'kkelaar, die vorig jaar in rije werd gearresteerd met on hasj verstopt in een dub- wand van zijn camper, is ren in Algiers veroordeeld .evenslang. De vrouw die n met hem terechtstond, is esproken. De man kan nog toep gaan. g - De hoofdofficier van |tie in Den Haag heeft beslo- weehonderdduizend gulden [(e loven aan degene die een jssende tip heeft over de Ra- lanslag op het ministerie van [ale Zaken. Volgens een .•dvoerster van het ministerie justitie is de beloning de jste die ooit in Nederland Ede overheid is uitgeloofd. ijevo - De Wereldgezond- sorganisatie (WHO) waar- iwt dat er een (nieuwe) cata- |fe dreigt in Bosnië-Herceg- iaa. Behalve door de voortdu- ide oorlog, worden de inwo- 5 'ook bedreigd door tyfus en era. Volgens de WHO is de "J i op epidemieën levensgroot lat er een gebrek aan water ÜE buitenland - a4 1 INDAAG 2 KATERNEN ]nnen-/Buitenland 'nnenland "''onland tonomie feurs port eeland iïpte Gids T. Programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D3 Stak(k)ers Van onze verslaggever Theo Giele Yerseke - Het is even over half vier als de bel gaat. De veiling van de eerste Zeeuwse mosselen in het veilingge bouwtje aan de Julianahaven in Yerseke is begonnen. Het lot bepaalt dat de mosselen van de BRU40 uit Bruinisse de primeur hebben. Vanaf één uur worden de mos sels 'bemonsterd'. Mosselschip pers leveren bij de veiling em mertjes in met daarin een greep van hun oogst. In een ruimte die het midden houdt tussen de wachtruimte van een station en een gaarkeuken worden de mos selen gewikt en gewogen. Op een beeldscherm verschijnt dan het oordeel, waarvan het nettogewicht en het vlees- of visgewicht de belangrijkste cij fers zijn. Het vleesgewicht is het percen tage 'mosselvlees' van de hele schelp. Hoe hoger het percentage des te meer vis er per kilo ge kocht wordt en des te minder schelp. Het gros van de aange voerde mosselen had een visge wicht van 22 tot'24, met hier en daar een uitschieter naar boven in de 26-regionen en hier en daar een magere broeder die niet bo ven de 20 uitkomt. „De mossels zijn weer uitste kend," wordt in het kantoor van het agentschap 'mosselen' van Produktschap voor Vis en Vis- produkten geroepen. Een zin die je ieder jaar hoort op de eerste dag dat de schelpen worden aan gevoerd. Maar bij de handel hoor je een enkeling twijfelen. „Ik denk dat ze nog wat te vroeg zijn." De visgewichten die op het beeldscherm verschijnen lijken hem gelijk te geven. Een gewicht van 27 wordt als een goed ge middelde gezien, maar dat cijfer haalt bijna niemand. In de veilingzaai zijn de Belgen tradioneel goed vertegenwoor digd. VERVOLG OP REGIO - Cl Asielzoekers op straat Idoorn - De uitgeverscon- s Wegener en Sijthoff willen V gaan samenwerken. Daar- worden oriënterende be- kingen gevoerd. Wegener t op het ogenblik een aan- van 23,3 procent op de erlandse regionale-dagbla- narkt. Sijthoff heeft op deze kt een aandeel van 7,3 pro- SE economie -A6 terdam - Werkgevers- en (nemers hebben in de Stich- van de Arbeid een akkoord sten over maatregelen ter )rdering van het deeltijd- K Werknemers die in deel werken krijgen dezelfde ten als werknemers met een werkweek. se binnenland - a2 ockeyteam wint wi Spanje: 2-0 da Lumpur - Het Nederlands inenhockeyteam heeft de fi- van het toernooi om de ®pions Trophy binnen be- doordat het gisteren Spanje 2-0 versloeg. Grote man bij 'Ij- was Taco van den Ho- b die voor beide treffers te- r IE SPORT -B3 Van onze verslaggevers Den Haag - Minister D'Ancona (Welzijn) vraagt de de gemeenten in Neder land met klem om asiel zoekers tijdelijk in tenten op te nemen. Ze hoopt zo te voorkomen dat asielzoe kers nog langer .zonder on derdak zijn. De opvangcentra zijn niet meer in staat om nieuwe asielzoekers op te nemen doordat de gemeen ten onvoldoende huizen beschik baar stellen voor mensen met een vluchtelingenstatus. Intus sen' zijn naar schatting vijfhon derd mensen dakloos. In Eindhoven brachten vluchte lingen de nacht van woensdag op donderdag al op straat door. In Nijeveen en Zeewolde verble ven asielzoekers afgelopen nacht in bussen. Ook in Rijsbergen is de opname van zich spontaan aandienende vluchtelingen gestaakt. In de ac tiviteitenruimte van het opvang centrum liggen de matrassen overdag opgerold tegen de muur. 's Avonds slapen hier enkele tientallen vluchtelingen waar voor elders in het centrum geen ruimte meer is. „De centra zitten helemaal vol. We kunnen niemand meer opne men. Dat betekent dat ze ook niet worden onderzocht op ziek tes. Nu worden ze bijvoorbeeld niet gescreend op tuberculose," aldus directeur J. Schuyt van de Centrale Opvang Asielzoekers. De Vereniging Vluchtelingen- Werk trok woensdagavond aan de bel, nadat haar ter ore was gekomen dat de asielzoekerscen tra geen nieuwe vluchtelingen meer opnemen. Oorzaak is de onverwacht grote toestroom asielzoekers. Bovendien is nood opvang in pensions onmogelijk vanwege de vakantie. Bedroeg het aantal nieuwe' vluchtelingen in mei nog 1471, in juni waren dat er 1776. Staatssecretaris Kosto (Justitie) verwacht dit jaar tussen de 27.000 en 30.000 asielzoekers, tegen vorig jaar 20.346. Die problematiek kent ook Rijs bergen. Het opvangcentrum daar telt 190 opvangplaatsen, maar gisteren was het aantal vluchte lingen al opgelopen tot 215. De laatste weken meldden zich da gelijks vaak drie, op andere da gen vijf en in het weekend soms wel tien vluchtelingen tegelijk bij het opvangcentrum. Gek genoeg meldde zich na de noodkreet van de Vereniging Vluchtelingenwerk niemand meer, meldt adjunct-directeur Geerts van het OC Rijsbergen. Na een oproep van de voor op vang verantwoordelijke minister D'Ancona zei haar collega Ter Beek (Defensie) gistermorgen steun toe. De Koninklijke Landmacht be ziet of tenten en/of kazernes be schikbaar kunnen worden ge steld om voor de eerstkomende veertien dagen duizend asielzoe kers onderdak te geven. I VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Met zijn nachtkleding nog aan en de pet op zit een van de bewoners van de serviceflat Graldastate in het Friese Menaldum verslagen op een bankje. Bij de brand die de flat gisterochtend verwoestte, kwamen drie van zijn mede-bewoonsters om het leven. In het tehuis woonden 56 Upposilie bejaarden. Het stond op de nominatie om in de herfst gerenoveerd te worden. Tijdens dit werk zouden ook de veiligheidsvoorzieningen worden uitgebreid met onder andere rookmelders en brandwerende materialen. Juist door het ontbreken daarvan, was de brandweer te laat ter plekke om de slachtoffers nog te kunnen redden. foto anp Van onze verslaggever Den Haag - De kans dat het Baalhoekkanaal door Zeeuws-Vlaanderen er toch komt, is na gisteren aanzien lijk toegenomen. In een gesprek met haar Vlaamse collega Kelchtermans heeft ver keersminister Maij-Weggen aan leg van het kanaal opnieuw be spreekbaar gemaakt. Het princi pe-besluit over de aanleg wordt volgens de procedure-afspraken, die beiden gisteren maakten, in december 1994 genomen. Of het kanaal er echt komt, zal mede afhangen van een interna tionale milieu effect rapportage, die nog gemaakt moet worden, blijkt uit een verklaring die na afloop van het onderhoud werd afgegeven. Het Baalhoekkanaal is voor de Vlamingen de tweede maritieme toegang naar de Waaslandhaven. Al jaren wordt vanuit Antwer pen gepleit voor aanleg van dit kanaal naar de Westerschelde. Nederland en Zeeland voelen daar niks voor. Enerzijds omdat Antwerpen zijn concurrentiepo sitie tegenover Rotterdam zou versterken, anderzijds vanwege de ingrijpende gevolgen voor het landschap in Zeeuws-Vlaande ren. I VERVOLG ZEELAND-C1 Van onze correspondent in Swinford, het verre westen van Ier- en Winifred alleen geïnteresseerd in tui- vrouw in kwestie bleek de eerder ge Bob van Huët Londen - De Britse politie volgt het spoor van twee gepensioneerde zus ters die sinds een jaar een spoor van onbetaalde pensionrekeningen, ver valste cheques en bankfraude trek ken van de Engese Zuidkust tot de punt van Schotland. Joan Payne (73) en Winifred Bristow (75) -of de wanted widows, de 'gezochte weduwen', zoals de boulevard-bladen schrijven - werden vorige week voor het laatst gesignaleerd in een vakantiehuisje in Swinford, het verre westen van Ier land. Ze kregen daar bezoek van de lokale politie, maar omdat de dames op Iers grondgebied niets hadden misdaan, ein digde het bezoek met een vriendelijke groet. Kort daarop vertrokken Joan en Winifred in een oude auto richting Du blin en zijn ze weer spoorloos. Engelse politie-inspecteurs vrezen dat de vrouwen onder de slechte invloed staan van een stel oplichters. Ze zouden op het slechte pad zijn geraakt door neef John Horrod (50) en diens vriendin Angela (50), nadat beiden enige tijd bij de zusters hadden gelogeerd in het kalme East Grin- stead in West Sussex. Tot dan leken Joan en Winifred alleen geïnteresseerd in tui nieren en kaarten. Samen met hun neef en zijn vriendin kochten de weduwen een auto van 15.000 gulden met een valse cheque en werd een goedgelovige bankmanager voor vermoe delijk een ton in de luren gelegd, zoge naamd voor de koop van een huis. Het kwartet zou zelfs Moeder Theresa hebben beduveld tijdens haar bezoek aan Ierland. De pleitbezorgster van de armen zou enige heilige medailles hebben gege ven om een vrouw te troosten 'die plots naar Engeland moest terugkeren omdat bij haar dochter een been moest worden geamputeerd na een auto-ongeluk'. De Jesper Skibby, de Deense renner uit de ploeg van Cees Priem, boekte na diverse tweede plaatsen f in voorgaande Tours gisteren eindelijk een t dagsucces in de 'Grand Bouclé'. Wilfried ff/ Nelissen nam de gele trui over van Cipollini. ZIE SPORT-DEEL B Den Haag (anp) - Voor de Rechten van de Mens is 1992 een rampzalig jaar geweest. Dat concludèert Amnesty In ternational in haar jaarrap port. In harde bewoordingen beschul digt de organisatie regeringen in de hele wereld ervan politieke spelletjes met mensenlevens te spelen. Met de slachtpartijen in het voormalige Joegoslavië en de uiteengevallen Sovjetunie heeft Europa volgens Amnesty een 'verbijsterend' jaar achter de rug. Amnesty ziet weinig verbe teringen. De organisatie signaleert een op komend racisme op het hele con tinent, van Frankrijk tot Roeme nië. Martelingen zijn vooral een probleem in Turkije, waar vei ligheidstroepen in het oosten bo vendien verantwoordelijk zijn voor een toenemend aantal moorden op Kurden. Massamoorden De massamoorden in Somalië hebben volgens Amnesty 'angst aanjagende proporties' aangeno men. Zo maakte gisteren ook de Afrikaanse mensenrechtenorga nisatie Africa Rights bekend dat Belgische blauwhelmen 'ten minste' driehonderd Somalische burgers hebben vermoord. België ontkent deze aantijgingen. De organisatie stelt dat regerin gen om politieke redenen selec tief reageren op schendingen van de mensenrechten in een ander land, bijvoorbeeld in China en Zuid-Afrika. Amnesty lijkt on der meer te doelen op de beslis sing van de Amerikaanse rege ring om de status van meest begunstigde handelsnatie op nieuw toe te kennen aan China, ondanks de aanhoudende marte lingen en terechtstellingen in dat land. Waar in Europa wordt nog toneel gemaakt met energie en engagement? In Kroatië, zo bleek op het Eurokaz Festival in Zagreb. Agressie, wanhoop en destructie worden de zaal ingeworpen. Op het toneel is de oorlog voelbaar die Joegoslavië al enkele jaren teistert. ZIE GROTE GIDS - DEEL D De barometer begon gisteren flink te dalen, de overgang naar ander weer. De bewolking gaat toenemen met grote kans op regen. De wind waait matig tot vrij krachtig. Van onze verslaggeefster Dongen - Tien leerlingen van het Dr. Schaepmancollege in Dongen krijgen geen eindrapport als ze niet alsnog de lesuren inhalen die ze gemist hebben in verband met de landelijke scholierenstaking op 10 juni. Blijven de scholieren weigeren dan lopen ze zelfs de kans van school gestuurd te worden. De directie voert hiermee de sanc ties waarmee ze de leerlingen tijdens de staking al dreigden, tot het uiterste door. „Belachelijk," vindt de scholie renvakbond LAKS. „Zo ver is het voor zover wij weten nog nergens gekomen." „Maar ze hebben zelf die keuze gemaakt," aldus conrector H. Ruijters. Dertig Sehaepmanscholieren lie ten zich op 10 juni niet afschrik ken door de mededeling dat sta ken gelijk stond aan spijbelen en dat de daarbij behorende sanc ties opgelegd zouden worden. Ze moesten de gemiste uren dubbel inhalen of een karwei klaren voor Klus, een liefdadigheidsac tie die de school voert. Toen iedereen deze week zijn rapport ging ophalen, kregen de volhouders het niet eerder mee dan na een afspraak gemaakt te hebben voor het 'uitzitten' van de straf. Een aantal deed dat. (ADVERTENTIES) Het jaarrapport wijst er overi gens op dat niet alleen regerin gen maar ook oppositiegroepen zich schuldig maken aan gruwel daden, en hekelt onder meer de Palestijnen in de door Israël be zette gebieden, Sendero Lumino- so in Peru en de Tamil Tijgers in Sri Lanka. De organisatie meldt dat er op nieuw berichten waren over marteling en mishandeling van gevangenen op de Nederlandse Antillen en Aruba. Vorige jaar bleek uit een onder zoek dat de politie op alle eilan den, behalve Saba, onrechtmatig gebruik maakte van geweld. De Antilliaanse regering zette daar op procedures in gang om via wetgeving dergelijke excessen te voorkomen. met 10.000 m2 showroom nederlands l qrootste specialist in echt antiek en I nieuw geloogd grenenenvure^j^^V -18 km ten zuiden van Rotterdam 3291CN Strijen (Zuidholl. eilanden) - 9 km ten westen van Dordrecht 4_i hhoca onnn AjAri 3 km ten noorden van Moerdijk t®'1 01854 - 3000 f3X 01854 - 4583 vrouw in kwestie bleek de eerder ge noemde Angela. Om dat de twee bejaarde vrouwen zich een tijd lang gedeisd hielden in Ierland, vreesde de politie even dat zij waren ontvoerd. Joan en Winifred maken het echter prima. Hun huis in East Grinstead is inmiddels wel in beslag genomen door de crediteuren. De Daily Mail heeft deze week een belo ning van zesduizend gulden uitgeloofd aan degene die de krant aan een exclusief interview kan helpen met de voortvluch tige bejaarden. Voorwaarde van uitbeta ling is wel dat de premie wordt gebruikt om een oudere dames een leuke vakantie te bezorgen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1