r.r Tuindagen valse concurrentie' Folklorefestival in Hulst groots opgezet 4In Brazilië hoefde je geen zieltjes te winnen' [DE STEM DAG KLAPPER UITSLAGEN WHEID Tuincentra in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zien verkoop plantjes met lede ogen aan PLAATSELIJK 4 Tholen en Sint Philipsland schakelen adviesbureau in ilieren BOB K ZEELAND C2 NIEUWS Auto-inbraken n Hulst en Sas n Actie St.-Jozef Nieuw-Namen EBS**6 [MITSUBISHI VH MITSUBISHI K SCHOTEL ANTENNE njercollecte brengt bijna pie mille op Pater Vincent Colsen (75) uit Hulst is vijftig jaar priester editie zeeland EXAMENS Showband Axel naar Kerkrade Voetballers op televisie bileum, receptie jig. overwinning' lam. openbare Inag best eens in he pagina I dat niet en duur Cs per regel of I één grote reaei lp. 3,04*. y i een foto of bat van 35x45 Iresp. 16,76* pp aanvraag. Bii iwifrdt 4,50 Ito's worden niet erd. IJJ—Tt, :::sr |(0)PA 70 JAA Hartelijk gefelicitee [nderen en kleinkim ren. OESTEM VRIJDAG 9 JULI 1993 Van onze verslaggever Hulst - De tuincentra in Oost Zeeuws-Vlaanderen vinden dat je jaarlijkse internationale open tuindagen uitgroeien naar een oneerlijke vorm van concurren tie voor de erkende bedrijven op tuingebied. steeds meer deelnemers aan het evene ment. dat dit weekeinde weer wordt „houden, ruiken winst en bieden hon derden stekjes en plantjes te koop aan. ernaast zijn er tuineigenaars die niet het officiële programma staan, maar tijdens de open tuindagen eveneens hun tuin voor het publiek open stellen. Ook .daar zijn plantjes te kust en te keur verkrijgbaar tegen uiterst lage prijzen. Tijdens de open tuindagen zetten meer dan twintig tuinbezitters in de Neder lands-Belgische grensstreek hun tuinen twee weekends open. De eerste keer was dat op Pinksteren, de tweede keer is dat komende zaterdag en zondag. Het evenement, dat dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, trekt duizenden bezoekers. Hoeveel er op zo'n weekein de wordt omgezet is niet bekend, maar vele bezoekers komen terug met tasjes en doosjes voor plantjes. „Het is verkapte concurrentie", zegt A. van Haelst van tuincentrum Terra Nova uit Hulst. „De commercie neemt steeds verdere vormen aan. Maar ik denk dat er weinig aan te doen is". Van Haelst constateert dat tuinieren 'in' is. „Er wordt veel over geschreven. Dat bevor dert de markt. Ook de open tuindagen bevorderen de markt. Vanuit dat oog punt gezien is het een goed evenement. Zoalng er maar niet te veel handel wordt gedreven. Maar ik moet zeggen, op dit moment loopt het de spuigaten uit". W. Bakker van het gelijknamige tuin centrum in Terneuzen is het daar mee eens. Hij zit weliswaar niet midden in het open tuindagengebied, maar hij denkt dat het evenement hem ook klan ten kost. „Veel tuinliefhebbers uit Ter- neuzen en omgeving brengen eenn be zoek aan die open tuindagen", weet Bakker. „De erkende tuincentra moeten een officiële vergunning hebben, inves teringen doen, personeelskosten beta len. Wat ze in de open tuinen vangen is pure winst. Verkapte markthandel". Volgens Bakker zouden de gezamenlijke tuincentra de koppen bijeen moeten steken om deze oneerlijke concurrentie te bestrijden. „Maar ja, de tuincentra zijn onderling ook niet altijd even lief voor elkaar. Dus dat zal toch de nodige moeite kosten". Ook mevrouw De Wolf van het gelijk namige tuincentrum in Hulst denkt dat een gezamenlijk optreden van de tuin centra de beste manier is. „Ik heb met eigen ogen gezien wat er allemaal wordt verkocht. Dan denk je, kan dat allemaal zomaar. Wij moeten aan allerlei strenge voorwaarden voldoen en daar kan blijkbaar alles". Mevrouw De Wolf denkt dat de tuin centra toch aardig wat inkomsten kwijt zijn aan de open tuindagen. „Want wat de mensen daar kopen wordt niet meer bij ons verkocht". lan onze correspondent Buist- Uit een auto, geparkeerd au de Liniestraat in Hulst, rerd een portefeuille met per- oonlijke papieren gestolen. De ^dupeerde, een 40-jarige Hul- tenaar, deed aangifte bij de po- itie. jok in Sas van Gent werd er ngebroken in een auto die ge- irkeerd stond op de Markt, 'eggenomen werd de auto-au- Soapparatuur die die dag in de luto gemonteerd was. [WEGGELOPE |nge munt nr. 19, kater richting Plan Hoord. Mocht iemai •eten wat er gebeur ■of waar hij zich bevin oei a.u.b. 01148-22 ïODE^P, 383-1993 E[|| an onze correspondent lieuw-Namen - 'De School van belang voor de leef- aarheid van Nieuw-Namen n dus ook Uw belang', is de logan waarmee de Dorps- en de basisschool St.- ozef aandacht vragen voor .e school in Nieuw-Namen. let is bekend dat kleinere basis- tholen geconfronteerd worden iet zaken die het runnen van dergelijke school niet een- ludig maken. Voor Nieuw-Na- len als grensdorp is een pro- leem dat kinderen van die ,ats een school bezoeken in ieldrecht. Momenteel zijn dat i'a twintig kinderen, ie redenen van de ouders van Be kinderen zijn van verschil- ende aard. De belangrijkste re ien is de onbekendheid van de ilgische ouders met het Neder- inds onderwijs. Dorpsraad en iisschool willen zich inzetten im duidelijk te maken dat het [an groot belang is voor de leef- arheid van Nieuw-Namen dat arin verandering komt. (Videorecorder twin E16J Idigital tracking, DSX-3J Ivideokoppen, timer- al Iwerkingsaanduid., 8 J ïprogr., 30 dag., inclifl frarood 7QQ J I afstandsbed. «"'I Stereo teletekst, 4 <J0(1 55 cm 1 fc"®1 200 kanalen al ASTRA 740 10 jr. garantie I STER!' Eontenisse - De Anjercollec- heeft dit jaar in de ge prate Hontenisse 2.733 gul- pi opgebracht. I Kloosterzande haalden de col- f-tanten 969 gulden op, in Vo lwaarde 516 gulden, in jfflswaarde 394 gulden, in Ter- Ijk 359 gulden en in Hengst- llk Ossenisse en Walsoorden |1 gulden. 1 opbrengst komt in de vorm So subsidies ten goede aan patselijke verenigingen en or- Wsaties die werkzaam zijn op Pt gebied van cultuur en na- fwbehoude. collecterende verenigingen in ontenisse waren fanfare Excel- )r uit Terhole, fanfare Vrijheid 5 jCh' uit Lamswaarde, Jksdansgroep Hava Naguila Vogelwaarde, showband Oortje uit Kloosterzande en de jhuonie St. Cecilia uit Kloos- tande. Van de collecte-op- wordt alvast een derde eld onder de verenigingen 6 gecollecteerd hebben. KOELKAST 140 II' KOELVRIESCOMBirlA™- NU MAGNETRON NU WASAUTOMAAT NU WASDROGERS NU DIEPVRIESKISTNU FORNUIS OVEN nu STOFZUIGERS NU CENTRIFUGES NU NDEREN/B&O Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Pater Vincent Colsen viert zondag 18 juli zijn vijf tigjarig priesterfeest. Een mijlpaal die groots gevierd wordt met een mis met vijf heren in de parochiekerk van zijn geboortedorp Ter hole. Pater Colsen is nu 75 jaar en heeft een kamer in het ver zorgingshuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. Hij zit in een rolstoel, maar praat honderd uit over zijn rijk gevulde leven. Vincent Colsen werd geboren op 30 mei 1917. Zijn vader was aannemer en timmerman in Terhole. Het gezin bestond uit de ouders, vijf jongens en vier meisjes. Na de lagere school in Terhole en een paar jaar Willi- brordusschool Hulst ging Vin cent naar het klein semenarie in Wernhoutsburg. „Ik wilde pater Lazarist wor den omdat onze heeroom dat ook was. In Terhole heb ik een heerlijke jeugd gehad. Als wij bij de Colsens ziek waren gin gen we nooit naar een huisarts, maar naar de veearts Colsen. Zijn middelen waren wellicht wat sterker, maar het effect was goed," vertelt de goedlach se 75-jarige pater. Hij is trots op Terhole en verklaart dat het toekomstige gemeentehuis daar gebouwd zal worden. „Wel ja, als de gemeenten Hulst en Hon tenisse samengevoegd worden, zullen ze moeten kiezen voor een centrale plek, dat is toch zeker Terhole." Herinneringen Hij koos voor de Lazaristen omdat deze orde een duidelijke missiefunctie heeft. De Lazaris ten hebben missieposten in Chi na, Indonesië en Brazilië. Aan het groot semenarie in Helden Panningen in Limburg heeft hij geen al te beste herinneringen. Voor hem was dat een tijd van vrijwillige opsluiting. Hij volg de in Nijmegen nog een jaar universiteit, een speciale mis sionariscursus en werd in 1943 priester gewijd. „Ik wilde weg als missionaris, Pater Colsen: 'Als ze voor Breda niet weten wie aan te stellen, mogen ze me bellen. Ik weet nog een heel goede'. foto camile schelstraete maar de Tweede Wereldoorlog woedde en weggaan was onmo gelijk, dus ben ik eerst kape laan geworden in Koewacht en het Belgische Moerbeke. In 1946 ben ik dan naar Brazilië vertrokken. Die zestien jaar Brazilië zijn de schoonste jaren van mijn leven geweest, maar het was wel hard werken gebla zen," vertelt de missionaris. Met veel humor verhaalt hij dat hij daar een man was van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Hij moest allerlei beroepen uitoefenen en loste met veel energie problemen op. „Ik moest Italiaans onderwijzen op het semenarie aan jongens die allen vloeiend Portugees spraken. Ik kende geen Portu gees en geen Italiaans en geluk kig was er maar een leerboek Italiaans op school. Ik zorgde gewoon dat ik die knullen een paar lessen voorbleef." „In Brazilië ben ik leraar, kape laan, pastoor en econoom van de provincies geweest. Zieltjes winnen hoefde je daar niet, de Brazilianen waren bijna allen katholiek. Ik werkte in een ha venstad en daar had ik 1700 dopen per jaar. Soms wel 75 per dag. Ik zette de mensen dan in een grote kring rond een boom en doopte dan aan de lopende band. De geschiedenisboekjes in Brazilië liegen er niet om. Daar staat zwart op wit dat de Portugezen de beste kolonisa tors waren en de Hollanders de slechtste." Pater Colsen kwam in 1963 op vakantie naar Nederland en hoorde dat ze daar iemand no dig hadden die de zorg voor de missionarissen op zich nam. Hij werd missieprocurator en was tot 1982 de vraagbaak en toe verlaat van zijn collega paters. Hij regelde verzekeringen, rei zen, benodigheden voor missies en alle financiële inkopen. Hij deed dit vanuit Nijmegen, Zun- dert en Eindhoven en toen hij 65 werd, ging hij met pensioen. „Het werd te zwaar, dag en nacht in de weer en op de weg en mijn gezondheid was ook niet meer je dat. Dus koos ik ervoor om naar mijn geboorte streek terug te gaan. Ik nam mijn intrek in het klooster van de Maristen aan de Carmelweg. Ik was dan wel met pensioen, maar ik heb hier in Hulst ook niet stilgezeten." Pater Colsen verving pastoors en kapelaans en assisteerde bij vele parochies. Hij was rector in het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen en was vijf maan den pastoor voor pastor Verver zijn taak opnam in de Willi- brordusparochie in Hulst. „Ik wilde graag overal bij betrok ken blijven, maar ik kreeg last van evenwichtstoornissen en een hersenbloeding in 1991 maakte een eind aan mijn werkzaam leven. Ik heb een half jaar in het verpleeghuis gelegen en huis nu hier in een kamer op de vierde verdieping van de Blaauwe Hoeve. Ik kan van hieruit alles controleren, ik heb een prachtig uitzicht en geniet nog volop van het leven." Op de vraag 'Hoe gaat het er mee' van een toevallig binnen lopende bezoeker, antwoordt de pater prompt 'Het loopt alle maal op wieletjes'. Jammer Als zijn mening gevraagd wordt over de moeilijkheden in het Nederlandse episcopaat, heeft hij zijn antwoord ook meteen klaar. „Ik vind het jammer dat de Nederlandse bisschoppen zo slecht overeenkomen. Ik hoop dat er snel drie goede bisschop pen aangesteld worden voor de drie bestaande vacatures. Als ze voor Breda niet weten wie aan te stellen, mogen ze me bellen. Ik weet nog een heel goede." Zondag 18 juli wordt een feest dag. Pater Colsen droeg zijn eerste mis op in Terhole en ook deze toen hij veertig jaar pries ter was. De mis om 10.30 uur wordt een gouden mis met als voorganger lazarist P. van de Drift ('mijn collega uit Brazi lië') en vier celebranten: de pa ters Colsen, de Theije, de Vree en de Cuyper, allen afkomstig uit Terhole. Voor de muziek zorgt het paro chiekoor onder leiding van diri gent/organist J. Vernimmen. Na de mis is er in het dorpshuis gelegenheid om de jubilaris te feliciteren tot 13.00 uur. Het feest wordt na de receptie voortgezet in familiesfeer in de Blaauwe Hoeve. ,'ntoren ^ü£7J2en' Hulsten G°es. Ittir, en ielef°°nnummers Pagina A2. .leningstijden; •30-12.30/13 3Q-17 oo uur. kctie |?euzen: Rein van der Helm ank h t Frank van Cooten, »«"PÏÏe7n(sport)' les; Cees Maas, 'icie redacteur). Jat-iugène Verstraeten v editiechef) j«eitentie-exploitatie 'Pecteur Zeeland' Menu, vé tel. 09-3293459940. 1-93 Van onze correspondente Hulst - Het zesde Muziek- en Folklorefestival op zondag 18 juli in Hulst is groots opgezet en aantrekkelijker dan ooit. Dit festival is mede mogelijk gemaakt door de Hulster middenstand en het WV die dit jaar een extra duit in het zakje deden. Het festival is de feestelijke af sluiter van de viering van het 25-jarig bestaan van de Volks dansgroep Hava Naguila uit Vo gelwaarde. Daar wordt op vrij dag 16 en zaterdag 17 in de feesttent in de Populierenstraat nabij het Dorpscentrum een ju- bileumfolklore weekend gevierd. Een zilveren feest vraagt specia le groepen en een feestelijke or ganisatie. De mensen van Hava Naguila hebben daarom ge vraagd aan de Stichting Sasse Folkloreweek om samen te wer ken, Door deze samenwerking en de extra financiële inspanning van de Hulster middenstand en de WV is er een driedaags pro gramma samengesteld dat klinkt als een klok en kunnen de inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen ge nieten van optredens van kwali tatief goede groepen uit Italië, Roemenie, Finland en België. Tot nu toe waren het vooral groepen met streekgenoten en bevriende groepen uit Vlaande ren die optraden tijdens het folklorefestival. Vendelzwaaiers en muziekgezelschappen zorg den tijdens een augustusweek- end voor extra sfeer in de Hul- De jubilerende volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde. ster binnenstad. Dit jaar zijn beide evenementen aantrekkelij ker omdat het zilveren jubileum gecombineerd is met het Mu ziek- en Folklorefestival. Oude ambachten In Vogelwaarde begint de folklo- re-avond vrijdag 16 juli om 20.00 uur. Alle optredens in de feesttent zijn gratis en er treden naast de verschillende afdelin gen van de zilveren Hava Nagui la (135 leden en een eigen orkest) ook groepen op uit Finland en Duitsland. Zaterdag is er een randprogramma met een hobby- en rommelmarkt en demonstra ties van oude ambachten. Het hoogtepunt: de gala-avond, begint om 20.00 uur in de feest tent. Behalve de jubilerende Ha va Naguila treden op Mallusjoen Kansantanssijat uit Finland, Manghin e Manghina uit Italië, Nedeia uit Roemenie en de Zeeuwse collega's uit Hulst (Po- fajdok), Sas van Gent (Grut- moole) en Hansweert (Scaldis). De avond wordt afgesloten met een optreden van de folklo- regroep Laphroaig uit Zeeuws- Vlaanderen. De groep brengt in ternationale folkmuziek, met het accent op Ierland en Schotland. Défilé Diverse groepen die in Vogel waarde optreden, zijn ook pre sent op het zesde Muziek- en Folklore festival 18 juli in Hulst. Om 14.30 uur vertrekt de op tocht van folkloregroepen en muziekgezelschappen vanaf het Stationsplein. De tocht door de Hulster binnenstad eindigt op het 's Gravenhof plein, terwijl de stoet stilstaat, verzorgen onder weg de deelnemende groepen op- Nieuw-Namen OUD PAPIER - Leden van de muziekvereniging De Scheldezo- nen halen zaterdag 10 juli vanaf 9.00 uur oud papier op. VRIJDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 uur kaar ting. ST-JANSTEEN -Café Sport, 14 uur vleeskaar- ting. - Café De Kroon, 14 uur kaarting, CLINGE -Malpertuus, 13.30 uur bingo ANBO. KOERSBAL St.-Jansteen - De Warande, orga nisatie KBO. Uitslag: 1. Th. Kints, 2. A. van Remoortere, 3. R. de Smet. Clinge - Malpertuus, organisatie ANBO. Mat 1: 1. mevrouw Vos- Govaert/S. Bertram, 2. mevrouw Baeyens/V. van Vlierberghe. Mat 2: 1. mevrouw Govaert-Van de Branden/P. van Broeck, 2. me vrouw Block-Thomaes/J. Heye. Mat 3: 1. mevrouw Hoeyland/C. bAeyens, 2. mevrouw Block-De Rechter/J. Boonman. KAARTINGEN Oostburg - De Bridgeclub Oost burg hield de vijfde wedstrijd voor promotie/degradatie. Uitslag groep A: 1. Pieters/Ramondt, 2. Te Beek/Brasser, 3. Dronkelaar/ Zwaan. Groep B 1. Rijk/Vriend en Brasser/De Hullu, 3. Hoogka- mer/Neve. Terneuzen - Agrarische Hogeschool te Den Bosch, richting levenmid delen-technologie, Saskia van Pamelen, Terneuzen. Terhole - Hogeschool te Amsterdam, lerarenopleiding tweede graad geschiedenis, Mirja Brooymans, Terhole. Hulst - Hoge School West-Brabant te Breda, sector medische bioche mie, Danielle Bodmer, Hulst. Vlissingen - Geslaagd voor het examen hbo-verpleegkunde aan de sector hoger gezondheidsonderwijs van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen: Anja Dieleman (Zaamslag), Mark de Vos TerneuzenNicol de Waal (Hengstdijk) en Sandra van Oosten (Terneuzen). Van onze verslaggever Axel - Showband Axel doet zondag voor de zevende keer mee aan het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Het drie weken durende festival wordt om de vier jaar gehouden. De Axelaars komen uit in de hoogste divisie. Zij zijn de enige vertegenwoordiging uit Zeeuws-Vlaanderen. 'Vier jaar geleden sleepte de band met 82 punten een eerste prijs in de wacht. Showband Axel moet zondag om 13.10 uur spelen. Met de band reist ook een supportersbus af naar Kerkrade. De KRO maakt televisie-opnamen van het het twaalfde Wereld Muziek Concours die op woensdag 14 juli te zien zijn. Gemeenten willen per 1 januari 1995 fuseren Van onze correspondente Tholen - De gemeenten Sint Philipsland en Tholen gaan een extern bureau inschakelen die de samenvoeging van de beide gemeenten moet begeleiden. De beide gemeenteraden gaan vanaf 1 januari 1995 samen als één gemeente verder. tredens. Op de Grote Markt hou den de groepen een défilé voor het gemeentebestuur die op haar beurt de groepen officieel ont vangt. Na de optocht vanaf 15.15 uur worden op verschillende locaties (basiliek, Vismarkt, station) tot 18.00 uur optredens verzorgd door de folklore-groepen, terwijl muziekgezelschappen optreden op de Grote Markt en de Hout markt. Elk optreden duurt onge veer twintig minuten en zorgt voor een extra sfeer in Hulst op een zondagmiddag. Belangstelling Er worden duizenden belang stellenden verwacht deze dag. Als toppers worden de groepen uit Finland, Italië, Roemenie en Duitsland getipt maar de Bel gische groepen uit Oost Rozebe- ke en Sint Niklaas en de eigen groepen uit de streek zorgen voor een aangename afwisseling en willen niet voor hun buiten landse vrienden onderdoen. Be kende muziekgezelschappen uit het Land van Hulst zorgen voor een extra noot. De nauwe samenwerking van Hava Naguila, Sasse Folkore- week en de Hulster middenstand werkte bevruchtend. De Zeeuws-Vlaamse bevolking krijgt 16, 17 en 18 juli een veel kleurige parade van volksdans groepen, gestoken in originele fraaie kostuums. Een weekend waarin volop genoten kan wor den en waarin men zeker niet stil mag zitten. Eerder had het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland besloten dat de herindeling doorgaat. Na de samenvoeging ontstaat er een sterke platte landsgemeente van ruim 20.000 inwoners. Aan de minister van binnenlandse zaken is gevraagd de gemeenteraadsverkiezingen te mogen verschuiven naar 9 november 1994 in plaats van 2 maart 1994. Dan kan de huidige raad tot 1 januari 1995 alle za ken rond de herindeling afhan delen. De colleges van b en w hebben gekozen voor het bureau Klyn- veld Managements Consultants uit Utrecht. Om de gevolgen voor het personeel zo klein mo gelijk te houden gaat dit onder zoeksbureau een sociale leidraad opstellen. Wensen Ambtenaren kunnen hun wensen over hun toekomstige positie in de nieuwe gemeente aan het on derzoeksbureau kenbaar maken. Het is niet de bedoeling dat er werknemers ontslagen worden. Wel zullen er verschuivingen plaatsvinden. Er zijn inmiddels vijf ambtelijke commissies inge steld, die zich met het externe bureau buigen over alle stappen die gezet moeten worden tot de samenvoeging een feit is. De rechtspositieregelingen van de beide gemeenten moeten wor den ondergebracht in één bezol digingsverordening. Het onder zoeksbureau gaat ook de ge meenteraad adviseren in het Bij zonder Georganiseerd Overleg, een overleg tussen werkgever en werknemers. De beide colleges van b en w hebben afgesproken dat de orga nisatiestructuur van de huidige gemeente Tholen uitgangspunt is voor de nieuwe gemeente. Amb tenaren en gemeentebestuur krijgen hun werkplek in het ge meentehuis in Sint Maartens dijk. Van onze correspondent Nieuw-Namen - Twee leden van de voetbalvereniging Hulsterloo uit Nieuw-Na men, Guy Feyen en Peter van Ecken, nemen zaterdag 10 juli deel aan het populai re TROS-programmam 'Te land, ter zee en in de lucht', dat in Sluis gehouden wordt. Daar korrien ze uit op het onderdeel 'Fiets 'm d'r in'. De uitzending van dit pro gramma is op maandag 19 juli op Nederland 2. Guy Feyen en Peter van Ecken zijn al weken aan het oefe nen om vertrouwd te raken met het door hen zelf ont worpen model. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 13