sde klas AAL AND (JET W wreesde boomziekte bacterievuur steekt kop op in Zeeland Party Ut ok zeesluis uren bezet om sluiproute niet-solidaire schippers af te sluiten ekte van vorig jaar erhaalt zich niet Twijfels over 'milieuvriendelijke' teelt Journalisten Omroep Zeeland niet akkoord Reuze Bingo Land van Saeftinghe heeft te lijden van scheepvaart 'Meer vrouwen gewenst in de waterschappen' [van f 179,- meer informatie: 16-20040 •ur per dag) lersen Goldfinger Bingo rant in de Klas ietser gewond j aanrijding et personenauto Met oplossing dagelijks bestuur Vijftien personen aangehouden bij inval in Hulst Beroepenmanifestatie Zeeland afgelast na schrappen subsidie -fi TIJD I te lezen? Let dan niet de Lintjes door te r N PS pief bij ESCOM °S een HP Irtable tijdelijk leetfeeder, ont- jkassa één van de lrijzen en ontvang vedstrijdformulier dingen naar de che inkjet printer foter dan 1 A4 ht minder dan 2kg Jjdig transportable Ite output kwaliteit Jia's per minuut |tie 300 dpi 12 juli t/m 17 juli |l. sheetfeeder br f 749,- HEWLETT IKM PACKARD Er staat vast iets uw gading bij. It vandaag 1 r'& de stem zeela onze verslaggever pe gevreesde boom- en struikziekte Jerievuur heeft in heel de provincie Zee- dde kop opgestoken. Vooral in boomgaar- kan het bacterie- of perevuur grote ade aanrichten. Zuidelijk Landbouw Maatschappij ZLM vindt ituatie zo ernstig, dat ze vraagt het provinciaal overleg bacterievuur weer tot leven te wekken. In dat overleg zitten vertegenwoordigers van de ge organiseerde landbouw, de provincie en het minis terie van landbouw. Na de laatste uitbraak van bacterievuur, vijf jaar geleden, heeft dat overleg een slapend bestaan geleid. Die overleggroep heeft als eerste taak de bestrij ding van de ziekte ter hand te nemen, aldus C. Hamelink, voorzitter van de tuinbouwcommissie van de ZLM. Daarnaast zou de groep zich op aanscherping van regels moeten bezinnen. In het verleden kende Nederland strenge voorschriften op de aanplant van bepaalde, voor de ziekte gevoelige struiken. Onder invloed van de Europese regelge ving zijn die voorschriften volgens Hamelink ver zwakt. De ZLM schat dat één derde van de Zeeuwse fruittelers hinder heeft van het bacterievuur. Voor al vanuit de Zak van Zuid-Beveland, waar relatief veel fruit wordt geteeld, komen veel meldingen van onze verslaggever neuzen - Actievoerend schippers hebben gisteren jieuw enkele uren het scheepvaartverkeer door het iaal van Gent naar Terneuzen gehinderd. zeesluis (De Westsluis) is !e tijd bezet geweest om te komen dat de binnenschip die niet solidair zijn, die als jroute zouden gebruiken, nadat de havenautoriteiten n alle binnenvaart door JËdden- en de Oostsluis te in gaven de schippers de luis vrij. dertien schepen sloten gis- i kort na de middag de ka- tan voor de binnenvaart- zen (oost en midden) af om die schippers te verplichten pzij te komen en de bood- ip van de actievoerders aan loren. Hoewel het de opzet actievoerders was om de iprekjes' vriendelijk te hou- liep de confrontatie met de pper van de Helena uit jndrecht bijna uit op een dgemeen. eigend conflict schipper, die een vracht in van Gent wilde innemen, ik een bestuurslid van de Ne- ands Christelijke Onderne- laats 12, tel. 085-422300. "arktstraat 2, tel. 070-3637909. kde Gracht 102, tel. 023-422445 p, Wijcker Brugstraat 24b, 1-30062. 14062. ka. 21.00 tot 04.00 uur. II 5.00 uur tot 03.00 uur. |ch/Nijmegen t.h.v. Rosmal® zat. 10/7 caf Cambrinus Axel aanv. 20 u. vrij. 9/7, café 't Centrum, St. Jansteen. Aanv. 19.304 1x gratis koffie met koek. 14,1071DR Amsterdam D) 6647536 lijdelijke blokkade sluizen i onze correspondent - Een twintigjarige ser uit Sint Jansteen is op kruising van de Rijksweg met de Hontenissestraat 'gereden door een jarige automobilist, fietser raakte gewond aan a been en moest ter obser ve naar het streekzieken- 'sDeHonte. fietser reed op het fiets- ™n de N60. Op de kruii- kreeg hij geen voorrang de automobilist die op de jitenissestraat reed en btsaf wilde slaan. mersbond Binnenvaart te zijn. De bond steunt de werkweige- ring van de schippers. Het drei gende conflict werd in de kiem gesmoord door tussenkomst van een mede-bestuurslid van de NCOB, die de schipper van de Helena wist te overhalen niet verder door te varen naar Sas van Gent. Het antwoord van de havenauto riteiten om de binnenvaart te laten verhuizen naar de zeesluis zette gisteren zoveel kwaad bloed dat de schippers onmid dellijk de zeesluis bezetten. De schippers hadden de eis om de zeesluis niet voor de binnenvaart beschikbaar te stellen al eerder gesteld. „Daarop is geen reactie gekomen. Er was kennelijk eerst actie nodig om de eis om te zetten in een afspraak", aldus Nico Deen, een van de woord voerders van de schippers. Het compromis werd na enkele uren al bereikt. Gevaar De omvang van de schippersac- ties wordt steeds groter. Van de vierduizend binnenschippers lig gen er nu al 1500 aan wal, waarvan een kleine tachtig in Terneuzen. Ze vechten voor het behoud van hun werkgelegen heid die in gevaar is gekomen door onder meer de ondermij ning van het vrijwillige toer beurtsysteem voor de Noord- Zuidroute voor binnenvaart naar Belgie en Frankrijk. Via dat sys teem worden vrachten tegen vaste tariefafspraken op de schippersbeurs aangeboden. Maar de binnenschippers zien al jaren steeds meer vracht buiten de zeven schippersbeurzen in Nederland om verdwijnen. De inzet is om het vrijwillige sys teem wettelijk vast te leggen. De schippers staken ook tegen de aanleg van de Betuwelijn. Zij zijn ervan overtuigd dat de in schakeling van de binnenvaart een veel goedkoper en milieu vriendelijker alternatief is. ZIE OOK ZEELAND-C3 Schipper mag ik doorvaren. Ja of nee? 'ERVOLG VAN VOORPAGINA Sekte van vorig jaar, toen 15 tot 600 gulden per 100 kg Kelen werd betaald, herhaalt «deze donderdagmiddag niet. duurste mosselen, grote met 'Mesgewicht van rond de 24, Pracent, halen prijzen tot 375 pen. De gewone zitten tussen 1 m 120 gulden en voor de ®tjes schommelen de prijzen |d de 100 gulden. grote verschil met vorig "rs dat de mosselen nu vooral h iL De blokkade bij het sluizencomplex van Terneuzen is zelfs al een attractie voor toeristen geworden. VERVOLG VAN VOORPAGINA In dit verband speelt het Ver dronken Land van Saeftinghe, dat er in het westen aan zou grenzen, een grote rol. Dit groot ste brakwater schorrengebied van Europa is een kwetsbaar natuurgebied dat - zo wordt ge vreesd- te lijden heeft van het ongetwijfeld drukke scheep vaartverkeer van tankers en an dere in- en uitgaande scheep vaart. Het Baalhoekkanaal is door GS van Zeeland al uit het streekplan geschrapt. Desondanks hield met name de Antwerpse Gemeen- schap voor de Haven de kwestie levend. Zo werd onlangs op de Schelde-conferentie het Baal hoekkanaal opnieuw ter sprake gebracht. Er is onder meer ge suggereerd om de overlast en aantasting van natuur en land schap via een groene bekleding van de dijken drastisch te beteu gelen. Kelchtermans en Maij-Weggen spraken gisteren in het vervolg op dat overleg van Lubbers en Vandenbrande af dat er in sep tember een besluit valt over een beleidsanalyse, een vergelijkend onderzoek op basis van het tracé uit 1972. In een overleg met minister Al- uit Zeeland komen. Toen kwa men ze uit de Waddenzee. Het vleesgewicht kwam toen soms boven de 30", zegt een medewer ker van het produktschap na afloop van de veiling. De liefhebbers moeten nog een. week geduld hebben om van de mosselen te genieten. Ze kunnen vrijdag 16 juli aan tafel. Vanaf die datum mogen de 'echte Zeeuwse' aan particulieren wor den verkocht. ttherertje at pri^s en kwaliteit gaat bepalen, wordt ept foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Theo Giele Goes - Zorgt de ecologische boer die zijn aardappelen niet bespuit ervoor dat per saldo meer bestrijdingsmid delen gebruikt worden? „Ja", zegt de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. „Het milieu-voordeel van de ecologische teelt slaat om in een nadeel." „Nee", zegt de stichting Natuur en Milieu. „Door de teelt van superge voelige rassen als bintje, ei genheimer en bildstars vraag je gewoon om die ziekte. Ecologisch beteelde percelen zijn brandhaarden van de schimmelziekte phytophthora, is de overtuiging van agrariërs die op traditionele wijze hun piepers verbouwen. Zij bestrij den de ziekte door gewas beschermingsmiddelen over de akkers te spuiten. Bij de milieuvriendelijke teelt is het spuiten tegen ziekten uit den boze. De eco-boer haalt de besmette planten handmatig weg en neemt genoegen met een lagere opbrengst per hectare. Voor een ouderwetse aardap pelteler is het dweilen met de kraan open, constateert ZLM- secretaris mr. J. Oggel. Als de haard van verspreiding niet wordt weggenomen, kan een boer blijven spuiten. Op perce len die in de buurt van met phytophthora besmette velden liggen, moet soms tot tien keer meer worden gespoten dan nor maal. Per hectare kost een keer spuiten vijftig tot zestig gulden. Vele honderden guldens extra bestrijdingskosten, een lagere opbrengst, kwaliteitsverlies en meer gif in de grond, is volgens Ecologisch beteelde percelen zijn brandhaarden van de schimmelziekte phytophthora, is de overtuiging van agrariërs. foto camile schelstraete de ZLM uiteindelijk het resul taat van het principe nooit te spuiten tegen ziekte. Volgens prof. L. Reijnders van de stichting Natuur en Milieu heeft onderzoek in de Flevopol- der vorig jaar niet aangetoond dat ecologisch beteelde perce len zorgen voor een toename van de schimmelziekte. Het on derzoek werd ingesteld na klachten in de IJsselmeerpol- ders over toename van de ziek te. De werkelijke oorzaak van de verspreiding van de ziekte zit als het ware in sommige soor ten aardappelen ingebakken, aldus Reijnders: „Sommige aardappelrassen zijn buitenge woon gevoelig voor phytopht hora. En juist die rassen wor den op grote schaal geteeld: het bintje, de eigenheimer en de bildstar." Met de teelt van deze rassen is het meeste geld te verdienen. Vooral omdat de aardappelverwerkende indus trie om deze rassen vraagt. De ZLM zegt dat niet altijd één enkel perceel als besmettings haard kan worden aangewezen. Soms zijn ook afvalhopen bronnen van besmetting, maar daar kan krachtens een veror dening tegen worden opgetre den. „In één geval kon de be smettingshaard duidelijk wor den aangewezen. Dat betrof een ecologisch beteeld perceel in Zeeuws-Vlaanderen", aldus Vraag is of er een verordening moet komen die boeren ver plicht de schimmelziekte te be strijden. Een poging om zo'n regel in stellen is in het verle den al gestrand. Maar volgens Oggel zou het wenselijk zijn als er toch afspraken in de een of andere vorm gemaakt worden. „Op zich is bedrijf shy giëne een belangrijke zaak en daar kan zeker nog het nodige aan ge daan worden", reageert Reij- ders, „Maar", zo zegt hij, „de grootste winst in de bestrijding van de ziekte is te boeken door het telen van rassen waarbij de kans op besmetting veel lager ligt." VRIJDAG 9 JULI 1993 DEEL bacterie- of perevuur. Bestrijding van de ziekte is niet alleen een zaak van de kwekers. Hamelink benadrukt dat het van het grootste belang is dat ook particulieren en beheerders van natuurgebieden alert zijn op het uitbreken van de ziekte. Breedbladige cotoneas- ters, meidoorn en vuurdoorn zijn voorbeelden van struiken die goed in de gaten gehouden moeten worden. Plotseling afsterven van de plant kan een sein zijn dat bacterievuur in het spel is. foto camile schelstraeti Van onze verslaggever Terneuzen/Goes - Ze worden nog altijd een beetje als vreemde eend in de bijt gezien, vrouwen in waterschaps besturen. Het is misschien daarom dat je ze zelden in discussie hoort gaan, met uitzondering van de dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland mevrouw A. de Haan. Hun inbreng en aantal gaat echter veranderen als het aan de Zeeuwse Vrouwenraad ligt. Die start in het najaar op twee plaatsen in Zeeland, Terneu zen en Goes, een tweedaagse cursus om vrouwen wegwijs te maken in waterschapsland en ze te interesseren voor een bestuurszetel. Het is de eerste keer dat zo'n cursus wordt opgezet. Het ini tiatief komt van een paar vrouwen die op dit moment al tot een waterschapsbestuur zijn doorgedrongen maar die vinden dat ze ondervertegen woordigd zijn. „Er zijn in Zee land zeven waterschappen met enkele honderden bestuurders. Ik denk dat over heel de pro vincie dertig tot vijfendertig vrouwen een bestuurszetel be kleden", zegt een van de ini tiatiefnemers mevrouw C. Kloet die zelf in het dagelijks bestuur van het waterschap Walcheren zit. Mannenwereldje Ze voelt zich prima thuis in het van oudsher mannenwe- reldje. „Toen het waterkwali teitsbeheer er in de jaren ze ventig bij kwam, heeft de Zeeuwse Vrouwenraad met succes bij het provinciebe stuur gelobbied om vrouwen toe te talen. Het blijkt dat wij goed kunnen meebesturen. Maar ons aantal is nog ge ring". Een wat bredere vertegen woordiging van vrouwen in waterschapsbesturen zal vol gens haar niet leiden tot be leidswijzigingen. „Je hebt te maken met traditionele taken die je als waterschap moet uitvoeren. Die taken zijn niet vrouwelijk of mannelijk. Ik kan me wel voorstellen dat een vrouw naar een aantal zaken wel anders kijkt. Ik denk dan aan het kwijtschel- dingsbeleid voor huishoudens die minder draagkrachtig zijn. Het huishouden wordt toch vaak door vrouwen gedaan. Die beheren de portemonnee. En zo'n onderwerp pak je dan als vrouwelijke bestuurder misschien iets eerder aan". Geschiedenis De cursus bestaat uit twee dagdelen. De opening wordt gegeven door mevrouw C. Koster, hoofdingeland van het waterschap Walcheren die de doelstelling van de cursus en de geschiedenis en het belang van de waterschappen schetst. Dan volgt er een inleiding over de taken, de bestuurlijke samenstelling en de verkiezin gen met aansluitend een dis cussie. Het tweede dagdeel handelt over zaken waar een vrouwelijke waterschapsbe stuurder in de praktijk tegen aan loopt. De cursussen worden maan dag 6 en 13 september in De Triangel in Terneuzen gehou den. In Goes gebeurt dat op dinsdag 7 en 14 september in het waterschapshuis. In beide plaatsen van 19.30 tot 22.00 uur. Deelname kost een tien tje. ders over het omstreden kuur oord bij Cadzand is Kelchter mans op het hart gedrukt dat Nederland de grootst mogelijke zorgvuldigheid betracht in de vergunningsprocedure om te voorkomen dat natuurgebied het Zwin wordt platgelopen door bezoekers van het kuuroord. Nu de premiers Lubbers en Van denbrande onlangs de intentie uitspraken dat ze samen uit het TGV-probleem en de uitdieping van de Westerschelde wilde ko men, staat ook het Baalhoekka naal weer volop in de belangstel ling. Van onze verslaggever Middelburg - De journalisten van Omroep Zeeland gaan niet akkoord met de oplossing die het dagelijks bestuur heeft aangedragen om een eind te maken aan de vertrouwenscrisis tussen management en redactie. Woensdag verklaarde het be stuur verder te willen met hoofdredacteur/directeur F. Feij en programmaleider P. van Hou- te. Een onderzoek door het bu reau GITP had weliswaar aange geven dat de top van het bedrijf te weinig aandacht had besteed aan het personeel, maar voorzit ter J. van der Doef verklaarde te vertrouwen op het 'zelf-oplos- send' vermogen van de organisa tie. Ondersteuning van een deskun dige, het maken van goede werk afspraken en vooral veel goede wil moeten volgens het bestuur leiden tot het gezond maken van de omroep. Gisteren sprak R. Zaal van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) met de vak bondsleden bij de regionale om roep. Op twee of drie na zijn alle journalisten die bij de omroep werkzaam zijn lid van de NVJ. „Duidelijk is dat voor deze op lossing geen draagvlak bestaat", aldus Zaal. Deze zal omroep voorzitter J. van der Doef dit laten weten en om een gesprek met hem vragen. Wat de oplossing dan wel is, kan en wil Zaal niet zeggen. „De bal ligt nu weer op het veld van het bestuur." De conclusie dat het vertrek van de top de enig aan vaardbare oplossing is voor de redactie, gaat de NVJ-vertegen- woordiger nog te ver. Hij wil eerst horen wat het bestuur te zeggen heeft. Omroep-voorzitter Van der Doef deed woensdag een dringend be roep op de medewerkers loyaal mee te werken aan het creëren van een werkbare situatie. „Wie zich hier niet in kan vinden, dient zijn conclusies te trekken", aldus de voorzitter. Zaal noemde deze opmerking van Van der Doef gisteren 'geen verstandige inzet'. Van onze correspondent Hulst - Gistermiddag om 14.30 uur heeft de politie een inval gedaan in Molly's Rock- schuur. Er zijn vijftien perso nen aangehouden. Acht van hen waren in het bezit van soft-drugs. Het optreden van de politie maakt deel uit van het regionale onderzoek double shot in Ter neuzen. Tijdens het onderzoek is een hoeveelheid aan soorten soft-drugs, zoals weed en has jiesj aangetroffen. Tevens is er een groot geldbedrag en attribu ten die bij de verkoop soft-drugs gebruikt worden, in beslag geno men. Er zijn vijftien personen aange houden. Acht van hen bleken in het bezit van soft-drugs. Zij zijn overgebracht naar het politiebu reau in Hulst. Na verhoor zijn ze weer vrijgelaten. De soft-drugs zijn in beslag genomen. Het on derzoek later op de dag wees uit dat een persoon zich die middag bezig hield met de verkoop van de drugs. Hij heeft een proces verbaal gekregen en kon na ver hoor naar huis. Van onze verslaggever Goes - De jaarlijkse beroepenmanifestatie voor scholieren in de Zeelandhallen in Goes is afgelast. De provincie heeft de subsidie voor de manifestatie geschrapt waardoor de organisatie onvoldoende geld heeft om de zaak op poten te zetten. Vorig jaar bezochten 12.000 jongeren uit heel Zeeland de manifestatie om informatie te krijgen over werk en opleiding. Naast de provincie krijgt de Stichting Keuzebegeleiding Onderwijs Arbeid (SKOA), organisator van de beroepenmanifestatie, geld van het bedrijfsleven, scholen en andere overheden. Die kunnen samen echter niet genoeg geld opbrengen om de beroepenmanifestatie, die dit jaar in november zou worden gehouden, door te laten gaan. I

de Stem | 1993 | | pagina 11