Navo-actie dit weekend Verdachte van Liesbosmoord voorlopig vrijgelaten ¥l Ui Nederlandse F16-toestellen zullen als eerste de lucht ingaan Winst en verlies Erik Breukink Milieu Federatie souffleert politiek Lijdensweg half verlamde olifantje Bo Gyi afgelopen fj t' Justitie rolt grote clenbuterol-bende op Mario Cipollini in het geel Verzekeraars: Commotie over wao-premie voorbarig K 9 KLEINTJE iljoenenschade o0r inbraken uuienschippers okkeren sluis irig jaar meer insen met vut cuus Ster aan nilie Donner kp opvang ïlzoekers joenenorder F Fokker Jrs Irvoer van grote bagaHI Merijntje ^25!MÏÏkng TOUR 93 IKI l*e« in «on dikke kans op succos. Inderdaad een heel dikke negen ven de lien Stem-lezera en -lezeresssen fÜwaek uk In onze „Klelnt]es"-kolommen kijkt of er iets *«dino bij steet. Oet zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM jdelburg - Een op de de drie uwse bedrijven heeft jaar- 5 te maken met criminaliteit, idalisme en inbraken bezorg de instellingen vorig jaar schadepost van minimaal 36 oen gulden. Dit is gebleken enquête onder 1500 on- lemingen uit Zeeland. {ZEELAND Cl uuzen - Actievoerende bin- ctuppers hebben gistermid- tot 19.00 uur de Oostsluis Terneuzen geblokkeerd, tdoor werd de doorvaart van lichters van van schipper Iruijn belet. De actie richtte tegen De Bruijn omdat hij larticulier schipper niet soli js met zijn collega's. ZEELAND - C1 Haag - Vorig jaar zijn 0 mensen met de vut ge- Dat zijn er 7000 meer dan aar daarvoor. In de leeftijd jaar is er nu één vutter elke twee werkenden. Bij lunststoffendrijf Wavin in enberg is de vut-regeling en afgeschaft. In plaats ran komt een nieuwe rege- waarbij werknemers zelf in spraak met het bedrijf be- om tussen 55 en 70 jaar insioen te gaan. ïsum - Directeur Ruud Mo- tan de Ster heeft gisteren de ie van de in 1988 overleden ler/schrijver Jan Hein Don- 'xcuus aangeboden. Loeki ieuw feliciteerde dinsdaga- wijlen Donner met -zijn Morees noemt het ijpelijk dat deze fout is ikt. ht - De asielzoekerscentra lederland nemen vanaf geen nieuwe asielzoe- Iieer op. Volgens de vereni- iduchtelingenWerk dreigt latie dat er dagelijks min- tachtig mensen op straat i te staan. Voorlopig wor- t zo snel mogelijk tenten- in opgericht voor noodop- De doorstroming van de oemde centrale opvang le huisvesting in gemeen- irioopt al jaren bijzonder i - Fokker heeft voor bijoen gulden aan orders ►gesleept. Het leeuwendeel Ivoor rekening van de p luchtvaartmaatschap- tanswede, die vijf straal- fen van het type Fokker pstelde. De aflevering van fgtuigen begint al in sep- F Zij kunnen worden gele pt de voorraad die Fokker Insdrecht heeft staan. fCONOMIE - A6 [DEZE KRANT: PAAO 4 KATERNEN pn-/Buitenland penland jenland pomie In land [■piogramma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 tel ntJ ik voor zijn adres in de Goud1' 1 En toen kwam er een verzorger met een grote spuit... Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - Ruim een jaar na zijn arrestatie als verdachte van de Lies bosmoord van 5 september 1987 op Bredanaar Sjef Delahaije heeft het Gerechtshof in Den Bosch de 26-jarige T.H. uit St. Willebrord voorlopig naar huis gestuurd. De man is in oktober 1992 in Breda tot zes jaar veroordeeld. Het hoger beroep duurt al vanaf eind maart 1993. De behandeling wordt eind september voort gezet. Procureur-generaal mr. H. Bergkotte ver zette zich fel tegen de schorsing van het voorarrest. Dat heeft 373 dagen geduurd. Hij voorspelde dat de vrijlating van een 'A+-verdachte' (iemand die onder geen beding mag worden vrijgelaten) landelijk grote beroering zal verwekken. De procu reurs-generaal hebben maandag nog ge zegd dat die zwaarste categorie verdach ten hoe dan ook in voorarrest moet blij ven. Raadsman mr. J. Boone zei dat de voortij dige vrijlating van veel verdachten niet aan de rechters te wijten is, maar aan fouten van het openbaar ministerie. Hij verweet mr. Bergkotte zijn oren naar de politiek en de publieke opinie te laten hangen en beschuldigde hem van een poging het Hof te chanteren. De schorsing zorgde voor emotionele ta ferelen bij de familie H. De verdachte, die tot nu toe opviel door zwijgzaamheid, toonde voor het eerst in het openbaar zijn emoties. De triomferende raadsman zag in de schorsing een aanwijzing dat het Hof in de richting van vrijspraak begint te den ken. Voorzitter mr. H. Pijls haastte zich die gedachte weg te nemen. „Hoe langer iemand in voorarrest zit, hoe kritischer rechters de onderzoeksgrond als reden voor de hechtenis moeten bekij ken. Het onderzoek a charge is nu afge rond en H. kan op voorwaarden naar huis," aldus de voorzitter. Hij wees zelf eerder op de mogelijkheid het arrest van H. via een borgstelling te schorsen. De ouders van de verdachte boden direct een bedrag van 15.000 gulden aan. Na een uur beraad besliste het Hof dat H. tot 29 september naar huis mag. Hij moet zich elke maandag bij de politie melden, mag direct noch indirect contact opne men met getuigen 'in zijn strafzaak en moet bij zijn ouders Intrekken. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Erik Breukink krabt zich eens over het hoofd. Enigszins gelaten verwerkten hij en zijn teamgenoten de nipte neder laag. In de luxueuze bus van ONCE was de stemming een beetje bedrukt. Zij waren vooraf getipt als de voornaamste kanshebbers. Maar ze grepen in Avranches naast de twee begeerde prij zen: de overwinning in de ploe gentijdrit én de gele trui, die voorbestemd was voor Alex Zülle. De kleine winst van ruim één minuut op topfavoriet Miguel Indurain compenseerde veel, maar niet alles. Breukink en consorten reden tussen Dinard en Avranches geen vlekkeloze koers. Tijdens de tocht over 81 kilometer te gen de chrono's werden ze on derweg met een aantal tegen slagen geconfronteerd, foto anp I ZIE VERDER SPORT - B1 Van onze verslaggever Goes - Politieke partijen in Zeeland die al druk bezig zijn met het samenstellen van een verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar kunnen een adempauze nemen. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft een standaard na tuur- en milieuparagraaf ge schreven die partijen nagenoeg ongewijzigd over kunnen nemen. Maar ze kunnen het ook toespit sen op de lokale situatie. Directe aanleiding voor de ZMF om politieke partijen te souffle ren zijn de berekeningen van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM), waaruit blijkt dat veel doelstel lingen van het Nationaal Milieu beleidsplan niet zullen worden gehaald. .Het betekent dat de politiek, ook de gemeentepoli tiek, volgens de ZMF voor cru ciale keuzes komt te staan. De ZMF doet in een bijlage een aantal suggesties waar partijen bij het samenstellen van hun eigen milieu-paragraaf hun voordeel mee kunnen doen. Het gaat daarbij onder meer om de rol die een gemeente kan spelen bij het milieuvriendelijk bouwen van woningen en gebouwen en het inrichten van woonwijken. Zaken als optimale fietsverbin- dingen, een gevarieerd aanbod van winkels, goed openbaar ver voer, het beperken van de maxi mumsnelheid tot 30 kilometer per uur zijn dan van belang. De ZMF reikt ook ideetjes aan om de groei van het aantal ver reden autokilometers terug te dringen. Gemeenten kunnen ook ecologi sche landbouw stimuleren en de rem zetten op uitbreidingsplan nen voor recreatie en toerisme. Daarnaast vindt de ZMF dat elke politieke partij er een punt van moet maken om het ont staan van natuur- en milieu- educatieve centra te stimuleren. Het zwaarste accent legt de ZMF op het voorkomen van afval. „De gemeente kan op dit terrein veel initiatieven nemen met behulp van voorlichting, wetgeving en financiële prikkels." Voorbeelden zijn de hoogte van het afvaltarief bepalen op basis van gewicht, het gebruik van compostbakken stimuleren door ze voor een klein bedrag ter beschikking te stellen en afspra ken maken met de winkeliers over het verminderen van de hoeveelheid verpakkingen. Vorige week probeerde acupuncturist Henk van der Have (rechts) nog om de verlamde spieren van het olifantje weer op gang te krijgen. Dat kwam hem op scherpe kritiek te staan. Links verzorger Pieter van der Valk. foto vnu/ bert wieringa Van onze verslaggeefster Emmen - Doodstil stond de kudde olifanten van het Noorder Dierenpark bij de kleine Bo Gyi, zojuist overle den. Om half zeven gisteren ochtend kwam er een einde aan de lijdensweg van het half verlamde olifantje. Het zou nauwelijks ooit nog heb ben kunnen staan, laat staan lopen. „Het was voor de verzorgers een emotioneel moment," vertelt Henk Hiddingh, als bioloog ver bonden aan het Noorder Dieren park. „Al wisten we absoluut zeker dat we de juiste beslissing op het juiste moment hebben genomen. Niemand zal ons kun nen verwijten dat we er niet alles aan hebben gedaan om Bo Gyi te genezen." Bo Gyi's stiefmoeder Htoo Yin Aye, die geen moment van zijn ziekbed wilde wijken, werd uit voorzorg uit de buurt gehouden toen men het olifantje liet insla pen. Hiddingh: „Wie weet was ze agressief geworden. Met een in fuus vol gif in de buurt was dat een te groot risico." De volwassen olifanten waren, boven verwachting, uiterst rus tig. Toen de apparatuur geen hartslag meer toonde, werd de kudde bij Bo Gyi gelaten om afscheid te nemen. „Het was alsof ze het wisten", vertelt Hid dingh. „Olifanten zijn uiterst ge voelig voor stemmingen. Zijn stiefmoeder snuffelde nog een losse nummers: t/m vrijdag: 1,60 DONDERDAG 8 JULI 1993 I I I II De Italiaan Mario Cipollini veroverde gisteren in de Ronde van Frankrijk de gele leiderstrui. De sprinter dankte dit succes aan de zege van zijn formatie in de ploegentijdrit over 81 km. van Dinard naar Avranches. Wr Brussel (rtr/dpa) - Ko mend weekend zal de Na- vo starten met haar actie om beveiligde moslimge bieden in Bosnië met bom menwerpers en jachtvlieg tuigen te beschermen. De voorbereidingen voor de mis sie beginnen al vandaag. De Navo denkt zeventig tot tachtig vliegtuigen nodig te heb ben, waaronder ook straaljagers van de Nederlandse luchtmacht. Die F16's zijn al in Italië in verband met de operatie Deny Flight, die het VN-vliegverbod boven Bosnië controleert. Daar kwam gisteren een 27-jarige Nederlandse sergeant uit Albergen om het leven bij een verkeersongeluk nabij de vlieg basis Villafranca. De vliegtuigmonteur veronge lukte met zijn motorfiets. Grondtroepen Volgens diplomaten stellen de Verenigde Staten meer dan twintig vliegtuigen beschikbaar voor de actie. Het gaat daarbij onder meer om AIO Warthogs, die in 1991 zijn ingezet tegen Irak tijdens de Golfoorlog. Ook Frankrijk en Groot-Brittan- nië leveren gevechtsvliegtuigen die moeten optreden tegen mo gelijke aanvallen op de moslim gebieden. Actie De Britse, Franse en Nederland se jagers zullen de actie begin nen, later mogelijk gevolgd door de Amerikanen, wisten Navo- bronnen. Tegelijk met de bescherming in de lucht, is het de bedoeling dat in de zes veiligheidszones 7500 blauwhelmen de boel in de gaten gaan houden. Nederland heeft vierhonderd mensen beschikbaar gesteld. Draskovic In Servië wil vrijwel de gehele parlementaire oppositie voortaan de zittingen boycotten van zowel het Servische als het Kleinjoegoslavische parlement, zolang de leider van de opposi tie, Vuk Draskovic, niet vrij komt. De grootste groep tegenstanders van de regering, de Servische Vernieuwingsbeweging SPO, kondigde woensdag verder mas sademonstraties aan tegen de Servische president Slobodan Milosevic. De protesten komen na de mis lukte poging van de echtgenote van de Franse president, de acti viste voor mensenrechten Da nielle Mitterrand, om Draskovic en zijn eveneens gearresteerde vrouw vrij te krijgen. VERVOLG BUITENLAND - A4 Het zou vandaag weieens de mooiste dag van de week kunnen worden. De zon is van de partij, het blijft droog, bij een matige wind. Van onze verslaggever Hoogstraten - Met een omvangrijke actie heeft Justitie een grote clenbuterol-bende opgerold. De handel in het verboden groeimiddel, dat wordt gebruikt in de veehouderij, zou zich uitstrekken over Brabant, Limburg, België en Duitsland. Hoofdverdachte is een 61-jarige man uit Bladel, spil in het han delsnetwerk. Verder zijn nog een man uit Reusel en een 56-jarige man uit het Belgische Balen in hechtenis genomen. Justitie heeft bij de actie samen gewerkt met de Algemene In spectie Dienst (AID), de Fiscale Opsporingsdienst (FIOD), ge meentelijke politiekorpsen en de politie in België en Duitsland. In Brabant werden dinsdag vier mensen aangehouden, twee van hen zijn in hechtenis genomen. De 61-jarige hoofdverdachte trok volgens Justitie 'heel het land door en verspreidde de clenbuterol'. Clenbuterol is een anti-hoestmiddel dat bij vee te vens de spiergroei bevordert. Hondersten milligrammen clen buterol per koe zijn al voldoende om de beesten onnatuurlijk snel te laten groeien. Bij de actie in België zijn in totaal tientallen liters verdacht produkt, vermoedelijk clenbu terol, en zo'n dertig kilo andere groeibevorderaars in beslag ge nomen. Over wat voor hoeveel heden het in Nederland gaat kon persofficier Bender gisteren geen mededeling doen. Dinsdag en woensdag heeft de AID bij twintig mestveebedrij- ven in Brabant en Limburg ge zocht naar clenbuterol. In de meeste gevallen zijn monsters genomen om te onderzoeken of het vee is behandeld met de verboden groeibevorderaar. In België zijn bij elf veehouders, waaronder Hoogstraten en Turn hout, huiszoekingen verricht, in Duitsland is één afnemer be zocht. Volgens de AID houdt deze zaak geen enkel verband met de Dop- harma-zaak die op dit moment loopt bij de Bredase rechtbank. Den Haag - De verzekeraars noemen de ophef die gisteren is ontstaan over de hoge wao-premie voor chronisch zieken 'volstrekte onzin'. Het zal zeker nog een maand duren voordat de onderlinge waarborgmaatschappij voor de chronisch zieke werknemers is opge richt. Daarna moet nog worden vastgesteld wie zich bij dat fonds melden en hoe hoog de premie uitvalt. De FNV heeft becijferd dat voor chronisch zieken met een hoog inkomen de premie voor de wao-reparatie kan oplopen tot ruim negenduizend gulden per jaar. Daar komt dan nog de gewone wao-premie van tien tot elf procent, ongeveer vijfduizend gulden, bij. In totaal kost de wao-verzekering dan ruim dertig cent van elke gulden die wordt verdiend tussen 28.000 en 75.000 gulden. De verzekeraars bestempelen deze en andere voorbeelden als onzin. (ADVERTENTIE) paar keer aan hem, en liep toen achter de kudde aan, naar bui ten." Op 22 maart ving Bo Gyi's lij densweg aan, toen hij door zijn vader in de gracht om het olifan- tenverblijf werd gezwiept. Zijn gebroken linkervoorpoot werd in de diergeneeskundige kliniek van de Utrechtse Universiteit in het gips gezet. Een maand lang leek alles goed te gaan. Bo Gyi (Birmaans voor 'Grote Man') keerde naar de kudde terug. Eind april begon de 'dreumes' (van bijna 500 kilo) zich echter behoorlijk ongemak kelijk te voelen. In allerijl werd het gips verwijderd, maar het olifantje bleek de macht over zijn achterpoten verloren te zijn. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 iV OLIFANT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. :>liilMiiWiy>M: Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: i Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT Dif T WA»

de Stem | 1993 | | pagina 1