Einde Koude Oorlog vergroot atoomgevaar chipp Recessies zijn geen natuurverschijnselen Zeep Poete van 27 r Overleg met minisl trmoede in de EG BINNEN- BUITENLAND Pracht'van een acht van Alexander -DE STEM- VD schrapt ostwinners De""s eistó Lubbers!,ri' Agenda DE STEM DINSDAG 6 JULI 1993 |E STEM In café Barrera in Leiden hebben twee heren een hoektafeltje in beslag ge nomen. Uitgebluste ballonne tjes en de droeve geur van verspild bier herinneren aan wilde studentennachten. „Je voelt waarschijnlijk wel waarom ik je in deze ambian ce heb uitgenodigd?", zegt de ene heer, enthousiast schui vend met zijn stoel. „Nou, ik heb een vaag idee. Je denkt aan een boek over populaire kroegen?", zegt de ander voorzichtig. „Bijna, bijna. Ik heb inder daad een idee voor een boek. Het is al geschreven. Door prins Willem Alexander. Dit is zijn stamcafé, snap je. Hier is hij op koninklijke wijze dronken geworden." „Bedoel je die scriptie van 60 kantjes over De Gaulle? Denk je dat daar belangstel ling voor is? Hij heeft er een acht voor gekregen. Maar ik vind persoonlijk dat een beet je kroonprins toch minstens een negen plus moet scoren. Ik hoop dat dit geen majes teitsschennis is." „Het gaat om de auteur. De inhoud, daar til ik niet zo zwaar aan. Dat kleuren we wel op. 'De Acht van Alexan der', de titel is er al. Gewoon een lesje in moderne geschie denis door een Oranje-docto randus." „Maar ik heb begrepen dat hij niet zo'n bolleboos is. Ik be twijfel bijvoorbeeld of hij uit z'n blote hoofdje weet dat zijn stamvader Willem van Oranje in 1584 is vermoord door Balthasar Gerards." „Wat maakt dat nou uit? Jaartallen zijn er om snel te vergeten. Scholieren denken bij 1600 niet aan de Slag bij Nieuwpoort, maar aan de prijs van een stereotoren." „Even serieus. Willem Alexander is vooral een ge zellige jongen. Wat kan hij nou voor indrukwekkends te beweren hebben over de Ne derlandse reactie op de Fran se terugtreding uit de NA VO? Die scriptie is niet open baar en dat zal wel z'n reden hebben, denk ik dan." „We maken een leuk, dun boekje voor het voortgezet onderwijs. Foto van de prins voorop. Stoere,blonde kop, brede schouders, altijd lachen. De meisjes zullen plotseling gek zijn op geschiedenis. En we kunnen uiteraard rekenen op een massieve subsidie van Onderwijs. Er is al een briefje onderweg naar die aardige staatssecretaris, die Wallen- ga-" „Ojee. Wallaazje, bedoel je. Nou, die is daar weg. We hebben nu Cohen, maar of die lang genoeg blijft om jouw brief op zijn bureau te vinden, dat betwijfel ik. En wat ge beurt er als blijkt dat onze prins heeft geschreven dat Nederland ook uit de NAVO had moeten stappen? Kijk, in dat geval zou ik het werkje met de ogen dicht uitgeven." „Nou, Alex beweert niks. Hij is een jongen van deze tijd. Gaat hij zich serieus voorbe reiden op de hoogste baan van Nederland? Nee, hij wil eerst flink vakantie vieren op Curasao. Terwijl hij eind vo rig jaar nog op de Antillen is geweest! Ik zie 'm nog in een grote jeep rondscheuren op Sint Maarten. Met die kolos sale banden dwars door de kwetsbare koloniale heuve len. Alsof ie op de kermis zat." „Hij is ook die jongen die onder de naam Van Buren de Elfstedentocht uitreed zonder dat iemand wist waar hij pre cies begonnen was." „Dat bedoel ik. Hij geniet van de dag, zeurt niet. Dat is een beeld dat deze generatie aan spreekt. Een jongen met een eigen kroeg en een paar leuke vriendinnen, gek op sport. Een jongen die van zijn moe der moet studeren, maar er eigenlijk helemaal geen zin in heeft. Ideaal. Wacht, vergeet dat boek. We maken er frisdrank van, of alcoholvrij bier. Een glaasje Acht van Alex. Stoer, blond, ijskoud en zo helder dat je er doorheen kunt kij ken." ilüvj- Seringezeep staat op de verpakking. Erin zitten drie stukjes. Op het cellofaan allerlei formules. Welke stof er ook maar in verwerkt is, lijkt vermeld. Alleen de hoeveelheid sering is niet aangegeven. Of zit dat verstopt in de spelling? Seringe staat er, niet seringen. De taalkundige herkent de regel. De tussenklank -en- moet alleen als het eerste lid noodzakelijkerwijze de gedachte aan een meervoud oproept. Dus bessenjenever, omdat er meer bessen nodig zijn voor bessenjenever, maar bessesap omdat het pletten van een bes al sap oplevert. Dus één sering voor een stukje zeep? Of misschien zelfs één sering voor het totale drietal? De sering als een soort homeopathische stof, die tot tienden van procenten verdund nog werkzaam is? De geur moet uitkomst brengen. Die suggereert dat het woord sering al voldoende was om de zeep aan haar naam te helpen. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Breda, Spinveld SS, 076-236911 Telefax 076-236405. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nieuwe Ginnekenstraat 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: S 076-236888. Postadres.' Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32, ®r01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076- 236442, en zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. In de voormalige Sovjetunie liggen nog veel kernwapens die moeten worden opgeruimd. Het GOS wil dat het Westen de kosterv daarvan (mede) draagt. Doet het dat niet dan is de kans groot dat het in de ex-Sovjetunie aanwezige uranium en plutonium snel naar elders verdwijnt. Afnemers genoeg want veel arme landen willen een atoomwapen maken om het Westen onder druk te zetten. FOTO'S AP Door Aad Jongbloed Hitier gaf aan het einde van de Tweede Wereldoor log de opdracht de gehei men van de atoombom te stelen. Israël liet vanuit de hele wereld de onderdelen halen die tot een atoom wapen moesten leiden. Saddam Husayn droomt waarschijnlijk nog elke dag van de atoombom, die hij bijna in handen had. De 'grote leider' Kim II Sung van Noord-Korea is vast van plan een groot arsenaal A-wapens aan te leggen. Met het einde van de Koude 'Oorlog is er aan het atoomge vaar geen einde gekomen. Inte gendeel, de wereld is een stuk onveiliger geworden. Het non- proliferatieverdrag waarmee 150 landen zich verbinden kennis en onderdelen van nucleaire wa pens niet te verspreiden lijkt sinds de ineenstorting van de Sovjetunie een wassen neus. Nu cleair materiaal is weer big business. Het verhaal van Gerard W. is illustratief. Hij is transporteur en voor geen kleintje vervaard. Hij runt, zoals hij zegt, vanuit een aantal Europese landen zijn eigen vrachtvliegtuigen, een paar Herculessen, een Belfast, een Boeing 747 en een Ilyus- hin-76. De vracht die hij aangeboden krijgt, varieert van voedselpak ketten tot legale wapens. Fiets onderdelen, die in China worden gemaakt, naar Tsjechië worden vervoerd, daar tot fiets worden gemaakt en hun weg verder vin den als Tsjechische fietsen. Voor zulke zaken is een soort beurs, zoals ook binnenschippers die kennen. „Slechts één keer heb ik me bezondigd aan illegale vracht", zegt hij, „maar ik heb er een excuus voor. Het had te maken met de contractuele levering van wapenlopen aan Argentinië ten tijde van de Falklandoorlog. Het contract was al getekend, de wapens waren bij wijze van spreken al ingeladen en toen werd een wapenembargo op Ar gentinië van kracht. Ik zou voor tonnen het schip zijn ingegaan en besloot toch te transporteren. Om een uitvoervergunning te krijgen liet ik de wapenlopen doorgaan voor onderdelen van een machine om afvalplastic te verwerken. Ze trapten erin." Omkoping „Ik hoef geen illegale vracht en ik hoef geen drugs. Als er inge vroren kabeljauw wordt aange leverd vanuit een land dat niet aan zee ligt dan weet ik dat het om verpakte drugs gaat, dus trap ik daar niet in. Ik heb genoeg te doen met wettige han del." Niettemin worden hem buiten welke beurs om regelma tig lucratieve transacties aange boden, drugs maar ook illegale wapens. Eind februari kreeg luchttrans- porteur Gerard W. een telefoon tje vanuit Londen. Of hij iemand wist die uranium door de Euro pese douane kon loodsen. De man die belde, bedoelde natuur lijk: Wil jij, Gerard W. uranium door de douane sluizen? Gerard W. deed alsof hij boven matig geïnteresseerd was en kreeg het volgende verhaal: „In april landen op een van de vlieg velden van West-Europa vier vracht-Boeings 747. Ze zijn af komstig uit de Verenigde Staten. De vliegtuigen komen niet tege lijk. Ze landen een uur na elkaar tijdens de nacht. De landings plaats is afhankelijk van de mo gelijkheid de lading ongehinderd door de douane te sluizen. Elk vliegtuig heeft 4,5 ton niet ver rijkt uranium aan boord. Wat wij zoeken is iemand, die de lading overneemt in vrachtwa gens. Daarna moeten die vracht wagens door de douane." Gerard W.: „Ik zou om te begin nen vrachtwagens moeten kopen en daar de naam van een niet bestaande firma op moeten laten schilderen. Daarna zou ik dou aniers moeten omkopen. Als de lading eenmaal buiten het vlieg veld was, zou ik de vrachtwa gens naar een van tevoren afge sproken parkeerplaats moeten rijden en ze daar onbemand ach ter moeten laten. Twee uur later zou ik de lege vrachtwagens weer op kunnen halen. Het be drag dat ik daar voor kon op strijken was 800.000 gulden per lading, in totaal dus 3,2 miljoen gulden. Om het spel mee te spe len - ik was razend nieuwsgierig en ik wilde meer weten - maak te ik een kostenberekening." Het kopen van tweedehands vrachtwagens en voorzien van een naam raamde W. op 2 ton. Het omkopen van een complete nacht- of dagdienst douaniers, wist W. omdat hij dat wel eens van collega's had gehoord, zou op 6 ton komen. Al met al zou de winst aanzienlijk zijn. Bestemming Doordat W. het spel dus mee speelde kwam hij te weten dat de eindbestemming van de 18 ton uranium 'ergens in het Verre Oosten' was, maar voor het daar zou arriveren moest het nog ver rijkt worden. „Waar dat zou ge beuren kwam ik niet te weten", aldus W., „maar ik vermoedde dat het in Frankrijk zou zijn. Ik concludeer dat omdat, zoals bleek, de landingsplaats het vliegveld van Luxemburg zou zijn en de parkeerplaats ergens in zuid-België." „Zoals je begrijpt heb ik afge haakt. Ik weet dat collega's ook benaderd zijn voor die vracht. Bonafide transporteurs wagen zich daar natuurlijk niet aan, maar je hebt van die eenmansbe drijfjes, een piloot met een kist, die wel te koop zijn." De landen waarvan zeker is dat ze over nucleaire wapens be schikken zijn Groot-Brittannië, China, Frankrijk, Israël, Rus land, de Verenigde Staten, en Belarus, Kazakhstan, Oekraïne zogenaamd onder Russische con trole. Zuid-Afrika zou ook 6 A- wapens gehad hebben, maar heeft ze volgens president De Klerk in 1989 vernietigd. Landen die waarschijnlijk nu of heel spoedig nucleaire wapens hebben zijn India en Pakistan. Een groot aantal landen is bezig ze te verwerven, Algerije, Iran, Irak, Libië, Noord-Korea, Syrië, Argentinië, Brazilië, Zuid-Korea en Taiwan. Daarnaast is er een groot aantal arme landen dat graag de moge lijkheid wil hebben een atoom bom te maken als onderhande lingswapen met het rijke Wes ten, als chantagemiddel dus. En dan is er nog altijd de angst dat een groep terroristen zich mees ter maakt van een atoomwapen om hun daden kracht bij te zet ten. Het maken van een atoombom lijkt niet moeilijk. Nog niet zo lang geleden verbaasde een Amerikaanse student zijn rege ring door te bewijzen binnen een week een atoombom te maken mits hij alle ingrediënten had. Het enige wat van echt belang is, is 5 kilo bom-klaar plutonium (een produkt dat ontstaat na verwerking van uranium in een reactor, dus duur) of 15 kilo bom-klaar uranium (een delf stof) per wapen. Dat is erg weinig, gezien de bekende voorraad in de wereld, die 250 ton plutonium en 1500 ton uranium omvat. Hoeveel daarvan op mysterieuze wijze zijn weg in de wereld vindt, is niet bekend, wel ongeveer het aantal vermissingen dat gemeld is. Vorig jaar was dat meer dan 100 wereldwijd tegen 35 in het jaar daarvoor. De grootste diefstal aller tijden was aan het eind van de jaren zestig, toen 100 kilo hoog ver rijkt uranium vermist werd in in onze verslaggever [eda - Officier van justitie J. Bijvoet heeft gisteren ,r de rechtbank in Breda etes geëist van in totaal .000 gulden tegen de Hal- jrse dierenarts C. van L. [k eiste Bijvoet een gevange- sstraf van 120 dagen. Daarvan ^rden afgetrokken de 21 dagen Van L. in het najaar van J 1 in voorarrest heeft doorge- cht. De resterende 99 dagen t het wat Bijvoet betreft om morwaardelijke gevangenisstraf jnet een proeftijd van 2 jaar. ivoet acht bewezen dat Van L. zich heeft het inkopt van het ille, de middel ontkende niet, maar het feit dat den met de en omdat goedje blijil Oók terecb de 48-jarig L.. Haar in de admij tijk van verkoop vi een anderq men. Op veehouder Haag (anp) - Overleg met ministej .terstaat) en staatssecretaris Van ndel) heeft de actievoerende binnenl niet toe kunnen brengen hun acties een fabriek in Pennsylvania. Hoeveel er inmiddels verdwenen is in de voormalige staten van de Sovjetunie kan niet bij benade ring geschat worden en daar bevindt zich bijna de helft van de hele wereldvoorraad. Ontwapening Daar komt bij dat de ontwape ningsverdragen tussen de (voor malige) Sovjetunie en de Vere nigde Staten grote hoeveelheden uranium en plutonium vrijma ken. Alleen al in de (voormalige) Sovjetunie zal de ontmanteling van kernkoppen van ongeveer 33.000 wapens 6 ton plutonium en 30 ton uranium opleveren. Het vernietigen daarvan zou kunnen gebeuren door het kern materiaal met ander afval te vermalen en in glas in te pakken of het te verbranden in speciale reactoren. Alleen al voor de lan den van de ex-Sovjetunie wor den de kosten daarvan geraamd op meer dan 5 miljard gulden. Als het Westen die kosten niet wil dragen - met uitzondering van een bedrag van 800 miljoen dollar van de Amerikanen voelt het Westen daar niets voor - dan ontstaan wegens geldgebrek in de ex-Sovjetunie extra bergen uranium en plutonium. De angst is dat de corrupte bureaucratie daar ervoor zorgt dat die extra voorraad snel naar elders ver dwijnt. De controle op nucleair materi aal is in handen gegeven van het Internationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen, maar dat toezicht stelt in feite weinig voor aangezien het zich uitstrekt over niet meer dan 1 procent van de wereldvoorraad. Het gaat alleen om landen met kerncentrales, maar die geen kernmacht zijn. Pakistan bij voorbeeld bezit 0,01 procent van de wereldvoorraad. Van de rest van de totale voor raad uranium en plutonium be zitten de VS en de staten van de een vergadering in Rotter- besloten de schippers gis- [avond door .te gaan nadat ac- 'eider G. Veuger verslag had laan van het overleg in Den ag- Igens de EVO, de ondernemer- ;anisatie die de opdrachtge in de binnenscheepvaart egenwoordigt, leidt dat al maar tot een patstelling. De O ziet een oplossing in com- rciële samenwerking van ippers. bij eenkomst met de minister Het heeft al de beschikte ft volgens actieleider Veuger Scud-raketten, maar h« ;er Weinig opgeleverd voor de de in Noord-Korea^ontt nenschippers. „De minister ft niets toe, alleen dat zij Niet minder geldt dat Midden-Oosten voor Iran laatste jaren bezig is een wapenpotentieel op te Nodong 1 besteld. Met het daarvan kan het niet all# iting Brussel haar uiterste treffen, maar ook vijant Israël, Egypte en Saudi-Ai redaagd om daar nu eens De dreiging wordt nog ge kernladingen, die het prol kopen en waarschijnlijk ontwikkeling heeft. Volgens Gerard W. is er lopen jaren een wereldwi werk ontstaan van mum. „Afgezien van de norma! ten worden de voorraden duurder omdat de handi geheel in het illegale circ speelt. Er moet eerst gepleegd worden of gel maakt worden van coi daarna moet er een lange portweg afgelegd word bezaaid is met omkoping extra geld om de risico'<| kopen. „Ik weet van transports ze regelmatig benaderd maar de meesten trappen in. Er zijn echter in de heel wat kamikaze-piloli we ze noemen - bijvoort oorlogsvliegers die een '.j vliegtuig hebben - die intrappen. Het zijn avonl die de meest ingewikki gen kennen naar hun doel] Het maken van een al schijnt dus eenvoudig Maar niet voor iemand know how heeft. Maar nis is te koop. In de voor Sovjetunie bijvoorbeeld sinds de ontwapening! den veel kernfysici wl rond. Zij bieden graag hi sten aan. t zal doen. Wij hebben haar ter de belangen te staan van Iran de beschikking krij; grootste binnenvaartvloot in •opa. Tot nu toe verschuilt ij zich te veel." vipers van p1utoniimg)ordeel yjm Willem Alexander is dan uitein delijk toch doctorandus gewor den en Wim Kok geldt nog steeds als de leider van de Partij van de Arbeid. Als diens enige nog resterende 'kwaliteitsim puls' Jacques Wallage vandaag in de Eerste Kamer nou ook de wao nog even netjes regelt, kan Nederland met een gerust hart roet vakantie. Kamerleden, het is bekend, gaan overigens niet met vakan tie. Die zijn met zomerreces. Voor velen van hen zal dat voor de laatste keer zijn. Want na de verkiezingen zal de ledenlijst van de Tweede Kamer er vol gend jaar om deze tijd heel anders uitzien. Dan gaan ze weer gewoon op vakantie. In de dikke Van Dale volgt het woord recessie direct op reces. En in de zomer van 1993 zijn die twee begrippen ook nauw met elkaar verbonden. In de vakantieperiode moet het kabi net proberen een aanvaardbaar inkomensbeleid voor 1994 te ontwikkelen, ondanks een eco nomische recessie. Intussen vragen die sufverga- derde Kamerleden zich af of hun onzekere toekomstver wachtingen het gevolg zijn van eigen tekortkomingen of van de algemene politieke recessie. Recessies - politiek of econo misch - zijn geen natuurver schijnselen. Ze hebben vooral met vertrouwen te maken. Of Koffeman liever gezegd, met een gebrek aan vertrouwen. Als je mensen maar lang genoeg voorhoudt dat het slechter zal gaan, dan gaat het op den duur ook slech ter. Zo ook in de politiek. Als je daar maar lang genoeg praat en schrijft over de 'kloof' tussen politiek en burger, dan komt die kloof er vanzelf wel. Ook al was de burger zich die kloof abso luut niet bewust. Politici, politicologen en andere wetenschappers hebben blijk baar nog steeds niet door dat de ILLUSTRATIE MATKDINDSRB jaren zestig en zeventig wel de gelijk voor fundamentele veran deringen in de Nederlandse maatschappij hebben gezorgd. Mensen slikken niet alles meer voor zoete koek, hebben geen ombegrensd vertrouwen meer in politici en bestuurders. Mensen zijn gewend geraakt zelf dingen uit te zoeken, voor hun eigen belangen op te ko men. Maar daarmee keren ze zich nog niet af van de politiek. Ze beschouwen alleen de resul taten van beraad in parlemen ten en raadszalen niet meer als de enige en onfeilbare waar heid. Tegelijkertijd eisen ze duide lijkheid en helderheid van de politiek. Vertel maar waarmee je bezig bent, en dan hoor je wel wat we ervan vinden. En daar kunnen die politici maar niet aan wennen. Die spelen eigen lijk liever gewoon de baas. Maar gelukkig zijn er in het parlement ook brave borsten die een goed contact met de wereld buiten de politiek be langrijk vinden. Tijdens het zo merreces gaan ze daarom stage lopen bij bedrijven en organisa ties om te kijken wat er in de 'echte wereld' te koop is. Jammer genoeg zijn het niet altijd kamerleden, die echt wat in de melk hebben te brokkelen. Het is niet waarschijnlijk dat namen als Minouche Janmaat- Abee, Berry Esselink, Mechtild de Jong, Minke Van der Ploeg- Posthumus of Nel Mulder-an Dam veel harten sneller doen kloppen. Zo van: 'tjeetje, nou krijgen we toch een wel heel bekende politicus over de vloer'. Gert Koffeman is misschien wat bekender. Die leidde vroeger een politiebond en was ook nog een tijdje het lijdend voorwerp van een gerechtelijk onderzoek. Koffeman heeft al een stage achter de rug. Maar liefst vier dagen lang was hij te gast bij de marechaussee op Schiphol. Hij mocht zelfs meevliegen naar een Afrikaans land om daar een hier ongewenste vreemdeling terug te bezorgen. In die vier dagen zijn hem blijkbaar de schellen van de ogen gevallen want hij wist ineens hoe het allemaal moest. Tachtig marechaussees erbij en voortaan uitgewezen vreemde lingen in een apart charter vliegtuig afvoeren. En als ze moeilijk doen desnoods een flinke kalmerende spuit in het achterwerk. Dat allemaal in een flinke toon zetting alsof Gert Koffeman persoonlijk het grootste pro bleem van Nederland heeft ont dekt. Om over zijn oplossingen nog maar niet te praten. Gaat zo'n charter der ongewensten de hele wereld af of wachten we net zo lang totdat we voldoende onwelkome Ethiopiërs hebben opgespaard voor een vlucht naar Addis Abeba? Doen we 1 onze Haagse redactie Haag - De WD wil het kale kostwinnersvoordeel pr alleenverdieners schrap- br de generatie die is geboren RÏ december 1971 moet dat ifdëel vervallen en plaatsma- voor een hogere kinderaf- Dat levert op den duur pra banen op, tot plusminus P00 deeltijdbanen per jaar 1 de eeuwwisseling, t blijkt uit een initiatief-wets- jrstel van de WD-Kamerle- De Korte en Van Rey. Met vervallen van de kostwin- ^voordeel zullen ook de mini- n-uitkeringen met bijna tien fcent dalen. Maar volgens de P'ers is dat 'simpelweg' een ische consequentie van de zakelijke ingreep. „En het goed voor de werkgelegen- aldus het tweetal, voorstel van de WD sluit aan bij de wensen van D66 en Groen Links voor 'geïndividualiseerd' belas- jstelsel. Officiële reacties wa- [isteren niet beschikbaar. Na het ove wilde Mai; dat ze de voorstellen dat zijn, Zeker is dagen saml collega vol in de Euro worden b| maandag schermingl de binnen; kelijk zal gingen ovq ling van heeft ze nil Schippersi afloop vai Maij tijde voren hai maatschap gens haar veranderin vervoersbq schippers len steller] vergroten. Ongeveer derlandse anderhalvj bij wet teem voor| en Frankr Voor de vl is er al zo ge., vrach. vervoer o\ te is deeln: Bij een ev ling wordt van de ze aangebode voor een wil komerj aansluiten geval aan bonden. Inmiddels! Van Rooy geld voor rizontale binnenval Nederlanc voorlopig De EVO ciële weed nenschipp den. Dat stimuleren verbanden niet in coil gens de E binnenvaa groepsveri prijzen ei gen. ERDELING van de gelden uit de EG-str jr'anc' a'l'id een 'ver van m,in bedsho door Davia van Ba stPun v00r sommi9e gebieden gevrr der Houwen K zictl nooit echt hard op. Financié ■oeld voor de arme zuidelijk EG-lidstater I aar is Hot cnol onrlnm nnonaolrl I ■Jaar is het spel anders gespeeld, misschien ook nog trabes fcgatie bestaande uit minister van Buit. de raampjes. Bns en de staatssecretarissen Van Rooi Het is natuurlijk ontejssel met de vuist op tafel geslagen. Pre leuk en leerzaam, zon Biet voorwerk. In een persoonlijk onderl rugkeren aan het Bins «Nederlandse greep in de geldpotten komt dat de kwaliteit «bleken. De komende jaren ontvangt Ne- politieke besluitvorming Jim zes mi[jard gu,denJ( te besteden aan "BIOs- In die gebieden schijnt het inkori niet ten goede. Zo'n is ook eigenlijk niks. Jfc?lkir>9 minder te zijn dan het EG-gemi< Misschien zouden Kam «dient bijvoorbeeld slechts 62 procent eens een hele parlemento- j§-burger verdient riode van vier jaar bn«®neel zal het allemaal wel kloppen, politiek actief moeten Wenaardig dat een land waarvan de min dan weer moeten teru;#en tijdens een OESO-conferentie ro Dat zou de kwaliteit -pake is van recessie, plotsklaps tot de n daarmee hetWtopese Gemeenschap moet worden gen de politici -"■s er meer onbegrijpelijke dingen zijn B rio ^e..9riteria voor steunverlening. politiek - en daarmee trouwen in geen kwaad doen. van de wetsvoorstellen v» aanpassing van de wao. ■Ma OI.GUI IVCl IGI III iy. L ■iaw ♦0IJ welvarende provincie Hene Q te laten verklaren. De Fransen gave Pas,?P nadat de noordelijke Franse p viKKehngsland waren uitgroepen. oni« eert in .een dieP dal, de eenheii iae renntatie die overeind wordt Het spel van zoveel m 'aiepot van ruim 315 miljard guide Poroordelen6^' 'S V°°r ve'en een bevest De Tweede Kamer komt ps dinsdag 31 augustus een. De Eerste Kamer ffl",Meniqp renutatië daag verder met de beharf|dverslinder ^l,0V.!r_e,n.d. .w°rdt

de Stem | 1993 | | pagina 2