Cortingen komen hard aan ijkswacht ontkent Nederlanders eerder te beboeten dan Belgen ilieu, toerisme en jeugdhulp jongste slachtoffers bezuinigingen provincie (hen Jazz, soul en blues in Cadzands Muziekafe Gewonden bij ongeval Breed draagvlak fusie Aardenburg en Sluis >t Carpentie nooi Goes Hoge Raad stelt bedrijf De Schelde aansprakelijk voor kanker werknemer Bestuur Omroep Zeeland zwijgt voorlopig over slepend intern conflict IS KORT Twee gewonden bij steekpartij in Axel Waterwinbedrijf wil weer water innemen Noord-Holland onderzoekt wachtgeld van Zeeuwse ouderenadviseur Korver dag 6 juli de Singelloop j, kilometer, die door 4 120.00 uur. De wedstrijd A junioren. iwse Honk luwse Honk uit Terneu» 1 nederlaag geleden in 4 oest Het Zeeuwse Honk 4 door is de kans groot ds> n concurrent Zonhoven, |en moet geven. Ipannende wedstrijd. Medt lm van Walraven, die twee Honk de laatste slagbeun I Gent. Juist in die laatste ('erpende Björn Groen dr» len daarmee passeerde dat Ise Honk. [lussersloop duidelijke de sterkste in 4 Irsloop in Schoondijke, Dj lenstand, want op de ai Loos had hij bijna vie Leeuwe beslag op de winst Bij de jeugd ging de wins laul van de Veire (jongens) nog maar eens het bewij ervol zit. I, 2. Martijn Baecke (Schoondijke) 2 Steven van de Veire 22.07,3 12.10, 4. Sjaak de Reu (aafvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde 0tent»0 voor geplaatst moet worden? Plaats dat dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw 1/ertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 -lezers en lezeressen pluizen week in week uit Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM DINSDAG 6 JULI 1993 DEEL 1.49, 2. Rafke Risseeuw 14.45, fe). 1 27.38. >ve en De Boevere pve en Patrick de pgte als eersten over de mee leuzense Havenloop. Het duo onze verslaggever - De Belgische rijkswacht ontkent dat i'mobilisten met een Nederlandse kente- iplaat eerder beboet worden dan bestuur- in een auto met een wit-rode-nummer- at. maand beschuldigde de Ierse, in Sluiskil nachtige golfleraar S. Winders, de rijkswacht discriminatie. Winders werd in 14 mei op de geslingerd omdat hij in Zelzate te hard reed. koos ervoor een schikking te treffen door direct I frank (220 gulden) te betalen, hij langs de kant van de weg stond viel het Winders op dat regelmatig Nederlandse wagen naar de kant werden gehaald terwijl Belgen, die net zo hard reden, niet tot stoppen werden ge dwongen. Eenmaal thuisgekomen verzocht hij de procureur des konings in Gent om een foto van zijn snel heidsovertreding. Toen kreeg hij te horen dat er 'geen foto werd gemaakt en dat de strafvordering vervalt door betaling van een geldsom'. Met andere woorden: hoger beroep was niet mogelijk. Luitenant-kolonel De Sompel, commandant van de rijkswacht in het district Gent, begrijpt de verontwaardiging van Winders niet. Als iemand immers akkoord gaat met het betalen van een hikking, dan vervalt verdere strafvervolging, .ls de overtreder geen schikking wil treffen en de zaak wil laten voorkomen, eist de rijkswacht een 'consignatie', een soort borgsom, van zesduizend frank. Heeft iemand niet genoeg geld bij zich, dan neemt de rijkswacht de auto 'in bewaring' en heeft de eigenaar 96 uur de tijd om met geld over de brug te komen. De Sompel erkent dat alle hardrijders met een buitenlandse kentekenplaat uit het verkeer worden gehaald. „Deze procedure, die ook door de Neder landse gerechtelijke diensten gebruikt wordt, be oogt enkel een doeltreffende beteugeling van ver keersovertredingen gepleegd door buitenlanders, die anders gemakkelijk aan vervolging ontsnap pen. Belgen krijgen hun bekeuring thuis afgele verd. De Belgische gerechtelijke diensten beschik ken immers over middelen om betaling van de boete af te dwingen", aldus De Sompel in reactie op Winders klachten. De Ier noemde de manier van handelen van de rijkswacht een .manier om Nederlanders 'geld uit de zak te kloppen'. Volgens de rijkswachtcomman dant is dit een 'omgekeerde voorstelling van za ken': „Is de chauffeur die de snelheidslimieten niet respecteert niet de eerste en enige verantwoordelij ke voor de overtreding en de eruit volgende geldboete?" onze verslaggever (.26,2 Huub de Loos (oostbmBldelburg - Milieu, toe- >te) 35 47, 4 Herman Verschat» ne en jeUgdhulp in Zee- hoondijke) 48.03. „1 j Dat zijn de jongste itoffers van de bezui- igsdrift van het pro- jaal bestuur. Gisteren ikten Gedeputeerde ;en bekend welke orga- ities moeten inleveren je operatie die de ko- over de concurrentie, wast ,je drie jaar meer dan |wam melden, lag anderhalf t gyjden moet naar Edwin de Jaeger de zeg; :"eren- or AV Scheldesport georgaru lts een veertigtal deelnemer 2. Michel Dieleman 14.09 (beiden 1.03, 2. Raymond Elisabeth 18.47, 5. Angelo van Goethem 19.50 (allei Patrick de Boevere 37.00, 3. Wil 5 Andre Morcus 39.45, 6. Rinu 18. Chris den Exter 40.46, 9. GeorgA,0:j. Illen Terneuzen) 42.14. organisaties vallen on- de zogeheten vier-procents- kelissa den Ouden 13.35, 3. Anniel jj« die Qg willen doorvoe len Terneuzen). rHet betekent dat de ZMF en IL 4 procent van hun budget ten inleveren. Voor het ZL is mg uitstel van de pijn met jaar, omdat de huidige bud- i komt hard aan. „We en hopeloos in de knoei," woordvoerder Van Mierlo de Zeeuwse Milieufederatie F). „Dit kost ons bijna een idsplaats,verzucht diree- Willems van de Stichting ros Landschap (ZL). felburg is als tweede geëindig vedstrijd in het Zuidholland» km zwemmen, 40 km fietser vereenkomst met de provin- pas eind '94 afloopt. Maar lan 2.00.05. De winst was m |in Uzendijke won, in 1.54.17. ote problemen lems ndigdi »UU1 riijkfr JWS-VLAANDEREN ei» (an Brabant' als tweede in hel eker in de promotiecompetitii bor heel wat punten zorgden d( In van Zeeuws-Vlaanderen ver ■als vierde, Andrew Barnett fee, Fonny Kint als 40e en Jack) iltaten van Erik Vereecken dl Br reed in Dikkebus naar [terbeek en tweede in het Wa [oers won hij tevens de bergprijs werd zeventiende in Ellezelles kgde in Dikkebus als zestiende. 1 st« nei® Manatje uit Goes staan om de hegemonie van Sei vedstrijdtennis over te neuzen al onttroond als Zeel i, ook in het Baarendstoer® r van 't Halve Maantje hem ïarold Schipper in drie sets (lissingen: 1-6, 6-4, 6-4 TV Kapelle bij de vrouwen, bedwong in de finale Afke tog in drie sets. UITSLAGEN MANNEN ENKEL B, halve finales: Serge Carpe^ Jurjen Mooibroek 6-4, 6-0, Schipper-Marcel Schouw 6-4, Finale: Schipper-Carpentier 6-4, 6-3. Cl, halve finales: Marlon Gerbrand Vroegop 6-1, 6-1, W van de Hemel-Joost Grevink 6-3; Finale: Van de Hemel-" 4-6, 6-4,7-5. C2, halve finales: Jacky Jeroen de Kam w.o., Patnc( Groot-Mare Roovers 1-6, 6-j Finale: Kayser-De Groot 6-4,1 DUBBEL B, finale: Schouw/Jongst' straeten/Carpentier 6-4, 6-1- J, nale: Severens/Schillemans- Proos 6-3, 4-6, 6-4. VROUWEN ENKEL B halve finales: Mariëls Verpj Marjolein Meulenberg 6-1, 4-« Afke Hartog-Marjet Groenig 7-5; Finale: Hartog-Verpaab* 3-6, 5-6 w.o. Cl, halve finales: Afke hie van Leeuwen 7-5, 6-2, M Ganseman-Elsa Grootenhuis 4-3, w.o.; Finale: Ganseman-" 6-2, 0-6, 6-1. C2, halve finales: Willeke Dug :Hartog;S jfc «de i vfc, llaivc IllIdlCS. VV Uiczvu rllyne Kats 3-6, 6-3, 7-5, -j Vroegop-Erica Smits 6-3, Ie: Duits-Vroegop 6-1, 6-4. DUBBEL B, finale: Walraven/Hartog-v se/Davidse 6-3, 7-6. C, finale: Van Raay/Van Kats/Duits 6-1, 2-6, 6-2. Mixed, C: I. Van Leeuwen/Cl*" over de gevolgen: „Dit grote problemen op. Wij een groeiende organisatie, krijgen steeds meer natuur- in ons beheer en de kos- voor beheer en zo, zijn na- ijk fors gestegen. Wij wach- met spanning tot GS klaar met een evaluatie van onze want wij vinden juist dat den de groei een ruimer moeten.krijgen. In plaats ran moeten we bezuinigen. 35 mille per jaar, dat kost ons a een arbeidsplaats. rtgelijke zorgen leven bij de van de ZMF. Woorvoerder Mierlo: „Wij komen hier- i" de knoei met onze ar- tontracten. Op termijn zul- enkele arbeidskrachten in 1 terugmoeten en dat is bui- twoon onwenselijk als je dat we steeds meer werk l> advieswerk voor de pro- ie bijvoorbeeld. 'Mierlo: hls en. .pro iaal< .Hf SaW* "inciaie De organisatoren van het Muziekafe zittend tussen de optredende musici: links Tom Timmermans en rechts Ronny Clyncke. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Cadzand Bad - Geen pop, geen rock, op dat gebied gebeurt al zoveel, maar: een gezellig sfeertje, een beetje cultu reel. Met dat uitgangspunt voor ogen ging afgelopen weekend een serie con certen van start, onder de noemer 'Muziekafe'. Een vierkoppig orkest, bestaande uit con servatoriumstudenten uit Tilburg, beet het spits af met jazzmuziek. Contrabas, trompet en akoestische gitaren weerklon ken in het Badhotel aan Boulevard de Wielingen en ondanks de bescheiden pu bliciteit die eraan voorafging was de zaal drie avonden achtereen al goed gevuld. Het idee voor de reeks Muziekafe-concer- ten ontstond in het vroege voorjaar. Tom Timmermans, die in het verleden soortge lijke concerten op touw zette in Berlicum, was op bezoek bij Ronny Clyncke van het Badhotel. „We kennen elkaar goed en kwamen in gesprek over het Badhotel. Doodzonde dat het leegstaat die twee maanden, vond ik. Ik heb zelf een café gerund, ken een heleboel muzikanten. Er moest iets van te maken zijn. Zo is het balletje aan het rollen gegaan", vertelt Timmermans. Zijn contacten met twee docenten van het Brabants Conservatorium in Tilburg ble ken heel nuttig. „Veel van de mensen die hier optreden zijn muziekstudenten of zelfs afgestudeerden. Ze komen voor het plezier, maar ook om ervaring op te doen. In Muziekafe zal vooral jazz, maar ook aanverwante genres als soul en blues te horen zijn." Morgen staat alweer de tweede groep klaar om dertig- en andere plussers te amuseren. Deze keer is het een bluesgroep, namelijk 'Blind Alex' uit Eindhoven. Ze spelen vijf avonden achter elkaar 'oude' blues met mondharmonica, zang en twee gitaren. De concerten zijn steeds van 20.00 tot 1.00 uur en de toegang is gratis. Aan de tafeltjes in het Muziekafe kunnen ongeveer honderd mensen plaatsnemen. Voor de komende maand staat meer blues (The Tunes, van 16 tot 19 juli), soul (Martha the Saladdressingdrups, van 25 juli tot 2 augustus) en jazz door het Kwartet Marijn Ran op het programma. De reeks Muziekafe-concerten loopt tot eind augustus. Van onze correspondent Axel- Zondagavond vielen er twee gewonden, respectievelijk 21 en 39 jaar, bij een steekpartij in Axel. Een van de gewonden was er gisteravond slecht aan toe. De politie kon gisteravond nog geen mededelingen doen over de toedracht van de steekpartij. Vast staat dat er drie mannen in een auto het café aan de Noord straat bezochten en ruzie kregen met een van de aanwezigen. Toen deze op de vuist gingen, wilde de uitbater de ruzie sus sen. Daarbij kreeg hij een mes steek. Ook een van de bezoekers werd gestoken. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De politie Zeeland, bureau Axel is momenteel druk bezig met een onderzoek. Drimmelen - Waarschijnlijk kan deze week weer begon nen worden met de inname van Maaswater ten behoeve van de consument. Dat denkt woordvoerder drs. J. Volz van Waterwinningbedrijf Bra bantse Biesbosch. De inname van water van de Maas is vijf weken geleden stop gezet vanwege een ernstige ver vuiling. In die tijd is de nood voorraad drinkwater in de spaarbekkens van het Waterwin ningbedrijf Brabantse Biesbosch voor de helft verbruikt. In de spaarbekkens ligt normaal gesproken een noodvoorraad van ruim 32 miljard liter drinkwater. De ongeveer 1,5 miljoen mensen in het gebied van het waterwin bedrijf hebben in vijf weken ruim 16 miljard liter water ge bruikt. Het bedrijf levert drink water aan mensen in de regio Rotterdam en een groot stuk van Zuidwest-Nederland. In het gunstigste geval duurt het zeker tien weken voordat de nood voorraad weer op het oude peil is. ®ilieufederatie is kwetsbaar tartingen op overheidssub- Ongeveer 80 procent van tamsten gaat op aan sala- 1 De in totaal 2,8 arbeids- "an de staf worden vol- tst overheidsgeld betaald. o: „Als je dan weet dat 'olledige arbeidsplaats door Ministerie van VROM wordt !Jta moet de provincie L8 arbeidsplaats finan- En dan nog korten..." •ëilijke tijden 9 ritten meer kortingen aan °P het budget van de TOOM subsidieert jaar- roet een ton het Zeeuwse uwerk, maar hevelt die taak naar de provincie. Daarbij s1 'evens een zogeheten 'effi- v-körting' van tien procent 'budget in de lucht. Finan- M de ZMF dus moeilijke t®1'egemoet. slachtoffers zijn de Pro- 'rie Vw (korting in 1996 39 len vooral het maatschap- opbouwwerk dat de ko er» iaar mille moet |3,Plus het jeugd- en jon- ^erk- waar 117 mille be- ®oet worden als het aan ^Uen, die deel uit ma- i Wn veel grotere bezuini- ^Perahe, gaan nu richting ik^a*en en worden - al besproken in de sta- "ttussie Algemeen Bestuur. Den Haag (anp) - Een werk gever is aansprakelijk voor kanker bij zijn werknemer, ook al is de ziekte waar schijnlijk veroorzaakt door asbest in een tijd dat nog niet bekend was dat een asbest- kristal longkanker kan ver oorzaken. Dat blijkt uit een uitspraak van de Hoge Raad in een zaak tussen het bedrijf De Schelde en de nabestaan den van een werknemer uit Vlissingen. De betrokken man werkte van 1949 tot 1976 bij De Schelde. In de periode tot 1961 vervulde hij verschillende functies waarbij hij regelmatig met asbest en aanverwante produkten in aan raking kwam. Na 1976 kwam de man te werken op een sociale werkplaats in Vlissingen. Juni 1988 kreeg hij longklachten. Een half jaar later overleed de werknemer aan kanker, die door het inademen van asbest kan zijn veroorzaakt. Langdurig ina demen is volgens deskundigen niet noodzakelijk voor het ont staan van de ziekte. De kanker kan door het inademen van één enkel asbestkristal ontstaan. De ziekte openbaart zich 20 tot 40 jaar later. De rechtbank in Middelburg wees de vordering van de werk nemer en later de nabestaanden op aansprakelijk van het bedrijf af. Volgens de rechtbank was tot 1960 nog niet bekend dat kanker door asbest kon worden veroor zaakt. De werkgever was tot die tijd niet verplicht daar veilig heidsmaatregelen tegen te tref fen. Na 1960 wel. De rechtbank stelde echter dat niet kan wor den bewezen dat de kanker in die bewuste periode is veroor zaakt. Maar de Hoge Raad heeft het vonnis van de rechtbank op 25 juni vernietigd. Volgens de Hoge Raad is het bedrijf tussen 1949 en 1961 tekort geschoten in het treffen van veiligheidsmaatrege len tegen de toen wél bekende gevaren van asbest. Daarom kan het bedrijf volgens de Hoge Raad ook aansprakelijk worden ge steld voor gevaren die toen nog niet bekend waren. Dat daarmee nog niet is aange toond dat de werknemer juist in de periode dat hij bij het bedrijf werkte de kanker heeft opgelo pen, acht de Hoge Raad niet relevant. Het wetsartikel dat be drijven verplicht hun werkne mers niet aan gevaren bloot te stellen, is er volgens de Hoge Baad om werknemers te be schermen. Dan mag het volgens de Hoge Raad niet zo zijn dat het risico, dat niet kan worden bewezen dat de ziekte in de bewuste periode is opgelopen, bij de werknemer komt te liggen. De Hoge Raad heeft de zaak terug verwezen naar het ge rechtshof in Den Haag. De zaak is in 1989 aangekaart door de rechtskundige dienst van de FNV. Het adjunct-hoofd van deze dienst, mr. E. van der Molen, noemt het opmerkelijk dat de Hoge Raad net als in 1990 bij een uitspraak over stoflongen (asbestose), de bewijstlast heeft omgedraaid. Die ligt namelijk bij beroepsziekten in principe bij de werknemer. Volgens de Hoge Raad is het niet zo interessant wanneer iemand de kwaal heeft opgelopen, als maar aannemelijk is gemaakt is dat hij heeft gewerkt in omstan digheden die de kans erop ver hogen. Dat gaat vrij ver, aldus Van der Molen. Hij verwacht dat nu meer slacht offers van door astbestkristallen veroorzaakte kanker zich zullen melden. Omdat tientallen jaren kunnen verstrijken voordat de ziekte zich openbaart, kan hij zich voorstellen dat veel mensen tot dusver hebben gedacht dat het te laat was voor het starten van een procedure tegen de werkgever. *Bij een ongeval op de rijksweg Aardenburg-Eede op de kruising met de Brieversweg vielen gistermiddag drie zwaar gewonden. Een van de gewonden moest door de brandweer worden bevrijd. Met twee ambulances werden de gewonden afgevoerd naar het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg. Bestuurder van een personenauto, D. de P. uit Eeklo (België), en zijn vrouw reden op de Brieversweg en wilden de rijksweg oversteken. Daarbij verleenden zij geen voor rang en kwamen zij in botsing met een personenauto, bestuurd door D.T. uit Tienen (België). Bij de klap die volgde werden de beide auto's twintig meter verder geslingerd. Daarbij raakte de inzittende van de auto van T., mevrouw Ai van A. bekneld. Zij liep een hoofdwond op. Mevrouw A.J. de P. liep een beenwond, zware verwon dingen aan de borstkas en een gebroken bekken op. Haar man had eveneens een gebroken bekken. De heer T. liep een wond aan zijn hand op. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciaal bestuur van Noord-Holland onderzoekt of de door Vrij Nederland in opspraak ge bracht ex-gedeputeerde Korver wegens te veel bijverdien sten een deel van zijn wachtgeld moet terugbetalen. Korver is door het Zeeuws provinciaal bestuur ingehuurd voor adviezen in het Zeeuwse ouderenbeleid. Noord-Holland heeft Korver schriftelijk gevraagd zijn bij verdiensten op een rij te zetten en dat in een ondertekende verklaring aan het provinciaal bestuur te zenden. Naar aan leiding van de publicaties in Vrij Nederland, en later in het Haarlems Dagblad, gaat de provincie nu elke drie maan den zulke verklaringen eisen van al diegenen die wachtgeld genieten. Een provinciaal woordvoer der: „De zaak Korver was de bekende druppel die de emmer deed overlopen. Misschien heeft de man niets te verber gen, misschien moeten we wachtgeld terugvorderen, dat zal blijken uit zijn verklaring, waar we nog steeds op wach ten. Maar Korver heeft tijd gevraagd om zijn eigen admi nistratie uit te pluizen." Het opinieblad Vrij Nederland onthulde onder meer dat Kor ver verdiensten liet boeken op de bankrekening van een BV die hij samen met zijn vrouw exploiteerde. De BV stond op de meisjesnaam van de echt genote. Korver mag als ex-ge- deputeerde van Noord-Hol land niet meer dan veertig procent van zijn wachtgeld bijverdienen, verdient hij meer dan wordt dat op zijn wachtgeld gekort. De provincie Noord-Holland is naar aanleiding van deze •zaak tevens een onderzoek ge start naar de juridische moge lijkheden in de huidige wacht geldregeling om wachtgeld te rug te vorderen als er 'buiten gewone constructies', zoals BV-constructies, in het spel zijn. Van onze verslaggever Frank van Cooten Aardenburg - Er is een breed draagvlak voor de fusie tussen Aardenburg en Sluis. De bewoners van beide gemeenten hebben hier geen problemen mee. Burgemeester E. Jongmans van Aardenburg en wethouder A. Oosterling van Sluis zeiden dat gisteravond tijdens de overigens matig bezochte informa tieve bijeenkomst in het Aardenburgse gemeentehuis. daarom een positief resultaat". Wethouder R. van de Wijnckel van Aardenburg voegde daar voor alle duidelijkheid aan toe dat de nieuwe gemeenteraad de eerste jaren zeer voorzichtig moet opereren om de fusie ge loofwaardig te maken. „Door bijvoorbeeld niet opeens de be lastingen te verhogen. Heel voor zichtig zijn in nieuw beleid". Beide gemeenten worden op 1 januari '95 opgeheven om samen de nieuwe gemeente Sluis/Aar denburg te vormen. Na de zo mervakantie gaat een stuur- en coördinatiegroep aan de slag om de fusie voor te bereiden. Ook wordt externe deskundigheid in gehuurd. Het bestuurlijke cen trum wordt vanuit voornamelijk historisch oogpunt het Sluisse Belfort met mogelijk een steun punt in Aardenburg. „Alle werkzaamheden worden eerst geïnventariseerd. Er moet namelijk nog veel werk worden verzet. In ieder geval wordt het wettelijk zo geregeld dat de be staande regelgeving op gebied van bijvoorbeeld belastingen en subsidies nog twee jaar na de fusie voor de burgers in stand blijven. Eerst moeten de ver schillen tussen beide gemeenten worden gladgestreken", aldus Jongmans. De medewerkers van beide ge meenten komen 31 augustus middels een snuffelbijeenkomst in Zeeland Studiecentrum bij el kaar om aan elkaar te wennen en nader kennis te maken. Beide gemeenteraden komen 's avonds bij elkaar. Vlissingen - Het Dagelijks Bestuur van de publieke Omroep Zeeland heeft gisteren vergaderd over het slepende interne conflict bij de Omroep maar wil tot woensdag geen enkele mededelingen daarover doen. Slechts vier mensen luisterden naar de uitleg van Jongmans over de voorgenomen fusie. Ook de eerder gehouden bijeenkom sten in Sint Kruis en Eede trok ken nauwelijks belangstelling. Alleen die in Sluis en Retranche- ment werden iets beter bezocht. „Bij veel mensen bestaat nog de schroom naar het stadhuis te komen", zei Oosterling. „Maar de fusie leeft toch onder de mensen. Ik word er op straal toch veel over aangesproken. Al leen maar positieve geluiden. Ook onder de diverse verenigin gen en instellingen. Moet de eer ste jiog tegenkomen die er nega tief over denkt. Sluis en Aarden burg horen een beetje bij elkaar. Zo gaan kinderen van Sluis al van oudsher naar het Aarden burgse zwembad". Ook Jongmans zei vanuit de Aardenburgse bevolking nage noeg geen negatieve reacties te hebben ontvangen. „Dat geeft een breed draagvlak voor de voorgenomen fusie aan". Jongmans zei veel financiële voordelen te zien door de fusie. Hij doelde bijvoorbeeld op da lende bestuurskosten en verho ging van de rijksuitkering uit het gemeentefonds voor de nieuwe gemeente van 6.500 inwoners. „Op termijn kunnen we doelma tiger werken. Je hoeft bijvoor beeld niets meer dubbel te doen. Bijvoorbeeld de aanschaf van vakliteratuur. Zag onlangs nog de factuur waar ik koude rillin gen van kreeg. Daarnaast hoef je ook niet meer dezelfde machines aan te schaffen. Ik verwacht Voorzitter Van der Doef wilde desgevraagd gisteren ook niet ingaan op de hardnekkige ge ruchten dat een interim-mana ger van Omroep Brabant in Zee land orde op zaken moet gaan stellen. „Woensdag houden we een pers conferentie, eerst lichten we het personeel en het Algemeen Be stuur in," was het enige dat Van der Doef kwijt wilde. Omroep Zeeland verkeert, zoals gemeld, al lang in de problemen. Kern van de zaak is een ernstig vertrouwensconflict tussen een groot deel van de actualiteiten- redactie en het management, de hoofdredacteur/directeur Flip Feij, die ook een conflict heeft met programmaleider Peter van Houten. Tot voor kort geloofde het be stuur dat de oorzaak van de pijn in de nog jonge actualiteitenre dactie schuilde, die bij alles dwars zou liggen, maar een on derzoek van het organisatiebu reau GITP toonde aan dat er het nodige mankeerde aan de dage lijkse leiding van met name ïlip Feij. Er waren onder meer conflicten over de te volgen (journalistieke) koers van de radio, maar ook persoonlijke tegenstellingen gin gen het afgelopen jaar een steeds zwaardere rol spelen. Het dage lijks bestuur heeft tot nu toe geen details uit het GITP-rap- port vrijgegeven, al zijn de hoofdlijnen uitgelekt. De omroep zit zwaar in de pro blemen. Een zendtijduitbreiding van acht uur ligt in het ver schiet, zonder dat de redactie weet hoe die precies te vullen. „We gaan maar improviseren, we moeten wel, want onze hele staf is ziek," aldus een redactie lid onlangs. Feij heeft zich ziek gemeld, en Peter van Houten deed hetzelfde 'tijdens het GITP-onderzoek.

de Stem | 1993 | | pagina 11