Nieuwe RaRa-acties op til SPERZIEBONEN EN KIP. 1.69 H 5.99 Kamer wil nog niet oordelen over staatssecretaris Cohen Knie bezorgt Breukink problemen Tilburgse in levensgevaar na explosie van bombrief KOOP MET ZEKERHEID LEENDERT MD BORM Actiegroep kondigt in communiqué aan door te gaan met aanslagen Wimbledontitel Sampras Duitse minister afgetreden na 'executie' RAF-terrorist O c/£ Succesvolle actie parketpolitie Chinese vrouw in Breda gedood linisters Israël: praten met PLO Eigenaar Turks hotel stak brand zelf aan Moeizame zege hockeyteam IC: Nederland tijgt 6 miljard IN DEZE KRANT: Merijntje Eerst duidelijkheid over onderzoek universiteit Maastricht Irak wekt woede van VN door camera's te weigeren Sperziebonen, 500 gram Oh Hele kip, kilo JTTc 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. <r u-u v>^ C C C lij (/)(-*(/)(ƒ) 5* C C H i? C IcD O73 O g 03 01 SS Q. Oms> r-NMS. 2. w >5 3T Ih oR Ï?D tg Vaoiü! J« CO (S-ïcQ ns -1 -5; Met v.d. Born valt te praten! N Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DEST losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 tyotzyigyL20 MAANDAG JULI 1993 133e jaargang I I I I I Middelburg - De 'veegactie' die de parketpolitie Zeeland houdt, is tot nu toe zeer succesvol. Er is oor duizenden guldens aan ach- jrstallige boetes geïnd en tien- jllen mensen die nog een cel- taf hadden uit te zitten, zijn Opgepakt. Tijdens de actie heeft jt parketpolitie ook ontdekt dat nogal wat mensen ten onrechte in het opsporingsregister staan Rrmeld. fZIE ZEELAND -AD Bieda - In de keuken van restau rant Peacock aan de Jorisstraat in Breda is gisterochtend een 56-jarige Chinese vrouw dood ngetroffen. De politie gaat er- jiuit dat zij met geweld om het m is gebracht. Toen zij giste- chtend dood werd aangetrof- j, was de zaak nog niet geo efend. De vrouw werd rond elf uur in de keuken aangetroffen or koks die net aan hun dienst tonnen. |ZIE ZEELAND-A5 uzalem - Vier Israëlische mi- Iers hebben gisteren de rege- rik opgeroepen om rechtstreeks met de Palestijnse Bevrijdings- ganisatie PLO te gaan onder- udelen om een einde te maken aan de impasse waarin de vre- Dnderhandelingen verkeren. In hun opmerkelijke pleidooi llden de ministers dat alle Is- lische regeringen met hun fcot van de PLO de spanning in hot land alleen maar vergroot Dben. Premier Rabin-heeft de gestie van de hand gewezen. kara (rtr/afp) - De brand in een hotel in Oost-Turkije, waar bij vorige week woensdag elf psen om het leven kwamen en werd toegeschreven aan terdische opstandelingen, is jor de eigenaar zelf aangesto ken in een poging de verzekering p te lichten. De eigenaar, die iniddels heeft bekend, stond mor circa 500.000 gulden in het krijt bij de bank. Met hem zijn nog drie personeelsleden opge pakt I Kuala Lumpur - Het Nederlands «©nnenhockeyteam is het toer nooi om de Champions Trophy [Ondanks legio kansen en straf- roorners begonnen met een moei zame 2-1-zege op Maleisië, dat niet veel meer deed dan verdedi gen, aar Oranje in de slotfase nog even in het nauw bracht. IZIE SPORT - B5 amssel - Nederland kan rekenen i op ongeveer zes miljard gulden 'an EG-steun voor de econo- Igsch zwakke regio's in ons V' Dit bleek na een urenlange Jpdering die de EG-ministers van Buitenlandse Zaken vrij- Epacn: in Brussel voerden, i is voor het eerst dat Neder land zoveel EG-steun toegezegd ]- (■ZIE BINNENLAND - A3 Vandaag 2 katernen finnen/Buitenland A2 gmnenland A3 guitenland A4 [eeland A5/A6 '-programma's A7 deel B Da's stRAF Cohen foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil vooralsnog geen oordeel uitspreken over de positie van staatssecretaris Cohen (PvdA, Onderwijs) nadat za terdag via deze krant bekend werd dat Cohen signalen over bijklussen op de universiteit van Maastricht negeerde. Cohen verruilde vrijdag zijn functie als rector-magnificus in Maastricht voor de post van staatssecretaris. Cohen moet in zijn nieuwe functie paal en perk stellen aan het bijklussen in de universitaire wereld. De universiteit van Maastricht besloot dit weekend om een diepgaand onderzoek in te stellen naar het heimelijk bijklussen van twee van haar medewerkers. Volgens B. Vredevoogd, voorzitter van het college van bestuur van de Limburgse universi teit, was Cohen niet verantwoordelijk voor het bijklussen van medewerkers. Dat is een verantwoordelijkheid van het college van bestuur, stelt Vredevoogd. CDA-kamerlid Hermes: „Ik wil eerst het onderzoek afwachten. Vredevoogd kan best gelijk hebben. Ik heb overigens het idee dat het geen ernstige zaak is. Maan dat moet dan maar blijken. PvdA-kamerlid Netelenbos waagt zich niet aan een oordeel. „Ik kan het absoluut niet overzien. Ik wil eerst met Cohen praten. Dat doe ik maandag." De oppositie reageert verdeeld. Sipkes (Groen Links) wil eerst het onderzoek van de universiteit afwachten. „Ik vraag mij af hoeveel professoren onderhand nog onbesproken zijn. Het bewijs moet echter eerst maar geleverd worden," aldus Sip kes. Volgens WD-kamerlid Franssen is er niets aan de hand. Hij is dan Ook niet van plan enige actie te ondernemen. „Het speelt zich allemaal af rond de Rijksuni versiteit Limburg. Het raakt niet de per soonlijke handel en wandel van Cohen. Er is hooguit een bestuurlijke verant woordelijkheid." Daarnaast heeft Franssen nog een argu ment om de berichtgeving voor kennisge ving aan te nemen. „Het werkt ook con tra-productief als je blijft inhakken op personen." Franssen luidde vorige maand de val in van staatssecretaris In 't Veld nadat berichten in de pers verschenen dat In 't Veld bijkluste. Franssen nu: „Ik vroeg alleen om ophel dering. De PvdA raakte in verwarring. Ik zou niet op het aftreden van In 't Veld hebben aangedrongen." D66-kamerlid Versnel durft geen oordeel te veilen over de berichten rondom Co- hen. Zij is weliswaar onderwij sspecialiste in de fractie maar verwijst naar haar collega Nuis, die vanwege privé-omstan- digheden onbereikbaar is. „Nuis doet dit soort zaken bij ons. Ik moet het ook allemaal maar uit de krant lezen", aldus Versnel. Den Haag (anp) - De actiegroep RaRa, die de verant woordelijkheid heeft opgeëist voor de bomaanslag op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, zal doorgaan met acties. Erik Breukink wil er niet te veel aan denken, maar feit blijft dat zijn linkerknie hem in de Tour de France grote problemen bezorgt. Een afdaling uit de Tour-bus is voor hem al een heel .karwei (zie foto). Pessimisten geloven zelfs dat Breukinks optreden in deze 80e Ronde van Frankrijk gevaar loopt. Gisteren na de eerste Tour-etappe bekende Breukink dat de knie, die vrijdag geblesseerd raakte bij een botsing met een auto, vooral berg-op behoorlijk veel pijn veroorzaakte. „We proberen de spieren rond het gewricht zo soepel mogelijk te houden, want die knie heeft na die botsing de neiging stijf te worden," vertelde Breukink. De kopman van ONCE hoopt dat hij woensdag weer honderd procent fit is. „Anders wordt het moeilijk om me te handhaven in deze Ronde.foto anp ZIE VERDER SPORT BI Dat blijkt uit een nieuw commu niqué dat de actiegroep na de bomaanslag woensdagnacht in Den Haag heeft opgesteld. Het communiqué werd gisteravond getoond in het actualiteitenpro gramma Brandpunt en zal vol gende week worden gepubli ceerd in het links-radicale blad Konfrontatie. Volgens een redac teur van dat blad worden ver klaringen van RaRa via een postbus ontvangen. Er zou geen direct contact zijn. RaRa strijdt volgens de verkla ring voor een samenleving die een toekomst te bieden heeft voor iedereen. „Om dat te berei ken zullen we ruimte voor ver andering moeten scheppen, door middel van acties, het opbouwen van structuren, het uitwisselen en uitdragen van ideeën. Op een manier die niemand kan ne geren." De verklaring besluit met: 'Tot de volgende keer'. Gedegen In de brief wordt ingegaan op onder meer de binnen- en bui tenlandse politiek, asiel- en wao-beleid, de jongerenrellen op 8 mei, de Europese eenwording en de Derde Wereld. Dr. F. Wester van de katholieke universiteit Nijmegen sprak in Brandpunt van 'een gedegen en rationeel verhaal': „Er is bijna geen bombastisch taalgebruik en gescheld. Het verhaal zit gede gen in elkaar." Volgens Wester zijn er blijkbaar 'denkers' en 'doeners' bij RaRa. In de verklaring van RaRa wordt onder meer kritiek geleverd op de linkse politiek 'die nauwelijks bij machte is nog iets zinnigs over de lippen te krijgen'. Over de uit de hand gelopen jongerendemonstratie op 8 mei in Den Haag en de inzet van de ME, wordt gesteld: „Uit tal van soortgelijke ervaringen komt on ze militantie voort. Voor ons is het een optie. In samenhang met tal van andere strijdvormen, een noodzakelijke uitbreiding van politieke mogelijkheden om de vastgeroeste verhoudingen hier open te breken en doorbraken te forceren." Onderzoek Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is de verkla- Van onze verslaggever Tilburg - Een 53-jarige vrouw in Tilburg is vrijdagnacht levensgevaar lijk gewond geraakt door een bom brief. Zij verloor haar rechterhand en liep zeer ernstig letsel aan gezicht en schedel op. De politie tast nog in het duister naar dader en motieven. Om 23.49 uur kwam bij de politie de melding van de aanslag binnen. Buurtbe woners hadden een harde knal gehoord en zagen vanaf de straatzijde de alleen wonende vrouw gewond in de woonka mer liggen. Behalve de GGD was ook de brandweer snel ter plaatse, maar er bleek geen brand te zijn ontstaan. Het in de buurt rondgaande verhaal dat de explosie ontstaan was toen het slacht offer een sigaret aanstak met een aanste ker die zij kort na thuiskomst bij de post gevonden had in een dikke enveloppe, kon door een politiewoordvoerster niet bevestigd worden. „Het is niet uitgesloten dat het om een aansteker ging, maar het staat niet vast en moet eerst onderzocht worden door het Gerechtelijk Laborato rium in Den Haag." Dat het handschrift op de envelop her kend zou zijn als behorend tot een ex-re latie, verwees zij naar het rijk der fabe len. „Niemand heeft verder die envelop gezien, want we hebben hem meteen veiliggesteld voor nader onderzoek." Wel bevestigde de politiewoordvoerster dat een zoon van het slachtoffer vrijdag middag in de woning van zijn moeder -die toen afwezig was - de noodlottige dikke enveloppe aangetroffen heeft bij de post en, zich van geen kwaad bewust, gewoontegetrouw op tafel gelegd heeft in de woonkamer. Ook de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) werd ingeschakeld. De Tilburgse politie heeft een 14-koppig onderzoek steam geformeerd. De heren C. Snoeren (31) en P. van Gorp (40) die in het zelfde rijtje huizen wonen als het slachtoffer, waren het eerste in de woning nadat zij opgeschrikt waren door het geluid van een explosie. Snoeren: „Het klonk zoals wanneer ze een rol vloerbedekking van een flat af laten val len." Omdat de deur op de knip zat, moest een ruit ingetrapt worden. „Ik heb de gas kraan uitgedraaid omdat we aan brand dachten en er rook in huis hing, toen wisten we nog niet van die bombrief," vertelt Snoeren. „Terwijl die ander de keuken inliep om de achterdeur open te zetten, ben ik de woonkamer ingegaan. En daar zag ik haar óp de grond liggen met haar hoofd naast de kast." Zijn beschrijving van het slachtoffer roept beelden op die aan oorlogsgruwe lijkheden doen denken. „Ze was te zwaar gewond om naar buiten te slepen." Van Gorp heeft aan het verhaal van Snoeren niet veel meer toe te voegen. „Toen ik die klap hoorde, ben ik eerst naar boven gerend om te kijken of er iets met onze kinderen was," zegt hij, nog danig onder de indruk. De politiewoordvoerster stelt desge vraagd dat de politie nog geen enkele persoon op het oog heeft als verdachte. „Het onderzoek zal niet makkelijk zijn, want het slachtoffer heeft een zeer uitge breide familie-, vrienden- en kennissen kring." Een buurtonderzoek leverde vooralsnog niets op, aldus de woordvoer ster. Pete Sampras toonde zich de sterkste in de Amerikaanse mannenfinale van Wimbledon. Met bijna volmaakt tennis troefde hij Ji.m Courier in vier sets af. Bij de vrouwen zegevierde Steffi Graf over Jana Novotna. ZIE SPORT - B8 De temperaturen doen een stapje terug. Met een matige noord tot noordwesten wind wordt koelere lucht aangevoerd. Het is wisselend bewolkt, en een buitje regen is niet uitgesloten. ring nog niet bekend bij het onderzoeksteam dat de aanslag op Sociale Zaken onderzoekt. Verwacht wordt dat vandaag het technisch onderzoek bij het mi nisterie is afgerond en dat het gebouw weer geheel wordt vrij gegeven. De circa achthonderd ambtenbaren die donderdag na de aanslag vrij kregen, kunnen vandaag ook weer aan het werk. Bagdad - Een hoge VN-wa- peninspecteur heeft gisteren gezegd dat de situatie in Irak 'zeer ernstig' is nu de onder handelingen over camera's bij raketinstallaties op niets zijn uitgelopen. Nikita Smidovitsj, hoofd van het camerateam van de speciale commissie die de ontmanteling overziet van de Iraakse wapens voor massavernietiging, zei geen tekenen te bespeuren dat Bag dad zijn standpunt mogelijk zal wijzigen. „Ik schat dat de situa tie zeer ernstig is, omdat het gaat om obstructie van de in specties door de speciale com missie". Smidovitsj en zijn team kwamen op 4 juni naar Irak met de bedoeling de camera's te instal leren in de testgebieden Yawm al-Azim en Al-Rafah ten zuiden van Bagdad. Op die manier zou den VN-technici vanuit hun kantoren in Bagdad de verrich tingen op de installaties in het oog kunnen houden. Irak weigerde met de installatie akkoord te gaan, ook nadat de VN-Veiligheidsraad op 18 juni een scherpe waarschuwing had geuit. De VN iiet Bagdad weten dat een weigering 'ernstige con sequenties' zou hebben. Waar schijnlijk worden hiermee nieu we luchtaanvallen bedoeld. Smidovitsj en zijn mensen zullen Irak vandaag verlaten. „Het is nu aan de Veiligheidsraad om te beslissen wat het antwoord van de VN zal zijn," aldus Smido vitsj. Vari onze correspondent Frans Wijnands Bonn/Schwerin - Oogetuigenissen over de executie van een RAF-terrorist door de politie hebben in Duitsland politieke verontwaardiging veroorzaakt. Gisteren trad de Duitse minis ter van Binnenlandse Zaken Rudolf Seiters af in verband met de schietpartij. Verwacht wordt dat nog meer top-functiona- rissen het veld zullen moeten ruimen. Rudolf Seiters (CDU) trekt de politieke consequenties uit een week vol onduidelijkheden en tegenstrijdigheden over de dood van RAF-terrorist Wolfgang Grams. Grams en een agent van de spe ciale politie-eenheid GSG-9 werden vorige week zondag op de perrons van het Mecklen- burgse stationnetje van Bad Kleinen gedood tijdens een wild vuurgevecht waarin minstens 44 schoten vielen: 33 uit wapens van de GSG-9; de andere elf uit het pistool van Grams. De terrorist werd van zeer dicht bij door het hoofd geschoten. Aanvankelijk heette de officiële lezing dat Grams zelfmoord ge pleegd had, maar inmiddels wordt algemeen aangenomen dat het om een executie door een GSG-9-lid gaat. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 Juli ai Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kvyartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) rt De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1