me Amerikaanse droomfïnale Jelle Nijdam niet gerust op proloog MEDEDELING TOUR MEE' jan Dorst Chrysler Breukink botst tegen auto tijdens training wee 4Yankees' op Independance Day in finale Wimbledon TOUR 93 Het genie Desgrange Uliteit leasen faySLER LEASEN jïdberg niet sgen Nederland WIMBLEDON '93 4Hier is geen parcours uitgezet, dat me op het lijf is geschreven' Bollegraf en Nijssen in finale ligelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 DESTEM SDOrt ZATERDAG 3 JULI 1993 DEEL B Irten in het zuiden leidden, pt slavernij nog alarmeren- I maakt", aldus Diallo, „is de eving van de oude Arabische' koonte om uit de zwarte heenschappen grote legen pen te stellen. Duizenden sla- zijn onder dwang gerecru- td, getraind en bewapend en fier Arabisch bevel gesteld J in Afrikaanse dorpen in het Iden te patrouilleren. Hon- tden onschuldige burgers zijn Jood door toedoen van deze lities." ewel rijk aan mineralen is Ruretanië een van de armste liden ter wereld. Het is voor groot deel afhankelijk van liitenlandse hulp, die voorna- I slijk uit Arabische landen |imt, met Kuwayt voorop, en Duitsland, Frankrijk en •anje. Onder druk van de Inorlanden hield Ould Taya, via een staatsgreep in 1984 Rn de macht kwam, vorig jaar eer-partijenverkiezingen, kar deze volgens een team van iiitse waarnemers verre van lij en eerlijk waren verlopen, Irbaasde het niemand dat pya zichzelf tot winnaar van stembusgang uitriep, laar internationaal zijn geen aatregelen genomen om de Igering voor deze farce te estraffen of van de ontoelaat- parheid van slavernij en ande schendingen van mensen- chten te doordringen. „In de 20 kampen langs de Senegal |ven nog steeds vluchtelingen, let regime weigert nog steeds pn onafhankelijke commissie te stellen om de massamoor- Jen in 1990 onder zwarte gede- Ineerden te onderzoeken. Er is log niets gedaan om de natio- lale crisis in Mauretanië te Bezweren", merkt Diallo op. lin Rusland. Moeders praten nief Imet hun dochters over onge- [steldheid of anticonceptiemidde- llen en de scholen doen niet [seksuele voorlichting. Het Russi sche spiraaltje is een pijnlijke [aangelegenheid, de pil is duur ei mannen weigeren vaak met conJ doom te vrijen. Vorig jaar zijn it Rusland 4 miljoen abortussei I uitgevoerd. Voor velen is ont houding evenwel de enige sing. In maart 1992 meldde de Mosko- vskaja Pravda dat Rusland df ergste demografische crisis sinds 1945 doormaakte. „Zwangere Br vrouwen zijn op straat nauwe- «genoot, die hem twee weken lijks meer te zien" krant. William Millinship, au teur van het boek 'Frontline Women of the New Russia', ver telt over een brief die hij kreeg] van patiënten van een kraamal- deling in Moskou. „We hebben ons ermee verzoend] dat we gedoemd zijn het lelijkstfj ondergoed ter wereld te dragen we hebben geleerd maaltijden tt| bereiden en kinderen te verzon gen en ondertussen ook nog fifl| time te werken... maar wanneer we zwanger zijn, zijn zelfs wij vrouwen hulpeloos", aldus d< brief. Millinship, voormalig correspon dent in Moskou van het Britse dagblad The Observer: „Het za) moeilijk zijn voor de vrouwen om hun houding te veranderen Veel van hen voelen niets dm verachting voor de Russische mannen, die ontmand zijn door het staatssysteem, drinken, rij macho genoeg zijn om h® vrouw te beschermen en ge® luier kunnen verwisselen." „Wat moeten we met een man! lijken de Russische vrouwen f denken. Ze zijn toch nerge® goed voor. Onlangs is in MosW in de kelder van een theater e® nieuwe club geopend. Slechts weinig mensen kunnen zich entreeprijs veroorloven, ma® wie dat wel kan lijkt vast v® plan de dans te ontspringen. W jonge vrouwen hebben stuk vo® stuk een streng dieet gevolgd zijn discreet opgemaakt en dra gen prachtige kopieën van WeS' terse ontwerpers. Katya, in een lichtblauwe si*' ties-jurk, danst met haar vriend je tot de vonken ervan afspi®' gen. „Mijn moeders genera",! was zo grauw", zegt ze. Ik worden gerespecteerd als vrou®- Ik ga niet op mijn 23ste trouw® en ik blijf niet bij mijn oud® wonen. Ik wil een baan en eigen flat. Maar ja, ik heb hf geluk dat ik jong ben, dat Wl ouders bemiddeld zijn en ik goede opleiding heb. (c) The Times, Londen onze verslaggever Jacques (termans ,|et - „Ik moest meteen Peter Winnen denken, jaar geleden overkwam hem ook op de dag voor 'proloog, en of het toeval is niet, ook hij was net Ne- jands kampioen gewor- lt Breukink kon gisteravond lamer 253 van Grand Hotel la Poste in Cholet weer een ilach op z'n gezicht toveren. ermorgen echter was de ik hem om het hart geslagen. j(ns een trainingstochtje met ploegmaten werd hij in het ne St. Laurant-sur-Sèvre gereden door een Franse au- jobiliste, vloog met z'n hoofd Verwondingen aan knie en kuit lijken niet ernstig tegen een verkeersbord van plas tic en smakte vervolgens tegen het asfalt. De schade: een pijnlij ke linkerknie en rechterkuit. „Het was in een afdaling," her innert de Nederlandse Tourfavo riet zich nog. „Ik reed voorop en zag een auto midden op de weg stilstaan. Daarom dacht ik dat we opgemerkt waren en wilde gaan passeren. Net op dat mo ment gaf die vrouw gas en stuur de haar auto naar links. Ik weet niet meer of ik door die auto geraakt ben, maar de anderen zeggen van wel. Voor ik het wist, lag ik op de grond. Dat was wel even paniek." De verwondingen van Breukink werden in het medisch centrum van de Tour-organisatie in Le Puy du Fou meteen onderzocht. Daarna ontfermde de ploegarts zich over de ongelukkige kop man van de Spaanse ONCE-for- matie. „Onze dokter heeft me gerustgesteld," vertelde Breukink gisteravond vanaf zijn hotelbed, z'n linkerknie in het ijs gepakt. „Volgens hem valt het allemaal wel mee. Hij heeft me ervoor gewaarschuwd, dat die knie morgen wel een beetje stijf zal aanvoelen, maar dat ik me verder geen zorgen hoef te ma ken. Het is een kwestie van wat langer inrijden voor de proloog, heeft-ie gezegd. Daar houd ik me maar aan vast.' Van mijn hoofd heb ik gelukkig geen last." Het is voor de Nederlander niet te hopen dat hij dezelfde lijdens weg zal hoeven gaan als Peter Winnen in 1990-. De Limburger moest in dat jaar de Tour verla ten in de etappe naar Alpe d'Hu- ez. Winnen klaagde er destijds over dat hij als gevolg van zijn botsing met een auto van de NOS in Futuroscope geen macht meer in zijn benen voelde. Erik Breukink fietste op zijn gloednieuwe tijdritfiets, een donkerkleurige Lotus van Britse makelij. Dezelfde wondermachi- ne waarop de 'Engelsman Chris Boardman in augustus vorig jaar in Barcelona Olympisch goud won in de individuele achtervol ging- Breukink: „Het is een fantas tische fiets, ik zit er heel goed op. Alleen vrees ik dat hij door deze crash een tik heeft gekregen en dan misschien niet meer zo goed spoort." Hij wees naar zijn versnellingsapparaat. „Dat werkt ook niet meer, ik kan niet meer schakelen." Eerder was er al paniek in de Once-ploeg, toen Breukinks ka mergenoot Alex Zülle in het Grand Hotel de la Poste in Cho let aankwam zonder fiets en zonder koffers. Zülle en zijn landgenoten Pascal Richard en Rolf Jarmann hadden het vlieg tuig van Zürich naar Parijs ge nomen en stapten op Charles de Gaulle over op een binnenlandse vlucht met Air "inter naar Nan tes. In Parijs moet er met het doorlabelen van de bagage iets fout zijn gegaan. Gistermiddag had de Zwitser zijn bagage nog steeds niet terug. Breukink: „Ik hoop dat wij tij dens de ronde meer geluk heb ben." Erik Breukink: „Dat was even paniek. foto cor vos onze verslaggever «Krijnen nden - Vier juli 1993. lependance Day, Onaf- nkelijkheidsdag. Uitge- :end op de dag dat Ame- ;a zijn tweehonderdze- ntiende verjaardag viert, lan er twee onvervalste inkees' in de finale van mbledon. Pete Sampras Jim Courier betreden irgenmiddag het centre- art in de eerste 'All- nerican final' sinds toen Jimmy Connors John McEnroe werd geslacht. De voorlaatste nerikaanse finale: 1982, in Connors van McEnroe in. armee de bezetting van het tsie duel op het gras van uibledon voor tennisnatie lerika dus niet mooier inge- d had kunnen worden. De le wereld kwam er gistermid- in de halve finales derhalve Br slecht van af. werd Boris Becker door ;e Sampras in zijn eigen ach- 'am geknipt en geschoren op manier die hem op Wimble- i nog maar één keer eerder jrkwam. Een oppermachtige e Sampras blokkeerde giste- Boris' weg naar zijn zevende lie door hem geen set te gun- i: 1-6 (7-5), 6-4, 6-4. Slechts i maal eerder verloor Becker Wimbledon een wedstrijd in jnight sets': de finale van 1991 in Michael Stich. iderdag nog haalde Becker in wartfinales zijn gram op zijn |n onze verslaggever Jnden - Nederland is gis- de belangrijkste te- fistander in de ontmoe- 18 in de kwartfinales van i strijd om de Davis Cup l'itgeraakt. Stefan Ed- lr8 maakte na afloop van door hem op Wimbledon horen halve finale tegen ïi Courier bekend dat hij e' mee zal spelen in de sdstrijd tegen Nederland. !t duel wordt van 16 tot ■met 18 juli op het Malie- d m Den Haag gespeeld, 'bergs vrouw Anette ver- icht een dezer dagen haar tste baby. Ook als het Mvóór 16 juli ter wereld zal Edberg niet mee- tti- De bevalling zal ts rinden in een Lon- Pse kliniek. „Ik heb me ■'ld beschikbaar gesteld °r net team," aldus Ed s' „maar nu zijn er be- 'grijker dingen." aldus dt jd® op Queens ook nog de was gebleven. Uitgerekend emotionele revanche, waarin meer factoren dan slechts lisballen meespeelden, zou gisteren echter lelijk opbre- Want Becker was nog moe de uitputtingsslag tegen 1. was niet scherp genoeg en Ide zich gisteren op zijn ge- iC gras alsof hij in slow mo- acteerde. overmaat van ramp liep zijn gag niet zoals hij dat graag "en zou hebben en de service Po eenmaal de basis van het ebam-spelletje dat het hem Jeste afgaat. Niet alleen gefi leerd door twaalf dubbele 'en, sommige ervan op pijn- Door Léon Krijnen lijke momenten, maar vooral door de onschuld van de opsla gen die wel binnen de juiste lijnen het gras beroerden. Alles wat bij Becker niet lukte, leek aan de andere kant van het net vanzelf te gaan. De opslagen bijvoorbeeld. „Kan iemand hem eens het verschil tussen de eerste en de tweede opslag uitleggen," aldus een opmerkelijk kalme Becker na afloop. „Hij leek het niet te weten...." De returns. Die van Becker werden afgevolleerd, die van Sampras zoefden naar Beckers schoenen. De volleys. Die van Sampras waren diep en tegen de zijlijnen, die van Becker te vaak te hoog en half-court. De forehands, de backhands, op alle slagen werd Becker afgetroefd door de meest natuurlijk spelen de tennisser die er op dit mo ment rondloopt. „Ik had die partij tegen Stich nog in mijn benen," aldus Becker. Het was, zo besefte hij zelf terdege, niet als excuus be doeld. „Als hij zondag ook zo speelt, dan valt er, vrees ik, voor niemand nog iets aan te doen." Met de geplaatste nummers één tot en met vier in de halve finales kan er van verrassingen nauwelijks meer gesproken wor den. Overigens, de laatste keer dat de nummers één, twee, drie en vier elkaar in de halve finales bekampten, was in 1927, het eerste jaar dat er op Wimbledon met een plaatsingssysteem ge werkt werd. Drie Fransen, Jean Borotra, Henri Cochèt en René Lacoste en de Amerikaan Bill Tilden. Het resultaat was een Franse finale tussen Borotra en Cochet, die door de laatste ge wonnen werd. Jim Courier vond het wel een grote verrassing dat hij Stefan Edberg verslagen had. „Ik had de golfbaan voor zondag al gere serveerd," aldus de man uit Da- de City, Florida, die zo Ameri kaans is als het maar zijn kan. Die zijn racket hanteert alsof het een honkbalknuppel is en die ook zo goed met een 'bat' over weg kon, dat hij net zo goed profhonkballer als tennisser had kunnen worden. Het tennisspel van Courier laat zich gemakkelijk typeren. Oe- rend hard, simpel, rechtdoor. Geen poespas, geen fratsen, geen mooie slagen. Courier gaat staan als een soort levende Atlantic Wall, waar de tegenstander maar doorheen moet zien te tim meren. Dat lukte Edberg ditmaal niet. Hij slaagde er weliswaar in om de eerste set te winnen, maar daarna was het Courier die het spel dicteerde en die zich de kans op de Amerikaanse droom- finale niet meer af liet pakken. Met opvallend weinig aces (Cou rier vijf, Edberg zes), maar met des te meer ziedende forehands, die het toch al zo geteisterde gras nog verder mishandelenden en die Edberg nog veel meer pijn deden, met 4-6, 6-4, 6-2 en 6-4 als resultaat. De vreugde van de Amerikaanse delegatie in Londen in aanmer king genomen, doet het er abso luut niet toe wie morgenmiddag de finale wint. Een Amerikaans feestje wordt het toch wel. „Hier heb ik altijd van ge droomd," aldus Courier. „Toen Connors en McEnroe die twee finales speelden, was ik elf en dertien jaar oud. Ik weet nog goed dat ik 's morgens om zes uur opstond om ernaar te kijken. Het zijn twee wedstrijden die ik nooit ben vergeten en nu mag ik er zelf in een spelen..." Mannenenkelspêi: halve finales: Sampras (VSt/1) - Becker (Dui/4) 7-6 6-4 6-4, Courier (VSt/3) - Ed berg (Zwe/2) 4-6 6-4 6-2 6-4. Gemengddubbelspel: kwartfinales: Zvereva/Kratzmann (WRu/Aus/2) - White/Conell (VSt/Can/11) 3-6 7-6 13-11; halve finales: Bollegraf/Nijs- sen (Ned/12) - Sanchez Vicario/ Woodbridge (Spa/Aus/1) 5-7 7-5 6-4, Navratilova/Woodford (VSt/ Aus/3) - Zvereva/Kratzmann 4-6 6-3 6-4. Pete Sampras balt zijn vuist als de winst op Boris Becker vast staat. FOTO EPA Les Herbiers - Het was giste ren vroeg dag voor Jelle Nij dam. De urenlange ceremonie rond het voorstellen van de ploegen donderdagavond in Le Puy du Fou ten spijt - de meeste renners konden pas ver na middernacht tussen de lakens kruipen - stapte de tijdrit-specialist in de prille ochtend al op de fiets voor een gedegen verkenning van het parcours, waarop van daag de proloog van de tach tigste Tour wordt afgewerkt. De omloop heeft een lengte van 6800 meter, met na een kleine vijf kilometer de Cöte du Fossé (vierde categorie) als enig obsta kel. „Een verrekt lastig klimme- tje," meldde Nijdam rond het middaguur, bij terugkomst in het rustig gelegen hotelletje in Les Herbiers, waar de formatie van Jan Raas dezer dagen bivak keert. „Het eerste stuk is vrij steil, maar daar maak ik me niet echt ongerust over. Daarna loopt de weg nog zo'n vijf a zeshon derd meter venijnig omhoog en op dat gedeelte zal het moeilijk worden om in het ritme te blij ven." Door Jacques Eestermans Vorig jaar eindigde Jelle Nijdam in San Sebastian achter Indu- rain, Zülle en Marie als vierde op de openingsdag, op vier tellen van de Spanjaard. Zijn enige proloogzege in de Tour dateert uit 1987, toen Berlijn als start plaats fungeerde. Een dag voor zijn negende Tourstart wil de bijna dertigjarige prof uit Klein- Zundert zich niet wagen aan een prognose over zijn kansen. „Laat ik het zo zeggen: hier is geen parcours uitgezet dat me op het lijf is geschreven. Ik heb liever een omloop die zo plat is als een dubbeltje. Maar zo is het niet en daarom heeft het ook geen zin om daar bij stil te blijven staan. Bovendien komt het toch altijd op hetzelfde neer in zo'n kort ritje. Je moet vanuit het vertrek de volle honderd procent geven en dat proberen vol te houden tot en met de laatste meter. Daar komt weinig tactiek bij kijken." Eerherstel Niet alleen voor Jelle Nijdam, maar voor de complete ploeg van Raas staan de komende drie we ken in het teken van eerherstel. Na de tegenvallende resultaten in de tot nu toe verreden wereld bekerwedstrijden möèt de for matie in de Tour scoren om geen gezichtsverlies te lijden in het metier en om de Amerikaanse hoofdsponsor tevreden te stellen. WordPerfect was in haar nopjes met de eindzege van Raul Alcala in de Tour DuPont, maar succes sen in 'La Grande Bouclé' tellen nog altijd veel zwaarder. De Westbrabantse koerskapi- tein, zes ritzeges in de Tour en drie gele truien rijk, beseft welke druk op zijn schouders en die van z'n ploegmaten rust. „Maar de tijd dat ik daar wakker van lag, ligt achter me," zegt Nij dam. „Natuurlijk is het verve lend dat we in de wereldbeker wedstrijden met lege handen zijn gebleven. Dat legt zeer zeker druk op ons, maar we moeten Jelle Nijdam FOTO DE STEM/BEN STEFFEN onszelf geen complex aanpraten, 'omdat we in het voorjaar niet aan de verwachtingen hebben kunnen voldoen. Ik kijk altijd vooruit, leef van dag tot dag. Dat houd ik de anderen ook voor. Zolang je er alles voor doet, hoef je jezelf geen verwij ten te maken en vroeg of laat komt de beloning daarvoor meestal toch wel." Door Frans Oudejans Juist 100 jaar geleden bracht de Franse wielrenner Henri Desgrange het werelduurrecord op 35 kilometer en 325 meter. Hij reed toen op twee wielen met luchtbanden, zoals sinds kort mogelijk was, en leverde een prestatie zonder weerga, want er was nooit eerder een aanval op het uurrecord gedaan. De renner Desgrange is verge ten, de organisator niet: Henri Desgrange is de vader van de Tour de France. Niet hij, maar zijn naaste medewerker Géo Lefèvre schijnt op het idee te zijn gekomen van een ronde langs de Franse grenzen en kusten. Desgrange echter werd de drijvende kracht, de propagandist, vormgever, doorzetter. Ook zonder hem zou er wel eens een Tour de France zijn ontstaan, maar er was een genie als hij nodig om die te doen uitgroeien tot het grootste jaarlijkse sportevene ment ter wereld. Negentig jaar oud is de Tour nu. Op 1 juli 1903 werd in Parijs voor het eerst het ver treksignaal gegeven. Het ge volg van een keiharde concur rentiestrijd tussen twee Fran se sportkranten. Sinds 1890 verscheen in Parijs Le Vélo, een dagelijks sportblad. Het succes trok anderen aan en zo kwam in 1900 l'Auto, op geel papier (vandaar later de gele trui). Directeur/hoofdredac teur was een zekere Bostock. Zo noemde hij zich tenminste om zijn werkelijke naam bij een mislukking niet te scha den. Pas later durfde hij Henri Desgrange te heten. l'Auto - na de Tweede Wereld- Henri Desgrange, gezeten op een zogenaamde tri-cycle, een fiets met drie wielen. oorlog herdoopt tot i'Equipe - zou het gevecht winnen. Kran ten wierven in die tijd lezers met stunts. Daarom zond de New York Herald de journa list Stanley naar Afrika om de zoekgeraakte dr. Livingstone op te sporen, organiseerde Gordon Bennett ballonraces en was William Hearst de ini tiator van een oorlog tegen Spanje om Cuba. De Franse sportkranten wed ijverden in wedstrijden die nooit lang en zwaar genoeg konden zijn. Wat wielrennen betreft: Bordeaux-Parijs (ca. 600 kilometer), Marseille-Pa- rijs (1000 km) en vooral Pa- rijs-Brest-Parijs (1200 km, tot 1951 iedere tien jaar verre den). i Maar een Ronde van Frank- rijk! Vijfentwintig honderd kilometer in zes ritten! De scepsis was enorm. Vooral Victor Goddet, financier van l'Auto, zag er weinig in. Het kostte hem alleen maar geld, vond hij, en de krant was toch al amper rendabel. Desgrange wist hem om te praten, zoals hij nadien hon derden anderen zijn wil opleg de. Later zou Desgrange God- dets zoon Jacques als schoon zoon krijgen, die in 1947 de leiding van de Tour op zich nam. Henri Desgrange over leed in 1941, oud en ziek, maar vooral lijdend onder de ve'rnedering .die zijn geliefd vaderland aangedaan was door de Duitsers. Met l'Auto ging het overigens uitstekend. Al in de eerste Tour van 1903 verdrievoudigde de oplage. Le Vélo daarentegen hield het nog maar kort vol. In de Tour van vorig seizoen bleef de uitbetaling voor Nijdam evenwel uit. Voor het eerst in vijf jaar greep hij naast een dagprijs. Aan het einde van de achttiende etappe, in Tours, was het bijna raak, maar Thierry Marie stond de zevende ritzege van de Nederlander in de weg. „Het wordt steeds moeilijker om te winnen," zegt Nijdam. „En kele jaren terug wilde'het tempo voor de laatste kilometer nog wel eens stilvallen. Dat was voor mij het ideale uitgangspunt voor een aanval. Maar die tijd is voor bij. Met al die sprinters in het peloton blijft het tempo nu tot op de streep verschrikkelijk hoog. Voor mij liggen de kansen nu in een goede ontsnapping." Jelle Nijdam hoopt er in dat opzicht op, dat de afspraak tus- sén de ploegen van Raas en Priem om elkaar niet 'in de wie len te rijden' - de ongezonde rivaliteit tussen de formaties van Raas en Post in de Tour van 1992 is nog niet vergeten - over eind blijft. „Beide partijen kun nen er immers hun voordeel mee doen," aldus de routinier, die het vandaag echter nog in zijn eentje moet opknappen. Van onze verslaggever Londen - Tom Nijssen en Manon Bollegraf hebben gisteren de finale van het gemengddubbelspel op Wimbledon bereikt. De geboren Maastrichtenaar, tegenwoordig woonachtig in Lelystad, en de Erme- lose versloegen in de halve finales de Australiër Todd Woodbridge en Spaanse Arantxa Sanchez-Vicario met met 5-7, 7-5 en 6-4. (ADVERTENTIE) Wegens overweldigende deelname zijn er helaas geen gratis deelnemerskaarten voor De Stem Lezertour meer beschikbaar. Om toch deel te nemen kunt u gewone briefkaarten ge bruiken mits voldoende gefrankeerd. Let op: duidelijk vermelden om welke etappe het gaat.

de Stem | 1993 | | pagina 9