IB STEM Marcel Kapteijn (Ten Sharp): 'Ik ben een supersoftie' fit RATIsl E De wereld volgens Fatima Ahyad KORTING KORTING KORTING Het Vrije Vogel Vakantieboekje: Voor als je je heel erg verveelt rr cje O O O O 0 O O O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 49.951 39.95 De Vierkante Decimeter uokantieboe WAT VOOR TYPE BEN JIJ? pSMODE TERNEUZEN SAFE TOP UK 0 (2) (I Can't Help) Falling in Love With You - UB40 0 (6) Tease Me - Chaka Demus and Pliers 0 (-) I Will Survive - Gloria Gaynor TOP USA 0 (3) Knockin' Da Boots - 0 (8) Whoomp! (There It Is) - 0 (5) Have I Told You Lately - ifrSjtK,, mm mm* Mtm ZATERDAG 3 JULI 1993 DEEL D FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP elektronica van morgen loon 01155-62710 n 'De wereld vol gens worden aan de hand van een vragenlijst jongeren gepor tretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïn- formeerd. Vandaag: Fatima Ahyad Leeftijd: 18 jaar I Woonplaats: Etten-Leur Voornaamste bezigheid: Naar I school, omdat dat moet. I Waar heb jij je de afgelopen week het drukst om gemaakt? „Om mijn proefwerkweek, ik zit I een beetje krap." I Onlangs is de Nationale Jongere- I norganisatie voor Milieu en Ont- I wikkeling opgericht. Hoe belang- rijk is milieu voor jou? I „Ik denk niet dat zo'n organisa- I tie helpt, maar het milieu is wel I belangrijk met die zeevervuiling en zo. Je moet bij de mensen zelf I beginnen, anders lukt het niet. Ik gooi niet zomaar iets op straat, R maar toch wil ik later een auto I hebben." I Wat interesseert je absoluut niet? I „Al die persoonlijke problemen waarover mensen op televisie I komen vertellen. Je moetje vuile was binnenhouden en er niet bij andere mensen over zeuren. Op rah Winfrey kan me gestolen worden." Wat interesseert je wel? „Wereldproblemen. De hongers nood in Afrika bijvoorbeeld en het racisme. Dat vind ik vrese- lijk." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten besteden? „Moeilijke vraag... Drie weken geleden heb ik gestaakt om de studiefinanciering. Ik ben ook tegen de afschaffing van bijstand voor jongeren." Wie moet er aan de schandpaal? „Salman Rushdie. In 'De dui velsverzen' schreef hij dingen die helemaal niet waar zijn. Ik ben zelf ook moslim." In welk land zou je nooit willen wonen? „In Frankrijk. Daar wonen zo veel Noordafrikanen en die heb ben daar ook erg veel last van racisme." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Rob Lowe." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Ik zou een vliegticket kopen naar Marokko, wel retour hoor, want ik heb het idee dat je daar alleen goed kunt wonen als je veel geld hebt. Als je dat niet hebt, kijken de mensen niet naar' je om is mijn indruk." Welke film/boek/plaat mag een mens voor geen goud missen? „'Silence of the lambs' vond ik echt een mooie film. Je weet dat het niet echt kan gebeuren, jnaar toch krijg je de creeps. Van mu ziek vind ik swing-beat en soul- beat mooi. Ik luister niet graag naar house, wel naar Arabische muziek. De romans over liefde van Jules Deveraux lees ik graag, niet de Bouquet-reeks." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je een cola, naar een Boun- ty-eiland... er zijn zoveel leuke dingen." Door Marjolein Rotsteeg n binnen- en bui- tenland kreeg de vijfmansband Ten Sharp in '85 loven- de kritieken. Maar W van kranteknipsels en een enkele tipparadenotering heb je nog geen droog brood te eten, laat staan beleg! De Purmerendse formatie gooide de handdoek in de ring. Toch kroop het bloed waar het niet gaan kon. Enkele jaren later staken Niels Hermes (toetsen), Marcel Kapteijn (zang) en - buiten beeld - Ton Groen (tekstschrijver) de koppen weer bij elkaar. De rest is inmiddels gescheidenis. De mini-cd 'Under The Waterli- ne', ging wereldwijd 800.000 keer over de toonbank. Alle verza- melcd's meegeteld, is het num mer 'You' twaalf miljoen keer verkocht! „Ik heb geprobeerd me de afme tingen van een cd-doosje voor te stellen en ze uit te spreiden in een sporthal," zegt Niels (34). Een gek idee, hoor, want die sporthal zat tot het dak vol. Het leuke is, dat het succes kwam op een moment dat wij onze ambi ties hadden laten varen." Recent verscheen de opvolger 'The Fire'Inside', waarvan 'Dreamhome' op single uit is. Wat is het allerleukste aan suc ces? „De mentale en emotionele ver rijking van je leven," zegt Mar cel. „Je gaat dus dingen meema ken waar je niet om gevraagd hebt. Hele mooie en hele zwaar moedige dingen. Zo zijn we naar Buenos Aires geweest. Daar blijkt het in werkelijkheid nog fijner te zijn dan je je had voor gesteld." Hun bezoek aan de Argentijnse hoofdstad leidde tot het nummer 'Rumours In The City'. Nu is Ten Sharp bepaald geen band die via hun songs de wereld wil verbeteren. Ze zoeken het in hun liedjes juist altijd dicht bij huis. Zo is liefde in alle een centraal thema. „Niet alleen liefde voor een vrouw, maar ook voor ouderdom ('Lines In Your Face') of voor een kind ('Close Your Eyes')," verduidelijkt Marcel. „Ik voel me een hele vent dat we een Ten Sharp: Niet stoer, maar wel eerlijk slaapliedje voor een kind hebben kunnen schrijven." Voor Ten Sharp geldt overdui delijk 'oost west, thuis best'. „Het allerleukste aan promotie- reizen is thuiskomen," aldus Marcel. Terwijl als je klein bent en ervan droomt popster te wor den.je de hele wereld over wilt," knikte Marcel. „En als het dan eenmaal zover is, ben ik degene die het niet te laat maakt. Sommige mensen vinden dat niet rock 'n roll, maar dat ben ik ook niet. Ik ben een supersoftie. Niet stoer, maar wel eerlijk! Ik had me ook altijd voorgesteld als we eenmaal vrouwen betreft. Maar het werkt precies averechts. Ik vind vrouwen al gauw te opdrin gerig. Ik heb mijn eigen vrouw ook niet in de aanbieding gehad. Voor haar heb ik heel veel over moeten hebben." Nu zo'n jeugddroom is 'het ma ken in Engeland en Amerika'... „Dat zijn dus precies de twee landen waar het niet moet ge beuren moet," aldus Marcel. „Laten we wel wezen, het is allemaal daarvandaan gekomen. Dan is het leuk als jij je er ook even tussen kunt wurmen met je dikke reet. Maar heb niet de illusie dat het daar dus beter is voor popsterren. Engeland is in journalistiek opzicht zo verrot. Elk verhaal datje maar kunt verzinnen, wordt daar ook over je geschreven. In Amerika draait het alleen maar om veel geld." Onlangs trad Ten Sharp twee avonden op in een Moskouse club. „Daar zaten elke avond 500 mensen die ieder 100 piek voor een kaartje hadden betaald," vertelt Marcel. „In Rusland is het armoe troef. Dus wie kan dat nou betalen? De aanwezige vrouwen bleken dus prostituées FOTO SONY MUSIC te zijn, We werden ook gewaar schuwd dat we wel betaald moest- worden voor de sjans die we hadden. Waar die mannen mee bezig zijn, zal er wel niet ver naast liggen." Terug naar eigen land. Hier steekt de oer-Hollandse kinne sinne de kop op. Zo wordt Ten Sharp in Oor's popencyclopedie, editie '92, in enkele regels afge daan met termen als 'keurig' en 'Spandau Ballet'. „Wie de Grote Prijs van Neder land gewonnen had, stond met grote verhalen in Oor," reageert Marcel. „Wij hadden platen ge maakt en dat was het vermelden kennelijk niet waard. Maar die encyclopedie was nog niet uit, of het succes begon ons toe te la chen. Dan vinden ze je vroegere werk ineens beter. Zo waren wij ruiger en spontaner toen we nog met z'n vijven waren. Lulkoek!" NG [(winkelwaarde 15. IAN NOORDSTRAAT 45 Door Mur Door Muriel Boll edere Bredase scholier, die dit jaar eindexamen heeft gedaan, kreeg een boekje toegestuurd met de tamelijk blije titel 'Het Vrije l Vogel Vakantieboekje,' met de j groeten van de GGD. Je voelt natuurlijk op je klompen aan dat het dus gaat over Sea, Sun en Safe-Sex. In het boekje staan vragen over roken, drank, gokken, gezond heid en sex. Bij elke vraag kun je kiezen uit vier antwoorden en zo kun je ontdekken hoe je zelf bent; dat is althans de bedoeling. Hens kijken of dat lukt. In het scholierencafé zitten Gijs en Maurice, die hun commentaar wel willen geven. Ze zijn welis waar vierdeklassers, maar het gaat toch om zaken waar je niet alleen pas na je eindexamen mee te maken krijgt. |Er zijn brave vragen als 'Hoort I zonnebrand bij je vakantieuitrus- Iting' en 'Gebruik je voor groen- Iten en vlees dezelfde snijplank?', ■maar ook 'Wat vind je van alco hol op vakantie' en dan kun je kiezen uit de volgende antwoor dden: a. Natuurlijk mag alcohol, |als je uitgaat drink je toch ook |b- Je moet alcohol gebruiken landers hoor je er niet bij: c. Nou, ■k ga het in elk geval op een [zuipen zetten, d. Je kunt ook zonder alcohol wel plezier heb ben. P'Als je nooit alcohol gebruikt, [Waarom zou je het dan in de jvakantie doen en waarom zou je neer drinken dan thuis," is het [commentaar van Gijs. „Alcohol in je vakantie bijna altijd duur- Per. vult Maurice aan. 011 EL Het Vrije Vogel Vakantieboekje: Ouwe koek, IS de conclusie van scholieren die het lazen. Volgende vraag: „Op de jonge- rencamping waar jij vakantie houdt, is het een sport om zo snel mogelijk met iemand het bed in te duiken, wat doe jij a. Laat je je meeslepen in deze sport. b. Doe je er niet aan mee maar vertel je aan het ontbijt wel stoere, opwindende verhalen, c. Doe je mee want vluchtige sex hoort voor jou bij vakantie, d. Kom je er voor uit dat je pas sexueel contact wil als je een relatie hebt opgebouwd. De antwoorden zijn meestal te ongenuanceerd. Het lijkt alsof ze ervan uitgaan dat elke jongere rookt, drinkt, naar houseparty's gaat (daar houden wij hélémaal niet van en wil vrijen, vinden Maurice en Gijs. De vraag „Een jongen/meisje van je klas toont geen belangstel ling voor meisjes/jongens, maar lijkt juist op jongens/meisjes te vallen", werkt op hun lachspie ren. Waarom hebben ze het niet gewoon over hetero's en homo's. En wat de vraag betreft, ieder een moet zelf weten wat hij wil. Er staan wel interessante feiten in als „Wist je dat men de afgelo pen dertig jaar drie keer zoveel is gaan drinken" en „Wist je dat jongeren in het stadsgewest Bre da meer roken en drinken dan jongeren in de rest van Neder land Maar wat voor type je bent komt er met dit boekje echt niet uit en de vragen zijn ouwe koek, is de conclusie. In hun scholierencafé staan de folders over de gevaren van gokken op de gokkast en er liggen brochures over aids en dergelijke. Bovendien kun je op het postkantoor alle mogelijke informatie vinden, dus is het een overbodig boekje. Iets dat je in de trein leest, als je je verveelt. Toch handig is de kaart waarmee je behalve informatiefolders leu ke dingen kunt bestellen als pos ters, cartoonstickers (Do you know, do you care), een CJP- kortingsgids, een gratis Vrij-vei- lig-condoom. Ook als je dit jaar geen eindexa men hebt gedaan, kun je die informatie rechtstreeks aanvra gen bij de GGD Stadsgewest Breda. -j-Ü imhii o-Ls UW t i-I ■W UJJjÜÜv LOWltVclLt VvvUnAU*. I Fv MA A Wl\ - 1 V Vvuzi olie op Hcjci OArccliStUn. i^ fcOv WjLIZS WyUZJ OW t^AlDr 00\cio*CK tïVitA. Ü\- e&K. WJUM. e vierkante deci- meter van deze week is gevuld M door Marieke van Bueren uit 'Prinsenbeek.- 'Wat ik hiermeer bedoel, is nogal duidelijk,' schrijft ze in haar toelichting. Marieke krijgt zo spoedig mo gelijk een cd thuisgestuurd. Omdat ragAzzi op vakantie gaat, keert deze rubriek pas eind augustus terug. Bewaar dus je creatieve ideeën voor tegen die tijd. 3 Can't help falling in love - UB40 1 What is love - Haddaway 2 Power of American natives - Dance 2 trance 7 Two princes - Spin doctors 4 Encores - Dire Straits 5 That's the way love goes - Janet 9 Do you see the light - Snap 8 All that she wants - Ace of base 10 Don't walk-Jade 15 Theme from harry's game - Clannad 11 Cose della vita - Eros Ramazzotti 6 Tribal dance - 2 Unlimited 18 Mr. Vain - Culture Beat 26 Wheel of fortune - Ace of base 19 Ain't nothin' to it - Def dames dope 21 Break it down again - Tears- for fears 17 Creep - Radiohead 13 Ome Jan - Willeke Alberti 201 don't wanna fight - Tina Turner Everybody hurts - R.E.M. 12 Informer - Snow 14 Somebody to love - George Michael and Queen 22 Cats in the cradle - Ugly kid joe 16 Vrede - Ruth Jacott 34 The love of a woman - Bernie Lyon -- Girl i've been hurt - Snow 28 Almost unreal - Roxette 24 Show me love - Robin S Clubhopping - Rob 'n' raz 35 Freak me - Silk 27 Give it up - Cut 'n move 25 That's what love can do - Boy crazy Liefdesliedjes - de Jazzpolitie 23 Mr. Blue - René Klijn 38 Feyenoord is onze kampioen - Cosk v.d. Palm 39 Mama's always on stage - Arrested development Run things - Dj blackfoot feat. Shanti Gloria - Van Morrison John Lee Hooker 29 Civil war - Guns n' roses 33 Jump party - D.R.O.P. O (1) Dreams - Gabrielle (3) What is Love - Haddaway 0 (1) That's the Way Love Goes -Janet Jackson 0 (2) Weak - SWV H-Town Tag Team Rod Stewart Schriftelijke reaches: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23