L ELMAM Dempen... Zeeuwse babbels iKWAME ER in België j/AN KERCKHOVEN jassau), tel. 09-3214634581 [van 13.30 uur tot 18.00U» Grootste schooier van Axel Broeikasten en efficiency HE JA, DAT KEN I ZEELAND C4 ZEN SLUISKI 1122 01157-121 -Bedrijf b.v. 624 ZG Sluis, [8-62140 |ensttreding [>ornamelijk leren. Sluis, r. 74223. s, tel. 01178-61590! VTSWAAR BORG >G RENDEMENT - 5 jaar 6.50! Ze wouw alt gjern nog's vliegen Polonaise Sas PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN DE STEM ZATERDAG 3 JULI 1993 SSCHOOL EN TAXIBEDRI; Ooit stond in Sluis een van de grootste kerken van Vlaanderen, namelijk de St.-Janskerk. Alleen de blootgelegde fundamenten geven nog een indruk van de geweldige omvang van het gebouwDe St.-Janskerk vond zijn einde in 1811, toen een onvoorzichtige loodgieter het gebedshuis in vuur en vlam zette. In onze dagen is de plaats een prachtig beschaduwd parkje met her en der door de tand des tijds aangetaste en gebroken zerken. '•>2. koers >9.00 uur tot 12.00 uur. Directeur H. van Damme, 'de grootste schooier van Axel', trekt het T-shirt aan dat hij zojuist kreeg van wethouder J. van Schaik omdat hij zoveel geld van de gemeente wist los te peuteren. foto camile schelstraete BASISSCHOOL De Eikelaar in Koewacht vierde vorig week een feestje. De aanleiding was simpel. De school ziet er weer prima uit. Nieuwe kozijnen, een nieuw dak, een nieuw schoolplein. Voor de leek op het eerste gezicht weinig reden om zoveel ophef over te maken maar Koewacht heeft bloed, zweet en tranen gelaten om die voorzieningen voor elkaar te krijgen. Omdat het ministerie van onderwijs, vanwege veranderde wetge ving, niet met geld over de brug wilde komen voor het achterstallig onderhoud moest het bestuur van de school noodgedwongen aankloppen bij de gemeente. Die streek één keer over het hart en fourneerde de twee ton die nodig was voor de vervanging van de kozijnen en het dak. Maar daarna werd de school opnieuw door het noodlot getroffen. Het opruimen van de asbest dakbedekking kostte meer dan begroot, het schoolplein werd aan gort gereden en tot overmaat van ramp moest er ook nog een oude olietank uit de grond worden gehaald. En weer sprong de gemeente bij. Wethouder J. van Schaik kon het dan ook niet laten directeur H. van Damme daar fijntjes aan te herinneren. „We hebben prijzen voor de beste sporters en we hebben een cultuurprijs. Maar het wordt tijd voor een nieuwe. Bij deze overhandig ik je een T-shirt van de gemeente omdat je de grootste schooier van Axel ben". Telefoniste met weinig zelfvertrouwen: Ik zal proberen u door te verbinden. Terneuzenaars op de koffie. - De Duitse' leerlingen kregen met hun klim in de Hulster toren ook nog ger^tnjcje van hun vaderlandse geschiedenis onder ogen. Voor het Terneuzens Philips-personeel gaat geen berg te hoog. Heeft 023 ook een license to kill? Frietje mét in Litouwen. Broodje oorlog komt vanzelf. Wensdroom junk: Double Shot. Voor de reconstructie van de Axelse Dam in Terneuzen is het nodig dat een deel van de oostelijke kanaalarm wordt gedempt. Dit tot groot ongenoegen van de schippers die daarmee een aantal ligplaatsen verloren zien gaan. Van de week hadden de schippers echter andere dingen aan hun hoofd en verzamelden zich massaal bij de middensluis voor een stil protest tegen het om zeep helpen van het toerbeurtsysteem. Het gevolg is een lege oostelijke kanaalarm. Dempen maarfoto wim kooijman DE VEELBESPROKEN radar- kasten, die opgesteld staan tus sen Hoek en Breskens, waren tijdens de gemeenteraadsverga dering in Aardenburg weer on derwerp van discussie. Automobilisten worden erg voorzichtig als ze de kasten na deren, sommigen die haast heb ben vervloeken ze, anderen we ten dat het de verkeersveilig heid dient. Wel of geen camera in de kasten, ze lijken erg effec tief te zijn. Toch zijn er die er duidelijk een andere mening op na houden. F. van Dongen (Gemeentebelan gen) moest tijdens de raadsver gadering zijn zegen geven over een bijdrage van een kwartje per inwoner voor de verkeers veiligheid in Zeeuws Vlaande ren. Ook is er een actiegroep -25 procent, dus volgens Van Don gen moet er voor hetzelfde werkterrein tweemaal door de gemeente een bijdrage worden geleverd. „Ik vind beide acties positief, dat moge duidelijk zijn," aldus van Dongen vorige week don derdagavond. „Maar zou het niet beter zijn, dat die twee verschillende organisaties de handen ineen slaan. Neem nu de radarkasten tussen Hoek en Breskens. Die hebben, dat we ten we allemaal, een hoop geld (uuv eter Vliegen enk nog nooit nie gedaon,zeese tegen ieder die't oren wou, »en voor ank doodgaon, wil'k da nog's meemaoken, geloofde da nou? Da n'n mens daor zo zijn zinnen op kan zetten, gek eigeluk eeh? •jhjd da d'oef nie; 'n alf uurken is lank genoegt, dan zijn'k al tevree." lure vent spott'n d'r altijd mee: „Ge zij gek op vliegen, zedde gij? o.ng ze dan, daor zitt'n d'r genoeg ier," en dan lachtenij. Maor omdaz't meenden, zeettij: „Dan rai'm toch n'n keer naor 'n braoderie. aor keuj' dikkels rondvluchten maoken! Op die paor tientjes steek 't nie. o wou ze nie! Echt vliegen, van d'een plek naor d'andere. Da was pas echt. "w °m meet'aut0 a0'en'" Ze von eur planneken belangemij nie slecht. ezummen't 's bekijken," aoitij gezeed, mee't gedacht: t'zal wel overgaan. ou esse tocft nQg gevi0genj weimaor zey aoj z>r vast nievee[ niemer aon! en /BS tu^en de sPefcen van eur fiets deenke ze; geen mens aoi't goed gezien De »e sla"eur van d*e vrachtauto kon geen woord niemer uitbringen sindsdien. Er j?e en?ut0 wast'r gauw, maor ze most meet'n eliekopter naor Gent. i es ez r ogen nog opengedaon, maor z'è vast geen mens niemer gerkend! gekost. Volgens mij zijn het nu zeker broeikasten geworden. Ze staan verscholen tussen het lan ge gras, dus volgens mij kan er niets worden gecontroleerd. Er wordt niet serieus met middelen omgesprongen en ik heb dan ook mijn twijfels over de effi ciency op dit gebied" Burgemeester E. Jongmans voelde met de heer van Dongen mee. „Door allerlei oorzaken zijn die kasten een minder suc ces, ik wil voor u het efficiënt gebruik nog wel eens nagaan. Ik heb zelf vooraf ook mijn twij fels gehad over de vandalisme- gevoeligheid en de invloeden bij minder weer." Ook Jongmans kon echter geen acute oplossing bieden aan van Dongen. Inmid dels is echter uit de diverse kranteberichten over snelheids controles al te concluderen, dat de kasten inderdaad radarkas ten zijn en geen broeikasten. Hoe ze het meest doelmatig kunnen worden gebruikt zijn de deskundigen nu nog aan het uitbroeden IN Zeeland Rond meldden wij vorige week dat de recordpo ging in Sas van Gent om de langste polonaise ter wereld te vormen, enige tegenslag kreeg omdat men bij het eerste het beste etablissement niet binnen mocht. Dat is dus niet waar, zo liet mevrouw De Reu van de Engelenroos ons weten. De mu zikanten kwamen binnen maar konden geen vrijwilligers vin den om aan te sluiten. Reden waarom de kop van de stoet besloot niet naar binnen te gaan. Mevrouw De Reu legde de Sassenaars dus geen strobreed in de weg. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugene Verstraeten. Bijdragen: Frank Deij, Willy van Leeuwen. P.C. KERKDIENSTEN Zaterdag 3 juli ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk); 10 u ds. A.S. Engler. Middelburg (Doopsgezinde Kerk); 10 u ds. H. Arduin, Vlissingen. ('t Anker), 9.15 u. ds. H. Arduin. Zondag 4 juli HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u ds. J. Maasland. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug (HA). Cadzand: 9.30 u. dhr. Senf. Groede: 11 u. ds. F. v.d. Sar (HA). Hoek: 10 u. ds. L. de Ruiter (HA). 16.30 u. ds. L. de Ruiter (HA), Vremdieke. Hontenisse: 9.30 u. mevr. N. Luteijn, Krabbendijke. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 11 u. mevr. N. Luteijn, Krab bendijke. Nieuwvliet: 10 u. dhr. W. Kruide nier. Oostburg: 10 u. dienst te Zuidzande. 9/7: 16 u. ds. L. Mietus (Vrij. Evang. Gem. dienst in de Stelle).Philippine: 9.30 u. dhr. J. dubbeldam. Retranchement: 11 u.. ds. Meeuwen. Sas van Gent: dienst te Philippine. Schoondijke: 9.30 u. ds. F. v.d. Sar. 9/7: 19 u. Geref. Kerk avondsluiting Ruschevliet. Sluis: 9.30 u. ds. Meeuwen. Sluiskil-11 u ds. J. Dubbeldam. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herderkerk): 10.30 u. ds. W. Meeuse, Biervliet. 19 u. dhr. D. de Best. (Opstandings- kerk): 9 u. ds. A. de Meij Mecima, Kloosterzande. (De Honte): 17.45 u. ds. J. Maasland, Axel. (Ter Schorre): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: 11 u dhr Ende. IJzendijke; 9.30 u. ds, J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge (HA). 16.30 u. ds. R. de Jonge (HA in Molenhof). Zuidzande: 10 u. ds. G. Grootjans. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. R.J. van Elderen; 17 u. ds. R.J. van Elderen. Hoek: 10 u. ds. 1. de Ruiter gezam dienst NH kerk (H.A Terneuzen: 10.30 u. Goede Herder kerk ds. D. de Best; 9 u. Opstan- dingskerk; ds. de Best; 19 u. Goede Herderkerk ds. de Best. Zaamslag: 10 u. ds. R.Blokland; 15 u. ds. M Lorier. Aardenburg: 10.30 u. (st. Baafs kerk); ds H. Valk. Breskens: 9.30 en 17 u. ds. R. van Elderen Oostburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN (vrijgemaakt) Axel: 10 u. ds. de Kimpe; 15 u. leesdienst. Hoek: 9 en 15 u. ds. A.Souman. Retranchement: 9 en 19 u. ds. J. Douma. Temeuzen: 10 en 15 u. ds. L.Stam Zaamslag: 10.30 u ds. A. Souman. 15 u. ds. F. de Kimpe CHRISTELIJKE GEREFORMEER DE KERK Zaamslag: 10 en 15 u.. ds.W. van Benthem. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst (Den Dullaert): 10 u. dhr. van der Meer Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr Goudswaard VRIJ EVANGELISCHE GEMEEN TE Breskens en Nieuwvliet: ds. L.Mietus Retranchement: Dhr. R. Goemaere. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 dhr. T Postma Goes: 10 u. mw. C. Rezelman WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart' zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef zond 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zon 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. dond. 19 u zond. 09.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 li zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars zond. 10 u. Terneuzen - H. WillibrordusfTrini- teitskerk). zat. 19 u. zond 11 u Verrezen Christus: Maand. t.m. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat. 17 u. zond. 9.45 u. Hulst, Hontenisse en Koewacht Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Voeten,; tel. 01150-19451. ->• i 'ij Van zond. 12 u. tot maand 24 u. Pa§t. F. Leijgraaf, Hulst, tel. 01140-11302. VIA Jos Neve te Vogelwaarde kregen we een hele verzameling oude liedjesschriften en -boekjes, toebehoord hebbende aan Fransiscus van Bellen te Ossenisse. Het oudste schrift is uit 1910. Voor deze week selecteerden we er een lied uit, dat gezongen wordt op de wijze van 'Het Bloemenlied' en dat als titel draagt: HET LIED VAN DE SMOKKELAARS Wegens de werkloosheid Wie van het smokkelen nog niet hoorde Hoort er wis nu dagelijks van; Wie het woordje niet bekoorde, Doet aan het smokkelen dat wat hij kan. En nog altijd zeggen velen, Smokkelen is een flinke daad. Want het smokkelen is geen stelen, Je springt maar over het pin'kesdraad! (bis) 't Smokkelen, het is geen zonde. Maar hoe goed het lopen kan, Hoort men dikwijls ook verbonden, Vaak is het einde de prison. Ieder gaat met z'n vrachtje henen, Kruipen stiekem door 't pin'kesdraad. Naar de grens op vlugge beenen Opdat ge ziet geeneen soldaat, (bis) Wie door het smokkelen geld wil garen, Doet aan het smokkelen wat hij kan. Denken steeds aan de bezwaren, Die ooit iemand overwon. En ach mensch, wil niet meer klagen, Ieder naar zijn huis met spoed, Morgenavond weer maar dragen, Want de zaakjes die gaan goed. (bis) Gemeente Hulst dat is een stadje Gelegen geheel rondom de vest. Overal vind je daar een padje, Wandelen kan je daar heel best. Kom je soms een schildwacht tegen, Of staat een diender op de loer, Wees dan toch maar niet verlegen Ga met je vrachtje stiekem door. (bis) Aan het prikkeldraad zijn z'aangekomen Maar vrouwen en mannen past op de rest, Gaan ze smokkelen daar proberen. Gaat het daar toch allerbest. Aan een post zijn we gekomen Houden ze daar toch allen aan. Wat moet je aan de grens beginnen? 't beste is dat je blijft staan, (bis) Overal hoort men aan de grenzen Want het smokkelen gaat zo goed. Kom je daar ook iemand tegen, Met zijn vrachtjes met volle moed En wij moeten ook toch eten, Van 't smokkelen moeten wij bestaan. Wij moeten er toch door henen Een daarmee is het gedaan! (bis) Het werd tijd ook dat het gedaan was, want prijswinnend proza is het vast niet, maar denkelijk begrijpt iedereen de strekking wel zo'n beetje. Pegam.

de Stem | 1993 | | pagina 21