res? ns nd ren. Groen licht voor afvalplan In uw tuin staan geen waterplanten Verkiezing mosselwijn 1993 luidt mosselseizoen in Het Talent op zoek naar jong talent POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Zeeuwse Milieufederatie: 'Minder boeren in waterschapsbesturen' Hinder vuil gestort, meer gescheiden opgehaald, gerecycled en verbrand Reconstructie kruising Tractaatweg in volle gang W. Vinke verkozen tot 'havenman van het jaar' uw huis! Kleintje huisset op -0417 (gratis); met u mee. Vakantie/Recr. Onroerend Goed 01684-3452 ZEELAND C3 Oostenrijk svendorpentocht Gevonden voorwerpen Hoofdplaat Oostburg Aardenburg EXAMENS Havenfeesten in Terneuzen van start Zomercircus in de Efteling Gebruik minder voor een beter milieu 2L§ IE STEM (an onze verslaggever Goes - Het doorbreken van de hege monie van de boeren in de besturen (an de waterschappen is dringend «wenst. De Zeeuwse Miliefederatie at daarom de bij haar organisatie „gesloten regionale natuur- en jjjeuverenigingen benaderen om landidaten te vinden die zitting allen nemen in de waterschapsbe- jen en Mooi wandel gebied. Tel. 02152-66633. TE koo ruime hoekwonin te Clinge, pr. 85.000,( tel: 01140-15912. Wij kopen zelf. Bel vooree vrijblijvend bod: Lage Zwaluwe ZATERDAG 3 JULI 1993 ren. ander staat te lezen in de ZMF-Nieuwsbrief van juni 1993. Vol gend jaar maart worden de water schapsverkiezingen gehouden, gekop peld aan de gemeenteraadsverkiezin gen. Een verschil is echter dat er voor de waterschapsverkiezingen geen kies lijsten zijn, maar dat er op personen moet worden gestemd. Zodoende zullen geen rechtstreekse vertegenwoordigers van de ZMF gekozen kunnen worden, maar zal de federatie wel indirect in vloed kunnen uitoefenen. De waterschapsverkiezingen worden de eerste in 'moderne stijl'. Dat is het gevolg van de Waterschapswet die dit jaar van kracht wordt. Bij de water schapsverkiezingen in voorgaande jaren was de opkomst altijd erg laag, slechts tien tot vijftien procent. Om ervoor te zorgen dat meer kiezers hun stem gaan uitbrengen, heeft de provincie Zeeland besloten ze te koppelen aan de gemeen teraadsverkiezingen. Verder zijn er meer mogelijkheden voor burgers om verkozen te worden. De Waterschapswet beoogt een verdere democratisering van de waterschappen. Tot nu toe bestaan de waterschapsbe sturen voornamelijk uit boeren. Door de nieuwe wet kunnen die besturen wor den uitgebreid met twee nieuwe catego rieën, namelijk pachters en ingezetenen. Het aantal bestuurszetels wordt gehal veerd en het algemeen bestuur van een waterschap zal voortaan uit 25 tot 30 leden bestaan. Het dagelijks bestuur telt in de toekomst nog 5 tot 6 leden. Die krijgen een maandelijkse vergoe ding van ruim 1000 gulden. Een lid van het algemeen bestuur krijgt presentie geld. Een ander onderwerp dat in de ZMF- nieuwsbrief ter sprake komt, zijn de kosten van het waterhuishoudingsplan van de provincie. De waterschappen konden zich daar inhoudelijk wel in vinden maar vonden de kostenstijging voor de burgers van 60 gulden per huishouden onaanvaardbaar. De ZMF haalt echter cijfers aan van de provin ciale Directie Milieu en Waterstaat en berekent dat de verhoging slechts iets meer dan 22 gulden zou worden. Vol doende reden voor de waterschappen, althans volgens de milieufederatie, om hun verzet tegen het plan op te geven. fan onze verslaggever Uiddelburg - Na maanden van discussies, van bijstellin- en en van onderzoek, is gisteren in Middelburg het jeuwe proviciale afvalstoffenplan door Provinciale Sta- en goedgekeurd. Zeeland gaat met ingang van komend aar anders met haar afval om: minder wordt gestort, aeer wordt gescheiden opgehaald en hergebruikt, of lerbrand. 'oorlichtingscampagncs moeten ewerkstelligen dat er tegen id 1997 acht procent minder kal wordt geproduceerd, ter- er 54 procent meer dan nu 10'rdt hergebruikt. 'Ambitieuze Appartementen vrij in Steyermark v.a. f 325,-p.»Moeisteuingen' vonden alle poli- k/lrv/-ii uionnol noKlorl 0 ti, maar wel de moeite waard, jnbitieus is een goed woord, ezien de Zeeuwse afvalberg die u nog jaarlijks met twee pro mt groeit. Ie Zeeuwse burger zal het nieu- beleid het eerste merken in e portemonnee. Het totaal aan Mprrari Iznnni ïilieuheffingen zal de komende IVICIbdll tVUUjJI .jjjaar per huishouden per jaar lijgen van gemiddeld 463 naar gulden, bijna een verdubbe- lat was ook de grote zorg van en aantal politici: het geld dat Ie maatregelen kosten. En, zo- Is woordvoerder Hamelink van HOOGERHEIDE Norbarts# SGP het verwoordde: „Lopen 15 Aan bosrand gel. 2 0 ,e het risico dat de burger kap won. m. garage, tii oveel moet gaan betalen dat o.h.zuid., Perc.opp. 210rs ijn milieubewustzijn vermin- Ind.: hal, toilet, woonk. n ert. Het gevaar bestaat dat de plav., luxe modem orger het gewoon gaat zien als 1 verrt1- nvorl 'rt ej km in aflaat' En verlleZen we ZO 1e verd.: overl., 3 sl.kmi iptnn<! rfraatrvlaW?" badk. m. ligb. en 2e toilf "etonsaraagvtak. vaste tr. nr. zolder mog.h. 4e sl.kmr. P®raaevlak ƒ238.000,- k.k. Aanv. overl. Inl.: 01646-15907. lee. vond bijvoorbeeld de partij WONEN in Zeeland is bi 'elta Anders. Elke politicus zat taalbaar. Aangeb. tussen iel aan zijn of haar 'draagvlak' woning, goed. onderh. gen grond in centr. Jachthaven, 78.000,- kl 01611 -2817 of 01665-308 tlnicf'c cotfectic oub cn nieuw flrcncn Goed, beter: één vakje benutten, dvertentie wordt in een groter ram de advertentie met het uw teksten kort en bondig, oonnummer in de advertentie op. en gemakkelijk en snel. E ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dal ending van brieven onder nummer dient Als contante betaling kunt u een e of girobetaalkaart (dus géén giro- of en. Bij met-contante betaling ontvangt» Jtenties voor de rubrieken Te huur orden uitsluitend tegen contante je denken en aan te hikken tegen kosten voor de burger, én echt goed afvalbeleid kost jigantisch veel meer, maar dan iti je ook optimaal bezig met milieu en maakt de kosten iaraan ondergeschikt. itenlid Woudstra van Delta iders hield een betoog waarin ij een volstrekt andere visie op e problemen ontvouwde. „Dit is in goed plan," zo begon hij, "mdat er maatregelen in staan het milieu ten goede komen, laar het is te weinig, het is een factie van wat er werkelijk loet gebeuren. Landelijk zijn de Mistellingen op afvalgebied in i nationale milieuplannen on- lermaats, en dat zijn ze ook in fit plan. Maar zie ze eerst maar jens uit te voeren. Wij stemmen jchter niet tegen, want we zijn feter af met een half ei dan een fgedop." ei us 3229,4800 MB Breda. Afdeling nleveren op onze kantoren. Uw opdractil sing in ons bezit te zijn. Prijs incl. 17% BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 21.47 24.53 geld uit te geven aan andere zaken zodat er voor het milieu minder overblijft. Zeg dat maar gewoon, college, dat maakt uw politieke positie duidelijk. Ieder een hier schrikt nu hevig van de consequenties, die naar onze me ning nog niet voldoende zijn, maar vergeet niet dat tot nu toe altijd in Zeeland te weinig is betaald. Nu krijgen we de reke ning gepresenteerd." Haaks De filosofie van Delta Anders staat wat dit betreft ook haaks op die van de grote partijen. Verminder de economische groei, de enorme consumptie, en daar zal het milieu baat bij hebben. Dan ook vermindert het afva- laanbod. De grote partijen zijn de opvat ting toegedaan dat economische groei en milieuzorg kunnen sa mengaan. Statenlid Van Ginkel (RPF/GPV) noemde het zo: „De stijging van de tarieven die de Zeeuwse burger moet onder gaan, is de kostprijs van de wel vaart." Nu het afvalstoffenplan (PAP III) is goedgekeurd, is er groen licht voor de bouw van een com- posteerinstallatie in het Sloe, waar het groene afval zal wor den bewerkt. Er komen puinbre- kers, meer glasbakken en bak ken voor oud papier en blik. En elk huishouden zal voorzien worden van vuilcontainers om het afval gescheiden in aan te bieden. foto wim kooyman De nieuwe vorm van het kruispunt begint langzaam maar zeker gestalte te krijgen. Van onze correspondent Westdorpe - Menig automobilist die over de Tractaatweg reed in de afgelo pen weken zal zich verbaasd hebben over de drukke werkzaamheden op het kruispunt N252, Tractaatweg-Molen- straat. Na veel ongevallen met ernstig gewonden en zelfs dodelijke slachtoffers wordt het kruispunt nu gereconstrueerd en voorzien van verkeerslichten. De laatste jaren was het aantal ernstige ongevallen al teruggelopen dankzij de inge voerde 70 kilometer-regel op het kruispunt, de grotere stopborden en de verkorte uit- voegstroken op de Tractaatweg. Toch ge beurden er nog regelmatig ongevallen, zij het met hoofdzakelijk materiële schade. Sinds een vijftal weken is men druk bezig met de reconstructie, waarbij men een aan tal wegenbouwtechnische zaken oplost en de kruising voorziet van verkeerslichten. Op het kruispunt wordt een zogenaamd dakprofiel lol 'at hem op een interruptie van taterüid Vermeulen van de Pv- A kwam te staan. Hoe ziet u dat dan, een vol ei?" 'ou ze weten. We spreken dan over giganti- bedragen," antwoordde 'oudstra. Maar hoe reëel is dat dan, nu te dit plan al met moeite kun- en betalen," vroeg Vermeulen teer. Wat koren op de molen was van ®e ta Anders. Woudstra: „Er is /el geld, wij hebben ook geld, Ij's als we zeggen dat we het fet kunnen betalen is dat onzin, 'e kiezen er alleen niet voor, dat i wat anders. Gedeputeerde jtaten verkiezen het politiek om Van onze correspondent Philippine - Het nieuwe mosselsei zoen start officieel zondag 15 juli. De Zeeuwse mosselen kunnen vanaf dan weer geconsumeerd worden in de restaurants in Philippine. „De vooruitzichten zijn goed," aldus Frank Wiskerke. „De mossels zijn in een week tijd twee tot drie kilo in vleesge wicht toegenomen. Dit wordt berekend op een hoeveelheid van honderd kilo. Voor volgend jaar ziet het er zelfs nog beter uit, want de zaadval is erg goed. Als we maar geen stormen krijgen," aldus Frank Wiskerke. De prijs van een portie mosselen zal dit jaar niet hoger liggen dan vorig jaar. De Philippiense restauranthouders zijn van mening dat, ook al ligt de prijs op de veiling hoger dan vorig jaar, de maxi mum-prijs bijna bereikt is. Voordat de massa zich weer naar Philip pine beweegt, zal woensdag 7 juli de verkiezing van de mosselwijn 1993 aan de orde komen. Sandy Jurriens, dit jaar voor de tweede maal mosselkoningin, zal deze dag in hotel Au Port aan elkaar praten. Bekende en minder bekende ge nodigden zullen dan aanwezig zijn. Prof. Dr. Wisse Dekker is ieder jaar present sinds hij de gouden mossel heeft ontvan gen. Gerrie Kneteman, die het tegen woordig erg druk heeft met de televisie, weet de weg naar Philippine opnieuw te vinden. Verder zijn Luciën van Impe, Rik de Saedeleer, Karei Prior, Frans Fagel en enkele burgemeesters uit het Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse land aan wezig. Pieter Taselaar, de bekende wijnkenner, zal erop toezien dat er correcte wijze geproefd wordt. De flessen worden on herkenbaar gemaakt, zodat niemand zijn keuze kan bepalen aan de hand van de naam. Het gaat wel om de bekende Pinot Blanc wijn uit de Elzas. Deze wijn past het best bij de mossel, omdat hij zacht is en gecompleteerd wordt door een aantrekkelijk parfum en een leven dig soepele smaak. Na afloop van de proeverij en de onthul ling van de etiketten, zal Pieter Taselaar uitleg geven over de geproefde wijnen. Het Gilde van de Mosselopenstekers zal deze dag een oorkonde uitreiken aan iemand die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de mosselcultuur in het algemeen. Een vereiste tijdens deze mid dag is het eten van een rauwe mossel. Die worden opengestoken door Sjef 'Ke reltje' Ploegaert en Sander PLoegaert. De zusjes Wouterse uit Goes en de streetband 'De Slikmossel' begeleiden het gehele gebeuren met muziek. Tijdens de proeverij kunnen de bezoekers nog een stunt verwachten, waarover de or ganisatie zich in nevelen hult. Na de lunch kan men Brandbieren proeven. De verkiezing van de'mosselwijn is nog maar het begin van het seizoen en de festiviteiten in Philippine. Op 8 augus tus gaat een delegatie uit het mosseldorp naar Amsterdam, waar het bekende Hollandse restaurant 'Die Port van Cle- ve' een mosseldag houdt. Op 28 en 29 augustus zijn de traditionele mosselfees ten. De BRT radio is te gast tijdens het programma 'Fiestag' op 12 september. Hoe de mossel zich de komende tijd ontwikkelt in de Oosterschelde, zullen de restauranthouders uit Philippine zelf gaan onderzoeken. Zij kiezen namelijk het ruime sop om mossels op te vissen, aan boord te koken en ze proeven. '8n 0f,re correspondente tolen - Het eiland Tholen staat r etdag 10 juli voor het vijfde r[ 'n het teken van wandel riten. de meer geoefende wande- J;: staat de Zevendorpentocht Va -nt,pr0gramma' Deze tocht E1 j m voert de deelnemende j ('laars langs mooie plekjes 'de gemeente Tholen. J zijn ook tochten van 30, 15, en 5km. Voor alle afstanden Vi*.'\Sta,rt vana* dorpshuis De in nai,aan Rnadhuisstraat 'ud-Vossemeer. De vertrek- In n0,0^ de zevendorpentocht is ni 1 tot 9 00 uur> de 30 km 1 n Ivfrs starten tussen 9.00 WOO uur. Overige wande rs tussen 10.00 en 14.00 uur. Van onze correspondente Sluiskil - Theater...een ietwat geladen woord. Schijnwer pers, podium, donkere zaal vol nieuwsgierig publiek en dan de zenuwen die soms parten spelen. Het heerlijke gevoel van te kunnen en te mogen optreden maakt echter veel goed en het applaus is het voedsel om door te gaan en vol te houden. De Jeugd- cabaretgroep 'Het Talent' in Sluiskil kan hier over mee praten. Toch pakken zich donkere wol ken samen boven het theaterfir mament van de 'Talenten'. Het ledenaantal is de laatste maan den zo achteruit gegaan dat er een groot tekort is ontstaan. In Sluiskil zitten ze te trappelen van ongeduld om goede produk- ties op te zetten, maar hiervoor zijn toch een achttal leden meer in de groep nodig. Gert Jansen, voorzitter van Het Talent, is duidelijk in zijn uit spraak. „Ons jeugdcabaret heett een ledengroep van jonge men sen tussen de 11 en 16 jaar. Geen gemakkelijke leeftijd om warm te stomen voor theater. In de afgelopen tien jaar zijn ruim 75 jongeren lid geweest. Door het speciale karakter van cabaret is de beperking tot deze leeftijds groep echter nodig en jammer genoeg heeft dit een paar verve lende gevolgen." Elk jaar vallen er leden af van wege het overschrijden van de leeftijdsgrens en zit Het Talent dus steeds verlegen om nieuw bloed. Dat de oud-leden met pijn in het hart afscheid nemen, is een feit. Er zijn er nogal wat die na een tijdje terugkeren om zit ting te nemen in de organisatie of de leiding. Maar de jongeren weghalen van de sportvelden en de geliefde stek voor de televisie, blijkt niet gemakkelijk. „Dit jaar is ons ledental terugge lopen van 29 naar 12. Op zich nog steeds een geschikte groep om mee te werken, maar toch willen we er nog wat leden bij werven. Zij die iets willen doen aan toneel, zang of dans zijn welkom. De groep werkt en re peteert in Sluiskil maar leden uit de rest van Zeeuws-Vlaanderen zijn ook welkom," laat Jansen weten. Er wordt geoefend in het wei- zijnscentrum het Meulengat in Sluiskil. Het nieuwe seizoen start in september. De talenten komen bijeen op de donderdaga vond vanaf 19.00 tot 21.00 uur. De repetities worden gewijd aan een programma vol cabarateske Oostburg - Op het politiebu reau te Oostburg zijn de vol gende voorwerpen als gevon den gedeponeerd: huissleutel, hangertje in de vorm van een poesje, wieldop Ford, porte monnee, sweater, sleutels aan label 'voordeur', drie honden, waterpistool, geld, zonnebril, goudkleurig kettinkje met steentje, sleutels aan sleutel hanger Ford, videorecorder, herenhorloge, regenpak, lees bril in etui, aandelen, trui, fietssleutel (2x), schoenen, bril. ZOMERCONCERT - De mu ziekvereniging Oefening Baart Kunst houdt vandaag om 19.30 uur het jaarlijkse zomer- concert in de Nederlands her vormde kerk. De leiding is in handen van dirigent Joop de Pooter. PAROCHIEWACHT - Pastor A. Willekens, bereikbaar op telefoonnummer 01170-55237, is dit weekeinde parochie- wacht voor West-Zeeuws- Vaanderen. Hij is zondag 4 juli bereikbaar van 12.00 uur tot maandag 5 juli 20.00 uur. STADSWANDELING - De Stichting Promotie en VW houdt vanaf maandag 12 juli geleide stadswandelingen. Men vertrekt om 19.00 uur op het Kaaiplein. De laatste wan deling is maandag 9 augustus. Nijmegen - Aan de katholieke universiteit in Nijmegen promo veerde tot doctor in de Medische Wetenschappen oud-Sassenaar Tom Vereecken op het proefschrift: 'The Amygdaloid Complex in Alzheimer's disease'. Van onze correspondent Terneuzen - De dertiende editie van de Terneuzense Haven feesten is geopend met het bekend maken van de havenman van het jaar. De benoemingscommissie heeft ing. W. Vinke gekozen tot havenman van het jaar, vanwege zijn verdiensten voor het opstarten van het Portaal van Vlaanderen. aangelegd, waardoor men vanaf de N252 als het ware neerkijkt op de veertig centimeter lager aangelegde kruising. Tevens wordt het geheel kleiner gemaakt en worden de rijstro ken versmald, gescheiden door kleinere mid denbermen. Naast de Tractaatweg komt aangepaste beplanting tot een hoogte van maximaal vier meter en tevens zullen er, op de plaats waar nu nog de rijbaan richting Zelzate ligt, een aantal waterbakken met aangepaste vegetatie komen. Over vier we ken hoopt men dat het karwei geklaard is. De uitverkorene was met vakan tie. Daarom werd er een video vertoond, waarop W. Gosselaar, voorzitter van het VW Terneu zen hem de bijbehorende oor konde uitreikte. Gosselaar: „In 1992 werd het Portaal van Vlaanderen opge start. Rijkswaterstaat heeft hier goed op ingespeeld door een in focentrum in te richten en een uitzichttoren. De heer Vinke is bij Rijkswaterstaat de grote pro motor van het project geweest. Vinke was blij met de onder scheiding. „Dankzij een goede samenwerking is het Portaal van Vlaanderen uitgegroeid tot een groot succes. Ik ben blij dat ik mijn steentje heb bijgedragen. Ik spreek dan ook de hoop uit dat de haven van Terneuzen, met de haven van Gent als achterland, mag uitgroeien tot een haven die zijn weerga niet kent." Na de smaakvolle presentatie in de Westkant, waarbij B. Rads- taak, adjunct-directeur van Ne derland-distributieland een in leiding verzorgde, werden de ha venfeesten oficieel geopend met het hijsen van de VW-vlag dooi kapitein Willem van der Decken. Strikken De genodigden hadden zich bij aankomst laten 'strikken' voor de actie Artsen zonder Grenzen. Burgemeester drs. R. Barbé liet zich als eerste de rode strik om doen. Voor het publiek ging om 17.00 uur de kermis van start. Om 19.00 uur gingen 75 lopers van start voor een recreatieve havenloop. Tevens werden de voorronden gehouden voor de roeiwedstrijden. Met een dans en feestavond werd de eerste dag afgesloten. Vandaag start er om 10.30 uur een puzzel-fietstocht georgani seerd door de ANWB. Vertrouw de programma-onderdelen van de Havenfeesten zijn ook dit jaar de rondvaarten op de Wester- schelde, vliegershow, zeil- en heftruckwedstrijden. Nieuw dit jaar is het onderdeel 'sterkste man van de haven'. Zaterdag zijn de voorronden op de onder delen; vaten tillen, deadlift en voorwaartsheffen. Zondag staan de onderdelen sloeptrekken en gewichtheffen op het program ma. De wedstrijden worden ge organiseerd door sportschool Body Health. Zaterdag wordt om 22.30 uur het traditionele vuurwerk afgestoken. Zondag worden de feesten afge sloten met een vlootsehouw en om 17.00 uur een concert door Harmonie de Vliegende Hollan der. Van onze correspondente Kaatsheuvel - Het Zomercircus heeft haar tenten opgeslagen op de Circusweide van de Efteling. Tot en met 31 augustus wordt drie maal per dag een 35 minu ten durend programma geboden met nummers uit heel Europa. De rode draad door de voorstel ling is het optreden van het clownstrio Schelnikov. De entree tot het Groot Efteling Zomercircus is voor de bezoe kers van de Efteling inbegrepen in het toegangskaartje. Tijdens de Zomeravonden van de Efte ling op 14, 21 en 28 augustus worden om 22.00 uur extra cir cusvoorstellingen gegeven. (ADVERTENTIE) Momenteel telt de bezetting twaalf 'talenten'. Twintig zou ideaal zijn. foto camile schelstraete nummers en in januari volgen dan minstens twee voorstellin gen. Belangstellenden kunnen infor matie inwinnen of zich opgeven bij Gert Jansen, Regentstraat 19 in Sluiskil. Alleen bij langdurige droogte kan sproeien van uw tuin nodig zijn. Uw gazon heeft dan eens per week voldoende aan een half uurtje sproeien. Geef kwetsbare planten gericht water met een gieter. Gebruik voor het sproeien bij voorkeur de tuinslang of een bewegende sproeier Sproei alleen na zonsondergang om verdamping van het water te voorkomen. n.v. waterleiding maatschappij „noord-west-brabant"

de Stem | 1993 | | pagina 19