lilieuheffing ouderen te hoog I Stem De Bergse boot: spiritus, frites en de schorren PLAATSELIJK nieuws DUIVEN sport DAG klapper Terneuzenaar krijgt vijftien maanden voor handel in harddrugs St. Jozefschool wint prijs ANWB Brief ouderenorganisaties en milieugroep naar gemeente Hulst en waterschap >op 'esbedrij! Werkstraf automobilist voor inrijden op fietser Eerste misviering door priester Piet Swinne ZEELAND llant Ï0VAG-GARANTI1 j Weekenddienst Stem-redactie REINIGT TAPIJT ALS NIEUW y de Dijcke' \DE 01147-212 editie zeeland Graauw Smallegange wint Orleans in kring West/Walcheren Man moet kapotte fiets vergoeden Mavo Ravelijn houdt triatlon in Hulst Ambtenaren blokkeren ingang van Statenzaal DE STEM ZATERDAG 3 JULI 1993 Middelburg - Voor handel in cocaï ne en heroïne in de eerste drie maanden van dit jaar, is de 19-jarige Terneuzenaar N.B. vrijdag Iin Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maan- r Tegen B. was twee weken geleden tij dens de behandeling van de zaak acht tien maanden geëist. De zelf aan hardd rugs verslaafde dealer deed 'zaken' van uit een pand aan de Zuidlandstraat, samen met vier andere verslaafden. Het spul werd vooral door B. regelmatig in Rotterdam ingekocht waarna er in Ter- neuzen maandelijks zo'n 7000 aan winst door het vijftal werd opgestreken. Voor het veroorzaken van een ongeval op 29 juli bij Westkapelle is de 22-jari- ge Vlissinger C.N. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met daarnaast een rijontzeg ging voor de duur van een jaar. N. had die nacht vijf jongelui met zijn taxi bij een discotheek opgepikt om hen naar een volgende gelegenheid te rijden. Volgens verklaringen van getuigen zou de chauffeur daarbij veel te hard heb ben gereden, terwijl hij zich bovendien had laten meeslepen in de vrolijkheid van zijn dronken gezelschap. In een bocht verloor de man de macht over het stuur waarna de auto in een sloot belandde. Het vijftal discogangers raakte hierbij gewond. Tegen N. was twee weken geleden behalve de rijont zegging een gevangenisstraf geëist van twee maanden waarvan de helft voor waardelijk. je pagina |dat niet en duur per regel of I één grote regel 3,04*. leen foto of lat van 35 x 45 Tesp. 16,76* lp aanvraag. Bij ]vordt 4,50 o's worden niet 6442 of geef uw hg af bij één van ■lijke opgaven lepteerd indien V ook indien uw egd is. |:ht voor teksten len te weigeren. Jn bereiken over fcudt de uitgever Brf naam van de bd te geven. pp zaterdag puws op donderdag Dnze opa wordt 4 ji 80 JAAR Hartelijk gefeliciteen Indplaats. (tgen: )r Bidema bist Tel. 01140-14071 [OCCASIONS ve APK oruin &uw netallic üin (blauw Vijs p, grijs met. .1990 .1990 net .1989 rood .1990 Bel HB, wit .1988 uw met .1990 w met .1986 sel, wit .1988 aart .1984 APK II keuringsstti Erkend ROW LPG inbouwstation onze verslaggever - De ouderen in de gemeente Hulst moeten naar verhouding te veel betalen aan allerlei heffin gen die met het milieu te maken hebben. De gemeente en het waterschap Hulster Ambacht moeten dan ook maatregelen nemen om deze ongelijkheid recht te trekken. Dat zeggen de Milieuwerkgroep Hulst-Hontenisse, de gezamen lijke Hulster ouderenbonden en de Stichting Welzijn voor Oude ren Hulst in een brief aan de gemeente en het waterschap, tfóor 65-plussers moet de moge lijkheid worden geschapen om lij de verontreiningsheffing van .iet waterschap voor maximaal [wee vervuilmgseenheden te be talen. Bejaarde echtparen wor- ien nu gewoon aangeslagen voor Ine eenheden. De stijging van ie gemeentelijke reinigingsrech ten moet voor huishoudens met reinig afval beperkt worden. ,'oorgesteld wordt een heffing ip te leggen op grond van de ■ootte van de gebruikte rolem- er. ,rote zorgen De brief is het vervolg op discus- iebijeenkomsten die twee mede werkers van de Milieuwerkgroep lulst-Hontenisse hielden in de .es Hulster woonkernen. Tijdens lie bijeenkomsten bleek dat de luister ouderen zich grote zor- ;en maken over de steeds maar terk toenemende heffingen op nilieugebied. Zo steeg de ver- ntreinigingsheffing van het wa- erschap de afgelopen vier jaar 'an 246 naar 339 gulden. Bij de piep ouderen is er sprake van luishoudens bestaande uit hoog- jit twee personen. Toch worden 31e voor drie personen aangesla- SUZUf) len' v'n(len de ouderen on- ^Rechtvaardig. gemeentelijke heffing voor einigings- en rioolrechten is de aatste vier jaar gestegen van naar 211 gulden en daarvan s het einde nog lang niet in acht. Tijdens de bijeenkomsten rezen de ouderen er op dat de Beesten hooguit één vuilniszakje jfval per week produceren. Toch Kirden ze opgescheept met een fvalcontainer van 240 liter. Ge- pperd is om iedereen standaard «n rolemmer van 140 liter te leven en op verzoek, tegen een [Ogere heffing, eentje van 240 Iter. Een kleinere container, zo leent men, stimuleert boven- ien het besparen op afval, n de brief wordt geconstateerd pat heffingen van gemeente en faterschap op dit moment onaf- ankelijk van elkaar worden 'astgesteld. Daardoor kan het "taal van die heffingen leiden ot een voor minimum-inkomens «aanvaardbaar hoog bedrag, 'oor lage inkomens zou het to- ial van de te betalen milieuhef- 'gen aan een 'redelijk maxi mum moeten worden gebonden. I Voor redactionele zaken, I niet voor advertenties of be- I zorgklachten, kunt u dit weekemde contact opnemen I met Rein van der Helm 1 "1170-53370. Zondagmid dag 01150-18924. B.g.e. 076-236911. Cftem-Drjj i.imii ma iii iIIOj apijt jarenlang mooi houdt? Vraag et reinigen van tapijt is een vak apart MlSil7n En werd uw >choongemaakt reinigen wordt ook de vuil juist tegen- reinigen uw mgen ook de Zodat uw tapijt kan krijgen. eens voor een rn ieder antoren Ipmeuzen, Hulst en Goes. Jassen en telefoonnummers °P Pagina A2. Peningstijden: #•30 12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Pjneuzen: Rein van der Helm Fi-= ie~r?hef^' Frank van Cooten, a Deij, Ton Koomen (sport), °ld de Puijsseleijr. Joes: Cees Maas, •^vincie redacteur). luist. Eugène Verstraeten |V editiechef) dvertentie-exploitatie JPecteur Zeeland: Menu, fvé tel. 09-3293459940. 1-93 Eveline Bleyenberg van de St. Jozefschool overhandigt de cheque aan Chiel Jacobusse (links) van het Zeeuws Landschap. Van onze correspondente Nieuw Namen - De zon zinderde boven het Verdronken Land van Saeftinghe. Gistermiddag kwamen de leerlingen van de r.k.-basisschool Sint Jozef uit Nieuw Namen hun prijs in ontvangst nemen. De leerlingen hadden in de nationale wedstrijd van de Stichting Schoon Ne derland en de ANWB 'actie tegen zwer fafval' een tweede prijs gewonnen. Een paar maanden geleden werd door de scholieren uit Nieuw Namen een enorme hoeveelheid aangespoeld vuil in het vloedmerk van het Verdronken Land van Saeftinghe opgeruimd. Voor leer kracht en leerlingen een enorme erva ring. Zij waren verbaasd over de kilo's vuil die aangespoeld waren en vonden het best leuk om op de verende vegetatie te lopen. Werkstuk Het bleef niet bij de opruimactie, de jeugd schreef een werkstuk over het vuil en afval en stuurde dit werk in voor de wedstrijd. Hun inzet en visie werd be loond met een tweede prijs. Drie van de 3000 scholen in Nederland deden het nog beter: die kregen alle drie een eerste FOTO CAMILE SCHELSTRAETE prijs. De prijs heeft twee kanten: een .reisje naar de Efteling voor de milieubewuste leerlingen en een cheque met een geld bedrag. Dit bedrag werd meteen door de St. Jozefschool doorgesluisd naar de Stichting het Zeeuws Landschap. Deze stopt het geld in het beweidingsproject dat momenteel in Saeftinghe plaats vindt. Het project beoogt het opsporen van zoet water in oude bodemlagen. VAREND vanuit de Theodorushaven in Ber gen op Zoom, met een cocktail van spiritus, fri tes en veevoeders in de neusgaten, krijg je aan andere kijk op Bergen op Zoom. Net buiten de ha ven waan je je in een natuurgebied: op de schorren huist een meeu wenkolonie, een sperwer wordt door een aantal meeuwen achterna geze ten en een groepje aal- schovers heeft een vaste rustplaats gevonden on der een hoge elektrici- teitsmast. Van onze medewerker Wim Overbeek EEN nieuwe toeristische attrac tie ging gisteren van start: een vaartocht van twee en een half uur met de Stad Zierikzee van de Theodorushaven via de Prin- sesseplaat naar Tholen, over het Bergsche Diep naar de Diepsluis en vervolgens op en neer over het Schelde-Rijnkanaal naar de Kreekkraksluizen. Dat Bergen een stad is met veel bedrijvigheid is al meteen duide lijk als de rondvaartboot door de Theodorushaven vaart. Aan de ene kant bouwbedrijf De Schel de met de enorme bergen zand en grind en aan de andere kant de Frid'Or en de hoge silo's van Cargill. Net voorbij het enorme complex van GE Plastics en de burgemeester Peterssluis ligt een 'vergeten' hoekje van Halsteren. Op de achtergrond de windmo lens, op de voorgrond de schor ren met talrijke weide- en wa tervogels. In de verte zijn de kerktorens van Tholen en Bergen op Zoom te zien. Op het bovendek snuiven de on geveer veertig passagiers nu de geur van het water op. Aan boord is de kaartclub van de Roosendaalse St.-Jansparochie. Het jaarlijkse uitstapje van de ruim twintig man sterke kaart- 'Vrolijke vutters' varen de Theodorushaven uit. club gaat dit jaar naar Bergen op Zoom. Met de huifkar zijn de leden van de Bergse binnenstad naar de haven gebracht. En na een kopje koffie benedendeks, genieten ze van de zon en een stijve bries. „Een interessante tocht, het is weer eens wat anders, want met de fiets kan je hier niet komen," vindt J. Verdiesen. De hele groep geniet zichtbaar van het dagje 'potverteren'. Ook een tweetal dames die slecht ter been zijn en die met een speciaal liftje toch op het bovendek kunnen komen. Vrolijke vutters Ook uit Roosendaal komen de families Jongmans en Linders. Vier vrolijke vutters, die genie ten van hun vrije tijd. Bij mooi weer trekken ze er op weekda gen vaak samen op uit. Ze ma ken er een echt Bergs dagje van, want na de boottocht gaan ze het Markiezenhof bezoeken. Het enige dat zij aan te merken heb ben is dat de vertrekplaats van de boot zo moeiljk te vinden was. De bewegwijzering kan be ter, vinden ze. De familie Laseur uit Leusden zit op een camping in Hooger- heide. Hun laatste vakantiedag gaat op aan de vaartocht. „Er is hier in de omgeving veel te zien, meer dan in Noord-Holland, waar we eerst op vakantie wa ren", vindt G. Laseur. Zijn vrouw had het wel leuk gevon den als de tocht werd onderbro ken voor een korte tussenstop, bijvoorbeeld in het stadje Tho len. Voor hun tweejarig zoontje duurt de vaartocht wat lang. Platbodem Terwijl een platbodem met bruin zeil met een lekker vaartje de rondvaartboot tegemoet komt, vertelt kapitein Karei de Jonge dat het bijzonder rustig is in het anders zo druk bevaren Schelde- Rijnkanaal. Veel beroepsvaart ligt stil vanwege stakingen. Slechts een enkele duwbak komt voorbij. Een paar weken geleden maakte hij een proefvaartje om de route uit te proberen. Het aantal passagiers op deze eerste vaart valt de kapitein niet tegen: „We beginnen voor- zichies, zoiets moet groeien." Naast hem op de brug staat Ton den Breejen, mede-eigenaar van rederij Den Breejen, maar tij dens de rondvaart ook lichtma troos en kaartjesverkoper. Hij vertelt dat de rederij het aantal rondvaarten vanuit Zie rikzee, Colijnsplaat en Burgh- sluis uitbreidt met de vaartoch ten vanuit Bergen op Zoom, om dat aan de pleziervaart op de Oosterschelde steeds meer be perkingen worden opgelegd in verband met het milieu. De Stad Zierikzee vertrekt in juli en au gustus elke donderdag en vrijdag vanaf de loswal aan de Thedor- ushaven in Bergen op Zoom. WANDELVIERDAAGSE - In de periode van maandag 5 tot en met vrijdag 9 juli kan men meewandelen in de avondvier daagse van Graauw. Men kan kiezen uit de afstanden 5 of 10 kilometer. De tochten voeren langs mooie plekjes in de om geving van Graauw. Inschrij ven maandag en dinsdag van af 18.30 uur in café Van Grol. Men vertrekt steeds om 19.00 uur. Terneuzen - Met een snelheid van 1380,797 mpm heeft een duif van liefhebber Th. Smal legange uit Breskens het kringconcours West/Walche ren vanuit Orleans gewonnen. De snelste duiven, er waren door 216 deelnemers 1556 dui ven ingezet, zaten dit keer in West-Zeeuws-Vlaanderen. De uitslag: 1 en 6. Th. Smalle gange, Breskens, 2. G. Dusar- duijn, Groede, 3. L. v.d. Wege, Groede, 4. D. van Kerkhoven, Retranchement, 5. A. du Puy, IJzendijke, 7. J. Wanjon, Vlis- singen, 8. C. de Putter en Zoon, IJzendijke, 9. A. Beun. Groede, 10. M. Jaspers, Mid delburg, 11 en 20. A. Dellaert, IJzendijke, 12. A. de Groote, Biervliet, 13 en 18. M. Buijsse, Oostburg, 14. Ch. de Poorter, Oost Souburg, 15. P. de Smet, IJzendijke, 16. Hok Pevi, Rit- them, 17. J. Lijnse, Vlissingen, 19. H. de Dobbelaere, Bier vliet. K0ERSBAL Hulst - Uitslagen koersbal. Eerste wedstrijd: 1. M. Taal man, 2. J. de Smet, 3. G. Smet. Tweede wedstrijd: 1. L. Ke- gels/M. van Vlierberghe, 2. C. Baayens/L. Goeiland, 3. L. Boonman. ZATERDAG HENGSTDIJK -4t Jagershuis, 14 uur prijs- kaarting. HULST -Café de Kroon, 14.30 uur schieting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. ZONDAG HENGSTDIJK - Kantine camping de Vogel, 10 uur kaarting. KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 14 uur ker- misschieting. WESTDORPE -Café 't Oude Raedthuys, 14 uur gaaibollen. Van onze verslaggever Terneuzen - Een groepje fiet sers dat breed over de weg waaierde, had L. van Z. (63) uit Lamswaarde in februari zodanig opgewonden, dat hij even later alle remmen los gooide. Hij reed in op een van de fietsers, die weliswaar on gedeerd bleef, maar wel voor 1800 gulden schade aan zijn dure tweewieler opliep. Volgens Van Z. was hij de fiet sers eerst, na het nodige getoe ter, gepasseerd. In zijn spiegel zag hij een van de fietsers in de sloot verdwijnen. Hij stopte, maar de gedachtenwisseling die had moeten volgen ontspoorde en werd een heftige woordenwis seling. Een van de fietsers stond voor Van Z.'s auto tegen zijn fiets geleund. Om hem schrik aan te jagen gaf Van Z. gas, maar dat was iets te veel. „He laas, helaas, helaas", stamelde hij gisteren voor de politierech ter in Terneuzen. Van onze correspondente Hulst - De Hulster mavo- school Het Ravelijn houdt maandag 5 juli de jaarlijkse triatlon. De meest sportieve leerlingen komen uit in een l/8ste triatlon en de meer recreatief ingestelde sporters volbrengen een l/16e triatlon. Zowel voor de eerste drie jon gens als voor de meisjes zijn er bekers beschikbaar. In totaal doen ongeveer 300 leerlingen mee aan het sportieve evene ment. De eerste atleten starten maan dag om 8.30 uur in het overdekt zwembad De Driehoek. Vervol gens springen ze op de fiets en de wedstrijd wordt besloten met hardlopen. De eerste deelnemers worden tussen 9.45 en 10.00 uur aan de finish bij de school ver wacht. Officier van justitie vond dat de man met opzet op de fietser was ingereden, met de bedoeling zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. „Ik vraag me af of hij mentaal geschikt is om auto te rijden", dacht hij hardop. Hij eiste drie maanden gevangenis straf, waarvan een maand voor waardelijk. Het onvoorwaarde lijke deel mocht Van Z. omzetten in een werkstraf van 100 uur. Politierechter Begheyn vond die eis aan de milde kant. Hij ging er daarom overheen met vier maanden waarvan een voor waardelijk, oftewel een werk straf van 140 uur. Bovendien moet de man binnen een jaar de schade aan de fiets betalen Van onze verslaggever Middelburg - Actievoe rende ambtenaren, leden van de bond AbvaKabo, hebben gisteren tijdens de maandelijkse zitting van Provinciale Staten de ingang van de Statenzaal geblokkeerd. De ambtenaren vroegen de Statenleden om tijdens de vergadering hun standpunt te geven over de ambtena ren-acties en adhesie daar mee te betuigen. Eerder de ze week hebben alle Staten leden al een schriftelijk ver zoek van die aard gehad. Tot grote teleurstelling van de actievoerders echter, voelde Statenvoorzitter Van Gelder niets voor uitbrei ding van de agenda van gis teren. Besloten werd het punt komende vrijdag te be spreken in de Statencom missie Algemeen Bestuur. Zoals bekend voeren de ambtenaren deze dagen ac tie voor een beter salaris en betere arbeidsomstandighe den. Van onze correspondent St.-Jansteen - Priester Piet Swinne zal zondag 4 juli in zijn geboorteplaats St.-Jansteen voorgaan in de eucharis tieviering van 10.30 uur in de parochiekerk H. Johannes de Doper. Het vrouwen- en mannenkoor verleent medewerking aan deze viering. Daarna is er gelegenheid om de jongstleden zaterdag tot priester gewijde Piet Swinne tot 14.00 uur geluk te wensen in het gemeenschapscentrum De Warande.

de Stem | 1993 | | pagina 17