DESTEM zeeland leeuws-Vlaams vuil naar België rUinTe3^elen: °'a' SST VYV wil 'negatief nieuws in media weren in voorbij! Twijfels over schepper De Gerechtigheid (m/v) jPEELBOOM - KLAASSEN -ovinciale Staten denken toch aan export afval ondanks bezwaren Rijk iten m/y ®KER(V/M) Zomerweer ilSSAGE-AXEL-01155-61781 1 [zendijkenaar ia val overleden fPennestreek weer terug Kunstenaarsdag in Middelburg DE ABONNEMENTENVERKOOP IS BEGONNEN jfgf Brochure ver- Kg**, krijgbaar bij het F* Zuidlandtheater ^Épjjft dinsdag t/m vrijdag van 11.00- 15.00 uur TEL. 01150-95555 ZUIDLANDTHEATER TERNEUZEN Hogedrukgebied Zon Sterke groei recreatievaart Politie Oostburg op zomersterkte DERLAND B.V. |n wij op korte de afdeling hformatie. analyses onderzoeken, gheid. If iel: funktie. ,iionsrPiin Allibert iganglia onze speelgoedzaak. Hartman ZATERDAG 3 JULI 1993 DEEL C ■delburg - De provinciale wil dat er minder 'nega te' berichten in de media ichijnen over zaken die B recreatie en toerisme te ■een hebben. ■oeid wordt dat berichten negatieve verschijnselen %en worden geweerd, omdat y op langere termijn een ver- Brde uitstraling zouden heb- naar potentiële bezoekers 'Zeeland. I het jaarverslag over 1992 schrijft het bestuur dat Zeeland er goed aan zou doen de bericht geving over verzadigingsver schijnselen in het verkeer, re- creatiecriminialiteit en zaken als het Veerse Meer-tientje (vaarbe- lasting) een halt toe te roepen. Ondanks die publiciteit is het seizoen 1992 het beste geweest van de afgelopen jaren, beter nog dan de mooie zomers van '89, '90 en '91. Het aantal vakan ties en korte verblijven is vorig jaar toegenomen, met als resul taat een lichte toename van het totaal aantal toeristische over nachtingen in Zeeland. Uit een onderzoek, waaruit deze gegevens naar voren komen, blijkt tegelijkertijd dat de ge middelde verblijfsduur van toe risten enigszins afneemt. Ook lij ken ze minder geld uit te geven. De heltt van de Nederlanders die in Zeeland vakantie houden komt uit Noord-Brabant en Zuid-Holland. Er werd uitzon derlijk veel gekampeerd, met een neiging naar rustiger, natuurlij ker kamperen. De bezetting van bungalows was vorig jaar nog beter dan in 1991, vooral in kleinere bungalowpar ken. De vraag naar vakantiewo ningen was in het hoogseizoen vaak groter dan het aanbod. Ook in voor- en naseizoen waren er meer reserveringen, vooral in de goedkopere prijsklassen. Dagat tracties en musea leden enigszins onder het (te) mooie weer. De belangstelling voor de water sport was evenals in de rest van Nederland stabiel. Net als in 1991 sluit de VW het jaar 1992 af met een bescheiden financieel overschot, slechts 1370 gulden. Dat is opnieuw te weinig om een reserve op te bouwen voor jaren met tegenval lers. Maar de zekerheid van een jaarlijkse, geïndexeerde budget subsidie van de provincie is vol gens het bestuur een redelijk uitgangspunt om de activiteiten voort te zetten. I verzoeken wij u Ptafietermijn is 19 pn uw curriculum Personeelszaken, p onze verslaggever liddelburg - Ondanks een zeer afwijzende houding van <t Rijk houden Provinciale Staten van Zeeland toch de jgeliikheid open om Zeeuws-Vlaams afval in België te t 1 1 1 11 {randen. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling |nJjrekerg latCIl TSLYSiQe aCllter lil ZWeiïlDaCt het nieuwe afvalbeleid m de maandelijkse Staten- :gadering. pen aantal onder- Ica componenten |omponenten, die ip van een aanal Idelijkheidsgebied I van verkoop van opgedaan, strekt gaal is een vereiste. i een opleiding op ten aan I achtste stad van Jke omgeving en ffklimaat. De stad goede te en culturele Iciële en ppenbare werken pegroting. srzoeken. Iformatie. iTS-bedrijfskunde of ikkingsvaardigheid. Ivensverwerking. [aanbeveling. tit aanstelling plaats in (ïaand) of aand). krijgen bij de heer L. i bedrijfseconomische praagt u dan binnen 10 sollicitatieformulier Itie, postbus 10150, |8. soneelsbeleid etnische ;n voldoen, worden zij en en 4 jaar bestaat ang. jalexport, de buren opzadelen I onze troep, moeten wij onze Jlemen niet zelf oplossen? )at waren enige uitspraken van ■nstanders van een motie van E, waarin het exporteren van luws-Vlaams afval nadrukke- ijkaan de orde werd gesteld. Tafvalberg in Zeeland groeit Br door en de kosten die ge- Enten moeten maken om, con to het nieuwe provinciale be- het afval te verwerken en te Jgebruiken, dreigen fors uit de ld te lopen, vonden de voor- Jiders van de motie. Daarbij dat Nederland wel ver- bdingsovens heeft, onder in Moerdijk en in de toe last in Limburg, maar dat die |ns een beperkte capaciteit pben en zeer duur zijn. Onder door die verbrandingskos- spiegelden voorstanders van Jmotie voor, zal de afvalstof heffing dat een Zeeuws huis- llden moet betalen meer dan pubbelen. (ar, afgezien van de morele jwaren tegen afvalexport, is pgie niet goedkoper, waar- n onze verslaggever iokke/IJzendijke - De 43-jar- ge A. Blaakman uit IJzendijke is iermorgen na een struikeling Iterover gevallen en met zijn |terhoofd op een scherpe rand rilt gekomen en vrijwel on- idellijk overleden. Het fatale ongeval gebeurde op dfbegane grond van een bouw plaat is Knokke, waar het Ter- p&zer.s aannemersbedrijf Van der Poel een appartement "jiwt. Het slachtoffer was bijna ea kwart eeuw in dienst van het [rijf. &ANDAAG publiceren wij de eerste van een nieuwe serie Pennestreken, in totaal 15 tekeningen van leuke pittoreske plekjes in diverse ^eeuws-Vlaamse plaatsen, hermee komen wij tege moet aan verzoeken van feel lezers. De afleveringen fan Pennestreek verschij nen in de maanden juli en gugustus elke woensdag en laterdag in de krant. I iZIE REGIO -C4 schuwde gedeputeerde Dek (mi lieu). „Iedereen denkt dat wel, maar het is niet zo. Bovendien heeft België niet eens genoeg capaciteit om het eigen afval te verbranden, en het allergrootste struikelblok is dat afavalexport momenteel tegen de Nederlandse wet op dat punt is, hoewel een wetswijziging in voorbereiding is," aldus Dek. En'wanneer Zeeland afval laat verbranden over de rijksgrens, moeten de Zeeuwen natuurlijk niet opkijken als de Belgen met een verzoek komen hun afval te mogen storten op de belt in de Zeeuws-Vlaamse Koegorspolder, zo luidde een ander verweer van Dek. Maar, in zijn gisteren goedge keurde plan wordt export naar België evenmin uitgesloten. Af gesproken werd dan ook te wachten op een wetswijziging en dan alsnog te onderzoeken of export wenselijk is. In de motie van D66 (die door Dek totaal overbodig werd ge noemd) werd nadrukkelijk ge steld dat export alleen kan ge schieden indien de milieutechni sche maatregelen over de grens in orde zijn. Dat leverde tegen standers weer wat munitie op. België loopt ver achter op mi- lieugebeid en we zullen het nooit goed kunnen controleren, zo was de opvatting. Na een verwarrende discussie, waarin Dek vertelde conform zijn plan wel de mogelijkheid van export open te houden, maar toch de motie niet te zullen steu nen, verwierpen de Staten in meerderheid de motie. Voor stemden D66, met uitzondering van gedeputeerde Dijkwel, WD en PvdA. Tegen waren GPV/ RPF, CDA, Delta Anders, Groen Links, en de SGP. Middelburg - Evenals vorig jaar is er vandaag een amateur-Kun stenaarsdag in Middelburg. Van 11.00 tot 16.00 uur komt de Algemene Bond Kunstenaars Zeeland naar buiten om de leden gelegenheid te geven hun hobby onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Op diverse punten in de binnen stad zullen tientallen leden de monstraties geven van hun kun nen. Bij slecht weer worden de demonstraties worden gegeven in de winkels waarvoor zij op treden. In de etalage van de betreffende winkels hangen mo menteel werken van de deelne- (AD VERTE NTIE) Inbrekers hebben met grof geweld het loketgedeelte van het zwembad onder handen genomen. Van onze verslaggever Hulst - Bij een inbraak in het Hulster overdekt zwembad De Driehoek hebben onbekenden een aanzienlijk bedrag aan contant geld en zwembadkaartjes buit gemaakt. De inbrekers gingen er met twee kluizen vandoor, waarvan eentje met een gewicht van 1500 kilo, en lieten daarbij een spoor van vernielingen achter. „Dit is een flinke klap voor de gemeente", reageerde gisteren wethouder P. Weemaes. De daders verschaften zich in de nacht van donderdag op vrijdag de toegang tot het zwembad, door een raam te forceren bij de Whirlpool. Tijdens hun daarop volgende strooptocht werd de kassa geheel vernield. De brandkasten werden in hun geheel uit de muur gesloopt. Daarbij moest ook een verwarmingsradiator het ontgelden, waardoor flinke waterschade ontstond. Bij het naar buiten slepen van de kluizen sneuvelden ook de toegangstrappen tot het zwembad. Voorlopige ramingen gaan uit van een schadepost van zeker zo'n 50.000 gulden. Over de precieze inhoud van de kluizen wilde men gisteren nog geen meededelingen doen. Volgens zwembadbeheerder H. Wessel hebben de inbrekers enkele duizenden gul dens wisselgeld en een weekvoorraad kaart jes buitgemaakt. Die kaartjes zijn echter waardeloos, omdat ze zijn genummerd en een gemeentelijk stempel ontbreekt. Geschokt Wethouder P. Weemaes zei gisteren 'diep geschokt' te zijn door de gebeurtenissen. Hij sprak over de vermissing van 'een aanzien lijk bedrag'. „Het enige dat ik er nu over kan zeggen is dat het behoorlijk tegenvalt wat er verdwenen is", aldus Weemaes. „Wij zijn zwaar aangedaan. Dit is een tegenvaller die we niet echt niet konden gebruiken". Uit alles blijkt dat de daders precies hebben geweten waarmee ze bezig waren. De in braak moet op zeer korte tijd gebeurd zijn. Tot omstreeks half vier 's nachts waren er nog bezoekers in het bargedeelte. „Rond kwart over vier wordt het alweer licht, dus dat moet zich allemaal heel snel hebben voltrokken", constateert Weemaes. Raadsel In Hulst staat men ook voor een raadsel hoe de daders de twee zware kluizen naar buiten hebben gekregen. Immers, om een 1500 kilo zwaar gevaarte te verplaatsen is flink wat mankracht nodig. Bovendien moeten de in brekers welhaast een vrachtwagen hebben gebruikt om de brandkasten te vervoeren. Van de daders en van de kluizen ontbrak gisteren nog ieder spoor. ïn verband met de brute inbraak zijn dit weekend alle activiteiten in het zwembad afgelast, met uitzondering van het diploma- zwemmen. Dat gaat gewoon door. Ook de triatlon van de mavo het Ravelijn op maan dag 5 juli gaat door. Daarna zou het bad overigens toch tot en met zondag 18 juli gesloten zijn. In die periode ondergaat het zwembad de jaarlijkse grote onder houdsbeurt. Velen zullen gisteren gedacht hebben: 'Waar moet dat naar toe tijdens dit weekeinde?' Maar maakt u zich voorlopig maar geen zorgen voor dinsdag. Vandaag voeren westelijke winden, en geen noordwestelijke zoals gisteren, zeer zuivere maar wel koelere lucht aan. Het wordt dan ook een leuke niet te warme zomerdag met maximaal 24 graden. Morgen krijgen we vrijwel een identiek weerbeeld. Het zal dan zelfs iets warmer worden met 25, mogelijk 26 graden. De wind blijft ook dan westelijk met een kracht van 3 Beaufort. Maandag draait de wind langzaam naar het noordwesten. Daardoor wordt het geleidelijk koeler, maar met 21 graden valt best te leven. Ook komen er nu en dan vanaf de Noordzee wat wolkenvelden binnendrijven. Daaruit zal nog geen regen vallen. Dat is dinsdag wel het geval. Dan is de wind noordwestelijk en stuurt met 4 Beaufort koelere lucht naar onze streken. De temperatuur daalt dan naar 18 tot 19 graden. Dit komt omdat tussen een hogedrukgebied, dat net reikt tot aan de zuidwest-kust van Engeland, en een lagedruk- kern bij IJsland een noordwestelijke stroming ontstaat. Maar de verwachting is dat het hogedrukgebied na dinsdag weer terrein wint en dat het zomerweer terugkeert. Niet met extreem hoge temperaturen. De lucht komt immers van de Atlantische Oceaan. Het wordt wel zomers en vergelijkbaar met het weer van vandaag en morgen. De verwachtingen in cijfers: Vandaag een westelijke wind van 3 Beaufort. Het is zonnig en de maximum-temperatuur is 24 graden. Komende nacht wordt het 13 graden. Morgen hetzelfde weer met mogelijk iets hogere middagtemperaturen. Maandag wisselend bewolkt. Er staat dan een noordwestelijke wind van 3 Beaufort en het wordt maximaal 21 en minimaal 12 graden. Dinsdag is er een toenemende kans op regen. Het wordt overdag 19 en 's nachts 15 graden. Het weer in de maand juni: Het regende 69 millimeter, normaal is dat 74 millimeter en vorig jaar viel er 68 millimeter regen. De zon scheen 208 uur. Vorig jaar was dat 192 uur en dat is normaal voor deze maand. De temperatuur was 15,3 graden, normaal is dat 15,2 en vorig jaar werd het 18,4 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 3 juli? Het werd overdag 22,2 graden, 's nachts 13,2 en het regende 0,3 millimeter. De zon scheen 2 uur en 5 minuten. De extreme temperaturen in deze eeuw op deze datum: In de nacht van 2 op 3 juli 1960 was het nauwelijks 5,9 graden. Op 3 juli 1976 werd het 33,6 graden. Voor de duiven zijn er geen problemen dit weekeinde. Deze keer één lange weerspreuk: 'Komt Maria in de regen nicht Elisabeth tegen, het duurt zes weken voor het gewis weer mooi weer is'. FOTO THEO ROMBOUT Van onze verslaggever Middelburg - De recreatie vaart in Zeeland is het af gelopen jaar meer dan tweemaal zoveel gegroeid dan in de rest van Neder land. Zeeland is twee jaar achtergebleven bij de lan delijke toename van het aantal plezierbootjes en sluispassages. Vorig jaar noteerde het Sig- naalpuntennet Recreatievaart een toename van het aantal seizoensluispassages van 1,1 procent landelijk, terwijl dat in Zeeland een groei' te zien gaf van 2,2 procent. Dat blijkt uit een deze week bekendgemaakt rapport van de provinciale VW over het watertoerisme. In het peiljaar 1992 werd weer een recordaantal sluispassages geboekt: 255.800 in totaal. Bijna een procent meer dan in 1991. Vooral het aantal passa ges door sluizen naar de Wes- terschelde steeg (7,6 procent), maar de meeste passages wer den weer geregistreerd bij de Grevelingensluis en het Kram- mersluizencomplex. Ruim zeventig procent van de vorig jaar getelde plezierboten was Nederlands, daarna kwa men de Belgen met bijna 15 procent, en vervolgens de Duitsers met ruim 7 procent. Oostburg - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen, bureau Oostburg, handhaaft in komende zomerperiode een minimale sterkte van 20 mensen. Dit heeft de korpsleiding meegedeeld aan burgemeester E. Jongmans van Aardenburg, die namens zijn twee andere collega's in West- Zeeuws-Vlaanderen hierover overleg heeft gevoerd. Jongmans waardeert dat de poli tie de afgesproken minimum- sterkte heeft gegarandeerd. Er waren aanwijzingen dat wegens omstandigheden van die sterkte moest worden afgeweken. De PvdA-fractie in Oostburg had hierover al vragen gesteld aan het college. „Er zit inderdaad weinig rek in de organisatie en ook extra-on derzoeken eisen hun mens kracht, maar de zomerregeling wordt nagekomen en daar zijn we blij mee", aldus Jongmans. Van onze verslaggevers Hulst - De gemeente Hulst is zeker een miljoen gulden armer. Het schilderij De Ge rechtigheid van Jacob Jor- daens is namelijk maar zo'n honderdduizend gulden waard in plaats van de ruim een miljoen gulden waarop het aanvankelijk werd ge schat. Dat is komen vast te staan tijdens een onderzoek van het drieluik, dat op dit moment wordt gerestaureerd in het ate lier van restaurateur E. Mösen- bacher in Den Haag. Het schilderij dat altijd in de trouwzaal van het Hulster stadhuis heeft gehangen is on dertekend door J. Jordaens en is gemaakt in 1663. Volgens een Duits vakboek voor beeldende kunst is het oorspronkelijk ge schilderd in opdracht van het Landshuis in Hulst, waar het ook heeft gehangen. De grote vraag op dit moment is wie het schilderij precies heeft geschilderd. Jacob, of zijn veel minder bekendere broer Jan Jordaens (1616-1669). En als het al de illustere Jacob was, dan gaat het hier om een werk uit zijn mindere periode. Immers, in 1663 was de kunste naar al 70 jaar. De zaak kwam aan het rollen toen er op het Hulster stadhuis vier offertes van restaurateurs binnen kwamen die enorm uit een liepen. Zo wilde het Haagse atelier het schilderij opknap pen voor 15.000 gulden. En vol gens een Hulster restaurateur moet het karwei 32.500 gulden kosten. Volgens wethouder P. Weemaes (cultuur) zette het verschil in bedragen mevrouw P. Metsers, lid van de culturele commissie, aan het denken. „Het ging haar er om de waarde -"an de Jor daens te bepalen om te kijken of renovatie wel de moeite waard is", zegt Weemaes. Er werd grondig gezocht naar informatie over Jordaens en de verschillende gegevens en be vindingen van restaurateurs werden vergeleken. De conclu sie was dat de Jordaens van mindere kwaliteit moet zijn. De kunst-encyclopedie meldt één Jacob Jordaens, de schilder wiens werken nu in Antwerpen tentoongesteld zijn. Het Hul ster drieluik is totaal anders dan de daar geëxposeerde schilderijen. Dit doet vermoe den dat het wellicht een andere Jordaens betreft. Het boekwerk meldt tweemaal een Simon en zesmaal een Jan Jordaens. Uit de gegevens van de restaurateurs zou het kunst werk geschilderd zijn in 1663. Nu leefde Jacob Jordaens van 1593 tot 1678. Zijn laatst ge noemde (bekende) werk in de encyclopedie zou gemaakt zijn 1661. De enige Jordaens die in deze periode schilderde is Jan Jordaens, bijgenaamd Jan met de pollepel. Hij leefde van 1616 tot 1669. In Hulst houdt men het er voor lopig op dat het drieluik toch een Jacob Jordaens is, maar dan gemaakt door een schilder die al tientallen jaren over zijn hoogtepunt heen was. Als de data kloppen was hij op dat moment 70 jaar. Dat is voor die tijd stokoud en in zijn werken van na 1630 wordt door de kunstkenners een verval gecon stateerd. Het werk is waar schijnlijk in zijn atelier ge maakt en de oude meester heeft er ook zelf wat aan gedaan. „De conclusie is in ieder geval dat we hier geen werk hebben van superhoge kwaliteit", stelt Weemaes. „Zelf ga ik er nog steeds van uit dat het een Jacob Het drieluik De Gerechtigheid wordt op dit moment geres taureerd. De vraag is nu wie het kunstwerk heeft geschilderd, Jacob of zijn broer Jan Jordaes. foto wim kooyman Jordaens is. Was het nu een werk uit zijn jongere periode, dan was het misschien wel twee miljoen gulden waard geweest. Nu niet meer dan tussen de 100 en 150.000 gulden". In Hulst had men dat trouwens al lang kunnen vermoeden, want hoe wel het bekend is dat het schil derij in Hulst hangt is het nog nooit voor een Jordaens-expo- sitie gevraagd. Tijdens de restauratie van het schilderij zullen kunstkenners nu exact moeten vaststellen wie het schilderij heeft gemaakt en hoeveel het nou echt waard is.

de Stem | 1993 | | pagina 15