Duitsland in ban van de RAF Relatie Albanië-Griekenland besmet met Balkan-virus Palestijnen doodgeschoten na aanslag op bus Pleidooi voor een referendum Voortdurende aanslagen extreem-rechts naar de achtergrond gedrongen VN machteloos bij aanval op Gorazde VS sluiten opnieuw aantal militaire bases in Europa omeopathie BUITENLAND A5 Gericht schot door hoofd doodde RAF-lid 'Finland andere naam Nederland' BUITENLAND KORT Ruimteveer geland Bondsdaglid wil parlement op de fiets Doden bij gevechten leger en Kurden Interim-regering Cambodja goedgekeurd Arrestatiebevel tegen Winnie Mandela Oppositie wint verkiezingen in Belize Straten naar centrum Londen afgesloten 'Milieuramp met Noorse tanker' n daar helemaal niet vn erdzijn. Wat gaat het i Rutten: „Het hangt aal vanaf hoe kundig is die de middelen vo, ft. Een goed arts, met u, homeopathische opleidt één keer het middel vind 'j de persoon past. Dan d al voor zes tot ze. n klaar zijn. Maar er de zogenaamde duunjj lexmiddelen, die veel voorgeschreven bij gjj angsklachten en reuma klachten. Die kosten zek 0 tot 60 gulden en daard n maar een paar is een van de red® m we er bij het ministe ndringen om de e middelen te registry als je ze kunt registry 'e ze ook limiteren. Als e ant dan met iets nieuws arkt komt zal hij toch m# aantonen waarom het j, s is en hoe het werkt, gj in de reguliere farmacie". n de homeopathische norganisaties in 'Den Haa dovemansoren te prate ekenfondsen komen hen» oet. Zo zegt directeur van het ziekenfom Z/ZHE het 'jammer' te vii dat de homeopathische iddelen uit het basispai verdwijnen. „Wij weten d streden zijn, maar wij re dat we de verzekerde zo groot mogelijke en geven. En of het baa wel, hoewel we daar not rzoek naar hebben gedaan veer drie procent van ekerden bij de AWZW/ZK uikt homeopathische of at sofische geneesmiddelen, pgave van Boer. Dat zi 0 verzekerden. Goed vod iljoen gulden op jaarbasis hen tegemoet te komen wo die geneesmiddelen nu ebracht in de aanvulle® ekering, zoals eerder al m omeopathische consulten gi de. Zeker 90 tot 95 procei de ziekenfondverzekerdo t zo'n aanvullende verzei» vergangsperiode duurt tot ari. „Daarna moeten webt -en of we een premieverho moeten doorvoeren", al r. Uitgaande van die oen zou dat neerkomen premieverhoging van vier gulden per maand m anvullende verzekering. D; t neer op een verdubbeld de premie. Dus of dat haa r is? Ik betwijfel het". e gebaseerd is op illusies aarbij een zelfgecreeërdi 'jand noodzakelijk is. ilburg Ribbens iermee wil ik even reageret het artikel van dr. Paal- an, z'n zoveelste ten nadelt n de homeopathie. Ik vraaj e af of de heer Paalman léén wetenschappelijk werk est dat de homeopathie aakt omdat 't niet 'weten- happelijk' bewijsbaar 'be- ijpbaar' is. Eenzijdig lec- ur is overal te vinden. Praal ij ook wel eens met mensen lie er gebruik van maken e« iet collega's die ermee wet- ;en? Dan zou hij zeker weten oeveel mensen daar baat ebben en hoe diep de home pathie op iemand in kan erken om van daaruit te enezen. let voorbeeld van de kinde- en is zeer schraal gezocht en ifs een vraagteken er chter plaatsen bij het resul- .at dat te zien was. Als omeopathie erkenning kreeg ouden de ziekenhuizen min er vol zijn en minder medi- ïjnen bebruikt worden. E' uilen medicijnen nodig blij- en maar veel en veel minder, e homeopathie geneest- en rerkt op de 'gehele' mens, Itopathie neemt 'n onderdeel ruit om te behandelen waar oor van de ene klacht in ndere gevallen wordt. Zijn rtsen als Paalman bang om- at ze de gevolgen niet willen ien? Met de erkenning ze11 Ie ziektekosten omlaag g aar op deze manier worden egenen die al twijfelen hele- aal in vertwijfeling macht. Waar blijft trouwens ieders Tijheid? Worden velen loemd medicijnen te gaan ge' aruiken of betalen we de zie cenfondskosten als een extra- je erbij? In deze tijd waar® reel mensen bewust bezig zijn net alle soorten alternatief jeneeswijze - ik ben me be- vust dat er ook daar veel k® mder het koren zit, maar ook 'en zet van waarheid - vind k de artikelen van Paalm®1 erg conservatief en kortzich ;ig, hij zou instens wat me® ipen kunnen staan en luiste- •en naar de andere kant. Dal :ou zeker wat prettiger over tomen en van meer wijshei" 'etuigen. üreda tia v.d. Wens DE STEM VRIJDAG 2 JULI 1993 Een Israëlische agent buigt zich over een slachtoffer van de schietpartij. foto epa Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israëlische mili tairen hebben gisteren in Jeruzalem twee Palestijnen doodgeschoten die kort daar voor een aanslag hadden ge pleegd op een passagiersbus. Bij de schietpartij kwam ook een jonge Israëlische vrouw om het leven die de vluchtauto van de Palestijnen bestuurde. Volgens onbevestigde berichten was de Israëlische door de guer rillastrijders in gijzeling geno men. Later is de vrouw, een moeder van vier kinderen, door haar gijzelnemers doodgescho ten. Bij de aanslag op de bus werd behalve de gegijzelde vrouw nog een passagier gedood. In het zie kenhuis liggen nog twee zwaar gewonden. De Palestijnen openden giste rochtend in Oost-Jeruzalem met geweren en handgranaten hun aanval op de bus met forensen. Zij schoten op de chauffeur, die de macht over het stuur verloor waarna het voertuig vlak bij het hoofdbureau van politie van het stadsdeel tegen een rotsblok tot stilstand kwam. Volgens de au toriteiten gooide het tweetal ook een handgranaat in de bus maar explodeerde deze niet. Ondanks de aanwezigheid van politie en militairen, wisten de terroristen te ontkomen. Een uur later probeerden zij in de joodse wijk Guilo een door militairen aangebrachte barricade op de weg van Jeruzalem naar Bethle hem te passeren. Dat mislukte, waarna de schietpartij volgde. De aanslag is het eerste ernstige incident sinds de Israëlische re gering drie maanden geleden de grens tussen Jeruzalem en de bezette Westelijke Jordaanoever slooten de Premier Rabin beschuldigde is lamitische extremisten van de aanslag, die de vredesonderhan delingen over het Midden-Oos ten willen verstoren. Het loopt met die gesprekken trouwens niet zo soepel. Eerder deze week zijn voorstellen be- kedngemaakt voor autonomie voor Palestijnen in de bezette gebieden. Maar de Palestijnen willen dat ook Oost-Jeruzalem daaronder valt. Voor Israël is dat absoluut onbespreekbaar. Van onze correspondent :ransWijnands Bonn - Eén dood RAF-lid angst los dan een horde vrij misten. Minister Seiters van Binnen landse Zaken heeft de aanhou ding van de al jaren gezochte BAF-leden Wolfgang Grams en Birgit Hogefeld een succes in de stnjd tegen het terrorisme ge noemd. Maar de vreugde over de aan- louding is inmiddels stukken minder geworden. Grams werd Ier plekke geëxecuteerd, of hij moet zelfmoord hebben ge pleegd. En Hogefeld heeft vanuit baar cel een klacht tegen de overheid ingediend wegens Zij zou, volgens de eerste berichten, geschoten hebben op man van de GSG 7-eenheid die bij de actie op het stationne tje van Bad Kleinen om het leven kwam. Het zal Birgit Hogefeld niet haar in vrijheidsstelling opleveren, maar ze maakt vanuit een 'un- j-positie' duidelijk dat nog veel onduidelijk is over de schietpartij in Bad Kleinen. Als die actie veertien dagen te voren al werd voorbereid, dan moet er bedenkelijk veel fout zijn gelopen, meent het socialis tische Bondsdaglid Wiifried Penner. Hij eist het aftreden van de federale procureur-generaal Alexander von Stahl, die zich Bonn - Een gericht, van zéér dichtbij afgevuurd schot door de ilaap heeft RAF-lid Wolfgang Grams afgelopen zondag ge dood. Voor de justitie in Schwerin, in deelstaat Mecklenburg-Voor- aommeren, staat dat onomstote lijk vast. Zij baseert zich op een gerechtelijke lijkschouwing. De vraag is alleen, wie het fatale schot heeft afgevuurd. Grams zelf wellicht, toen hij merkte dat er'geen ontsnappen meer moge lijk was, of een lid van de spe ciale commando-eenheid GSG 7 van de Duitse politie? Neutrale buitenlandse deskundi gen zullen worden ingeschakeld om te achterhalen met welk wa pen Grams werd gedood toen hij op het perronnetje van Bad Klei nen in Mecklenburg-Voorpom- meren lag, omringd door gewa pende politiemannen. Grams was een van de meest gezochte leden van de extreem-linkse Ro te Armee Fraktion, de RAF. maakt in Duitsland meer rondlopende rechts-extre- met weinig woorden verdedigt: „Ik had de leiding over die actie niet." Dus acht hij zich ook niet verantwoordelijk voor het feit dat leden van de GSG 7 geen kogelvrije vesten droegen. De advocaten van de familie van de dode Wolfgang Grams en van de in voorarrest zittende Birgit Hogefeld zijn frontaal in de aan val gegaan. Zij beklemtonen dat Grams opzettelijk van nabij is neergeschoten, en dat over de toedracht bewust verkeerde in formatie is gegeven. Opmerkelijk is de informatiestop die de auto riteiten inmiddels hebben afge kondigd. Minister Seiters heeft gezegd dat de agenten die bij de actie be trokken waren opnieuw zullen worden gehoord. En hij bereidt zich voor op beantwoording van een aantal indringende vragen van de oppositie in de Bondsdag. Zo is er grote nieuwsgierigheid naar de 'derde man', die vlak voor de fatale schietpartij met Grams en Hogefeld in de sta tionswachtkamer heeft zitten praten. Er wordt gespeculeerd dat het een 'mol' was; een agent die zich in het RAF-circuit heeft weten binnen te dringen. Hij is tijdens de schietpartij spoorloos verdwenen. Er is geen signale ment verspreid, geen computer foto van hem verspreid; alsof politie en justitie nauwelijks in hem geïnteresserd zijn. De Duitse media hebben inmid dels al hun aandacht op de RAF gericht. Het rechts-extremisme is op de achtergrond geraakt. AI blijven de bedreigende brand aanslagen onveranderd door gaan. Er gaat geen dag voorbij of ergens in de Bondsrepubliek worden aanslagen gepleegd op huizen die door Turken of asiel zoekers worden bewoond. Dag in, dag uit. Maar het is voor de media, op een enkel boulevard blad na, geen groot nieuws meer. Alle aandacht is nu gericht op de effecten van de gisteren in wer king getreden nieuwe asielwet. Die moet de massale toevloed van economische vluchtelingen en 'schijn-asielzoekers' indam men. Vurig gehoopt neveneffect daarvan moet zijn dat extreem- rechtsen hun brandaanslagen zullen stoppen. Gisteren al wer den op Duitse vliegvelden en aan grensovergangen tal van asiel zoekers teruggestuurd naar het 'zekere, derde land' van waaruit zij naar de Bondsrepubliek ge reisd waren. Met paard en wagen trokken deze Britse demonstranten Lagerhuis met veel hangen en wurgen akkoord met de ratificatie gisteren door Londen. Met hun rijtoer wilden ze aandacht vragen van de afspraken, die in december 1991 in Maastricht zijn voor hun pleidooi alsnog een volksraadpleging te houden over de gemaakt over de toekomst van Europa. akkoorden van Maastricht. Enkele weken geleden ging het Britse foto epa Londen - Heel wat Britse scholieren denken dat Fin land een andere naam is voor Nederland. Dat blijkt uit een test die recentelijk onder 300 kinde ren tussen 8 en 12 jaar is gehouden. De schooljeugd heeft trou wens helemaal niet veel kaas van Europa gegeten, zo blijkt. Liefst 64 procent van de kinderen heeft nog nooit van de Europese Gemeen schap gehoord, veertig pro cent denkt dat het EMS (in het Engels afgekort ERM) staat voor European Road Map (Europese Wegenkaart) en 24 procent weet zeker dat Ecu een Franse taxi is. EG-president Jacques De- lors is volgens 11 procent een voetballer. En een kwart van de school kinderen denkt dat Bill Clinton de president van Ierland is. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Verenigde Na ties hebben in Bosnië-Her- cegovina gisteren machteloos moeten toekijken hoe de mos lim-enclave Gorazde op nieuw onder Servisch artille rievuur kwam te liggen. Dichtbij het VN-gebouw in de stad ontploften in anderhalf uur tijd veertig granaten, aldus me dewerkers van de VN, die zeggen weinig te kunnen doen om een einde te maken aan het bloed vergieten. De Bosnische radio meldde tal van doden, maar VN-waarne- mers kunnen dat niet bevestigen. „Het moeten Serviërs zijn die willen laten weten 'hé kijk eens, we kunnen jullie nog steeds ra ken', of het is bedoeld om de moslims weer aan de onderhan delingstafel te dwingen", zegt kolonel Tricia Purves, woord voerster macht. van de VN-vredes- De Verenigde Naties riepen Go razde en vijf andere steden in Bosnië in mei uit tot 'veilige gebieden', een beslissing die de Nederlandse minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken onlangs 'blufpoker' noemde. In het zuiden van de voormalige Joegoslavische republiek lasten de partijen rond Mostar een ge vechtspauze in. Na harde ge vechten waren de moslims er woensdag in geslaagd Kroati sche legerbarakken, enkele dis tricten in het noorden van de stad en een waterkrachtcentrale te bezetten. Bij de verovering van de barakken zouden tachtig Kroaten zijn gedood, is verno men uit bronnen bij de VN. De bewijzen dat Serviërs en Kroaten in Bosnië samenwerken, nemen volgens de VN toe. Rond Zepce signaleerden waarnemers van de Verenigde Naties Servi sche troepen die zich verplaat sten door gebieden in handen van Kroaten. De Servische oppostieleider Draskovic, die vier weken gele den gevangen werd gezet, is gis teren in hongerstaking gegaan. Draskovic zegt dat hij bereid was zichzelf dood te hongeren indien de Servische autoriteiten hem niet vrijlaten. „Mijn dood zal mijn beulen het plezier ontnemen om mij lang durig te zien lijden", schrijft Draskovic in een open brief. Een rechter bepaalde deze week dat de oppositieleider en zijn vrouw nog twee maanden in voorarrest moeten blijven in afwachting van hun berechting, op beschul diging van het aanzetten tot rel len en het aanvallen van een agent. De gevangeneming van het echtpaar Draskovic heeft in middels tot veel internationale protesten geleid. Het explosieve mengsel van religieuze tegenstellingen, onbuigzaam nationalisme, de minderheden-kwestie en een grote dosis economische malaise heeft nu ook de relatie tussen Albanië en Griekenland vergiftigd. Zoals vaker op de Balkan was een klein vonkje, de uitwijzing van een Griekse priester, de aanleiding voor een explosie, die sommige commentatoren al tot de conclusie heeft gebracht dat na Bosnië een nieuwe brandhaard is opgelaaid. Maar voorlopig is het een woor denstrijd waarin Tirana en Athene niet voor elkaar onder doen. Een demonstratie van Grieken voor de Albanese ambassade in Athene beschrijft het ministerie van buitenlandse zaken in Tira na als 'een ernstige fascistische provocatie'. Het collega-minis terie in Athene deed een duit in het zakje door de tegen de mas- Sa'® uitzetting protesterende Albanese president Berisha te 'eledigen. „Berisha bezigt taal uit een ander tijdperk", riep de woordvoerder van minister Andreas Papaconstantinou. Ernstiger zijn de verwijten over en weer over schendingen van de mensenrechten. De niet be paald zachtzinnige behandeling door de Griekse politie van de illegale Albanezen, die momen teel massaal de grens worden overgezet, heeft geleid tot een officieel protest van de Albane se president bij VN-secretaris- generaal Boutros Ghali. Berisha waarschuwt voor 'een verdere destabilisering van de situatie op de Balkan' en vraagt de volkerenorganisatie om hulp. Athene op zijn beurt beschul digt Tirana ervan de rechten van de Griekse minderheid in Albanië (250.000 mensen vol gens Athene, bijna 60.000 vol gens Tirana) niet te respecteren. Deze minderheid is in de Grieks-Albanese relatie altijd al de achilleshiel geweest. Het communistische regime heeft de etnische Grieken onderdrukt. Ze mochten de eigen taal in het openbaar niet spreken en wer den net als de moslims en de katholieken belemmerd in het uitoefenen van hun godsdienst. Pas in 1987 beëindigde Athene formeel de technische staat van oorlog met Tirana dat volgens de Grieken geen recht had op 'Noord-Epirus', het zuidelijk deel van Albanië waar de Griekse minderheid is gecon centreerd. In het post-communistische Eu ropa zijn ook bij de Albanezen en de Grieken, in Albanië én in Griekenland zelf, de nationalis tische en religieuze gevoelens versterkt boven gekomen. Pan dora's doos is open en dat leidt tot botsingen, vooral op de Bal kan. Het wantrouwen van Athe ne is bovendien versterkt door het geflirt van Albanië, waar tot het godsdienstverbod in 1967 het grootste deel van de bevol king moslim was, met Grieken- lands aartsvijand Turkije, dat al militaire hulp heeft aangebo den. Op religieus gebied ontstonden directe conflicten toen de Grieks-orthodoxe Kerk afge vaardigden stuurden om de or thodoxe religie in Albanië een nieuwe impuls te geven. Met pijn en moeite accepteerde Ti rana in 1991 de benoeming van een Grieks exarch die de ortho doxe kerk in Albanië moest re organiseren. Maar zijn drie me tropolieten werden niet aan vaard. Op het politieke vlak was er ruzie omdat de Griekse minder heidspartij Omonia, die vijf af gevaardigden had in het Alba nese parlement, in maart 1992 plotseling niet meer mocht mee doen aan de verkiezingen. Grie kenland protesteerde heftig te gen deze discriminatie en diplo maten spraken van een 'zeer Uitgewezen Albanezen sjouwen hun bezittingen met zich mee de Grieks-Albanese grens over. foto epa delicate fase' in de Grieks-Al banese betrekkingen. Rond het Olympisch goud voor de Grieks-Albanese gewichthef- fer Pyrros Dimas in augustus '92 in Barcelona ontstond zelfs een enorme rel, toen een Griek se minister de eer opeiste. Di mas, 'behorend tot de familie uit niet-bevrijd gebied' toonde met zijn overwinning 'de kracht van het hellenisme in de we reld', betoogde de bewindsman tot grote verontwaardiging van Tirana. Ook ultra-nationalisten hebben hun steentje bijgedragen. Op de Balkan zijn ze zeer bekwaam in het produceren van landkaarten met een nieuwe, op de historie gebaseerde opdeling van het ge bied. Zo joegen ze in Joegosla- visch Macedonië Griekenland op stang met een nieuwe geo grafische indeling waarbij het Grieks-Macedonië was gean nexeerd. Het is dan ook niet verbazingwekkend dat er kaar ten circuleren waarop het zui den van Albanië is ingelijfd bij Griekenland. Volgens Tirana zijn zulke kaarten door de uit gewezen priester rondgedeeld. Dit soort zaken is olie op het vuur in de instabiele, gevoelige Balkan. Dat vuur vindt boven dien een uitstekende voedings bodem in de barre economische situatie. Dat geldt voor Grie kenland, dat moeizaam het hoofd boven water kan houden en een inflatie van 16,4 procent kent, maar sterker nog voor Albanië. Het armste land van Europa waar het gemiddelde jaarinko men 300 tot 400 gulden be draagt, is natuurlijk doodsbang voor de terugkeer van 200.000 landgenoten uit Griekenland. De Albanese economie leunt voor een groot deel op deze illegalen die hun families on derhouden met het schamele loontje dat ze verdienen in de Griekse landbouw, op schepen en in restaurants. Ze zorgen ook voor de broodnodige valuta. Bo vendien is er geen werk en geen eten voor hen in Albanië. Dertig procent van de kinderen lijdt aan ondervoeding en in de kou de winters is er nauwelijks brandstof om de huizen te ver warmen. De economische situa tie is zo precair dat Albanezen elkaar de kop in slaan bij ruzies om stukken grond. Dit jaar zijn er bij zulke gevechten al twintig mensen om het leven gekomen, (anp) "ïj s Cape Canaveral - Het ruimteveer Endeavour is gistermiddag geland in Florida. De landing was tot twee keer toe een dag uitgesteld als gevolg van het slechte weer bij de basis Kennedy Space Centre. Door het uitstel duurde de missie van de zes astronauten, die onder meer een Europese wetenschappelijke satelliet in de ruimte brachten, uiteindelijk tien dagen. Bonn - Het liberale Bondsdaglid Burkhard Zurheide (37) wil alle 662 Duitse parlementariërs op de fiets. In Bonn wordt al langer gedebatteerd over de vraag, of de Bondsdagafgevaardig den een dienstfiets moeten krijgen om daarmee in de uitgestrek te regeringswijk van Bonn, beter uit de voeten te kunnen dan met (dienst)auto's. Zurheide heeft 'milieutechnische, financieel- sportieve, gezondheidsbevorderende, rijwielindustrievriendelij- ke, geluidsarme en milieu-politieke' argumenten om te pleiten voor een reeks van uiteenlopende dienstfietsen: exemplaren met steunwieltjes bijvoorbeeld voor afgevaardigden die in geen jaren in het zadel hebben gezeten en tandems voor de coalitie. Diyarbakir - Bij gevechten tussen het Turkse leger en guerrillas trijders van de Arbeiderspartij van Kurdistan (PKK) zijn in Oost-Turkije zeker 22 doden gevallen. De afgelopen twee dagen hebben bij gevechten tussen het leger en de PKK, die een onafhankelijk Kurdistan nastreeft, vijftig mensen het leven verloren. Phnom Penh - De nieuwe grondwetgevende vergadering van Cambodja heeft gisteren unaniem de formatie van een voorlopi ge coalitieregering goedgekeurd. De royalistische partij Funcin- pec, die in mei de door de Verenigde Naties georganiseerde verkiezingen won en haar rivaal, de Cambodjaanse Volkspartij (CPP), krijgen gezamenlijk de ministeries van defensie en binnenlandse zaken. Deze departementen zullen worden geleid door prins Norodom Ranariddh, de leider van Funcinpec en ex-premier Hun Sen van de CPP, de voormalige communistische regeringspartij. Zij zullen tevens de regering aanvoeren, terwijl Ranariddhs vader, prins Norodom Sihanouk, neutraal staats hoofd blijft. Johannesburg - De Zuidafri- kaanse justitie heeft een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen Winnie Mandela (tekening) omdat zij de boete niet heeft betaald waartoe het hof haar vorige maand had veroordeeld wegens medeplichtigheid bij de ontvoering van vier jonge activisten. Op 2 juni werd Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Man dela van wie zij gescheiden leeft, in hoger beroep veroor deeld tot een boete van 15.000 Rand (9.000 gulden) die zij voor 1 juli moest betalen op straffe van een jaar gevange nisstraf. Mandeia's advocaten hebben gevraagd of Winnie meer tijd kan krijgen om de boete te betalen of deze in gedeeltes magvoldoen. Belize-stad - De conservatieve oppositie heeft de algemene verkiezingen gewonnen in het Middenamerikaanse landje Belize en daarmee een einde gemaakt aan het decennia-oude bewind van George Price. De Verenigde Democratische Partij (UDP) behaalde 15 van de 29 parlementszetels. Price was uit op een derde termijn als premier. Ook voor de onafhankelijkelijkheid van Groot-Brittannië in 1981 was Price al twintig jaar lang premier. De verkiezingscampagne was gekenmerkt door be schuldigingen van corruptie aan het adres van de regering-Pri- ce, die de aantijging ontkende. Belize, dat iets meer dan 200.000 inwoners heeft, zit ingeklemd tussen Mexico en Guatemala. Londen - In de hoop een derde zware bomaanslag van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) te voorkomen, heeft de Londense politie gisteren aangekondigd vanaf vandaag bijna alle straten af te sluiten die leiden naar het centrum van de stad, de City. Het stadscentrum zal nog slechts via zeven wegen voor gewoon verkeer en en een weg voor bussen en taxi's bereikbaar zijn. Bij die acht wegen worden wegversperringen opgericht met video camera's die het verkeer in de gaten houden. De politie zal auto's aanhouden die er verdacht uitzien. De afsluiting blijft voorlopig een half jaar van kracht. Mexico - De Noorse tanker 'Betula' is voor de Mexicaanse badplaats Playa Azul aan de grond gelopen, na grote schade aan het milieu te hebben toegebracht door het verlies van zwavel zuur in de haven van Lazaro Cardenas. Het schip, dat ook koolwaterstoffen vervoerde, loste het zwavelzuur in de haven van Lazaro Cardenas, dat ongeveer 500 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Mexico-Stad ligt. Daarbij begaven de pijpleidingen het die voor het lossen gebruikt werden. Het ongeluk vond plaats op 25 juni, een dag nadat de tanker bij de kade van Lazaro Cardenas was gearriveerd. Er was al 5000 van de 9000 ton zwavelzuur gelost. De stof was bestemd voor het onlangs geprivatiseerde staatsbedrijf Fertimex. Van onze redactie buitenland Washington - De Verenigde Staten hebben gisteren aangekon digd dat zij opnieuw een groot aantal militaire bases in het buitenland gaan sluiten of inkrimpen. Met uitzondering van twee bases in Zuid-Korea gaat het het om legerplaatsen in Europa. Eén er van is de luchtmachtbasis in Soesterberg, zoals al eerder is aangekondigd. De meeste liggen echter in Duitsland. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend dat 24.200 man troepen naar huis zullen terugkeren en dat 92 mili taire installaties zullen worden gesloten of ingekrompen. Het gaat om de grootste inkrim pingsronde sinds de bezuinigin gen drie jaar geleden begonnen. Ook het aantal Amerikaanse burgers dat op de bases werkt, wordt beperkt. Het gaat met 6.600 man naar beneden tot een aantal 7.800. Tegen 1996 willen de VS het aantal Amerikanse militairen in het buitenland hebben terugge bracht tot een aantal van 100.000. Ook een groot aantal bases in de VS zelf gaat dicht. Het vertrek van Amerikaanse vliegtuigen van de basis Soester berg begint eind dit jaar. De laatste vertrekken in april vol gend jaar. Er wordt nog overlegd met de Amerikanen over de mate waar in de US Airforce gebruik blijft maken van Nederlandse bases. De huidige afspraken zijn dat de Amerikanen elke één a twee jaar oefenen vanaf Gilze-Rijen en/of Soesterberg. Momenteel wordt vanuit Gilze-Rijen geoefend met stealth-bommenwerpers.

de Stem | 1993 | | pagina 5